Door de blauwe golf van Napels naar Capri - eiland der gelukkigen Farnborough, luilekkerland luchtvaartmensen voor 1 Nieuws uit Graft Gemeenteraad besluit tot de bouw van drie woningen Nieuws uit de Floralia - tentoonstelling was een kleurrijke show Technici uit negentig landen komen er kijken Bouwvolume moet worden gebruikt Uitslag aanbesteding Kapperswinkels later open Heiloo Huisbezoekers kwamen gisteren bijeen Heer-Hugowaard Floralia wini steeds meer'in betekenis De eerste avond op onze pergola maakte een sprookje tot werkelijkheid Beemster Veel inzendingen Vervolg stadsnieuws Alkmaarse elftallen Nieuws van de Alkmaarse •Iaxl Society Zuivelhandelaren uit België op bezoek Houten schuren door stenen vervangen Mondaine muziek als een vloek in de stilte Zes driehoeken dé stunt is Het graf van Petrus niet gevonden DONDERDAG 10 SEPTEMBER isaS 1 Dinsdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Dese spoedeisende vergadering werd door burgemeester Dalenberg met een kort voord geopend, waarbij hij mededeelde, dat van Ged. Staten bericht was ont vangen, zat het nog bij de gemeente aanwezige bouwvolume zo spoedig mogelijk diende te worden gerealiseerd. Indien de bouwplannen der betrokken woningen niet vóór 1 October a.s. bü de provinciale directie voor de wederopbouw en de volkshuisvesting zijn ingediend, zal het bouwvolume naar een andere gemeente in deze provincie worden overgeheveld. Daar burgemeester en wethouders zich op het standpunt stelden, dat het niet verantwoord zou zijn om het bouwvolume verioren te laten gaan, stelden zij thans aan de raad voor om tot de bouw van drie woningen te besluiten. bouwplannen te doen ontwerpen. In verband met'de noodzakelijk ter plaat se aan te leggen brug, stelde de raad voor de bouw van deze brug en de woningen een bedrag van f 38.000.- beschikbaar. Aangezien de kosten, ver bonden aan de aanleg van een straat op het bouwterrein nog niet bekend zijn, zal daar t.z.t. op worden terug gekomen. De Planologische Dienst is echter nog steeds met het uitbreidingsplan bezig. Tengevolge hiervan is de gemeente verplicht om langs de weg van minne- hikë schikking bouwgrond in handen te krijgen. Hoewel de bouwgrond ter plaatse zeer schaars is, hebben B. en W. thans de heer J. C. Heijnis te Graft be reid gevonden het perceel aan de Dorpsstraat, groot 26.60 H.A. aan de gemeente te verkopen, voor een prijs van f 2.- per M2. Het terrein is uiter aard te groot voor de bouw van slechts drie woningen, maar dat brengt met zich mede, dat in de toekomst geen nieuw bouwterrein behoeft te worden gezocht en aangekocht, alvorens men met de bouw van woningen kan be ginnen. B. en W. stelden dan ook voor om tot aankoop van het terrein te be sluiten en hen tevens te machtigen om ondracht aan de architect te verstrek ken om de plannen uit te werken. De heer Verdwaald (P.v.d.A.) vroeg zich af, of de gemeente, indien zij voor andere noodzakelijke werken zal ko men te staan, de kosten hiervan nog zal kunnen dragen. De voorzitter re pliceerde echter, dat de exploitatie van woningen sluitend moet ziin. De heer Houtkooper (P.v.d.A.) betwijfelde, of de personen, die in onbewoonbaar ver klaarde percelen wonen, bereid zullen zijn een nieuwe woning in gebruik te nemen, nu het huurverschil zo aan merkelijk is. Burgemeester Dalenberg wees hier te recht op de reeds