pjes mé Dulles herroept de belofte aan Italië inzake Triest Bijna beslag op zaal van de Utrechtse Opera Verklaring van 1948 geldt niet voor alle Sjah voorkwam complot Duitse verkiezingsstrijd nam scherper karakter aan Bloemencorso en Stadionspel JulianaRegina Kim II Soeng wenst hulp van Rusland tegen China sussen 35 45' 25* 39' ^19' el. 4410 Vrijdag 4 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 208 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verdeling Duitsland bedreigt vrede Vreemde terugkomst uit Korea Relaisstation voor de T.V. te Antwerpen De kwestie-Marokko niet in V-raad Laat de bromfietsen vrij „Zezel", een nieuw dier Minister Mitterand treedt af Na meningsverschil in Franse regering Amerika geeft extra hulp Geestelijkheid valt linkse partijen aan Nederlaag voor Adenauer Carmen" nog een twistpunt Tot een kwartier voor de voorstelling Voor een wagen 35.000 bloemen Op 12 September in WEERBERICHT Amsterdam Ballonnen voor Rusland Massale recordvlucht over de Oceaan Vervelend karweitje" Zuid-Slavië doet een beroep op Westelijken Pekings macht in Korea wordt te groot Mutaties in Brits kabinet Zó tomeloos was haar liefde, 20 bandeloos haar I hartstocht, dat zij tot elk otter bereid was. Een PONTI-DE IAURENTIIS productie spreek tijdig 18 jaar. 99 OIL. entie RAAGD 95, Amsterdam, vermeld. .DENTIE A. UIA CIE ORDERDEN ?en Directie. 1 BULSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achtcrdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 AIKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. man. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meet 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; t 6.05 per kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 99 menten doen horen voor het geval rood-China opnieuw in enig deel van Oost-Azië tot de aanval mocht over gaan. Op zijn persconferentie weiger de hij echter, zijn bedreigingen nader te preciseren. Te dien aanzien leven we dus nog in de mist. Evenmin heeft hij zich willen uitspreken over een resolutie van de Bond van Oud-strij- pOSTER DULLES, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in de kwestie-Triest een verklaring afgelegd, die neerkomt op een herroeping van de uitspraak der Westelijke mogendheden uit 1918. Het laat zich aanzien, dat deze uiteenzetting in Italië, waar deze zaak juist weer grote actualiteit heeft verkregen, allerminst met instemming zal worden begroet. Dulles zei gisteren woordelijk op een persconferen tie te Washington, dat de verklaring van 1948, waarbij de Westelijke mogendheden zich hebben uitgesproken voor overdracht van het vrije gebied van Triest, niet noodzakelijk als een wet van Meden en Perzen dient te worden beschouwd die voor alle tijden van kracht blijft. De Amerikaanse regering, zo zei Dulles, zoekt thans naar een andere op lossing. Zij is tot dusverre echter nog niet met een ander voorstel gekomen. TVJLLES heeft op zijn persconferentie D opmerkingen gemaakt over zo on geveer alle belangrijke politieke pro blemen, die de verantwoordelijke staatslieden op het ogenblik bezighou den. Zo noemde hij het voortduren van de verdeling van Duitsland een schandaal en een misdaad. Hij stelde de Sovjet-Unie verantwoordelijk voor deze toestand en zeide deze als een bedreiging van de vrede te beschou wen. De Russen, zo verklaarde hij verder, hadden voorgesteld Peking- Chma r de besprekingen der minis ters van buitenlandse zaken over Duitsland te laten deelnemen. Dulles kon zich moeilijk een voorstel inden ken, dat een ophouwend resultaat van zulk een bespreking meer in de weg staat. Hij zei andermaal, dat de Ame