ook yi „Gouden" middenstanders vonden veel waardering Jimmy Brown en de Oranjehemden lilorc^hyl Tijdens receptie werd weer op organisatie aangedrongen Herkingen kreeg een voorraad groenten en kool in blik Goede vooruitzichten voor het a.s. toneelseizoen BBTBBA had minder goed jaar GRUNDIG IJPMA De heer J. de Jager werd ere-lid AGENDA: Degelijke winterkost uit Langedijk Gezelschappen met uitstekende stukken Aantrekkelijke keus in Gulden Vlies Afdeling heeft nieuwe consul Insluiper gisteren gearresteerd BURGERLIJKE STAND RADIOTENTOONSTELLING GRUNDIG Tegen etaleur werd 2 jaar jeugdgevangenis geëist Rheuma tiek-bestrijding N.V. Alkmaarse Overdekte Bad- en Zweminrichting DONDERDAG 10 SEPTEMBER I8Ö3 'ostofro 263670 E ADEM i zuiver. Door indstoHen heeft :tieve werking, tot in onbe- >ok na mond- profiteert nu antMEDINOS lag fris iend sterk^^_ varken goed en ie ki i.igt Tiens goed.wat dan?" r keek hij om zich heen. jchichtig van zijn baas i naar de inspecteur en ar de rechercheurs, die lieren in de deuropening, tenslotte. „Maak me los. wat jullie weten wilt." Het is nog altijd een moeilijke opgave een middenstander te bewegen zich te organiseren en men kan zich voorstellen hoe stroef dat vijftig jaar geleden ging. Dat de Alkmaarse vereniging voor de Handeldrijven de en Industriële Middenstand destijds toeh kon worden opgericht pleit voor het doorzettingsvermogen van haar stichters en dat zij het een halve eeuw heeft kunnen volhouden is weer een compliment aan de be sturen, die elkaar in de loop der jaren hebben .opgevolgd. Verschillende sprekers hebben op de gisteren in het Wapen van Heemskerk gehouden receptie getuigd van de volharding, die het bestuur steeds aan de dag heeft moeten leggen en ook op deze bijeenkomst van middenstanders heeft weer de oproep geklonken „Blijft niet achter, organiseert U." Er zijn er helaas nog genoeg, die voor deze vermaning doof zijn geble ven. De propagandist van de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond, waarvan de jubilerende vereniging een onderafdeling is, heeft gisteren een percentage genoemd van 75 pCt. der middenstanders, dat zich nog niet bij een organisatie heeft aangesloten. En dat was een som ber woord op een overigens heugelijke dag. Velen hebben van hun belangstel ling blijk gegeven en het bestuur be dolven onder een schat van bloemen, zodat de zaal reeds een feestelijke aanblik had toen de heer K. Pijl, func tionaris van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond als eerste de voorzitter, de heer J. H. Nijhuis, de hand kwam drukken. Hij werd door velen gevolgd. Daar waren de verte genwoordigers van het gemeentebe stuur, loco-burgemeester mr A. J. M. Leesberg en de gemeentesecretaris mr R. Veendorp, de besturen van de zus terverenigingen uit Purmerend, Scha- gen en Den Helder, de nestor van de middenstand, de heer C. W. Keysper, een deputatie van de WV, Arbeids bureau, Alkmaars Financieringsinsti- tuut, de heer H. W. Holsmuller als di recteur van de Middenstandsavond school, een afvaardiging van de RK Middenstandsbond, vertegenwoordi gers van het Bankwezen, het Midden- standsborgstellingsfonds, de Kamer van Koophandel, brandweer, politie, hoofden van takken van dienst en verschillende organisaties. Loco-burgemeester Leesberg' was de eerste, spreker, die zich tot het jubile rende bestuur richtte. Alkmaar is een middenstandsstad, zo zei hij. Het be staan van een bloeiende middenstand is een levensbelang voor onze ge meente