plaats gehad heb bende en in de toekomst nog te ver wachten huurverhogingen, die de ver schillen in de huren zo gering moge lijk maken. Gezien het aantal woning zoekenden en gezien het aantal wo ningen in deze gemeente, dat in zeer slechte toestand verkeert, maakte hij zich geen zorgen over het verhuren van de te bouwen woningen. De heer Houtkoper (P. v. d. A.) merkte op, dat hier alleen een woongelegenheid voor inwoners van het dorp Graft wordt geschapen. De voorzitter deelde echter mede, dat deze grondaankoop niet wil zeggen, dat in Oost- en West- Graftdijk niet zal worden gebouwd. Zodra de gelegenheid zich voordoet, om daar bouwterrein aan te kopen, zal men hiertoe overgaan. De raad besloot hierna met algeme ne stemmen het terrein voor de to taalprijs van f 5.320.- aan te kopen en B en W machtiging te verlenen de Gistermiddag werd ten gemeentehui ze aanbesteed het gedeeltelijk vernieu wen en herstraten van straten, en bij komende werken in de gemeente De Rijp (Westeinde, Rechtestraat, Oostein de, Kerksteeg, Rietbuurt. Vlaander, Venbuurt, Keizerbuurt, Lievelands- buurt en gedeeltelijk Achterombuurtje). De uitslag van de besteding was als volgt: 1 C. Lampert, Haarlem f 29.900: 2 Gebrs. Min, Bergen f 30.935; 3 C. Nieuwenhuis, Heiloo f 32.990: 4 Twisk en Bosman, Castricum f 33.870: 5 Fa. Bunschoten, Noordwljk f 34.897; 6 A. Kruit, Zaandam f 39.900. De gunning is aangehouden. Naaii wij vernemen is de koninklijke goedkeuring ontvangen op het besluit van de raad dezer gemeente, hetwelk bepaalt, dat de kapperswinkels alhier van April t.e.m. September tot 19.- uur geoend zullen mogen zijn. INSCHRIJVING DIENSTPLICHT Voor de dienstplicht werden in de ze gemeente voor het jaar 1955 in to taal 18 personen ingeschreven. In de raadzaal werd gisteravond een bijeenkomst gehouden voor de mede- werkers(sters) die zich hebben opge geven om huis aan huis de inwoners onzer gemeente op te wekken voor het bevolkingsonderzoek op tuberculose. Burgemeester Kalff opende deze ver gadering en gaf het woord aan de heer Hooykaas uit Den Haag, die op pret tige wijze inlichtingen gaf hoe men handelen moest en op welke wijze de kaarten ingevuld behoorden te worden. Hij wees op de noodzaak van dit Rönt- genologisch onderzoek, dat volgens de schermbeeldgrafische methode wordt gehouden, opdat ook andere gebreken zoals hartafwijkingen, kwade en goed aardige gezwellen aan het licht komen. Men wordt verzocht geen nylon-goed te dragen, daar dit de stralen van het apparaat niet doorlaat. De burgemeester besloot deze, door een 70-tal mensen bezochte vergade ring, met een woord van dank en op wekking. Zaterdagavond op acht uur wordt in café van den Heiligenberg de jaarlijkse Huisvlijt-. Floralia- en Tuinbouwtentoon stelling geopend. Er is weer een groot aantal deelnemers en het wordt lang zamerhand zo, dat heel Heerhugowaard aan de expositie meewerkt. Volgend jaar hoopt de vereniging haar vijf-en-twintig-jarig bestaan te vieren. De tentoonstelling zal dan nog groter zijn dan nu reeds het geval is. De expositie is geopend Zaterdagavond tot 11 uur, Zondagmiddag en -avond en Maandagmiddag en -avond. {TEN REIS naar Zuid-Italië zou niet volmaakt zijn, indien uien, na Rome bezichtigd te hebben, Capri niet zou bezoeken. De andere ochtend zitten we in een touringcar, die ons naar Napels voert. Het is een pracht