Ben Stikvoort werkt reeds 12 jaar aan zijn museum AËeinda Bloothoofd en Dekker lieten de favorieten sneuvelen Stad en omgeving Leven en werk van Frans Hals Wat de theaters brengen De Boer, Kaandorp en Reus hebben gelijke kansen Een kind van de Romantiek HUIBERTS Payglop 27 Alkmaar Tel. 3762 Lezing voor Schola Publica Kaasmarkt tot eind October Stavenisse betuigt dank Blijspel voor garnizoen VICTORIA THEATER De zoon van niemand REX THEATER Hartenvrouw Vulpenshop alleen Payglop Merken van Vertrouwen P.O.A. n.v. PAYGLOP Th. Schot Sr is nog steeds zonder winstpunten HARMONIE THEATER De wrede zee CINEMA AMERICAN La Paloma DE JOURNAALS SIMAVI gaat collecteren Afdeling Bond Ouden van Dagen opgericht ZATK.RO*.O 1!) SEPTEMBER 1953 - V ,i (Van onze redacteur beeldende kunsten) Twaalf jaar werkt de kunstschilder Bernard Stikvoort nu al aan de inrichting van wat hij zijn „museum" noemt. I)e benedenverdieping van zijn huis aan de Sint Jacobstraat, een oude kuiperswerkplaats, verandert langzamerhand in een ruimte, waarin scharnierende luiken en wand kastjes een overvloed aan plaats zullen bieden voor zijn verzameling oudheden, schilderijen en tekeningen. Wie er op het ogenblik binnen komt vallen, waant er zich in een timmerwinkel. Hout en gereedschap, spijkers, schilderijen en tekeningen vormen tezamen een bont geheel, waarin alleen de eigenaar de weg iveet. Maar deze heeft de plannen dan ook volkomen uitgewerkt in zijn hoofd en werkt gestadig naar zijn doel toe. Dat houdt hem veel meer bezig dan het feit, dat hij op 20 Novem ber a.s. zestig jaar zal ivorden. Eerlijk gezegd interesseert hem die verjaardag maar matig. Toen ik hem dezer dagen naar aanleiding daarvan eens ging opzoeken, hebben we het daarover maar terloops gehad. Er was geen sprake van het „normale" gele- genheidsinterview met meer of minder onbescheidem \j-agen naar levensbij zonderheden en al dan niet openhartige antwoorden. Wel moest deze overgevoe lige. eenzelvige figuur een zeker wan trouwen overwinnen, vóórdat hij los kon komen. Maar toen het ijs eenmaal gebroken was sprak hij ook over niets anders meer dan over zijn werk, zijn idealen en zijn collectie. Slechts zijdelings en dan nog in verband met énkele stukjes werk die hij liét zien, vernam ik iets over zijn levensloop. Dat hij van zijn ambacht eigenlijk kuiper is en uit een bekende Alkmaarse familie van kuipers stamt hij achtte het nauwelijks de moeite van het vértellen waard. Men zou zelfs kunnen spreken van een zeker „pro test" tegen zijn Oude vak, voortkomen de uit een teleurgestelde liefde. Want wie het mooie sierkuipwerk ziet dat hvervaardigt, ontdekt één flinke do'is vakmanschap en beroepsliefde welkê overschaduwd worden door het feit, dat de kuiperij niet meer is wat ze vêertlg jaar geleden was en in feite gedoémd is te verdwijnen. Al zijn liefde voor het mooie richt hij thans op zijn kunst en zijn collec tie. De laatste ontstond in een leven van -zoeken naar dingen die voor de eerste konden worden gebruikt. Aller lei beeldjes, potjes, pulletjes en vaasjes, die voor de compositie van een stil leven en voor het onderwijs aan ziin adepten zouden kuni.en dienen, heb ben in allerlei hoeken en op tal van planken een plaats gevonden. Daarbij is het hem vrijwel nooit gegaan om de handelswaarde. Veel meer is deze man getroffen door de eerlijke., eenvoudige vnrm van éen zakelijk bezien waarde- Iw stenen potje, door de fijne kleur- F-'-■'kering door een gevoelig behan- d -1 d oppervlak, door een riikdóm aan d-'-il. Daarin uit zich ziin schoon- j--minverlangen evenzeer als in zijn sc'-'lder- en tekenwerk. Een talent komt aan zijn doel