Wysjinsky blijft Foster Dulles het antwoord schuldig 4 De reis naar Australië begonnen Drie klassen-vervoer bij KLM Nog duizenden geallieerden vermist in Korea Loonconflict Propagandafrazen, maar geen bewijzen van goede wil Dinsdag 22 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jarrgang No. 222 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verloofde koning Feisal van Irak? Scherpe aanvallen op Verenigde Staten Exploderende ketel doodde jeugdige arbeider Novum in wereldluchtvaart Verdere uitbreiding der toeristenklasse Onstuimige herfstdagen WEERBERICHT Churchill stelt voor: Eén opperbevel in het Westen Voor de Amerikaanse en Britse bommenwerpers WIJ hebben hen niet, zeggen communisten Taxi-overval Strenge straffen voor Amerikaanse soldaten Is Beria in Europa? Berichten worden steeds verwarder H. M. Koemans aan boord van de „Overloon' Geen Europese taak voor prins Bernhard Geruchten ontzenuwd Directie: J. B IJLS MA en G KRAK Hoofdredacteur: H. M KOEMANS Redactie: Achterdam 18, TeL 5541 advertenties en abonnementen: Voordam 11 TeL 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling f 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 WYSJINSKY, de leider der Russische delegatie bij de Verenigde Naties, heeft gisteren, na een rede die ruim anderhalf uur duurde, een resolutie ingediend, welke nog eens alle Moskovitisehe paradepaardjes liet opdraven, welke in de afgelopen jaren (Jen volke zijn getoond. Gevraagd werd een onvoorwaardelijk verbod van de atoombom, ver mindering der bewapening door de Grote Vijf, verbod van het aan leggen van militaire steunpunten in het buitenland, en veroordeling van alle haatpropaganda. Het was het Russische antwoord op de dringende uitnodiging van de Amerikaanse minister Foster Dulles tot de Sovjet- Unie, om nu eens haar goede wil te tonen ten aanzien van enige met name genoemde punten. Wysjinsky ging op deze punten niet in, maar bepaalde zich tot een reeks scherpe aanvallen op de Verenigde Staten. „Het was dezelfde langspeelplaat", verklaarde na afloop de Franse afgevaardigde Hoppenot. „Er was geen enkel nieuw geluid te horen" WIJ HECHTEN grote waarde aan het werk der Verenigde Naties, zo be toogde Wysjinsky. De organisatie maakt thans echter een diepe crisis door, om dat zij is gemaakt tot een dekmantel ven het aggressieve Noordatlantische blok. De Russische gedelegeerde haaide in dit verband een boek over buiten landse politiek van wijlen de Ameri kaanse senator Taft aan, waarin deze zou hebben aangedrongen op een „on dergrondse oorlogvoering, teneinde de Sovjet-Unie en haar bondgenoten in de rug aan te vallen." Wysjinsky voegde er aan toe, dat deze misdadige plan nen van de vijanden van de vrede op niets waren uitgelopen. Na te hebben medegedeeld, dat de Chinese regering zich niet kan ver enigen met de voorstellen der Alge mene Vergadering aangaande landen, die zullen deelnemen aan de politieke conferentie over Korea, zette hij uit een, waarom er bij de voorbereiding van deze conferentie geen vorderingen werden gemaakt. Dat is te wijten, zo zei hij, aan het feit, dat de Verenigde Staten er in zijn geslaagd, in de Alge mene Vergadering beslissingen door te drijven, die duidelijk niet in overeen- Volgens niet bevestigde berich ten uit Parijs zal de jeugdige koning Feisal van Irak zich gaan verloven met prinses Lalla Ai- cha, dochter van de ex-sultan van Marokko. Een recente foto van de prinses. In de werkplaats van een warmte- technisch bureau te Winterswijk is gisteren een ketel geëxplodeerd. De twintigjarige arbeider W. Th. A. uit Aalten werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij enkele uren na het ongeval is overleden. De overige arbeiders kwa men met de schrik vrij. De ketel ont plofte nadat deze onder druk was ge zet voor het bepalen van de atmosferi sche spanning. DRIE KLASSENVERVOER met de KLM „Super Constellations" is een novum in de wereldlucht- Zware stormen worden in de laat ste acht en veertig uur boven de meeste zeedistricten rondom de Britse eilanden gemeld. Gister avond woei er in het Engelse Ka naal een zware Zuidwesterstorm, met windstoten van meer dan honderd kilometer per uur. Ook langs onze kust