Stad en omgeving Haarden en Kachels We hadden Henkie te logeren Vanaf 1 Januari slechts algeheel lidmaatschap Witte Kruis De heer H. J. Hultzer 25 jaar aan de Handelsschool Agenda Feestelijke samenkomst „Steun Wettig Gezag Vriesman en Zoon P.O.A. n.v. PAYGLOP Programma NHVB Verloop der Ontwikkeling uniek in den lande Vulpenshop alleen Payglop Merken van Vertrouwen „Opper" Breetvelt vertrekt naar Aalsmeer Weer 33 woningen klaar Zelfbediening te letterlijk opgevat Grote Kerk In de aether Wethouder Holsmuller hield maidenspeech WIE REDT HEM! Ongewenst bezoek in Centraal Ziekenhuis Nationale Reserve groeit KAASSTADTORNOOI ALKM. BOYS Twee aanrijdingen DE GROOTSTE SORTERING VINDT U BIJ meubelen ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 Het bestuur van het Alkmaarse Witte Kruis heeft gisteravond in de muziek- tuin tydens een algemene ledenverga dering een demasqué gegeven van de ingrüpende plannen, die het ten aan zien van de toekomst heeft. In zijn openingswoord schetste de voorzitter, dr J. Lourens, de ontwikkeling van Het Witte Kruis van uitleencentrale tot een instelling, waarin steeds meer het accent verschoven word naar het ter rein van de practische naastenliefde, waardoor de instelling in de loop der jaren een steeds duidelijker ideeële achtergrond kreeg. In haar streven de gezondheidszorg in de meest uitgebrei de zin ter hand te nemen, zowel in pre ventief als in curatief opzicht, heeft Het Witte Kruis gisteravond het besluit genomen lidmaatschapnen van de leden der on den-afdelingen tot één algeheel lidmaatschap van deze instelling om te smelten. Vanaf 1 Januari van het volgend jaar zal er bij Het Witte Kruis dus maar één soort lidmaatschap bestaan, op grond waarvan men van alle door het Witte Kruis te verlenen diensten ge bruik kan maken, zowel van de ge zinszorg, kraamverpleging en verzor ging als van de gezinsverpleging, de uitleencentrale en andere eventueel in de toekomst nog te stichten diensten. Dit bèstuiirsvoorstel. dat docwr de al gemene vergadering werd goedgekeurd, is niet dan na diepgaande besprekingen en zorgvuldige overweging genomen en ligt geheel in het streven van Het Witte Kruis om in de meest uitgebrei de zin hulp te kunnen bieden. De financiële consequenties van één en ander zullen voor een deel door de leden worden gedragen. Gezinnen met een inkomen tot en met f 2000.— per jaar zullen thans een contributie van f 3 r>er jaar betalen. Inkomens van f 2000.— tot en met f 3000.— zullen worden belast" met een bijdrage van f 6.75, inkomens van f 3000.— tot en met f 5000.met f 8.25 en inkomens boven f 5000.met f 10.50 per jaar. Resumerend komt de regeling hierop lieer, dat de gezinnen met lagere in komens relatief minder, de gezinnen met hogere inkomens iets meer zullen moeten bijdragen. Wat de laagste in komens betreft, die van degenen die vallen onder de noodwet Drees. waar voor de contributie van 3.per jaar in sommige gevallen bezwaarlijk zou PELIKAN SWAN OSMIA PARKER SOENECKEN UNION GRAVEREN VAN NAAM OF DATUM kunnen zijn, zal het bestuur nader overwegen in hoeverre aan deze groep tegemoet gekomen kar worden. Hierbij moet echter in het oog gehouden wor den, dat deze categorie, die hoofdzake lijk uit hulpbehoevende ouden van dagen bestaat, verhoudingsgewijs meer profijt van de Witte Kruisdiensten zal hebben dan andere categorieën. Hoewel de nieuwe regeling een ver antwoorde stap is in de zeer gunstige ontwikkeling van het Alkmaarse Witte Kruiswerk, houdt het bestuur er reke ning mede. dat sommige aangeslotenen uit de hogere inkomensgroepen vcor het nieuwe lidmaatschap zullen be danken. Men wil op deze groep, die ten aanzien van dit hogere inkomen erhter aanzienlijk minder hoeft te offeren, een beroep doen om deze con tributieverhoging dan ook te zien in de stijl waarin Het Witte Kruis zijn arbeid verricht, dat is in charitatieve zin. Wat degenen betreft, die op het ogenblik lid zijn van één der onder afdelingen van Het Witte Kruis en tevens lid zijn van een kerkelijke ge zinszorginstelling, aan deze categorie zal in de toekomst één derde va»4 het contributiebedrag worden terugbetaald. Nadere