Grote overwinning voor dr Adenauer „Triest een internationale stad, rest gebied aan Zuidslavië" Duidelijke afwijzing van Socialisten Kleine partijen niet aan bod Ontvoerd meisje uit Spanje in Nederland terug Minder Britse troepen in Oostenrijk Uitwisseling krijgsgevangenen voorlopig voltooid Westduitsers trokken naar de stembus Adenauers zege Maarschalk ziet geen andere oplossing voor probleem Maandag 7 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 'SOe Jaargang No. 210 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ordeverstoringen kwamen niet voor Eerste uitslag kwam van Helgoland Werd Beria door zijn vrouw verraden? Na meer dan een jaar in r.k. kindertehuis Belangrijke Braziliaanse bestelling bij Fokker Kanaal van Korinthe door aardschokken versperd Aanrijding in Duitsland Negen Nederlandse militairen gewond Tegenwaarde-gelden voor productiviteitsverhoging Tito tot kwart millioen oudstrijders: WEERBERICHT Hoge onderscheiding vooi generaal Dean Directie: J. BIJL.SMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en abonnementen: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMA ARSCHE COUBANT TARIEVEN Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en AanDOd (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden t 1-—. elk woord meet 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: Dij vooruitbetaling 1 2.U2 per mnd, t 6.05 per kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 T)E VERKIEZINGEN voor een nieuwe Bondsdag verrassende en gelukkige uitslag gehad. Hedenmorgen Democraten niet alleen een belangrijke overwinning meerderheid in de Bondsdag zullen gaan beschikken. 212 kiesdistricten waren toen bekend. Van de 242 (winst 58), de Socialisten 44 (verlies 52), de Libe Partij van het Centrum kreeg 1 zetel (winst 1). De zetels in de Oude Bondsdag hadden, verloren al hun vertrouwensvotum voor Adenauers buitenlandse Europa. Bij de lijstverkiezingen (verdeling volgens er nog de volgende zetelaantallen bij CDU 72, 2. De vluchtelingenpartij dankt er haar 27 zetels aan, heeft hiermee de absolute meerderheid behaald. voor de Westduitse Bondsrepubliek hebben een zeer om zes uur werd bekend dat dr Adenauers Christen hadden behaald, doch zelfs over een twee derde Alle uitslagen der rechtstreekse verkiezingen voor de zetels verwierven de Christen Demoeraten er 173 ralen 14 (winst 2), de Duitse partij 10 (winst 5), de Beierse Partij die li en de Onafhankelijken, die 3 zetels. De uitslag betekent een verbazingwekkend politiek, gericht op de eenwording van West- evenredige vertegenwoordiging) wonnen de partijen socialisten 105, liberalen 34, Duitse partij 5, Centrum die ze in de nieuwe Bondsdag zal bezetten. De CDU Het staat nu wel vast, dat de verkie zingen voor de nieuwe Bondsdag van 1 de Westduitse Republiek zullen eindi gen met een éclatante overwinning van de Christen-Democraten van dr Ade- [tiauer. Als zeker kan worden aangeno- nen, dat deze partij de absolute meer derheid heeft weten te behalen. In dien we dit constateren, dienen wij er dadelijk twee feiten aan te verbinden, lil., dat de socialisten van Ollenhauer een geweldige nederlaag hebben ge leden en dat de kleine partijen, ook de uiterst-rechtse, in het stuk niet voor komen. Voor wie gelegenheid heeft gehad de Zatste tijd eens in Duitsland rond te ijken, kan deze uitslag nauwelijks een errassing betekenen. Opvallend is wel :de enorme zetelwinst van Adenauer. Jaar dat het"balanceren van de socia- !sten tussen West en Oost terwille van en met name door de Sovjet-Ur.ie herhaaldelijk gepropageerde hereniging an Duitsland geen politiek tegen- "icht kon vormen tegen de duide- ijke, niet in de laatste plaats materi- jÈle voordelen van samengaan met het {Westen en dan feitelijk met de Verenig de Staten, was wel duidelijk voor hen, Te iets hebben kunnen bemerken van de fabelachtige opbouw en het flitsen de herstel van een land, dat nog geen 'ien jaar geleden een oorlog heeft ver loren. Bovendien moeten de socialisten rnstig geleden hebben onder de „mond-propaganda" van diegenen, die