Jimmy Brown en de Oranjehemden ist „Steun Flinke voorraden kaas en boter Nieuws uit Bergen Wat de theaters brengen Nieuws uit de Langedijk r mma NHVB Geen reden voor te sterk pessimisme Verloop der prijzen Heiloo DVS kampioenschappen achter de rug Volkshogeschool - cursus voor jonge vrouwen Een tournee in West-Indië R.K.-meisjes U.L.O.-school in gebruik genomen Groot-Schermer Plattelandsvrouwen bijeen Egmond-Binnen Bouwvolume voor 3 Huizen Heer-Hugowaard Raadzaal te klein CINEMA AMERICAN OP WEG NAAR BALI HARMONIE THEATER Dageraad der vrijheid Veel inzendingen op Floralia OMZETCIJFERS L.G.C. Het lag voor het grijpen.... Spijkerboor Bijeenkomst P.J.G.-ers VICTORIA THEATER HET ZAL JE GEBEUREN REX THEATER Sensualita De Journaals Akersloot Aanrijding met dodelijke afloop VEEMARKT LEEUWARDEN zaterdag 5 september 1953 Geen militair vertoon. oelt weinig voor militair ïker niet als het gevaar eur staat. In de Meidagen im er een grote toeloop die wilden meevechten, n te laat, omdat ze onge- i. Thans zijn er andera De vrijwilligers der re- zijn niet gekomen om :nen doch zij willen pre- dat nodig mocht blijken, van de toekomst zeide ,t de N.R. in sterkte moet selfsupporting moet wor- :en van kadervoorziening vaarbij de teamgeest nooit n. sme bij de oefeningen is kwaad. Gemis aan ver- dusverre een handicap :r gaat het in de goeda toewijzing van aanzien- n auto's per district, duld, blijf mij helpen en lus de kolonel dan ma- lenlijk een N.R. die klinkt Voor S.W.G. is de prach- 'elegd het volk wakker te is de mensen te geven, ;oede soldaten zullen ma- lang van Nederland, doch blijft onmisbaar, hekelde spr. het absen- nslotte tot aanmelding bij asten op te roepen, waar- en een stimulerende taak t zorgde voor afwisseling gedeelte van de avond :ekende wijze verzorgd 1 Heilooër Cabaretgezel- edewerking van de Alk- tte-ster, mevr. Ina Triest ier leiding van de heer Deze behoort als ama- ras-artisten en heeft de et overgrote deel „gedra- soms oer-komische sket- onverbeterlijk, doch het door hem uitstekend ver- n vader Gaspard uit de ïrette „De klokken van st-Boots zong met volle charme verschillende be- le-melodicën, die groot n. De vrijwilliger H. J. aria's uit Tosca en La beschikt over een prachtig stemgeluid. Ook hij ver- nkbaar applaus.. De vrij- Griffioen leek de accor- ;n te beheersen. Jammer 3e heer J. Dijkhof ove- tardig goochelaar voor volkomen onverstaanbaar erige leden van het caba- bleken bij de opvoering le humoristische sketches itekende rolvastheid te e omlijsting van het pro- goed verzorgd door de be- gnoep „De Povay". t van de avond bracht. de r plaatselijke commissie, :maat alle medewerken- arteliik woord van dapk, 'iiwiliigörsband „Internos" d voor gezellige dansmu- .rrrma voor de afdeling i van de KNVB ziet er maarBerdos, Bergen MeeirvogelsZaanlandia, lanse Boys BoysJVC, Randérs— orp, SRC—Vios, WGW- :terDREO, Groot Seller 's, JispKnollendam, srland, WestzaanWBSV. tsoogDuinranders, Geel- idia T, Kclpmg oorlPetten, Zeemacht tdijkKwadijk, Oosthui- 0: UrsemSSV, Zuider- delbert, WVSV—SDOB. leider 2—RKAFC 2, Alc- cm. Boys 3, GVO 2— SV 3—QSC 3, KW 3— TS 2Alcmaria 3, BKC 2 Kaagvogels 2Grasshop- s 2—VVW 2, Hollandia 3 4. Berdos 2Alkmaar 2, ogels 2. Egmondia 2— ;V 2Vrone 2, Limmen 1 Ukm. Bovs 4—Bergen l foresters 2, Duinrandarsl men 3Randers 2, Vitesst Colping Boys 2LSW 2, [ugo Boys 2, DTS 3— Hol- ergen 3Vios 3. nieuwste ont- :rpen vindt u op onze (Advertentie Ing. Med.) (Van een medewerker) IN de laatste maanden de ontwikkeling van de kaasprijzen nauwkeurig heeft gevolgd, zal zich niet aan de indruk hebben kunnen onttrekken, dat het in de zuivel handel allesbehalve florissant ge steld was. Niet alleen de prijzen weerspiegelden een minder goede gang van zaken, maar ook de bij de regering ingeleverde kwanta waren daarvan een duidelijk be wijs. Gedurende de maanden Mei, Juni en Juli hebben de kaasprij zen zich grotendeels bewogen op het niveau van de zg. regerings- inleveringsprijs en de producenten hebben vaak met grote moeite een gedeelte van hun productie kun nen plaatsen. Het