Zuid-Afrika wordt eerlang republiek Betsjoeanaland, Swazieland en Basoetoland moeten aan de Unie komen Dulles wil de oprechtheid der Russen bewezen zien Uitgebreide radioreportage van Christchurch-race Vrijdag 18 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 220 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN MINISTER-PRESIDENT DR D. F. MALAN VERKLAART r 5. De regering van Zuid-Afrika blijft van de Britse regering verlangen, dat zij het koloniale gebied Basoetoland en de beide protectoraten Betsjoeanaland en Swazieland binnen een tijds verloop van vijf jaren overdraagt tot inlijving bij de Unie van Zuid-Afrika. Wij willen een eigen natie vormen In de Statenbond? WEERBERICHT Overdracht van gebieden De publieke opinie Koningin onthulde beeld te Arnhem Vijf punten als toetssteen van vredeswil Korea moet één worden Jan Boots vliegt mee Jaar geëist tegen vertegenwoordiger Vrouw uit Koog aan de Zaan opgelicht Russen proberen een nieuwe atoombom Dame liet 2000 dollar na voor haar poes Tweede Kamer beslist: Géén verplicht medisch onderzoek voor huwelijk Varkensvlees naar België Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, TeL 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 10 ct p. mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1. elk woord meet 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.03 per tnnd; t 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.49 |N EEN exclusief interview, dat ruim uur in beslag nam, deelde de minister-president van Zuid-Afrika, dr Daniël Francois Malan mij, in antwoord op desbetreffende vragen, onder meer bet volgende mede: Ik acht het gewenst, dat Zuid-Afrika eerlang een republiek wordt, teneinde te komen tot een gemeenschappelijke vaderlandsliefde onder alle secties der bevolking en om een einde te maken aan de verdeelde loyaliteit, die nog bij vele Engels-sprekende Zuidafrikaners bestaat. 2- De tijd om over te gaan tot aanvaarding van de republikeinse staatsvorm is echter nog niet rijpde meerderheid van hen, die er van harte vóór zijn, moet eerst groot genoeg worden om de republiek stabiel te doen wezen. 3, Het koningschap is onder beheer van het Zuidafrikaanse* parlement en kan, evenals bij voorbeeld de Senaat, bij parlementair besluit worden afgeschaft. (Van onze correspondent te Kaapstad) dat ruim anderhalf 4. Het uitroepen van de republiek behoeft geens zins te betekenen, dat Zuid-Afrika uit de Britse Statenbond treedt; India heeft in dit opzicht een duidelijk precedent geschapen en op de Londense conferentie van 1949 is vastgesteld, dat andere Statenleden eenzelfde houding kun nen aannemen. De Statenbond is een vrije associatie; men is vrij om er in te blijven, maar ook vrij om er uit te treden. 6. Als Londen een deel van Betsjoeanaland zou willen afstaan aan de onlangs tot stand gekomen Federatie van Centraal-Afrika (bestaande uit Noord- en Zuid-Rhodesië en Nyassaland) dan zou dat een onvriendelijke daad zijn, die ver strekkende gevolgen zou kunnen hebben voor de verhouding tussen Zuid-Afrika en Engeland. De Zuidafrikaanse regering zou zulk een han deling beschouwen in een zeer ernstig licht. F\E 79-JARIGE premier, wiens per- u soonlijkheid nog altijd de indruk maakt van besliste kracht, formuleer de zijn antwoorden op een wijze, die soms bijzonder voorzichtig was, maar die anderzijds een beheerste harts tocht verried. Dit laatste was vooral het geval, toen ik hem vroeg naar het oude ideaal der nationalisten: de ver andering van de Unie, zoals zij thans bestaat onder het koningschap van koningin Elizabeth II, in een republiek onder een eigen, Zuidafrikaanse pre sident, zoals het was in de dagen van Paul Kruger en Marthinus Steyn. Zijn woorden van tijd tot tijd onderstre pend met een simpel handgebaar zei- de de overigens onbeweeglijk achter