in Berlijn voedsel komen halen. Het is ons overigens nimmer duidelijk ge weest hoe Ollenhauer - en tal van zijn voornaamste volgelingen - met de idee kon spelen, dat het voor Duitsland nut tig kon zijn de Russen halverwege te gemoet te komen. Ingaan op de Rus- iche voorstellen kwam immers daarop jneer. De socialistische politiek, waar- pnder, niet eens altijd verhuld, be- repen een afkeer van Frankrijk en jmet Frankrijk van de E D.G. en alle an dere pogingen tot integratie van West- Europa. moest in de ogen van ieder weldenkend mens een verzwakking van het herrezen Duitsland betekenen. Wij hebben wel eens de indruk gehad, dat Ollenhauer deze weg heeft gekozen. Omdat hij tenslotte toch iets moest kie zen. En daar Adenauer een fervent voorstander van de Westeuropese aan sluiting is en zich voortdurend inspan de zijn gedachten ingang te doen vin den bij het Duitse volk, was Ollenhau er wel verplicht in zijn oppositie pre cies het tegenovergestelde te kiezen! Van dit standpunt uit redenerend kon de „sombere stemming" in het socialis tische hoofdkwartier, waarvan de be- Irichten spreken, wel eens een stukje {„theater" betekenen. In ieder geval zou ':deze houding de socialisten sieren! Adenauers buitenlandse politiek heeft en sterk vertrouwensvotum van het Duitse volk gekregen. Dat is bijzonder (gelukkig. In het andere geval zou de gehele na-oorlogse politiek tegenover Vfest-Duitsland in het moeras zijn ge- jfiopen. Thans kan aan de opbouw van j^fen sterk defensief apparaat worden ^Woortgewerkt. En met defensief appa raat bedoelen wij dan zeker niet uit sluitend een militaire macht, maar «hebben wij het oog op alle andere ter- Ijreinen, waarop Duitsland zich voor Europa nuttig kan maken. Adenauer zal zich in de nabije toe komst met groot vertrouwen op het ge bied van de internationale politiek kun nen bewegen. Het zij gezegd, dat dit lotum tevens met zich brengt, dat de Sndere landen zich eveneens sterk Kienen te maken, opdat Duitsland's po litie niet al te overheersend wordt. Dat ^Best-Duitsland niettemin tot de toon aangevende landen in de westelijke ^^Bmneratische samenleving zal beho of!- is een omstandigheid, waarmee vrede moeten hebben. De figuur Adenauer garandeert in ieder geval een politiek, die rekening houdt me' lemmingen, die in dat Westen |X| inog aUijd aanwezig zijn. yOOR DE kleinere partijen is de verkiezingsuitslag er practisch op een debacle uitgelopen. Het stemmencijfer van de communisten liep weer sterk terug. De neo-nazipartijen kregen buiten hun traditionele gebied geen voet aan d< grond. De uiterst-rechtse Duitse Rijkspartij, waarvoor een verbod bij het Staatsgerechtshof is aangevraagd, die had gehoopt veel stemmen te zul len verwerven, kreeg in het kiesdistrict van Diepholz, waar zij oorspronkelijk dr Werner Naumann candidaat had willen stellen, slechts 5400 van de 92.800 uitgebrachte stemmen. Het opmerkelijkste is wel het terreinverlies van de Socialisten. Het ene bolwerk na het andere zagen zij ten gunste van de CDU verloren gaan. De uitslag der stemming moet als een reusachtige persoonlijke overwinning van dr. Adenauer worden beschouwd. IN BONN had men op de verkiezings dag geen ernstige ordeverstoringen verwacht. Men wees er op, dat de grenspolitie op volle sterkte was en volkomen in staat om haar mannetje te staan. Aan de zonegrens bleek het de rustigste dag, die men er zelfs in de laatste weken had gekend. Van enige bijzondere verkiezingsdrukte was in de meeste plaatsen bijna niets te merken. Het weer was zo fraai, dat ook zonder verkiezingen vrijwel de gehele bevol king aan de wandel zou zijn geweest. In veel Duifse steden waren de stem lokalen met vlaggen getooid. Voor elk bureau stonden twee politiemannen zich in het najaarszonnetje te koeste ren. Er waren afzonderlijke bureaux voor mannen en vrouwen ingericht. Een der eersten die in Bonn zijn stem uitbracht, was het hoofd van de West duitse republiek. Theodor Heuss. Hij poseerde gewillig voor de fotografen, doch wilde niet zeggen op wie hij had gestemd. Ook dr Adenauer bracht al vroeg