Nederlandse emigranten willen eigen baas zijn Productschap voor Zuivel is er nog lang niet Kinderlijke belangstelling „Productiviteitscentra" voor aantal bedrijfstakken 1*7:1 SCHEEPVAARTBERICHTEN Ontplooiing van uitstekende kwaliteiten in den vreemde Ome Jan vanZutphen wordt op 7 October negentig jaar Interessante conclusies van mr dr Haveman Commissie Nationaal Ballet geïnstalleerd Zevende wethouder in Amsterdam Een hoge boete voor Zuivelbedrijf Boeren te kort betaald Vergadering Kon. Ned. Zuivelbond Garantieprijs met 10 pCt. overschreden Ook Spierpijn Mensenleven gewijd aan TBC-bestrijding Hartewens: een kerkzaal voor Zonnestraal f 220.000 voor Griekenland DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1953 (Van onze Haagse redacteur) JJET MOTIEF van vele Nederlanders om te emigreren is zeker niet in de eerste plaats de vrees voor de Russen en waarschijnlijk ook niet de zorg om de toekomst van de kinderen. De sterkste drijfveer is misschien wel het instinct om eigen haas te zijn. Onder de in het buitenland levende Nederlanders zijn kwaliteiten naar voren gekomen, die men in ons land zelf slechts onder de excellerende figuren aantreft. Philips bouwde eerst in Eindhoven en toen ook elders een wereld- industrie op. De kansen om in Nederland ook op dit ogenblik nog een dergelijke prestatie te leveren, zijn uiterst gering geworden. Onder de emigranten komen mensen voor, die een energie en een doorzettings vermogen demonstreren als waardoor Philips groot geworden is. In Nederland zijn een „opgekropte vestigingsdrang" en een „opgekropte vestigingsbekwaamheid" aanwezig. Er is daarnaast een krachtige, potentiële energie, die niet tot ontplooiing kan komen. In het buiten land zullen de Nederlandse emigranten daardoor een nieuwe midden stand kunnen vormen. En onder hen zullen grote „uitlopers" voorkomen. 7IEHIER enkele conclusies, waartoe de regeringscommissaris voor de emigratie, mr dr B. W, Haveman. na serieus bestuderen van velerlei emi- gratievraagstukkcn en na bezoeken aan Nederlandse emigranten in hun nieuwe vaderland gekomen is. Hij deelde dit mee in .een bijeenkomst van het Con tactcentrum op Voorlichtingsgebied in Den Haag. In 1952 zijn 48.000 Nederlanders ge ëmigreerd. Opvallend is, wat zij er zelf voor over hadden om te kunnen vertrekken. Van deze 48.000 betaalde 48 pet. zelf alle onkosten en 52 pet. kreeg een regeringssubsidie. Uit hun privé-bezit (spaargeld en verkoop van hun goederen! brachten zij f 45.000.000 op. De regering verleende nog eens f 22.000.000 subsidie. Niet minder dan 92 pet. van de 48.000 emigranten offer den al hun aardse bezittingen in Ne derland op. om hun doeleinden te kun nen bereiken. Voor de toekomst is gedacht aan 60.000 emigranten per jaar. waarbij om elk misverstand te voorkomen zij opgemerkt, dat de overheid wel voor lichtend optreedt, maar zeker niet propagandistisch werkzaam is. Al deze emigranten brengen hun eigen, per soonlijke problemen mee. maar deson danks vragen bii de emigratie enige al gemene vraagstukken de aandacht. En wel in de eerste plaats de huisvesting. Er dient een minimumgarantie te zijn voor het behoud van de gezinseenheid. Er ontwikkelt zich in de emigratie- Janden een toenemende credietbehoefte voor de huisvesting. Dit is een kwes tie, waarmede men zich hier te lande op het ogenblik bezighoudt. J-JET is voorts gewenst, dat van Ne derlandse kant zekere voorzieningen getroffen