enda LTM-daj Stad en omgeving r Jimmy Brown en de Oranjehemden Het doek is opgehaald, het spel kan beginnen Enthousiasme voor Schermer dansers op Sicilië trends De letters Schoorl wil zitting in tram-commissie De HLO-examens nie Ceres van Bk weer kampi Uit de Alkmaarse Raad Een periode van politieke verrassingen Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel ARTS UIT ALKMAAR OP HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP" Van kinderoptocht wordt veel werk gemaakt ALKMAARSE KAASMARKT Kaasmarktdrukte neemt af Geen overhaaste koop van woningen BURGERLIJKE STAND Padvinders en Roode Kruis DIERENBESCHERMING Het Bijenkorf-gebouw Olanda, Olanda VOOR UW DANS LESSEN NAAR «1 Nutsspaarbank te Alkmaar VRHSTEÏXING VAN DIENSTPLICHT Randers en Alkmaar beginnen competitie Hockeyseizoen begint op 20 September Alkm. Damclub W.D.O. 1 i Vnwnrn 4- KFPTFMBER 1953 J7ENMAAL IN DE VIER JAREN het zullen er ditmaal zelfs vijf worden biedt de raadzaal een ongezellige aanblik. Dan zit de burgemeester moederziel alleen met de secretaris aande hoofdtafel der edelachtbaarheid met niets dan lege stoelen om zich heen en dan heeft het de schijn of het wet houdersbaantje zo weinig begeerlijk is, dat het grote moeite zal kosten de raadsleden te bewegen cjie zetels te komen bezetten. Dat alles we zeiden het reeds is maar schijn, want de zeven-en-twintig, die in bonte opeen volging als „doodgewoon" raadslid fungeerden, keken allemaal even belang stellend naar die vier ledige plaatsen en wij geloven niet, dat er één stad genoot op de publieke tribune heeft gezeten, die niet van tevoren wist wie er over een of meer uurtjes vergenoegd en misschien zelfs een tikje zelfvol daan naar zijn mede-afgevaardigden zou zitten rondkijken. Dat alles was van tevoren, zoals men dat noemt, al in kannen en kruiken. Men heeft gecon fereerd en opnieuw geconfereerd om een „wilde" stemming te kunnen ver mijden en zij, die zich reeds uitverkoren wisten, hadden thuis en in hun werkkring alles zo geregeld, dat zij zonder enige aarzeling toestemmend kon den antwoorden als hun gevraagd zou worden of zij de hun toebedachte functie al dan niet wilden aanvaarden. HAT MOET TROUWENS wel zo zijn, want een wethoudersfunctie is geen bijbaantje, dat men in zijn vrije tijd wel eens zal opknappen. Dat eist elke dag weer uren van ingespannen wer- ken voor eindeloze conferenties, voor het maken van plannen, het aanhoren van klachten en het houden van rede voeringen en nog zo vele andere zaken meer, die op de schouders van de be windsman komen te rusten. Het sala ris dat daaraan verbonden werd is, met het toenemen der werkzaamheden, gegroeid, het staat ter beschikking van iedere wethouder ongeacht diens ma teriële omstandigheden en het is vol komen te begrijpen, dat zij, voor wie een zodanig inkomen van grote bete kenis is, alles in het werk stellen om dat zo lang mogelijk te behouden. In de politiek wordt daarmee geen rekening gehouden. Het oude spreek woord Hedie mihi, eras tibi heden ik, morgen gij is ook hier van toe passing en er is zelfs geen aflopend wachtgeld, dat de onttroonden de hen in financieel opzicht toegebrachte slag kan verzachten. Men weet dat tevoren of moet dat althans bedenken. Het wethouderschap is geen baantje, dat in enig ambtenarenreglement door ga ranties omringd wordt. Het is en blijft een min of meer politieke functie, die ieder ogenblik ondermijnd kan worden en de enigen, die rustig kunnen zitten, zijn de burgemeester en de secretaris. 