ook zonder opzettelijke scholing, wanneer er slechts de vaste wil aanwezig is om bet tot gelding te laten komen. Bernard Stikvoort is hiervan een levend bewijs Deze man, die met zijn elfde jaar de schoolbanken vaarwel zei omdat hij een hekel had aan leren dié vervol gens tot zijn vier-en-twintigste jaar in de kuiperij van zijn vader Werkte en intussen zichzelf eeldsnijden en hout- <t"aaien leerde, is een geboren teke naar. Les heeft hij amper gehad. Slechts heeft hij enige jaren ervaring kunnen opdoen op de bijeenkomsten van het bekende Haarlemse schilders genootschap Kunst zij ons doel. Daar hoeft hij heel wat kunnen opsteken, al bleef zijn eigen aard onaangetast. Zijn aard nu uit zich in een merk waardige tweeledigheid van visie. Aan de ene kant is er een vrij sterke ge voeligheid in zijn vormgeving, die hem stempelt tot een rasecht kind van de Romantiek. Aan de andöre kant- is er ook een band te leggen met de stijl van tekenen van tal van goede zeven- tiende-eeuwers. Deze kenmerken mo gen het steirkst spreken in zijn uitge werkte tekeningen, waarin het land schap en tal van schilderachtige hoek jes in en builen de stad Alkmaar zijn weergegeven in zijn schilderwerk doorgaans op miniatuurformaten ver vaardigd ziin ze nauwelijks minder voorhanden. Meer dan het romantische motief echter spreekt hier de aandacht voor de atmosfeer van het landschap, de voortdurende aspecten van de wol kenluchten, het zilverige van een wat heiige einder. Deze schilderijtjes ont staan Op het atelier aan de hand van notities, wel^è voor een buitenstaander nauwelijks te „lezen" zijn. In enkele gearceerde vlakjes in een spaarzaam lijntje, soms mét, een vlêugje rood kriit wordt een heel landschap genoteerd, óm later via een uitgewerkte voorstu die in potlood tot een paneeltje uit te groeien. Nu wil ik allerminst de kwaliteiten van dit wörk overschatten. Niettemin heeft het door het zuivere gevoel voor dé schoonheden van het behandelde motief een grote aantrekkelijkheid. Bernard Stikvöórt geeft hierin zijn éigen WêZên zo volkomen als hij maar kan. En daarom gaat het in de schil derkunst in de eerste plaats. Hét is niet onmogelijk, dat velen, aan hém denkend, in de eerste plaats zijn partrettekeningèn vóór zich zién. Met name in de laatste jaren heeft hij deze in éen overstelpend aantal gemaakt. Zij openbaren de tweeledigheid, waar- van reeds eerder sprake was. Want zondar zijn romantische gevoeligheid te verloochenen zoekt Bernard Stik voort hier i aar een plastische weer gave van de vorm. hetgeen er niet zel den toe leidt dat zijn prenten herinne ringen oproepen aan beeldhouwwerk. Toen ik hem daarover sprak, bekende hij me trouwens, dat hij graag beeld houwer had willen worden, maar dat het werken in hout hem eigenlijk nooit had aangetrokken. Deze tekeningen ontstaan zonder uit zondering bij kunstlicht. Door de harde belichting vertoont de kop uiteraard een sterk wisselend spel van spreken de schaduwen, dat Stikvoort weergeeft in scherp omliinde donkere vlakjes. Hij is hierin volkomen realist voor (Advertentie Ing. Med.) mijn gevoel zelfs vaak te stea-k, waar door de detaillering van de schaduw partijen het totaalbeeld dreigt te over woekeren. Een andere maal echter schiet hij plotseling raak cn ontstaat in een paar lijnen en een enkele scha duw een volkomen ,.af" beeld van het sujet. De uiterlijke gelijkenis en de weergave van een enkel typisch ken merk zijn daarin sterker dan de psy chologische verdieping. Tot het schil- daren van portretten is Bernard Stik voort zo maar nooit gekomen. Niette min zou hij misschien ook in dit op zicht merkwaardige dingen kunnen