bijzonderheden zullen in een folder aan de leden worden bekend gemaakt. Na elf jaren te Alkmaar als groeps commandant dienst te hebben gedaan, en als opperwachtmeester aan de parketwacht in het gerechtsgebouw aan de Geestersingel verbonden te zijn geweest heeft de heer J. L. Breetvelt gistermiddag officieel afscheid geno men van zijn functie, die hij met in gang van volgende week verwisselt met die van groepscommandant der Rijkspolitie te Aalsmeer. Het was opperwachtmeester J. de Jong, waarnemend groepscommandant, die zijn collega in het spreekwoorde lijk „gewelf", op hartelijke wijze toe sprak. „Om in chauffeurstermen te blijven", aldus de heer de Jong, „b?n je altijd een goed bestuurder geweest". Niet alleen op de „grote weg", waar je met weinig tegenliggers en moeilijke situaties te maken hebt, maar vooral in het drukke verkeer met je mede mensen, waar je dagelijks mee moest omgaan. Het is bij deze gelegenheid prettig te bedenken, dat je met „tegen liggers" altijd rekening hebt gehou den. Ik wens je veel succes". Hierop bood de heer de Jong na mens het politiepersoneel de schei dende „opper" een sigarenaansteker met inscriptie aan. De heer F. Boxum, bureauchef en waarnemend griffier aan de rechtbank sprak namens het personeel der griffie en waardeerde het buitengewoon, dat de heer Breet velt altijd op zulk een voortreffelijke wijze voor zijn personeel was opgeko men. Namens het griffiepersoneel over handigde hij hem een boekwerk. (Advertentie ing. Med.) Aan de Brederodestraat zijn dezer dagen weer twee blokken met drie en dertig woningen, gebouwd door de wo- ningbouwver. „Rochdale" opgeleverd. Traditiegetrouw kreeg dit feit een feestelijk tintje doordat twee model woningen, door de firma M. Meyer uit de Langestraat op zeer smaakvolle wijze ingericht, gisteravond daar gede monstreerd werden, waarbij de heer C. Couwenhoven, voorzitter der ver eniging, een kort „openingswoord" sprak. Het verheugde hem onder de aanwezigen ook de heer J. Spaan, chef van het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting aan te treffen, die, naar de heer Couwenhoven opmerkte, ook zo vriendelijk was geweest om een paar gezinnen voor de lege woningen te leveren, een opmerking die met een hartelijk gelach ontvangen werd. Ook de heer van Mierlo, mr N. G. L. van Schouwenburg en de heer Meyer feliciteerden de woningbouw vereniging met het behaalde resultaat. Met het desbetreffende project is de Overdiepolder volgens de plannen nu geheel volgebouwd. De woningen zul len vanaf 28 September worden be trokken. De eigenaar van een zelfbedienings winkel betrapte gistermiddag een cliën te die zichzelf wenste te bedienen, zonder te betalen. Dat gaat zelfs de service van dit soort zaken te boven met het gevolg dat aangifte en aanhou ding van de vrouw volgde. De organist Cor Kee zal Maandag a.s. op het orgel van de Grote Kerk alhier een concert van preludes, ko- raalliederen alsmede van een werk van Joh. Seb. Bach geven, dat van 12.33 tot 12.59 door de NCRV via Hil versum I zal worden uitgezonden. WACHTGELD VOOR WETHOUDERS- In verband met onze opmerking over het plotseling wegvallen van een be langrijk inkomen voor afgetreden wet houders deelt men ons van „deskundi ge" zlide mede, dat er een regeling is vastgesteld waarbij nog twee jaar een deel van het salaris wordt uitbetaald. Het eerste jaar is dat 60 procent en het tweede jaar 30 procent. Daarna wordt niets meer uitgekeerd. „U doceert een mooi vak en wat is het daarom jammer, dat dit vak zo weinig door de ouders der leerlingen wordt gewaardeerd". Deze woorden sprak de wethouder van onderwijs, de uit handen van de heer Holsmuller reeds de legpenning van de stad Alk maar had gekregen, een boekwerk aan. Nadat de heer W. de Jong, directeur der Handelsavondschool, eveneens zijn grote waardering voor zijn collega had uitgesproken, werden de heer Hultzer ook namens de leerlingen der school enige boekwerken aangeboden. In zijn dankwoord bracht de teken- öpidiv ue weuiuuuci vctu uiiuci wija, cc "'.i" .w.. heer H. W. Holsmuller, toen hij ter I leraar dank aan God, die hem de kracht gelegenheid van de huldiging van de