restant van deze productie ver huisde naar de regeringsopslagplaatsen en het In- en Verkoopbureau voor Zuivel, dat deze voorraden voor de regering beheert, was al spoedig ge dwongen links en rechts opslagruimten te huren, teneinde de ingeleverde kaas te kunnen opslaan. Verscheidene han delaren hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt cn een gedeelte van hun opslagruimte aan het I.V.Z. ver huurd. Anderzijds moest het regerings bureau haar toevlucht nemen tot leeg staande gebouwen, welke voor het be waren van kaas moesten worden inge richt. Wij denken hierbij aart de kolos sale ruimten in de buiten bedrijf zijnde Coöp Beetwortelfabriqk te Franeker, voorts een groot graanpakhuis te Har- lingen, terwijl men daarna beslag wist te leggen op een pand te Waddinxveen, waarin alleen al niet minder dan 1500 tot 1800 ton kaas kon worden opgesla gen. Het inrichten van deze gebouwen geschiedde voor rekening van het regeringsbureau en het laat zich den ken, dat hiervoor ettelijke kubieke meters hout nodig zijn gweestü! Vraagt men naar de oorzaak van deze minder goede gang van zaken, dan dient in de eerste plaats te worden gewezen op het feit, dat de omschake ling van vele in de Oostelijke provin cies gelegen boterfabriken tot kaas- fabrieken (alsmede de bouw van nieuwe kaasfahrieken) dit jaar zeker voor de eerste maal haar invloed heeft doen gelden. De productie van kaas ligt belangrijk hoger dan vorig jaar. Produceerde men van begin Januari tot eind Juir 1952 61.887 ton kaas, de overeenkomstige periode in 1953 gaf een kwantum van 70.903 ton te zien. Men produceerde dus in het eerste halfjaar van 1953 ongeveer negen millioen kilo kaas méér dan vorig jaar! Wanneer de export van kaas daarmede gelijke tred had ge houden, dan zou deze meerdere pro ductie niet van belang zijn geweest Met de export liep het echter geheel anders. Wel slaagde men erin bóven het cijfer van 1952 te komen, maar het verschil was te klein om het productie- surplus op te vangen. Ons land expor teerde tot eind Juni 1953 28.303 ton kaas tegen 37.065 ton in de periode van begin Januari tot eind Juni 1952. EDOCH, hoe pessimistisch men de gang van zaken veelal beschouwde, 'r zijn aan de andere kant toch ook weer lichtpunten verschenen en hoewel nog geenszins van „stralend weer" gespro ken kan worden, zijn toch vele drei gende wolken weggetrokken en mag in dit verband worden vastgesteld, dat de zuivelhandel zic'.i in de zomermaan den op veel gezonder niveau heeft vol trokken dan voirig jaar het geval was. Was er vorig jaar geen sprake van kaas voor zg. inleveringskaas op de planken te krijgen, dit jaar heeft de handel volop kunnen profiteren van de lage prijzen en dat men dit dan ook heeft gedaan bewijst het feit, dat de pakhuizen over het algemeen weinig ruimte bieden om de steeds nog grote productie op te nemen. Dit laatste zal ook mede tot gevolg hebben, dat de prijsontwikkeling in de maanden September en October geheel anders zal zijn dan voirig jaar het ge- Tn]„was' ^"as men hv. eind September 1952 genegen vlot f 2.42 per kg (dus ongeveer viiftig cent per kg bóven de germgsprijs) te betalen, dit jaar zal j er, nie' 70 ver komen, temeer inmri ha"del maar al te vaak her- i 7 aan het feit, dat op de wnrAt r Eraskaas veel geld verloren nu eenmll f" «ewaarschuwd man telt nu eenmaal voor twee! Voorts is inmiddels gebleken dat de Russen een aardige hap uit de rege- ringsvoorraden hebben genomen. Hrt I.V.Z. heeft met de USSR ?7CinetofglSl0ten VOor levering van" 1750 ton kaas en mede hierdoor heeft het regeringsbureau moeten mededelen dat men voorlopig niet „aan de markt" is, m.a.w. haar deur voor de hande' heeft gesloten, zodat deze handel voor haar behoeften is aangewezen op de vrije markt. Houdt men rekening met het feit, dat de totale regeringsvoor- raad ongeveer 3300 ton bedroeg dan zou men tot de slotsom kunnen kómen dat het I.V.Z. nog meerdere groot afnemers op 't oog heeft en dat dus bn de bepaling en beoordeling van de totale kaasvooorraad in ons land geen rekening met de zg. regeringsvoorra- oen