tocht, berg op, berg af langs de kust van de Thyrreense Zee. Eigenlijk is dit de streek van de troosteloze Pontijnse moerassen, welke evenwel onder het bewind van Mussolini zijn drooggelegd beslist een goede daad van de Duce. Later, als we terug gaan naar Rome, maar dan per trein, rijden we dwars door bet vlakke gebied een uitgestrekheid, die in Holland vette weiden met fris groen gras zou zijn, terwijl het bier een vrijwel kale en verschroeide vlakte is door de onbarmhartige zonnestra len. Maar met de touringcar kijken we er van de hoge autobaan op neer en de vele dorpen in de bergen met de groene wijngaarden bieden heel wat afwisseling. Het is een tocht van vier uur en omdat het die dag Zon dag is, zijn de bewoners allen op de been, gekleed in fleurige kleder drachten. In bet plaatsje Gaëta, boog op een rots boven de Golf van Gaëta, pauseren we om koffie te drinken. Er staan op deze plaats wa gens, volgeladen met trossen goud-groene druiven eigenlijk de bloe men van Zuid-Italië. Later zal blijken, dat de bevolking voor baar gasten ook die waarde er aan toe kent. Knappe meisjes lopen rond met korven vol van de heerlijke vruchten, die ze pas hebben geplukt. Met gracieus gebaar en lachende monden bieden ze de toeristen haar heer lijke lading aan. „Prego, signofa, signore!" roepen ze met melodieuze stemmen. We behoeven niets te betaleneen gastvrij gebaar van schone meisjes. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ali, d. van D. Bakker en G. Pauws. Overleden Jan Hendriks, 46 jaar, echtgenoot van A. Schipper. Maartje Mesman, 69 jaar, echtgenote van M. de Haan. De elftalcommissies van Alcmaria Victrix en Alkmaarse Boys hebben hun eerste elftallen voor de competitiewed strijden van Zondag samengesteld. In beide teams zijn, ten opzichte van het vorige seizoen, veranderingen aange bracht. Alcmaria komt Zondag op het Sportpark tegen ZSGO als volgt in het veld: De Vries; Paulisse en G. Brouwer: Maasen, Van Wieringen en Wassink- Goosens, Th. Brouwer, Koppen, H. Schmidt en Bedorf. De opstelling van Alkmaarse Boys is na de overwinning in het Kaassta'dtor- nooi niet gewijzigd. De geblokten spe len hun uitwedstrijd tegen Purmer- steyn met het volgende team: Kramer; Krul en Pater: Piiner. De Lev en Snijders: T. Indri, Schipper, De' Flier, Wagemaker en Van Son. Na de 5—0 nederlaag tegen Nieuwe Niedorp heeft de elftalcommissie van «anders enkele wijzigingen aange bracht voor de ontmoeting tegen VIOS. De Ooievaarsnestbewoners komen als volst in het veld: Enoo: P. Kemp en T*> Bakker: Clement. J. Heesbeen en H Zevenhek; Wijnsteker, Th. Hees- been. J. Teigeler. K. Baas en H. Hees been. Van Alkmaar en RKAFC waren de opstellingen nog niet bekend. waaraan medewerken? ThfNew'Or leans Stompers uit Amsterdam Vit Moonlight Septet uit Amsterdam het Trio Jan van der Molen (het Sèüwe huisorkest van de Alkmaarse T=V» c cietij), de Microsolisten uit de Zaan" streek, de Moonliners (de bekende clo se harmony group, welke reeds enige malen met de Skymasters voor de ra dio optrad! en zeer waarschtinliik een groep Amsterdamse m.LJb,"0' Hans d - Wild. musici o.l,v. Op 27 ADril 1951 bezocht een gezel- hap van veertig Belgische handelaren in .oivelproducten onze stad. De Belgen waren over huil ontvangst zo tevreden, dat zti op 24 en 25 September a s. hun bezoek zullen herhalen en daar bij ook de