rikaanse regering voorstander is van een conferentie der Grote Vier over de instelling van een regering voor geheel Duitsland. Oer de komende verkiezingen in West-Duitsland zei Dulles, dat een nedïTlaag van Adenauer noodlottige gevolgen zou hebben voor de kansen op hereniging van Duitsland. Er zou een situatie ontstaan, waarbij de op lossing van het Duitse probleem in het belang van het Duitse volk voor op- bepaalde tijd zou worden uitgesteld. Dulles heeft dezer dagen in een redevoering voor de Amerikaanse oud strijders in St. Louis krasse dreige- De terugkomst van twee Nederland se krijgsgevangenen, die onlangs in Korea aan de geallieerden uit com munistische krijgsgevangenschap wer den uitgewisseld, gisteravond op Schiphol is enigszins vreemd verlopen Toen een der aanwezige luitenants de beide vrijwilligers (sergeant J. N. Plant uit Dokkum en soldaat G. v. Leeuwen uit Valkenburg) vriendelijk verzocht even de pers te woord te willen staan, antwoordde Van Leeu wen: „Ik zal niet veel vertellen". Op de eerste hem gestelde vraag (Hoe bent u in uw gevangenschap behan deld?) zei hij „Daar praat ik niet over". Enkele verslaggevers stelden toen op een interview geen prijs meer en gingen heen. Tevoren bij het vlieg tuig had Van Leeuwen tot verbazing van ieder, evenmin belangstelling ge toond voor zijn ouders en zuster, die hem kwamen afhalen. Plant, die ge huwd is. werd door geen enkel familie lid afgehaald. Bij de ontvangst was o.a. aanwezig i Üuct2°r A' y?n Laer namens de mi- I rilnfr„onnv, ?0,log en de ex-eomman I w-r, ^Nederlandse detachement in Korea, luit.-kolonel Schilperoord. De 88 meter hoge Boerentoren te Ant werpen zat met twee etages worden verhooga. waarin de nationale radio- I omroep een relaisstation voor televisie zal installeren. Op het dan 100 meter hoge gebouw zal een televisie-antenne van 10 meter geplaatst worden Dit te- HF, VEILIGHEIDSRAAD heeft giste- ren het verzoek van het Aziatisch- Arabische blok om de Marokkaanse kwestie op de agenda van de raad te plaatsen, verworpen. Tevoren had de Raad een voorstel van Libanon af gewezen, om vertegenwoordigers van die landen der groep te horen die geen zitting in de Raad hebben. Pakistan, Libanon, de Sovjet-Unie, China en Chili stemden voor; Colum bia, Denemarken, Amerik, Frankrijk en Engeland tegen, Griekenland ont hield zich van stemming. Een meer derheid van zeven tegen vier zou voor opneming nodig zijn geweest. T De A.N.W.B. heeft de minister van Financiën verzocht de bromfietsen, die bij de jongste wijziging van het We genverkeersreglement naar het rijwiel pad zijn verwezen, ook fiscaal met rijwielen gelijk te stellen. Bromfietsers dienen, naar de mening van de A. N W. B. te worden vrijgesteld van het betalen van motorrijtuigenbelasting. Daar de fietsers geen belasting voor het gebruik van de rijwielpaden be hoeven te betalen, acht de A.N W.B. het onredelijk en 'ogisch, dat van bromfietsers, die van dezelfde paden gebruik moeten maken, wel betaling van wegenbelasting geëist wordt. De dierentuin van Bronz in New York bezit een drie weken oude „zezel', een kruising tussen een mannetjes zebra en een ezelin. De „zezel" heeft de lange oren van zijn moeder en de strepen van zijn vader. Deskundigen verklaarden nog nooit zoiets gezien te hebben. Een hittegolf, die al tien dagen in het Oosten der Verenigde Staten heerst, heeft aan 104 personen het leven gekost. De schade aan het gewas beloopt mil- lioenen. ders, waarin het gebruik van alle wa penen, met inbegrip van atoomwape nen werd geëist, indien de vijandelijk heden in Korea mochten worden her vat. Hij meende, dat het probleem