REALISME IN DE KINDERKAMER HET WIJZERTJE ROND Kleine hoedjes winnen veld SASKIA w Voor het eerst naar school KRUK Nieuw speelgoed voor Amerika's jeugd Ruimtegeweerraket-treinbijzondere poppen en electrisch scheerapparaat Ideeënbron droogt nooit op Waarschuwing voor hen die inmaken Fraaie collectie van Fath DOOR Vrouw stal 700.000 fres i 1 /3 JP 1 1 1 9 1 BRIDGERU ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1958 Van onze correspondent te New York) \/00R het Amerikaanse kind, dat thans nog in zee spartelt, of in de hossen kampeert (of achter in de auto jengelt, omdat papa en mama te laat in de avond een aantrekkelijk uitziend hotel binnenvallen en dan hun neus stoten tegen het bordje „vol") moge Kerstmis nog ver af zijn. Maar het brein van de ware weldoeners van het kinderdom, de speelgoedfabrikanten, is er op ingesteld in het heetst van de zomer de geneugten van de Witte Kerstmis te zien, en wanneer het vriest dat het kraakt de verkoop van hengels, jollen en springtouwen te pous seren. Dit is dus het tijdstip, waarop de speelgoedindustrie haar proto typen voor het winterseizoen lanceert, showrooms voor de handel opent en de orderboeken klaarlegt. Tegelijkertijd daarmee ontketent men een vloed van publiciteit over het nieuwe speelgoed, zodat Amerika's Junior ook al is hij nu nog in bos of zomerkamp vast de prikkeling kan opsnuiven van wat hem aan het eind van het jaar wacht. Ge ziet, dit principe verschilt niet veel van de wijze, waarop Dik Trom zijn hond aan het rennen kreeg. JJE VERGELIJKING met de jaarlijk se onthulling van de nieuwe auto modellen dringt zich op. Vindingrijke publiciteitsmensen slagen er telkens op nieuw in een slagzin te vinden voor het nieuwste wonder van de nieuwste auto. 'Of dit nu een „vingertipstuurinstallatie" geldt dan wel een in de bagageruimte ingebouwde kogelflesjes-openmaker doet weinig ter zake: er zijn altijd "BTömmënT'vbbr wie reeds het kijken naar de nieuwste snufjes bevredigend is. Vergeleken bij de speelgoedmensrn zijn de auto-lieden nog maar kinderen- zonder-fantasie. De ideeënbron van de speelgoedfabrikanten droogt nimmer op. Het terrein is ook uitgestrekter. Van blokkendozen en bloemenkwartetten be wegen zij zich immers over heel het industriële veld. Dozen met isotopen en geigertellertjes staan naast de klas sieke auto'tjes en gekleurde gummibal len op de uitstaltafels. Volwassenen •kunnen het zo gek niet bedenken, cf het wordt in juniorformaat nagemaakt. Soms beangstigt ons dat wel wat. Is een kind, dat achter een hoepel aanrent en zich tegelijkertijd marathonloper of Wout Wagtmans waant, niet op kinder lijke wijze gelukkiger met dit eenvou dig speelgoed, dan wanneer hij mag rondrijden in een voor 500 dollar 2.000.geprijsd schaalmodel van een race-auto waarin twee 4- tot 8-ja— rigen, zoals het in de prospectus heet, „door het familie-buiten kunnen rij den". Het voertuig loopt Op een nor male auto-batterij, die het ongeveer 15 km aan de gang kan houden en dan opgeladen moet worden. De snelheid van de benzineloze auto bedraagt 7,5 km/u. Maar de vraag blijft: wat komt eerst: de speelgoedauto of het buiten? Tot de zegeningen van onze dagen be hoort het feit, dat men speelgoed niet langer verkoopt uit winstbejag of om er, zo maar, een kind mee te laten spelen: het moet thans „educatief" nut hebben. Wie dus een paar jaar lang in die sportkar van 2.000.door het familiebuiten heeft geraced, wordt ver ondersteld eerder vatbaar te zijn voor de regelen van veilig verkeer, en wel licht zelfs geen moeite te hebben met het rij-examen. Geheel anders ligt het probleem ten aanzien van een veel kleiner speelgoed- auto'tje van nogal futuristisch ontwerp, waarvan de voornaamste attractie is dat het een knalpot heeft, die