De Jouster dorps winkel werd tot een bedrijf met wereldfaam De man uit Australië TE NIEUWS Voedselpositie gunstiger Mil r Pella stelt een volksstemming over Triest voor 1 lijke stand ;r bevolking tberichten op Koningin i Prins Twee gelieven legden basis Thans duizend man personeel Pancras ikarspel tvis" hengelde op Langedijk koedijk OP DE EERSTE RMISDAG ud Avifauna Douwe Egberts tweehonderd jaar DE HERDENKING Douwe Egberts Boeiend bedrijf Ex-koningin Narriman vraagt scheiding FAO optimistisch Azië blijft achter kt K| mm Pim, Pam Pom en de wonderlamp Tito wil er niet van horen Zingen in de keuken Ons dagelijks feuilleton Luister eens naar: Radioprogramma MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 Maartje. d. van M. de is Jannette P.,. d. van Leegwater. Nicolaag ij en en N. Twisker (geb. 1 w d Christiaan Schol- en Geertruida Christiaan Scholtens en i r. Paulus Groenwoudt, van Aafje Leegwater. i M. Vlaming (echtg. I an Oudorp (NH) naar Bo* I W. Oostdijk van Drie- naar Achterweg 32; an Alkmaar naar Achter- Kooij (echtg. A Spijker) Bovenweg 89. n Joannes Slijker van naar Canada; Pieter Bovenweg 170 naar jemeer; Geertruida Vis-er 212 naar Enkhuizen; Yfke 26 naar Alk- De viswedstrijd, die ;reniging ,,De Potvis" Zon. Oudkarspelpolder heeft ot resultaat, dat in totaal n en 20 witvissen wer- uitslag was; 1. T. Bak- •s 31Vt cm; 1 Shr. Put rtjes 9 st., 3 A. Keeman man 8 st., 5 A. Sannes ren 6 st., 7 J. Worms* 8 J. de Vet 5 st. EN VOORWERPEN Bij de als gevonden aangegeven dames-zakhor- 1 paar bruine glacé- ubber zadeldekje, alpino- portemonnaie met inhoud, groepsbureau Rijkspolitie op werkdagen n 14-17 uur. rmisdag had een tragisch 'morgen hield Aurora muzikale rondgang langs ar inleiding van de ker- s waren er veel kinde- n enop de autoped, isjarige Jantje de Waal niet op de motorfietser Wieringermeer, zwaaide am met de motorfiets ia werd in de berm der Een flinke achterhoofd-, gebroken dijbeen wee teer J. Molenaar, voor- afdeling EHBO Koedijk, De artsen Risselada en ervanger van Dr. Piers ter plaatse. De kleine 4, Smit binnengebracht opgebelde ziekenauto jongetje naar het zie* ernaar. RWOUDE, 14 Sept. - Eigenheirr^rs 10.80 Eigenheimers 11.60, Be- Eerstelingen 9,8010,30, Isselster 8,90, Souvenir 9, drielingen 6,80: 10.000 60, grove 4,505,10, drie- nep 8—20; 5000 kg sper- I 43—48, II 26-4? 1000 kg rode kool A 4,30 kg groene kool A 9.50; kool 3.50—3,70; 1000 stuk! 23—25. - 14 Sept. 6500 kg Eigenheimers 12.401280, en Bintjes 11,10; 2500 9,50 en nep 1$ i 22—56; 1500 kg bieten witte kool 3,50; 160 stukJ 1.10 en II 10.50. ,ANGENDIJK, 14 Sept. -I pelen: Eigenheimers 11. ir 9,80, Meerlanders 10.A 0—10,30 en grove Schtfr cg rode kool A 5,901L'" 2000 kg gele kool A 8,50; ie kool: A 9.20—11,70 witte kool 3,504; 4000 57; 7300 stuks bloem* —26.50 en B II 814.501 5,20—5,80 en nep 16.30- bieten A 6,90. gecorrigeerd) .ten, die zich de tolk8* Nederlanders en buite L i sluitingsavond van dfauna" zeer ter haI ich met het volgend te'« de Koningin en Ah- •Jederlanden gewend, oor het feit, dat onsi irk Avifauna te MPbe" lavond als cultureel c liten, terwijl tienduizo" ers en evenzovele sluiting zouden betre 1 groot aantal van d de eerbiedige vrijn ce Hoogheden te ver bemoeiingen Avifaun e behouden'. r i was ondertekend o Polman Tuin (pennl"/d. ■fonds Amsterdam Fonds), mr dr K. Haag, W. Walpoott, [hout. Alphen a. 1d. R y, hiebroek en architect, rzitter „Alphens Belans (Van een onzer verslaggevers) TEN IDYLLE