en het gemeentebestuur is zich dat terdege bewust. Het zal alles doen wat het kan om de middenstand, wiens belangen met die van de stad gemeen zijn, te steunen. Het heeft daarvan in het verleden blijk gegeven en het zal dit in de toekomst blijven doen. „De middenstand, aldus spreker, is eens vergeleken met een stroompje tussen twee rotsen, het groot-kapitaal art>eidersstand. Ik zou echter willen zeggen: de middenstand is de w t Vtn ,?e vrouwer>, want zij n» hi t ,luk°Pen moeten doen De heer Leesberg herinnerde er aan hoe moeilijk het is de midden standers 111 het „gareel" te krijgen en hij wekte de niet-ieden op zich bij hun organisatie aan te sluiten om eeza menlijk de problemen het hoofd te bieden. u Ais vertegenwoordiger van het Mid- denstandsborgstellingsfönds sprak de heer G. van Slingerland woorden van waardering voor het werk van de ju bilerende vereniging die het hare heeft bijgedragen aan de vooruitgang van de middenstand. Spreker zegde alle medewerking van het fonds toe aan de leden, die met moeilijkheden hebben te kampen. De heer G. J. W. Goes maakte gewag van de prettige en intensieve samenwerking, die er steeds tussen de afdeling Alkmaar van de KNMB en de RK Middenstandsorgani satie is geweest. Als stoffelijk blijk van erkentelijkheid overhandigde hij de voon itter een nieuwe hamer, daar bij de wens uitsprekende, dat hij ge bruikt zou worden om belangrijke be sluiten te bekrachtigen en niet om de middens.and tot dg orde te roepen. „Er zijn m de afgelopen vijftig jaar heel wat onaangenaamheden voorge vallen", zei de heer Keysper, „en er is niet alleen moed maar vooral veel vol harding nodig gebleken om het bestu ren -un de vereniging met zoveel suc ces e k innen volhouden. Alkmaar is 8een indust-iestad van betekenis. Het zijn -te hand'l en het verkeer, die hier domineren cn het is de taak van de wd'li-nstand dit te bevorderen. Er zijn al ve'e succesvolle acties geweest. Spreker herinnerde in dit verband nan de Gamit, de winkelweken en de Braderie. Bij het streven om de men sen naar de stad te trekken heeft de middenstand steeds het gemeentebe stuur aan zijn zijde gevonden. Over deze goede verstandhouding tussen overheid en bedrijfsleven toonde spre ker zich zeer ingenomen. De heer K. Pijl legde het zwaarte punt van zijn betoog op het gemis aan organisatiebesef bij 75 procent van de 540.000 middenstanders, die Nederland kent. Het is de schuld van de midden stand zelf als hij het niet beter heeft en soms, aldus spreker, heb ik mij wel een afgevraagd: Kunnen we niet beter spreken van misverstanders? Wij moe ten opkomen voor onze plaats in de maatschappij. Dat kan slechts dooreen innige samenwerking, die in de orga nisaties is te realiseren. Nadat nog namens de zustervereni gingen uit Den Helder en Purmerend was gesproken dankte de heer J. H. J. F. Nijhuis de sprekers voor hun woorden en speciaal het gemeentebe stuur voor de wijze waarop het steeds achter de middenstand staat. Alkmaar, zo vervolgde de heer Nijhuis, heeft in Noord-Holland en ver daarbuiten een enorme goodwill. We moeten die be waren en als zakenlieden proberen ervan te profiteren. In 1954 staat er in onze stad heel veel te gebeuren en het zal zaak zijn, dat de middenstand niet achter blijft. Wij moeten blijven stre- Het bestuur van de jubilerende Middenstandsvereniging. V.l.n.r.: de heren S. Sougé, N. P. S. Mazee, J. ff. Nijhuis, D. Davelaar en M. Rentenaar. Twee bestuursleden, de heren L. Elte en