van de oorlog in Indo-China zou kunnen worden besproken op een tweede poli tieke conferentie, waaraan ook andere landen, zoals Vietnam, Laos en Cam bodja zouden kunnen deelnemen Tenslotte heeft hij zich uitgesproken voor uitbreiding der Japanse strijd krachten, maar tegen een groot Ja pans leger. jyiITTERAND, de radicale Franse mi- nister voor zaken aangaande de Raad van Europa, heeft op zijn ver zoek ontslag gekregen, omdat hij het niet eens is met de politiek van zijn regering in Noord-Afrika. Aanleiding tot zijn ontslagaanvraag werd de be noeming van Voizard tot resident- generaal in Tunis. Hij meende, dat de politiek van deze figuur weinig zou afwijken van die van De Hauteclocque en dat over het algemeen het Franse optreden daar en in Marokko te hard is. Eerder oefende hij reeds critiek op het besluit van de regering, om de sultan van Marokko af te zetten. Hij zei toen, dat de Franse hervormings plannen voor Marokko slechts voor stellen van de Franse gemeenschap al daar schenen in te houden, zonder dat er rekening was gehouden met de verlangens van de Marokkanen. Bo vendien gaf hij te kennen, dat Frank rijk aan Marokko en Tunis de grootst mogelijke zeggenschap in binnenlandse aangelegenheden diende te geven. Het ontslag van Mitterand zal geen kabinetscrisis veroorzaken, maar wel zal het het aanzien van de regenng- Laniel aantasten, aangezien Mitterand de links-radicalen vertegenwoordigde In Italië zijn stakingen van vier en twintig uur afgekondigd in de chemische- en de textielindustrie, teneinde vernieu wing van de arbeidscontracten af te dwingen- De sjah van Perzië heeft door snel ingrijpen weten te voorkomen, aat tweehonderdduizend man van de stam der Ghasjghaie een mars ondernamen naar de Zuidperzische stad Sjiraz Toen hij vernam, wat de stamleden van plan waren, heeft hij onmiddelliik Ali He- jat tot gouverneur van hët betrokken gebied benoemd met de opdracht, de Ghasjghaie te bewegen tot steun aan de regering. Ook werden troepen der waarts gezonden. Hejat keerde Donderdag naar Tehe ran terug, nadat hii besprekingen had gevoerd met de leiders van de stam. die overwegend achter Mossadeq had den gestaan. Hii vertelde, dat elk ge vaar bezworen was. en dat er was af gesproken, dat een legermissie de stam zou zuiveren van communistische ele menten. De Amerikaanse regering heeft Per zië 23.4 millioen dollar aan extra steun toegekend, los van de bijzondere hulp waarom het land heeft gevraagd. Hel geld za] worden gebruikt voor de vol tooiing van een aantal in uitvoering zijnde plannen. 0 E VERKIEZINGSSTRIJD in West-Duitsland heeft op het laatste ogenblik nog een scherpe discussie doen ontstaan over de in menging van de katholieke gees- lelijkheid in de partijstrijd. De li berale en de socialistische partij zijn inzonderheid gevallen over het feit, dat de bisschoppen in een van alle kansels voorgelezen her derlijke brief hebben gezegd, dat niet alle partijen de gewetensvrij heid in het land erkennen. Deze partijen immers hebben op het stuk van de confessionele scholen een andere opvatting dan de ka- £)E OPVOERING van de opera „Carmen" door de Utrechtse Opera in de stadsschouwburg te Utrecht was gisteravond bijna niet doorgegaan. De Nederlandse Ope ra had aangekondigd beslag te zullen leggen op de schouwburg zaal. Een kwartier vóór de aan vang van de voorstelling kwam er een wijziging in de stand van za- levisiestation zal de beelden opvangen van de studio te Brussel en deze naar alle richtingen opnieuw uitzenden Men zal nok de Nederlandse en Franse tele, visienitzendingen kunnen opvangen en heruitzenden. De secretaris van het Zuidafrikaanse