HOE ALKMAAR HONDERD JAAR GELEDEN REILDE EN ZEILDE Huiduitslag DËBRALINE Jimmy Brown en de Oranjehemden Olieverlich ting, rederijkers en 533 baders Magazijnbediende stal 4 jaar zonder dat firma het bemerkte Nieuws uit Koedijk Dokterswoning in middelpunt der belangstelling Verbeteringen in het wapen v. Heemskerk Chefarine „4" doet wonderen De Raad verleende subsidies Uit een officieel rapport van 1857 Beelden uit het verleden „Himlaspelet" Nieuws in het kort WATERLEIDINGMISERE Gevonden voorwerpen Dames van Bloemwijk waren een middag uit AGENDA: Geneesheer-directur van bordes gevallen Officier hekelde slappe controle BURGERLIJKE STAND Heiloo Tegen groentenwagen gereden 'X Langedijk GROTE VERKOPING BAARS BEET WEER BEST AANBESTEDING VIADUCT JAAGWEG WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 Wat is er genoeglijker dan, met de gedachten over „Alkmaar 700 jaar stad" in het achterhoofd, plotseling in de la van een oud schrijfbureau een vergeeld en mottig boekje te vinden en daarin te lezen hoe het Alkmaarse gemeentebestuur, om in de termen van die dagen te blijven, kond doet van het reilen en zeilen der gemeente in het jaar 1857. Zo'n kleine honderd jaar geleden dus. Het was een tijd, waarin ondanks het voor die tijd grote inwoneraantal van 10.000 zielen sprake was van een knusse gemoedelijkheid, van een statige romantiek, die het maatschappelijk leven thans voorgoed heeft verlaten. De jaren verglijden, de tijden veranderen, de techniek doet haar intrede en de mensen worden sneller en efficiënter. Het raadslid van tegenwoordig heeft niet meer dat verheven aureool om zijn hoofd dat hij vroeger had en waardoor „het mindere volk" tegen hem als een kleine godheid opzag. Het „mindere volk" is zich van zijn eigen „waardig heid" bewust geworden. En daarmee verdween tevens de, vaak valse, romantiek. Dit knusse, dit romantische, maar toch ook weer de angstige problemen waar men mee te rekenen had, als met dreigende epidemieën en andere ziek- ten, vindt men terug in dat vergeelde jaarverslag dat wij gisteren vonden. Nog was in dat jaar de grote bevol kingsaanwas in Alkmaar niet begon nen. In 1857 werden er tussen 69 „jong- mans" en „jongedochters" (de officiële aanduiding voor jongens en meisjes) huwelijken gesloten, maar er stierven dat jaar 182 meer mensen dan er kin deren geboren werden, typerend voor de primitieve gezondheids- en zuige lingenzorg van die dagen. Er vertrok ken 73 mensen méér dan er de ge meente binnenkwamen. Aardig en ty perend is te vermelden het excuus dat B. en W. aanvoerden voor eventuele gapingen in de burgerlijke stand. On danks het noeste werk kon de des betreffende ambtenaar de „reuring" kennelijk nog niet aan en daarom Wordt het volgende gezegd: „En al mogen Burgemeester en Wethouders den waarborg niet geven, dat de re gisters der bevolking geene onnauw keurigheden bevatten, zij mogen U toch de verzekering geven, dat alles bij den dag met orde en zorg wordt bij- 1 gehouden". Bepaald kostelijk is het kennis te nemen van de paniek die onder de '1 burgerij en het gemeentebestuur ont stond toen het Departement van Oorlog besloot het plaatselijk garnizoen op te heffen. I Gespitst als men op dat garnizoen was, waren de geruchten de officiële aanzegging al vooruitgesneld en kwam de gemeenteraad bijeen om de vraag te bespreken „welke middelen aan te Wenden om het gevreesde kwaad, zo het nog mogelijk ware, te voorkomen", f Onmiddellijk werd een zogenaamde „personele Commissie" naar de resident afgevaardigd om persoonlijk en mon deling de schriftelijke