doen. Op 20 November zal deze figuur die al jaren volkomen alleen in zijn huisje in de St. Jacobstraat leeft, zestig jaar worden. Hijzelf zal aan deze dag zeer weinig aandacht besteden. Het zou, zo dunkt me, echter een daad van een voudige rechtvaardigheid zijn. wanneer de actieve leiding van ons gemeente museum hem de eer zou gunnen van een overzichtstentoonstelling van ziin werken. Zij zou een duidelijk beeld kunnen geven van een bescheiden, maar betrekkelijk veelzijdig talent. Van W. De laatste plaats in 't Gulden Vlies was bezet, toen dé nieuwe voorzitter van „Schola Publica" gisteravond de zevende leergang van deze instelling opende en na dank te hebben gebraciht aan zijn afgetreden voorganger dr Die- rickx het woord gaf aan de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals museum in Haarlem voor -het houden van zijn voordracht over „Leven en werken van Frans Hals". Frans Hals werd omstreeks 1580 in Antwerpen geboren en kwam op elf jarige leeftijd naar Haarlem. Zijn eer ste portret, dat van Saffius, dateert Uit 1611. De schilder was een leerling van Karei van Mander, De liefde voor de schilderkunst ging over op vijf van de elf kinderen van Frans Hals, die twee maal gehuwd is geweest en later in grote geldzorgen heeft geleefd. Ten on rechte is hij vaak voor een dronkenlap gehouden en verwisselde men hem met een gelijknamige Haarlemse brugwach ter, die wel van geestrijk vocht hield. De zorgen van Frans Hals werden tenslotte zo groot, dat hij herhaaldelijk van woning moest wisselen omdat hij de huishuur niet meer kon betalen. In 1666 overleed hij op 86-jarige leeftijd in grote armoede. Hals was de eerste triomfator over de ruimte, doch hij zou zonder zijn voorgangers als Cornelis van Haarlem en Ketel niet denkbaar zijn geweest. Hij was de pionier van het impressio nisme. Vanaf 1627 tot aan Zijn dood demonstreerde zijn penseel een vlot heid tot in details. Weergaloos was de wijze, waarop hij ogen en handen kon schilderen. Technisch was Hals zijn tijd dan ook ver vooruit. Al zijn uit beeldingen tonen verstand van de materie. Op latere leeftijd gaat Frans Hals al het overbodige uit zijn schilderijen eli mineren en wist hij met een minimum aan middelen toch het maximum te bereiken en in details tot het hoogste te klimmen. Aan de hand van de vertoonde ge kleurde lichtbeelden van de voornaam ste werken van deze grote kunstenaar, gaf de heer Baard éen boeiende tech nische uiteenzetting van de portretten en hun details. Baard richtte, verwierven dan ook een krachtig applaus. Op Zondag 4 October organiseert Schola Publica een excursie naar hel Frans Halsmuseum te Haarlem. Naar wij vernemen is thans defini tief besloten de kaasmarkt dit jaar tot eind October te laten voortduren. ZATERDAG VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 u: De zoon van niemand '14 jr.) HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 u.: De wrede zee (14 jr.) CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 u.: La Paloma (18 jr.) REX THEATER, 7 en 9.30 u.: Harten vrouw (14 jr.) GROTE KERK, 8 u.: Herv. Orato riumver. met Requiem van Verdi. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 U.: Uitvoering Crescendo. CAFé A. MARTIN, 7.30 uur; Biljart- tornooi. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Vrouwenkooi (18 jr.) N.SCHARWOUDE. Tivoli, 7.30 uur: Perrucha (18 jr.) ZONDAG Bioscopen als Zateidag Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. GROTE KERK, 7 u.: Jeugdappèl 1953. WAPEN VAN HEEMSKERK, 7.30 u.: Openb. dansavond (The Rhythm Boys). BERGEN. Rustende Jager, 2.30 en 8 uur: Revuegirl vermoord (18 jr.) N.SCHARWOUDE. Tivoli, 3.30 uur: Dikhuiden (allé leeft.); 7 en 9.30 uur; als Zaterdag. MAANDAG VICTORIA THEATER, 8 uur: De zoon van niemand (14 jr.) HARMONIE THEATER, 8 uur: Dé wrede zee (14 jr.). CINEMA AMERICAIN, 8 uur; La Paloma (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Har tenvrouw (14 jr.) GROTE KERK, 8 uur: Opening Zen dingstentoonstelling. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Vrouwenkooi (18 jr.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek „De Bever", Emmastraat 36. DOKTERSDIENST Tijdens het weekend wordt de dok- tersdienst waargenomen door de artsen S. Schermerhorn, Geestersingel 43 (2017) en A. L. Gransbêrgen, Gêester- weg 12 (2294). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag Zondag Maandag 1.10 1.41 2.31 Zaterdag Zondag Maandag 12.36 13.08 14,04 TE CAMPERDUIN hoog laag 12.41 1.15 6.41 19,15 13.13 1.46 7.13 19,46 14.09 2,36 8.09 20,36 Burgemeester en mevrouw L. A. Ver burg van Stavenisse zullen eind Sëp- tember-begin October a.s. een bezoek van enkele dagen aan de kop van Noord-Holland brengen, waarvan een groot aantal gemeenten de getroffen gemeenten op het eiland Tholen adop teerde. Dit bezoek is in de eerste plaats bedoeld om de dank van de be volking Van Stavenisse te vertolken, terwijl in enkele plaatsen (Alkmaar, Den Helder, Hporn en Bergen)de film „Storin Övéb Stavenisse" zal worden vertoond. DèZe film zal worden ver toond op Speciaal ten bate.van Stave nisse georganiseerde avonden. Burgemeester Verburg is verder voor nemens op die avonden een door hem vervaardigde (op de band opgenomen) reportage over Stavenisse te geven, waaruit de dankbaarheid van Stave- nisse's bevolking jegens de adopteren de gemeenten blijkt. Dinsdagavond wordt voor het Alk maarse garnizoen een toneelvoorstel ling gegeven door het Haags Toneel. Opgevoerd wordt het blijspel „Hij, zij en Hottentot". Deze avond, die ook toe gankelijk is voor introducé's, zal tevens open staan voor de ouders wier zoon momenteel in dienst is. De bedoeling is, dat zij op déze wijze kennis kunnen maken met het hoge gehalte van de welzijnsverzorging van de Nederlandse militair. Het is gezellig om naar een Italiaan se film te „luisteren" omdat het zoet vloeiende vr.n de vlug gesproken taal een aangename indruk maakt. Het is vaak ook spannend naar zo'n film te kijken want de Italianen hebben na de oorlog bewezen dat zij in staat ziin goede films te maken en dat zij vol doende mensen materiaal hebben om voor elk gewenst type de juiste man of de juiste vrouw te kiezen. Dat er ook onder de Italiaanse jeugd veel belovende krachten schuilen is ons gisteravond in „De zoon van niemand" «ebleken waar een jongen van een jaar of tien zijn moeilijke rol als verstoten kind op goede wijze vertolkte. Ons bezwaar tegen deze rolprent is, dat zij als dramatische film veel te lang uitge sponnen wordt. Er komt geen eind aan al het verdriet en alle misere én de toe schouwer, die - zoals dat gewoonlijk hel geval is - verwacht, dat de zon aan het slot nog wel van achter de donke re wolken te voorschijn zal komên, ziet zich in zijn verwachting bedrogen. De man die ziin vrouw en kind mist, vindt na lang zoeken de vrouw als re ligieuze in een klooster waar zij voor hem onbereikbaar is ên hêeft het kind nauwelijks in zijn armen of het is al weer ontvlucht en wordt érnstig ge wond bij de ontploffing in een mar mergroeve. Slechts een wonder kan het redden zegt de dokter. De moeder-reli gieuze wordt er bij gehaald, maar het wonder blijft uit en de film eindigt in .bloed en tranen. Er ziin mensen, die bijzonder van drama's houden. Zij krijgen hier de volle maat van alles Wat