Sint Willibrordusstichting gaat 25-jarig bestaan tegemoet enda up. I Adembenemende spanning, hoge series en goede moyennes Inspannend en liefdevol werk gaf velen genezing De kaasmarkt gaf reeds stof tot vele artikelen De Boer zegevierde in vinnig duel tegen Piet Kaandorp Thans ook philosoof bij de Staf IDUNA-CORSET-SHOW Verenigingen deden goed lid uitgeleide Ook Dirk Wester is nog ongeslagen driekwart eeuw reputatie per fles f 4.50 Kwakzalver berekende f 2.50 van patiënten UITNODIGING OP DONDERDAG 24 SEPT. IN HET GULDEN VLIES De heer S, Winder jubileerde Het openingstornooi in De Doorbraak Volksuniversiteit komt uit met gedegen programma donderdag 17 september 1953 Als twee uitgestrekte armen, die symbolisch de bereidheid tonen de geestelijk gestoorde uit de maatschappij op te nemen om hem te ge nezen, ligt daar aan de Kennemerstraatweg te Heiloo de* St. Willebror- dus-stichting, één van die geweldige inrichtingen waarbuiten onze mo derne maatschappij het niet meer kan stellen. Men kan het ook anders zien en oog hebben voor het feit, dat de geestesgestoorde mens van onze tijd in tegenstelling tot vroeger de gelegenheid wordt geboden om van zijn stoornis, die hem in de ogen van ons geestelijk gezonde maar wei nig begripvolle mensen belachelijk maakt, ook genezen te worden. Want als er een gelukkig ding in aanmerking te nemen valt bij het schrijven over een psychiatrische inrichting als de St. Willebrordus, dan is het wel, dat per jaar ongeveer vier-vijfde van de binnengekomen mensen hersteld ontslagen kunnen worden. Nu in November in de St. Willcbrordusstichting het jubeljaar begint, en men voorbereidingen gaat treffen om het 25-jarig jubileum der stichting te vieren is het goed om bij de taak die de stichting zich heeft gesteld even stil te staan. En als men de geschiedenis kent, doet men dat niet zonder een zeker ge voel van eerbied te hebben voor wat hier gedaan wordt. Want voor wat zich daar achter de muren van de paviljoens afspeelt, zowel wat het werk van de psychiater betreft als dat der broeders, kan men niet anders dan he^ diepste respect hebben. Een respect dat wij, gezonde mensen meestal niet kunnen opbrengen omdat wij van dit grootse werk ge ïsoleerd staanWij zijn immers normaal? Temidden van het gebouwencomplex van de St. WillibrordussticMing ligt, omringd door de vredige rust der tuinen de tors gebouwde kapel, symbool van het middelpunt waaromheen zich het werk, het genezen van de geestelijk gestoorde mens, beweegt. Maar al te licht drijft men de spot met liet „gekkenhuis" en worden be grippen als Heiloo en Bakkum en Meerenberg in dit verband maar al te goed verstaan. Maar al te cynisch worden de ge heel of gedeeltelijk genezen patiënten tia hun ontslag door een eventuele werkgever becritiseerd en gewei gerd. Men wil nu eenmaal geen „gek" in zijn bedrijf hebben. Nu ja, als de arbeidsmarkt wat krap is wil men het wel eens proberen en dan... ja dan blijkt in de meeste gevallen zelfs dat men met zeer kundige en vrien delijke ondergeschikten te maken heeft die men in één of meer opzich ten wel moet ontzien, maar die zich voor het overige minstens zo aan vaardbaar gedragen als degenen die niet in een inrichting vertoefd heb ben. Als wij ïn de werkkamer van dr M. L. J. Vaessen, plaatsvervangend directeur, zitten, dan blijkt dit wel één van de grootste zorgen te zijn die deze geneesheer-psychiater om zijn patiënten heeft, een