heer H. J. Hultzer, leraar tekenen bij het plaatselijk Handelsonderwijs, zijn maiden-speech" als wethouder der ge meente Alkmaar afstak en de heer Hultzer naar aanleiding van zijn 25- jarig leraarschap aan deze school hier mee van harte geluk wenste. „Kunst leren zien en waarderen is belangrijk, niet in het minst in het be lang van de vrije tijdsbesteding", aldus de heer Holsmuller die voorts herin nerde aan het enthousiasme, dat de heer Hultzer bij het doceren van zijn vak steeds aan de dag heeft gelegd. De heer G. A. M. Snijders, directeur der school, sprak eveneens zijn grote waardering uit voor de grijze docent, die zo_ lang®,tijd en met zulke gebrek kige middelen zijn lessen heeft moéten geven. „Maar voor wat U met Uw les sen bereikte, heb Ik het grootste rés- pect", aldus de heer Snijders. „Ik hoop dat U met Uw ontembare geestdrift en liefde voor de Kunst Uw lessen aan deze school nog met veel plezier zult voortzetten." Namens het lerarencorps bood de di recteur de jubilerende functionaris, die Een mooie blauwe gecastreerde ka ter (buitengewoon vriendelijk dier) is zwervend aangetroffen en zal Maan dag naar het gaskastje moeten als hij niet tevoren bij de inspecteur vaiL Dierenbescherming is afgehaald. Her adres is Zaagmolenstraat no, 36 (over de Friese brug). ALKMAAR, 4 Sept. Bevelanders 10 —12; slabonen 20—52; stoksnijbonen 20 —93; pronkbonen 1333; komkommers S—22; tomaten 2536; bloemkool 1339; rode kool 49,50; savoye kool 6,509; groene kool 6,5013; spinazie 548; pos telein 6—9; sla 2,50—18; andijvie 5—8; rode bieten 48; bospeen 1225; uien 4—8; prei 8—11; selie 3—5; soepgroen ten 5,50—6,50; pruimen 15—35; augur ken: basterd 50—92 en grof-fijn 1.00— 1,15; perziken 3—23; druiven: Franken- tlialers 89—1,03 en Alicant 90—1,02; Sui ker meloen 1752; peren 627; appels 525; knolsoepgroenten 6—7. en de gezondheid had geschonken zijn werk naar hij zeide, naar behoren te doen. „Het was onder moeilijke omstandig heden soms een ware worsteling om les te geven en ook om van knoeiers teke naars te maken", aldus de heer Hultzer, die echter de liefde die hij voor zijn vak koestert niet onder stoelen of ban ken stak. Ook hij betreurde het dat het tekenonderwijs aan de Handels school zulk een bescheiden plaatsje had gekregen. Tenslotte dankte hij voor de hartelijke woorden die tot hem waren gesproken. Een ongewenste bezoeker heeft Don derdagmiddag tussen 4 en 6 uur een bezoek gebracht aan het Centraal Zie kenhuis en Huize Voorhout. Een vier tal verpleegsters, die kamers bewoon den in het Centraal Ziekenhuis, heb ben na dit bezoek aangifte van ver missingen gedaan. Op een kamer verdween een radio toestel en f 10.en op drie andere kamers werd resp. f 15.f 30.en f 8.vermist. Het tijdstip waarop het radiotoestel en de geldsbedragen wer den vermist, stemt overeen met de tijd waarop een onbekende in Huize Voor hout, waar tot nu toe nog niets is ver mist, en in het Centraal Ziekenhuis was gesignaleerd. De man deed 't voor komen alsof hij de schakelaars, die zich in de buurt van de kamers van de verpleegsters bevinden, moest contro leren. Hij had een schroevendraaier in zijn hand, welke gereedschap als „stuk van overtuiging" moest dienen. Pas nadat aangifte van de vermissin gen was gedaan, werd ontdekt dat nie mand opdracht had gegeven de scha kelaars te controleren. Het zoeken is nu naar de man die zich onder valse voorwendsels toegang tot de kamers van de verpleegsters verschaft heeft. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN ALKMAAR: Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonie", 10.30 v.m. in Café Central, Hofplein. Spreker de heer J. Heynis uit Wormerveer. ZATERDAG. CINEMA AMERICAIN, 7 en 9-30 uur: Road to Bali (14 jaar). REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Sensualitia (18 jaar). VICTORIA THEATER. 8 uur: Het zal je gebeuren (18 iaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: Da geraad der Vrijheid (14 iaar). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Buurtver. Roliea met toneelavond. GULDEN VLIES. 