Loonoverleg in Stichting van de Arbeid is geheel vastgelopen Hevige gevechten in het Westen van Duitsland In Grevenbicht (L.) klonk het vrijgezellenlied Standpunt van de werkgevers De Oranjeploeg voor Zondag Wysjinsky wil opnieuw debat over politieke conferentie Vakbonden laken de houding der werkgevers m I Twee maanden DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DE. loononderhandelingen welke gevoerd werden tussen de Centrale Werkgeversorganisaties en de Raad van Vakcentralen (NVV, CNV en KAB) zijn nadat deze reeds Vrijdag in een impasse waren geraakt, Zaterdag geheel vastgelopen. Zaterdag werd nog een bespreking ge voerd, waarbij minister Suurhoff als bemiddelaar optrad en ook de staatssecretaris mr dr Van Rhijn aanwezig was. Ook deze bemiddeling heeft tot geen resultaat geleid. Zowel de Werkgevers- als de Werk nemersorganisaties hebben zich daarna Zaterdag tot de regering gewend en deze hun zo uiteenlopende standpunten uiteen gezet. De regering zal thans een beslissing dienen te nemen. Zowel door het NVV als het CNV is het standpunt der Werkgeversorganisaties ten zeerste gelaakt. Men acht de houding van de werkgevers zeer irreëel. De secretaris van bet NVV, de heer Ad. Vermeulen, die voor de VARA-microfoon com mentaar leverde concludeerde, dat ,.bij deze mentaliteit van de werk gevers het gevolg niets anders kan zijn dan conflicten, dan vernietiging der arbeidsvrede en in het gedrang komen van de werkgelegenheid en bet monetair evenwicht". Het CNV-bestuur zei deze gang van zaken in hoge mate te betreuren. „Steeds heeft de Christelijke vakbeweging met NVV en KAB het algemeen belang vooropgesteld. De werkgevers organisaties huldigen kennelijk een ander principe. Wij wachten de beslissing van de regering echter met vertrouwen af". De KAB leverde na het gezamenlijk communiqué van de vakbonden geen verder com- mentaar. Beslissing nu aan de regering Beria zou in Latijns Amerika zijn Vreemd bericht van een Amerikaanse krant Het eerste internationale congres bijeen Grand Repulse in volle gang Nederlandse troepen zijn enthousiast Steiger (PSV) in doel en Meijers (NEC) l. buiten Geallieerd verzet tegen verder uitstel Aardstortingen in Italië eisen negen doden WEERBERICHT Directie; J. bijlsma en C. KRAK Hoofdredacteur: H, m. koemans Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 advertenties en abonnementen: Voordam 11 TeL 3320 Postgiro 187294 Maandag 21 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jarrgang No. 222 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 et p. mm Vraag en AanDOQ (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden t 1— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: oij vooruitbetaling 2.U2 per mnd, t 6.05 per kwar taal. plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 TN HET kader der loononderhandelin- gen zijn vier zaken aan de orde. namelijk: 1. Volledige compensatie van de a.s. huurverhoging. 2. Met de opheffing van de investe ringsbeperking op 1 Januari as. moet gepaard gaan een afschaffing van de resterende zg. consumptie- beperking. J. Vermindering van de loonverschil- len tussen grote stad en platteland door wijziging der richtlijnen, waar door een extra loonsverhoging voor het platteland kan wo-rden gegeven- en de tussenliggende gemeente klasse. 