Dr Euwe liet Smyslov de eer Pirandello's „Wat is waarheid" bij „De Toneelvereniging" FERRY OFFERMANS herfst- en wintercollecties Eerste plaats wordt nu door vijf rivalen gedeeld De Nederlandse equipes hebben zich kranig geweerd Nederl. zwemteam in Boedapest Uw £igm De auteur, een door mededogen bewogene Diors bom ontplofte slechts ten dele Veel tweed in tailleurs Op 58e zet stortte wit's stelling ineen K.N.S.B. ontving Noorse uitnodiging oordeel... is orvce aanbeveling! Ferrarifabriek kreeg ongewenst bezoek Concours hippique Hendrickse tweede achter Duitse crack VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 (Van onzen toneelmedewerker) LUIGI PIRANDELLO is een auteur, die naarstig speurt naar de waarheid omtrent de mens. Of hij nu zijn oneinige fantasie laat werken in „Het kleden der naak ten", in „Zes personen op zoek naar een auteur", in „Hendrik IV" of in „Wat is de waarheid?", altijd weer stelt hij zijn vernuftig en re ëel gedachtenspel in dienst van het speuren naar datgene, wat de mens feitelijk is. „WAT is de waarheid", een stuk waarvan De Toneelvereniging (voorheen Ned. Volkstoneel) thans de eerste voorstelling hèeff"gegeven, is geheel vervuld van de totale be trekkelijkheid van alle dingen. Want, aldus Pirandello in dit magnifieke werk, zoals de dingen ons- toeschijnen, zö vormen wij ons, geheel naar het vóórkomen van die dingen, een beeld der waarheid. Ieder ziet de waarheid anders, omdat een ieder de dingen weer anders toeschijnen. Vooral ook is Piranello in „Wat is de waarheid" een door mededogen be wogene. Hij brengt hier o.a. een moe der, mevrouw Frola en haar schoon zoon Ponsa ten tonele, die elkaar wederkerig ten aanzien van een be^ paalde kwestie waanzinnig toeschri.v ven. De man houdt vol ten tweede male gehuwd te zijn, nadat zijn eerste vrouw, de dochter van mevrouw Fro la, was overleden. De moeder evenwel verzekert, dat haar dochter nooit is overleden, doch een jaar in een rust huis is verpleegd en daarna door Pon sa niet meer werd herkend. Onweer staanbaar voelde Ponsa zich (geen wonder) tot haar, die hij voor een andere vrouw hield, aangetrokken, en hij wilde een huwelijk met haar aan gaan. Omdat dit natuurlijk onmogelijk was, besloot de schoonmoeder met de hulp van vrienden een gefingeerd hu welijk te doen plaats hebben. Deze drie mensen, die alleen in een kunstmatige verhouding, waarin ze alle drie medespelen en elkaar ontzien, nog enige mogelijkheid van leven en mini maal geluk kunnen vinden en in hun ongeluk door wederzijdse tederheid zijn verbonden, hebben uiteraard iets vreemds om zich heen. De kleine pro vincie-stad, waarin ze leven, slikt dat niet. Voor de geestelijk zeer beperkte inwoners van het stadje is al wat vreemd en onverklaarbaar 's een be dreiging van hun armzalige zeker' heden. Teneinde achter de waarheid te komen begint een infaam gewroet in de privé-zaken van het drietal, wier bestaan wordt losgewoeld en onderste boven gekeerd. Een liefdeloze jacht op r-'euwtjes wordt door een stel ingebeel de en opgeblazen bluffers ontketend Vernietiging van de levensmogelijk heden van de drie besprongenen is het resultaat. Sarcastisch, veel doorziend en toe lichtend gaat de figuur van Laudisi. in wie we Pirandello 1 r-nnen zien, door het stuk. Herhaaldelijk stelt hij de achtervolgers voor verraderlijke vra gen en steeds als ze de waarheid me nen te hebben gevonden, blijkt er niets vast te staan. Ook als