zijn stem uit. Hij verklaarde over de uitslag optimistisch gestemd te zijn. Op een vraag, wat hij gisteravond bij het bekend worden van de eerste uit slagen zou doen, zei de Bondskanselier, dat hij rustig naar bed zou gaan. Blijkbaar was de grijze kanselier, die gedurende zovele moeilijke jaren hard had moeten vechten voor zijn ideeën, er geheel zeker van, dat men hem niet Gisteravond om half acht kwam de eerste uitslag van de verkie zingen door nl. van het eiland Helgoland. Van de geldige stem mingen waren er 64 voor de CDU, 98 voor de SPD, 22 voor de Duit se Partij, 35 voor de Liberalen. De Vluchtelingenpartij kreeg 20 stemmen, de communisten 8, de Duitse Rijkspartij 10 en andere partijen tezamen 14. Telt men de stemmen van de drie grote rege ringspartijen (CDU, Liberalen en Duitse Partij) bij elkaar dan ver zamelden zij 121 stemmen tegen over 98 van de Socialisten. de kans zou ontnemen de kroon op zijn werk te zetten. De kroon op zijn werk, die wordt gevormd door de nu wel zekere verwachting, dat de Bonds dag een meerderheid van stemmen zal gaan opleveren ter goedkeuring van de Europese verdragen en de Conven ties van Bonn. De nieuwe Bondsdag zal twee October voor het eerst bijeen komen. Bij het druppelsgewijs binnenkomen der uitslagen bleek gisteravond reeds, dat van de Christen-Democraten de Bondskanselier dr Adenauer, het hoofd van diens kabinet dr Lenz, en minis ters voor Financiën, Posterijen, voor zaken geheel Duitsland betreffende (Jakob Kaiser) en voor Economische Zaken (Erhard) waren herkozen. Ook Theodor Blank, de commissaris voor veiligheidszaken werd herkozen. Her kiezing van de Socialistische leiders Ollenhauer, Carlo Schmid (vice-voor- zitter van de Bondsdag) stond toen ook vast. Niet gekozen bleken reeds de communistische leider Max Reimann, de candidaat van de Bond van Duit sers ex-kanselier' Joseph Wirth en de lieder van de Duitse Rijkspartij Adolf von Thadden. Volgens de Stockholmse correspon dent van het Westberlijnse blad „Der Abend" is mevr. Beria degene geweest, die haar man. de vroegere minister van Veiligheid van de Sovjet-Unie, heeft verraden. Zij zou Malenkov voldoende bewijsstukken hebben geleverd, om de arrestatie van Beria te rechtvaardigen. Het blad verklaart, dat diplomatieke vertegenwoordigers van de Sovjetrussi- sche satellietstaten te Moskou dit heb ben onthuld. Kroeglov, de nieuwe mi nister van de Geheime Politie, die een neef is van mevr. Beria, zou de rol van tussenpersoon hebben gespeeld. „Der Abend" tekent hier bij aan, dat mevr. Beria, in tegenstelling tot de Sov jet-gewoonte niet is gearresteerd. WEER EEN SCHAT UIT EEN GEZONKEN SCHIP? De Belgische kapitein Pierlot is van plan een poging te doen om 1.247 ton tin te bergen, dat zich in een van de 196 gezonken schepen in het zeegebied ten Westen van Oostende zou bevin den. Het schip zonk in het begin van de laatste oorlog. MET, EEN VLIEGTUIG uit Spanje is gistermorgen op Schiphol aangeko men het vijfjarige meisje Marja Gwen- dolynn Aykensdat in Juni 1952, vlak voordat het in een hangende echtschei dingsprocedure aan de moeder zou wor den toevertrouwddoor de rooms-kat- holieke vader mee naar het buitenland was genomen. De vader bleek het kind te hebben ondergebracht in een rooms- katholiek kindertehuis in Barcelona dat geruime tijd weigerde het meisje aan de Joodse moeder in Nederland ai te geven. Dank zij de activiteit vooral van de Nederlandse buitenlandse dienV en de Nederlandse r.k. geestelijkheid is net kind nu eindelijk terug bij de niet- icatholieke moeder. £)E NEDERLANDSE r.k. geestelijkheid had een pater naar Spanje gezonden, die tot taak had het meisje los te krij- gen en naar Nederland terug te bren gen. Het was dan ook onder geleide van deze pater, dat het kind de reis van Spanje naar Schiphol heeft gemaakt. Aanvankelijk stelden de Spaanse autoriteiten en de tijdelijke verzorgers van het kind zich op het standpunt, dat niet zonder meer tot afgifte van het meisje kon worden overgegaan, daar het burgerlijk huwelijk in Spanje niet bekend is. De naar Spanje gezonden