zijn schrijftafel zittende eerste minis ter: „Het verlangen naar een republiek, dat onder ons bestaat, is niet vreemd, niet onnatuurlijk en stellig niet te ver oordelen. Hier waren republieken, aan wier bestaan met oorlogsgeweld een einde is gemaakt. Voor het behoud dier republieken hebben duizenden niet alleen op het slagveld hun leven geofferd. Op grond van de historie is dus het verlangen naar de herrijzing van de republikeinse staatsvorm volkomen verklaarbaar; het zou onnatuurlijk zijn indien het anders ware. „Dit republikeinse streven dient be oordeeld te worden op grond van de vraag: is het in het belang van Zuid- Afrika of niet? Mijn mening is, dat de republiek gewenst is te achten, omdat haar uitroeping voor een groot deel de enige manier is om een 'gemeen schappelijke grondslag van gehecht heid, van ongedeelde Zuidafrikaanse vaderlandsliefde te krijgen voor beide volksgroepen (de Afrikaners en de Engelssprekenden) „Denk maar aan Zwitserland; een land met drie talen maar een eigen natie met een loyaal, ongedeeld volk. Dat is waarnaar wij streven. Onder een deel van onze Engelssprekende burgers bestaat nog altijd de vei deel de loyaliteit; zij achten Zuid-Afrika ondenkbaar zonder het koningschap Wel, het is een vreemd lichaam, waar van het hoofd zit op een afstand van 6000 mijl van de rompEen repu bliek zal de oplossing zijn om defini tief te komen tot een eigen Zuidafri kaans „nasieskap". VAL die toekomstige republiek deel kunnen uitmaken van de Britse Statenbond? „De Statenbond is een vrije associa tie. Wie dat wil, kan er uit treden; wie OHjven wil, Kan DUiven. Denk maar aan Ierlan'd, dat uittrad. En deck maar aan India, dat een republiek werd maar toen in de staten nond bleef. Op grond van een beslissing, die op een Londense Statcnconferen- tie in 1949 genomen werd, zou de /.uidatrikaanse Republiek binnen de Britse Statenbond kunnen blijven. „U moet niet vergeten, dat de tiroon op het ogenblik reeds gedeeld is. Ko ningin Elizabeth is „Koningin van Zuid-Afrika". Wij kennen haar alleen als zodanig. Met haar beslissingen als Verwachting tot morgenavond: VANNACHT MIST Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optreden de regenbuien en vannacht op vele plaatsen vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen Z. en Zuidwest Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag: z,un op 6.21. onder 18.46. Maan op 17 05. onder 0.52 Onze oud-hoofdredacteur A. Kaptein, thans correspon dent van onze bladen te Kaapstad, heeft een exclu sief interview gehad met de premier van de Unie van Zuid-Afrika, dr D. F. Malan. De premier gaf hier in een overzicht van de po litieke opvattingen van zijn regering en legde in het kader hiervan even belang rijke als interessante ver klaringen af. Het verslag vindt men hier en elders in dit nummer. Koningin van Engeland, van Auslralie of van Canada hebben wij niets te ma ken. Het koningschap staat, voor wat Zuid-Afrika betreft, onder beheer van ons eigen parlement. Onze constitutie kent het koningschap, de Senaat en de volksraad. Wij kunnen b.v. de Senaat afschaffen. Welnu, hetzelfde geldt van het koningschap. Acht u de uitroeping van een republiek in de nabije toekomst mo gelijk? „De republiek moet stabiel zijn. Geen regering zal een republiek uit roepen zonder dat een behoorlijke meerderheid van het volk haar besluit onderschrijft. Stel eens, dat bij een volgende verkiezing een partij aan het bewind zou komen, die tegen de republiek is, dan zou de staatsvorm immers veel te onsolide zijn. Het is een kwestie van gezond verstand, te wachten tot het besef van de gewenst heid ener republiek voldoende ge groeid is. Dat groeiproces is thans in volle gang. Oók onder een deel van de Engelssprekenden in dit land. Wij zullen onze Engelssprekende burgers blijven aanmoedigen in