behoeft te houden. Dit zo zijnde, kan het niet anders of deze beoordeling kan milder zijn, dan wanneer de regè- rigs voorraden als een dreigend zwaard boven de hoofden van de handelaren zouden blijven hangen. Voegt men bij een en ander nog de omstandigheid, dat de export zich sinds Juni in stij gende lijn is gaan bewegen, dan moet worden vastgesteld, dat er voor een "m en wee"-stemming geen plaats is, alhoewel enige reserve natuuriiik ai- {órln aa'1^ moet uorden genomen. Men dient bij dit alles niet uit het °?b ie ver'iezen- dat d® zomermaanden altnd een verzadiging van de zuivel- markt met zich brengen. Dikwijls ech- z'm de moeilijkheden van voorbii- gaande aard en vier minder florissante ,0rr|9'Tnaanden kunnen moeiliik wor- I büï1 £.onorPon als een basis voor het ge- "ele jaar. stSl' .kan ze.kcr ook worden vastge- d ten opzichte van de boterpositie. Volgens de laatste voorraadopgave van het I.V.Z. is in de regeringsopslag plaatsen ondergebracht 13.065 ton boter. Men heeft echter verplichtingen aan gegaan voor de levering van 7082 ton zodat uiteindelijk rekening moet wor den gehouden met een surplus van 6.000 ton. Inderdaad nog een behoorlijk kwantum, maar toch niet van die aard, dat ook hier van een wanhoopsstem- mir.g mag worden gesproken. 'J'EN aanzien van het verloop der prij zen in de afgelopen week kan wor den gemeld, dat de Leeuwarder com missienotering werd vastgesteld als volgt: Goudse Volvet f 1.96 tot f 1.97 per kg. Edammers 40+ f 1.79 tot f 1.80 per kg. Broodkaas 40+ f 1.81 tot f 1.82 per kg. Over het algemeen toonde de handel zich huiverig om deze prijzen te betalen, maar naarmate de tijd ver streek kwamen trar.-'acties tot stand op basis van f 1.96 voor de Volvette Goud se, welke kaassoort maar matig ge vraagd bleek. De Edammers 40+ wis ten zich beter te handhaven en gingen van de hand voor f 1.78 tot f 1.81 per kg. Over het algemeen genomen is de productie van Edammerkaas 40+ te klein voor de vraag van tegenwoordig, maar waar fabriknten voor deze soort kaas, ten opzichte van de Volvette kaas, een betere prijs maken, ligt het voor de hand, dat de productie van Edammerkaas 40+ zal worden uitge breid, temeer waar de melkaanvoer dalende is en de beschikbare werk krachten daardoor meer tijd krijgen om zich aan de productie van Edam mers te wijden, nog ongeacht het financiële voordeel voor de producen ten, waarbij wij dan aannemen, dat de vraag het aanbod zal blijven overtref fen. Is dat niet het geval, dan zal de prijs weer dalen en liet maken van Vol vette kaas weer interessant worden. Het is met de zuivelproductie als met het weerbericht tijdens een kwakkel- winter: het kan vriezen of het kan dooien! De kampioenscha.ppen bij de postdui venvereniging DVS werden nu de oude en jonge duivenvluchten achter de rug zijn als volgt behaald: Oude duiven: 1. Slieker-Bakker 209 Pt.; 2. P. Verdonk 179 pt.; 3. H. Pel 155 pt.; 4. D. de Nijs 128 pt.; 5. J. Peute 98 pt.; 6. Mannes Jr, 84 pt.; 7. A. Zwart 57 pt.; 8. Massee 27 pt.; 9. Van der Veen 12 pt. Jonge duiven: 1. Massee 110 pt.; 2. A. Zwart 103 pt.: 3. H. Pel 96 pt.; 4. Slieker-Bakker 81 pt.; 5. P. Verdonk 76 pt.; 6. V. Eist 55 pt.; 7. D. de Nijs 51 Pt; 8. v. d. Veen 46 pt.; 9. Mannes Jr 29 pt.; 10. J. Peute 19 pt: 11. Groen 3 pt. Kampioen-generaal: 1. Slieker-Bak ker 290 pt.; 2. P. Verdonk 255 pt.; 3. H. Pel 251 pt.; 4. D. de Nijs 179 pt; 5. A. Zwart 160 pt.; 6. Massee 137 pt.; 7. J. Peute 117 pt.; 8. Mannes Jr 113 pt.; 9. v. d. Veen 58 pt.; 10. v. Eist 55 pt.; 11. Groen 3 pt. Navlucht Roozendaal 1 x: 1. 