tussen een jongeman uit Joure en een meiske uit Idskenhuizen moet het begin geweest zijn. Als dat „famke", Akke Thyses, er niet geweest was, zou Egbert Douwes misschien óók wel zijn winkeltje in tabak, koffie, thee en koloniale waren in de Midstraat te Joure hebben gekregen, maar waarom zou men niet aannemen, dat haar charme mede bepalend is geweest? Men weet hoe dat gaat bij jongelui in dergelijke omstandigheden: men bouwt een lucht kasteel wij zullen althans maar aannemen, dat die sport ook de jongelingschap uit de eerste helft der achttiende eeuw eigen was en ziet dan maar eens, in hoeverre dat project te benaderen is. Dat hun luchtkasteel bestond uit een winkeltje in tabak, koffie, thee en de rest, getuigt er trouwens van, dat er wel lets in die jongeman stak, want dat was toen een jonge, veelbelovende handel. De verkoop ten plattelande van deze waar was in de Hollanden namelijk ver boden en de Verenigde Oost-Indische Compagnie probeerde het daarom in de andere gewesten, onder andere in Friesland. Dat sloeg in, want stond van de tabak al niet in het „Cruydtboek" dat het was „het beste geneesmiddel voor alle pijnen des hoofds" dat warm opgelegde tabaksbladen hielpen tegen maag krampen en jicht, het sap tegen kiespijn, het afkooksel tegen hoest en asthma"? En zei een Amsterdamse dokter destijds niet dat men „al de medicijnen wel wegschrappen kan uit de boeken en er alleen thee voor in de plaats stellen"? En bovendien: de tabak liet zich zeer goed roken en de koffie en thee waren wel te drinken. Geen wonder dus dat Egbert Douwes en zijn Akke daar aan de oever van het Koevordermeer of in het lommer van de bossen van Huis ter Heide meer dan eens hebben gedacht aan hun tahak-koffie-en-thee-nerinkje. LIET BLEEF aanvankelijk een lucht- kasteel geen van beiden beschikte over contanten om die winkel te rea liseren. Egbert Douwes wist echter raad: hij monsterde zich zegt de overlevering aan op 'n schip en keerde na lange tijd terug met een buidel vol geld. Te weinig echter om er een winkel mee te beginnen. Hij ging wéér en zou toen genoeg hebben gehad, waren Akke en haar moeder niet in dermate zorgelijke omstandig heden gekomen, dat zij het eerste spaarpotje hadden moeten aanspreken gedurende Egberts (waarschijnlijk ja renlange) afwezigheid. De liefde, ge lukkig, was hecht en sterk en Egbert Douwes voer wéér uit: driemaal was ook toen al scheepsrecht. En toén kwam er geld genoeg op tafel om (in 1753) Akke als ziin bruid te kunnen binnen leiden in de Jouster winkel. Zo begon het, twee eeuwen geleden, l'it dat kleine winkeltje aan de Mid straat sproten twee bedrijven voort in Joure en Utrecht, waarin nu duizend man werk vinden (600 in Joure en 400 in Utrecht), waarin de pakjes tabak, koffie en thee aan de lopende hand worden geproduceerd hij tien-, nee honderdduizenden per dag. Pakjes, die de naam van Douwe Egberts hekend maken over de gehele wereld. Ja, eigenlijk had dat Egbert Douwes moeten zijn, maar het lot heeft het anders gewild. Of misschien ls het ook weer logisch, want hoe groot het za kenmanschap van Egbert ook was (drie jaar na de stichting van zijn winkeltje had hij al een eigen kofschip en dertig jaar later was de zaak naar uit zijn dagboek blijkt al een kleinbedrijf, dat andere winkels en winkeltjes tot klant had), het ziin toch kennelijk zijn nazaten geweest, die een productie van enige importantie bereikten. dere van dit bedrüf is immers die traditie van vader op zoon, nu al twee