adressen van de gemeente te ondersteunen en de belan- Dpen der gemeente te doen voorkomen. „Doch", aldus gaat het verslag voort, ■„ofschoon beleefd ontvangen en met de hoop voor de toekomst gevleid, keerde de Commissie onverrigter zake terug". „Veel beloven weinig geven, doet de Bek in vreugde leven" dacht men in pen Haag blijkbaar. „Met innig gevoel over dit besluit tot opheffing" aldus het jaarverslag. „besloot het gemeentebestuur en niet vergalt Uw leven. Gij zult ===- verbaasd zijn over de snelle en afdoende werking van het r beroemde huidgeneesmiddel (Advertentie Ine Med De film „Himlaspelet" (een spel van €en weg naar de Hemel), waarvoor de directie van Cinema Americain de Donderdagavond heeft gereserveerd en die vertoond wordt onder auspiciën Van de Hervormde Jeugdraad, kan de gegeven kwalificatie van „zeer bij zonder" ten volle doorstaan. Dat wil niet zeggen, dat op deze film geencritiek te leveren valt. Als er een film in al haar soms hulpeloze een- u waan crltlak is overgeleverd, dan is het deze wei. Het is het verhaal van een jongen dat M? r,nHmei?ie af?cheid neemt om dat hu God wil zoeken, die hii het mag wel zo gezegd worden, voor een vermeend onrecht ter verantwoording Wil roepen. God 1? in de Hemel. dus moet de jongen Mat ook daarheen. Het pad naar de Hemel is angstig smal, maar Mat heeft geluk als hij de profeet Elia met A'Zijn kar ontmoet waardoor hij een tstukje met hem kan meerijden, j Hier proeft men al op zeer duidelijke wijze de sfeer van deze rolprent, waar in Bijbelse geschiedenis en hedendaag se werkelijkheid op typisch Noorse nanier tot één geheel verweven zijn. Mat komt in contact met Salomo, Ja 'a en de Satan, vergeet zijn roeping en slaagt er tenslotte in zich ten koste van zijn medemensen een aanzienlijke maatschappelijke positie te veroveren. Zijn kruistocht naar God is gestrand in de ertsmijn die hem tot wereldse wel vaart heeft gebracht. Het idealistische Verleden heeft afgedaan. Mat is God vergeten. De grootheid van deze film ligt tenslotte in de verzoening tussen God en Mat, een verzoening die niet van Mat maar volgens het Bijbelse Evangelie van God uitgaat. Waar de mens, in dit geval de bioscoopbezoeker, lover Mat een afwijzend oordeel uit spreekt. is het Christus die genadig ^lordeelt Daarom zal deze film bij velen on willekeurig een haast instinctief verzet f»ekon. Anderen zullen zich stoten i(iv na,eve zelfs profane voor telling van zaken en personen Om in tri met papieren vleugels een Vpbi te zien is misschien o^k wat te krsli yerJangd van onze verbeeldings- ■énnr MaPr dat d0/o bi- film Benke -njke symbo.liek velen tot na- minder de burgerij het jaar 1857" Hieruit blijkt wel hoe na dit garni zoen de nijvere middenstand van onze stad aan het hart lag. De moderne eeuw kondigde zich aan. Neen, Edison, die in 1847 geboren was, had de gloeilamp nog lang niet uitgevonden, maar buiten de Berger Poort en langs het Noordhollands Ka naal werden de olielichten vervangen door gas. Wat de samenstelling van dat gas was weten wij niet, maar het heette pijp-steenkoolgas. Het schijnt dat dit gaslicht meer weigerde dan brandde, want er kwa men veel klachten over binnen. Ook degenen die met de bediening belast waren gooiden er met de pet naar het geen heel wat stof tot aanmerkingen in deze kleine stadsgemeenschap gaf. De „electro magnetische telegraaf" die door de gemeente werd geëxploiteerd werkte ook nog met dik verlies. In 1857 moest er ongeveer 1400 - gesubsidieerd wor den, hetgeen voor die tijd een aanzien lijk bedrag was. Het is de heer