zorg overigens, die met tientallen andere w'ordt ver meerderd. Want de geneesmethoden van de lijders aan geesteszieken (in Nederland onderscheidt men in het algemeen 14 groepenhebben zich m de loop der tijd sterk gedifferentieerd. In het bestaan van de St Willibror- dusstichting kan men wat de ontwik keling der geneesmethoden betreft drie perioden onderscheiden. In de jaren vóór de oorlog paste men alle voorkomende methoden intensief toe, zowel die gericht waren op de licha melijke behandeling der patiënten (in- (Advertentie, lng. Med.) suline-, electro shock-, vitamine-, koorts- en andere kuren) als wel de methoden waarbij de arts in een per soonlijk en steeds weer voortgezet onderhoud tracht door te dringen tot het innerlijk leven van de vereen zaamde patiënt. Tijdens de oorlog werd de therapie der patiënten door evacuaties in ernstige mate belem merd, zo niet onmogelijk gemaakt. Sinds 1945 heeft zich onder invloed van de tijdens de oorlog opgekomen leger psychologie echter een ontwikkeling der geneesmethoden ingezet, waarbij de patiënten in groepsverband en on der leiding van een psychiater bijeen komen om gezamenlijk hun moeilijk heden te bespreken. De resultaten die men met deze groepstherapie bereikt zijn verrassend te noemen en het is gebleken dat de patiënten elkaar hier bij zelf beter kunnen helpen dan de behandelende geneesheer. teamwork Een ander aspect dat de behande lingswijze in het algemeen sterk „kleurt" is het feit, dat de medisch- psychiatrische staf regelmatig bijeen komt en na onderling overleg, waar bij psychiater, psycholoog, bewegings- en psychotherapeut hun zienswijzen bespreken, gezamenlijk bepalen welke gedragswijzen men ten opzichte van een bepaalde patiënt moet volgen. Uniek in dit geval is misschien wel, dat sinds korte tijd een philosoof aan de Stichting verboden is, die er voor lopig niet zo zeer is voor de ver pleegden als wel voor de Staf. Het is de existentiephilosoof dr B. Delf- gaauw. Want de behandeling der patiënten eist de gehele persoon van de psy chiater op, doet in ieder geval af zonderlijk niet alleen een aanslag op zijn parate kennis en ervaring, op zijn concentratievermogen en intuïtie, maar plaatst hem telkens weer voor het probleem van de zin van het le ven, een probleem dat veel patiënten in de St Willibrordus méér bezig houdt dan menig niet-geschoold mens „Eén maand vacantie per jaar is voor ons psychiaters veel te kort", laat dr Vaessen zich op een gegeven moment ontvallen en daarmee illus treert hij het alles-opeisende karak ter van zijn beroep. Een belangrijk uitgangspunt bij de behandeling der patiënten heeft men in de St Willibrordusstichting gevon den in de opvatting van dr Baruk, directeur aan de psychiatrische in richting te Clarenton. Men is er van overtuigd dat niet alleen een groot aantal geesteszieken te genezen is maar eveneens van het feit, dat de menselijke waardigheid van de pa tiënten behouden is gebleven. In de geneeswijze die men in de St Willibrordusstichting toepast slaat men dan ook tegenover iedere patiënt met een spontaan gevoel van respect. Respect voor zijn bestaan als mens, wel is waar meer of minder gestoord, maar na alles toch: Een onaantastbare schepping Gods. Naast de klassieke werktherapie past men in de St Willibrordus ook de activerende geneeswijze uit, waarvan de bewegingstherapie in de gymnas tiekzaal en in het zwembad de laat ste jaren een belangrijke plaats is gaan innemen. Door het samen-spelen tracht men langs de weg van de be weging binnen te dringen tot het ge moedsleven van de in zich zelf ge keerde patiënt om op die manier het contact met de buitenwereld te her stellen. 