worden, die de credietver- strekking stimuleren ten behoeve van Nederlanders in den vreemde, die zich daar zelfstandig willen vestigen. Het gevaar is namelijk niet denkbeeldig, dat sommigen tot zelfstandige vestiging overgaan, als zij nog niet kapitaal krachtig genoeg zijn. Sprekend in het bijzonder over de voorlichting bii de emigratie, merkte de heer Haveman op. dat de emigratie beslissing van iemand in wezert de keuze is tussen twee perspectieven: dat in het overbevolkte Nederland en dat in het land van zijn keuze. De voor lichting kan niet meer doen dan alle bijzonderheden over die perspectieven mededelen. Op 300 plaatsen in ons land kan men inlichtingen over emigratie mogelijkheden inwinnen en als tot emigratie besloten is en deze is toege staan, nuttige wenken en raadgevingen vragen. Zij die zich met de verstrek king hiervan bezig houden, verrichten een zeer verantwoordelijk en een zeer moeilijk werk. omdat zij te maken 'hebben met mensen van verschillende geaardheid, verschillend karakter, on derscheiden ambities, verschillende be kwaamheid en allerlei variaties in de geschiktheid om te emigreren. £)IE GESCHIKTHEID mag niet onder schat worden. De heer Haveman heeft in den vreemde Nederlandse emi granten gezien, zo vertelde hij. die na hun aankomst enige tijd slechts een kist als zetel hadden. Toch verrichtten zij blijmoedig hun werk en toonden zij zich optimistisch. Zij zagen hun Ie ven namelijk niet als een momentopna me. maar als een film waarvan zij het slot gedemonstreerd door de Neder landse buren, die er al geheel bovenop waren reeds kenden. Zij wisten, dat zij geen cent voor een stoel konden uit geven, omdat zij het geld in de tweede akte van de film beter moesten beste den. Maar ook .is de heer Haveman Ne derlandse vrouwen tegengekomen, die hem zeiden: „We hebben het goed. maar tochals we alles geweten hadden". Zij voelden zich ontworteld misten het contact met de familie en de vertrouwde Hollandse buren. Bii de allergrootste bekwaamheid en volledige geschiktheid tot emigratie van de man is deze tot mislukking gedoemd, als de vrouw niet uit het ware emigratie hout gesneden is JOURNALISTEN NAAR AUSTRALIË De Australische ambassadeur, de heer Alfred T. Stirling, heeft gister middag de acht Nederlandse journa listen, die Maandag naar Australië vertrekken, onder wie onze hoofd redacteur de heer H. M. Koemans, aan een lunch in zijn Haagse residentie ontvangen. Onder de codenaam Montecarlo worden op het ogenblik in West- Duitsland de grootste manoeuvres sinds de oorjog gehouden. Kin deren kijken belangstellend toe, hoe de militairen met hun wape nen omgaan. In een nota van de regering aan de Tweede Kamer betreffende het pro- ductiviteitsbeleid 1951-1953 wordt o.m. aangegeven, hoe ten aanzien van een reeks van bedrijfstakken (metaal industrie, bouwbedrijf, confectieindu- str.e, grafische industrie, baksteen industrie, vlasindustrie) naar een de gelijke poging tot collectieve verbete ring van het productiviteitsniveau wordt gestreefd. De vorm, waarin de belang- heboenden zich dan plegen té vereni gen ten behoeve van hun collectieve pogingen tot opvoering van de produc tiviteit, is die van ten stichting „pro- ductivileitscentruin" voor de betrok ken bedrijfstak. De activiteiten van de productivi teitscentra zijn in het algemeen de volgende: Als eerste stap ter voorbe reiding van de werkzaamheden tot ver hoging van de productiviteit zal in vele gevallen een goede propaganda en voorlichting ten behoeve van de be- Hamerende hoofdpijn... klop pende hoofdpijn... bónkende hoofdpijn. Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYER- kruis). trokkenen nodig zijn. Deze zullen be halve op de ondernemers ook op het personeel in de desbetreffende be drijfstak in de eerste plaats het ho gere leidinggevende personeel en het lagere kader (werkmeesters, bazen) gericht zijn. De noodzakelijkheid van. de actie, het doel daarvan en de voor naamste middelen die daarbij zul en worden aangewend, zullen op over tuigende wijze moeten worden uit eengezet. Daar de productiviteitsver betering in de eerste plaats afhanke lijk is van de aanwezigheid van de juiste mentaliteit van hoog tot laag, staat en valt het succes van de werk zaamheden met de wijze waarop deze voorbereidende propaganda en voor lichting ter hand worden genomen. Gistermorgen is ten departemente namens de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en burge meester en wethouders van Amster dam door de secretaris-generaal van dit ministerie geïnstalleerd de commissie voor de vorming van een Nationaal Ballet. Onmiddellijk daarna heeft de commissie haar werkzaamheden aan gevangen. Allereerst zal zij advies uit brengen over de samenstelling van de selectie-commissie en de leiding van het te vormen ballet. Als contactpersonen tussen de com missie en „het Ballet der Lage Lan den". de stichting Ballet-Recital en. de Nederlandse Opera zullen optreden resp. de heren F. W. Basart J. van de Kieft en A. van der Vies. Voorts zul len onder meer de Nederlandse be roepsvereniging van Danskunstenaars en de danscritici in de gelegenheid worden gesteld hun zienswijze over de aangelegenheden, betrekking hebbende op de vorming van een Nationaal Bal let. tegenover de commissie uiteen te zetten. Vrijdag zal bij de radar-blokpost aan de kop van de Sluisjesdijk te Rotterdam door de staatssecretaris van Marine de eerste steen worden gelegd van het Rotterdamse, radar project. Nadat in de vergadering van Am sterdams gemeenteraad gistermiddag het bericht van goedkeuring tot uit breiding van het aantal wethouders van 6 op 7 door Ged. Staten van Noord-Holland, voor kennisgeving was aangenomen, neett de raad met 21 tegen 18 stemmen tot zevende wethou der benoemd mr R. van den Berg, die sedert de bevrijding lid is van de P.v.d.A.-fractie in de Amsterdamse raad. Mr. Van den Berg nam direct na zijn benoeming plaats achter de tafel van het college van B. en W„ waar reeas vooraf een zetel was bijgezet. D''er de werkzaamheden van de nieuwe wet houder zal de raad nader worden in gelicht. V ór de stemming heeft nu A. B Roosjen namens de prot.chr.-fractie verklaard, dat het nu „het recht en de plicht van de V.V.D.-fractie is om deel te nemén aan het college van B. en W." en dat zijn fractie op deze partij de stem zou uitbrengen. De heer H. Gortzak (C.P.N.) zeide, dat volgens de democratische beginselen de zevende wethouder lid van de C.P.N.