door middel van een trekkoord en klappertjes aan het sputteren worden gebracht. Waar, wilden wij weten, schuilt het educatie ve element in dit speelgoed? PSYCHOLOGIE V77IE dergelijke vragen stelt, maakt 1 geen schijn van kans tot de speel goedontwerper door te dringen. Een psycholoog wordt prompt tussen hem en u geschoven. Diens taak' uiteraard is elke twijfelaar met de meest diep zinnige theorieën om de oren te slaan en ijlings te doen afdruipen. Wij ervoeren dit toen toen wij, ver moedelijk met een blik, die iets minder dan enthousiasme verried, een „ruimte geweer" in de hand namen, mogelijke strijdkrachten a.d. 1976. Een ruimtege- voorloper van de bewapening der weer verknoeit geen kostbare grond stoffen en materialen als schroot (of Race-auto voor viertot acht jarige kleuters met electrische gangmaking. zelfs klappertjes) aan munitie. Het schiet kosmische stralen. Het bijbeho rend pamflet onthult, dat wie, bij een toekomstig interplanetair conflict aldus is getroffen prompt wordt verlamd, en de reis naar de Elysese jachtvelden be gint. Hardop betwijfelden wij de vooruit gang tussen dit speelgoed en de prop penschieter (behalve dan in prijs, want het ruimtegeweer vergt heel wat meer dollars). Waarop een psychologe in den brede betoogde, dat de jeugd zich 'móet uitleven en dat de rode. groene en witte batterijlichties* die ons buurjochie met zijn ruimtegeweer op de voorbijgangers kan richten, hem zal behoeden voor verdrongen complexen. Daarop volgde een discussie over de physieke gevaren van de proppenschieter versus de psy chische risico's van het ruimtegeweer, welks lichten zomaar verlammen, zon der dat beide partijen veel dichter tot elkaar kwamen. Een soortgelijke discussie is alleszins gerechtvaardigd ten aanzien van „dok- ter- en verpleegster"-uitrustingen, die (volgens de producenten) uiterst popu lair zijn. Deze dozen bevatten, voor de dokter, een dokterstas met stetoscoop en imitaties-op-kinderschaal van chi rurgische instrumenten. Voor de Ver pleegster is er niet alleen eén uniform, maar ook een reeks verbandartikelen. Gelooft men de door de ontwerpers in dienst genomen psychologen, dan „ver mindert dit spel de vrees, bij vele kin deren aanwezig, voor de dokter en diens instrumenten juist door hem met de instrumenten in aanraking te bren gen". Het is een standpunt, maar wij hebben van andere .psxchlogen wel eens een geheel afwijkende visie ver nomen. Bij al dit realisme in kinderspeelgoed zijn er uiteraard een vracht aantrekke lijke geschenken. De aandacht valt natuurlijk op de buitenbeentjes, de meer sensationele of uitzonderlijke speel goedmotieven. Wat dunkt u van een pop met een „zeewaardig badpak, een badmuts en een gehele serie cosmeti sche preparaten, met behulp waarvan het nylonhaar van de pop na het zee waterbad in de krul kan worden ge zet". Van eenzelfde orde is het „electrische scheerapparaat" voor Uw jongste van zes of zeven. Of waarvoor wij meer enthousiasme verwachten een brand ladder met een echte brandweerpomp, die op een afstand van anderhalve me ter een brandende lucifer uitspuit. Voor wie zijn zoon wil stimuleren tot een T.H. opleiding in Delft is er (voor een tegenwaarde van 100.een ra ket-trein op de markt, voortgedreven door „geheime brandstoffen". Voor de boerenzoon is er een schaalmodel van een tractor-bulldozer. Aan Havank ver- knochten kunnen hun spruiten een „de tective-laboratorium" aanbieden, com pleet met (uiteraard) 'n insigne van de- tec'ive, microscoop en vergrootglas plus (houdt uw schone overhemden uit de buurt) de volledige apparatuur om vingerafdrukken te maken. Voorts vindt men onder het nieuwste Amerikaanse speelgoed nog een heel alphabet van artikelen van apen tot ze bra's (speelgoeduitvoering) en