4. Hogere beloning voor geschoolde en zeer geschoolde arbeiders teneinde de ontwikkeling der vakbekwaam heid te stimuleren. HE RAAD van Vakcentralen deelde dit falen der onderhandelingen mede in een communiqué, waarin voorts wordt gezegd, dat reeds eerder, op 8 en 29 Mei in de vergaderingen van de Stichting van de Arbeid door de vakbonden bij de werkgeversorga nisaties was aangedrongen zo snel mogelijk tot een bepaald standpunt te ger '.en. Eind Juli was men gereed om tot een concreet standpunt te ko men, maar een beslissing moest steeds worden uitgesteld, enerzijds omdat de werkgevers telkens weer vroegen om uitstel van een beslissing, anderzijds omdat de werkgevers een belangrijk deel van de behandeling der zaak naar de Sociaal Economische Raad wilden verwijzen. Tegen dit laatste hebben de vakbonden zich verzet vooral omdat dit een onnodige en hoogstbedenkelijke vertraging in de beslissing over het concrete percen tage loonsverhoging tot gevolg zou hebben. Een laatste poging om tot overeenstemming te geraken, is mis lukt. QP DEZE mededeling van de Raad der Vakcentralen gaf de heer Vermeu len namen het NVV een radio-commen taar, waarin hij nog eens uiteen zette, waarom het hier gaat. De looneis gaat er in de eerste plaats om, dat de voorgestelde huurverhoging volledig moet worden gecompenseerd, hetzij door belastingverlaging dan wel door loonsverhoging. Deze loonsverho ging moet verplicht gesteld worden voor arbeiders, die werken onder een CAO of onder een door Rijksbemidde laars opgelegde loonregeling. Toen ru'm twee jaar geleden de investeringsbeper king via belastingverhoging plaats vond is zij gepaard gegaan met een consump tiebeperking van vijf pet. Wordt de in vesteringsbeperking nu, door belasting verlaging, opgeheven, dan moet dit ook gepaard gaan met het opheffen van de nog resterende consumptiebeperking. Los van deze loonsverhoging is de Raad van Vakcentralen van mening, dat een begin moet worden gemaakt met een vermindering van de gemeente- klasse-verschiilen. Bij deze maatregelen dient de afschaf fing der schoolgelden en de verlaging der loon- en inkomstenbelasting buiten beschouwing te blijven. Ondanks alle geduld en goede wil van de Raad der Vakcentralen. aldus de heer Vermeu len, hebben de werkgevers-vertegen woordigers van het begin af aan een zeer onwerkelijk standpunt ingenomen. Wij betreuren het. dat het met onze zo geroemde samenwerking in de Stich ting van de Arbeid de verkeerde kant dreigt uit te gaan. Het CNV-bestuur zegt in een toelich ting op het communiqué der Vakcen tralen o.a.. dat men na het voorbeeld dat de bona fide werknemersorganisa ties meer dan 8 jaar hebben gegeven van de werkgevers een andere en be tere houding werd verwacht. Dwang maatregelen heeft men in het verleden steeds in het algemeen belang achterwege gelaten. Volgens het Amerikaanse blad San Diego Morning Union heeft iemand, die zich op het ogenblik in een Latijns- Amerikaans land schuil houdt, ver klaard Beria te zijn. De man vertelt, dat hij met drie leidende Russische autoriteiten uit de Sovjet-Unie is ont snapt. Hij zou door een tussenpersoon contact hebben opgenomen met sena tor MacCarthy's commissie van onder zoek, om te trachten asyl te krijgen in de VS in ruill voor inlichtingen over de Sovjet-Unie. Namens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt op het ogenblik een onderzoek naar herkomst en juistheid van het bericht ingesteld. Het is door het Franse persbureau AFP onder groot voorbehoud wereld kundig gemaakt. (Zie verder Laatste Nieuws) VAN de zijde der gezamenlijke cen trale werkgeversorganisaties is naar aanleiding van de loononderhandelingen o.a. het volgende medegedeeld. Men heeft het van werkgeverszijde sociaai gewenst geacht tegemoet te komen aan de verlangens van de Raad van Vak centralen om de loonsverhoging in ver band met de huurverhoging zodanig te bepalen dat ook de nog resterende ver- bruiksbeperking voor de loontrekken- den zou worden opgeheven. Bovendien verklaarden de werkgevers zich in principe bereid mee te werken aan een herziening van de loonvorming waar door de