J. Eevius geweest, die in het jaar 1857 de concessie vroeg om tussen Nieuwe Diep (den Helder) en Alkmaar een spoorweg aan te leggen. De heer Revius deed hierbij de toe zegging in Alkmaar een station te ves tigen. Dit verzoek werd door de ge meenteraad met zulk een „hooge belang stelling" opgenomen dat hij zelfs bereid was een geldelijk offer voor deze on derneming te brengen. Lof zij het gemeentebestuur uit die tijden. De kunst bloeide. De rederijkers kamer Bilderdijk, het tekengènoot- schap „Kunst zij ons doel", de lieder tafel „Arion", de toneelverenigingen „Apollo" en ..Concordia" en de zang vereniging „Eurythmia' bloeiden en groeiden in ongekende mate. Wat de scholen betreft was het de Latijnse school, die in genoemd jaar het loodje legde, de „Franse school voor jongejufvrouwen" deed het goed en Alkmaar mocht zich zelfs gelukkig zal stemmen is zeker. Gisteravond zijn bestuursleden van tal van verenigingen in het Wapen van Heemskerk bij elkaar gekomen om met de directie de Zaterdagavonden in het komende seizoen te verdelen. De Zaterdagavond is het meest be geerde tijdstip voor een uitvoering en dus is overleg tussen de verenigingen en de zaalverhuurder zeer gewenst De aanwezigen hebben tevens van de ge legenheid gebruik gemaakt om de ver beteringen aan het toneel in ogen schouw te nemen. De oppervlakte is met vijf vierkante meter vergroot, zo dat er ook vóór het gordijn een flinke ruimte is ontstaan. Verder heeft de directie ten behoeve van de amateur toneelverenigingen een viertal nieuwe decors aangeschaft, voorstellende een moderne en een ouderwetse huiska mer, die natuurlijk op diverse manie ren kunnen worden veranderd, een bosgezicht en een straatdecor. Een andere verbetering is de nieuwe bar van multiplex met een laag duro- fol en acajeu-tola, een Zuidameri- kaanse houtsoort. De eigenaardigheid hierbij is, dat men op de bar rustig zijn sigaret kan laten liggen. Er zal geen enkele schroeiplek in komen. Be langrijker is echter de nieuwe koel installatie, waardoor 600 flesjes en 100 liter drank op verschillende tempera turen kunnen worden gekoeld. De koeling van het bier, dat weer een andere temperatuur vereist, geschiedt nu eveneens electrisch. De binnenstad ziet er op het ogen blik uit alsof men bezig is Alkmaar in gereedheid te brengen voor een loop gravenoorlog. De lange geulen zullen Echter een vreedzamer bestemming krijgen, want zij zijn bedoeld voor de nieuwe telefoonkabels, die vanaf de centrale de stad in gaan. De politie heeft hier en daar het verkeer moeten omleiden teneinde de werkzaamheden voortgang te doen vinden en ongeluk ken te voorkomen. Een ongeluk voorkwam ook de cr.auffeur van een vrachtauto, toen hij gistermiddag met twee voeten op de .,1"} sProng Hij had geen onderdeel en sponde later moeten reageren, n„n anders was er van de twee kna- u onverantwoordelijke manier, Ri„ i, j Vei"dronkenoord komende, de e Pverstaken, niet veel heel ner 5' j sckamPten langs de bum- H'i- i van schrik en wat schaapach- nd vervolgden ze hun weg. De U"cur ,mocht de lading rechtzetten, k-a r de plotselinge schok door el kaar was getuimeld. wJT Kn,ea I?out' die juist van plan was hprfctn 1eren te 'aten vallen en zich het ev a^n te meten heeft daarmee levvacht. Het onverwacht mooie iWtCr heeft tientallen naar het n°g lommerrqke park gestuurdi de van rio Wyer bezet en aan het hek Ireitenkamp kleven weer kleu ters. Alsof het midden Juli is. Navigeren in onze onvolprezen fïfa. p ls misschien gemakkelijk, »,°"d11 denken. Vraag het niet aan de stuurman van het