de beslissende poging om haar te ontdekken op min derwaardige wijze is gedaan, onttrekt de waarheid zich volledig aan ieder een. Iets zeker menen te weten, be tekent immers vaak niet anders dan dat het ons zo toeschijnt. VEEL waardeerbaars is er in de op voering door De Toneelvereniging. A. Defresne's regie bracht ons in con tact met t.ikele figuren, die de typisch Pirandelliaanse karakteristiek bezaten. Laudisi's aard vraagt om een laconie ke houding, waarin Ferd. Sterneberg goeddeels voorzag, al had hij wat pun tiger kunnen zijn. Ben Groenier als Ponsa streefde naar die wanhopige ge slagenheid en smartelijke opstandig heid, die in de figuur van Ponsa zo'n karakteristiek Pir.mdello-motief ver tegenwoordigt. Marie Hamel als me vrouw Frola vond de meeste dramati sche kracht en voerde de spanning door haar grote talenten tot het uiterste op. Door haar vooral voelde men deernis met het lot der drie gekwelden. Met dit stuk op het thema der to tale liefdeloosheid van een niets ont ziende benepen groep van mensen, die in iedere gemeenschap voorkomen, enerzijds en Pirandello's mededogen anderzijds wordt een pijl afgeschoten op een der nog steeds meestonuitroei- bare fouten van de mens: Zijn zucht om zich met anderen te willen be moeien. E. B (Van een speciale ANP-verslaggever) Na een voorspoedige en aangename vliegtocht is de Nederlandse zwem- en waterpoloploeg, die Zaterdag en Zon dag de strijd tegen Hongarije zal aan binden, te Boedapest aangekomen. Met twee speciale dakota's van de KLM werd de reis gemaakt tot Praag, vanwaar men met twee toestellen van de Tsjechische luchtvaartmaatschap pij verder reisde naar de Hongaarse hoofdstad. Het gezelschap, dat op het vliegveld te Boedapest door enkele be- stuurderen van de Hongaarse zwem- bond met bloemen en vriendelijke woorden werd ontvangen, is onderge bracht in hotel „Donau". Tegen het middaguur werd Donderdag het zwem bad opgezocht, waar de wedstrijden zullen worden gehouden. Dit op het Margareten-eiland gelegen bad is ge heel berekend op wedstrijden. Het gro te, acht banen brede en 50 meter langa bassin en het daarachter gelegen springbassin zijn omgeven door tribu nes, die ruim 6000 toeschouwers kun nen bergen. Dat de wedstrijden voor beide -dagen reeds nu, enkele dagen tevoren, zijn uitverkocht mag wel als bewijs gelden voor de geweldige be langstelling, die in deze millioenen- stad voor het zwemmen en waterpolo bestaat. (Advertentie, lng. Med.) (Advertentie lng. Med.) PERRY OFFERMAN toonde als eerste zijn herfst- en wintercollectie in het Victoria Hotel te Amsterdam. Er heers te een gespannen verwachting onder de talrijke aanwezige dames in hoeverre Offerman zich zou hebben laten beïn vloeden door de Dior-bom. Het bleek tot veler geruststelling, dat deze niet tot volle ontploffing was gekomen, al waren de rokken aanmerkelijk korter. (35 cm van de grond). Een prettige lengte overigens, waarbij de rokken halverwege de kuit vallen. VOOR de tailleurs, die er dit jaar i'n grotere verscheidenheid zijn dan ooit, was veel tweed verwerkt in bruin, beige, zwart-wit en een mooi warm bordeaux rood. Bordeaux rood wordt trouwens naast de cognac kleur veel gezien in de nieuwe collecties. De jas jes waren getailleerd, hadden afstaande zakken, grote en kleine kragen vaak van bontgarnering voorzien, en bijna altijd de zo gewenste ronde schouder lijn met de wijdere mouw. In deze tailleurs wordt de Pariise