's Zomers komt het zwembad in de plaats van de gymnastiekzaal. De ope ning van het zwembad betekent voor sommige patiënten de verdwijning van een vrijwel totale bewegingsremming. FEITEN EN CIJFERS In 1929 namen de eerste bewoners in de St Willibrordusstichting hun in trek waarna in Februari 1930 de eerste patiënten werden opgenomen. De Stichting bevatte toen na enkele ja ren behalve de dienstgebouwen 5 ver- pleegpaviljoens. Naast vele Broeders, Rectoren en Doctoren werkten er in de loop der jaren meerdere kunste naars en wel de beeldhouwers Maris en Biesiot, de schilder Lau, de edel smid Witteman en de glazenier Traut- wijn. De Stichting biedt plaats aan 800 patiënten waarvan een deel lijdend is aan één of andere vorm van ern stige krankzinnigheid of zwakzinnig heid. Voor een ander deel zijn het lichtere geesteszieken met karakter afwijkingen of neurotische stoornis sen. Vier vijfde deel van de opgenomen patiënten kan na verloop van eeit half tot een heel jaar weer worden ontslagen. Vijf en zeventig procent van hen hoeft niet meer te worden opge nomen, het overige percentage valt terug. De St Willibrordusstichting gaat straks haar jubeljaar in. Een jaar, dal hiermee misschien wat al te uitbundig gekwalificeerd is, maar waarin men terug kan blikken op een tijd waarin is gebleken dat althans in de kleine wereld aan de Straatweg, er nog mensen zijn die hun leven inzetten voor de verpleging en genezing van hun geestelijk gestoorde medemens. In verband met het naderend jubel jaar zullen de diverse r.k. culturele verenigingen te Heiloo een geschenk aanbieden en op 8 en 15 November een feestavond organiseren. De centrale recherche te Amsterdam heeft een actie ondernomen tegen een grote groep van kwakzalvers en daar bij een geval aangetroffen van een be jaarde landbouwer uit Vreeswijk, die naar hij zei de gave van genezing door handoplegging en gebed zou hebben ge kregen in 1926 bij 'het overlijden van zijn vader. Sindsdien hield de landbou wer zitting in Apeldoorn, Amsterdam en Alkmaar. Van elk der genezingszoe kenden ontving hij voor zijn behande ling een rijksdaalder. 8 uur: De donderdag HARMONIE THEATER, 8 u.: Song of Scheherazade (18 jr.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Rigo- letto (14 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Man- derson-mysterie (14 jr.) VICTORIA THEATER. 8 u.: Arseni cum en oude kant C18 jr.) VROOM DREESMANN, 2.30, 3.45, 8 en 915 uur: Najaarsshows. GULDEN VLIES, 8 u.: Ballet der lage landen. CAFé MARTIN, 7.30 u.: Biljarttor- nooi. AULA GYMN., 2 u.: Floralia-tentoon- stelling. vrijdag VICTORIA THEATER. I zoon van niemand (14 jr.) HARMONIE THEATER wrede zee (14 jr.) CINEMA AMERICAIN Paloma (18 jr.) REX THEATER. 