-fractie behoort te zijn en dat zijn partij ook zodanig zou stemmen. Er werden der halve 10 stemmen uitgebracht op mevr. E. Teeboom-Van West (C.P.N.) vier op de heer R. Th. Ie Cavalier (V.V.D.Vier stemmen waren blanco. Voor de politierechter te Leeuwarden is behandeld de zaak tegen een zuivel bedrijf 1de N.V De Liiempf) te Leeuwarden. De fabrieken te Berlikum en te Dokkum van dit bedrijf zouden aan de boeren naar een te laag vetge halte hebben uitbetaald. Ambtenaren van de CCD hebben geconstateerd, dat jhet percentage der verkeerde vetgehal- fptrbepalingen te Berlikum 18 en te Dok kum 21 bedroeg. De Officier van Justitie, mr H. W. Kuipers was van oordeel, dat er bii de Liiempf een zekere gewoonte bestaat om bij het bepalen van de vetgehalten het wat zuingjes aan te doen. Hii eiste voor elk der fabrieken een -boete van f 10.000, waarvan de helft voorwaarde lijk met twee proefjaren. De verdediger, mr J. Smeding, con cludeerde tot vrijspraak, daar hii aan de juistheid der geconstateerde af wijkingen twijfelde. De politierechter, mr J. J. Woltman, achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde het bedrijf tot vier geldboeten van f 5000 waarvan de helft voorwaardelijk. |N HET AHOYGEBOUW te Rotterdam is gisteren de algemene vergadering gehouden van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond. Dé' voorzitter, C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, was van oordeel, dat boer en zuivel- organisatie over het jaar 1952 tevreden kunnen zijn, ook wat de gezondheid van het vee betreft. De prijzen van de producten zijn goed geweest. De door de regering vastgestelde garantieprijs was volgens spreker met tien procent overschreden, hetgeen hij een goed resultaat noemde. Er is echter een dalende tendenz in de prijzen en voor zover de cijfers over 1953 bekend zijn, was spreker van oordeel, dat men wel enigszins, een of twee procent, boven de garantie-prijs zal komen. t pRAAF VAN LYNDEN van Sanden burg releveerde de werkzaamheden rond de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie en hij zeide. dat het ontwerp voor een productschap voor zuivel ver was gevorderd, nl. over de materiële inhoud waren werkgevers eri -nemers het eens. behalve op een punt: het be stuur. De onderhandelingen zijn afge broken en zoals spreker zeide „een pro ductschap voor zuivel is er nog lans niet". Er zullen maatregelen beraamd moeten worden in verband met het verdwijnen van de bedrijfschappen oude stijl op 15 Februari 1954. De voorzitter herinnerde aan de op 18 April jl. opgegeven maximum con- sumptiemelkpriizen. hetgeen geen moei lijkheden had gegeven. Spreker had wel een bezwaar, nl. dat men de toeslagen uit het Landbouw- egalisatiefonds op verschillende wijze heeft vastgesteld en hij zeide. dat het bestuur op het standpunt staat, dat het verschil in de toeslagen dient te ver dwijnen. Het zal. zo was het oorder! van de voorzitter, met het Zuivelfonds in 1953 wel lonen en hii meende, dat dit fonds met een belangrijk saldo zal sluiten. Ook de uitbetaling toeslag op melk naar kwaliteit had de aandacht van de voorzitter. Hii vestigde de aan dacht op de door de minister ingestel de commissie en hij hoopte, dat bin nenkort resultaten tegemoet gezien kunnen worden. [XE SECRETARIS, de heer J. A. Geluk, deelde daarna o.m. mede. dat het »n rheumatische pijnen wrijft U weg met (Advertentie. Ing Med.) QME JAN VAN ZUTPHEN, pionier van de diamantbewerkers en strijder tegen de tuberculose, wordt op 7 October a.s. negentig jaar. Dat betekent, dat het voor brede kringen een feestdag zal zijn. Want Ome Jan is in zijn lange en werkzame leven een nationale figuur ge worden. En hij heeft deze positie gebruikt, om met alle energie, waarover hij beschikt, met zijn idealisme en zijn doorzettingsvermogen onophoudelijk de aandacht te vestigen op de zaak, waaraan hij zijn leven heeft gewijd. Daarom heeft hij ook slechts bewilligd in de vorming van een groot huldigingscomité, ivaarvan Koningin Juliana beschermvrouwe is en de meeste ministers, bijna alle leden der Staten- Generaal, leden van Gedeputeerde Staten en burgemeesters lid zijn, omdat hij daardoor opnieuw gelegenheid krijgt zich via film, radio en pers tot het Nederlandse volk te richten. CR WAS gistermorgen in Hilversum, op het door hem in 1928 gestichte sanatorium Zonnestraal, een persconfe rentie. 