Twee rapporten in Straatsburg HERSENGYMNASTIEK ■MMfcMi De man uit Australië Bonn dringt Frankrijk in de achterhoede De wekelijkse wereldschouw r SCHAAKRUBRIEK Fens en Van d. Goes zeggen hun mening PUZZLERUBRIEK Knap óp die onogelijke schuur met Pim, Pam Pom en de wonderlamp Radioprogramma voor het weekeinde Ons dagelijks feuilleton Luister eens naar: ZATERDAG 19 SKI TEMPER 1953 Correspondentie over deze rubriek can drs. J. Muilwijk, Van Maerland- Jaan 242, Den Haag. Een sensationele overwinning van i Euwe. NIMZO-INDISCH. ^Wit: E. Gelier Zwart: Dr M. Euwe Uit het "'candidatentornooi, Neuhau- sen 1953, tweede ronde. 1. d2d4, Pg8—16 2. c2c4, e7—e6 3. Pblc3, LI8—b4 4. e2—e3, c7—c5 5. a2—a3 (Leidt tot de Samisch-variant; gebruikelijker is Pge2 ot Pf3) 5 L b4xc3t 6. b2xc3, b7—b6 (O'Kelly's opstelling) 7. LU—d3, Lc8—b7 8. f2— f3, Pb8—c6 9. Pgl—e2, 0—0 10. 0—0, Pc6a5! (Een nieuwtje; gebruikelijk is Tc8, men zie 11. e4, Pe8 12. f4, f5 13. d5, Pa5 14. e5! waarna exd5, cxd5, Lxd5? faalt op Lr6, Lb7? Lxb7 en Dd5t Na de tekstzet komt wit niet tot d4 d5) 11. e3—e4, Pf6—e8 (nodig om Lg5 te beletten) 12. Pe2—g3 (verhindert f5, maar kost tijd, zodat pion c4 verloren gaat:) 12c5xd4 13. c3xd4, Ta8— c8 14. f3—f4 (De2 heeft geen zin we gens La6) 14Pa5xc4 15. f4—f5, f7f6 (er dreigde f6! Pxf6 Lg5 of gxf6 Lh6 enz.) 16. Tfl—f4, b6—b5! 17. Tf4h4, Dd8—b6 18. e4—e5, Pc4xe5! (en niet fxe5 19. fxe6, Pf6 20. exd7 met voordeel voor wit: a) 20Pxd7 21. Lxh7t b) 20Tcd8 21. Lg5, Txd7? 22. Lxf6, gxf6? 23. Dg4t, Tg7 24. Lxh7t enz. c) 20Dc6 21. d5! Dxd5 22. Lxh7t benevens Dxd5t en dxc8D) 19. f5xe6, Pe5xd3 20. Ddlxd3 (zie diagram). Stelling na. 20. Dxd3 Wat nu? Het ligt voor de hand om 20g6 te spelen, want na 21. exd7 kan Dc6 geschieden, benevens Dxd7. Maar Gelier had een duivelse valstrik gereed: 20g6? 21. Lh6! Pg7 22. Ph5ü Pxh5 (gxh5? Dg3) 23. Txh5, Tfd8 24. Txb5, D?6 25. e7 en Db3t. Het antwoord -van Euwe (zie diagram) doet dergelijke illuses echter in rook opgaan: 20Db6xe6! 21. Dd3xh7t Kg8— f7 22. Lelh6? (verliest direct. Slecht was ook 22. Dh5t, g6 23. Dh7t? Pg7 24. Lh6, Tg8 met de dreiging Tc2. Maar wits beste voortzetting, 22. Dh5t, g6 23. Ddl verliest op den duur wegens Tc2! 24. Dxc2, Delt 25. Pfl, Dxh4) 22Tf8—h8ü 23. Dh7xh8 (ande re zetten kosten een stuk) Tc8c2! 24. Talcl (om later Dc4+ te beletten) Tc2xg2t 25. Kgl—fl (Khl? Txg3t) De6—b3 26. Kfl—el (Tf4 dan Dd3t en Dd2+) 26. Db3—f3. Wit geeft'op: er dreigt Df2t, terwijl Tf4 met De3t benntwoord wordt. Een fraaie party! Men zie nog 24. d5. Lxd5 25. Tdl, Txg2t 26. Kfl. gxh6 27. Txd5, Dxd5 28 Te4, Pg7! 29. Kxg2, f5! 30. Pxf5, Dxe4t en wint. OPLOSSING PROBLEEM No. 21 (G. Smit, Compositie-wedstrijd Oud-Jong) 1. Lb8xe5 (dr Dxa8 en Lg4) Pg6xe5 (pareert beide, maar nu is het PaaU} gepend:) 2. fxg5±. OflPg6xf4 2 Le5xf6. Niet goed is La7 (dreigt Dxa8 en Pe3 en Pd6) wegens Pxh4 waarna f4 vrij is; evenmin 1. fxe5T wegens gxh4 (niet Pxh4 of Pf4 2. exf6). Goede oplossingen van No. 21 ont vangen van: G. v. d. Beek; S. Prins; J B Dietz; W. Haanraadts; J. Mostert; 3. J. W. Gunning; J. G. Cronjongh; J. v. Charldorp; K. W. Pezaro; me). N. v. Heerden; J. Bastiaanse; F. Zoontjes; J. Marsman; Th. Slatman; P. Stet; S. Hiemstra; J. H. Kubbe; A. J. Nooder; B. Ligtvoet; T. Zanen. Correspondentie. J. M. te Den H. In nr. 18 staat Zwarts pion niet op e6. maar Op e5. W. B. te K. a. d. Z. In nr. 19 faalt De2 op Ld3 (Dxd3t, Pd4) J. B. D. te Z. M.i. had zwart in de eerste partij met 15Dd8 of 16. Dd8 