zuivelfabriek ,,De Prinses" te Ursem zullen bezichtigen. De Consul der Nederlanden te Brugge, de heer Liebrecht, zal het gezelschap be geleiden. Het ligt in de bedoeling, dat de Belgi sche bezoekers op Vrijdag 25 dezer v.m. half twaalf op het Stadhuis worden ont vangen. BRANDSTOFFENHANDELAREN MAKEN PROPAGANDA Zaterdag zullen door Alkmaar en omgeving 25 demonstratiewagens rij den in een z.g. a contant-actie, waar aan onder meer de Verenigde Brand- stoffenhandel in Alkmaar zal deelne men. Het betreft hier een propaganda- 'ocht. uitgaand van de brandstoffen- cranche. Het is de laatste tijd alles „Floralia" wat de klok slaat. In de hele omgeving worden F loralia-tentoonsteiungen ge houden, de één haast nog mooier dan de ander. Het is of men bij het komen de afscheid van de zomer alle pracht en praal van de natuur nog een keer wil ten toonstellen. Reeds enige maan den geleden werden de voorbereidin gen getroffen door het uitgeven van de kleine plantjes, die nu volgroeid, met hun fraaie tinten een kleurrijke show geven. Ook de Langedijk is met haar Flo- ralia-tentoonstelling niet achter ge bleven, die te zamen met een bijzon der ingerichte stand der onlangs op gerichte aquariumvereniging één fraai geheel vormde. Het was de Ned. Herv. vrouwenclub te Noord-Scharwoude. welke het initiatief genomen heeft deze tentoonstelling te organiseren. In het kleine zaaltje van familie de Bak ker was de gehele expositie met velen medewerking ingericht. Er was zeer veel werk van gemaakt. Niet alleen de jeugd, maar ook de ouderen heb ben laten zien wat er op dit gebied te bereiken is. Gedurende de twee dagen (Dinsdag en Woensdag) waarop de tentoonstelling werd gehouden, heb ben veel belangstellenden een kijkje genomen. Onder hen bevonden zich ook burgemeester Schelhaas en zijn echtgenote. Een deskundige jury, bestaande uit de heren M. Kriek en H. Ligtenberg, heeft zich beijverd om al de inzen dingen aan een nader onderzoek te onderwerpen. Het resultaat was, dat de volgende inzendingen bekroond werden: Afrikanen Elly de Pijper, Oudkar spel 3de prijs. Fuchsia's: Mevrouw D. Groot-Ootjers le pr„ Mevr. de Geus- Kuijt 2de pr., Mevr. K. Keizer-Vlug, 3de pr„ allen te Noordscharwoude. Geranium's: Mevr. R. Borst-Hart te Noordscharwoude ging hier met alle prijzen, een le, 2e en 3de weg. Bego nia's Mevr. de Wagt-Bethlehem, Nrd.-. scharwoude le pr., Mevr. Kalverdijk- Willems, Oudkarspel 2e pr„ Mevr. Wie- dijk-Pranger, Noordscharwoude 3de prijs. Salvia's: Ineke Glas. Oudkarspel le pr„ Bert de' Rijke, Noordscharwou de 2e pr„ Kees Muller, Noordschar woude 3de pr. Collcus: Gerard Groot le pr.. Mevr. M. Visser. 2e pr., Ali Klif fen 3de pr„ Cobi Dekker 4de pr., al len te Noordscharwoude. Pietje Puck, Mevr. Kalverdijk-Willems, Oudkar spel le pr., Mevr. Visser 2e pr.. Mevr. Glas-Koeman 3de pr., Bert de Rijke 4de pr., Nellie Pranger 5de pr., allen te Noordscharwoude. Agaratum: Ineke Glas, Oudkarspel le pr., Mevr. N. Oot- jers, Noordscharwoude 2e pr., Mevr. Meurs, Oudkarspel 3de pr. Vrije inzendingen planten: Mevr. N. van Eeten-de Vries le pr., Mevr. de Wed, J. Sterringa 1ste pr.. beiden te Oudkarspel. Mevr. Borst-Hart 2e pr., Mevr. Glas-Koeman 3de pr., beiden te De houten schuurtjes van de wonin gen m de Oosterstraat die langzamer hand in een minder solide toestand ge raakt zijn, worden thans door stenen