van bor duurwerkjes tot voetbalschoenen. Sin terklaas en de Kerstman zijn dus ge waarschuwd. Ook te Uwent kan men langzamerhand een begin maken met het opstellen van verlanglijstjes.... Speelgoed-auto met sputter-effect. QNTSTELLEND groot is het aantal berichten dat wij de laatste dagen ontvangen over bedorven inmaakin het bijzonder groente-inmaak. Dit be treft zowel groenten, die op de van ouds bekende manier geweckt zijn, als groenten, die worden bewaard in in- maakglazen, die door luchtverdunning met behulp van een zuig- of stoom pomp je gesloten zijn. Vooral over deze laatste methoden bereiken ons veel klachten. En niet ten onrechte. In de lucht en dus ook op alle voe dingsmiddelen, die daaraan blootge steld zijn,* komen kiemen voor, die wanneer zij zich gaan ontwikkelen, be derf kunnen veroorzaken. Sommige zijn zelfs schadelijk voor de gezond heid. Zo zelfs, dat zij stoffen kunnen produceren, waarvan de aanwezigheid in de inmaak niet te zien, te proeven of te ruiken is en welke dodelijk zijn voor de mens. Gelukkig komt deze vorm van bederf slechts sporadisch voor, maar toch moet met de moge lijkheid rekening gehouden worden. Er zijn verschillende levensmiddelen, waar de bederf- en ziektekiemen zich zeer gemakkelijk en snel op ontwikke len; daartoe behoren o.a. vlees, vlees waren, groente en kliekjes van eet waren. Deze artikelen bederven daar om ook snel. Om ontwikkeling van bederf- en ziektekiemen, welke altijd op ieder vers product voorkomen, te verhinde ren, is het noodzakelijk dat genoemde levensmiddelen op een bepaalde tem peratuur, gedurende een bepaalde tijd verhit worden en dat zij afgesloten worden van de lucht. Kooktijden bij 100 graden Celsius van tenminste 5 tot 6 uur zijn hiervoor vereist. De smaak en de consistentie van de levensmiddelen gaan hierdoor sterk achteruit. Men is er daarom in de in dustrie toe overgegaan groenten en vlees kortere tijd te verhitten bij tem peraturen boven 100 graden Celsius, waardoor goede resultaten bereikt worden. Men maakt hierbij gebruik van verhitting onder druk. Een dergelijke verhitting onder druk zou in de huishouding kunnen worden toegepast met behulp van de hoge drukpan, hetgeen de huisvrouwen in verschillende landen reeds doen. Proe ven zijn gaande om ook voor ons land tot juiste en uitvoerbare voorschriften voor de huishouding te komen. OJvA/a To'n eerste schaol- gang is een belangrijke ge beurtenis in heb leven. Uit de on bezorgde kleuter is ineens een ernstig en gewich tig persoontje ge groeid met een splinternieuwe schooltas en van top tot teen om door een ringetje te halen. De keu rige schooljurk heeft Mamma zelf gemaakt en daar mag je terecht trots op zijn. Het is een aar dig vlot model letje, dat buiten gewoon geschikt is om van tweeër lei stof gemaakt te worden. Dit voor de moeders, die nog een paar couponnetjes heb ben liggen of van oud nieuw willen maken. Maar ook geheel van een zelfde stof is het leuk. U kunt er dan 6 JAAR desgewenst een wit kraagje en dito manchetjes op nemen, en als u geruita of gestreepte stof heeft, kunt u die in verschillende richtingen gebruiken, •wat altijd een prettig resultaat geeft. Het bolerovormige lijfje met het pun tige taillestukje biedt allerlei moge lijkheden. Van het rugpand moet u het pa troontje van het taillestuk los knippen. U vouwt het beleg aan de voorpanden naar binnen en brengt de knoopsgaten aan. Dan rimpelt u de voorpanden van onderen iets in en verbindt ze met het taillestuk. Rugpand en rugtaillestukje aan elkaar stikken en zij. en schouder naden sluiten. De halsrand zet u tus sen de dubbele stof van de kraag. Het mouwtje werkt u met een 3 a 4 cm. breed manchetje af. Bij het inzetten de kop even inhouden. U stikt de zakjes