2 uur: Aandeelhou dersvergadering der Alkmaarse export veiling- 2 uur: Vergadering Partij van de Arbeid. MUZ1EKTUIN, 8 uur: Streelcbijeen- komst Alkmaarse bestuurdersbond. BERGEN: Rustende Jager, 8 uur: Hot herro Nonrd°n (14 iaarl. I.ANGEDIJK: Tivoli. 7.30 Daar ko men de tanks (14 jaar). ZONDAG. Bioscopen als Zaterdag, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. WADEN VAN HEEMSKERK. 7.30 uur: Dansen o.l.v. The Jazz-Serenaders. OUDFGRACHT 187, 3 uur: Intrede ds T -T e. Hovrrpann. BERGEN, Duinvermaak: Tafeltennis tornooi. Rustende Jager. 2.30 en 8 uur Carnaval in Texas (a.l.) LANGEDT.TK. Tivoli. 3 30. 7 en 9.30 uur: Daar komen de tanks (14 jaar). MAANDAG. Bioscopen als Zaterdag, 8 uur Rex- theater 2-30 en 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK. 8 uur: Biipnnknmst Solex-club. BERGEN: Rustende Jager, 8 uur: Het bari-e noorden (14 jaar). DOKTERSDIENSTEN. De doktersdiensten worden dit week einde waargenomen door dr H. C. A. Kopne.ian, Oudegracht 186, tel. 2382 en dr J. F. Nijman, Oudegracht 283, tel. 2384. DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna. Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN A. ZEE Zaterdag 2.04 14.33 Zondag 2.49 15.14 Maandag 3.27 15.47 TE CAMPERDUIN hoog laag Zaterdag 2.09 14.38 20.09 8.38 Zondag 2.54 15.19 20.54 9.19 Maandag 3.32 15.52 21.32 9.52 .9? ZONDAG A.S. 2.00 uur HELDER—V.V.A. 4.15 uur RAFIDITAS—ALKM. BOYS. (Advertentie. Ing. Med.) Op de Kanaalkade, bij de kruising van de Kaarsemakersgracht, vond gis termorgen een aanrijding plaats. Een trekker met oplegger draaide, vanaf de Kaarsemakersgracht de Kanaalkade op, nadat de bestuurder-het verkeer- op de kade eerst voorrang had verleend. Vanaf de Texelse brug naderde een personenauto, waarvan de bestuurder de trekker met oplegger te laat zag. Een aanrijding bleek onvermijdelijk, met het gevolg dat de personenauto aan de voorkant werd beschadigd. Pro ces-verbaal werd niet opgemaakt daar de bestuurder van de personenauto verklaarde de schuldige te zijn, alle onkosten voor zijn rekening wilde ne men en de trekker met oplegger in het geheel niet was beschadigd. Tegen de bestuurder van de perso nenauto die gisteravond omstreeks 8 uur vanuit de richting Grote Kerk, via de Koorstraat de Oudegracht wilde op rijden, werd echter wel proces-verbaal opgemaakt. Deze verzuimde namelijk ruimte te geven aan het verkeer uit tegenovergestelde richting, waardoor de bestuurder van een tandem met hulpmotor in moeilijkheden kwam. De tandembestuurder moest een plotselin ge zwenking naar links maken om een aanrijding te voorkomen. Dat gelukte, maar hij werd toen gegrepen door een achter hem rijdende personenauto. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Aan de tandem werd echter vrij grote schade toegebracht. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken is het faillissement van P. Veter, arbeider Verdronkenoord 101 te Alkmaar. Rechter-commissaris is mr. J. Krabbe, curator mr. N. P. Ves- tering, Kennemer Park 7 te Alkmaar. De plaatselijke Commissie van Steun Wettig Gezag beleefde gisteravond in „Het Wapen van Heemskerk" dat tot de laatste plaats gevuld was een feeste lijke contactavond met de vrijwilligers van alle reserve-diensten. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter der plaatselijke commis- sie, de heer G. van Slingerland, die de aanwezigen en in het bijzonder de In specteur der Nationale Reserve, kolonel van Hinte welkom heette. De voorzit ter schetste hoe hier ter stede de vrij willigers der Nationale Reserve aan vankelijk slechts druppelsgewijze wa ren toegetreden, doch hoe thans hun aantal zoal geen reden tot vreugde toch zeker aanleiding tot tevredenheid schenkt. Nadat het volkslied was gezongen gaf spr. het woord aan kolonel Van Hinte. De Nationale Reserve groeit. Deze vond het prettig voor zulk een volle zaal van mannen en vrouwen te kunnen spreken, doch wat hij te zeg gen had, gold voor alle aanwezigen tot welke der reservediensten zij ook mo gen behoren. De kolonel zeide nu juist één jaar Inspecteur der N.R. te zijn en dus over de reservediensten wel het een en ander te kunnen meepraten, in het bijzonder over hun opbouw en toe komst. De vóór de oorlog bestaande B.V.L. was ©en organisatie om het Wettig Gezag tegen aanvallen van binnen uit te beschermen. Na de oorlog verander de de situatie zodanig, dat aanranding van binnen uit geen aanwijsbare kracht meer heeft. Voor een organisatie van gewapende burgers is dan ook geen reden van bestaan meer. Wel is de mo gelijkheid aanwezig dat- ons land van buiten af zou kunnen worden aange rand, gesteund door binnenlandse krachten. Daarom is een gewapende macht van Nationale Reserve, Res. Grensbewaking en reserve-politie no dig. Dit gevaar is zeker niet denkbeel dig, waarbij spr. op het lot der vroege re randstaten om Rusland wees. Dit maakt het noodzakelijk dat wij over de apparaten beschikken, die tegen mili taire organisaties kunnen optreden, als mede tegen de vijfde colonne. De re serve-politie zal zich niet met het eer ste doch wel met het laatste mogen bezighouden. Snelle mobilisatie mogelijk. De Nat. Reserve is binnen vier tot acht uur uitermate snel mobiel te ma ken Het voordeel is, dat de mannen der N.R. veelal in eigen omgeving kunnen ■worden ingezet. Wanneer het ooit onverhoopt zo ver zou komen, zou er hard gevochten moeten worden, want een vijand wijkt niet voor een gepre senteerd geweer. Bovendien gaat het dan om ons volksbestaan. Er zijn vele bruggen, wegen en in stallaties, die wij in de hand moeten houden, willen wij het leger kunnen mobiliseren. Dit is de taak van de on derdelen der N.R. Als zij eenmaal ter plaatse zijn, bestaat er voor saboteurs en parachutisten van de vijand geen schijn van kans meer. De Nat. Reserve is een nodig en noodzakelijk onderdeel der Kon. Land macht geworden. De afgelopen jaren ging de opbouw niet voorspoedig. Van bovenaf aldus kolonel Van Hinte is niet altijd het begrip en medewer king getoond, die de N.R. en de andere reservediensten behoefden. Wij gaan echter de goede kant op want zowel de Minister van Oorlog, als de Chef van de Generale Staf en de Neder landse Territoriale Bevelhebber zijn thans volkomen van het nut overtuigd mits de N.R. haar levenskracht bewijst. Toen spreker Inspecteur werd was de sterkte 40 compagnieën, nu zijn er 65, maar wij willen er 100 hebben. Verdronkenoord 99 Alkmaar (Advertentie Ing. Med.) fante Cato vroeg of de A kleine Henk een weekje mocht komen lo geren omdat het va- cantie was en hij zich vreselijk verveelde. Toen we de brief ge lezen hadden hebben mijn vrouw en ik elkaar besluiteloos aangekeken. „Wat zeg je er van?", vroeg mijn vrouw. „Tja", zei ik wat aar zelend", wat zal ik er van zeggen. We moeten er maar eens over den ken". Daar bleef 't op dat ogenblik bij, maar het vooruitzicht om een lo gee te krijgen, die te groot voor een kleuter slabbetje en te klein voor een jongens-servet was heeft ons beiden met zorg vervuld. We hebben die middag el kaar meermalen pein zend aangekeken en ik ben er van overtuigd, dat het Henkie-probleem geen ogenblik uit onze gedachten geweest is. Als je de sfeer van kleine kinderen in huis zo langzamerhand ont wend bent en het dage lijks leven in banen van rust en evenwicht is ge leid, zie je er onvrille- keurig een beetje tegen op om Der Weg zurück" te aanvaarden. Je be denkt met een zucht van verlichting, dat de tijd voorbij is waarin er in je huis donr kinderen om elke kleinigheid zó ver drietig gehuild of zó van pret geschreeuwd werd, dat je onmogelijk je gedachten bij je werk kon houden, zodat je het vaak uitstelde tot de avonduren. Dan zou je onder het schijnsel van de bureaulamp rustig kunnen schrijven, maar dan was er toch altijd weer iets, dat de rust verstoorde, Jantje die vier maal beneden kwam omdat hij zo nodig moest. Pietje die oorpijn had of Wimpie, die brul len bleef tot hij een licht je naast zijn bed had ge kregen. „Kinderen zijn wel erg gezellig", zei mijn vrouw 's avonds toen het ver zoek van tante Cato in tweede instantie werd bekeken en besproken. Zij dacht aan de onver getelijke jaren toen de 'kinderen hoe ze dan ook mochten zijn een onverbreekbaar en on misbaar deel van het gezin vormden. „Inderdaad"zei ik vertederd, „maar de om standigheden zijn anders geworden. We zijn ze niet meer gewend, we zijn gewoon geraakt aan