honderd jaar lang en de daaruit ge groeide verbondenheid met de eigen, vertrouwde omge ving. Het ls waar, er is sedert 1919 ook een vestiging in Utrecht, e«n zeer belangrijke zelfs, sinds daar heen in 1929 de verkoopleiding, de expeditie en de grote koffie branderij werden overgebracht (de kleine branderij bleef in Joure voor het noorden). Maar Joure bleef de hoofdzaak en in Joure voelen de De Jongs zich eigenlijk pas weer thuis. Daar begon het met de roman ce; daar vliegen nu de pakjes veel kleurig en veel soortig de wijde wereld in. Bij millioenen per jaar. Een bedrijf met zo'n geschie denis zou niet de liefde hebben van zijn leiders?! Op 18 September zal uit Fries land een extra-trein naar Utrecht rijden om de leden van het J ouster personeel (en hun aanhang)daar de htrdenking van het 200-jarig bestaan van de Douwe Egberts- fabrieken bij te laten wonen. Het personeel heeft deze trein al bij voorbaat „De Fleanende Fries" gedoopt... Op 19 September zal de officiële herdenking zijn in Joure, waarbij 's morgens het feestgeschenk voor de bevolking zal worden aangeboden aan het gemeentebestuur van Haskerland: een carillon voor de Jouster toren, en er 's middags een receptie D.E. heeft bovendien nog een aardige geste gedaan jegens het plaatselijk muziekcorps „Con cordia"; een lang gekoesterde wens zal in vervulling gaan: de muzikanten krijgen uniformen'. Inkopers, proevers, meleerders zal de jubilaresse zijn bewondering niet onthouden. Twee eeuwen lang een dergelijk bedrijf in stand te houden (en meer dan dat!) is een gelukwens waard. Egbert Douwes overleed in 1802, zijn zoon Douwe Egberts vier jaar later. Diens weduwe. Lysbeth Mintjes, schijnt een fikse dame te zijn geweest. Onder de overlijdensadvertentie, die zij in de Leeuwarder Courant liet plaatsen, zet te ze zakelijk „NB De affaires blij ven continueren op de Firma van de Weduwe Douwe Egberts" en met drie van haar zoons ze had negen kinderen leidde ze het bedrijf dan door de moeilijke Franse jaren heen. Er wordt een nieuwe tabakskerverij gebouwd en de ..affairs" worden steeds omvangrijker. Vier zoons, onder lei ding van Hessel Douwes, die dan al De Jong heet, zetten het bedrijf voort. Johannes Hessels de Jong leidde het van 1855 tot 1883 en moet aanzien, dat de grote brand van Joure van 1881 zijn kerverij in de as legt en het familie archief verteert. En als hij op vijftig jarige leeftijd overliidt, is daar alleen de veertienjarige zoon Cornells Johan nes. die de traditie kan voortzetten. Als hij twintig is, moeten ziin prille schou ders de gehele verantwoordelijkheid torsen, maar zij waren er op berekend, getuige het_ feit, dat deze jongeman de nu 84-iarige commissaris van de N.V. ziin bedrijf heeft opgewerkt tot een moderne fabriek, die elke schre de van de techniek bijhoudt. Dr M. P van Buijtenen. die een studie over het bedrijf schreef, schroomt niet, hem de „waarlijk tweede stichter van Douwe Egberts" te noemen. De zesde genera tie trad aan: in 1916 en 1926 deden de zoons Johannes Hessel en Egbert Douwe hun intrede in de fabriek en inmiddels ontvangt de zevende gene ratie. de beide zoons van Johannes Hessel (Cornelis Johannes en Petrus Johannes), al weer haar opleiding. VU KENT GE heel wat De Jongs, maar de vluchtige kennismaking is toch niet overbodig, want het bijzon- SANAPIRIN jaagt kou _L en pijn uit Uw body T Ex-koning Faroek van Egypte zal worden gedagvaard om voor een reli gieuze rechtbank te Heliopolis te ver schijnen, teneinde