die richting, maar er zal nog heel wat „evangeli satie-werk" verricht moeten worden. Intussen blijft het beginsel staan. Wij handhaven ons principe met onver zwakte trouw". E"R heeft onlangs een uitwisseling van documenten tussen Pretoria en Londen plaats gevonden nopens de kolonie Basoetoland en de protecto raten Betsjoeanaland en Swazieland. U eist die Britse gebieden op tot in lijving bij de Unie? „Toen in 1910 de Unie tot stand kwam door samenvoeging van Kaap land, Natal en de vroegere republie ken Transvaal en Oranje-Vrijstaat, heeft de Engelse regering ons een be lofte gedaan nopens Basoetoland, Betsjoeanaland en Swazieland. Daar omtrent bestaat een contact tussen Londen en ons. In een aanhangsel bij de toen in Londen vastgestelde Zuid- Afrika-Wet (de „grondwet van de Unie) wordt nadrukkelijk gestipuleerd, hoe deze gebieden, na de overdracht aan de Unie, door de Unie geregeerd zullen moeten worden. Dat impliceert dus duidelijk de belofte van over dracht. Maar de Britse regering her'; zich het recht voorbehouden om te zeggen wanneer die overdracht zal plaats vinden. Meer dan veertig jaren lang hebben wij daarop nu al gewacht. Ik heb besloten, dat deze zaak thans tot een oplossing moet ko men en mitsdien heb ik onlangs uit drukking gegeven aan het verlangen onzer regering, dat de genoemde ge bieden binnen een tijdperk van om streeks vijf jaren bij de Unie zullen worden ingelijfd. „Londen zegt thans, dat de over dracht niet kan plaats vinden zonder consultatie van de in die gebieden wo nende naturellen. Ik stel vast, dat con- sultatie niet hetzelfde betekent als veto-recht. En in correspondentie met de vroegere premier generaal Hertzog heeft de Britse regering dat ook er kend. Aan die erkenning houden wij vast. „UEN TWEEDE argument, dat Lon den thans tegen onze aanvoert, is de Britse publieke opinie. Die zou zich tegen onze eis verzetten. Wel, de Britse publieke opinie is niet onze moeilijkheid, dat is hun moeilijk- Koningin Juliana heeft gistermiddag te Arnhem bii de Eusebiuskerk het monument onthuld, dat de nagedachte nis in ere zal houden van alle Britse militairen, die in de tweede wereld oorlog ziin gevallen voor de bevrijding van Nederland, en van alle ingezete nen van Arnhem, die door het oorlogs geweld of door het optreden van de bezetters het leven hebben verloren. Het monument is vervaardigd door de Arnhemse beeldhouwer Van der Hof en beeldt een mens uit. die het nood lot tracht af te weren. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door de Britse ambassadeur, sir Neville Butler, minis ter C. Staf. en major-general Urauhart, voormalig commandant van de Third British Airborne Division. Op hef Airborne-kerkhof te Ooster beek zijn herdenkingsdiensten ge houden ter ere van de geallieerde militairen, die in September 1944 hun leven gaven voor de bevrijding van ons land. De dienst werd o.m. bijgewoond door van l.n.r.) minister ir C. Staf, Sir Neville Butler, de Britse ambassadeur, vice-admiraal Rost van Tonningen, adjudant van H. M. de Koningin, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in Gelderland, gene raal R. S. Urquhart, destijds com mandant van de Airborne-divisie. welke de mislukte poging tot be vrijding van Arnhem ondernam. heij. Zuid-Afx-ika kan en zal zich niet buigen voor de Engelse publieke opi nie, die bovendien nog grotendeels ge baseerd is op verkeerde inlichtingen. Als wij naar de Britse publieke opinie gingen kijken, dan zou er voor ons geen reden van bestaan meer zijn. Betsjoeanaland grenst voor een groot deel aan de nieuwe Federatie van Centraal-Afrika. Wat gebeurt er, als Londen zou besluiten althans een deel van Betsjoeanaland over te dra gen aan de Federatie? „uat zou een onvriendelijke daad zijn. En de uitdrukking „unfriendly act" is in het Engelse diplomatieke