pater is echter met behulp van de Ne derlandse consul te Barcelona zeer voortvarend aan het werk getogen. De kinderrechter te Barcelona werd bewo gen zich bereid te verklaren, de voog dijbeschikking van de Amsterdamse rechtbank ook in Spanje ten uitvoer te laten leggen, toen de Amsterdamse rechtbank dit op 4 Augustus jl. ver zocht. Na ontvangst van de desbetref fende stukken heeft de kinderrecher te Barcelona toen afgifte van het kind bevolen. De Braziliaanse regering heeft 4 September haar definitieve goedkeu ring gehecht aan eon belangrijke be stelling van het Braziliaanse mi nisterie van ...chtvaart bij ue in Mei j.l. te Rio de Janeiro opgerichte Bra ziliaanse Fokker N.V. Het betreft hier een bestelling van honderd Fok ker S 11 en vijftig S 12 „Inst"u„toi iesvliegtuigen, alsmede van vijftig Fokker S 14 „Mach-trainers", oplei dingsvliegtuigen voor straaljagerpilo ten. Opnieuw zijn Zaterdag in Grieken- land aardschokken voorgekomen. Hui zen werden beschadigd en enkele per sonen gewond. Na de aardschokken zijn grote hoeveelheden aarde van de oevers van het belangrijke Kanaal van Korinthe in het water gegleden. Het verkeer door het kanaal is stilgelegd Adenauer bracht gisteren als ge woon Duits burger zijn stem uit. FRANSE LANDING IN ANNAM Franse marinetroepen zijn Vrijdag m het communistische gebied ten Zui den van Hatinh, in het Noorden van Annam, aan land gegaan. Zij hebben de opstandelingen zware verliezen toe gebracht. Om het verwachte herfstof fensief van de Vietminhtroepen te ver tragen, ondernam de Franse lucht macht in de afgelopen week talrijke bombardementsvluchten. r»E BRITSE bezettingstroepen in Oos- U tenrijk zullen tegen het einde van dit jaar van drie bataljons op één ba taljon worden teruggebracht. Dit is, naar thans bekend wordt, Vrijdag door de Britse ambassadeur en Hoge Com missaris te Wenen aan de Oostenrijkse vice-kanselier, dr Schaerf, medege deeld. Engeland heeft echter geen af stand gedaan van het recht om zijn troepen weer te versterken, indien de omstandigheden dit noodzakelijk ma ken. De Britse H.C. zei, dat Engeland zijn plicht jegens Oostenrijk zal blij ven vervullen, maar dat het tevens al het mogelijke zal doen om de last van een bezetting voor het Oostenrijk se volk te verlichten. De Oostenrijkse vice-kanselier heeft hiervoor de diepe dankbaarheid van zijn regering aan de regering van Engeland kenbaar ge maakt. Frankrijk heeft °P het ogenblik tweemaal zoveel troepen in Oostenrijk als Engeland. Amerika ongeveer vier maal zoveel en de Sovjet-Unie onge veer acht maal zoveel. Negen Nederlandse militairen zijn Zaterdagmiddag bij een verkeersonge luk op de Lueneburgerheide gewond geraakt, enkele van hen in ernstige mate. Zij reden in een militaire vracht auto. Een Duitse personenauto uit te gengestelde richting, die een ander voertuig wilde inhalen ,kwam in bot sing met de Nederlandse vrachtauto. Het ongeluk is geschied in het district Celle tussen de gemeenten Offen en Bergen. Uit het fonds van 30 millioen gul den van de tegenwaarderekening, dat bestemd is voor verhoging van de productiviteit in Nederland, zijn, krachtens bereikte overeenstemming tussen de Amerikaanse en Nederland se autoriteiten, wederom geiden tot een totaal bedrag van f 2.250.250 vrij gegeven voor het subsidiëren van een aantal productiviteitsprojecten. Van de vrijkomende gelden is f 989.000 bestemd voor het doen van een aantal onderzoekingen op het ge bied van de sociale psychologie. fRIEST dient te worden geïnternationaliseerd en de gehele omgeving van die stad dient bij het grondgebied van Zuidslavië te worden getrokken, aldus de Zuidslavische president, maarschalk Tito in een met spanning tegemoet geziene rede, die hij gisteren hield voor een kwart millioen oud-partisanen in de Sloveense plaats Okroglica, in het gezicht van Italiaans gebied. Italië blijft maar vasthouden aan de ver klaring van de Westelijke Drie van 1948, waarin wordt gezegd, dat het, gehele gebied van Triëst aan Italië moet komen. Wij erkennen die verklaring niet en zijn niet van plan op die basis besprekingen over Triëst te beginnen. 