kunnen standhouden. In de tweede partij was 9. b3 scherper; na 9. Pbd2 had Le6 moeten geschieden. Overigens accoord! Verschillende oplossers, zelfs met respectabele punten-aantallen lieten tot op het moment dat ik dit schreef verstek gaan. Er is echter nog geen man overboord als U, te beginnen met probleem nr. 22 verder gaat. Het is een compositie van Dr. H. von Gottschall, die nog wel enig hoofdbreken zal ver oorzaken. Oplossingen gelieve U bin nen een week in te zenden naar boven staand adres. Als nieuwe oplossers heet ik wel kom: Th. Slatman en P. Stet te Bever wijk en S. Hiemstra te Hoorn. PROBLEEM No. 22 Wit: Ke8, Dg4, Tc8, pi a5. b3, d2 en e4 (7). Zwart: Kd6, Lg2, Pa2, pi a3, d3, e6. f3. e5 en h6 (9). Wit geeft mat in drie zetten. Kien dient wits voortzetting na de fcei v,«riikste antwoorden van zwart aan te geven. [)E NAMEN van twee Nederlanders, die zich inspannen op het gebied van de politiek der Westeuropese eenheid, waren deze week te lezen op de voorpagina's van de internationale pers. Deze waren die van de KVP'er luit.-kolonel J. J. Fens en de Socialist Marinus (zoals de New \ork Herald Tribune gemoedelijk schreef) van der Goes van Naters. Beiden zijn leden van de Raadgevende vergadering van de Raad van Europa en beiden hebben bij deze Vergadering een rapport ingediend over twee uitermate belangrijke Europese zaken. De heer Fens rappor- leerde over de vooruitgang op het gebied van de Europese defensie, jhr. Van der Goes van Naters bracht zijn rapport uit over het Saargebied. Over de inhoud van het rapport van de heer Fens is wel het een en ander bekend geworden. Van de voorstellen van de heer Van der Goes omtrent een mogelijke oplossing van de Saarkwestie belangrijk strui kelblok op het pad naar de verwerkelijking van de Europese Verdedi- gings Gemeenschap is maar weinig uitgelekt. Wij hebben het moeten doen met de sobere aanduiding, van een voorstel dit veelomstreden Saarland voorlopig voor een halve eeuw een Europese status te geven onder supertoezicht van de Raad van Europa. pese samenwerking, ook een vurige wens van de Ver. Staten, zag zich steeds meer verzekerd van de enorme daadwerkelijke en morele steun van Amerika. Hij zorgde voor een stand vastige Westers gerichte buitenlandse politiek. Zijn minister van Economi sche Zaken Ludwig Erhard wist die maatregelen te nemen, die de Bonds republiek een krachtig economisch bestel schonken en het land weer op een redelijk welvaartspeil brachten. Zó is de stand van zaken. Met het nieuwe, democratische en vitale Duits land dient rekening te worden gehou den. Dit gebeurt ook, al weten wij te vens, dat de Westduitsers voordeel I"\IT zal dan wel zo ongeveer alles zijn u wat voorlopig uit het lijvige rapport van de Nederlandse jonkheer en voor vechter voor het „ene-Europa" in bre der kring bekend gaat worden. Duide lijk is wej^dat de steviger dan ooit in zijn schoerffh staande Westduitse kan selier Adenauer voor een openbaar de bat van de Saarkwestie in de Raad gevende Vergadering te Straatsburg n.a.v. het Saarrapport weinig voelde. De heer Van der Goes werd uitgeno digd en dat op wel zeer korte ter mijn op hoog niveau te Bonn over de kwestie van gedachten te komen wisselen. Donderdag was hij terug in Straatsburg en daar bleek, dat Adenauer c.s. succes hadden geboekt, want na de Nederlander te hebben gehoord, besloot de Commissie van Algemene Zaken te Straatsburg het rapport voorlopig in de ijskast te stoppen. De Raadgevende