's Morgens werden de journalis ten ingelicht over de komende feeste lijkheden. 's Middags zouden ze van Ome Jen iets horen over zijn leven en streven. De aanstaande jarige verscheen uren -te vroeg en zei toen voor, tijdens en na de lunch alles wat hij op zijn hart had. Hij vergat daarbij zelfs te eten. Men zegt we] eens, dat de strijd tegen de tering gewonnen is, betoogde hij, maar er komen elk jaar nog veertien duizend nieuwe gevallen bij. We heb ben niet eens veertienduizend sanato riumbedden. Er moet dus nog heel wat geld bij elkaar komen, want een sana torium kost, nieuw gebouwd, per bed veertienduizend gulden. Desgevraagd, vertelde Ome Jan iets over zijn ontmoetingen met koningin Emma. (Advertentie lng. Med.; Aagtedijk, 15-9 v.m. van Trinidad naar Rio de Janeiro Aardijk, 15-9 te Ant werpen Amsteldijk, 16-9 te Port Swet- lenftam Aalsum, 15-9 in Straat Mes sina naar Port Said Aldabi, 16-9 220 mijl noord van St Pauls Rock naar Las Palmas Alkaid, 16-9 van Recife te Bahia verwacht Ampenan, 15-9 n.m. van Bahrein naar Cochin Altair, 15-9 van Rio Grande te Porto Alegre Blitar, 14-9 te Brisbane Blommersdijk, 16-9 van New York naar Boston Bonaire, 15-9 1030 mijl west-zuidwest van Ma deira naar Barbados Boschfontein, 15-9 van Suez naar Port Sudan Cal- listo, pass 15-9 Santos naar Buenos Aires Cottica, pass. 15-9 Azoren naar Ply mouth Caltex Delft, pass. 15-9 Kreta naar Sidon Caltex Nederland, pass. 15-9 Kaap Vilano naar Sidon Caltex The Hague, pass. 15-9 n.m. Kaap Vilano naar Sidon Caltex Utrecht, pass. 15-9 Finisterre naar R'dam Camphuys, 15-9 van Kopenhagen naar Hamburg Co- ryda, 19-9 te Singapore verwacht Cas tor, 15-9 van Kopenhagen naar Hamburg Drente, pass. 15-9 22 uur Guardafui naar Djibouti Duivendrecht, pass. 15-9 Kaap Hatteras naar Engeland Elmina, 15-9 van Lagos naar Takoradi Esso Den Haag. pass 15-9 9.50 VÜssmgen naar Sidon Farmsum, 15-9 van Fremantie te R'dam Felipes, pass. 15-9 Banka naar Port Dickson Gaasterkerk, 16-9 van Port Sudan naar Aden Ganyme- des, 15-9 van Port au Prince te R'dam Gooiland, 15-9 van Las Palmas naar A'- dam. Groote Beer, 15-9 110 mijl oost noordoost van Kaap Race naar R'dam Hathor, 16-9 te Piraeus Hector, 15-9 van Middellandse Zee te R'dam Heemskerk, 15-9 van Tanga naar Mom basa Hersilia, 15-9 Martinique gepass, naar Juanta Hestia, te Port of Spain verwacht Ivoorkust, 16-9 van Dakar te A'dam Jagersfontein, 14-9 te Kaapstad Jupiter, 14-9 van Mersin naar Iskenderun Kertosono, 15-9 van Port Swettenham naar Singapore, 16-9 te Singapore Kota Gedeh, pars. 15-9 Fi nisterre naar R'dam Kota Inten, 14-9 van Pladju te Tandjong Priok Leuve- kerk, 16-9 te Calcutta Lissekerk, pass- 15-9 Jebel Teir (Rode Zee) naar Umsaid Luna, 14-9 te Hamburg Leopolds- kerk, pass. 15-9 20.20 uur Vlissingen naar Hamburg Loenerkerk, 16-9 te Aden Markelo, 14-9 te Domsio Meratus, 9-9 te Singapore MotHokerto, 15-9 te Probolingo Myonia, 17-9 te Stanlow verwacht Meerkerk, 15-9 van R'dam naar Bremen Nieuw-Amsterdam, 15-9 te Le Havre. Notos, 14-9 van Sanfelui naar Barcelona Oraniofnotfin. 