Indische Congres te Johannesburg. Kasja- K ha mag op grond van de wet tot onder- I drukking van het communisme geduren- 1 de twee (aar geen enkele vergadering I biiwonen 99 Verwachting tot Zaterdagavond: VEEL BEWOLKING Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Zaterdag: Zon op 5.58, onder 19.19 Mann op 2 40. onder 18.11 In verband zowel met het eerste re geringslustrum van koningin Juliana als het koninklijk bezoek aan Amsterdam, is zowel voor het spel in het Olym pisch Stadion als het Aalsmeerse bloe mencorso op Zaterdag 12 September de titel „Juliana Regina" gekozen. De vorstin heeft voor het gebruiken van haar naam speciale toestemming ver leend De grondgedachte voor het spel vond ik. aldus de regisseur van het stadionspel de heer Marius Kruyne. na <oij de vraag te hebben gesteld, weike krachten zich in ons volk ontwikkel den door de binding aan het Oranje huis. meer speciaa] tijdens de regering van koningin Juliana. Deze vraag drong mii in de richting van de redevoerin gen, die de Koningin heeft gehouden zo ontstond het idee fragmenten uit deze ^devoeringên te gebruiken voor het ,A'S h.v. Haar stem weer de woorden 'e hen ik, dat ik dit doen mag?" (inhuldiging) 2aj uitspreken via de ge- rï°0r de luidsprekers in het stadion, zal op het veld de nieuwe njez.on boven Nederland oprijzen tussen de provinciale vlaggen, terwijl een hoepeldans het geheel zal opluis teren. Haar woorden van liefde tot het volk, haar appel aan de jeugd, haar rede van Moederdag 1952, haar woor den na de watersnoodramp zullen sym bolisch in een aantal scènes worden uitgebeeld. Hieraan werken ruim 2200 deelnemers mee. De balletten worden gedanst door „Het Amsterdams Ballet" o.l.v Max Dooyes. Het bloemencorso, naar ontwerp van de heer Toon Noyons, zal met 25 luxe wagens en 27 praalwagens een ander halve km lange stoet vormen, die om half twaalf uit Aalsmeer za] vertrek ken, daarna zal deelnemen aan het sta dionspel en om onseveer half vijf een tocht begint door Amsterdam. Het optuigen van de praalwagens zal door duizend binders en hulpbinders geschieden. Voor een wagen zijn soms 35.000 bloemen nodig. De wagens zul len het Nederlandse volk uitbeelden zoals het leeft en bouwt aan zijn toe komst. FELLE BRAND BIJ DIEPENVEEN Gisteren woedde een felle brand ln een boerderij met smederij onder Die penveen (O.) Men moest het bluswater betrekken uit een wetering op 600 me ter van de brand Boerderij, smederii en een korenberg werden in de as ge legd Uit een stal konden nog vier var kens worden gered. ken, waardoor de voorstelling voor een toch nog goed gevulde zaal, normaal is doorgegaan. GISTEREN in de vooravond gaf de Nederlandse Opera aan de vertegen woordiger van de uitgever Clignett te Amsterdam opdracht gerechtelijk be slag te later, leggen. Dit werd door de heer Clignett om kwart over zes aan de Utrechtse Opera medegedeeld- De heer Van der Pol van de Nederlandse Opera, die de auteursrechten behandelt had daarna een telefonisch onderhoud met de directie van de Utrechtse Ope ra, waarin deze werd medegedeeld, dat de Ned. Opera geen bezwaar zou ma ken tegen 't doorgaan van de voorstel ling, indien de Utrechtse Opera zich bereid verklaarde accoord te gaan met enkele voorwaarden, die aan de voor zitter van de Raad van Beheer van de Utrechtse Opera, de heer Fentener van Vlissingen. per brief waren gezonden. Deze bevindt zich echter in Luxemburg en kan eerst bii zijn terugkeer op 7 September antwoorden. De directeur van de Utrechtse Opera weigerde zich telefonisch bereid te verklaren met de voorwaarden. Tenslotte verklaarde de heer Van der Pol (Ned. Opera) zich