heeft de eerste herfststorm zich reeds aangekon digd, waarvoor het KNMI gister avond aan alle districten een waarschuwing gaf. Hoewel de hoofddepressie in betekenis af neemt zal het weer de eerste da gen guur en herfstachtig blijven. De aangevoerde lucht is belang rijk koeler, hoewel de kans op buien met onweer hier en daar groot is. De herfst laat er geen gras over groeien, want de zo-, mer heeft de deur nog maar nau welijks achter zich dicht getrok ken, of de eerste herfststorm waait al langs onze kust. De re genval is tot op heden nog van weinig betekenis geweest, hier in Noord-Holland is 10 tot 15 mm gevallen, maar deze week kan er als gevolg van de vele buien in onze omgeving wel meer vallen. Verwachting tot morgenavond: NIEUWE DEPRESSIE OP KOMST Overwegend zwaar bewolkt met nu en da., regen, maar later verspreide opklaringen. Aanvan kelijk nog krachtige afnemende en naar Zuid krimpende wind. Mogelijk tijdelijk wind uit uit eenlopende richtingen. Later toenemende wind ruimend naar westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. vaart, dat op 4 October, de datum waarop de winterdienst ingaat, door de KLM zal worden ge ïntroduceerd. Dit zal geschieden op enkele intercontinentale lijnen in haar 200.000 km lange luchtnet, dat 102 steden in 66 landen om vat. Een ander belangrijk feit in dit gouden jubileumjaar van de luchtvaart is een verdere uitbrei ding van de toeristenklasse, die na op de Noordatlantische routes en in Europa, nu ook op de diensten naar Johannesburg, Teheran en Lairo zal worden ingevoerd. rloD® r"ïper Constellation", waarvan de K.L.M. er thans 8 in bedrijf heeft en die tot nu toe alleen op de Amster dam—New-York-lijn als toeristen machine met 81 zitplaatsen heeft dienst gedaan, zal thans ook op de tweemaal wekelijkse dienst naar Johannesburg worden gebruikt, terwijl deze zeer moderne machine ook op één van de viemaal wekelijkse diensten op Cura cao zal worden gebruikt. In Januari 1954 zal de „Super Constellation" ook op de lijn naar Tokio gaan vliegen De „Super Constellations", op ue diensten naar New-York en Johannes burg, zijn ingericht voor drie klassen vervoer. Van de drie passagierscabines is de voorste ingericht met 15 toeris- tenstoelen, de hoofdcabine met 24 'sleepairs' en de achtercabine met 11 eerste klasse stoelen. Voorts is er een 'lounge' aan boord. De zes „Convairs 340", die In Euro- p- zullen worden gebruikt en waarvan de eerste inmiddels op Schiphol is ge arriveerd, zullen van begin November af geleidelijk aan op de diensten naar Londen, Parijs, Frankfurt, Milaan, Nice, Madrid, Stuttgart, Rome, Athene en Beiroet worden gebruikt. De zes nieuwe „Convairs 340" voor West-Indië zullen begin 1954 in dienst worden ge steld. stemming zijn met de Koreaanse be standsovereenkomst. Zo legde hij er de nadruk op, dat in deze overeenkomst de deelneming aan de conferentie niet wordt beperkt tot slechts twee partijen, zoals de VS en hun medestanders be weren. Wysjinsky beschuldigde er de Ver enigde Staten van, dat zij niet pogen, geschillen uit de weg te ruimen door middel van onderhandelingen, doch dat zij trachten, hun invloed in de wereld ten koste van de Sovjet-Unie' en haar bondgenoten uit te breiden. In dit ver band noemde hij organen als de NAVO welker noodzaak volgens hem door Dulles in geen enkel opzicht was aan getoond. SIR WINSTON CHURCHILL de Brit se eerste minister, heeft president Eisenhower voorgesteld de eenheden bommenwerpers van de Britse en de Amerikaanse luchtmacht in het Westen onder gemeenschappelijk commando te plaatsen. Tot dit doel zou een ge meenschappelijk bureau voor strategi sche samenwerking in het leven wor den geroepen. In Britse kringen meent men. dat Groot-Brittannië thans in een gunstige positie is om dergelijke voorstellen te doen, nu het een voorsprong heeft op het gebied van straalvliegtuigen, leid- bare projectielen en zekere geheime wa pens. HET NATIONALE PLAN Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot verlenging van de voorlopige regeling inzake het Nationale Plan en streekplannen. DE VERBONDENEN hebben de Noordelijken kortelings verwe ten, dat zij nog vier en dertig hon derd man achterhouden, die zij