schuren vervangen. i geheel wordt uitgevoerd door de laagste inschrijver, de firma J. Rutsen te Zuidscliarwoudc. Ook de woningen worden opgeschil- cera, zodat het geheel een .florissanter aanzien zal krijgen. Noordscharwoude, Mevr. G. IJff-van Exter, Oudkarspel 3de pr. Vrije inzen dingen bloemstukjes: Klaas en Gerda de Geus, Noordscharwoude le pr„ Mevr. N. Kooij-Bak 2de pr„ Mevr. R. Borst-Hart 3de pr., Mevr. van Barne- veld 4de pr., allen te Noordscharwoude Vrije Inzendingen planten. Mevr. W. v. Rijn-Doorn, Noordscharwoude, 2de prijs. Vrije inzendingen bouquetten: Klazientje Groothuizen le pr., Mevr. T. Sijpheer-Boot, 2de pr.. Mevr. K. de Vries-Borst 3e en 4e pr., allen te Nrd- scharwoude. De uitslag van de attracties was, dat de hoofdprijzen gewonnen werden door Nely Kramer Ad. (theekleed), mevr. van Reijn-Doorn (aquarium) en ds. Pliester (sprei). J J KENT de sage wellicht en mis- schien ook niet (meer). Wat heden ten dage de machtige stad Napels is, behoorde zo ongeveer 1000 jaar voor Christus aan Sirene. Deze, de legendari sche vrouw-vis Parthenope, werd vol gens een Grieks inschrift in een. steen, gevonden in de fundering van de kerk San Giovanni Maggiore, aldaar be graven. Hoe dan ook, een feit is, dat Napels en zijn stranden, van Misene tot Mi nerva aan de schone blauwe golf, reeds werden verheerlijkt en bezongen door Virgilius en ook door zijn tijdge noten Ovidius en Horatius. Zij zagen Napels enstierven...... Noordelijk en Zuidelijk van Napels, omspoeld door het diepblauwe water, liggen daar de twee toeristen-eilanden Ischia en Capri. Ik vertelde U reeds, leze ressen en lezers, ons doel was Capri en niets anders, omdat men, met be perkte geldmiddelen en krap toege meten vacantietijd, nu eenmaal niet alles ter wereld kan bezoeken. Dat zou bovendien verkeerd zijn voor het koesteren van onze dromen, die toch nooit alle verwerkelijkt worden. Maar Ischia behoort, inèt Capri, als een onverbrekelijke twee-eenheid bij de legende. Want Ischia met zijn hoog torenende krater en Capri (gelukkig zonder krater) waren de twee han den, die de zeelieden in de oude tijden omklemden, nadat ze, door de beto verende lokzangen der Sirenen, in de val waren gelokt, waarna ze dan met hun leven moesten betalen voor hun argeloosheid. Ge kunt vanuit Napels met de trein of touringcar langs de autostrade, via de Vesuvius en Pompei, naar Sorrento en dan verder met de boot naar Capri. Die tocht zal - ook wel haar bekoring hebben, maar als die duurdere reis U niet schikt, ga dan rechtstreeks met de mooie salonboot, dwars door de Golf van Napels. U zult voor die paar guldens heus geen spijt hebben van de trip. (AtAlf»A XAC'if/ San Michele, het huis, waar des tijds de auteur van het gelijk namige boek, Dr Axel Munthe, woonde. VA EEN UUR bereiken we Sorrento en steile rots, recht uit zee rij zend, waar, hoog boven de waterspie gel, de huizen en hotels zijn gebouwd. Tot onze spijt moeten we Sorrento, nadat wat reizigers aan wal zijn gezet en ook opgenomen, weer verlaten. Hunkerend kijken we over de reling van ons schip naar de mooie stau. Hier aan land te mogen gaan. Maar we mogen volstrekt niet klagen onze hunkering zal immers dubbel en dwars worden beloond; nog maar een half uur en dan stomen we de haven van Capri binnen. Als dan Sorrento allengs vervaagt, lopen we naar de voorplecht, waar het