loonspreiding tussen de catago rieën ongeschoold en geschoold in het bijzonder overgeschoold. zou worden vergroot. Voorts wilde men medewer ken aan een ander te benalen herzie ning van de richtlijnen voor het ge- nv-onteklasseverschil per 1 Januari a.s. Alvorens echter tot een definitieve "it«oraak te komen wenste men var, v f i'kgeversziide echter dat ook de So ciaal-Economisch e Raad een oordeel zott geven over de vraag of de totale lastenverzwaring als gevolg van een en an-'er door het Nederlandse bedriifsle ven verantwoord te achten zou zip. Het wordt door de werkgeversorganisa ties in hoge mate betreurd, dat de re- gerine geen aanleiding heeft gevonden over deze vraag tijdig een advies van de Sociaal Eenn. Raad in te winnen. Oonieuw is door de Werkgeversorga tv nties het grote bezwaar gevoeld van bpt huidige svsteem van loonbeheer- sing. waarbii met de uiteenlopende economische omstandigheden in de verschillende sectoren van het bedriifs 'even onvol dnende rekening kan wor den gehouden. Ongeveer 700 vrijgezellen van beider lei kunne en afkomstig uit alle delen van Nederland, Duitsland, Engeland, Luxemburg en België, waren Zaterdag in het Limburgse dorpje Grevenbicht samengekomen, om daar deel te nemen aan 's werelds internationale vrijgezel- lencongres. De buitenlandse deelnemers zijn ongeveer 100 dames en heren sterk. Onder hen bevonden zich ook twee Australische meisjes, die in Amsterdam verbleven en enkele Amerikaanse meis jes, die in Limburg waren door een landbouw-uitwisseling. He Nederlandse contingent bestond voor een derde uit Limburgers. Van de andere provincies waren vooral Zuid en Noord-Holland sterk vertegenwoor digd. De congressisten trokken tegen zes uur op naar een aan 1500 personen plaats biedende feesttent. Tijdens deze wandeling werden zij begeleid door verscheidene muziekcorpsen en schutte rijen uit Grevenbicht en omgeving Voor hen uit werden de vlaggen van de vertegenwoordigende landen gedragen. In de tent openden als Tirolers verklede muzikanten de eerste avond met een speciaal voor deze gelegenheid gecom poneerd ,,'s Grevenbichts Vrijgezellen- lied". Daarna werden het Wilhelmus, het Engelse, Duitse, Luxemburgse en Belgische volkslied gespeeld. Het congres werd geopend door de heer G. H. Theunissen, voorzitter van het Grevenbichtse vrijgezellenccmgres. Hij deelde mede, dat Grevenbicht in de toekomst nog vaker dergelijke vrij gezellenfeesten hoopt je organiseren. Ook de burgemeester, mr L. J. M. Cor- ten sprak woorden van welkom. Het doel van dit gebeuren, zo zeide hij, is niet verheerlijking van het vrijgezellen dom, maar van de andere kant is het congres ook niet als een huwelijksmarkt bedoeld. Wij willen alleen maar de vrijgezellen eens op een gunstige ma nier in het zonnetje zetten en met el kaar in contact brengen en hen samen naar lezingen laten luisteren. De eerste lezing werd gehouden door de folklorist D. J. van der Ven die een beeld gaf van de rol, welke de vrijgezel speelt in de Nederlandse en Europese folklore. Zaterdagavond omstreeks half elf ont spanden de deelnemers aan het con gres zich met dansen in de feesttent of met een. bezoek aan de 26 café's van Grevenbicht, die alle op bijzondere wijze versierd, óf met een wandeling door de geïllumineerde straten van het dorp. De jonge burgemeester van Greven bicht, L. J. M. Corten, zelf ge trouwd man kon niet voorkomen, dat hij zich al direct onder de con gressisten thuis voelde Onze jongens moeten vaak van bivak verwisselen. Zij hebben veel vaardigheid verkregen in het op slaan en afbreken van de tenten. Zij weten zich uitstekend te schikken. (Van onze speciale verslaggever) DUITSLAND TE VELDE, ZONDAG Tanks razen door de hoofdstraat