vaartuig, dat giste ren onder de Heilooërbrug schoof. Hij vergat de mast van het scheepje te naJen en die knapte daarop met een luide knal in tweeën. prijzen in het bezit van een „medische school" met ongeveer 12 leerlingen, waarvan in 1857 één afgestudeerde promoveerde tot plattelandsheelmees- ter. De kinderen van de stadsarmenschool hebben het vast niet „lekker" gehad, al was het alleen maar dat zij door de kinderen van de Franse school voor jongejufvrouwen met de nek aange- kexen werden. Het was in deze tijd, dat het Nut al door een krachtige activiteit van zich liet spreken. Het faalde meerdere keren, zoals bij het oprichten van een garenspinnerij en steeds was er een catastrophaal deficit, dat dreigde. Mgar het ledental groeide en dat bleek de garantie voor de levensvatbaarheid van deze instelling. Voor het optimistische geluid dat het gemeentelijk jaarverslag over de lichamelijke hygiëne van de Alkmaar- ders liet horen trekken wij moderne mensen eenvoudig onze neus op. Niet meer dan 533 personen bezochten de badinrichting van het Gasthuis. Van de 10.000 mensen schijnt ons dat over een jaar niet bijster veel POLITIE Enige cijfers over het werk van de politie geven het volgende beeld: Voor de kantonrechter verschenen 129 over treders van de jacht en visserij-wet. Er werden 251 bekeuringen uitgedeeld, waarvan vijf zesde betrekking had op het onder de maat verkopen tijdens d: gehouden graan- en zaadmarkten. Er vonden 9 diefstallen plaats bij dag en 2 bij nacht, waarbij in totaal niet meer dan 42.15 werd ontvreemd. Negen oplichters maakten hun slacht offers 387.lichter. Er werden 19 bedelaars aangehouden en aan 77 per sonen nachtlogies verleend. Op vrij geregelde tijden zit de Ge dempte Nieuwesloot zonder water, om dat de gietijzeren buizen beneden- straats er de brui aan geven. Omwonen den zijn van mening, dat het zware verkeer, dat de Nieuwesloot pleegt te verkiezen boven de Singels, van de breuk in de buizen de oorzaak is, maar van deskundige zijde is ons verzekerd, dat dit niet het geval kan zijn. Op andere plaatsen waar hetzelfde soort buizen ligt en waar het verkeer nog zwaarder en intensiever is blijven de leidingen heel. De oorzaak moet eerder worden gezocht in de samenstelling van de grond, die ter plaatse, wat men in vaktermen noemt „aggressief" is. Te genwoordig worden er grondmonsters genomen alvorens men tot het leggen van waterleidingbuizen overgaat. Aan gezien deze voorzorgsmaatregel vroeger niet genomen werd heeft men op de Nieuwesloot. speciaal het gedeelte tus sen Hofplein en Kanaalkade, tegen woordig af en toe een waterloze dag. De gietijzeren buizen worden door de aggressieve grond aangevreten en hierin zal slechts verbetering kunnen komen als er een geheel nieuwe lei ding, waarschijnlijk van asbestbuizen, wordt gelegd. Het PWN koestert dan ook ernstige voornemens hiertoe over te gaan. Gevonden over het tijdvak van 27 Augustus 1953 tot en met 2 September 1953 en te bevragen aan het bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le étage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.3017.30 uur. Portemonnaies, ijzerendop m. schroef draad, capuchons, sleutels, vulpen, rin gen, zonnebril, armbanden, kaartspel in étui, kinderschoentje, broches, sleutel bos, shawl, gas-cape, dameshandschoe nen, pasfoto's, dameshorloge, zakmes, damesmantel, ceintuurs, poppenkleding, kolenkit, geldsbedrag, kinderpet, vul pen, ballpoint, kinderjasje, capuchon en ceintuur, lintzaag, kippenringen, las- dop. shawl, damestas, bal, nylonkous, herenhorloge, kindervestje, rozenkrans. De