2. en 3. H. Pel; 4. D. de Nijs; 5. Mannes Jr; 6., 7. en 8. Zwanenburg; 9. A. Zwart. Navlucht Roozendaal 2 x: 1. D. de Nijs; 2. Mannes Jr; 3. P. Verdonk: 4. en 5. H. Pel; 6. P. Verdonk; 7. A. Zwart; 8. P. Verdonk; 9. Mannes Jr; 10. Ver donk. Het jeugdkampioenschap jonge dui ven werd behaald door: 1. Kraakman; 2 en 3. De Vries en De Wit; 4. Ben- nink; 5. IJpelaan; 6. v. Schooten. aanrijding auto contra scooter Donderdagmiddag had, ter hoogte van Huize Nijenburgh aan de Kennemer- straatweg, een aanrijding plaats tussen een auto, die het verkeer sneed, en een scooter. Het ongeval liep nogal goed af. Alleen de duopassagiere kreeg lich te verwondingen. Proces-verbaal van een en ander is opgemaakt. De algemeen vormende cursus voor jonge vrouwen, welke gedurende acht dagen op de Volkshogeschool „Het Oude Hof" is gehouden, heeft tot resultaat ge had, dat door de „Studenden" een daad is verricht, waarvan het „Dorpshuis" te Waarde, Zuid-Beveland, de vruchten zal gaan plukken. Op de laatste cursusdag namelijk is aan het bestuur van dit Dorpshuis een pop penkast overgedragen, welke door de cur sisten van de Volkshogeschool, in acht lessen van één uur is gemaakt. De be kleding van de kat is gemaakt van hand- bedrukte stoffen, in een eenvoudig, doch artistieke uitvoering, terwijl de smake lijke décors fantasierijk zijn beschilderd. De poppen, die een „set" van vicr-en- dertig stuks bedragen, zullen de nodige hilariteit verwekken onder de jeugd, ge zien de soms uitstekende caricatuur van het mensdom. Door een geïmproviseerde voorstelling werd de nieuwe eigenares het spel aan geboden in tegenwoordigheid van alle maaksters, waarvan natuurlijk ook de naaisters tot een volmaakt geestig geheel hebben bijgedragen. Het kostelijke Westfriese, dat uit het binnenste van de poppenkast, in een scène ten gehore werd gebracht, wekte dermate de lachtlust op, dat het „geachte audito rium" moeilijk tot bedaren kon worden gebracht. De cursus, waaraan vrouwelijke studen- ten-woninginspectrices-fabrieksarbeidsters en vrouwelijk personeel van was-, bad en zweminrichtingen deelnamen, is heden afgelopen. Onder auspiciën van de Stichting Cul turele Samenwerking zal de sopraan-zan geres, mevr. Erna Spoorenberg een tour- née ondernemen in West-Indië. Daartoe is mevr. Spoorenberg vandaag per vliegtuig naar de West vertrokken. Erna Spoorenberg zal zowel in recitals optreden, als met begeleiding van het Stedelijk Orkest van Paramaribo. Zij zal op haar zangavonden worden begeleid door de pianist Arnold Juda. In Paramaribo staan vijf k zes concer ten op het programma, alsmede een op treden in Willemstad en in Oranjestad op Aruba. Voorts zal mevr. Spoorenberg op treden voor de West-Indische radio. Op haar recitals zal zij werken zingen van Mozart, Schubert, Schumann en Ri chard Strauss, terwijl zij bovendien opera aria's zal zingen. Het is de bedoeling, dat zij met orkest begeleiding o.a. de grote sopraan-aria uit de le acte van La Traviata, „E Strano", zal zingen. Na haar terugkeer uit de West zal mevr. Spoorenberg de sopraan-partij zin gen in de 4e van Mahler, met het Con certgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum. Donderdagmorgen om 10.30 ijur is op het terrein van de St. Josefstichting aan de Geestweg te Bergen, in tegen- woordgheid van burgemeester en wet houders der gemeente, de nieuwe Meis jes U. L. O. in gebruik gesteld. De school werd ingewijd door de Zeereerw. Heer J. Slijkerman, Rector van het internaat van de St. Josef- stichting bij het L. O. district Noord- Inspecteur bij het L. O. district Noord- Holland, de heer Vernooy, terwijl ook vele kerkelijke autoriteiten van' hun belangstelling blijk gaven. Over de bouw van de school is pre cies een jaar gedaan. De school be staat uit "7 klassen met inbegrip van een practicum natuurkunde lokaal. Tot hoofdzuster (directrice) is be noemd Zr. Apolinaria. Na afloop van de ingebruikstelling, werden alle gas ten aan een koffietafel genodigd. Op de nieuwe school wordt aan de cursus deelgenomen door 156 leer lingen, waarvan dertig leerlingen ex tern zijn, maar in Bergen wonen. Hiermede is het aantal R. k. onder- wijs-inrichtingen te Bergen gestegen tot zeven. Totaal zijn thans in Bergen zestien scholen gevestigd, gerekend van kleu teronderwijs tot en met het middel baar onderwijs, waarvan de R. K. Nij verheidsschool tevens opleidt tot lerares. Op de bijeenkomst van de Platte landsvrouwen afdeling Grootschermer, welke Donderdagavond onder voorzit terschap van mevrouw DriesenBak ker in café P. Lakeman werd gehou den, heeft de heer Slotemaker op voor treffelijke wijze