J. W. A. Heuseveldt moesten door bijzon dere omstandigheden op de jubi leumdag verstek laten gaan.. ven naar „beter" en „mooier" en het is tegenover de klanten van buiten en uit de stad onze plicht de winkels zo attractief mogelijk te maken". Het bestuur en de genodigden, onder wie ook burgemeester en mevrouw Wytema, schaarden zich vervolgens aan een goed verzorgd diner, dat tevens een prettige voorbereiding was Op de feestavond, die de leden met hun dames werd aangeboden. DONDERDAG CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Himla- spelet (14 jr.) Hervormde Jeugdraad. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Sen- sualita (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: La Traviata (14 jr.) HARMONIE THEATER, 8 uur: De Fluwelen handschoen (18 jr.) BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: Tour de France (alle leeft.) VRIJDAG HARMONIE THEATER, 8 uur: Spel met de duivel (18 jr.) CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Caro line Chérie (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Man- derson-mysterie (14 jr) VICTORIA THEATER 8 uur: De on zichtbare tegenstander (14 jr.) HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 4.58 17.18 Vrijdag 5,28 17.53 TE CAMPERDUIN Donderdag 5.03 17.23 23.03 11.23 Vrijdag 5.32 17.58 23.32 11.58 Alvorens het Langedijker Cabaret voor het voetlicht verscheen vond er nog een kleine plechtigheid plaats, toen de voorzitter voorstelde de heer J. de Jager, die al 40 jaar lid is en tientallen jaren een bestuursfunctie heeft vervuld, tot erelid te benoemen. De „vergadering" hechtte met een spontaan applaus haar goedkeuring aan dit voorstel. Daarna was het woord aan de Lan- gedijkers, die met een nieuw program ma kwamen, dat qua opzet weinig ver schil liet zien met het vorige werk. Sketches en zang zijn de twee voor naamste bestanddelen van dit cabaret- werk en met alle waardering voor de wijze waarop deze onderdelen worden verzorgd zouden wij toch graag zien, dat aan het zuivere cabaret meer eer werd aangedaan door een vlotte en spitse conference. Het gezelschap heeft niettemin de avond op voortreffelijke wijze weten te vullen, al blijft dan het euvel van te weinig variatie voelbaar. Speciaal de operettemelodieën, in hoofdzaak gebracht door Piet Tromp en Hannie Wolfswinkel, vielen bijzon der in de smaak en zij vonden bij de feestende middenstanders een zeer dankbaar gehoor. Eerst na midder nacht kwam aan de feestviering een einde, nadat de aanwezigen na afloop van de cabaretvoorstelling nog enige tijd. van een gezellig bal hadden kun nen genieten. Het is een geslaagde ju bileumdag geweest, die het bestuur en de leden van de vereniging zeker tot stimulans zal zijn bij de verdere uit bouw van hun organisatie. Het water was nog maar goed en wel weggezakt en door het grote gat, dicht bij het dorp, stroomde het nog lang en breed in en uit, of vanwege het adoptie comité bracht men al grote hoeveelheden kleren aan voor de zwaar gedupeerde inwoners van Herkingen. Na de kleding kwam er huisraad en toen kwamen de helpers - de slikploegen. En daarmede was het nog lang niet uit; de dorpskerk werd door de adopterende gemeenten gerestaureerd, er kwam een heel grote en kostbare zending hardboard en daarna kwamen er weer mensen, mannen die de huizen gingen herstellen, vervolgens bloemen, die op hun beurt gevolgd werden door een geschenkzending vee, terwijl daarenboven nog huurbijslagen verleend werden. En nog altijd zijn