Zij maar kunnen begeren. Een Mississippi zonder raderboten is ondenkbaar en een raderboot zonder speelzalen is iets totaal ongerijmds. Daarom zult ge alle twee in de Univer- sal-film ..Hartenvro.tw" aantreffen. Het middelpunt van de speelzalen aan boord van een der MiSSissippi-boten is de veelbesproken Mark Fallon (Tyrone Rower). Veelbesproken omdat hij tus sen al die beroepsspelers eerlijk met de kaarten omspringt en bovendien de degen hanteert oo een sublieme wijze, die alle tegenstanders de adem in de keel doet steken. En toch schijnt de ■beeldschone Angelique Durêaux (Pi- per Laurie) niets van de roekeloze avonturier te willen weten. Ze trouwt zelfs met een ander een bankier, maar Fallon blijft als een schim tussen hen in staan. Er komt een gluiperige broer en een bankcrash aan te pas om An gelique tenslotte in dé armen van Mark Fallon te drijven. De film is in technicolor opgenomen en onderscheidt zich in niets van al die andere verha len, die de „Old Rivêr" met als Sluit stuk New Orleans, tot onderwerp heb ben gehad. In het voorprogramma o.a. een muzi kale tekenfilm die het goM doét, PELIKAN PARKER SWAN SOENECKEN OSMIA UNION GRAVEREN VAN NAAM OF DATUM (Advertentie lng. Med.) TOEN GISTERAVOND de kruitdamp boven hel tornooi van „De Doorbraak" was opgetrokken, bleek het, dat er slachtoffers waren gevallen. Daartoe behoorde in de eerste plaats de ongeslagen leider Jan de Boer. Hij moest capi tuleren voor de sterk spelende Arie Dekker. Een tweede verrassing was de royale overwinning Van Joop Bloothoofd op Dirk Wester. Niet doordat laatst genoemde zo slecht, maar doordat Bloothofd zo sterk speelde. Na vier ver- liespartijen kwam Bloothoofd met een partijgemiddelde van 6,25 uit de bus, op één na het hoogste, dat in dit tornooi werd genoteerd. Wester had gisteren overigens bepaald een off-day. Kansloos verloor hij ook van Cor Beers, zodat hij nu, met twee vêrliespartijen op zijn nttam, geen aanspraken meer op de eindoverwinning kan maken. DIET KAANDORP, Jan de Boer eii Cor Beers staan nu met acht winst punten uit vijf partijen aan de kop. Dit drietal gaat uitmaken wiê met de eerste prijs naar huis zal gaan. Kaan dorp heeft met een moyenne van 4.95 op het ogenblik de leiding, doch Jan de Boer heeft zeker zulke goede kan sen want zijn gemiddelde is slechts 0.04 minder. Maar ook met Beers, harde en onverzettelijke tornooispeler als hij is, heeft men terdege rekening te houden. De Egmónder staat in moyenne nog geen halve punt lager dan zijn beide rivalen. (Advertentie, ing. Med.) Dirk Wester was, zoals gezegd, niet i vorm. Zijn handen zaten vast en I toen hij in de vierde beurt in de partij tegen Beers de eerste caram- j bole produceerde, was de Egmondei De woorden van dank, die de voor-1 reeds tot 23 uitgelopen. Drie beurten zittêr, de heer Van 't Sant, aan hét vérder was Wéstér tot éen totaal van Slot van dê voordracht tot de héerl 3 gekomen en bedroeg zijn achter stand reeds 40 punten. Het was toen rêeds duidelijk dat hét een grote nederlaag zou worden, daar Beers met de regelmaat van een klok uit liep en geen moment een inzinking vertoonde. Verder dan 62 hêeft Wes ter het dan ook niet kunnen brengen. Tegen Joop Bloothoofd zou de neder laag nog groter Worden. Joop Bloci- hoöfd bewéés welk een sterk drie bandspeler hij is. Kennelijk geïntimi deerd bleef Wester ver beneden zijn norrtiale kunnen. Zelfs de êenband- stoten, gewoonlijk zijn specialiteit, miste hij en toen Bloothoofd .zijn keu in het rek kon zetten stoiid Wêster op 6. In de nastoot kon hij daaraan nog een half dozijn toevoegen. Nadat Jan de Boer met eên se^ rie van 22 zijn achterstand