Vergadering zal zich nu wel uitspre ken voor een snel hervatten van de directe besprekingen tussen Bonn en Parijs over de kwestie. Dit is overigens ook de opzet van Adenauer zelf, die een brief schreef aan zijn Franse col lega Bidault met het voorstel het rechtstreeks overleg tussen beide, het meest bij het Saarprobleem geïnteres seerde staten te hervatten. „De tijd om onze geschillen uit de weg te ruimen, is thans gekomen", zo schreef de Eondskanselier in de brief. Hiermede zijn wij opnieuw gekomen bij de voor West-Europa zo belang rijke verhouding Frankrijk—Duitsland. Men kan direct openhartig constateren, dat Frankrijks papieren er niet zo bijs ter gelukkig voorstaan. Hoewel de fi nanciële draagkracht van de particu liere Fransman - gemiddeld zeker niet zo bedroevend slécht is, wordt de bo dem van Marianne's geldtas zelf angst wekkend duidelijk zichtbaar. De strijd in Indo-China kost scheppen geld. Mon sieur Dupont maakt er nog steeds een overigens twijfelachtige sport van de fiscus te bedriegen. Minister Faure's laatste onthullingen gaven daarover on langs nog sprekende voorbeelden. En de jongste grote stakingen in het mid den van het toeristenseizoen bleken een gevoelig verlies voor het Franse na tionale inkomen. Het overheidsperso neel zal hoger salarissen en lonen uit betaald moeten worden. Dit alles heeft weer tot gevolg, dat het land zijn toekomstige militaire uit gaven flink moet „aan besnoeien. De onzekere basis die de politieke gesple tenheid biedt voor welk kabinet ook, is ook al geen bron van al te groot ver trouwen van over de grenzen. JAEZ:: achteruitgang van de interna- tionale betekenis van een land, dat ons in zo heel veel opzichten lief is, staat tegenover een vooral gedurende de jaren, dat in Bonn nu een Duits be wind zetelt, sterk op de voorgrond tre den van de Westduitse Bondsrepubliek. Van vrij kort na 1945 af heeft vooral Washington in Duitsland een belang rijke dam gezien tegenover het Russi sche imperialisme. Adenauer, die voort durend streefde naar krachtige Euro- konden trekken uit de geschillen tus sen Moskou en het Westen. Franrijk ziet dit alles met enigszins lede ogen aan. Het voelt, dat het niet alleen in de wereld, doch ook in West-Europa in de achterhoede wordt gedrongen. Tussen het weer zelfverzekerde Bonn en het onzekere, vreesachtige Frankrijk zal weer moeten worden gesproken over dat Saargebied, waarin grote Franse belangen verankerd liggen. Er zullen van twee kanten concessies moe ten worden gedaan. Wordt men het niet eens, dan zullen de landen van de Raad van Europa zich weer en dan aan de hand van het rapport-Van der Goes over de kwestie beraden. Het wordt overigens hoog tijd, dat men hu eens oprecht en vastberaden te werk gaat. Het Saafpfoblèem móet'hoe dan ook uit de wereld worden geholpen. Loopt het FransDuitse gesprek vast, dan moet Straatsburg doortastend op treden. Dan moet zo spoedig mogelijk een Europese status voor het Saarland worden ingesteld. VOWEL in zijn rapport als in een artikel over hetzelfde vraagstuk in „De Volkskrant" constateert de heer Fens, dat er een zekere verslapping schijnt te zijn ingetreden in de Wester se defensie-inspanning. Eensdeels schrijft hij dit toe aan de z.g. vredespolitiek van Moskou, die er op gericht schijnt het Westen in slaap te sussen, ver deeldheid te zaaien. Hij constateert, dat Moskou duidelijk succes wist te boe ken. Aan de andere kant spreekt hij over de z.i, onjuiste verdeling van de wereld in