een rustig huis, we zijn ,,'t Is maar voor een weekje", pleitte mijn vrouw. „We zouden om beurten met hem kunnen uitgaan, 't Schijnt een lief kereltje te zijn en we kunnen Cato onmo gelijk teleurstellen". Dus werd er geschre ven dat Henkie dan maar moest komen en dat oom en tante alles zouden doen om hem een prettig weekje te bezorgen. Ie moest maar eens met hem naar het strand", zei ik toen hij een paar dagen bij ons was, drie kopjes, een vaasje en een theepot had gebroken en een gat in de gordijnen had ge sneden om kiekeboe met ons te kunnen spelen. „Dat durf ik niet aan", zei mijn vrouw, die er wat afgemat uitzag. „Hij heeft gisteravond in zijn bed liggen hoesten, de zeewind is te koud en ik heb Cato beloofd, dat ik goed op hem zou pas sen. Als jij nou eens met hem naar de kermis ging." „Naar de kè „Wel ja, dan koop je zo'n aapje, dat aan een elastiekje kan dansen, een luchtballon of zo'n molentje aan een stokje". Dus zwierven Henkie en ik op een regenach tige middag langs de kramen en tenten en raakten gezamenlijk uit mijn portemonnaie één gulden vijf en twin tig kwijt bij tentjes waar de eerste prijswinnaar een tablet chocolade van onbekende herkomst kon winnen. We zaten een kwartier in de draaimo len, hij in een bakje en ik op een varken, omdat er geen paard meer vrij was. Er stonden heel wat mij bekende stedelingen om de molen, die niet wisten, dat het jongetje, dat twee paardenlengten voor mij uitdraaide tot mijn gezelschap behoor de en ik heb maar net gedaan of ik hun ver blufte gezichten niet op merkte toen ze me tel kens weer op dat varken voorbij zagen komen. We hebben samen, van angst schreeuwend, rond gereden dat toil zeg gen samen gereden en hij alleen geschreeuwd in een donker tentje met allerlei griezelige dingen en we zijn naar huis ge gaan met een kermis- aap je, een kaneelstok, een ballon, een trom petje an anderhalf ons nougat voor tante waar bij thuiskomst niet veel meer van over was om dat we onderweg voort durend moesten proeven. Van dat trompetje heb ben wij veel genoegen beleefd omdat hij van op winding niet slapen kon en telkens zijn troost bij de „muziek" zocht. De volgende dag heb ben we geloot wie hem mee naar een speeltuin zou nemen en het was mijn geluksdag niet om dat ik het kortste luci fertje heb getrokken. In de speeltuin kwam hij blijkbaar op bekend terrein. Hij draafde van de schommel naar de wip en kwam telkens weer te rughollen naar het rus tige hoekje onder een af dakje waar ik gehoopt had een krant te kunnen lezen. Driemaal werd ik mee getroond om te bewonde ren hoe hij een „vogel nestje" in de ringen kon maken, vijfmaal ben tk bij de D.U.W. werkzaam geweest om de schommel in beweging te houden, vooral niet te hoog, had mijn vrouw gewaar schuwd en zevenmaal heb ik moeten wippen met vier op hun ge wicht geschatte kleuters aan de andere kant en vier ongeruste moeders om er bij te staan kijken. Toen heb ik kort en goed gezegd, dat het tijd was om naar huis te gaan en hem naar ons tafeltje gecommandeerd om het glas melk op te drinken, dat tot de rand gevuld stond te wachten. Hij dronk er twee slokjes van en gooide het om over mijn blauwe broek, die pas van de stomerij was gekomen. „Kijk toch uit", riep ik nijdig, „al die melk „Oh, dat hindert niet oom", zei hij, „ik kon 't toch niet helemaal op en ik hou niet van melk. Laten we maar een ijs lolly kopen". Be volgende dag kwam tante Cato hem halen. Ze belde juist toen hij met een wasknijper ach ter onze poes aanzat en het bleek, dat Henkie het bij ons erg gezellig had gevonden, zodat hij luid schreeuwend verkondig de, dat hij niet mee terug wou en altijd bij ons wou blijven. Jullie zien er een beet je vermoeid uit", zei Cato, onze wat nerveuze ge zichten bestuderend. „Jul lie moeten eens een weekje bij ons komen, dan gaan we met Karel- tje, Henkie en Pietje eens naar de bossen". We hebben dankbaar geknikt en tante en haar weerbarstige spruit naar de trein gebracht. De volgende dag heb ben we een bedankbrief gekregen, maar over dat onzalige plan van die- bossen is gelukkig niet meer geschreven. Ti. Geen militair vertoon. Ons volk voelt weinig