toch bereid geen bezwaar te maken tegen het door gaan van de voorstelling en kon om acht uur toch de Ouverture van Bi- zets „Carmen" in Utrechts schouw burgzaal klinken Donderdag zijn te Neurenberg vijf duizend ballonnen met religieuze vlug schriften in het Russisch opgelaten, lie door de wind naar de Sow jet-Unie moeten worden gedreven. De actie gaat uit van een Lutherse geestelijke te Neurenberg eil de gelden zijn ver strekt door de Lutherse kerk in de Verenigde Staten. Men is van plan spoedig ook ballonnen op te laten met materiaal in het Pools en het Tsjechisch Binnenkort zullen vijfenveertig Ame rikaanse straalbommenwerpers van het type B-47 trachten in recordtijd de At lantische Oceaan van West naar Oost over te vliegen. De toestellen zullen ge durende de vlucht brandstof innemen De vlucht zal worden gemaakt van de luchtbasis Modill bij Tampa (Flori- d?) naar Groot Brittannië, waar de bommenwerpers een ander Amerikaans escadrille zullen aflossen. tholieke kerk. De bisschoppen hebben ook gesproken over een ongelooflijke onverdraagzaamheid tegenover de christenen en hun gewetenseisen. De liberale partij in Wuerttemberg, waar de tegenstellingen het scherpst zijn, heeft een protest tegen de her derlijke brief doen horen. Zij ziet hier in een ontoelaatbare beïnvloeding der kiezers ten gunste van de CDU en meent, dat thans de mogelijkheid van een oplossing inzake de schoolstrijd volkomen is teniet gedaan. Liberalen en socialisten voelen zich echter in nog veel sterkere mate be ledigd door de wijze, waarop sommige plaatselijke geestelijken van de kansel af de bisschoppelijke vermaning hebben uitgelegd. Daarbij zouden zij als „leu genaars en moordenaars" en zelfs als „verraders van het Duitse volk" zijn te boek gesteld. De socialistische partij zegt verder, dat verschillende van haar vergaderin gen zijn gestoord door katholieke jeugd groepen onder leiding van geestelijken. In parochiebladen zijn de socialisten vaak met de communisten over één kam gesehoren. Deze beschuldigingen zijn van katholieke zijde ongegrond genoemd. De protestantse geestelijkheid heeft zich buiten de verkiezingsstrijd gehou den. De rechtbank te Hannover heeft dr Adenauer verboden, de Duitse Rijks partij een ongrondwettige partij te noe men, zolang hieromtrent nog geen rech terlijke uitspraak is gedaan. De Oostduitse regering tracht op nieuw grote groepen „verkiezingssabo teurs" naar West-Duitsland te zenden. Zij reizen nu in speciale wagons in de interzonale treinen, en hebben geen paspoort en vrijwel geen geld bij zich. Reeds hebben de eerste Westdutt- sers hun stem voor de Bondsdag uitgebracht. Het zijn personen, di tijdens de officiële verkiezingen in het buitenland zullen vertoeven. T\E FRANSE maarschalk Juin, bevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in de centrale sec tor van Europa, heeft dezer dagen enige opschudding veroorzaakt in de hoogste kringen van zijn land. Op de vraag van een journalist, of hij een candidatuur voor het Franse presidentschap zou willen aanvaarden, antwoordde hij: „Ik zal geen afstand doen van mijn titel van maarschalk van Frank rijk, terwille van een andere titel die allerlei vervelende karweitjes met zich brengt". Naar verluidt is president Auriol hierover zo ge belgd geworden, dat hij opmerk te: „Ik heb besloten, een van die vervelende karweitjes af te schaf fen. Ik zal maarschalk Juin niet meer ontvangen". Geen enkele officiële instantie in Parijs heeft deze woorden echter willen be vestigen of ontkennen. Zuid-Slavië heeft de regering van Amerika, Engeland en Frankrijk ver zocht, hun invloed bij de Italiaanse regering