op Dek ker tot 9389 had teruggebracht, scheen het dat De Boer toch zou gaan winnen, temeer toen Dekker een poe*- del liet noteren. In de daarop volgen de vier beurten kon De Boer hc-i echter niet verder danéén ea^ rambole brengen, viër beurtên Waai in Arie Dekker de laatste caramboles bij elkaar stootte. De overwinning van Piet Kaandorp in zijn partij tegen Arie Dekker is nog ernstig in gevaar geweest. In de laatste tien beurten poedelde Kaan dorp niet minder dan zes maal, maar Arie Dekker heeft van die kansen niet kunnen profiteren. Schot en Beers zijn geruime tijd aan het knoeien geweest. Zij konden de maa niet vinden. Telkens weer schenen de ballen êr éen sadistisch genoegen in te scheppen achter elkaar té gaan liggen en de beide spelers waren aan vankelijk niet in staat de daaruit ont stane moeilijkheden op te lossen. Pas tegen het einde van de partij vond Beers zijn zelfvertrouwen weer terug en kon met een zucht van verlichting de 125 in de 31e beurt vol maken. Schot was op 112 blijven staan. Dê uitslagen luiden: .D. Wester 62 22 8 2.81 C Beers 125 12 18 5.68 J. Bloothoofd 125 20 18 6.25 D. Wester 52 20 ll 2.60 A. Dêkkèr 104 30 8 3.46 P. Kaandorp 125 30 12 4.16 J. de Boer 90 22 22 4)09 A. Dekker 125 22 18 5.68 C. Béérs 125 31 16 4.03 Th. Schot Sr 112 31 18 3.61 De Stand luit: Kaandorp 5 4.95 8 Dé Bóer 5 4.91 8 Béérs 5 4.528 Wester 5 3.46 6 Dekker 6 3.76 5 Hoogland 4 3.59 3 Bloothoofd 5 3.76 2 Schot 5 3.21 0 De volgende partijen moeten nog worden gespeeld: Th. SchotJ. Bloot hoofd, A. DekkerJ. Blööthöofd, P. HooglandC. Beers, D. WestèrP. Kaandorp, P. HooglandTh. Schot, J. de BoèrP. Hoogland, J. dè ÊóêrD. wester en P. Kaandorp—C. Beers. Deze „harde" film is de geschiede nis van één oceaan, tw,6e schepen en ongeveer hondel'dviiftig mannen. die op de wiide zee een geweldige striid hebben gevoerd. Zii escorteerden de convooien naar Engeland en zorgden dat de Moermanslu'oute oden bleef. Zij beschikten over weinig middelen. Hun voornaamste wapens waren hun verbeten energie en hun stfrk plichts besef. Pas toen er velen door de ..Wrede zee" verzwolgen waren, wer den de schepen beter uitgerust. Van deze mannen wordt in deze film ver teld. Maar de grote striid om de Atlan tische Oceaan is door de mannen van Kapitein Hawkins gestreden op een wijze, die bewondering afdwingt. Kapitein Ericson, prima vertolkt door Jack Hawkins, is een kerel, die Van de zee hield met de wat ruwe be roepsliefde. De rol van Lockhart de ex-journalist, die reeds veel had mee gemaakt en die nieuw zelfvertrouwen vond in de strijd tegen de elementen Werd zeer goed gespeeld door de min der bekend" Donald Sindon. De tweed» luitenant Moirell (D. Elliott) verborg in ziin harde striid de teleurstelling van ern mislukt huwelijk. Virginia Mc Kenna was de enige vrouwelijke fi guur en zii vormde tenslotte met Lockhart een gelukkig paar. Velen zullen deze film, die alle „mooi-doencrij" mist zeker weten te waarderen. Sankt Pauli met de Reeperbahn, het amusements-centrum van Hamburg vormt de achtergrond, waartegen de geschiedenis van Hannes Krögêr, de zingende zeeman is geprojecteerd. En het is deze zelfde, realistische achter grond, die de film ,,La Paloma" zo aantrekkelijk maakt. Goed is de sfeer getroffen van een tent als de Hippo drome. waar Arnita de directie en te vens de vriendin is van Hannes. Met gevoel voor het detail hebben de came ra's het typische haven-cabaret opgeno men, waarin zich het ruwe zeemans- vermaak pleegt af te spelen en waar in Kroger (Hans Albers) ziin liedjes zingt bii het schippersklavier. Ogen schijnlijk onverschillig om ziin bestaan, maar in werkelijkheid