op, sluit de roknaden en naait de rok ingerimpeld aan het lijfje. De ceintuur maakt u 3 a 4 cm. breed. Wilt u naar dit patroontje een losse bolero maken, dan tekent u het zij naadje van het voorpand recht naar beneden. De gehele onderrand wordt dan met schuingeknipte repen afge werkt. •f,- J.SJyk" ER staat een klein boekje op mijn schrijftafel, een boekje met een weinig sensationele titel, maar met des te meer verbijsterende inhoud. „De Kinderarbeid", heet het, en J. C. Vleg- geert heeft het geschreven gedreven door prijzenswaardige drift, iets goed te maken van het onrecht dat aan vele generaties kinderen is bedreven. Mocht u ooit eens een onderwerp ter bespreking zoeken voor een avond van uw vrouwenvereniging: ik kan u de studie van deze ampef-'zeventtig'-keurig- gedrukte bladzijden aanbevelen. U zult dan, waarschijnlijk tot uw afgrijzen, er varen: dat de mensheid o zo traag, met een gangetje als een hoogbejaarde slak, voortkruipt op de weg der menswaar digheid. Nauwelijks tachtig jaar geleden was het een felomstreden nieuwigheid om door een wet een begin van belemme- I ring te stellen aan het feit, dat peuters van nog geen vijf jaar slapend op de arm van vader of moeder naar de lijnbanen werden gedragen om daar in een open loods van 's morgens vijf tot 's avonds acht aan een wiel te mogen draaien. Tegen de formidabele beloning van een gulden per week, exclusief het slokje jenever dat af en toe werd uitgereikt ter s-i i verhoging van de arbeidsprestaties. m.: i~ -mi i Gemelde baby wieldraaiers hadden het trouwens nog florissant vergeleken bij de kleine meisjes van een jaar of zeven die in de „aardewerkhei" van Maas tricht in de nachtploegen werkten Tachtig jaar geleden en vandaag loopt onze melkboer kans op een boete als hij zijn stevige elfjarige zoon even vóór schooltijd bij een klant drie straten verder een fles pap laat aanreiken. Wij zijn toch wel een klein tikkeltje wijzer en humaner geworden.... Wijzer en humaner? Ik weet het niet. Er is een kinderwet vrijwel zonder maasjes, er is streng toezicht op de na leving ervan; er zijn consultatiebureaux en kosteloze inentingen en een leer plichtwet (ook nog maar amper vijftig jaar oud!) met als consequentie een be zit aan scholen waarmee wij zó de wereld kunnen rondreizen als show materiaal. Er zijn verder schoolartsen en school- tandartsen en schoolzusters, wij doen aan schoolzwemmen en schoolvoeden en straks misschien nog eens aan school kleden en schoolslapen. Maar niettemin is de kinderexploitatie nog lang niet de wereld uit. Het spijt mij dat ik zulke nare dingen neerschrijven moet, maar na zoveel malen met de neus erop ge drukt te zijn kan ik toch heus niet lan ger doen alsof ik er niets van zie. J^LLE hoedenontwerpers ten spijt, zal men in vele landen kunnen constateren, dat de vrouw het tegenwoordig niet meer zo heel nauw neemt met het dragen van een hoed. Wel houdt men zich nog aan dit voorschrift tijdens een begrafe nis, doch gedurende een recep tie valt het op, dat het dragen van een hoofddeksel tot een mi nimum wordt beperkt. Gelukkig is men wel zo verstan dig de kleding hier navenant te stellen, daar het anders helemaal de ontwerpers grijze haren zou bezorgen en het faillissement door deze groep kan worden aange vraagd. Hoe het ook zij, dit euvel is niet hoogte te hemden. Men ziet het, de grote modellen worden naar de achtergrond verschoven en de klei ne, gelijk vorig jaar, behoren tot de uitverkorenen. De ontwerpen zijn practisch en staan uit het gezicht; een enkele heeft een overhuiving naar rechts en is voorzien van een grote para dijsvogelveer of toch nog een voile, welke van grove opzet is. Haar- volt, zibeline en melusine zijn wel de raspaardjes wat het materiaal aangaat. Vooral