in de loop van de Koreaanse oorlog gevangen hebben genomen, doch nimmer op enige lijst van krijgs gevangenen hebben vermeld. De communisten hebben hierop thans geantwoord, dat zij deze mensen nimmer in handen hebben gehad. Op hun beurt verwijten zij de ge allieerden, dat dezen nog bijna honderdduizend Chinezen en Noordkoreanen vasthouden, zonder hen op lijsten te hebben ingeschre ven. Generaal Bryan, de leider van de geallieerde delegatie in de bestandscommissie, heeft dit ant woord volledig onbevredigend ge noemd. Bryan is deze vier er van overtuigd, dat al en dertighonderd geallieer- Dezer dagen zijn de drie Amerikaan se militairen door een Amerikaanse krijgsraad in Duitsland veroordeeld, die op 3 Juli in Amsterdam de taxi chauffeur N. Oly van vijf gulden heb ben beroofd en hem zijn auto hebben ontstolen. De Amerikaanse soldaat D. N. werd veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf, soldaat A. T. tot drie jaar gevangenisstraf en soldaat J. R. tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Allen zijn bovendien ontslagen uit het leger en ontzet uit hun rechten op soldij en toeslagen. de militairen te eniger tijd in han den der communisten zijn gevallen. Geen hunner is teruggezonden of vol gens communistische verklaring over leden of ontsnapt. Reeds onlangs heb ben de Amerikaanse militaire autori teiten de verwanten van vermiste geallieerde militairen gewaarschuwd, dat zij niet veel hoop moeten koeste ren op een weerzien met de vermis ten. Het is niet na te gaan, of zij nog in leven zijn dan wel gestorven in gevangenkampen of tijdens dodenmar sen. Bij de repatrieringscommissie van neutrale landen is een Amerikaans voorstel ingediend, dat de bedoeling heeft, de niet-communistische gevan genen te beschermen tegen vreesaan- j aging, dwang of onwaardige hande lingen van de zijde der communisten, die hen willen bewegen tot terugkeer naar het land van herkomst. Wist een Amerikaans blad dit week end te berichten dat Beria, de onlangs afgezette Russische minister van Bin nenlandse Zaken, zich met enkele medewerkers in een Zuidamerikaans land zou bevinden en aan de VS om asyl had gevraagd, andere berichten melden thans, dat het kwartet in een neutraal niet-communistisch land in Europ- zou vertoeven. Een hoge Ame rikaanse functionaris is derwaarts ge-' togen om de zaak te onderzoeken. Bin nen enkele dagen kan een rapport worden verwacht. De eerste berichten over deze zaak werden dit weekend te Washington en te Londen met grote scepsis ontvan gen. MacCarthy echter, de beruchte voorzitter van de evenzeer beruchte anti-communistische Senaatscommis sie, is er vast van overtuigd, dat de in Europa gesignaleerde figuur inderdaad de Russische ex-minister is. Echter heeft nog geen lid van zijn personeel contact met deze man gehad. (Van een onzer redacteuren) QISTERMIDDAG te kwart voor twee heeft de KLM- Skymaster „Overloon" zijn aanloop genomen voor de vlucht Amsterdam-Melbour ne. Enkele honderden meters taxide de PH-TLW (in KLM- kringen „Luie Willem" ge naamd) in ijltempo over de kletsnatte startbaan, alvorens gezagvoerder Zoethout zijn machine optrok en weinige minuten later het blinkende vliegtuigsilhouet, beschenen door een mager herfstzonne tje, dat ijverig poogde door de loodgrijze regenwolken te priemen, aan de einder ver dween. Voor 35 volwassenen, 16 kinderen en 3 babies was de reis naar het nieuwe va derland. aan de andere zijde van deze aardbol begonnen. Voor zever Nederlandse jour nalisten, o.w. onze hoofd redacteur, de heer H. M. Koe mans, betekende dit vertrek het begin van een interessan- naar Australië te studiereis en Tasmanië. Reeds 's ochtends om half elf was ,,'t Paviljoen" op Schiphol geheel gevuld met emigranten en familieleden, die hun verwanten bij het vertrek uit Nederland uitgeleide deden. Voor de jour nalisten viel het afscheid nemen uiteraard veel lichter dan voor hun mede-passagiers. Zij toch zul len over twee maanden de ver trouwde Haarlemmermeer weer onder zich zien verschijnen. Ver schillende leden van de Raad van Commissarissende beide direc teuren, alsmede enige redacteu ren van ons blad waren naar de Amsterdamse luchthaven geko men om de heer Koemans