2.30 en 8 uur: Har- tcnvrouw (14 jr.) GULDEN VLIES 8 uur: Schola Pub'j- ca. GROTE KERK. 8 uur: Opwekkings samenkomst Zento. CAFE MARTIN 7.30 uur: Biljarttor- nooi. dienst apotheken Voor spoedgevallen is geopend apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. hoog water te bergen aan zee Donderdag 9.30 22.04 Vrijdag 10,55 23.43 te camperduin Hoog Laag Donderdag 9,35 22.09 3.35 16.09 Vrijdag 11.00 23.48 5.00 17.48 tot een bezoek aan onze KOORSTRAAT MIDDAGSHOW 2.30-4.30 uur AVONDSHOW 8-10 uur Kaarten a 50 ct. verkrijgbaar aan onze centraalkassa, waarvoor te vens thé complét wordt aange boden. Toegang uitsluitend voor dames! LANGSTRAAT 6» ALKMAAR (Advertentie lng. Med.) Advertentie ing ïviea.) Gisteren zijn vier personeelsleden van de firma J. van Zwet en Zonen te Gouda gehuldigd wegens het feit, dat zij 40 jaar bij deze kaasexporthandel in dienst waren. Onder hen bevond zich de heer S. F. Winder, die gedu rende al die tijd voor de firma de Noordhollandse kaas kocht op de Alk- maarse markt en bij de fabrieken en boeren. Enige weken geleden verscheen in het grote Deense dagblad „Politiken" een be schouwing over de Alkmaarse kaasmarkt, waarin deze zowel als de kaasdragers in een uitzonderlijk belachelijk daglicht werd gesteld. Wij hebben gegronde reden om aan te nemen, dat de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer afdoende op het bewuste artikel zal reageren. Het is een feit, dat de na-oorlogse kaas markten een moeilijke periode doormaken en alle krachten moeten worden ingespan nen om de markt in haar huidige gedaan te te_ behouden. De enorme ontwikkeling van .techniek en verkeer, heeft niet nagelaten de markt in haar vroegere gedaante aan te tasten, maar in ieder geval heeft zij haar volle traditie kunnen handhaven, dank zij voor al ook de krachtige steun van de „Stich ting Fonds tot behoud van de Kaasmarkt", het Bedrijfschap voor Zuivel, de gemeente Alkmaar en andere instanties. Talrijk zijn de fabels, die rondom het historisch marktgebeuren worden gewe- ^[IET EEN van de vijf partijen, welke gisteravond voor liet Openings- toruooi in ,.De Doorbraak" werden gespeeld, werd gewonnen met een groter verschil dan vijftien caramboles. Voor de insider is het dus niet nodig dat wij vertellen dat er hard, zeer hard is gevochten. De outsider zal het overigens ook wel begrijpen, zeker als wij onder de aandacht brengen dat deze spelers hun hand niet omdraaien voor een serie van vijftien of meer. Piet Kaandorp heeft het zijn clubgenoot Jan de Boer wel buitengewoon lastig gemaakt. Kaandorp speelde met een moyenne van precies zes, maar zelfs dat was niet voldoende om de opmars van Jan de Boer te stuiten. De Boer, die nu met de volle winst uit drie par tijen aan de kop gaat, maakte de 125 caramboles vol in slechts 19 beur ten, een gemiddelde dus van 6.57( UET ZAG er aanvankelijk niet naar uit dat Kaandorp voor De Boer zou behoeven te capituleren. Kaan dorp speelde buitengewoon sterk. Na zeven beurten had hij 73 caramboles voor zich laten opschrijven, speelde dus met een moyenne van ruim tien en dat had hem een voorsprong van 45 punten bezorgd. Niet in het minst ge ïntimideerd, uiterlijk althans, verzac melde De Boer al zijn (mentale) krach ten en met series van 27, 3, 2, 16 en 20, waarop Kaandorp het antwoord schul dig bleef, zette hij zijn achter stand in de 12e beurt om in een voor sprong van 96 tegen 94. Onder een adembenemende spanning - er was zelfs een toeschouwster die met afgewend gelaat en een zakdoek tussen haar tan den het einde afwachtte - ging het op de laatste caramboles af. Hoewel Kaandorp veel vam zijn brio had ver loren, behield hij tot het einde toe kansen. Toen De Boer in zijn 18e beurt poedelde en op 121 bleef staan, was Kaandorp nog slechts 14 punten van zijn laatste carambole verwijderd. Hij miste echter de kracht crm deze kans uit te buiten en in de volgende