de eis van Narriman Inzake echtscheiding en alimentatie te horen. De zitting zal op 14 December worden gehouden. Faroek heeft al la ten weten dat hii niet zal verschijnen, men weet niet of hij er zich zal laten Vertegenwoordigen. Trouwens, men behoeft die historie ijl het geheel niet te kennen en óók geen straffe roker of verslaafd aan de thee te zijn om ge boeid te worden door een bedrijf als dit. Is het dan niet fascinerend te zien, hoe daar grote va ten vol goudgele Virginia-bladen (va ten, die per stuk in staat zijn om een normale roker honderdzestig jaar zoet te houdenen de donkere partijen uit de jute-balen en matten van Bra zilië. Indonesië en de Balkan verwerkt worden tot geurende melanges van shag-, rook- en pruimtabak? En te zien, hoe de letterlijk theeslurpende fijnproevers uit de driehonderd soor ten Javaanse thee (Ceylon kent 1200 en India en Pakistan zorgen nog eens voor 5500 verschillende soorten) die combi natie zoeken, die de huisvrouwen ver wachten te vinden als ze hun gebrui kelijke onsje thee bestellen? Want: tabak, koffie en thee zijn natuurpro ducten, waarvan de kwaliteit, de voch tigheidsgraad en de geur nimmer ge lijk zijn aan die van de vorige zending. Daardoor is een bedrijf als dit zo leven dig en interessant. Daardoor is in dit bedrijf, met zijn indrukwekkende ma chines, de mens ook nog steeds de baas gebleven; de kenner, die men ge voeglijk de ziel van de fabriek en van het gefabriceerde mag noemen. Wie zó deze „affaires" beziet, steunend op een betrekkelijk kleine groep van kenners yOOR HET eerst sinds de jaren voor de oorlog neemt de productie van voedsel in de wereld met eenzelfde percentage toe als de bevolking, zo blijkt uit een rapport over 1953 van de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties. Dit geeft echter geen juist beeld van de toestand. De stijging was in de Verenigde tSaten veel groter dan de bevolkingsgroei, in het Verre Oosten is de productie per hoofd van de bevolking nog vijftien tot twintig pro cent kleiner dan voor de oorlog. En toen was ze al onvoldoende. Neemt men aan, dat de grens van wat een mens perr dag aan voedsel nodig heeft, overeenkomt met drieduizend calorieën, dan laat zich berekenen, dat in Nederland de beschikbare hoeveel heid voedsel in 1952/1953 ongêveer 2890 cal. bedroeg. In verscheidene Europese landen, zo in Engeland, Eire, België, Luxemburg, Zwi*:erland en de Scandi navische landen kwam men boven de grens van 3000 cal. uit. Daarentegen blijven alle landen in Latijns Amerika, Azië en Afrika er beneden. Het laagst is India met 1650 cal. Nederland is het land met de grootste export van zuivelproducten. Het wordt op de voet gevolgd door Nieuw-Zee- land. Nederland dankt zijn eerste plaats op de lijst van zijn enorme uitvoer van gecondenseerde melk; ten aanzien van boter, kaasen melk wordt het door Nieuw-Zeeland overtroffen. Onze zui- velexnort bedroeg in 1952 pl.m. 365.000 ton, die van Nieuw-Zeeland 343.000 ton, die van Denemarken 229.000 ton. Bulgarije heeft via de secretaris generaal der VN, Hammarskjoeld, doen weten, dat het betrekkingen van goede nabuurschap met Griekenland wenst. Te Amsterdam werd de honkbal- wedstrijd O VVOHHC (Haarlem) ge speeld met als inzet het kampioenschap van Nederland. De Amsterdammers won nen met 2-0, waardoor zij voor de vijfde maal in het bezit van de titel kwamen. Het afwegen van de tabak moet met de hand geschieden, aange zien het materiaal draderig is. De buizen zorgen voor