twee strategisch voorname gebieden Europa en Azië. Hij veroor deelt het grotere accent, dat de VS (met hun militaire hulp) zijn gaan leggen op de defensie in Azië en de dienten gevolge verminderde hulp aan Europa. Doch gelijkertijd wijst hij op het terug lopen van de Europese belangstelling voor eigen defensie. En dit laatste ver wijt is juist. De vorming van een Eu ropees leger scheen tot voor kort wel geheel van de baan te geraken. Ade nauer, krachtig voorstander, kreeg een meerderheidsvotum van de Duitse kie zers en wil nu haast maken met het leger. Parijs weet dit. Adenauer heeft er zijn tanden ingezet en zal zich, ge steund door Washington, in de zaak vast bijten. Als de Fransen niet snel beslissen over het Europese leger, zal er een Duits leger komen in ander (NATO,) verband. Voor een harmoni sche ontwikkeling van de verhoudingen in West-Epropa zou die gang van za ken te betreuren zijn. Puzzle 2. Serie '53-'54. Hoe oud is elk der vrienden? (Opl.) Deze puzzle leverde velen minder moeite op dan de eerste. Uit het eer ste gezegde van B volgt, dat 3 maal de leeftijd van B plus 4 maal de leeftijd van A is 277 jaar. En uit het tweede gegeven, dat 3 maal de leeftijd van A plus 4 maal de leeftijd van B is 269 jaar. Opgeteld 7 x A plus 7 x B is 546 jaar; lx A plus lxB is 78 jaar. Daar na kan men uitrekenen, dat A 8 jaar ouder is dan B. A dus 43 jaar en B 35 jaar. Een zeer groot aantal lezers heeft deze puzzle vlot opgelost. Groot was het aantal inzendingen. Na loting pnder de inzenders van een correcte oplossing is de wekelijkse prijs van ƒ5,ditmaal ten deel ge vallen aan: De heer J. W. Landman, Van Hou tenkade 2 te Alkmaar. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 3. Serie '53-'54. Toevallige overeenkomst. Tydens een gezellig diner, waaraan tien personen deelnamen, schreven al len hun namen op de achterzijde van één der menu's. De laatste schrijver keek alle namen eens over en zei: „Dat is wel heel toe vallig, onze namen met voorletters ber staan precies uit dezelfde letters als de namen van onze woonplaats". (Alle in Nederland). De volgende tien namen stonden op het menu: 1. Dina Z. H. Sneken 2. II. V. A. Leestuka 3. B. L. H. Greetergis 4. C. B. R. Henardet 5. N. V. A. Gozenleg 6. N. W. Nigageen 7. R. V. Remorwee 8. N. P. Miagadep 9. D. M. B. Lerudig 10. V. S. H. Mielur In welke plaatsen woonden deze per sonen? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 24 Sept. aan de Redactie van dit blad. 124. Het roeibootje was door de woe dende haai in tweeën geslagen, maar Baron Van Pottum verloor zijn kalmte niet. Hij zat met Pom in de ene helft van het bootje, terwijl Pim en Pam in de andere helft zaten. Barend Bigger had met grote ogen naar het gebeuren zitten kijken en gaf toen orders aan zijn schipper. „Al met al kan ik er niets aan doen", zei hij, om zichzelf te verontschuldigen. „Ik ben niet verant woordelijk voor wat zo'n haai uitvoert!" En met deze woorden begon hij als een razende zijn lijn in te halen om de te- genspartelende haai aan dek te krij gen. „Nou wat zeg je hiervan, Van Pottum", riep hij triomfantelijk, terwijl de haaienkop boven water verscheen. „Daar kun je niet tegenop hè? Dat is nog eens vangen! Weet je, wat je met die snert-karper van jou moet doen? Die kun je beter als aas aan je hengel doen. Haha! Die wou mij verslaan! Nee, Van Pottum, dan moet je vroeger op staan!" Pim en Pam werden bij d» snoevende woorden van meneer Big ger hoe langer hoe kwader. „We moe ten de baron helpen", zei Pom, terwijl hij de rugzak losgespte. Tot nog too heeft hij vandaag niet anders dan pech gehad! Laten we in ieder geval zor gen dat hij deze wedstrijd wint". Pim knikte, terwijl hij de wonderlamp in zijn handen nam en begon te wrijven... ZONDAG 20 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 8.00 NCRV, 9 30 KRO, 17-00 IKOR, 19.00 NCRV, 19,4524.00 KRO. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwij ding. 9.15 Vocaal Ensemble. 9.30 Nieuws- 9 45 Gram. 9.55 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Lunch concert. 13.40 Boekbespreking. 13-55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Kamer muziek. 14.55 „Kwakzalverij", causerie. 15.10 Koorconcert. 15.35 Gram. 16.10 Katholiek Thuisfront overal! 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Jeugddienst. 18.00 Zangdienst. 18.45 Pastorale rubriek. 19 00 Gram. 19.30 „Elia", mijn God is de Heere", causerie. 19 45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Amus- muziek. 21.05 „Met vreugde berichten wij U", hoorspel. 21.50 Gitaarspel. 22.05 Ac tualiteiten. 2215 Musette-Orkest en sol. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en Litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 8.00 VARA, 1000 VPRO, 10.30 IKOR, 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17-30 VARA, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws, weerberichten en postduivenberichten. 8.20 Gram. 8.30 Deze weelf eens een verhaaltje, dat de phila- telisten onder. U stellig zal doen watertanden; „IK KAN NIET MEER ZONDER JOU", schreef de Oostenrijkse post meester Franz Heinz op 23 Februari 1839 aan zijn verloofde Constantia in Klagenfurt. Op zichzelf niets bij zonders. zult U zeggen. Een doodgewoon liefde- betuiginkje, waarvan er dertien in een dozijn gaan. Inderdaad, veel is er dan ook met dit brief je in de 114 jaar ook niet gebeurd; het bleef zelfs in het bezit van de familie. De waarde, waarde lezers en leze ressen, sprong echter in de loop der 114 jaren met sprongen omhoog, want de oude bruine postzegel, die op de en veloppe zit, is, zoals on langs werd vastgesteld, de oudste zegel ter we reld. Tot dusverre kwam een - Engelse 1-penny- zegel uit 1840 als zodanig uit de bus. Ruim 80 jaren heeft de dochter van „joffer" Constantia het liefdes- briefje als curiositeit be waard. Nu is het epis teltje in het bezit van des postmeesters klein kinderen en, gezien het onlangs gedane bod van 10.000 dollar, zijn deze kinderen van een, al thans financiële, zorge loze toekomst verzekerd. De 10 gebruikelijke vragen luiden als volgt: 1. Wat is beter voor de huisvrouw; Dat zij ZITTEND óf STAAN DE haar was strijkt? 2. Wat zeggen U de namen AMATI, STRADIVARI en GUARNERI? 3. Wanneer is het eigen lijk „middernacht"? 4. Wat is „wilde an dijvie"? 5. Voor welke sport ge bruikt men een „bal slee"? 6. Hoe noemt men het afval van diamanten? 7. De dampkring om moeder Aarde noe men wij atmosfeer. Weet U ook, hoe de zonnedampkring ge noemd wordt? 8. Hoeveel vliegtuigen heeft mén voor een escadrille nodig? 