Langedijk, Koedijk, Harenkarspel, Sint Maarten, Bodegraven, Reeuwijk, Lange Ruige Weide, Papekop, Ammerzoden, Hekendorp en Warmenhuizen niet aan het eind met hun goede zorgen en gaven, zoals Dins dag bleek, toen op een 11-tons vrachtauto een enorme hoeveelheid groenten en kool in blik het dorp werd binnen gereden. Een wintervoorraad mondkost voor ieder gezin. De voorzitter van het adoptiecomité, burgemeester H. Schelhaas van Lange dijk, vergezeld van de voorzitter van de sociale commissie uit het comité, de heer Jac. Groendijk uit Bodegraven, de heren K. Wagenaar - die steeds de ge- schenkzendingen begeleidt en organi seert - en J. Akkerboom beiden uit N.Scharwoude. kwamen deze laatste zending op het raadhuis van Herkingen aankondigen, waar zij werden ontvan gen door burgemeester Van Heijst, wet houder J. Witvliet en secretaris Van der Ster. Burgemeester Schelhaas zei het aan genaam te vinden dat hij nu de ge> troffenen uit Herkingen en Melissant aan wintergroenten kon helpen. Men weet hoezeer Flakkee gedupeerd is en men kan het het land aanzien dat het niets heeft voortgebracht om voor de winter de kelders te vullen. Voor goed gesitueerden spreekt dit al, daar deze veel meer voor groente en fruit moeten uitgeven dan normaal, voor de minder met aardse goederen gezegenden uit de bevolking spreekt dit dubbel. Dank zij de goede samenwerking tussen de adopterende gemeenten kon men ook deze zending voor elkaar krijgen en spreker verklaarde dat de adopteurs hopen door te gaan met helpen net zo lang totdat een redelijke vergoeding voor hetgeen met de ramp verloren is gegaan verkregen zal zijn! Dank zij de medewerking van de Noord Holl. Conservenfabr. Peter Ver burg te Noord-Scharwoude en dank zij de bereidwilligheid van de grootste koolverwerkende industrie van Europa, EVENALS zij dat de voorgaande jaren. heeft gedaan zal de directie 'van dè schouwburg Het Gulden Vlies ook het komende winterseizoen een reeks abonnementsvoorstellingen van voor aanstaande toneelgezelschappen organi seren. De opzet is als van ouds: drie series van vier voorstellingen, waarvan er twee slechts in combinatie kunnen worden besproken. Hét voorbereidende werk is thans zover gevorderd, dat kan worden medegedeeld, welke gezelschap pen naar Alkmaar zullen komen. Over de stukken is nog weinig bekend. De toneeldirecties hebben weliswaar reeds gepubliceerd, welke werken ze in de loop van het seizoen zullen uitbrengen, maar een keus voor Alkmaar zal pas mogelijk zijn betrekkelijk kort voor de voorstelling. Dan pas blijkt, waaruit kan worden gekozen en wat in het ge geven verband het geschikst moet wor den geacht. Zoals men weet zijn er in het afge- Dat 1953 voor de afdeling Alkmaar der Nederlandse Amateurgidsenbond, de BBTBBA, een teleurstellend jaar is geweest, bleek Maandagavond wel op de algemene ledenvergadering van deze afdeling. Hoewel de algemene verwachtingen hoog gespannen zijn geweest, is van enige overweldigende drukte geen sprake geweest. In totaal was het aantal toeristen, dat door de gidsen werd geholpen de helft minder dan verleden jaar. Wat de oorzaak hiervan is, zal wel een raadsel blijven. Misschien zijn het de Britse Kroningsfeesten geweest, misschien de Watersnood. Augustus heeft op dit beeld geen uit zondering gemaakt. De in deze maand verwachte stroom Amerikanen is uit gebleven, terwijl ook het aantal bezoe kers uit de overige landen beneden normaal bleef. En het is niet alleen af deling Alkmaar die dit