mode op de voet gevolgd en met succes. Een bijzonder mooi tailleur was het anthraciet grijs flanellen pak dat met zijn tres-garnering en even afstaand schootje trés Paris was. Ook voor de mantels geldt de ovale schouderlijn; ze vallen recht zonder ruimte en zonder sluiting wat we nog altiid hoogst onpractisch vinden, maar bij het zien van deze mantels, gemaakt van prachtige donzige stoffen, die de glans en de warmte van kostbaar bont hebben, denkt men alleen maar aan de gratie waarmee zo'n mantel gedragen kan worden De hoge shawlkraag van bont doet aan de r-,ode der twintiger jaren denken: met de kleine pilbox innlaats van de toen zo onflatteuze pot hoed vormde ze een pikant geheel. De anrèsskikleding was zeer fantasie- -ük en voor wie deze winter naar een --•nnUaine wintersnortniaats gaat. is er •euze te over. De zeer nauwe broeker '>n nu vaak van snli»ten voorzien, de ''•uien ziin lang. vaPen recht en hen hen hoge hoorden of grannige capu chons, die als een monnokspij het hoofd omsluiten en tot een kraag kunnen worden omgetoverd. De strakke japonnen met hun koker- nauwe rokken zijn alleen voor de smalle heupen, die Parijs dit seizoen voorschrijft, dus vermageren maar weer. Deze japonnen hadden over wegend de hoge boordhals, een en kele de lage boothals maar de gewone ronde hals werd niet meer vertoond. Het nieuwe sihouet van Dior, la taille princesse, d.i. de hoog opgeknip te rok, waarbij de taille als een cor- setje wordt omsloten en het lijfje onder de buste ruim wordt aangezet, gebruikt Offerman met veel succes bij middag- en cocktailjaponnen. Bij deze laatste was een bijzonder fijn toilet van cognackleurige stugge zijde met wijd uitstaande rok en hoge halsboord, dat voor wie het dragen kan heel flatteus is. Naast organza en faille waren ook nieuwe imprimée's verwerkt, die die renhuiden zoals luipaard, tijger en breitschwanz imiteren. Verheugend is het. dat de cocktail toiletten aan draag baarheid hebben gewonnen; naast de strapless met bolero toiletjes, die wel haast klassiek ziin geworden zagen we mooie sobere lijnen in b.v. een grijs ziiden robe. die straks aangesloten op de rug een knoonslu' ing te1 de rok- zoom had; de taille werd verkort door een tverle judo ceintuur in een donker der tint. Het rood fluwelen korte avondtoilet, waarin op ingenieuze wijze 1000 meter lint was verwerkt, zodat de klokkende rok als een waaier uitstond was een waar kunststuk. Fluweel heeft trou wens weer een belangrijke plaats in genomen en dit mooie materiaal zal, nu het in verbeterde kwaliteit op de markt wordt gebracht, deze zeker ver overen. De ontworpen modellen worden gro tendeels geconfectionneerd: dit maakt het mogeliik de priizen laag te hou den. wat deze <;how een hii"„>)ere aan. trekkelijkheid verleende. HENDRINE (Advertentie Ing. Med.) (Van een speciale verslaggever) QISTERAVOND toerden te Neuhausen alleen de drie afgebroken partijen uit de derde ronde van het candidatentornooi uitgespeeld. Dr Euice heeft het inderdaad niet, zoals wij reeds hadden gevreesd, tot winst kunnen brengen. Smyslov behaalde een volle punt, evenals Boles- lavsky in zijn afgebroken partij tegen Kotov. De partij Stahlberg Gelier eindigde in remise. Mede door deze nederlaag moet dr Euwe thans de eerste plaats delen met de drie Russen Averbach, Bronstein en Smyslov en met de Zweed Stahlberg. SLECHTS het gekraak van Smyslov's nieuwe schoenen verbrak af en toe de stilte, toen