spraakgebruik een zéér krasse uitdruk king! Een dergelijke daad zou door ons beschouwd worden in zeer ernstig licht en zij zou niet slechts een ern stige kwestie oproepen tussen g.uid- Afrika en Londen maar ook in de steer van bet Gemenebest De genoemde ge bieden zijn voor nun ecnuomiscne bestaan van de Unit, afhankelijk; wij DR D. F. MALAN, PREMIER VAN ZUID-AFRIKA. nemen in dit opzicht een sterke posi tie in. Zuiver theoretisch geredeneerd: wij zouden tsasoetoiand, nat geheel onvteven wordt door Unie-gebied, in drie maanden tijd totaal kunnen uit hongeren. Let wel: ik spreek zuiver in theoretische termen. „Deze zaak wacnt reeds veertig jaren op een oplossing. De tijd is aan- czbroken om de belofte van 1910 in gelost te krijgen". '4' [)E V ERENIGDE STATEN zijn volkomen bereid te onderzoeken, op welke wijze een eind kan worden gemaakt aan de internationale spanning. De toestand is thans zodanig, dat het mogelijk en zelfs ge boden is, dat de Russische leiders hun bedoelingen duidelijk laten uitkomen. Met deze woorden heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, gisteren in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties de Russen uitgenodigd, een bewijs van hun op rechte vredeswil te geven. Hij wees er in dit verband op, dat vijf jiunten een toetssteen zouden kunnen zijn voor de oprechtheid van Moskou's vredesverlangen: Korea, Indo-Cliina, Duitsland en Oosten rijk, de nationale onafhankelijkheid der Russische buurstaten en staking der ondermijnende activiteit van de communistische partij in de Sovjet-Unie. Een gunstige Russische reactie op deze punten zou volgens Dulles in sterke mate bijdragen tot vermindering der huidige internationale spanningen. INDIEN de Sovjet-Unie en communis tisch China bereid zouden zijn, hun aspiraties in Korea op te geven, zou het mogelijk moeten zijn, dit schier eiland op zodanige wijze te herenigen, dat de Koreanen onbelemmerd hun eigen zaken zouden kunnen regelen, aldus Dulles. Hij wees er op, dat 28 JN SAMENWERKING met de K.L.M. treft de reportage-commissie van de Nederlandse Radio Unie uitgebreide voorbereidingen om de Nederlandse luisteraars zo intensief mogelijk te doen meeleven met de deelnemers aan de Christchurch-luchtrace en de K.L.M.- liftmaster _„ir Da mme" in het bijzon der. Aan boord van dit vliegtuig zal zich de AVRO-omroeper Jan Boots be vinden, die namens de N.R.U. deze trip meemaakt en die voornemens is waar mogelijk onderweg een reportage te verzorgen. Omdat de plaatsen van tussenlan ding geheim moeten blijven, kan men niet die voorbereidingen treffen, die men graag zou willen, maar men hoopt via de K.L.M.-vertegenwoordigers toch telefoonlijnen met Hilversum te kun nen bespreken om de medewerking van een nabijgelegen buitenlands-radio-sta- tion te knnnen inroepen. Naast deze reisreportage van Jan Boots zal een speciale verslaggever van de start in Londen een reportage ver zorgen, terwij] een tweede verslagge ver naar de eerste geheime „stop plaats" gaat. Bovendien wordt op Schiphol een ploeg van drie reporters gehuisvest, die de luisteraars van uur tot uur op de hoogte zullen houden van de positie der deelnemende vlieg tuigen. Indien zulks nodig mocht zijn, hoopt men de toestemming te verkrij gen om in de nacht van Zaterdag 10 October ook na 12 uur te mogen door zenden tot de aankomst der vliegtuigen een feit is. De officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft gisteren één jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis geëist tegen de 46-jarige vertegenwoordiger uit Weesp, N R., die terecht stond terzake van verduistering en oplichting. Een veertigjarige inwoon ster uit Koog aan de Zaan had in 1951 kennis gemaakt met de vertegenwoordi ger R., die gescheiden leefde van zijn vrouw en met financiële moeilijkheden had te kampen. In de