melusine, dat tegen een stootje kan. Reeds eerder schreven wij. dat, welke hoeveelheid vocht ook, het materiaal en model niet worden aangetast. Een welkom ge schenk voor de vrouw, wier porte- monnaie erg klein is; en laten wij eerlijk zijn, tot de laatste categorie in ons landje alleen merkbaar. Im mers Italië en Zwitserland lopen eveneens mank wat dit betreft. Daar dragen de dames graag de kleine felgetinte hoofddoekjes; en menig vacantiegangster past zich daarbij aan. Inderdaad, men wordt vlotter en dit schijnt het misnoegen van Jacques Fath gewekt te hebben. Radicaal als nimmer op modege bied heeft hij de knoop doorgehakt en een herfstcollectie getoond, wel ke klinkt als een klok. Een viertal van zijn modellen hebben wij uit gekozen om onze lezeressen op de behoren vele huismoeders. De prijs reikt tot de middenklasse. Wil men een eenvoudig model, dan zal het zuchten achterwege kunnen worden gelaten. Iets wat de echt genoot een lach op het gezicht brengt! Men zal eveneens begrijpen, zo als de afbeeldingen duidelijk tonen, dat de hoed aangepast dient te worden aan het toilet. Een geklede creatie is uit den boze wanneer men een sportief pakje draagt, terwijl het omgekeerde evenredig hieraan is. Enfin, de spiegel is nu eenmaal de meest gewaardeerde vriend op dergelijke momenten. Voorts geldt ook hier het spreekwoord: „Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht Toch staat men, ondanks deze vriendschap, telkenmale verbaasd over de combinaties, welke men tijdens het winkelen of avondje tegenkomt. Is men nu blind voor eigen tekortkomingen of Neen, dan de Italiaansen, die weten wat kleding voor een vrouw betekent, gelijk ook de haardracht, al doen zij, wat brillantine betreft, niet veel onder voor de heren der schepping! De touwslagerijen, de steenbakkerijen, de vlasschuren en de spinnerijen, waar klein grut twaalf tot veertien uur per dag werd afgebeuld, bestaan gelukkig alleen nog maar op het papier van boek jes als bovengenoemd. Maar heeft in vele gevallen het kind van vandaag niet een veel langere werkdag? Nee, ik denk niet aan huiswerk of bijlessen of allerhande clubjes en ver. enigingen, die de broodnodige speeltijd van het schoolkind met brutale happen opslokken. Ik vraag u óók niet eens om even uit te rekenen hoeveel tijd om uit te blazen, om zich te ontspannen, een zeg vijftienjarige middelbare scho lier per dag overhoudt. Een aankomend kruideniertje of monteurtje wandeltin vergelijking met zo'n jeugdige student in dat opzicht over rozen. TK bedoel nu alleen maar dóódsimpel het ontstellende feit, dat zo benau wend veel jonge kinderen in onze hui dige gezellige samenleving permanent véél te weinig slaap krijgen. Het euvel begint steeds meer de aan dacht te trekken. Wie vooral op mooie avonden, zo eens im tien uur een ommetje maakt zal zich verbazen over het grote aantal kinderen dat nog buiten speelt, uit ramen hangt of bij vader of moeder achterop de bagagedrager van een visite huiswaarts keert. Het is toch eigenlijk te gek. De wet waakt met felle ogen over de stoere knaap van twaalf, opdat hij niet voor tijdig in een lichte werkplaats aan het krullen opvegen slaat. Maar er is geen arm der wet zo sterk dat die in staat is een zesjarige kleuter, die om tien uur nog op straat zwalkt, in zijn mandje te stoppen. En geen agent zal het in zijn hoofd halen de tramconducteur te be keuren, die om elf uur 's avonds (rwn eigen stomverbaasde ogen waren ff tuige) een overstapje verkoopt aan twee jochies van een jaar of acht. Ach nee: want ergens moet het gezag der wet ophouden, en dat van vaderen moeder beginnen. De ouders, die hun armzalig kroost naar lijnbaan of vlas schuur zeulden, hadden tenminste 'nog het excuus van de bittere broodvraag. Maar