70ALS GEZEGD ZAT DE burger- vader daar een beetje zielig aan die grote groene tafel. Hef was net of alle kinderen van het gezin hem- verlaten hadden en hij alleen in het grote huis was achtergebleven. De zeven-en-twin tig zaten in een wijde kring naar de ledige zetels te kijken, de „oude" zelf bewust als mannen en vrouwen van ervaring, de nieuwelingen nog wat schuchter als kinderen, die op visite zijn. Op de plaats van het „nieuwe" raads lid, mevrouw Sloof, die met haar jeug dige verschijning de zaal mee hielp decoreren, stond de gebruikelijke bou quet in de kleuren van haar fractie, donkerrode anjers met hier en daar een takje groen, de kleur der hoop, die op deze middag zeker niet zonder eni ge betekenis zou blijken. Het had de schijn, dat de dames en heren van de Partij van de Arbeid werkelijk nog hoop hadden, dat de po litieke wind plotseling zou draaien en een of meer van hen naar de wethou derszetels zou blazen. Een ijdele hoop, omdat zij nog vóór de wapens getrok ken werden, de slag al hadden verlo ren. QNDANKS DE MINDER goede ver- standhouding in de laatste tijd tus sen hen en de leden van de KVP een verstandhouding, die tussen twee zo geheel verschillend geaarde fracties op de duur toch tot moeilijkheden zou leiden hadden zij er blijkbaar op ge rekend het zogenaamde „monsterver bond" te kunnen continueren. Zij heb ben, naar onze bescheiden mening, er vast op vertrouwd, dat de tien van links en de tien van rechts de zetels samen weer zouden verdelen en er te weinig op gerekend, dat men van ka tholieke zijde nu wel eens iets anders zou begeren. Tien katholieken en tien leden van de 'arbeidsparty, drie Prot. Christelij- ken ter ener en drie liberalen ter an- derer züde, het leek alles zo prachtig in evenwicht en het was alleen maar jammer, dat dan een man als de heer Knuistingh Neven, die zelfs uit alle commissies geweerd was, op de wip zou zitten en bij alle belangrijke kwes ties als alleenheerser in de raad zou tronen. Had de PvdA eerder het iniatitief ge nomen, misschien zou zij een slag voor zijn geweest, maar zij vertrouwde te veel op een bestendiging van wat er geweest was en zag over het hoofd, dat men zich in de politiek plotseling van niets bewust kan worden, wat men vroeger nooit opgemerkt heeft, maar ontdekt, als het in zijn kraam te pas komt, MIET ALLEEN HET feit, dat de bur- gemeester een man is, die, wat zijn politieke richting betreft, de eerste Mei met een rode tulp in het knoops gat achter de vanen van de „verwor penen der aarde" mag marcheren, maar ook het rechtsgevoel, dat de klei ne partijen eens aan bod moeten ko men en er dus een college op zo breed mogelijke basis zou moeten zijn, ble ken ditmaal voor de KVP van beteke nis en werden als voornaamste wapens in de strijd gebracht. Van de zijde van de Arbeidspartij stelde men daar slechts de uitslag der verkiezingen tegenover, een argument, dat weinig gewicht in de schaal legde omdat het tenslotte meer op het aan tal zetels dan op het stemmental aan komt. Van de zijde der VVD werd daarbij nog naar voren gebracht, dat men graag zelf op de wip zat en het was soms of de raad een grote speel tuin was. waar men elkaar het wippen en meewippen van alle kanten be twistte. WIJ GELOVEN, DAT het de positie van de arbeidersfractie mede ver zwakt heeft, dat men tot op het laat ste moment niet wilde verklaren of men met één zetel genoegen zou ne men dan wel of men er definitief twee wenste. Dat kwam zelfs in de motie- Coerts niet tot uiting, een motie, waar in alleen maar betoogd werd, dat de PvdA in het nieuwe college vertegen woordigd behoorde te zijn, waarmee iedereen kon instemmen met de ver wijzing naar het aanbod, dat niet ge accepteerd werd omdat men de ge dachte twee zetels te kunnen bezetten niet heeft kunnen loslaten. Het was opmerkelijk, dat niet de fractievoorzitter, maar de afgetreden wethouder zelf het pleidooi voor hun zetels voerde, al is dit te verklaren door het feit. dat men in tijden van nood natuurlijk de beste mannen in de voorste rij zet. CR VALT HIER weinig meer van te zeggen. Het is afgelopen zoals ieder een dat voorzien en voorspeld had, er gebeurden, ondanks het dringend be roep der verstotenen, geen wonderen. Wij hadden toch wel eens willen zien wat er zich zou afgespeeld hebben als de PvdA-fractie plotseling duidelijk had medegedeeld, dat zij met één zetel genoegen zou nemen. De heer Hoytink erkende, dat men dan in een moeilijk parket was gekomen, maar wie zou de zetel, die hij al voor zichzelf bestemd had, in dat geval aan een van het rode tiental hebben, afgestaan? Het wil ons voorkomen, dat het col lege, ondanks zijn brede basis, wanke- ler staat -dan tevoren. Het is als een stoel, waarvan