heeft geconsta teerd. Ook de andere afdelingen heb ben een minder goed jaar gehad. Op de onlangs gehouden ledenverga dering vormde de vraag hoe tot bete re resultaten te komen in het volgend seizoen een belangrijk punt van be spreking. Er werd besloten een andere Postmethode toe te gaan passen en een Poging in het werk te stellen de ver keersbordensituatie te veranderen. Om het werk van de Bond in het algemeen en dat van de afdeling in het bijzonder h),eer in de publieke belangstelling te Plaatsen zal er deze winter op verschil lende manieren naar buiten uit worden gewerkt y?or de leden zelf staan er verschil- r,™ ?xcursies op het programma, dit enthousiasme, dat voor dit 20 uitermate belangrijk is, niet rf verflauwen. rfoTf oud-consul, H. Kaper, nam op yergadering officieel afscheid ais rJ?®nig etl droeg zijn werk in deze ri F ?an T. Schippers die van nu af hl. ,angen van-de afdeling hoopt te 5Sen. Het Consulaat is dan ook Alkmaar °P Cafc>eljausiraat 8 te .„/Pp resultaten van de maand Sep- ina>er-zwaren: Verenigde Staten 35 «S?,'»Zïeden 34 (104)> Engeland 16 Lw,lt.serland 11 (33), Frankrijk 16 Belai» 5L9 <29)' Noorwegen 7 (31). mtrt o Duitsland 5 (13), Dene- [f-f 3 Luxemburg 2 (9) Brazi el i? Finkind 1 (7), Zuid-Afrika 1 Malta 1 (1), Nw. Yersey 1 (5), Zuid Maracaibo 1 (2) en Australië 1 (6). De tussen haakjes geplaatste cijfers geven aan het aantal geholpen per sonen. lopen voorjaar nog al wat verschui vingen opgetereöen. Het Amsterdams Toneelgezelschap, dat jarenlang de vas te bespeler van de Stadsschouwburg is geweest, verdween van het toneel. Het werd opgeheven en de bezetting werd verdeeld over twee andere groepen.Zo ontstond in Arnhem de toneelgroep Theater, onder leiding van Kees van Iersel en Robert de Vries. De stichting Nederlands Volkstoneel werd even eens verblijd met enige spelers van het vroegere ATG; haar troep kreeg de naam De Toneelvereniging en als, lei der ADefresne. Albert van Dalsum, die door deze oparaties zijn gezelschap verloor, speelt voortaan gastrollen en voert als gast hier en daar de regie Zowel Theater als De Toneelvereni ging zullen de komende winter in Het Gulden Vlies optreden: bij het laatst genoemde gezelschap zal Van Dalsum gastrollen spelen. Verder komen hier De Nederlandse Comedie, onder leiding van Guus Oster, Johan de Meester en Hans Bentz van den Berg Mary Dresselhuys maakt er o.m. deel. van uit De Haagse Comedie, waarin Paul Steenbergen en Cees Laseur de leiding hebben, Anton Ruys' Vrije To neel en het Rotterdams Toneel, onder regie o.m. van Ko Arnoldi. We zeiden reeds, dat er ten aanzien van hetgeen in Alkmaar zal worden gebracht, nog weinig te voorspellen valt. Aan de andere kant zijn de opga ven aangaande het repertoire van dien aard, dat zeer goede verwachtingen ge wettigd zijn. Er zijn vele „schone be loften" met name de samenstelling van het -nationale repertoire is zeer aantrekkelijk, zodat een veelzijdig en attractief plaatselijk programma kan worden gevormd. In de afgelopen jaren is er veel be langstelling voor het programma van Het Gulden Vlies getoond. Er is echter een terugval merkbaar, die allerminst een gevolg is van hetgeen er steeds werd geboden. Dar. houdt het gevaar in, dat de organisatie van deze voor stellingen voor de organisatrice haar aantrekkelijkheid verliest; beneden een bepaalde minimumbezetting is geen sluitende opzet mogelijk. Vervallen echter de abonnementsvoorstellingen, dan wordt voor de betrokken gezel schappen