voor militair vertoon en zeker niet als het gevaar niet voor de deur staat. In de Meidagen van 1940 kwam er een grote toeloop van burgers, die wilden meevechten. Zij waren toen te laat, omdat ze onge oefend waren. Thans zijn er ander» mogelijkheden. De vrijwilligers der re servediensten zijn niet gekomen om geld te verdienen doch zij willen pre sent zijn ais dat nodig mocht blijken. Ten aanzien van de toekomst zeide de kolonel, dat de N.R. in sterkte moet toenemen en selfsupporting moet wor den ten aanzien van kadervoorziening en opleiding, waarbij de teamgeest nooit mag ontbreken. Het absentisme bij de oefeningen is nog een groot kwaad. Gemis aan ver voer was tot dusverre een handicap doch ook bier gaat het in de goede richting door toewijzing van aanzien lijke aantallen auto's per district. Heb nog geduld, blijf mij helpen en steunen aldus de kolonel dan ma ken wij gezamenlijk een N.R. die klinkt als een klok. Voor S.W.G. is de prach tige taak weggelegd het volk wakker te maken en ons de mensen te geven, van wie wij goede soldaten zullen ma ken in het belang van Nederland, doch het teamwork blijft onmisbaar. Nogmaals hekelde spr.' het absen- tieïsme, om tenslotte tot aanmelding bij de reservediensten op te roepen, waar bij de vnouwen een stimulerende taak hebben. Cabaret zorgde voor afwisseling Het verdere gedeelte van de avond werd op uitstekende wijze verzorgd door het RK Heilooër Cabaretgezel schap met medewerking van de Alk maarse operette-ster, mevr. Ina Triest- Bcots en onder leiding van de heer Jean Robert. Deze behoort als ama teur tot de ras-artisten en heeft de avond voor het overgrote deel „gedra gen". In zijn soms oer-komische sket ches was hij onverbeterlijk, doch het sterkst in de door hem uitstekend ver tolkte rol van vader Gaspard uit de bekende operette „De klokken van Corneville". Mevr. Tlriest-Boots zong met volle overgave en charme verschillende be kende operette-melodieën, die groot succes hadden. De vrijwilliger H. J. Lansen, die aria's uit Tosca en La Bohème zong, beschikt over een prachtig en geschoold stemgeluid. Ook hij ver wierf een dankbaar applaus.. De vrij williger J. J. Griffioen leek de accor deon volkomen te beheersen. Jammer was het, dat de heer J. Dijkhof ove rigens een vaardig goochelaar voor het publiek volkomen onverstaanbaar bleef. De overige leden van het caba retgezelschap bleken bij de opvoering van de vele humoristische sketches wver een uitstekende rolvastheid te beschikken. De muzikale omlijsting van het pro- I gramma werd goed verzorgd door de be kende muziekgroep „De Povay". Aan het slot van de avond bracht, de secretaris der plaatselijke commissie, de heer Dirkmaat alle medewerken den een hartelijk woord van dapk, waarna de vrijwiliigërsbarid „Internos" nog enige tijd voor gezellige dansmu ziek zorgde. Het programma voor de afdeling Noord-Holland van de KNVB ziet er als volgt uit: 1 A: AlkmaarBerdos, Bergen— Egmondia, MeorvogelsZaanlandia, ZeevogelsZaanse Boys 1 C: Hugo BoysJVC, Randérs— Nieuwe Niedorp, SRCVios, WGW— Vrone. 2 A: BeemsterDREO, Groot Scher merForesters, JispKnollendam, PSCKPurme/rland, WestzaanWBSV. 2 C: CallantsoogDuinranders, Geel zwartHollandia T, Kclprng Koedijk, SchoarlPetten, Zeemacht— SVW. 3 At GraftdijkKwadijk, Oosthui zenSt. Bavo, UrsemSSV, Zuider- woude—St. Adelbert, WVSV—SDOB. Res. 1 B: Helder 2—RKAFC 2. Alc- maria 4Alkm. Boys 3, GVO 2— I USVU 2, WSV 3—QSC 3, KW 3- KFC 5. Res. 1 C: DTS 2—Alcmaria 3, BKC 2 Helder 3, Kaagvogels 2Grasshop pers 2, Succes 2—WW 2, Hollandia 31 West Frisia 4. Res. 2 C: Berdos 2Alkmaar X I CSV 2Zeevogels 2. Egmondia 2-1 RKAFC 3, HSV 2—Vrone 2, Limmen IJ Uitgeest 2. Res. 3 D: Alkm. Bovs 4Bergen.' Alcmaria 6Foresters 2, Duinranden, HSV 3. Limmen 3Randers 2, VitesS 1 4Schoorl 2. Res. 3 E: Kolping Boys 2—LSW t St. Bavo 2—Hugo Boys 2, DTS 3— Hol landia T 3, Bergen 3—Vios 3. met schriftelijke garantie de nieuwste ont werpen vindt u op onze 120 modelkameis in elk genre in elke prijsklasse WONINGINRICHTING I2O-M0DELKAMERS BEVERWuit (Advertentie Ing. Med.) (Van een medeuie y^IE IN de laatste m ontwikkeling van de i nauwkeurig heeft gevolg