welk excuus voeren de moeders aan van het slaap ontberende grut bo vengenoemd? Misschien geen enkel, of hoogstens een schouderophalend: Zij willen niet naar bed Wat moet men daartegen aanvoeren? Daargelaten of zulke moeders kolom men als deze ooit lezen.... Ik waag het erop, omdat tenslotte het welvaren van dat grut mij zozeer ter harte gaat. Welnu, moeder van een kind dat nacht op nacht slaap te kort komt, om welke reden ook: Alle keurige jas jes en snoezige jurkjes die u het aan trekt kunnen nimmer vergoeden wat u het willens en wetens te kort doet! Als u straks geen slechte rapporten, eindeloze klachten over verstrooidheid, prikkelbaarheid, slapheid, nervositeit wilt thuis krijgen, als u het niet als een weerloze prooi wilt toewerpen aan iedere epidemie die de kop opsteekt; Stop het dan toch "anavond te begin nen om zeven uur in bed. Een lepel levertraan en het wijzertje rond slapen: dat is wel het minimum. De politie van Marseille heeft de 21- jarige mevrouw Mimoz aangehouden, in verband met de diefstal van 700.000 francs van een eigenaar van een res taurant te Bandol op 31 Augustus jl. Dit is de eerste arrestatie sedert de vele juwelen- en gelddiefstallen, die de laatste tien dagen aan de Franse Zuidkust zijn gepleegd. z I Z/ 3/ 38 vv </3 tff ÓO SV ÓS si sf is if Horizontaal: 1 p] 10 kiel, 13 lied, 15 ping, 17 stad (Zwe van Noaeh, 20 rede, 22 stier, 24 titel (I vrnw., 26 wedden kookpot, 29 etenbe leurgesteld, 33 vruch soort Spaanse peper gie, 40 plaats in gaarne, 43 opperhui geboden prijs, 50 h den, 54 aanstaande, l nisatie, 57 Seandin 58 meisjesnaam, 59 i bevel, 63 ter zake, schip, 66 soort tarwe bloeiwijze, 70 model, recherche. Verticaal: 1 werkti N.-Afrika, 3 gene Noord-Holland, 6 telt jesnaam, 8 horizon, werktuig, 10 schame! rustoord, 12 optocht, EEN NIEUWE E „UEN nieuwe lente en luid", de beginregel beroemde „Mei", klinken namer dan onze aanhe herfst". Niettemin betek de herfst voor vele dui: landers een „nieuwe len dan slechts de lente van de bridgeseizoen. Binnenkort zal men gen weer verhalen ho jullie de volgende week die grote drive?", of „Hi dat de Pietersens gistere geworden zijn op de cl of „Wat zou jij nu op i den hebben?" Het is altijd goed, een ren met een optimistis moet te zien. Als we var een spel gaan behandele speler bijzonder veel geli héél erg optimistisch we dat met de wens, dat even fortuinlijk vergaan vele komende bridgen avonden Het spel is gespeeld in kampioenschappen 1953 tussen Denemarken en Z 10,9,5,3 h, v, 10, 8, v, 6,2 9,5 7, 6,4 10, 9, 6,5,4 Zuid a,b, 8,3 a, h, b, 8, 7, b h, v, 9, 5, 3, was de gever, t waren kwetsbaar. De r speler opende met 1 set paste, Noord bood 2 ha de Zwitserse Oostspeler hopende later een dik a met doubleren te kunne- Zuid bood 3 ruiten, Noord waarop Zuid direct het schoppen waagde. Dit wei te bar en hij doubleerd wel 500 a 800 punten te nen. Zuid, vol goede moed de en daarbij bleef het. West had er geen noti mede hij uit moest komei de klaver 10 voor te spele werd klaveraas genomen, zijn hartenboer weggooide de slag werd hartenheer Oost het aas, afgetroefd dc werden schoppenaas en s gespeeld, de dummy were aan slag gebracht met een ruiten, waarna de harte speeld werd. Toen in de tenslag bovendien de 9 ni er geen kou meer aan enige slag die OW konden de schoppenvrouw van W> Noord-Zuid scoorden du punten op dit spel en das sers aan de andere tafel op bleven hangen, werd door team een grote winst op boekt. Grappig is wel, dat 0< enorme spel geen enke maken; de enige slag die C gen, was de schoppenvrouv Dit, geweldige succes w voldoende om de Denen t £en In de overige speller -•witsers betere bridgers te en alsnog een flinke c

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6