een boekbespreking gehouden. Hij besprak „De weg naar Plantoencan" van J. C. Soewarno— van der Kaaden. Op 28 September zal weer een bijeenkomst plaats vinden, waar de film „Het Vierde Prinsen kind" wordt vertoond. De wethoudersverkiezing verliep vlot in Egmond-Binnen De wethouders uit het vorige college, de heren F. M. van de Reep en S. Hopman werden herkozen. De nieuw benoemde ontvanger, de heer P. Rol uit Hoorn, legde in handen van de voorzitter de vereiste eden af. Een verheugende mededeling was, dat, voor de drie afgebroken woningen (Ka reis, Moerkamp en Mannes) bouwvolume voor drie nieuwe panden was verleend, zodat, behalve de vier woningwetwonin gen, welke op stapel staan, nog een re serve voor vijf woningen aanwezig is. In totaal zullen dus negen woningwetwonin gen worden bijgebouwd, uit te voeren in twee gedeelten. De grond, ten bedrage van 1155 m2 zal voor f 5,25 per m2 wor den verkocht. Het voor het tweede ge deelte benodigde bouwcrediet bedraagt f 60.185,met de verstrekking waarvan de raad accoord ging. Bij de rondvraag danken de beide wet houders voor het in hen gestelde ver trouwen en hoopten op een prettige sa menwerking. De heren P. Bras en J. de Waard brachten de last te sprake, ver oorzaakt door de stekels en wilden maat regelen daartegen treffen. De heer Si mons informeerde naar de verbreding van de Herenweg. De heer J. de Waard gaf zo te kennen, dat een verbreed fietspad voor beide richtingen zijn inziens niet voldoende zal zijn. De heer N. Orij ver zocht voor de komende wintermaanden om Zondagsmorgens de straatlantaarns te laten branden. Vervolgens informeerde de heer Simons of de gemeente-opzichter niet voor de gehele week kan worden aangesteld. Dit zal in 1954 worden be zien. De heer J. Mooij bracht de verbre ding van de Hollanderweg ter sprake, welke na de aansluiting van de Dom Huijbenlaan zeer noodzakelijk zal zijn. Er is wel eens een oppositionele stem te beluisteren tegen het voornemen cm een ton te steken in de raadhuis- bouw. Wanneer de belangstelling voor de raadsvergaderingen blijft als thans het geval is, is uitbreiding ook van de raadzaal dringend nodig. Bij de laatste raadsvergadering was het immers zo, dat publiek en raadsleden ongeveer door elkaar zaten. Vooral de jongere- organisatie van de KVP stimuleert het bezoek, waarmee vooral de burgemees ter zich ten zeerste ingenomen toont. NOORDSCHARWOUDE, 5 Sept. 30.000 kg aardappelen: Eerstelingen 11,80, Eigenheimers 1112,30, blauwe Eigen heimers 10,7012, Bintjes 11,70, Bevelan ders 10.9011, Koopmans blauwe 11,80, Meerlanders 1111,20, grove 10,3011,80 en drielingen 6,40; 24.000 kg uien 4,10 5,70, grove 4,90—5,20, drielingen 711 en nep 1921; 3000 kg bieten: A 5,60 6,30 en B 4; 15.000 kg slabonen: AI 40—49. I 34—42 en II 20—36; 2600 kg rode kool A 8—10.40; 4500 kg gele kool: A 45,10 en B 3; 2900 kg groene kool A 6,10—6,90; 33.000 kg witte kool 3,50— 3,60; 250 stuks bloemkool 1517. Paramount heeft sedert het uitbre ken der vrede reeds een groot aantal films vervaardigd in hetzelfde genre als deze „Road to Bali"rolprent, o.m. „Koad to Alaska" en „Road to Rio". Steeds zijn het Dorothy Lamour, Bob Hope en Bing Crosby, die een ongelofelijke hoeveel heid meer of minder geslaagde kolder ten beste geven. Ook ditmaal weer in „Op weg naar Bali", waarin Bing en Bob (van wie de laatste ons immer ver reweg het beste bevalt) als diepzeedui kers met ware doodsverachting een ge zonken schat van de zeebodem ophalen en in handen spelen van de schone prin ses Lalah, ondanks de moordlustige be moeiingen van de boze prins Arok. De film heeft niets om het lijf. maar is toch dikwijls vol originele kolder vondsten, echter zo typisch Amerikaans, dat zij moeilijk te begrijpen zijn voor wie niet een klein beetje op de hoogte is van de binnenlandse toestanden in de V.S. in het algemeen en in Holly wood in het bijzonder. „Op weg naar Bali" is in kleuren en men verveelt er zich geen moment bij. In het voorpro gramma een aardig tekenfilmpje en een muziekfilmpje, dat helaas weinig geslaagd is. Deze film brengt in fraaie