dames van de buurtvereniging Bloemwijk hebben Dinsdagmiddag een uitstapje gemaakt in de omgeving van Alkmaar. Zij reden naar Castricum en Bakkum aan Zee en gingen vandaar naar de Egmonden, waar de speeltuin de eerste pleisterplaats was. De accor- deonnist W. Hop zorgde voor een op gewekte melodie en voordat de thee werd geserveerd maakten velen even een dansje. Bergen aan Zee, Bergen en SchoorI stonden vervolgens op het programma. Nadat het gezelschap compleet met feestmuts op de foto was gegaan wer den tenslotte Camperduin en Petten bezocht. Het is een gezellige middag geworden, waarvan de dames volop hebben genoten. WOENSDAG CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 u.: Road to Bali (14 jr.) REX 2.30 en 8 u.: Sen- sualita (18 jr.). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: Het zal je gebeuren (18 jr.) HARIvlON iji,-1 ri_,.i „30 cn 8 u.: Dageraad der Vrijheid (14 jr.). WAPEN v. HEEMSKERK, 2.30 uur: Receptie Middenstandsbond. VALKS-LUNCHROOM, 8 u.: Ned. Ver. v. Spir. „Harmonia". BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: Het barre Noorden (14 jr.) DONDERDAG CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Himla spelet (14 jr.) Hervormde Jeugdraad. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Sen- sualita (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: La Traviata (14 jr.) HARMONIE THEATER, 8 uur: De Fluwelen handschoen (18 jr.) BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: Tour de France (alle leeft.) scvE7scvcsv Bsss sssurT wigo w.pa DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Woensdag Donderdag 4.29 4.58 TE CAMPERDUIN Woensdag 4.34 16.54 22.34 Donderdag 5.03 17.232 23.03 16.50 17.18 11.10 11.23 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET OOK WANNEER U ZICH „LANDERIG" VOELT I (Advertentie Ing. Med.) Dr W. J. Lojenga, directeur-genees heer van het Centraal Ziekenhuis, zal enige tijd zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Maandagavond is hij na afloop van een vergadering in Huize Voorhout in het donker mis gestapt en van het bordes gevallen. Dr Lojenga kneusde bij de val zijn pols. Voor de Alkmaarse meervoudige kamer diende gisterochtend de diefstal ten nadele van de N.V. Hollands IJzermagazijn, v.h. M. de Wild, waarbij voor een belangrijk bedrag aan ijzerwaren cn tuinbouwgereedschappen was gestolen. (In de tenlastelegging ging het om een bedrag van f 10.000. Het was de 44-jarige voormalige magazijnbediende S. G„ die met de 46-jarige smid H. J. G. uit Monnikendam, die wegens diefstal en heling der goederen terecht stond, zich voor zijn wandaden had te verantwoorden. In de periode van 1949 tot 1853 was S. G. er dank* zij het gebrek aan controle in geslaagd grote hoeveelheden materiaal achterover te drukken. De malversaties waren slechts door een toeval aan het licht gekomen. Dat dit de man mogelijk wa» geweest was des te meer bevreemdend daar hij zich reeds in 1947 bij de fa De Wild aan verduistering had schuldig gemaakt en toen tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld was. Mr C. Berkhouwer, die voor de twee de verdachte als pleiter optrad, achtte het niet aannemelijk, dat de magazijn bediende hier zulk een lijdelijke rol had gespeeld. „Ik geloof niet", aldus de heer Berkhouwer", dat wij in dit geval he ler en steler op één lijn mogen stellen. Zouden deze tweede verdachte en an dere winkeliers, tot dusver bekend als hard werkende middenstanders, maar die nu in het magazijn van de Wild ge struikeld zijn (ik laat in het midden. hoe