een der poten aan de verkeerde kant zit, zodat er daar twee naast elkaar zijn, terwijl die aan de an dere kant ontbreekt en op dergelijke stoelen zit men altijd een beetje wan kel. Er bestaat geen politiek program meer, de PvdA, die in de oppositie is gedrongen, zal B. en W. het werken niet gemakkelijk maken en de VVD blijft in een rechts college altijd een factor, waarop in vele gevallen niet gerekend kan worden. Van een sterk college is in die omstandigheden geen sprake en het zal menigmaal voorko men, dat men van rechtse zijde naar de hulp van een der „opposanten" uit kijkt om voornamelijk bij princi piële kwesties met slechts één stem méér de zege te kunnen behalen. De PvdA, die nu al haar krachten nodig zal hebben, heeft opnieuw reden te overdenken, dat de zo geroemde door braak niet altijd tot versterking van eigen kracht leidt. W/AT WEL VASTSTAAT is, dat ons interessanter vergaderingen wach ten dan in de tijd, dat de „bonzen" al les bedisseld hadden en de rest niet aux serieux werd genomen. Laat de fractie der verworpenen daarbij bedenken, dat oppositie geen verlies behoeft te brengen. De volks sympathie is in vele gevallen bij dege nen, die men te kort gedaan acht en de politieke geschiedenis heeft meer malen bewezen, dat een oppositiepartij bij een volgende verkiezing veel ster ker uit de bus komt. En nu maar afwachten wat er zal gebeuren. De acteurs staan op de plan ken, het doek is opgehaald, het spel kan beginnen. VRIJDAG CINEMA-AMER1CAIN. 8 uur: Road to Bali <14 jaar). REX-THEATER, 2.30 en 8 uur: Sensualita (18 jaar). VICTORIA-THEATER, 8 uur: Het zal je gebeuren (18 HARMONIE THEATER 8 uur: Dageraad der vrijheid (14 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Cabaretavond Steun Wettig Gezag. MUZIEKTUIN, 8 uur: Ruitengewone ledenvergadering „Witte Kruis". BREDERODESTRAAT 23 en 29: Be zichtiging modelwoningen. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Carnaval in Texas (a.l.). ZATERDAG BIOSCOPEN als Vrijdag. REX-THEATER, 2.30. 7 en 9.30 u. Overige theaters 7 en 9.30 uur. V/APEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Buurtvereniging Roliea met toneelavond GULDEN VUES, 2 uur: Aandeelhou dersvergadering der Alkmaarse export vereniging N.V. 2 uur: Vergadering PvdA. MUZIEKTUIN, 8 uur: Streekbijeen- komst Alkmaarse Bestuurdersbond. BERGEN: Rustende Jager, 8 uur: Het barre Noorden (14 j.). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsvoort 5. HOOG WATER TE BERGEN A. ZEE Vrijdag 12.56 13.27 Zaterdag 2.04 14.33 TE CAMPERDUIN hoog laag Vrijdag 1.01 13.32 19.01 7.32 Zaterdag 2.09 14.38 20.09 8.38 Toen eergisteren via de radio werd omgeroepen, dat het hospitaal-kerk schip „De Hoop", dat in Amsterdam lag niet kon uitvaren, daar de scheeps arts plotseling ziek was geworden, heeft onze plaatsgenoot de heer J. A. Schouten uit de Tesselschadestraat, die in Juli van dit jaar voor zijn arts examen geslaagd is, het kloeke besluit genomen zich voor de vacante functie op te geven, waarna hij direct voet aan boord kon zetten. Voor de heer Schouten ongetwijfeld het avontuurlijke begin van zijn dokterscarrière. De traditionele kinderoptocht, welke ieder jaar in de ochtenduren van de 8ste October gehouden wordt, is voor de aanstaande 8-Octoberdag naar de middaguren verplaatst. Het bestuur van de Ontzetvereniging heeft haar spe ciale aandacht aan dit ieder jaar groter wordende evenement ge schonken en heeft besloten aan alle scholen inschrijfformulieren voor deze optocht ter beschikking te stellen, om ög deze, wijze de deelname van tevo ren Te Kunnen bepalen. Dit is voor een goede organisatie noodzakelijk geble ken. De bedoeling is, dat deze kinderop tocht 's middags om half drie vanaf het Doelenveld zal vertrekken, alwaar zij na een zorgvuldig gekozen route door de binnenstad, ook weer zal terugke ren. De route is zodanig gekozen, dat ieder kind deze kan volbrengen. Voor iedere groep worden meerdere prijzen ter beschikking gesteld, w.o. verschillende autopeds, poppenwagens, poppenwiegen, leesboeken en tientallen andere waardevolle kinderprijzen. Er komen groepen voor