9. Geeft U de „grot- salamander" eens een andere naam? 10. Wanneer U bij Uw groenteboer (groen teman) een bepaalde hoeveelheid HAM BURGERS bestelt, wat zal hij U dan brengen? (Voor de antwoorden zie men ons blad van Dinsdag). IH1FLEURIGE TINTEN MAT EN GUNZEND (Advertentie, Ing. Med.) 36) Elwood stak behulpzaam zijn hand uit en ondersteunde haar, toen ze de laatste treden van de trap afdaalde. „Op één man na allemaal", zei hij. „Enkele gasten kwamen zo vroeg, dat ze onze voorbereidingen bijna in de war stuurden. Pottsville heeft sinds Peter voor het eerst zijn gezicht op onze picnic vertoonde, niet zulk een opwindende gebeurtenis gekend". „Onthoud je alsjeblieft van zulke tactloze opmerkingen Elwood. Laat ons hopen, dat die vervelende geschiedenis op den duur in het vergeetboek zal raken. „Ik beef nu nog, als ik er aan denk". Elwood lachte heimelijk, terwijl hy de eerbiedwaardige Ponsonby naar de achtertuin begeleidde, waar de recep tie al in volle gang was. „Mijn parasol, Elwood", riep Cecilia verschrikt, toen de felle zomerzon haar ogen scheeftrok en zij zich in de mensenmenigte wilde begeven. Onder zoekend liet ze haar ogen langs de gasten dwalen, met zulk een hevig heid, dat een ogenblik gevaar dreigde, dat het feestje in één keer tot een vol ledige mislukking zou worden. Cecilia stapte statig op de speciaal aangenomen bedienden toe en nam het toezicht op zich, over het ronddelen van de punch en de .toast, met als re sultaat, dat ze terstond alle eetlust en dorst die naar het feest was mee genomen, de nek orydraaide. Ze klampte alle zakenmensen van Potts ville Elwood inbegrepen aan en gaf hun een soort college in modern zakendoen, terwijl een strijkje, tot grote ergernis van de jongere gasten, een programma van verbleekte salon- muziek uitvoerde. Peter en Kitty dwaalden af naar het zwembad en zochten daar de schaduw van de hoge bomen. Bij een klein tafeltje nipten ze verveeld aan de smakeloze punch. „Denk je, dat ze gauw naar huis zul len gaan?", vroeg Peter hoopvol. „Ik heb er geen idee van, wat de mensen allemaal bezielt". ,,'t Is jouw tante Cecilia", merkte Kitty brutaal op. „Zij heeft alle leven er uitgeblazen. Wat doet haar in 's hemelsnaam denken, dat zij de mees teres van het heelal is? Als wy elkaar niet onder zulke vreemde omstandig heden hadden leren kennen Peter, zou ik precies zo over jou denken. Maar jij kunt veel meer. Waarom laat jij dat monster jouw leven regelen en dat van anderen ook nog?" Peter sprong overeind, als was hij uoor een slang gebeten. Hij morste de hete punch over zijn vingers. Kitty nam haar zakdoek en droogde ze een voor een af. Haar grote grijze ogen, met daarboven de zwarte, krullende wimpers, bleven doordringend op hem gericht. „Als jij de man bent, die ik denk dat je bent, zou je op je eigen benen wil len staan en zou je haar vandaag nog zeggen, op te houden met die grap penmakerij. Welk recht heeft ze, om jou te vertellen met wie je moet trou wen en om Claudia te dwingen, met jou in het huwelijksbootje te stap pen'" Peter werd zo rood als een biet. Hij zoog moeilijk een beetje lucht in zijn longen en het leek, dat hij van zijn stokje zou gaan. Dat is verschrikkelijk" stamelde hij. „Voel je je wel goed, Kitty?" „Nog nooit zo goed. Je weet, dat Ik de waarheid spreek. En je weet ook, dat Cecilia wel om zou draaien als :u..and haar .s Link de o' jat. Jy bent de enige die dat kan, omdat je de laatste Ponsonby bent. Of heb je mis schien dat niet eens begrepen?" „Op die manier heb ik er nooit over gedacht", zei Peter zachtjes. Met een vinger tussen zijn boord verschafte hij zich een beetje lucht. „Dan wordt het tijd, dat je dat eens gaat doen. Als zij de naam Ponsonby in stand wil houden, kan ze niet zon der jou, denk ik". Kitty hield nog steeds zijn hand vast. Ze drukte die nu zo stijf, dat Peter een schreeuw nauwelijks kon onderdrukken. „Ga