te gebruiken om een eind te maken aan de buitengewone mili taire maatregelen die de laatste dagen langs de Italiaanse grens zijn geno men. In Belgrado heerst thans een zeker optimisme. Men verwacht een ontspanning van de toestand. Niettemin is een derde Zuidslavische protestnota te Rome overhandigd, wederom in verband met een schen ding van de grens tussen beide tanden. KORTERE WERKWEEK VERPLEGEND PERSONEEL Met ingang van 1 October wordt de werkweek van het personeel in ver- plegingsinrichtingen teruggebracht van 51 uur op 48 uur. WOLGENS Zuidkoreaanse berichten is de Noordkoreaanse premier Kim II Soeng naar Moskou gegaan, om het Kremlin te verzoeken rechtstreekse en bijzondere betrekkingen met Noord- Korea aan te knopen. Hij zou om steun verzoeken bij het uitschakelen van het Chinese toezicht en de Chi nese invloeden in Noord-Korea. Deze zouden aanzienlijk zijn versterkt, na dat Peking-China is gaan deelnemen aan de Koreaanse oorlog. Kim zou verder aandringen op een geheim ver- dedigingsverdra? met de Sovjet-Unie, los van elke overeenkomst tussen Peking-China en zijn land. Ook zou hij hulp vragen voor het herstelwerk in Noord-Korea en om een economi sche overeenkomst voor het herstel- program met een looptijd van tien jaar. Kim zou tenslotte een groot aan tal Noordkoreanen ter opleiding naar Rusland willen zenden. De Zuidkoreaanse minister van bui tenlandse zaken, Pjoeng Joen Tao, heeft verteld, dat de Amerikaanse steungelden voor 7uiJ Korea worden gebruikt, om de Japanse economie ten koste van Korea op te bouwen Hij eiste derhalve voor zijn land meei zeggenschap bij de toewijzing van Amerikaanse steungelden. De Koreaan se industrie zou dan rendabel tot ont wikkeling kunnen worden gebracht en het land zou het kunnen stellen zonder de Japanse productie. De geallieerden hebben aan de com munisten te Panmoendjon doen we ten, dat zij evenals de tegenpartij de veroordeelde communistische krijgs gevangenen zullen uitleveren. De Noordelijken hadden dit reeds eerder beloofd. De Amerikaanse generaal-majoor William Dean, die reeds in Juli 1950 aan het hoofd van de vier-en-twintig- ste Amerikaanse divisie werd gevan gen genomen, is volgens radio-Peking in Kaesong aangekomen om zijn re patriëring af te wachten. Hij ver keert in goede gezondh id. Sir Winston Churchill, de Britse pre mier, heeft enige wijzigingen in zijn k?bmet aangebracht. Hij heeft het stel sel van coördinerende ministers afge schaft, waarbij bepaalde figuren ver antwoordelijk waren voor de samen werking van groepen departementen. Zo verdween Lord Weathers, die de mi nisteries van vervoer, brandstof en energie moest coördineren. Ook Salters, de minister voor materiaalvoorziening werd ontslagen. Wat er van zijn taak nog restte, is overgenomen door Lord Woolton, kanselier van het hertogdom Lancaster. Het kabinet is uitgebreid van zeven tien tot negentien leden, doordat-enige hoofden van departementen tot leden van het kabinet zijn benoemd. Het zijn Dugdale( landbouw en visserij), Hors- brugh (onderwijs) en majoor Lloyd George (voedselvoorziening). Verder wordt Derick He?thcoat-Amcrry minis ter van staat bij het departement van handel. Hij moet de overzeese handel bevorderen. VLIEGTUIG IN CANADA ZOEK Men heeft zwakke radio-seinen onge vangen uit het binnenland van de Un- gava-woestenij in de Canadese pro vincie Quebec, waar een week geleden een eenmotorig Norseman-vliegtuig verrmst is geraakt. Het had o.m. een Nederlandse technicus, een Duitse geo loog en een mijn-deskundige aan boord, vliegtuigen zijn op onderzoek uitge gaan.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1