meisjes en jongens, voor enkelingen, paren en voor groepen onder en boven de tien kinderen. Voor iedere groep wordt een jury samengesteld en men zal alles in 'het werk stellen om direct na afloop van de optocht de prijsuitreiking op het Doelenveld te doen plaats vinden. Het behoeft geen betoog, dat de kin deroptocht dit jaar een speciale plaats op het toch al attractieve 8-October- programma zal innemen. Later zal be kend gemaakt worden in welke etalage men de prijzen zal kunnen bezichtigen. De inschrijving is kosteloos en ook aa» het secretariaat, Langestraat 18 zijn de inschrijfformulieren, waarop alle bij zonderheden vermeld staan, verkrijg baar. Op de Alkmaarse kaasmarkt werd hedenochtend 30.000 kg kaas aange voerd, waaronder 16 fabrieks- en 5 boerenstapels. Beide soorten noteer den een prijs van f 1.88 per kg. De handel was vrij stroef. Op 1 September werden te Bode graven 162 partijen aangevoerd. Eer ste soort f 2.14 tot f 2.20, tweede soort f 2.07 tot f 2.13, extra soort f 2.42. Handel kalm. Niet alleen aan het weer, maar ook aan de kaasmarkt is het te merken, dat het met het seizoen op z'n eind loopt. De drukte neemt iedere week af. waar bij echter het opvallende is dat dit hoofdzakelijk de binnenlandse bezoe kers betreft. Buitenlanders zijn naar het ons voorkomt nog in even zo groten ge tale aanwezig. Een en ander valt mis schien ok nog af Ie leiden uit het feit dat het met de verkoop van mallotige hoofddeksels, waar vooral de Neder landers nogal prijs op schijnen te stel len, ook bijna afgelopen is. Onder de talrijke buitenlanders merkten wij op de heer C. D. Barfi- vala uit Bombay, directeur-generaal van het „India Institute of local self- government" uit Bombay, die met rnr Kalkman uit Amsterdam dor de ge meentesecretaris, mr R. Veendorp op het stadhuis werd ontvangen en door de heer Schouwenburg op de kaasmarkt werd rondgeleid. Voorts was er o.m. een clubje pad vinders uit Birmingham. De laatste tijd worden in toenemen de mate Vrij gekomen, vrij komende en nieuwe woningen ten verkoop aange boden. Natuurlijk :s een ieder vrij een dergelijk perceel te k-pen, wat echter geenszins betekent, dat de koper dit ook zal mogen bewonen. Daarvoor heeft men een woonvergunning nodig, te verstrekken door B. en W., die de toe wijzing o.a. afhankelijk stellen van de samenstelling van het gezin van de koper en voorts nagaan of de koper voldoet aan de voorwaarden die bij toe wijzing van woonruimte worden ge steld. Van bevoegde zijde verzocht men ons er daarom nog eens op te willen wij zen dat de kopers van percelen, die hun nieuw verworven eigendom zelf willen gaan bewonen, er goed aan zul len doen alvorens tot koop over te gaan zich schriftelijk tot het Ge meentelijk Bureau voor Huisvesting, Oudegracht 86, te wenden teneinde al daar te informeren of hun al dan niet een woonvergunning voor het betref fende perceel zal kunnen worden ver leend. Eventuele kopers kan in som mige gevallen dan een gjrote teleur stelling worden bespaard. Geboren: Clara A. M. d.v J. Bot en C. M. Ibink Paula L. J. d.v. A. J. Buter en M. M. van den Navoij. Ondertrouwd: Petrus G. Bijl en Anna M. van Leeuwen Hans Stam en Hen- drika J. Selhorst Pieter A. de Boei en Christina M. Wiese Johannes W. A. Hofmeijer en Immetke Zwart Piet C. Groot en Geertruida Meijer Dirk Nap en Mari Albertsma Pieter F. Adolf en Lea G. Mobron. Overleden: Daniël van der Maas, 65 jaar, geh. m. C. M. van Zwieten de Blom. Morgen zullen ongeveer zeshonderd Alkmaarse padvinders en pad- met een huis-aan-huis Roode Kruis- actie starten, waarbij zij Roode Kruis- zegels, briefkaarten en ansichtkaarten zullen trachten te verkopen. Bij wijze van hoge uitzondering is door het hoofdbestuur der padvindersorganisa ties ontheffing verleend aan de maat regel om voor een dergelijk goed doel geen collecten door de padvinderij te laten houden. De jongens en meisjes zullen tijdens hun tocht door de stad bestellingen op nemen, het geld incasseren, waarna het plaatselijk bestuur van het Roode Kruis voor toezending van de zegels zorg draagt. De actie zal tot eind van de volgende week voortgezet worden. Te Oudkarspel zwerft sinds 2 weken een mooie hazewindhond. Kentekenen: reu, rood-wit, zeer mak, witte punt aan de staart. Adres: Glas, Spoorstraat. In de Stuartstraat zwerft een mooi grijs poesje, ongeveer 5 maanden oud. Teir beschikking zijn een jaar jonge zindelijke poesen, ongeveer 10 weken oud. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat 36. Men verzoekt ons nog te willen mel den, dat onze oud-stadgenoot architect A. Elzas, aan wie de bouw van het nieuwe gebouw van de Bijenkorf in Rotterdam is opgedragen, destijds niet van de H.B.S. naar de Handelsschool is gegaan, maar van de toenmalige Bur gerschool. Men verzoekt ons tevens mede te delen dat het in de oorlog ver woeste gebouw een schepping was van de bekende architect Dudok en dat het nieuwe project niet minder dan 15 mil- lioen gulden zal kosten. De Schermer dansers hebben in de afgelopen week deelgenomen aan een internationaal dansfeest te Messina op het Italiaanse eiland Sicilië. Van eer, der deelnemers, de bekende Westfriese auteur Jan Koster ut Hauwert, ontvin gen we een brief, waarin hij uiting geeft aan zijn enthousiasme over iand, volk en ontvangst. „Holland heeft overal een goede naam", aldus de heer Koster. „Duizend kee- hebben we moeten zeggen waar we vandaan kwamen en dan was het „Olanda, Olanda!" niet van de lucht. De mensen zijn vriendelijk en aardig, rr.-ar zeer nieuwsgierig. Als je in cos- tuum op straat loopt en je blijft staan, dan heeft zich onmiddellijk een groepje mensen om je heen geformeerd. Er traden hier tien dansgroepen op. zeven uit Italië, één uit Zwitserland, één uit Oostenrijk en één uit Holland. Vooral de costuums van de Italianen zijn schitterend. Ik heb nog nooit zo'n bonte mengeling van costuums gezien en zoveel sieraden in de Siciliaanse zon zien schitteren. Zaterdagavond traden alle groepen op 'voor het stadhuis van Messina voor vijfentwintig duizend mensen, die niet ophielden hun bijval te betuigen. Zondagmorgen werd een wandeling door de stad gemaakt, waar- DANSINSTITUUT Langestraat 46 - Alkmaar Tel. 3750 (K 3200) Aanvang van de cursus 5 Sept. 79. De twee bestuursleden van de KNVB, die Jimmy Brown een bezoek kwamen brengen, heetten Pruik en Wouwelmans. Ze gingen aarzelend op de punt van een stoel zitten en zij za gen Jimmy enigszins verlegen aan. Meneer Wouwelmans nam het woord, daarbij zenuwachtig met zijn hoed spe lend. „Meneer Brown", zei hij, „wij zijn tot u gekomen, om u te vertellen, dat er sedert gisteren een grote ommekeer heeft plaats gevonden in de boezem van het bondsbestuur. De lieden, die tot nu toe de heer Ballewipper door dik en dun hebben verdedigd, hebben zich vrijwillig teruggetrokken en zij, die reeds vele maanden lang getracht hebben de invloed van deze groep te beknotten teneinde geheel nieuwe we gen te bewandelen bij de samenstelling van het nationale elftal, hebben over wonnen. Van deze laatste groep zijn wij, de heer Pruik en ik, de voorman nen. Wij zijn vast besloten een frisse wind te doen blazen door het gehele bondsapparaat en het is uit dien hoof de, dat wij u eens kwamen polsen.... omme.... omme.,.." Hier bleef me neer Wouwelmans steken. Hij was aar dig van wal gestoken, maar hij wist niet goed, hoe hij zijn zin moest be ëindigen.. Meneer Pruik probeerde het duidelijk te maken. Hij zeide: „Meneer Wouwelmans 1 doelt, dat we graag zouden zien datte.. datte...." Maar ook hij zag geen kans zijn zin af te maken. De heren keken elkaar on zeker aan en hadden koppen als vuur gekregen. Jimmy begon er hoe lang er hoe minder van te snappen. Om hen op hun gemak te stellen, liet hij hen een sigaar opsteken, die zij gretig ac cepteerden. (Advertentie Ing. Med.) Zoals bekend heeft de raad der ge meente Bergen een commissie ingesteld om de mogeliikheid te onderzoeken van de oprichting van een gemengde tram-busonderneming Alkmaar. Ber gen, Bergen aan Zee, Schoorl en Cam- nerduin v.v. Burgemeester en wethou ders van Schoorl hebben thans aan het gemeentebstuur van Bergen verzocht deze commissie met enkele leden uit de Raad der gemeente Schoorl uit te breiden. Waar het vervoersvraagstuk voor Schoorl van meer dan vitaal be lang is. achten B. en W. van Schoorl het niet juist, dat over dit vraagstuk zal worden geoordeeld zonder dat de directe belanghebbenden daarbij zou den worden geraadpleegd. In de loop van de maand Augustus werd bij de Nutsspaarbank alhier op de spaarbankboekjes ingel. f 604.165.41 (v. j. f 612.240.02) en terugbetaald f 369.821.78 (v. j. f 295.042.97), alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 234.342.63 (v. j. f 317.197.05). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij het begin van het jaar f 11.607.572.38, bedr. thans f 12.597.244.21. Het aantal in de loop van Augustus nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 172, Ingetrokken werden 161 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij het begin van het jaar 28.539, bedraagt thans 28.676. Van dit aantal behoren 17.413 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 7189 aan personen of instellingen elders gevestigd en 4074 aan schoolspaarders. Onder de in Augustus nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 24 boek jes voor pasgeborenen (op deze boek jes plaatst de Spaarbank een eerste in leg van f 1). De lediging in de loop der maand Augustus van 642 spaarbusjes leverde een bedrag van f 11.679.09 aan kleine besparingen op. Uit de hiervóór vermlde maandcij fers blijkt dat sedert 1 Januari van dit jaar (alzo over een tijdvak van acht maanden) bij de Spaarbank alhier ae inleg aan spaargelden de terugbeta lingen met biina één mililoen heeft overtroffen. Hetgeen op 31 Augustus nog aan het millioen ontbrak werd in middels ontvangen. Een opmerkelijk verschijnsel, dat zich het jaar van de geldsanering (1945) buiten beschouwing gelaten niet eerder heeft voorgedaan. Tot nu toe was de grootste toename van het spaartegoed in de eerste 8 maanden van enig jaar f 377.000 (1952). Aan te nemen is, dat vooral het toe nemend vertrouwen in de waarde-vast- heid van onze munteenheid de spaar zin reeds geruime tijd krachtig bevor dert. Immers een „harde gulden" schept daarvoor een gunstig klimaat. De gestadige toename van het spaar derstegoed van de Spaarbank alhier loopt evenwijdig met de toename bijna overal elders bii de Spaarbanken in den lande, waaromtrent kan worden vermeld, dat de stijging van het spaar tegoed voor de algemene spaarbanken, (aangesloten bii de Nederlandse Spaar- bankbond) over de eerste zeven maan den van dit jaar 90 millioen gulden be liep. De burgemeester der gemeente Alk maar maakt bekend, dat de ingeschre venen voor de dienstplicht, behorende tot de lichting 1954, van wie een broe der voolr het Vaderland is gevallen, een verzoek kunnen indienen om tot bui tengewoon dienstplichtige te worden bestemd. De ingeschrevenen voor de dienst plicht, behorende tot de lichting 1954, van wie drie broeders dienen of heb ben gediend bij de landmacht, bii de zeemacht, of bij de overzeese krijgs macht, kunnen een verzoek indienen tot het vekriigen van vrijstelling we gens broederdienst. Belanghebbenden dienen zich vóór 1 October 1953 te wenden tot de ge meentesecretarie, afdeling militaire zaken. voor geloof ik heel Sicilië naar Mes sina was gekomen, en Zondagavond schatte men het aantal mensen op der tigduizend. Podium, microfoons, ver lichting en organisatie waren prima in orde en ik moet zeggen, dat we twee avonden onder de indruk kwamen, want voor zo'n geweldige mensenmas sa waren we nog nooit opgetreden. We moesten niet langer dan tien mi nuten dansen, maar we snoepten er nog vier minuten bij. Een daverend applaus viel de Schermer dansers ten deel cn men riep luid om herhaling. Daar kon echter niets van komen." De Schermer dansers zijn nu via Zwitserland en Duitsland weer op de terugreis. Voor de Alkmaarse voetbalclubs, die in de Noordholl-'ndse Voetbalbond spelen, begint Zondag de competitie. Het gedegradeerde Randers speelt op eigen terrein met een volkomen gewij zigd elftal zijn eerste wedstrijd tegen Nieuwe Niedorp. De opstelling van de Ooyevaarsnes(bewoners is als volgt: W. Enoo; Th. Bakker en P. Kemp; Clement, J. Teigeler