beurt maakte De Boer aan de spanning een einde door de laatste vier punten te produceren. INE VOORNAAMSTE tegenstander van u De Boer is op het ogenblik Dirk Wester. Het mag dan waar zijn dat het gemiddelde van Wester op het ogen blik lager ligt dan van De Boer, hij is in ieder geval eveneens nog ongeslagen en voör iedere speler, ook voor de Boer, een lastig tegenstander. Tegen Piet Hoogland speelde Wester boven dien sterk en resoluut en dat hij zijn partij in 25 beurten kon uit maken, met een gemiddelde dus van 5. geeft te denken. Piet Hoogland deed het overigens ook zeer behoorlijk. Hij kwam slechts vijftien punten te kort. Met een gemiddelde dat ruim een punt lager lag, won Piet Hoogland zijn p?r- tij tegen Joop Bloothoofd. Bloothoofd vestigde in dit treffen een record v?n het grootste aantal poedels, veertien in totaal. Niettemin heeft hij vrijwel de gehele nartii een kleine voorsprong gehad. Na 33 beurten was de stand nog 109 tegen 101 in zijn voordeel. Toen hij daarna achter elkaar drie poedels „produceerde" kon Hffoglemd tot 119 uitlopen. Voor die laatste zes punten had Hoogland maar liefst vier beur ten nodig, met het gevolg dat Bloot hoofd nog bijna een overwinning uit het'vnur had gesleept. Hij bleef echter op 123 staan. Arie Dekker en Th. Schot Sr. kon den hun vorm gisteravond niet vin den. Aan spanning heeft het echter niet ontbroken. Dekker was in zijn 35e beurt op 115 gekomen en Schot haid op dat moment 96 caramboles op zijn naam staan. Driemaal achter elkaar ketste de keutop van Dekker en daar in lag voor Schot de kans om bij te komen. Hij kwemn tot 108. juist niet ge noeg om Dekker nog ernstig in gevaar te brengen. In twee beurten maakte Dekker de resterende 10 caramboles. Weliswaar had Schot nog kans op een remise, maar verder dan 117 punten kon hij het niet brengen. Arie Dekker speelde tegen Cor Beers aanzienlijk beter. De Egmonder h?d na 17 beurten wei een voorsprong vsm 82 tegen 57. maar Dekker liet met een sterk gespeelde serie van 30 de kansen keren. Hij had daarmee echter veel van zijn kruit verschoten. Op de 1, 19, 5 en 3 van Beers legde hij in vier beurten even zoveel punten op tafel. Wel kreeg hij nog een reëele kans toen Beers poedelde en de baillen zich weer naar de Wil van Dekker wilden richten. Zijn serie brak op 18 ®f, waarop Beers ten slotte aan alle onzekerheid een einde maakte door een serie van 12 punten te maken. De uitslagen luiden: P. Hoogland 110 25 17 4.40 D. Wester 125 25 21 5.— J. Bloothoofd 123 40 12 3.07 P. Hoogland 125 40 17 3.12 J. de Boer 125 19 27 6.57 P. Kaandorp 114 19 32 6.— A. Dekker 125 40 25 3.12 J. Schot Sr. 117 40 18 2.92 A. Dekker 110 24 30 4.58 C. Beers 125 24 19 5.20 De stsmd luidt: De Boer 3 3 0 0 6 Wester 2 2 0 0 4 Hoogland 3 1 1 1 3 Dekker 3 1 1 1 3 Kaandorp 2 1 0 1 2 Beers 2 1 0 1 2 Schot 2 0 0 0 0 Bloothoofd 3 0 0 0 0 Het tornooi wordt vanavond voort gezet met de volgende partijen: D. WesterJ. Bloothoofd, A. Dekker- P. Kaandorp, Schot Sr.C. Beers, Hoogland—P. Kaandorp en J. de Boer en Schot Sr. ven. Velen spreken van een show zonder meer, anderen - als „Politiken" - van een vertoning, waarbij wekelijks dezelfde kazen worden aangevoerd, waarvan men van te voren weet, hoeveel zij wegen I Dit alles doet aan de betekenis van de markt, vooral voor de neringdoenden veel schade, omdat al te veel rumoet nu een maal niet anders dan tot schade voor de markt en een teruggang van het