Donderdag de afgebro ken partijen werden voortgezet. De Rus had gelegenheid genoeg tot wandelen, want blijkbaar had hij van de eerste acht negen zetten reeds een zorg vuldige studie ge maakt in de rust van zijn studeer kamer. Ook dr Euwe had deze zetten natuurlijk ai bekeken, maar de keuze was voor hem moei lijker, daar de kleinste fout on middellijk fatale gevolgen kon heb- Smyslov.... ben. Daarom had hij meer bedenk tijd nodig. Het gelukte hem om de activiteit van de zwarte strijdkrachten aan banden te leggen, maar toen de tijdnood-fase aanbrak kon Smyslov plotseling zijn cavalerie in de strijd brengen. Dit leidde op de achtenvijf tigste zet tot een ineenstorting van de witte stelling. De beide andere partijen waren in middels reeds lang beëindigd. Kotov had de strijd tegen Boleslavsky zelfs niet voortgezet. Hij heeft zonder meer Opgegeven, en daarmee zijn derde nul in successie geboekt. Een grote ver rassing, want wie dit van te voren voorspeld zou hebben, zou men stellig een meewarig hoofdschudden ten ant woord hebben gegeven. Het verdere verloop van de partij Euwe—Smyslov was (Euwe wit): 41 Df7f5 42*. Dc5c4 Kg8g7 43. Dc4d4 Df5—f6 44. Dd4c5 Tf8—f7 45. Tdld2 Dflj—ie7 46. Dc5c3 Tf7—f6 47. Td2d4 Pb4—c6 48. Td4d5 KERES Wit moest in de eerste plaats ver hinderen dat het paard via e5, op de koningsvleugel gaat ingrijpen. 48De7e6 49. Td5c5 h7h5 Om niet voortdurend rekening te moeten houden met het opspelen van wit's h-pion. Bovendien kan het steun punt g4 later voor het paard van groot belang zijn. 50. b2b3 Kg7—f7 51. Tc5b5 De6d7 52. Kglg2 Dd7e7 53. Dc3c4 Kf7g7 54. Dc4d3 Kg7h6 55. Tb5d5 Tf6—f7 56. Td5d6 Pc6—e5 57. Dd3e3 Kh6—h7 58. Td6b6 Op 58. Td5, kan 58Db7, 59. D X e5, Tf5 volgen. 58De7c7. Wit gaf het op. Na de derde ronde luidt de stand in het tornooi: 1, 2, 3, 4 en 5 Euwe, Averbach, Bron stein, Smyslov (allen Rusl,), Stahlberg (Zw.) ieder 2 pnt.; 6 Boleslavsky (Rusl.) 1V2 pnt. uit 2 partijen; 7, 8, 9, 10 en 11 Keres, Geiler, Petrosian (allen Rusl.), Reshevsky (V.S.), Najdorf (Arg.) ieder li/2 pnt. uit 3 partijen; 12 Gligoric (Zuid SI.) 1 pnt. uit 2 part.; 13 Taima- nov (Rusl.) Vi pnt. uit 2 part.; 14 Szabo (Hong.) i/2 pnt. uit 3 part.; 15 Kotov (Rusl.) 0 pnt. Voor zover men het nog niet wist. de herfst staat voor de deur. De ka lender geeft dit duidelijk aan, maar ook de weergoden hebben er zorg voor gedragen dat wij die enkele zomerse dagen inmiddels al weer zijn vergeten. In Noorwegen gaat men al weer een stap verder. Daar denkt mei. reeds aan schaatswedstrijden, getuige de uitnodiging, welke de KNSB voor een landenwedstrijd NoorwegenNeder land ontving. DE SPURS WONNEN TE CHARLTON Voor de eerste divisie van de Engel se league werd gistermiddag een wed strijd gespeeld. Het was de ontmoeting Charlton AthleticTottenham Hot spurs, welke door de Spurs met 10 werd gewonnen. De heer R. L„ de z.g. „president Robert", die onlangs als zodanig een reis met een luxe jacht maakte, zal geduren de de eerstvolgende dertig dagen, ver dacht van oplichting, in arrest blijven. De „zaak Ferrari" heeft een nieuw aspect gekregen. Enzo Ferrari, die vorige week verklaarde zijn wagens in verband met „gezondheidsredenen" volgens de „Gazette Dello Sport" zou er sprake van financiële moeilijkheden zijn uit de wedstrijdsport terug te trekken, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van de gegevens van zijn nieuwste, volgens formule 1 gebouwde