ze daar gestruikeld zijnnodig zijn geweest om deze ene man over te halen?Ik geloof het niet!" „Het spijt mij ook", aldus de verde diger, „dat de Officier niet met het reclasseringsadvies voor mijn cliënt, dat een voorwaardelijke straf, al dan. niet gecombineerd met een geldboete, voorstaat, kan meegaan." Nadat de heer Berkhouwer bij de rechtbank had aangedrongen zijn cliënt met een eventuele voorwaardelijk op te leggen straf in het vooruitzicht, uit de preventieve hechtenis te ontslaan, trok het college zich in raadkamer terug. Na de heropening van de zitting verklaarde het zich niet bereid op het voorstel van de verdediger in te gaan. Zoals wij gisteren reeds berichtten werd tegen beide verdachten een ge vangenisstraf van anderhalf jaar geëist met aftrek der voorlopige hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. „Hoe is het mogelijk, dat deze dief stallen in zulke grote hoeveelheden en gedurende zo lange tijd mogelijk zijn geweest", was de verbaasde exclamatie van de officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, die in zijn requisitoir moei lijk los kon komen van de achtergrond van deze zaak, de slappe controle bij de firma de Wild. De verdachte zelf verklaarde van de hele geschiedenis niet meer dan f 2000 rijker te zijn geworden. Een bedrag van f 1800 waarvan zijn vrouw niet wist dat hij dit bezat, had hij thuis verbor gen. Dit was later door de politie in beslag genomen evenals een paar fiet sen die van de buit waren gekocht. In zijn pleidooi schetste mr C. Smal het gezin van verdachte, op wiens ge brekkige vrouw niets valt aan te mer ken en die gedurende al die jaren van de gepleegde verduisteringen en dief stallen niets had geweten. Ook mr Smal zag deze zaak in het licht van het controlebeleid bij de fa. De Wild. „Het is zaak dat de firma dit beleid radicaal wijzigt", besloot hij. DE HELER Wie in feite de hoofdschuldige was. de magazijn bediende of de smid, kon niet worden uitgemaakt, daar beide delinquenten elkaar zoveel mogelijk belastten. De magazijnbediende deed het voor komen dat hij door de smid tot de dief stallen was overgehaald, en de smid verklaarde, dat het G. was geweest die hem had uitgenodigd „sam sam" te doen. „Het zal ten eeuwige dagen dan ook wel een onopgelost punt blijven" con stateerde de Officier. Het geharrewar omtrent de dokterswoning te Koedijk die in vele opzichten niet meer aan de eisen voldoet, is in een nieuw stadium gekomen nu Gede puteerde Staten geweigerd hebben om het crediet van f 11.000.goed te keuren, waarmee alle narigheid over dit huis uit Re wereld zou zijn ge holpen. In een brief aan B. en W. werd medegedeeld dat men met het oog op de ouderdom van het huis bezwaar had een dergelijk hoog bedrag voor de herstelkosten uit te trekken. Naar aanleiding van dit rapport was door de gemeente-opzichter een rap port over het huis samengesteld, dat er door zijn onduidelijke redactie me de aanleiding toe was, dat de raad niet dan na een vrij uitgebreide en vruchteloze discussie besloot de be antwoording van het schrijven aan B. en W. over te laten. Hierbij zal gewezen worden op de ondoeltref- Geboren: Frans F., z. van F. F. Spiekermann en M. A. Broersen. Jo hannes B. en Henricus M„ zoons van H- M. Moeskops en F. Krijgsman. Hen drik J„ z. van J. C. de Ruiter en A. Helder. Cornelis D„ z. van J. Bock- weg en A. C. Hoen. Johan G„ z. van H. Blankestijn en J. Potgieser. Overleden: Jacob Venneker, 81 jaar, gehuwd met A. Smiers. Elisabeth Koger, 46 jaar, gehuwd met W. G. M. Genefaas. Catharina M. Schoenmaker, 