jaren 1952 en 1953 gingen beiden veel uit en de vertegen woordiger deed de vrouw allerlei ver halen, die erop neerkwamen, dat R. drin gend geld nodig had. Deze kennismaking heeft de vrouw ongeveer f 8000.gekost tot het moment, waarop zij argwaan kreeg en de politie te Koog aan de Zaan n de zaak mengde. Deze heeft de ver tegenwoordiger onmiddellijk aangehou den. Uitspraak op 1 October. De Sovjet-Unie heeft in de afgelo pen paar weken proeven genomen met verscheidene nieuwe typen atoom bommen, aldus heeft het Russische persbureau „Tass" bekendgemaakt. Een oude dame te Farmer City in de Amerikaanse staat Illinois, mevrouw Lina Maude Rankin, heeft haar kat 2.000 dollar 7500) nagelaten. De erflaatster moet er van overtuigd ge weest zijn, dat haar erfgenaam een eenvoudig leven zal lijden, want zij bepaalde, dat na de dood van de poes het overschot van de 2.000 dollar voor liefdadige doeleinden moet worden gebruikt. October, de uiterste datum voor de politieke conferentie, met rasse schre den nadert, zonder dat wij nog in staat zijn voorbereidingen voor de besprekin gen te treffen. Wij zijn genoodzaakt te betwijfelen, of de communisten wel voornemens zijn zich te schikken naar de bestandsbepalingen en of zij inder daad bereid zijn hun strijdkrachten uit Korea terug te trekken om mede te werken aan de totstandkoming van een verenigd en onafhankelijk land. Op het stuk van de Russische terreur in de nabuurlanden zei Dulles dat deze moet leiden tot verbittering en erger. Wij voorzien, vervolgde hij, dat tenzij het Kremlin zijn buitenlandse politiek wijzigt, juist die vijandige geest in de buurstaten zal ontstaan die de Sovjet- Unie daar niet wenst. Sprekende over de Amerikaanse voorstellen inzake de ontwapening zei Dulles, dat elk voorstel van andere zijde za] moeten voldoen aan twee voor waarden: er moeten voldoende waar borgen zijn dat het door alle landen wordt nagekomen en ontduikingen of overtredingen van voorschriften en over eenkomsten zonder mankeren aan het licht kunnen worden gebracht. Dulles heeft voorts nadrukkelijk ver klaard, dat hij de voorstellen tot her ziening van het Handvest der V.N. in 1955 steunt. Hij zei in dit verband, dat er ook voorstellen tot herziening zul len worden ingewacht van landen, die door toepassing van het vetorecht geen lid der V N. konden worden. Met zijn rede opende Dulles de „al gemene beschouwingen' in de Algemene Vergadering. Zijn betoog is om zijn ver zoeningsgezinde en opbouwende toon algemeen zeer gunstig ontvangen. De Zuidafi-ikaanse apartheidspolitiek is op de agenda voor deze zitting ge plaatst. (Van onze parlementaire redacteur) MIET ALLEEN de leden van de frac tie van de P.v.d.A. stemden gister middag aan het begin van de verga dering der Tweede Kamer voor een amendement van de socialistische rf- r~vaardigde mejuffrouw Zeelenberg om een geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk verplicht te verklaren, maar ook mevrouw Fortanier-De Wit van de V.V.D. en baron Van der Felta van de C.H.U. Het amendement werd evenwel ver worpen met 42 tegen 25 stemmen. De socialisten wilden niet zo ver gaan, dat zij consequenties, zoals bij voorbeeld een huwelijksverbod, aan het verplichte geneeskundige onder zoek vóór het huwelijk verbonden wensten te zien. De meerderheid der leden ging ook de enkele verphchtstelling veel te ver en daaiom verenigde de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming met de conclusie van de regering, dat een verplicht medisch onderzoek vóór het huwelijk niet gewenst is De fiactie van de P.v.d.A kreeg aantekening, dat zij tegen deze conclusie was. De Belgische regering zdi 0p grote schaai varkensvlees uit Nederland invoe- ren. Men spreekt van 30 tot 40 ton per week tegen een prijs van fr. 26,50.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1