een gedrang is VOORLOPIGE indruk op de luchtvaartshow te Farnborough van hetgeen de Britse industrie op het ogenblik aan luchtvaartmaat schappijen en luchtmachten kun bieden is: Niet zo bar veel nieuws, maar ah vanouds veel goeds. Die indruk is overigens voor wijziging vatbaar, want men zal zich pas een enigszins gefundeerd oordeel kun nen vormen als men langer dan zeven uur de bijna 240 stands met materialen, de circa veertig op de grond geëxposeerde vliegtuigen en het ruim twee uur durende vourvliegen van vijf en dertig toestellen zou kunnen bekijken. Dan komt men tot de slotsom, dat deze expositie weer het luilekkerland voor luchtvaart! cchnici en vrienden van de luchtvaart is. Dit jaar zijn weer duizenden technici uit niet minder dun negentig landen naar Farnborough gekomen om op de hoogte te raken van hetgeen de Britse luchtvaartmensen weten te presteren. EEN GEHEIM ie moeilijk te bewa ren. Dit wordt wel verre van ge makkelijk als het een nieuw vliegtuig betreft, vooral als het dan nog gaat om knapen als de AVRO „Vulcan"- bommenwerper eri de Handley Page „Victor'-bommenwerper. Zij staan daar om op een plek van het vliegveld, waar niemand te dicht bij kan komen, maar waar iedereen ze met het blote oog goed kan zien en natuurlijk met de telelens uitstekend kan fotografe ren. Tijdens het opstijgen en dalen kan men de telelens wel laten rusten, want dan komen deze machines op een afstand van dertig meter op de grond voorbij. Over deze hypermo derne toestellen zijn bijna geen ge gevens vérstrekt, maar de buitenland se vakpers weet over deze. viermo torige straalbommenwerpers na een tijdje toch wel heel wat te vertellen... De „Vulcan", het eerste viermotori ge straalvliegtuig met driehoeksvleugel was de sensatie 111 1952. Twee „Vul- cans", drie een-motorige proefkonijn tjes en tenslotte een nieuw lesvlieg- tuig vormden -met zijn zessen drie hoeken tegelijk in de lucht, en in for matie, het stuk van het jaar. Dat was iets nieuws, dat zelfs in de Verenigde Staten nog niet is vertoond en dat zover bekend is, ook achter het „ijze ren gordijn" nog niet is gepresteerd. Wat dit „nummer" aangaat was het inderdaad „The greatestair show on earth". Een verbeterde uitvoering van de „Valiant'-bommenwerper met vier straalmotoren van Vickers-Armstrong heeft juist de eerste vlucht gemaakt en zal hier mogelijk later in de week. nog verschijnen. Reusachtig is het viermotorige „Beverley'Vvrachtvlieg- tuig. Prins Bérnhard heeft dit toestel onlangs bij een bezoek aan de fabriek nog bestuurd. De Engelsen zijn in hun sas met het laatste snelheidsrecord van Neville Duke (1171 km p. u.) met zijn Haw- ker-Hunter. Sommige kranten zijn .begonnen het levensverhaal van de 31-jarige Duke te publiceren. Paradepaarden van de Britten op het terrein der burgerluchtvaart zijn. de „Cornets", de „Viscounts", de „Brit- 1 tannia", de „Heron". Van de De Havil- land „Cornet" verkeersmachine met vier straalmotoren zijn twee series gebouwd, 1 en IA. Het eerste toestel van de derde serie, de „Cornet 2", die groter en beter moet zijn, is gereed. Er is veel belangstelling voor deze machine. De tienmotorige vliegboot Saunders Roe „Princess", die vorig jaar voor het eerst te zien was, zal dit jaar vermoedelijk worden opgelegd tot betere tijden aanbreken. De ma chine ontbrak op het" appèl- Het graf van de apostel