niet aan de indruk hebb onttrekken, dat het iu handel allesbehalve flo gteld was. Niet alleen weerspiegelden een min gang van zaken, maar de regering ingeleverd waren daarvan een dui wijs. Gedurende de maa Juni en Juli hebben dc zen zich grotendeels be het niveau van de zg. inleveringsprijs en de pi hebben vaak met grote i gedeelte van hun prodi nen plaatsen. Het restant van deze pre huisde naar de regeringsop: en het In- en Verkoopbi Zuivel, dat deze voorraden regering beheert, was al dwongen links en rechts op te huren, teneinde de ingel< te kunnen opslaan. Verschi delarcn hebben van deze gebruik gemaakt cn een g( hun opslagruimte aan het huurd. Anderzijds moest hel bureau haar toevlucht nemi staande gebouwen, welke v< waren van kaas moesten wi richt. Wij denken hierbij aa sale ruimten in de buiten be Coöp Beetwortelfabriqk te voorts een groot graanpalch lingen, terwijl men daarna te leggen op een pand te W: waarin alleen al niet mindi tot 1800 ton kaas kon word gen. Het inrichten van deze geschiedde voor rekening regeringsbureau en het laat ken, dat hiervoor etteli.jl; meters hout nodig zijn gwet Vraagt men naar de oo deze minder goede gang i dan dient in de eerste plaats gewezen op het feit, dat de ling van vele in de Oostelij cies gelegen boterfabriken fabrieken (alsmede de t nieuwe kaasfabrieken) dit ja voor de eerste maal ha heeft doen gelden. De pro, kaas ligt belangrijk hoger jaar. Produceerde men Januari tot eind Jury 1952 kaas, de overeenkomstige 1953 gaf een kwantum van te zien. Men produceerde eerste halfjaar van 1951 negen millioen kilo kaas vorig jaar! Wanneer de kaas daarmede gelijke tree houden, dan zou deze mee) ductie niet van belang ziii Met de export liep het ech anders. Wel slaagde men i het cijfer van 1952 te komen verschil was te klein om het surplus op te vangen. Ons la teerde tot eind Juni 1953 kaas tegen 37.065 ton in de p begin Januari tot eind Juni UDOCH, hoe pessimistisch me van zaken veelal beschi zijn aan de andere kant toch lichtpunten verschenen en h geenszins van „stralend wee ken kan worden, zijn toch gende wolken weggetrokker in dit verband worden vastg de zuivelhandel zich in de zc den op veel gezonder niveau trokken dan vorig jaar het Was er vorig jaar geen si kaas voor zg, inleveringskaa planken te krijgen, dit jaar handel volop kunnen profiter lage prijzen en dat men di1 heeft gedaan bewijst het fe pakhuizen over het algemei ruimte bieden om de steeds productie op te nemen. Dit laatste zal ook mede nebben, dat de prijsontwikke maanden September en Octol anders zal zijn dan vorig ja: io,LWaS' Was men bv. eind I 1952 genegen vlot f 2.42 pei ongeveer viiftig cent per kg regeringsprijs) te betalen, di waar2d°ri,niSt,zo ver k°m<> w.» handel maar al te zg IaatX°rdt i?an het feit' 1 wórdt Fn jrraskaas gele "t- En een gewaarschuwd nu eenmaal voor twee! Voorts is inmiddels geblekf Russen een aardige han ringsvoorraden hebben geno I.V.Z. heeft met de USSR mm afSe.sloten voor de'lóv, 1750 ton kaas en mede hierd het regeringsbureau moeten n dat men voorlopig niet „aan is, m.a.w. haar deur voor heeft gesloten, zodat deze ha haar behoeften is aangewezi vrije markt. Houdt men reks het feit, dat de totale regei raad ongeveer 3300 ton bed zou men tot de slotsom kunne dat het I.V.Z. nog meerde afnemers op 't oog heeft er bn de bepaling en beoordelir Totale kaasvooorraad in ons 1 rekening met de zg. regerir den behoeft te houden. Dit kan het niet anders of deze be kan milder zijn. dan wanneer rigsvoorraden als een dreigen Doven de hoofden van de h: zouden blijven hangen. Voegl j® oo ander nog de omst; dat de export zich sinds Jur gende lijn is gaan bewegen, worden vastgesteld, dat er om en wee"-stemming geen ainoewel enige reserve nativ 'forIn arkt moet worden gei nró-rin d'eht bij dit alles nie _u®.Je verliezen, dat de zome' rx1een verzadiging van c markt met zich brengen. Dik mr znn de moeilijkheden var 7nn.mil.aard en vier minder i de^Trnaanden kunnen moei en genomen als een basis voi "ete jaar. stp'u ,kan zeker ook worde: eld ten opzichte van de bo

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2