de aanvoer van de tabakszolders (soort bij soort), de meisjes gooien de gewogen tabak in de roulettehet begin van een ingenieuze verpakkingsmachine, die 15 d 20.000 pakjes per dag kan afleveren. En deze machine is slechts één van de vele. Dat deze ingewikkelde machine thuis hoort in een .theefabriek, zou men op het eerste gezicht haast niet willen geloven. Toch is het zo: zij fabriceert de theezakjes, die vroeger bijna uitsluitend in de hotels e.d. werden gebruikt (de theebuideltjes in de kleine kanne tjes), maar die na de oorlog ook hun weg naar de huiskamers heb ben gevonden. 119. Pim schrok zich een hoedje, toen hii zag. dat hii de kostbare hengel van de baron in tweeën had gebroken. En de baron schrok niet minder. „Wat doe je me nou?" schreeuwde hij verschrikt naar Pim. Maar deze was al weggerend in de richting van een motorboot, die een eindje verderop aan de steiger lag. „Misschien kan ik daar een hengel le nen". dacht hii. „Anders durf ik de ba ron niet meer onder de ogen te ko men. Maar Pim wist niet, dat de mo torboot. waar hii op toestapte, aan de heer Barend Bigger behoorde, dezelfde, die de baron in de greppel had laten duikelen. Toen deze dan ook het ver zoek van Pim hoorde, wendde hii zich grijnslachend tot zijn schipper. „Help deze jongen eens even aan een hengel tje voor de baron! Maar een goeie als jeblieft". De schipper dook in de ka juit, terwijl de heer Bigger Pim van het hoofd tot de voeten opnam. „Zo, ben jli het hulpie van de baron", grin nikte hii. „Hoe ziin jullie hier zo gauw gekomen? Ik meende een uurtje gele den te zien. dat jullie een ongelukje met de wagen hadden. Ik dacht, dat ik mijn grootste concurrent kwijt was, maar het schijnt niet zo te mogen zijn. Maar ik bliif sportief hoor. jongen". Hier heb jli een hengel voor de baron en een goeie". Op hetzelfde ogenblik kreeg Pim een boomtak in ziin handen gedrukt, waaraan een touw was beves tigd met een kurk en een veiligheids speld. „Zo vriendje, breng jij deze hengel maar gauw aan de baron. Met de complimenten van meneer Bigger, moet je maar zeggen". En tegelijkertijd barstte Barend Bigger in schaterlachen uit. JJE ITALIAANSE premier Pella heeft voorgesteld, de kwestie-Triëst door middel van een volksstemming op te lossen. Teneinde de voorwaarden hier voor vast te stellen zou op zeer korte termijn op neutraal gebied een bijeen komst moeten worden gehouden van vertegenwoordigers van de Amerikaan se, de Britse, de Franse, de Italiaanse en de Zuidslavische regering. Pella deed dit voorstel in een rede te Rome, waarin hjj tevens bevestigde, dat Italië Triëst nooit zal opgeven. Belgrado heeft het voorstel reeds officieel verworpen. De huidige toestand is door de ont wikkeling van de laatste jaren vol komen achterhaald, meende Pella. Ita- lië is bovendien niet van plan, deze kwestie nog langer onopgelost te laten. Aan zeven en veertig millioen Italianen moet thans recht worden gedaan. In dien dit niet zou worden gedaan, aldus Pella, zullen ons parlement en onze regering weten, hoe zij zich de vertol kers van de belangen van het land en van de wil van het volk moeten maken. Italië acht de driemogendhedenverkla- ring van 1948 nog steeds van kracht en :'-t in haar voorstel aangaande een volksstemming geen alternatief, doch De afwas bekort. „aiwashanden" verdwenen l Wist U, dat er tegenwoordig veel meer wordt gezongen in de keuken? Ja wer kelijk.... er wordt zingend aan de afwas gewerktdie sombere ge zichten van weleer