82 jaar. wed. van S. Halma. Johannes Duijn, 73 jaar, gehuwd met C. Koopman. Gerardus J. de Rover, 56 jaar, gehuwd met B. Kok. INDRA IN 'T GULDEN VLIES De bekende telepaath-hypnotiseur Indra, die ook in Alkmaar verscheide ne keren optrad zal Zondag 13 Sept. a.s. in de schouwburg 't Gulden Vlies wederom zijn experimenten vertonen. fendheid van meer provisorische re paraties. De overige agendapunten werden in snel tempo afgewerkt. Aan de „Ver eniging tot oprichting en instandhou ding van Christelijke scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs boven het IJ" besloot de raad voor 1954 een bedrag van f 100 per leerling te verlenen. De Alkmaar se afdeling van het Nederiands Ge nootschap tot reclassering zag voor dat jaar haar subsidie op f 25 ge handhaafd, hetgeen eveneens het ge val was met de bijdragen aan de ver eniging „Proefschooltuin West-Fries land" te Hoorn en de Provinciale ver eniging voor Vreemdelingenverkeer „Noord-Holland". De „Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord- Holland" te Alkmaar zal voor het jaar 1954 een subsidie van f 0.20 per inwoner ontvangen. Op subsidie-aan vragen van de Bond van Mobilisatie invaliden, de Bond tegen het vloeken van Gods Heilige Naam en de Bond van Openbare leeszalen en bibliothe ken in Noord-Holland, werd afwijzend beschikt. Op de Kennemerstraatweg bij de Kerklaan heeft gistermiddag een aan rijding plaats gehad. Een dertienjarige scholier uit Castricum reed tegen een daar geparkeerde groentewagen aan en werd ernstig aan het hoofd gewond. 83. Er volgde voor Jimmy een heel drukke tijd. Elke Zondag trok hij er op uit, om overal in het land voetbal wedstrijden te aanschouwen. Hij wilde alle spelers, die eventueel in aanmer king kwamen voor een verkiezing in het Nederlands Elftal, met zijn eigen ogen gezien hebben. Hetzelfde deden de twee andere leden van de Keuze Commissie, de heren Huilbom en Ver- lach, welke laatste de bijnaam „Muisje" droeg. Dinsdagsavonds kwamen zij dan bij elkaar om hun inzichten en ontdekkingen uit te wisselen. Zij moes ten wel zo'n haast maken, daar het Ne derlands Elftal over vijf weken naar Londen moest om daar in het Wem- bley-stadion een wedstrijd te spelen te gen het Engelse amateur-elftal. Jacrie zag Jimmy op deze manier maar een enkele keer spelen, hetgeen de jongen- wel jammer vond. Hij vond het altijd zo prettig te weten, dat zijn vader op de tribune zat, om naar zijn spel le kijken. Dat belette hem overigens niet zijn beste beentje voor te zetten, zo dat de Biggers bleven voortgaan de ene overwinning na de andere te beha len. Op deze manier kan het landskam pioenschap hen bijna niet meer om gaan. De wedstrijd tegen het Rotter damse Feijenoord, die één week voor de grote wedstrijd tegen de Britten zou plaats vinden, moest tenslotte de be slissing brengen en naar deze wed strijd die in een uitverkocht Feijen- oord-stadion gespeeld zou worden, ging ook Jimmy kijken in gezelschap van de twee andere leden van de Keuze Commissie. Jimmy ging er wat geprin- keld heen, want 's morgens om half negen was de telefoon gegaan en had een stem hem in het oor geblazen: En toch zal die aap van jou nóóit de Oran jetrui dragenJimmy had nog „hallo, maak je naam toch bekend, laf aard", geroepen, maar men had de hoorn direct op de haak geworpen.... NOORDSCHARWOUDE Ten over staan van notaris P. G. Visser had gisteravond in „Concordia" een open bare verkoping plaats van diverse per celen bouwland, water, enige huizen, alsmede een koolschuur respect, te Noordscharwoude, Broek op Langen- dijk