Petrus is niet gevonden, verklaarde de archeo loog prof. Carlo CecheUi onlangs in een lezing* aan de Universiteit van Rome. Zoals men weet maakte Paus Pius in zijn kerkboodscliap van. 1950 bekend, dat bet graf van de apostel gevonden was maar dat men de beenderen, die er in lagen, niet had kunnen identifi ceren als zijnde die van Petrus. In December 1951 verklaarde inmiddels een archeodoog, dat zekere stoffelijke resten, die bij de opgravingen waren aangetroffen, met „morele zekerheid" aan de appstel Petrus toebehoorden. Dit bestrijdt nu prof. Cechelli, die als grond voor ziin mening o.a. iaat gel den. dat keizer Nero de lichamen der christelijke martelaren als fakkels in het keizerlijke park gebruikte. Het lichaam van* de gekruisigde Petrus is met grote zekerheid ais fakkel ge bruikt, verklaarde de hoogleraar. BRITSE „GUERRXLLA'-STAKING DUURT VOORT De gisteren gehouden urenlange be sprekingen, om een einde te maken aan de „guerrilla"-staking van ongeveer 4.500 Britse electriciëns, zijn vastge lopen. Het ministerie van Arbeid maakte bekend vastgesteld te hebben, dat „er geen voor beide zijden aanvaardbare grondslag voor regeling van de ge schilpunten" bestaat. OBDAM, 9 Sept. 3500 kg slabo- nen 2557; 1500 kg bieten A 5.00: 3000 kg uien: 5.00- 5.30, drielingen 9.60,nep 21-23.50;. 1000 kg peen B 5.00. van je welste iedere nieuwe toerist wil Capri zien. „Dat moet het zijn", zeg ik, op eea hoge rots wijzend. „Dat stenen gevaarte?" vraagt mijn vrouw. Uit haar vraag klinkt de te- leurstelling om het beloofde land. Ia dat Capri?" ,Si. signora". zegt een matroos, die naast ons staat. Maar dan, een kwartier later, doe men vanuit de grauwe rotswanden de omtrekken op van de huizen, van on der tot aan de top. Weer wat later zien we dat die huizen gekleurd zijn rose, blauw, geelMijn vrouw laat een gerekt „oh..." horen. En dan na tien minuten, Iaat de stoomfluit van ons schip een vreugdekreet sner pen. We stomen langzaam de havefl van de Marina Grande binnen. Op de lange aanlegsteiger wemelt het van mensen. Rappe matrozenhan- den werpen de trossen en binnen en kele minijten liggen we gemeerd. Tussen het bonte gewoel van rijk uli> gedoste portiers, die hun hotels aan prijzen, vissers, matrozen en toeristen, werken wij ons naar de havenkant. De haven op het eiland Capri alleen al is een juweel met de vele karakte ristieke winkeltjes en de visserswo ningen, tegen de helling der rots ge bouwd. QNDANKS de eenzame ligging daar midden in zee, is het eiland volstrekt niet primitief wat de accomodatie be treft. Integendeel, al zijn er nog altijd de Phoenieisehe trappen met de 771 ia de rotsen uitgehouwen treden uit de tijd van keizer Tiberius, er is ook een kabelbaan de Funicolare. We wor den in het leuke speelgoedtreintje; met een matige gang de steile rotsen opgehesen, dwars door de bloeiende wijngaarden en tussen oleanders door. Als we uit het treintje stappen, staan we op een plein, de Piazza Campa- nila. Daar staan we. met. onze drie; zware koffers, die we, uit zuinigheid, zelfs overal hebben gesjouwd, omdat die zwerver uit Napoli met zijn rode neus het niet onder de 500 lire wilde doen. Maar dan blijken we opeens te rijn opgemerkt door een troep haveloze Jongetjes met bruine, blote benen, een troep vagebondjes, die op de trappen van de kerk zitten. „Pensione, signore?" vraagt een