15-0 110 mijl zuidoost van St Helena naar Tene- riffe Oranje-**4, 15-9 200 mtfl noord oost van Martinique naar Laguaira Ootmarsum, 16-9 van Hamburg te Ant werpen Orestes, 16-9 van Hamburg te Antwerpen Orion, 14-9 te Vostizza- Papendrecht, 13-9 van Mena al Ahmadi naar Le Havre Prins Frederik Willem, 15-9 van R'dam naar Hamburg Prins Philips Willem, 15-9 van R'dam naar Chicago Prins Willem van Oranje, pass. 16-9 4.45 uur Vlissingen naar Ham burg Radja, 15-9 te Boston Roe- biah, 15-9 van Port Swettenham naar Madras Roepat, 15-9 van Genua naar Marseille Rotula, 16-9 te Trinidad ver wacht Rijnkerk, 16-9 te Adelaide Rondo, 16-9 te Suez Rijnland, pass. 16-9 v.m. Fernando Noronba naar Las Palmas Schicdijk, 15-9 te Port Said Stentor. 15-9 van R'dam. 16-9 te A'dam Sibajak, 16-9 van Beachy Head naar R'dam Saroena, 15-9 van Singapore naar Saigon Sheratan, 1.5-9 van Ber gen naar Oslo Tablnta, 15-9 van New York naar Halifax Tahian, 15-9 van Casablanca naar Beyrouth Tarakan, 16-9 te Makassar Tasman, 1? Banka gepass. naar Belawan Temate, 15-9 van Sorong naar Mutliri Tihia, 15-9- Singapore naar Aden Tjibodas, 16-9 te Penang Tiinanas, 14-9 van Durhan naar Port Elizabeth Waterman. 13-9 1786 mijl oost-noordoost van Tahiti naar Papeete Willemstad, pass 15-9 Flore- naar Plymouth Wonosarl na-s 16-9 v.m. Gibraltar naar Port Sa d Zee land (SSM), l*-o v. d. Tyne naar R'dam. „Het moet omstreeks 1909 geweest zijn, dat wij op de Hygiënische Ten toonstelling in het voormalig Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een stand hadden, die door koningin Emma werd bezocht. Ik zal nooit vergeten hoe ik in dat zorgelijke gelaat en die warme ogen een innig medeleven en vurige belangstelling zag voor het volk en voor onze strijd tegen de TBC. Terwijl de Koningin mij vragen stelde, kwam er plotseling iemand naar voren, die nog hoger was dan ik. U zult vragen hoe hoog ik dan wel was. U moet dat niet bagatelliseren. Ik was korporaal geweest bij de vestingartillerie. De man, die op de Koningin toetrad, was echter veel hoger. Zijn kraag schitter de van goud. „Majesteit, wij moeten nog verder", zei hij, maar koningin Emma liet zich door al dat goud niet verblinden. „Ga maar door", zei ze, „ik wil hier graag nog even blijven". En de goudvink ging heen. Bedenkt u wat dat betekende. In die tijd woekerde de tuberculose als geen andere ziekte voort, in die tijd gaf de regering f 10.000 subsidie, in die tijd was het de werk man zelf, die de strijd had opgenomen. Koningin Emma was de eerste uit die hoogste kringen, die een waarachtige belangstelling had voor de TBC-bestrij ding. Zij was de eerste, die Nederland een sanatorium gaf. Zij schonk het gro te landgoed Oranje-Nassau en ze wist wel, dat dat niet voldoende was. Dus gaf ze er twee ton goud bij om het sanatorium in te richten. Daar ben ik haar op mijn oude dag nog dankbaar voor". WELE MILLIOENEN heeft Jan van Zutphen in zijn lange leven bij elkaar gepraat voor de TBC-bestrij- ding. Ook dit jaar nog heeft hij op openbare bijeenkomsten 44 spreekbeur ten vervuld. In het bestuur van Zon nestraal hanteert hij nog altijd de voorzittershamer. Nu wil hij wel een cadeau accepteren: een meditatie- en ontspanningsoord voor Zonnestraal. Tot dusverre heeft Zonnestraal nog geen gebouw, waarin patiënten hun