zijn verdwenen. Castella Vaatwas heeft die revolutie bewerkstelligd. Alle oude narigheid en tijdverlies behoren nu tot een verleden dat niemand meer terugwenst. Een en kele lepel Castella Vaatwas geeft tei len vol actief sop, waaruit de vetste borden, de vuilste vorken en lepels direct spiegelend schoon, flonkerend en glanzend te voorschijn komen. Castella Vaatwas lost niet alleen vet en vuil op.... maar ook het probleem van die nare „afwashanden". Castella is goed voor Uw handenU kunt na de afwas vol trots een paar fluweel zachte handen tonen! (Advertentie. Ing. Med.) 31 „Maar dat is toch zo. Je hebt mij nu ]e liefde verklaard, je hebt me gekust, twee keer nog wel. Maar wil dat nu zeggen, dat je met me wilt trouwen?" „Met je trouwen „We kunnen lang verloofd zijn, of kort, net zoals jé wilt. Het zal natuur lijk wel even tijd vergen, voordat we alle voorbereidingen getroffen hebben voor de bruiloft. Zou een lange verlo ving niet het beste zijn, Peter?" Hij begreep nog steeds niet helemaal, wat er nu eigenlijk precies met hem gebeurd was. Voor zichzelf was hij er zelfs nog niet eens van overtuigd, dat er iets gebeurd was. Hij zou er over hebben kunnen dromen. Hij had erover kunnen lezen. Maar dat hij hier zo rus tig zat, helemaal bij zijn volle verstand dat hij hoorde en zag wat hem over kwam en zich toch zo hulpeloos voelde, neen, dat kon Peter niet begrijpen. „Het zal het beste zijn, dat we het vanavond maar bekend maken", hoor de hij Cladia zeggen. „Doe me een ple- zier en houd je mond dicht totdat ik me klaargemaakt heb. We zullen het zeggen, als we hen allemaal bij elkaar hebbenof zou je het hen lie- ver een voor een vertellen, Peter?" „Maakt dat enig verschil?" Claudia lachte. „Ik denk niet. Het be langrijkste is, dat ze het weten, waar om zou je er een geheim van maken, dat je verliefd bent? „J'a, inderdaad, waarom?* Claudia was weer achter het stuur gaan zitten. Ze keek hem met een onrustige blik in haar ogen aan. „Verliefd", zei hij. „Voelt het nu zo, verliefd te zijn. Ik heb me vaak afge vraagd, hoe dat zou zijn. En nu...." „Ja, lieveling?" „En nu". Onhandig maakte hij de zin af: „Welnu, nu ben ik verliefd". „O liefste. Je hebt me zo gelukkig gemaakt, Peter. Toen we in de auto stapten had ik niet durven hopen, dat je mij vandaag een aanzoek zou doen. Met geen woord, en zelfs met geen ge baar heb je je bedoelingen verraden. En toenplotselingbegon je er over". „Ha, ha, ja, plotseling Ze kneep hem jolig in z'n arm. „Stille wateren hebben diepe gron den, zegt het spreekwoord". Ze lachte. „Wat zullen ze raar kijken als we het hen vertellen. Ze zullen nog verbaas der zijn dan ik was. Ik kan haast niet wachten totdat we er ziin". „Ik kan het nauwelijks geloven", zei Peter, zich een dappere glimlach aan metende. Claudia startte de auto en reed het zijpaadje weer terug. „Eerlijk gezegd, werd ik al ongeduldig om te weten hoe jli over mii dacht. Als jii er van daag niet over begonnen was. had ik 't geloof ik gedaan". „Deed ie dat dan niet? Ik dacht, dat jii „Jii schattebout!" Zo opgetogen als ze zich voordeed, iwas Claudia beslist niet. Ze voelde in haar borst een koude, harde klont. Ze wist. dat dat haar hart was. dat in een steen veranderd leek. Ze zorgde ervoor, dat haar hersenen helder bleven werken en dat de emo tie haar niet overmande. Peter kon al niet meer denken. Met een wazige uit drukking in ziin ogen. zat hij de hele tocht naar huis stiekem in ziin hoekje. Hij was verliefd, hii