gekleur de opnamen het verhaal van de „May flower". het schip, dat in het jaar 1620 met ruim honderd passagiers vanuit Plymouth overstak naar Amerika. De bemanning bestaat uit ruim dertig personen van zeer verschillend genre. Voordat de „Mayflower" Plymouth verlaat wordt kapitein Jones omge kocht door een agent van de Virginia Comp. om de kolonisten op een ander dan de vastgestelde plaats aan land te zetten. Onder de passagiers bevonden zich nog John Alden, een jonge tim merman. en William Bradford en zijn vrouw Dorothy. Ook is er nog een ze kere Brester. die door de autoriteiten wordt gezocht wegens het verspreiden van illegale geschriften. Tussen de personen, die zich op de „Mayflower' bevinden, ontstaan allerlei verhoudin gen, hetzij vriendschappelijk, hetzij vijandig. Een hevige storm, gebrek aan brandstof en vers water brengen vele moeilijkheden op het schip en alleen de sterken overleven het. In New Ply mouth wordt een nederzetting geves tigd en met de lente komt er nieuwe hoop onder deze „landverhuizers". Als kapitein Jones aanbiedt om degenen, die dit willen, mee terug te nemen naar Engeland, geeft niemand zich op. De „Mayflower" licht het anker en laat een hechte, nieuwe nederzetting achter. Spencer Tracy speelde als kapitein Jones een sterke rol en werd door Van Johson (Alden). Gene Tierney (Doro thy) en Leo Genn als William Brad ford uitstekend ter zijde gestaan in deze avontuurlijke en romantische film. Het hoofdnummer werd ingeleid door twee uitstekende journaals en een in. structieve Philips-film. NOORDSCHARWOUDE Naar wij vernamen, bestaat er veel interesse voor de a.s. Dinsdag en Woensdag te houden floralia- en aquariumtentoon stelling van de Ned. Herv. Vrouwen club. Vele inzendingen van plantjes, die door de schooljeugd zijn opgekweekt, zullen Maandag worden ingezonden. Daarnaast is iets nieuws voor de Lan gedijk, de afzonderlijke stand van de onlangs opgerichte aquariumvereni- ging. De omzetcijfers van de veiling vereniging „De Langedijker Groenten- centrale" waren tot en met de maand Juli ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar. Dit jaar bedroeg de omzet f 3.447.121,02 tegen f 3.429.254,48 in 1952. De aardappelcampagne heeft een be vredigend verloop gehad. De afzet van groenten heeft echter vele moeilijkhe den. Tijdens een vergadering van het Marktbestuur van de Langedijker Groentencentrale bleek er veel critiek te zijn op het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland. In ruil voor Kalizout levert ons land grote hoe veelheden haring aan Oost-Duitsland, en dat terwijl Kalizout juist een zo belangrijk product voor de tuinbouw is. Er komt een nieuwe overkapping voor een deel van de laadplaats ter grootte van pl.m. 1500 tot 2000 vier kante meter. Aan de proeftuin West- Friesland werd een subsidie toegekend van f 100. 80. Het duurde nog enige tijd, voor dat eindelijk de aap uit de mouw kwam en de heren Wouwelmans en Pruik aan Jimmy hadden verteld wat ZU nu eigenlijk kwamen doen. Zij kwa nten niets meer of minder vragen of Jimmy voorzitter wilde worden van de Keuze Commissie van de KNVB..! Jimmy had moeite zijn oren te gelo ven. „ik voorzitter van de nieuwe Keuze Commissie?", vroeg hij, terwijl hij zich van verbazing achterin zijn stoel liet vallen. Hij keek de heren werkelijk perplex aan. „Ja meneer Brown riepen zij geestdriftig. „U en niemand anders, want u is de man, die ons uit deze vreselijke impasse kan halen, waarin dat uilskuiken van een Ballewipper ons heeft gebracht!" Jim my dacht een ogenblik na en toen zei hij: „Maar mijne heren, dat is toch volstrekt onmogelijk. Stelt u zich nu eens voor, dat ik mijn eigen aangeno men zoon in het Nederlands Elftal zou willen kiezen. Dat zou toch onmoge lijk zijn, dat zou toch een aanMding zijn voor allerlei grapjes en verdacht makingen". Doch toen stonden de he ren Wouwelmans en Pruik bijna ge lijktijdig op en liepen op Jimmy af. „Meneer Brown", riepen zij. „Dat is juist onze bedoeling. Niet die ver dachtmakingen, maar dat uw zoon Jackie in het Nederlands Elftal opge steld zal