van een Duits stadje, drukken trot toirranden weg en scheuren plaveisel open. Daarachter sluipt de in fanterie. De druilerige Zondagmiddagrust wordt verstoord door een hevig gevecht om een brug, die van vitaal belang is voor de opmars van generaal Opsomer's troepen. Het gaat om een tangbeweging, uit gevoerd door een escadron tanks. Daar achter beweegt zich een com pagnie infanterie. Maar de verrassende aanval slaagt niet. De tegen partij Noordland houdt stand, blaast de brug op en de aanval is mislukt. Wel gaat de infanterie nog de rivier over, en vormt een klein bruggenhoofd, brengt snel mitrailleurs in stellingmaar tanks van de tegenpartij beheersen deze oever en de infiltratie moet gestaakt worden. Een Duitse toeschouwer, die met verbazing en bewondering deze actie gadesloeg, verzekerde, dat het in 1945 nét zo ging, maar toen was het harde werkelijkheid. Tot zover deze actie van het Eerste Nederlandse Legercorps. UET speelde zich Zondagmiddag af, nadat Zaterdagmorgen vroeg de oor logstoestand tussen Noordland (Brit se divisie plus Deense brigade) en Westland (Nederlandse leger corps, Britse Pantserdivisie en Canadese Brigade) was uitgebroken. Zaterdag morgen werd Oostelijk van Olden burg door de Noordelijken onder com mando van de Engelse generaal J. Coad een bruggenhoofd ontplooid op de denk beeldige kustlijn en op ongeveer 100 kilometer Zuidoostelijk ervan ontstond de strijdmacht van Westland gereed voor de indamming en vernietiging van dat bruggenhoofd. Dat werd op die eerste dag een race van gemotoriseerde eenheden en pantserdivisies naar stra tegische punten en vernielingsobjecten. Een enkel voorbeeld geven wij. dat be wijst met hoeveel élan de troep de eerste dag in beweging kwam: West land slaagde erin in de tijd van negen uur twee regimenten infanterie met Bij behorende legercorpsen en een reserve- regiment over een afstand van tachtig kilometer naar voren te schuiven en A v 'V 4 hun posities te laten innemen. De tac- tiek van Westland in de nacht van Za terdag op Zondag wag er op gericht tot insluiting van het bruggenhoofd te ko men Daarbij kon geconstateerd worden, dat in het algemeen de beweging door de Nederlandse, Canadese en Britse troepen werden volvoerd met een snel heid welke groter was dan men ver wacht had. De Nederlandse troepen die sedert Vrijdagnacht in actie zijn, maakten Zondagmiddag ondanks ver moeienis en ongeschcrrenheid dë indruk met grote geestdrift bezield te zijn. Van buitenlandse militaire zijde werd daar over met grote waardering gesproken (Zie vervolg elders in dit blad) W7IE mocht denken, dat het even ge- makkelijk gezegd is als gedaan: naar Australië gaan voor een studiereis, die heeft het mis. Het is bepaald niet eenvoudig. En dat niet om redenen van een ingewikkelde voorbereiding, omdat de wereld nu eenmaal landsgrenzen kent en bepalingen omtrent gezondheid; want die technische zorgen kunnen be trekkelijk moeiteloos worden overwon nen. Neen, naast een onmiskenbaar ge voel van voldaanheid over het feit, dat ik de gelegenheid krijg een ontzaglijk stuk ervaring op te doen, naast jour nalistieke spanning van een reis, waar in „copie" zit. is er bij iedere reis toch altijd dat gevoel van zich te moeten losscheuren van personen en zaken, die je in de loop der jaren lief geworden zijn. Daar bedoel ik uiteraard niet mee mijn allernaasten, want persoonlijke af fecties mogen in zaken geen rol spelen, maar daarmee heb ik het oog op die duizenden lezers, die iedere dag onze krant met meer of minder belangstel ling bekijken en die. weliswaar met on zichtbare draden, maar bijzonder ster ke, met de redactie van een dagblad zijn verbonden. Dat afscheid is om de een of anrtfre reden niet