bezoek kan leiden. Het is daarom wel zeer verwonderlijk dat de Alkmaarse correspondent van het dagblad „Het Parool" om onnaspeurbare reden heeft gemeend, ln het nummer van zijn blad van Dinsdag, onder de titel „Echte en onechte markten in Noord-Hol land", waarbij nog wel een grote foto van het Waagplein op Vrijdagmorgen is af gedrukt, een weinig vleiend artikel aan de kaasmarkt te moeten wijden. Na geconstateerd te hebben, dat wat de wereld niet meer nodig heeft te grondt gaat en er voor wat de Alkmaarse kaas markt betreft, een nieuwe noodzaak is uitgedokterd in de vorm van een „alge mene propaganda voor het Nederlandse zuivel", geeft hij de boer tenslotte de schuld van de dreigende ondergang van de markt. „De boer heeft er" - aldus de corres pondent - „eeuwen lang gepingeld om de laatste halve cent en hij was bereid de martk zonder blikken of blozen op te of feren, toen hij vaststelde, dat een andere wijze van verkoop een halfje voordeliger was." Daarmede kunnen de boeren het dan doen. Toch weet de schrijver, die in de zuivelwereld volstrekt geen onbekende is, zeer goed, dat de Noordhollandse boer aan de moeilijke omstandigheden, die de markt doormaakt, geen schuld heeft. De ontwikkeling der techniek heeft er toe geleid, dat het aantal zelfkazende boe ren, dat nog regelmatig ter markt ver schijnt van zeshonderd in de aanvang van deze eeuw tot nauwelijks zes van thans is teruggelopen. De coöperatieve- en niet-eoöperatieve zuivelfabrieken hebben in steeds toe nemende mate de werkzaamheden van de zelf-kazende boer overgenomen. Deze fabrieken hebben in het begin van dit jaar toegezegd regelmatig met een partij kaas ter markt te komen, doch deze toezegging is niet door allen gestand ge daan. De voornaamste oorzaak hiervan ligt bij de handel, die de productie reeds bij de fabriek komt opkopen. Deze situatie kan zich handhaven zolang fabrikanten en han delaren hetover de prijs eens worden. Wanneer dit op een gegeven moment niet meer het geval blijkt, zal de Alkmaarse kaasmarkt opnieuw als prijsregelend in strument haar bestaansrecht bewijzen. Nu het aan alles te merken is, dat de winter in aantocht is cn het vereni gingsleven al zijn krachten mobiliseert om deze winter met een zo aantrekke lijk mogelük programma tegemoet te treden, is ook de Volksuniversiteit voor Alkmaar en omstreken met een goed verzorgd programma voor de dag gekomen. Talrijke vooraanstaande geleerden zijn nog voor dit jaar uitgenodigd om over enkele interessante onderwerpen te spreken. Met een opvoering van „Het Ballet der Lage Landen", die hedenavond in het Gulden Vlies plaats vindt, begint de Volksuniversiteit in samenwerking met het Instituut voor Arbeidersont wikkeling het eerste gedeelte van haar seizoenprogramma. Op Maandag 12 October begint in het Landbouwhuis een cursus over „Het verwerven van zelfkennis", die door prof. dr H. Olde- welt uit Amsterdam zal worden gege ven. Een exclusieve filmavond over een „Afrikaans Avontuur" zal verzorgd worden door mr Th. Regout en een tweede filmavond door mr A. L. Hus- tinx. Deze film is getiteld: „Door de Woestijnen van Pakistan". Prof, dr M. A. Beek uit Amsterdam komt tenslotte met een lichtbeelden cursus over „enkele aspecten van het moderne Israël". Een cursus die uitsluitend voer vrouwen toegankelijk is wordt ver zorgd door Florence A. de Boer, vrou wenarts te Haarlem.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2