worden. Dat willen wij juist zo graag, want hij is de speler, die het nationale voetbal kan redden. Hij en u meneer Brown. Ach, laat u ons toch niet onverrichterzake naar huis gaan". Jimmy krabde zich eens op z'n hoofd Véél had hij verwacht, maar dat men hem zo iets kwam vragen.. „Mijne heren", zei hij tenslotte „H»er moet ik toch eens een nachtje over slapen". Gevonden en verloren voorwerpen over de maanden Juli en Augustus. Gevonden: Mondharmonica, br. led. aetentas, br. led. herenportemonnaie, br. led. kinderportemonnaie, gevloch ten led. riem, deursleutel, padvinders- riem, br. led. padvindersportemonnaie, 9 pootaardappelenbakjes, bruin san daaltje, één rode en één oranje bal, br. led. portemonnaie, houten poppen- wagentje, blauwe alpino, br. led. por temonnaie, pr. grijze gehaakte hand schoenen, herenportemonnaie, nijlon- kous, zwarte kralenketting, doublé kinder schakelarmbandje. Verloren: pr. br. schoentjes maat 22, doublé schakelarmband, damesbril met licht montuur, rode shawl, grijs jon gens colbertjasje, grijs windjack, man chesterjas, br. led. damesportemon- naie, zilveren speldje, br. led. porte monnaie, rood gebreid vest met witte knopen, 2e deel hengelstok, zilveren armbandje met licht blauw ovaal steentje, autoped, zilveren armbandje, rammelaar, br. led. kinderportemon naie, goudkleurig armbandje, br. led. herenportemonnaie, zwarte huishoud- portemonnaie, blauwe vulpen. Inlichtingen alleen op werkdagen van 9-12 en 14-17 uur bij de Postcom- mandant. GESLLAGD ALS KAPPER BROEK OP LANGENDIJK Voor het vakdiploma kapper, slaagde even eens de heer G. Schouten te Broek op Langendijk. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 5 Sept. 12.000 kg aardappelen: grove Schotten 11,70, Eikelster 8,30—9,80, Meer landers 10,1010.50; 41.500 kg rode kool: A 5,30—13,20 en B 3,20—3,60; 12.000 kg gele kool: A 4—6,80 en B 3—3,40; 2800 kg groene kool: A 69,50; 100.000 kg witte kool 3,10; 10.000 kg uien 3,90—5,20 en drieling uien 4,40—10,90; 4500 kg bie ten: A 5—6,80 en Modjo 4,30—5,50; 9300 kg slabonen 20,60—48,10; 4000 stuks bloemkolen: AI 24,90—34,10 en All 12,30 18,20. Doorgedraaid: 25.000 kg witte kool en 4000 kg gele kool. De „R" is weer in de maand en daarom hebben de P.J.G.-ers Donderdagavond weer een begin gemaakt met de reeks drie-wekelykse bijeenkomsten gedurende het winterseizoen. Wat het programma van deze eerste winterbijeenkomst betreft kan men niet zeggen dat de leden van de Plattelands jongeren Gemeenschap behoren tot de zo dikwijls als „oppervlakkig" gedoodverfde jeugd. Deze vr^ag - of de lfedendaagse jeugd oppervlakkig leeft - maakte onder meer deel uit van de onder leiding van Bram Hoogland behandelde discussie vragen. Uit de antwoorden bleek dat de jeugd zich in het geheel niet als opper vlakkig beschouwt - dat bleek ook trou wens wel uit de serieuze behandeling van vele andere vragen. „Ook wij", z0 luidde de slotconclusie, „zullen waarschijnlijk van een volgende generatie beweren, dat de jeugd opper vlakkig is". Ja, daar was Heinz Rühmann weer, een beetje ouder maar niet veel wij zer dan hij was in de Duitse succes- films waarmee onze buren aan de over zijde van de Rijn ons vóór de oorlog, vergastten. Hij is i/iderdaad een beetje ouder maar heeft nog dezelfde mimiek en valt nog altijd van de ene dolle situa tie in de andere. Hier is hij de ernstige belastingcon sulent die zich alleen maar interesseert voor kohieren en kinderaftrek, het ty pe van een droge brureau-ambtenaar die zijn vrouw op zijn eigen manier lief heeft en haar vreselijk begint te vervelen. Op een reünie van zijn klas genoten raakt hij in een nachtkroeg verzeild waar hij kennis maakt met een lieftallig danseresje. Er wordt champagne gedronken, hij raakt zijn hoofd en zijn actetas met belastingpa pieren kwijt en vindt in de verwissel de tas. die hij thuisbrengt, een met kant afgezet dameshemdje. De gevolgen laten natuurlijk niet op zich wachten. Hii stopt, ten einde raad, het hemdje in de wasmand, die dade lijk daarop door de wasvrouw wordt afgehaald. Hij verschaft zich 's nachts met