gemakkelijk. Ik prijs me overigens gelukkig niet de wetensctiap, dat mijn plaatsvervanger, de heer W. Middelbeek, mijn afwezigheid in volle mate zal aanvullen. Ik weet bovendien, dat het contact er zo niet dagelijks dan toch veelvuldig zal zijn door de artikelen, die ik van Australië uit zal sturen. Deze overwegingen maken een zware verantwoordelijkheid tot een graag aan vaarde. Over twee maanden horen wij dan weer uit nauw contact van elkaar. En wellicht is er voor mij gelegenheid- van mijn ervaringen in voordrachten verslag te doen. Voorlopig ga ik alleen met een open oog en f77 een open hart. Uzv Pli keuzeccro- van de KNVB heeft vooir een verrassing gezorgd. Noch Landman, nocb Piet Kraak zal onder de lat staan in de wedstrijd Noorwegen -Nederland welke Zondag te Oslo wordt gespeeld. De PSV-goalie Steiger geniet de voorkeur een ver kiezing die wij niet hadden verwacht. Een andere verrassing is de opstelling van Meyers van NEC als linksbuiten. Het Nederlands elftal zal er nu als volgt uit zien: Steige* (PSV); Oden- thal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven»; Klaassens (VVV), Terlouw (Sparta) en Biesbronck (RCH) aanvoerder: Van Ede (Sparta), Van Beurden (BW), Bleyenberg (Rigt- bleek). Van der Kinl (VSV) en Meyers (NEC). Reserves ~iin nndmar (Sparta), Van der Hoek (F-:yenoord). Lager waard (Excelsior), Van Schijndel (SVV) en Overbeeke (Dosko). Indien Terlouw t.og geblesseerd is za' Van der Hoek zijn plaats innemen. Als leider fungeert de heer G. Kruy- ver. bestuurslid van de KNVB. Het ge- zelschan vertrekt Zaterdagmiddag met het KT.M liinvlieetuig naar Oslo en keert Maandagmiddag met een extra vliegtuig uit de Noorse hoofdstad terug. ANDREI WYSJINSKY, de leider der Russische delegatie Ier Ver enigde Naties heeft voorgesteld, het debat over de samenstelling der politieke conferentie te her openen. Hij deed dit in de vorm van een voorstel om een nieuw punt aan de agenda toe te voegen, nl. een bespreking van de nota welke de secretaris-generaal Don derdag aan de Algemene Verga dering heeft toegezonden. Hierin heeft Hammarskjoeld verslag uit gebracht van de wijze, waarop hij de regeringen van eommunistiseb China en Noord-Korea hepft in gelicht over de beslissingen det Algemene Vprgadering omtrent de samenstelling deT partijen die zul Ipn deelnemen aan de hesprekin gen en de hiertoe te treffen voor bereidingen. De communisten hadóen al voorge steld. dat de Algemene Vergadering zich hierover nog eens zou bedenkpr en ook India, Pakistan. Birma en Indo nesië aan de conferentie te laten deel nemen De Amerikaanse regering heef mede n-menc baar bonrloonotpn in Ko '•ca aan China doen weten dat do ree'1 door de Algemene Vergadering aan vaarde resolutie omtrent de samenstel ling der partijen die aan de besprekin gen zullen deelnemen voor zichzelf spreekt en dat het geen zin heeft hier over nog vereer uit te weiden. Opnieuw wordt voorgesteld, op 15 October a.s. te San Francisco. Honoloeloe of Genève met de besprekingen te beginnen. De agendacommissie der Algemene Vergadering zal Dinsdag uitmaken, of Wysjinsky's voorstel al dan niet op de agenda zal worden geplaatst. Vijf arbeiders zijn in een steengroeve te Ap-rilia bij Rome omgekomen als gevolg van een instoiting. Tt Lumarzo bil Genua vonden vier wegwerkers de dood toen de hut waarin zii schuilden, door een aardverschuiving werd ver- nletterd. Verwachting tot morgenavond VEEI WIND Over het algemeen veel bewol king met enkele buien Krachti ge tot harde un de kust mo gelijk nu en dan stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij koud weer. DiUjdag- Z"n on 6.?5 onder 18.3U Maan op 18.6(1 onder *.20

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1