naar haar toe en vertel het haar. Jaag de gasten weg en zeg, dat de verloving niet door gaat. Vertel haar, dat je gaat trouwen als je er zin in hebt en niet eerder. En dat ze haar millioenen na kan laten aan een kattentehuis, of een andere liefdadige instelling, als ze weigert de familie Ellis verder met geld te helpen". Peter kon zijn oren niet geloven. „Maar ik kan. Claudia.... en het geld.... op die manier". „Beste jongen: Claudia trouwt met je, alleen om je geld. Omdat ze haar ouders niet ongelukkig wil maken. En Cecilia heeft dat allemaal zo bekok stoofd. Snap je het nu?" Peter rukte zijn hand los en vouwde zijn armen over elkaar. Met een ijskou de blik in zijn ogen keek hij Kitty aan. „Claudia is waanzinnig verliefd op mij! Dat was ze van het allereerste be gin af. Ze heeft het me zelf verteld, en al voordat tante Cecilia hier kwam heeft ze erop gezinspeeld. Wil je, dat ik haar hart breek. Hoe kun je zoiets van me vragen? En je kijkt er niet eens anders om!" „Geloof je zelf werkeiyk wat je zegt?", zuchtte Kitty. Verontwaardigd keek Peter haar aan. „Natuurlijk doe ik dat. Als ik me zelf niet kan geloven, wie dan?" „Claudia", viel Kitty hem, op de toon waarop een onderwijzeres de kinderen het A.B.C. bijbrengt, in de rede, „Claudia houdt van Dick. Dat doet ze al jaren, Wil je het haar misschien zelf vragen?" Peter richtte een bevende vinger op Kitty, die .behaaglijk achterover leunde. „Jij wilt ons huwelijk in de war stu ren!" beschuldigde hij. „Waarom? Ver tel op". „Omdat jullie niet van elkaar lvm- den. Omdat ik Cecilia haar bemoei zucht kwaliik neem en omdat ik heel, heel erg veel om Claudia geef". Peter grijnsde. „Je hebt. sinds je mij in die handdoek zag, steeds om me heen gehangen Kitty barstte in lachen uit. „Je lichaamsbouw is bepaald indrukwek kend. dat geef ik toe. maar „Wil ie misschien zelf mevr. Ponson- bij wordenen „Lieve help! Hoe kom je er bji? Pe ter Ponsonby, als jij vanavond niet je verlovingsfeestje vierde, zou ik ie ego ïstische gezicht knnot krabben". Alle boosheid leek in Peters ogen te sterven. Hij keek Kittv verwijtend aan. „Het spijt me. Werkelijk. We kont den zo goed samen opschieten. Ik dacht dat we heel intieme vrienden zouder. kunnen worden. Ik heb nooit kunner. dromen, dat jii zo'n jaloers en afgun stig schepsel was. Je leek altijd zo op recht en voortvarend en we hadden zoveel geliike interessen. Zelfs Claudia wist niets van (Wordt vervolgd.) Voor het platteland. 8.40 Nederl. Volk», liedjes. 8.55 Sport en postduivenberich ten. 9 00 „Langs ongebaande wegen", cau serie. 9.10 Muzikale causerie. (Met illu straties.) 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Voor de jeugd. 10.30 Evang. Her vormde Kerkdienst. 12.00 Sport. 12.05 Hammondorkestconcert. 12.35 „Even af rekenen, heren!". 12.45 „Muziek uit het verre Oosten". 13.00 Nieuws. 13.05 Me dedelingen of gram.muziek. 13.10 „D« Spoorwegen spreken", causerie. 13.20 Me- tropole-Orkest. (Intermezzo: Gevar. muz.) 14.00 Boekbespreking. 14.20 Omroep orkest en solist. 15.20 Toneelbeschouwing. 15.35 Disco-causerie. 16.20 Gram. 16.30 Sportrevue. 17.00 „World Congress of Faiths", reportage. 17.20 „Van het ker kelijk erf", causerie. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Hammondorgelspel, met rhythm, begeleiding. 18.45 Discussie. 19.15 Gram. 20.00 Nieuws. 20-05 Herfst programma. 20.50 Surinaamse Volksmu ziek. 21.05 Cabaret. (Intermezzo: „Hé, zijn die getrouwd?".) 