levensovertuiging of geloof kunnen belijden. Patiënten, die een kerkdienst wensen bij te wonen, moeten nog steeds tot schade van hun genezing en tegen hoge kosten naar Hilversum worden gebracht. Ome Jan wil thans als verjaardagsgeschenk zo'n gebouw. Er is voor dit doel reeds 60.000. bijeengebracht, zo deelt het werk comité mede. In totaal is 200.000, nodig en men hoopt dit bedrag vóór 7 October bijeen te hebben. Op 7 Oc tober zal men het Ome Jan aanbieden op zjjn 90e verjaardag. aantal melk- en kalfkoeien bii de Mei- telling van dit iaar 1.6 procent hoger bleek te ziin dan in 1952. De melkleve- ring aan de fabrieken was het eerste halfjaar 1953 6 procent hoger dan in de overeenkomstige periode van het vori ge iaar. De boterproductie nam in de zelfde periode met 16 procent toe en de productie van fabriekskaas met 15 pro cent. De productie van gecondenseerde melk was 3.5 procent hoger dan Pet vorige iaar. Deze stijging komt geheel voor re kening van het ongesuikerde product, daar het gesuikerde product een da ling vertoonde. Sterke vooruitgang gaf vooral de productie van magere melk poeder te zien. De productie van volle- melk-noeder daalde met 20 procent, terwijl die van mager poeder met 57 procent steeg. Het verloop van een en ander is geheel in overeenstemming met de prijsverhoudingen. De uitvoercijfers, voor zover deze thans bekend ziin. tonen aan, dat de opbrengst uit dezen hoofde 5 procent lager is dan in de overeenkomstige periode van het vcrige jaar. De uitge voerde hoeveelheden ziin in het eerste halfjaar voor de kaas en de magere melkpoeder toegenomen, terwijl de uit voer van boter en volle melkpoeder lager is dan in 1952. Ook de uitvoer van volle gecondenseerde melk is in het eerste halfjaar 1953 groter geweest dan in de overeenkomstige periode van 1952. JENSLOTTE heeft dr ir D. de Waal, landbouwattaché voor Scandinavië te Kopenhagen, enkele beschouwingen gegeven over de Deense melkhouderij en zuivelbereiding, toegelicht met cij fermateriaal. Volgens spreker zijn in Denemarken de omstandigheden gun stig voor agrarische export. De hoe veelheid melk per koe is in ons land gemiddeld groter dan in Denemarken, terwijl de totale melkproductie van Nederland ook iets groter is. De rund vleesproductie is daar groter dan in Nederland, aldus spreker. De gemid delde bedriifsgrootte is er belangrijk groter dan in ons land. Na verrekening van vele factoren liggen de lonen in de landbouw in Denemarken iets ho ger dan in Nederland. Op het gebied van electrisch melken is men Neder land voor. In 1952 telde Denemarken 1381 zuivelfabrieken en in dat land, zo besloot dr ir De Waal, is vriiwel de gehele zuivelwereld on coöperatieve grondslag gebaseerd, althans wat no- ter en. in iets mindere mate. kaas be treft. De Koninklijke Nederlandse Zuivel bond heeft zich in een telegram ge richt tot de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening. De bond zegt daarin, ernstige be zwaren te hebben tegen de ongelijk heid in de toeslag op de consumntie- melkpriis en verzoekt de minister te willen meewerken dat dit verschil >n toeslag zo spoedig mogelijk komt te vervallen. Op gironummer 777 van het hoofd bestuur van het „Nederlandsche Roo- de Kruis" is ten behoeve van de hulp verlening aan de slachtoffers van de Griekse aardbevingsramp reeds een bedrag gestort van 221.551.79. De vorige stand was 217.996.33.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5