en Oudkarspel. Voor deze verkoping bestond zeer veel belangstelling. Uitslag: Drie per celen bouwland onder Zuidscharwoude samen 21)4 snees, koper J. Comman deur Z. Scharwoude voor 53 per snees. Een perceel bouwland onder N. Scharwoude 14 snees, koper J. Schot ten H. Hugowaard voor 42 per snees. Perceel bouwland onder N. Scharwou de aan de Heikemersloot 8% snees, koper IJ. Kaan voor 419.50. Twee percelen bouwland aan de Molensloot totaal 15 snees, koper J. Comman deur Z. Scharwoude voor totaalsom 512. Een perceel bouwland onder N. Scharwoude aan de Molensloot 9 snees koper A. Borst Azn. voor totaalsom f. 540. Een perceel bouwland aan de Molenslobt 11 snees, koper K. Jongert Haarlem voor de max. prijs van 65 per snees. Perceel bouwland en water in de Noordscharwouderpolder 7 snees, koper A. Vonk voor 67 per snees. Idem percelen bouwland en water, zelfde polder en koper voor 70 per snees. Idem 14 snees in dezelfde pol der, koper A. Kraakman voor 79 per snees. Idem 10 snees zelfde polder, koper P. de Graaf voor totaal 314. Idem 6 snees onder N. Scharwoude aan de Ringvaart, koper A. Kraakman voor totaal 397. Idem onder Oud karspel 12 snees, koper J. Comman deur totaal 445. Perceel bouwland en kade onder gemeente Harenkarspel 10 snees, koper J. Bolkenstein voor f 31 per snees. Perceel bouwland on der de gemeente N. Scharwoude ach ter Spoorstraat 5 snees, koper K. Hink voor de max. prijs van 90 per snees. Woonhuis met erf aan Spoorstr. 120 N. Scharwoude, koper J. Huitema voor 2620. Idem woonhuis Spoorstr. 122, koper K. van Dijk voor 2000. Idem twee woonhuizen Spoorstr. 43 en 45 koper J. van Hout Jzn. Oudkar spel voor 2760. Dubbel woonhuis aan de Dorpsstraat 95 en 97 Broek op L. met een koolschuur, koper P. Ploe ger voor 3401. Woonhuis Ambachts- dijk Oudkarspel (onbewoonbaar ver klaard) met bijbehorende koolschuur, koper K. Jongert te Haarlem voor 1420. OUDKARSPEL. De hengelclub De Brederode heeft haar laatste vis wedstrijd in het seizoen gehouden. De uitslag was: 1. B. Slink, grootste baars, 26,5 cm; 1. J. Polman, grootste aantal, 22 stuks; 1. A. Keeman, groot ste aantal maatbaarzen; 2. H. Slink, 21 stuks. Eindstand van de competitie: kampioen B. Slink, grootste aantal over 5 wedstrijden, nl. 102 stuks; 2. V. Polman, 86 stuks; 3. J. Weil, 74 stuks. Grootste baars (29.5 cm) V. Polman. Dinsdag is de aanbesteding gehouden van de bouw van een viaduct in Rijks weg no. 7 over de Alkmaarse Jaag weg bij Hoorn. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: Fa. Krikke te Zeist f 196.950; Rot terdams Bouwbedrijf f 20.000; Fa. Ver- Sluys, Rotterdam f 208.900; Huygens Betonbouw te Zeist f 209.800; Gebr. van Kloffen te Amsterdam f 232.000; Fa. Koorn en De Jong, Medemblik f 232.237; Aannemersbedrijf Schreurs te Diemen f 233.300; Fa. G. Wolfs te Eibergen f 233.500; Fa. Wassink van Garderen te Middenmeer f 239.300; H. Broere's Aan nemersmij. te A'dam f 241.300; i'a. A. Dubbers te Vianen f 247.500; Fa. Broers- ma te Harlingen f254.000; Volkers Be- tonmij. te Sliedrecht f 256.800; Fa. Bal- jouw te Den Haag f 262.300; Fa. C. v. d. Kommer te N. Niedorp f 262.300; Fa. G. J. de Jong te Lemmer f 265.800; Fa. J. J. de Jong te Sneek f 271.300; Fa. Veldman en Zn. te Werkendam f272.350 MEDEMBLIK» 8 Sept. Ronde biet A 6.206.60- B 4.50; modjo 4.00; peen B 5 205 50; C 5.20- dubbele bonen A 23.00—49 00; bloemkool A 27.2031.50- A 2 17.80—20.30; B I 20.30—27.20; B 2 13.40—17.30; bintjes grof 12.00; eerste lingen grof 11.80; andijvie 6.00—8.00.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5