en H. Zevenhek; Th. Hees been, K. Baas, F. de Jong, J. Heesbeen en H. Hecsbaen. Ook Alkmaar speelt een thuiswed strijd en wel tegen Berdos. Alkmaar komt in de volgende opstelling uit: Blokker; Sol en Mazereeuw; Bakker, Roos en Ooms; Hoogendijk, Schouten, De Jong, Van Baden en Nagtegaal. Op het terrein aan de Sportparklaan worden Zondag de laatste wedstrijden gespeeld in het kader van het Kaas- stadtornooi, dat jaarlijks door de Alk maarse Boys wordt georganiseerd. In de verliezersronde komen Heider en VVA tegen elkaar uit en de gastheren spelen in de finale tegen Rapiditas. Het kunnen dus interessante wedstrij den worden. Zaterdagmiddag wordt op het Sport park een wedstrijd gespeeld tussen Alcmaria-reserves en het eerste elftal van Jong Holland. Jong Holland heeft de volgende opstelling: Vos; Mienis en Brakel; Romeijn, van Til en Fenijn; Goosens, Dragtsma, Jansen, Hoekstra en Kuiper. Voor het eerste elftal van Alcmaria staat een vriendschappelijke wedstrijd tegen Baarn op het programma. In deze uitwedstrijd spelen de withemden in de volgende opstelling: S. de Vries; Wijnands en Paulisse; Maasen, Schmidt en Wassink; Goosens, T. Brouwer, Nij- der, Harryman en Dedorf. De deelname aan de proeven voor) het HLO-diploma, die wat de athletiek- onderdelen betreft gisteravond op het Sportpark werden afgenomen, was zeer gering. Slechts twaalf dames en één heer hadden acte de presence ge geven en dat is op een stad van ruim 40.000 inwoners ronduit beschamend. Het is ons gisteravond duidelijk ge worden dat het zeker de moeite waard is, zelfs noodzakelijk is, om voor dit diploma te oefenen. Lang niet iedere vrouw van bijvoorbeeld tussen de 26 en 40 jaar is in staat zonder meer 3.25 meter ver te springen en een bal 16 meter ver te werpen of 1.05 meter hoog te springen. Wel degelijk is daar oefe ning voor nodig en juist daarom zijn de examens van de Nationale Vereni ging tot Bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling zo belangrijk. Juist op oudere leeftijd begint een slechte lichamelijke conditie zich te wreken. Het moet toch mogelijk zijn om, bijvoorbeeld via de sportvereni gingen die vrijwel ieder bedrijf in Alk. maar rijk is, een groot aantal mensen te interesseren voor harmonische li chaamsontwikkeling. Wij zijn er van overtuigd dat velen slechts een klein „zetje" nodig hebben om zich gedu rende de zomermaanden door middel van wat lichte athietiek onder bekwa me leiding op de KLO-examens voor te bereiden. Niet alleen de voetballers hebben zich op een nieuw speelseizoen voorbereid Het zelfde geldt voor de hockeyclubs a 20 September met de competitiewedstr- den gaan beginnen. De AMHC-teams zij- voor het komende seizoen als volgt in gedeeld: Dames, 2e klasse C: Alkmaar, Zand* voort, Kraaien, H.I.C., A.M.V.J., Laren II en Be Fair II. Dames, 4e klasse E: Strawberries III: Ever Swift II, Alliance IV, Eechtrop II, D.E.M. II, Terriers, Alkmaar II en Zand- voort II. Hreren, promotie-klasse D: Alkmaar, Pinoké, H.I.C., Schaerweijde, Be Fair H. Kameleon, Hilversum III en Strawber ries. Heren, 4e klasse E: B.M.H.C. VII, H.B.S. IV, Randwijck II, Alliance III. Kraaien II, Alkmaar II en Pinoké V. Het eerste heren-team van Terriers krijgt als tegenstanders: Eechtrop III, D-E.M. I, Strawberries II, A'dam VI, B.M.H.C. VI, Pinoké IV en H.I.C. III. Na een kort zomer-intermezzo heeft de damclub WDO haar oefenavonden weer hervat. Allereerst werd het restant van j de zomer-competitie afgewerkt, waarbij in I de le Afdeling J. Schipper won van Jb. 1 Hartog en H. Kruiaer met zwart won van 1 A. Burgert. In deze afdeling moet nu de I partij Kruider—M. J. Langras Jr, de be slissing brengen. In de 2e Afdeling werden nog vier par tijen gespeeld met de volgende resul taten: P. NoomA. Bosman 02; C. Fok J. Jonker 0—2; A. F. Deichmann—A. v. Doorn 2—0 en P. Noom—J, Oosten broek 11. Door deze uitslagen zijn ih deze afdeling A. F. Deichmann en J* Homma gelijk geëindigd met 12 punten. Na de jaarvergadering, die volgende I week zal plaats hebben volgt dan een week later de clubwedstrijd: WDO tegen DDD; de beide damverenigingen