'piTO zei, dat deze verklaring des tijds door de Westelijke Grote Drie was afgelegd om de toenmalige Ita liaanse premier De Gasperi bij de verkiezingen te steunen. Zuidslavië kan echter niet met zijn grondgebied verkiezingscampagnes in Italië gaan betalen. Wij zullen niet toestaan, dat „zone- A" van het vrije gebied van Triest door Italiaanse troepen zal worden be- zet. (Deze zone, waarin de stad Triest met haven ligt. is door Britse en Ame rikaanse troepen bezet, maar de Ita lianen hebben een aandeel in het bur gerlijke bestuur. De Zuidslaven bezef ten het gebied ten Zuiden daarvan bekend als de „zone-B"). Italië, aldus Tito, heeft geen recht op het Sloveense kustgebied, de strook aan de Adriatische zee tussen Italië en Zuidslavië, waarin Triest ligt. Alleen als Triest een internatio nale stad zou worden en de omgeving aan Zuidslavië zou komen zou het Triest goed xunnen gaan. „Ik geloof dat wij dan in dit deel van de wereld vrede zouden kunnen hebben", zei de maarschalk.. Wij wensen een vreed zame regeling van het probleem, maai zijn bereid voor elke voet van onze grond te vechten, onverschillig wie de vijand is. U (Italië. Red.) moet dit be denken als u vrede wenst. Tito ver zocht Italië de militaire operaties langs de grens te staken. Hii noemd ze een „circusvoorstelling'. Dan, zo zei hij, kunnen wij misschien de be sprekingen hervatten op een ronde tafelconferentie. Ik zie geen andere oplossing dan dit voorstel. JN ITALIAANSE politieke kringen wijst men Tito's voorstel van de hand. Het kan niet als basis van be sprekingen dienen, omdat de stad Triest overwegend Italiaans is en ook het grootste deel van het achterland In de Brits-Amerikaanse zone van Triest zijn voor de 8000 man bezet tingstroepen alle verloven ingetrok ken. Politie patrouilleert in de stad om tegen eventuele reacties op Tito's rede te kunnen optreden. In diplomatieke kringen in Londen is men van mening, dat Tito's woorden de vooruitzichten op een oplossing van het probleem slechter hebben gemaakt. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Amerika hadden Zater dag een onderhoud met de Zuidslavi sche minister van Buitenlandse Zaken. De Italiaanse premier Pella had voor de tweede maal in drie dagen een ge sprek met de ambassadrice van de V S. Zij zou Pella een boodschap van Foster Dulles hebben overhandigd, waarin deze zegt, dat zijn uitlating over Triest, die afweek van de ver klaring van 1948, zeer overdreven werdDulles zelf heeft de Ita liaanse zaakgelastigde in Washington verteld, dat de oude houding van de VS t.a.v. Triest niet is veranderd. Verwachting tot morgenavond: NAZOMER Droog zonnig weer met weinig wind. Weer iets hogere maximum temperaturen. Dinsdag; Zon op 6.02, onder 19.12. Maan op 614. onder 18.50, De Noord-Koreanen en Chinezen heb ben gisteren, de laatste dag van de uit wisseling der krijgsgevangenen, 125 mi litairen uitgewisseld. In totaal zijn dooi de Noordelijken 12.760 geallieerde ge vangenen uitgewisseld. De Ver. Naties hebben in totaal 75.799 Chinezen en Noord-Koreanen uitgeleverd. Twee gis teren vrijgelaten kolonels van de Ame rikaanse luchtmacht, die door de com munisten waren beschuldigd van „bac teriologische oorlogvoering", verklaar den, dat zij na een geestelijke marteling gedwongen waren geweest verklaringen af te leggen vooi de communistische radio. Een van hen zei, dat hij getracht had zelfmoord te plegen om aan de kwellingen te ontkomen. De president van Zuid-Korea heeft de Amerikaanse generaal-majoor Dean, die Vrijdag uit Noordkoreaanse gevan genschap terugkeerde, onderscheiden net de gouden medaille van de Orde van Toegoek. Dit is de hoogste Zuid- koreaanse onderscheiding. De bevelhebber van de Indische troe pen, die de Koreaanse gevangenen die met willen repatriëren, zullen bewa ken. heeft deze gevangenen gisteren verzekerd, dat de Indische troepen hen zullen beschermen tegen mentale en physieke geweldpleging en hen volko men onpartijdig zullen behandelen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1