hunkerend naar de zee. Als Gisa (Ilse Werner) in zijn leven komt meent hij in zijn eenvoud, dat, zii hem de zee zal rioen vergeten en ook de Reepelrbahn. Maar terwijl hij zijn voorbereidingen treft om een rond vaartbootje te kopen maakt Gisa ken nis met een vlotte havenarbeider en dezelfde nacht, dat Hannes het feest van hun verloving wil vieren bliift Gi sa bii haar vriend. Dan kan noch Ani ta. noch de drank en noch de Hippo drome hem verder bekoren. Hannes monstert Op de Padua en hervindt wat hij gemeend had te kunnen vergeten. Het js een menselijk verhaal, mense lijk gespeeld door Hans Albers. Ilse Werner en Hans Söhnker in een atmos feer. waarin men de teer en de zilte '"cht van de haven als het ware proeft. Een goede film, in Agfacolor opgeno men. In het. voorprogramma -draait een interessant filmpje mee over het onder zee-leven van de inktvis, Het Holl. Nieuws brengt uistekende reportages, waarbii de Koninklijke Fa milie in het middelpunt staat. Hét Ko ninklijke bezoek aart Amsterdam is in fraaie opnamen weergegeven. Met ziet de Koningin en de Prins in het Stadion en bii hun bezoek aan Amsterdam-Nrd. Het slot van het journaal wordt ge heel in beslag genomen door de Ope ning der Stalen Generaal op jl. D'ns- dag. Een groot deel van de Troonrede is hierbij opgenomen. Polygoon's Wereldnieuws brengt in teressante flitsen Van het door een aardbeving getroffen eiland Cyprus, de sensationele auto-races om het Ame rikaanse snelheidsrecord, de installatie van een stamhoofd in Malakka en ver der de eerste ontploffing van een atoomgranaat. Bijzonder enerverend is de verfilming van de aanslag op de Sultan van Marokko. Van week tot week laat éérst de protesten zien in Tries' en Pome in de bekende kwestie. Naar Syracuse werd een grote bedevaart gehouden. Generaal Dean zag men terugkeren uit krijgsgevangenschap en in Engeland bracht men een goedkope auto in de handel. Verder waren er opnamen van een ballon-ralllye te zien. een Tour dê France ditmaal voor automobielen en tot slot sportgebeurtenissen in 'Enge land: Paardenrennen en motonnaces. „Voor zeer veel tropenartsen is mede lijden een werkwoord geworden". Deze opmerking werd door iemand gemaakt, toen gistermiddag in de Chr. Juliana- school voor de leerlingen der hoogste klasseh de nieuwste Simavi-film Ver toond wérd, die op aangrijpende wijze duidelijk maakte hoe de bevolking in de tropen overgeleverd is aan honder den ziekten, zonder dat men door de geringe medische zorg in staat is daar veel tegen te doen. Het Is echter in 1925 opgerichte SIMAVI geweest, die er op onafge broken wijze op uit is geweest om dé lichamelijke nood dor tropenbewoners In Indonesië en Suriname te helpen lenigen. Grote hoeveelheden genees- cn verbandmiddelen, instrumenten, rönt gentoestellen en polikliniekboten wer den in de loop der jaren overgestuurd. Volgende week houdt de SIMAVI in onze stad éen Hjst-collecte en op Za terdag een straatcollecte. Me.t grote aandrang doet de SIMAVI een beroep op de Alkmaarse bevolking om de schouders onder dit Onbaatzuchtige Werk van menslievendheid te zetten. In Alkmaar is opgericht een afde ling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Op de oprichtingsbijeen komst werd het woord gevoerd door de bondsvoorzitter, de heer Van Beek, die in een duidelijke rede hét belang van dé organisatie voor de ouden van dagen schetste. Staande de vergadering gaven zich 25 personen als lid Vaft dè afdeling op. Het voorlopig béstuur be staat uit de heren K. de Ruiter, voor zitter; W. J. Marsius, secretaris en Nebbeling, penningmeester.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 8