knaap van een jaar of zeven. Zijn donkere ogen zien mij aan, terwijl zijn kleine vuile knuistjes al twee koffers hebben gegrepen. Ik stel mijn Italiaanse woorden-l fabriek uit het aangeschafte boekje „Wat en Hoe moet ik het zeggen in Italiaans" in werking. „Quante costa?" vraag ik. „Two hundred lire", klinkt prompt het antwoord, als ik zeg dat we op de Via Tragara moe ten zijn. De kleine schelm zijn Engels is niet slechter dan mijn Italiaans, „All right", zeg ik. „Villa Luisa", Hij en zijn broertje, .die hij eerst aan ons voorstelt: „My brother", slingeren onze koffers op de smalle schouder tjes en snellen ons vooruit. QNZE slaapkamer komt uit op een terras van wel vflf meter breedte de pergola! Van hier hebben we een magnifiek uitzicht op het eiland en de zee. De zuilen van de pergola zijn omslingerd met wijnranken van het „dak", dat bestaat uit latwerk, han gen de druiventrossen, die daar bloeien en verdrogen. We kijken gefascineerd naar de zee omlaag, waar, rechts, de Marina Piccola (de kleine kust) moet zijn. Links van het eiland torenen de drie Faraglioni, een rotsengroep. Daar, zowel als bij de Marina Piccola, moet het heerlijk zwemmen zijn in het diepblauwe water. Morgen gaan we er heen. Op verschillende hoogten hangen letterlijk de gepleisterde hui zen met hun tuinen tegen de rotsen. Die eerste avond weten we niet goed nat we het eerste zullen gaan doen. Onze magen beginnen te knagen (de lunch van de eerste dag op Capri heb ben we al standvastig overgeslagen) Maar een niet te duur diner zullen we toch werkelijk moeten nemen. Toch bljjven We die allereerste avond nog toeven op onze pergola, ondanks onze vragende magen. Misschien komt het wel omdat we zelf in onze, moderne woning in Den Haag een baJcon achter ons huis hebben, waar men niet kan lopen alvorens de keukendeur te heb ben gesloten, doch we zijn beiden ver liefd op de vüf meter -Trede pergola, U hebt ze zelf ook waarschijnlijk wel eens met critische blik bekeken, lezers, de schilderijen in de kunstwin kels, waar ge zulk een pergola in een hangende tuin bewonderde. Nu ja. wel mooi.maar.echt.De be toverende „echtheid" van die geschil derde sprookjes hebben we die eerste dag ondergaan des middags de nabij heid der bloemen, die, als het hoog seizoen is op Capri, overal bloeien. De blanke muren van villa Luisa zowel als van het huis der buren, dat een meter of tien lager „hangt", zijn versierd met guirlandes van rode win gerd. Tussen de stenen van de muur, die de beide villa's scheidt, nestelen zich bosjes myrïTNn en rozemarijn en duizendschoon, waartussendoor zich talloze vlugge hagedisjes voort be wegen. JN DE late avond, na het diner> zitten we dan tveer op onze pergola De blauwe baai, diep onder ons, is donker en stil nu en ook de wijde met diamanten bezaaide hemel boven Capri. Half beneden de rots zien we de verlichte terrassen der vele hotelsErgens, van een punt op de rotsen, klinken de tonen tot ons door van een jazs-band daar is een dancing en nachtclub. De schelle klanken van het koper vor men evenzovele dissonanten in de natuurlijke stilte van deze godde lijke avond. Het is een onderdeel van de vloek op Capri, waar Axel Munthe in zijn boek „San Michele over klaagt. Deze muzieklijkt ons een ontwijding en het stoort ons geluk die eerste avond.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9