wagen. Deze gegevens zou den aan een concurrerende automobiel maatschappij zijn verkocht. In een interview met een Italiaanse verslaggever verklaarde Ferrari, dat dit één van de voornaamste redenen was geweest voor zijn besluit, om zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. Hij wilde niet zeggen, welke maatschappij hij er van verdacht zijn gegevens ge kocht te hebben. Ferrari bevestigde, dat, voor zover hij op het ogenblik weet, zijn wagens in de Grote Prijs van Monza op 13 September voor het laatst aan de start zullen verschijnen. Intussen is bekend geworden.dat de politie van Modena er in geslaagd is te ontdekken, op welke manier de ge gevens uit de Ferrarifabriek verdwe nen zijn. Men weigert echter nadere bijzonderheden te verstrekken. (Advertentie lng. Med.) Prins Bernhard, die aan het inter- nationaal concours hippique te Rot terdam deelnam, keek voordat het joest begon nog even het pro- DE eerste dag van het internatio naal concours hippique te Rotter dam mocht zich, ondanks de grau we lucht en de koele wind, ver heugen in een vrij grote publieke belangstelling. In de vroege mor genuren bevonden zich op het ter rein reeds Prins Bernhard en zijn moeder Prinses Armgard, die met belangstelling de verrichtingen gade sloegen. In de middaguren waren een 1000- tal bezoekers samengestroomd om de strijd te zien, welke de Nederlandse ruiters en amazones haden tc leveren Want, dat de Nederlandse ruiterkolo- nie strijd zou moeten leveren, stond reeds bij voorbaat vast. Van de vier internationale nummers eindigden wel iswaar buitenlandse cracks op de eer ste plaats, maar de Nederlandse equi pes hebben zich kranig geweerd. In het laatste nummer van de dag, het barrière-springconcours om de prijs van de luchtvaart, een voor Rotter dam nieuw nummer, werd de eerste plaats fel betwist tussen twee Neder landse en een Duitse combinatie, nl. de bekende Nederlandse ruiters, T. Timmer met „Radja" en W. G. Hen- drick met „Byou". De Duitse ruiter, de crack H. G. Winkler kwam met het klassepaard „Oriënt" verdiend op de eerste plaats. De belangrijkste uitslagen waren: Internationaal springconcours: 1. H. G. Winkler (Duitsland) met 'Orient' 5e ronde, 0 fouten2. W. G. Hendrick (Nederland) met 'Byou' 5e ronde, 4 fouten; 3. T. Timmer (Nederland) met 'Radja' 5e ronde, 11 fouten; 4/5 ex aequo G. Poffe (België) met 'Hi- camboy' 4e ronde, 4 fouten, Maj. G. B. Gibbon (Gr.-Br.) met 'Blue Lady' 4e ronde, 4 ftn. Springconcours om prijs van Jockey club: 1. Maj. G. B. Gibbon (Eng.) met 'Blue Lady' en 'Bones', 0 fouten 154 4/5 sec.; 2. Kap. R. J. G. Dallas (Eng.) met 'Frankie' en 'Marmion' 0 ft. 156 2/5 sec.; 3. W. G. Hendrick (Ned.) met 'Byou' en 'Patrick' 0 ft. 163 sec.; 4. Lt. Bertrand du Breuil (Frankr.) met 'Xerres' en 'Ukase' 4 ft. 155 2/5 sec.; 5. Dr N. Peronne (It.) met 'Oceano 2' en 'Cirano B' 4 ft. 163 2/ sec. De internationale dressuurproef om de prijs van de Ri;' aan had tot resul taat: 1. Mej. H. 'Yeygand (Duitsl.) met 'Perkanus' 356 pnt.; 2. Kap. M. Honegger (Zwits.) met 'Romeo' 35C.5 p. 3. H. Peeters (Belg.) met 'Nunky' 333 pnt.; 4. Maj. W. Grundbacher (Zwits.) met 'Rose d'Avril' 325.5 pnt.; 5. A. Schram (Ned:) met 'Jeep' 315 ,jt. 6. Benedictus-Lieftinck (Ned.) met 'Peter 10' 313 pnt.; 7. Mej. S. J. L. H. M. Hennen (Ned.) met 'Saskia' 312 pt.; 8. Prins Bernhard (Ned.) me' 'Arque- buse' 311 pnt. V

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5