was verloofd, hij ging trouwen!" „Zo, jij bent dus van plan om te gaan trouwen!" riep tante Cecilia, toen ze het grote nieuws hoorde. „Dat is mooi. Dat is prachtig. En dan te den ken, dat ik het niet eens aan heb zien komen. Oh, mijn kinderen, laat mii jullie beiden omhelzen en kussen. Jul lie hebt die arme tante Cecilia heel erg gelukkig gemaakt!" Claudia en Peter, die biina bezwe ken onder de druk van haar oersterke armen, grijnsden dwaas. Ze kregen een ferme zoen op beide wangen en wer den toen hardhandig tegen elkaar ge duwd en naar het zwembad gesleurd, waar Elwood en Letty lagen te genie ten van een zwemdemonstratie. die Kitty op haar gemak ten beste gaf. „Mensen, opgelet! Attentie schreeuw de Cecilia, de vogels uit de bomen op jagende en een eekhoorntje een dood schrik op het liif jagend. Elwood en Letty vreesden, toen ze de daverende stem hoorden, het ergste. Kitty, bruin en glimmend, klom uit het water en sloeg een nauwsluitende badjas om zich heen. „Mijn droom ls uitgekomen! Het ge slacht Ponsonby zal groeien en bloei en". Glimmend van trots en opwin ding liet Cecilia haar twee tegenstrib belende beschermelingen los, en om helsde Letty en Elwood hartstochtelijk. Kitty wankelde, toen ze een feestzoen kreeg en moest Peter vastgrijpen, om niet achterover in het bad te duike len. Slechts het resolute ingrijpen van Claudia kon voorkomen dat zii er sa men in terecht kwamen. Een fractie van een seconde belanceerden ze zelfs alle drie op de rand van het bad en het had een haartje gescheeld, of ze hadden een nummertje figuurzwem- men weg kunnen geven. „Bedoel je, dat Claudia en Peter ons wat te vertellen hebben?" vroeg Elwood, nadat de balanceerpartii, die op de zoen van tante was gevolgd, tot een goed einde was gebracht. „Bedoel je dat „Ik bedoel, beste vrienden", daverde de stem van tante Cecilia, „dat deze jongelui van plan ziin te gaan trou wen. Viif tellen geleden hebben ze mij het heuglijke nieuws verteld". Elwood en Letty stonden perplex. Toen Claudia haar moeder omhelsde, voelde zii warme tranen tegen haar wangen. Keer op keer hoorde zii haar naam fluisteren, teder droevig en vro lijk. Elwood schudde Peter de hand. „Gefeliciteerd, jongen. Je kriigt een pracht van een vrouw. En welkom in de familie. Heel hartelijk welkom. Ik ben er zeker van, dat jullie samen erg gelukkig zult worden". Kitty dacht aan Dick en in haar hart lachte ze. Dit nieuws zou hem treffen en als een klap tussen ziin ogen, zelfs nu hij wist, dat hii het kon verwach ten. Een nul voor het zwakke ge slacht. dacht Kitty cynisch. Laat ze maar praten. Liefde, toe maar. In ieder geval was Claudia best af met zo'n "ii- ke man. Toen ze even later Claudia naar huis vergezelde, zei Kittv wat ze eerder al leen maar had gedacht. „Maar ik hou van Dick", protesteer de Claudia, met moeite haar tranen be dwingende. „Ik heb nog nooit zoveel van iemand gehouden en ik weet heel zeker, dat hii evenveel van mii houdt. Wii hebben zoveel dingen gemeen. Kittv. En we begrijpen elkaar zo goed „Elkaar begriipen!" Kitty stak een si garet op en deed. alsof ze de woorden van Claudia niet gehoord had. „Je ver wacht zeker, dat ik ie zal condoleren (Wordt vervolgd.) slechts een practische toepassing van deze verklaring. Daarentegen heeft Tito, de Zuidsla vische president, op een massabijeen komst te Split gezegd, dat Zuid: 'avië elke poging van Italië om Triëst binnen te rukken als een aanvalsdaad zal be schouwen. Het zal deze met zijn eigen