een electrische lantaren toegang tot de woning van de wasvrouw om het hemdje te zoeken, wordt betrapt, verliest zijn ,bril en zijn vrouw krijgt de was thuis met het hemdje van de danseres en de bril van haar man. Er dreigt een echtscheiding, er komt nog een dwaze geschiedenis met een twee ling, waarvan hii om een cliënt te hel pen, het vaderschap moet accepteren en dan zijn er genoeg gegevens voor een scheiding, die op het laatste ogen blik nog verhinderd kan worden. Wie van dit soort films houdtt en Heinz Rühmann nog eens wil bekijken zal zich een avond in het Victoria- Theater best kunnen vermaken. Vooraf o.a. een komische film met Buster Keaton. De Italiaanse filmindustrie heeft de laatste jaren met verscheidene voor treffelijke films indruk gemaakt. Sen sualita, het epos van de liefde als wij de reclame-managers van de filmmaat schappij geloven, is daar zeker niet bij. Het is de verfilming van een theatraal, ver gezocht verhaal, dat door het spel van de hoofdrolvertolkers niet aan vaardbaar wordt gemaakt. Het feit, dat Eleonora Rossi Drago bereid is op ieder uur van de dag haar inderdaad fraaie benen te tonen en Atnedeo Naz- zari Marcello Mastroianni uiterlijk veel gelijkenis vertoont met Erroll Fiynn is bij lange na niet voldoende ons „Sensualita" tot het peil van de mid delmatige films op te trekken. „Van week tot week" was weer zeer actueel. Keizer Bao Dai was voor over leg in Frankrijk. In de Staat Washing ton was een gevangenisoproer, vanuit Berlijn waren opnamen over infiltratie van communisten in West-Berlijn. In Rome was het enkele malen noodweer. De film de Wrede Zee was in roulatie. En van de staking in Japan zag men geslaagde opnamen. Polygoon's Wereldnieuws liet eerst de scheepsberging zien in de haven van Harwich. In Rome richtte het hoge water veel schade aan. Een autobus op rails was in beeld gebracht. Generaal van Fleet zag men in Zuid-Korea. Pe ter Townsend was met verlof in Lon den en trok sterk de aandacht. In En geland arriveerde ook de Russische echtgenote van een Brits ambtenaar. Fausto Coppi zag men in actie in het wereldkampioenschap op de weg. In de Ver. Naties werd weer gedebatteerd in zake Korea. Bovendien was in dit journaal veel luchtvaartnieuws. Het Holl. Nieuws liet zeer mooie op namen zien van de terugkeer der Prin sessen Beatrix en Irene uit Amerika. Verder zag men de opening van de Na- jaarsbeurs in Utrecht. Alleraardigst waren de opnamen van het goochelaars congres in Rotterdam, terwijl tot slot het geweldige werk werd getoond, dat bij Schouwen-Duiveland wordt ver. richt. Vrijdagmorgen vond te Akersloot een verkeersongeluk plaats met dode lijke afloop. De 72-jarige V/. Swart uit Boekei (gem. Akersloot) werd op de Viersprong PontwegMeerweg aange reden door de motorrijder, eveneens uit Akersloot afkomstig. Met zware inwendige kneuzingen werd de be jaarde heer naar het St. Elizabeth- ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij enige tijd na aankomst overleed. De rijkspolitie heeft de zaak in on derzoek. Ter plaatse is het uitzicht zeer slecht. LEEUWARDEN, 4 Sept. 1953. Aan gevoerd 30 Stieren f 2.50—f 2.59 per kg slachtgewicht45 Vette koeien, le s. f 2.60—f 2.78, 2e s. f 2.50—f 2.59, 3e s. f 2.30—f 2.49; 279 Melk- en Kalf- koeien f 700—f 995; 40 Pinken f 350— f 475; 479 Graskalveren f 195—f 350; 126 Nuchtere kalveren f 40f 60; 1122 Vette Weideschapen en Lammeren, resp. f 60—f 110 en f 30—f 62; 437 Vette varkens, oude f 1.70—f 1.80; Vette biggen f 1.82—f 1.88, zouters f 1.14—f 1.78; 344 Biggen en lopers, resp. f 30—f 50 en f 51—f 100; 52 Bokken en Geiten, geen notering; 109 Paarden f 450f 950; totale aanvoer 3063 stuks. LEEUWARDEN, 4 Sept. 1953. Kaas markt. Gouda volvet f 1.76—f 177 Edammer 40+ f 1.79—f 1.80, broodkaas 40+ f 1.81f 1.82. Stemming redelijk. LEEUWARDEN, 4 Sept. 1953. Graan- beurs. Witte tarwe f 16—f 25, rode tarwe f 16f 25.70, wintergerst f 21 f 23.75, zomergerst f 19—f 24.25, witte haver f 14f 24 25, kleine groene erw ten f 25—f 50. Stemming prijshoudend.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3