het geven van vrije voorstel lingen die immers zoveel meer fi nancieel risico met zich brengen zo weinig attractief. dat Alkmaar ook daarvan verstoken zal moeten blijven. Voor het culturele leven in onze goede stad zou dit niet minder dan funest moeten worden genoemd. De insluiper, die zich vorige week Donderdag op listige en brutale wijze toegang verschafte tot het Centraal Ziekenhuis en Huize Voorhout en zich daar aan verscheidene diefstallen schuldig maakte, Is gistermorgen ge arresteerd. Het is een 24-jarige glazen wasser uit Utrecht, die al een goede bekende van de politie is. Hij is in middels naar Alkmaar overgebracht, alwaar hij na verhoord te zijn de dief stallen heeft bekend. Door het verzamelen en vergelijken van vage aanwijzingen omtrent het signalement van de dader heeft men, dank zij het uitstekend georganiseerde politieapparaat, de identiteit van de dader kunnen vaststellen. Het aantal verpleegsters dat aangifte van diefstal deed is thans gestegen tot zes, daar nog twee hebben opgegeven, dat zij respectievelijk een geldsbedrag en een dames-polshorloge vermisten. De dader heeft inmiddels het gesto len geld opgemaakt, de portemonnaies verbrand en de radio en het horloge verkocht. Geboren Monica, <3. van J. J. de Boer en E. Swagers. Getrouwd: Hendrik Clement en Maart je A. Wijkstra. - Cornelis Akker en Elisabeth Baas. 84. Nu de Biggers werden kam pioen van Nederland, want een afge stampt Feijenoordstadion zag Jackie Brown vijf juwelen van doelpunten maken, waardoor de club uit Wilgen- wolde de wedstrijd, die het kampioen schap moest beslissen met 6—4 wist te winnen. Meneer Bikkebakker was doqr het dolle heen. Hij had voor alle elf spelers bloemkransen gekocht, die een diameter van anderhalve meter had den en hij stond er op, dat hij die zijn jongens stuk voor stuk om de schou ders hing ten aanschouwe van een har telijk juichend publiek. De Rotterdam mers hadden hun eigen club dan wel zien verliezen, maar zij waren sportief genoeg te erkennen, dat de kampioens titel terecht was gekomen bij de beste club, bij de club die de meeste doel punten wist te maken. „J-a-c-k-i-e, J-a-c-k-i-e!", riepen zij in spreekkoor en zij waren niet tevreden, voordat Jackie Brown, die toch de held van dit kampioenschap kon worden ge noemd met zijn krans om de schouders op een fiets werd gehesen om in zijn eentje een ererondje te maken op de sintelbaan, die het voetbalveld om zoomde. De persfotografen renden er achteraan, want zo iets geks hadden zij nog nooit gezien. Een voetballer die een ererondje op een fiets maakte Toen de Biggers die avond naar Wig- genwolde terug keerden, was er geen huis in het stadje dat niet de vlag had uitgestoken. De mensen stonden jui chend en lachend langs de weg om de kampioensploeg in te halen en Jackie behoefde alleen maar het puntje van zijn neus te laten zien om de geestdrift op kookhitte te brengen. En 's avonds werd een feestmaaltijd g-houden in de Harmonie, waarvoor vijf speenvarkens, acht kalkoenen en zeventien kippen met hun leven moesten betalen. Nie mand minder dan wethouder Witte- wabbel voerde er het woord. Hij riep Jackie Brown tot ereburger van Wil- genwolde uit. Er werd Jackie ook een telegram in de hand geduwd, maar toen hij dat had opengescheurd en de inhoud las, liet hij het beduusd uit zijn hand vallen.... de Kon. Conservenfabriek Hart Co te Oudkarspel kon men thans de Her kenaren en Melissantenaren aan win tergroente helpen. De voorraad bestond