in Alk maar. Dat ter inleiding van de onder? linge w iu, 2 >n.petitie bij beide vereni gingen. Onder gelukkig goede dat gewoonlijk in de Noc Hoorn worden gebracht worden geëxposeerd. Dit aangezien er tevens het fokverenigingen in Noord een der promotors van het leggen van een krans Reeds als leek hebben den, varkens, schapen en de veehouder heeft genote belangstelling was groot Haendel, Engelsen en een ken hoezeer de ruimte aa het keuren van de koeier worden gvormd. De juryl dikwijls slechts kleine on< ductivteit de doorslag bij dat meerdere, tweede en Het was een lust voor keurig opgewreven dieren ken te zien staan, die in werden geaccompagneerd trotse eigenaars en verzo ciaal trokken de Shetlan van de heer Bakker uit Ve aandacht, die een attracti expositie waren. De offic was op verzoek van de Rundveefokverenigingen ve het middaguur, teneinde ongestoord te kunnen gaan. In zijn openingswc voorzitter J. J. Bakker vas tentoonstellingsdag in vorm zonder twijfel het weest van degenen, die eerste plannen daartoe op\ dag is er om te laten zien Friesland kan bieden. Wam wordt geëxposeerd, kan worden geconstateerd hoe gang bij de fokkerij is, zoa verschillende stamboeken treerd. Spreker was de j zonder erkentelijk voor daar zij de fokrichting welke men dient te volger Bakker kon een groot aant: den het welkom toeroepen gemeester Canneman en de wethouders Kleipoel bach, mr Peeman, gemeenti Ruitenbeek, inspecteur Fee directeur van het Marktweze Dell, de voorzitter van c Rundveefokverenigingen, N. Laan, de voorzitter drijfschap Vee en Vlees, Veer, de inspecteur van d< dienst, dr. Scholten, de dn de Gezondheidsdienst voor Woord-Holland, de heer vertegenwoordiger van de Zuivelfabrieken, de heer de heren Havinga en Abmi tieveiyk directeur en voorz de Coöperatieve Vereniging afzet van vee, de directeur Vereniging voor Kunstmatig natie in Noord-Holland, d<- de voorzitter van die ve heer Appel, alsmede tot woordiger van Centrale I dienst, ir. Sybrandy. De heer Laan stelde va LTM-dag realiseert, wat d van Fokverenigingen in jaren is bereikt. Spreker dat in de laatste tien a een levendige belangstelling geregistreerde fokkerij is Dank zij de Gezondheidsdie dieren en de Veterinaire de tegenslagen, waarmede in vroegere jaren vaak had< pen tot een minimum teri Wanneer men de adviezen diensten navolgt, heeft men der risico. Momenteel staai houders nog midden in de in tegen de tbc wordt ges dit verband hoopte de heer het vijfjarenplan ten voile opdat Nederland in de to tbc-vrije veestapel zal be aanzien van deze dag wi Laan zeer tevreden, want gedemonstreerd was in Hij prees de selectiecommiss zij zeer juist heeft gelet oi teit van de uiers der koeiei toch in hoofdzaak om de pr van de koe gaat. Burgemeester Canneman, ficiële opening verrichtte, jaarlijkse Fokveedag een feest de gemeente, welk gebeuren meentebestuur steeds weer seffen, wat het moet doen j c™trum van West-Fr doen blijven. In de persoc heer Laan bracht spreker Bond namens het gemee hulde voor hetgeen in die bereikt. „Gaat zo voort" gemeester de heer Laan toe concurrentie ligt op de gemeentebestuur had graag op deze dag niet alleen de vertegenwoordigd was, ma: T en de M van LTM-dag, diverse omstandigheden nie bleek te zijn. Dan had show kunnen worden gej hetgeen dit gewest op die voor mogelijkheden in zich slotte sprak de burgemeester uit, dat de Bond als critisch ling voor de fokkerij op de weg in stijgende lijn voort wen. Dit officiële gedeelte wen door een rondgang over Des middags had de tradil rijderij aan de Turfhaven voor zich een twintig deel den aangemeld. Voor de werd hierbij een wisselbeker die thans door mej. Buurs Werd gewonnen. Dit evenem wederom veel belangstelling zijde van het publiek, dat deelnemers spannende heeft beleefd. De uitslag was hier; 1. Warder 50.— 2. Mej. Wormer 30.— 3. N. C O.-Blokker 20.— 4. L ker, De Weere 15. Diepen, Zwaag (ƒ5.— 6. Beemster, 5.— Bij de het schoonst geheel wist Westwoud de eerste prijs 20.— 2. N. C. Schout f 15.3. L. Wagemakei 5-— )i 4. J». Bakker

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2