maatregelen beantwoorden. Tito heeft de gedachte van een volksstemming verworpen. Londen is thans van mening, dat er een conferentie van de Westelijke Drie met Italië en Zuidslavië dient te wor den gehouden, waarop de tussen beide landen hangende kwesties kunnen wor den opgelost. ARS ANTIQUA, ofwel: muziek uit een groot verleden, de eerste uitzending van een reeks pro gramma's over dit onderwerp. Aan de orde is de zeventiende- eeuwse chromatiek in Italië. Dit land kende in de zeventiende eeuw een bloeiend muziekleven, dat een bron van inspiratie en vakkennis was voor musici in vele andere landen. Verschillende belangrijke vormen zijn daar ont staan, zo het toccata, waarvan we enkele voorbeelden zullen horen. Daarin wordt de strakke orgel toon als het ware opgelost in een reeks versieringen en figuren; de toetsen worden als het ware maar even aangeraakt (toccata). Het gaat hier speciaal om chro matische muziek, om werken dus, die berusten op opgaande of afda lende reeksen van halve tonen. Dinsdag 22.00 over Hilversum I, 402 m). DINSDAG 15 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO (12.3013.40 Nationaal Programma). 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7-15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8-15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Schoolradio. 10.35 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12 03 Gram. - Nationaal Pro gramma: 12.30 Nieuws en Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.45 Gram. 13.00 Opening van de Staten-Generaal. 13.10 Troonrede door H. M. Koningin Juliana* - 13.40 Amus.-Orkest en soliste. 14.00 Gevar. programma. 14.50 Metropole-Or- kest. 15-30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: „De Ransiki-vlakte ln Noord Nieuw-Guinea", dóór Ir. F. C. van Loenen* 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 1900 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20 25 De ge wone man. 20.30 Omroeporkest en solist. 21.45 De Radiodokter. 22.00 Orgelconcert. 22-20 Actualiteiten. 22.30 Brabants Or kest. 22.45 Avondgebed en Liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.- muziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7-00 AVRO, 7 50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. (12.30— 13.30 Nationaal Programma.) 7.00 Nieuws. 7-10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 915 Koorzang. 9.30 Voor de huisrouw. 935 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Orgelspel. 12,25 Land- en Tuinbouwmededelingen. - Na tionaal Programma: 12.30 Nieuws en Tuinbouwmededelingen. 12 45 Gram. 13.00 Opening van de Staten—Generaal. 13.10 Troonrede door H. M. Koningin Juliana. - 13.30 Gram. 151.5 Voor de vrouw. 15 45 Gram 16 30 Voor de jeugd. 17.30 Tlroler- muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 „De Millioenennota", causerie. 18 40 Instr. Sextet. 18-55 „Paris vous parle". 19 00 Voor de kinderen. 19.05 Koorcon cert. 19 30 Gram. 19.40 Ronde Tafelpar- iement. 20 00 Nieuws. 20.05 Herhaling van de Troonrede. 20.30 Promenade-Orkest en sol. 21.40 Mededelingen. 21.45 Instr. trio. 22.05 Buitenlands overzicht 22 20 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.30—24.00 Reportage. Televisie. Nationaal Programma. 12.45—13.45: Opening Stater '"'•"raai. Troonrede. Vertrek van de stoet - 21.00 -22.00 Telefilm van de opening van de Staten-Generaal. Geïlhrtreerd praatje over de millioenennota 1954. r

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3