uit: 270 L-blik- ken bonen, erwten enz., 5270 L-blikken gesteriliseerde bonen, erwten, spersie- bonen enz.. 1104 L-blikken van dezelfde groenten, 3384 L. zuurkool plus 930 blikken van een halve L. zuurkool. Tenslotte kwamen in deze zending ook nog mee 28 prima postduiven, ge schonken door de heren Goudsbloem, Bouwens en Verkroost uit Langendijk. Alle duiven voorzien van de vereiste papieren om aan internationale vluch ten deel te nemen. Burgemeester Van Heijst van Her kingen en Melissant vertolkte in har telijke bewoordingen de gevoelens van dank van de bevolking zijner gemeen ten jegens het adoptiecomité. „Wij worden er verlegen onder!" zo ver klaarde de burgemeester, ,,'t Is fantas tisch! Wij krijgen de laatste dagen wel goede tijdingen en gaven, want zojuist werd ons medegedeeld, dat wij volgen de week kunnen beginnen met de bouw van 21 woningen, dat er 10 houten wo ningen komen en dat wij nog meer nieuwe huizen zullen krijgen!" Na de kleine plechtigheid op het raadhuis begon de grote vrachtauto de zegetocht door het dorp. Bij ieder huis werd een pakket afgeleverd, bevatten de 7 a 12 liter ingebliktte groente en kool per persoon. Op de jaarlijkse grote in Duitsland, was het evenement radiotoestellen bandopnameapparaten televisie bij LANGESTRAA1 (Advertentie mg. Med.) De 20-jarige etaleur de J. uit Alk maar die zich voor de Alkmaarse recht bank te verantwoorden had. was ten laste gelegd dat hij tussen 15 Mei en 7 Juni van dit jaar ten. nadele van V en D te Alkmaar en van een andere zaak verschillende artikelen, waaron der textiel, een wekkertje en een film rolletje had ontvreemd. De verdachte, wiens zaak reeds eer der diende, gaf het ten laste gelegde ten volle toe. Als verzachting van de hem op te leggen straf vfoeg hij in een jeugdgevangenis opgenomen te mogen worden. De rechter, mr A. D. van Regteren Altena wees hem er op, dat als de rechtbank op dit verzoek zou ingaan dit als een gunst moest worden opge vat. De Officier van Justitie, mr A. W. Holsteyn vorderde in deze zaak twee jaar jeugdgevangenis en daar verdach te reeds meerdere keren met de Justi tie in aanraking was geweest, voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Uitspraak over 14 dagen. De studie van de rheumatische ziek ten op grotere schaal dateert eigenlijk pas van de laatste jaren. In de tijd die achter ons ligt waren het zoveel gevaarlijker en schrikwek kender kwalen die de aandacht vroe gen, dat de rheumatische aandoenin gen op de achtergrond bleven: „Men kan er oud mee worden en het is ten slotte alleen maar pijn." Alleen maar pijn? Wie van nabij de moeite en zorg kent van de gezinnen waarin Vader (de kostwinner) of Moe der (het gezinsmiddelpunt) of zelfs een kind aan één van de meer ernstige vormen van rheuma lijden, spreekt minder nonchalant hierover. Is dit overheidszaak? De geschiedenis van de Nederlandse gezondheidszorg leert, dat de mooiste en roerendste re sultaten vaak juist daar bereikt wor den, waar niet de staat, doch de per soonlijk, door mededogen bewogen mens, zijn verantwoordelijkheid ge voelde. Moge dit ook dezer dagen blijken, wanneer in Alkmaar onze bijdrage wordt gevraagd voor de bestrijding van de rheumatische ziekten, dat is: voor de getroffen en vaak invalide medemens A. W. GOEDHART, Arts voor Rheumatische Ziekten. Canadaplein 1 Telefoon 3500 Ingaande Zondag 13 September DES ZONDAGS GEOPEND van 912.00 uur. (Advertentie lag. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5