21.25 Gram. 21.55 „Beroemde Engelse Rechtzaken", hoor spel. 22.30 Dansmuziek. 23,00 Nieuws. 23.15 Reportage of gram.muziek. 23.25— 24.00 Gram.muziek. MAANDAG 21 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7 00 Nieuws. 7-10 Gram. 7.15 Gym. 730 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sportuitslagen. 8.23 Gewijde mu ziek. 8 45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Idem. 11.55 Pianorecital. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- én Tuinbouwmede- lingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Arrms.muzte'k. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16-00 Vocaal Ensemble en sol. 16.50 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. voor de jeugd. 17 30 Gram. 17.45 Rege ringsuitzending: „De zeeën rond Nieuw- Guinea in kaart gebracht" door Kapt. ,t. z. W. F. van Vreeswijk. 18.00 Mannen koor. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole- Orkest. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19 15 „Het volle leven tegemoet", klank beeld. 19.25 Gram. 19-30 „Volk en Staat", causerie. 19.45 Gram. 20 00 Radiokrant. 20.20 Gram. 21.00 „Exporteren is aan passen", causerie. 21.15 Sopraan, bariton en clavecimbel. 21.40 Amus.-muziek. 22.05 Gram. 22.45 Avondoverdenking. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 8.00 Nieuws. 8-15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroepkoor en orgel. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 11.00 Voordracht. 11.15 Radio Philharmo- nisch Orkest en solist. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede- üngen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano duo. 13 00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13-20 Reportage. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", cause rie. 14.20 Gram. 14.30 Voordracht. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.,30 Voor de padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Reportage en gram. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Militair Orkest. 19.45 Regeringsuitzending: Landbouw- rubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 „Der Rosen- kavalier", opera (le en 2e acte). GERSHWIN-PROGRAMMA. Ge orge Gershwin is vooral bekend geworden als componist van songs en dansmuziek. Toch heeft hij ook ander werk geproduceerd. Som mige luisteraars herinneren zich misschien zijn Rhapsody in Blue, deze gelukkige verbintenis van jazz-stijl en symphonische muziek. Zij zullen thans met een minder bekend werk kennis kunnen ma ken: het concert voor piano en orkest in F. gr. t. dat bewijst, hoe zeer Gershwin zich ook in het serieuze genre thuis heeft ge voeld. Hij heeft verder eens een opera geschreven, Porgy and Bess genaamd, welke de lotgevallen van een kreupele neger-bedelaar en een zielig negerinnetje behan delt. Melodieën hieruit zijn door Russell Bennett tot een Sympho- nie Picture verwerkt. Ook dit kan men thans horen. (Zondag 14.20 over Hilversum II, 29S m.) DER ROSENKAVAL1ER. Hugo V. Hoffmansthal heeft een komedie geschreven onder deze titel, die door Richard Strauss op muziek is gezet. Hoewel de tekst vrij sensueel is, heeft Strauss er een betrekkelijk lichte muziek voor geschreven waarin zijn liefde voor Mozarts werk duidelijk wordt uitgesproken. Hij wendde zich hierin dus van Wagner af, die zo lang het karakter van zijn muziek had bepaald. De eerste twee akten hoort men Maandag 20.05 over Hilversum II. 298 m.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 12