een goede reis en veel succes te wen sen. Nadat de emigranten de laat ste instructies hadden ontvangen en de uitgebreide douane-forma liteiten in de ICA-hal waren ver vuld, werd het gezelschap in het restaurant een laatste lunch op vaderlandse bodem aangeboden, welke op plechtige, indrukwek kende wijze werd. besloten met het spelen van het „Wilhelmus" en het „God save the Queen". Vervolgens begaven de 61 passa giers de babies op de armen van de stewardess mej. Van En gelen zich in. een echt Hol lands miezerig motregentje naar de „Overloon". Een laatste we derzijdse handgroet, een allerlaat ste heilwens schalde over het platform en de deur van de PH- TLW werd gesloten. Mogen de emigranten in Australië vinden wat zij daar hopen te zullen vinden en mogen onze zeven collegae de stof tref fen voor menige boeiende repor tage. Behouden vaart PH-TLW. De groep Nederlandse journalis ten, welke deelneemt aan de studiereis naar Australië, voor de PH-TLW „Overloon" Onze hoofdredacteur, de heer H. M. Koemans, voor rijn vertrek naar onze tegenvoeters y^NDERMAAL staat de Nederlandse regering voor een moeilijke taak. Het overleg inzake de loonsverhoging tussen de vertegenwoordigers van de werkgevers en die van de werknemers in de Stichting van de Arbeid heeft niet tot overeenstemming geleid. Beide partijen hebben de regering verzocht de k--op door te hakken en een beslissing te nemen. Sindsdien zijn vooral van de zijde van de vakbonden harde woorden gesproken. Hier herhaalt zich een ge schiedenis van zeer recente datum. Ook in 1951 konden werkgevers en werkne- mers het niet eens worden over de toenmaals aan de orde zijnde loonsver hoging en ook toen heeft de regering uiteindelijk het percentage vastgesteld. Zoals men zich zal herinneren eiste da Raad van Vakcentralen twee jaar ge leden een verhoging van 10% en besloot het kabinet tot een vermeerdering van lonen en salarissen tot 5%. Sindsdien is er het een en ander ver anderd. Mede dank zij de arbeidrvrede, welke de werknemers stipt handhaaf den, èn de ondernemingslust van da werkgevers is de positie van ons land aanmerkelijk verbeterd. De vakbon den zijn van mening, dat thans het ogenblik is aangebroken, dat ook da werknemers hiervan dienen te profite ren. Daarbij zullen zij zich zeker heb ben herinnerd, dat de loonsverhogingen in het jongste verleden in een mini mum van tijd werden achterhaald, zo niet overwoekerd door stijgende prij zen van consumptieartikelen. Nu een loonsverhoging, naast de verlaging van belasting en de prijsverlaging van sui ker, schoeisel en huisbrand de hogera huren moet compenseren, een stand punt dat ook door de werkgevers als redelijk wordt geacht, eisen het NW, de kAb en het CNV naar verluidt een loonsverhoging van 6%. De tegenpartij, in casu de gezamenlijke werkgeversor ganisaties, wil daarentegen eerst ver nemen of de Sociaal Economische Raad de totale lastenverzwaring voor het Nederlandse bedrijfsleven verantwoord acht. Dat daarbij van werkgeverszijde nogmaals bezwaar wordt gemaakt tegen het systeem van loonbeheersing zal de regering zeker niet bewegen tot een plotselinge wijziging van de door haar als juist beoordeelde politiek. Mogen wij de berichten geloven, dan zou het merendeel van de werkgevers accoord kunnen gaan met een loonsverhoging van 4%. De minderheid, met name de middenstanders, voelt ook deze 4% als een te zware last. Zo liggen, ontdaan van nevenwensen als gemeenteclassificatie en de salarië ring van geschoolde, ongeschoolde en overgeschoolde arbeiders, de papieren. De opgave, waarvoor de regering zich ziet geplaatst, is allerminst een voudig. Immers stelt men aan de ene zijde, dat de werknemers sinds 1945 hun zeer belangrijke aandeel in de verbete ring van het welzijn van het land te weinig beloond zagen, anderzijds mag niet uit het oog worden verloren, dat ook de werkgevers en wij denken hier- bij in het bijzonder aan de middenstan ders, hun tol in de armoede hebben be taald. De exorbitante belastingen en de zwaar op de exploitatie rustende loonlijsten zijn hiervan enkele voor beelden. De regering zal bij de bepaling van haar standpunt in deze loonkwestie af schrikken voor een vernietiging van de arbeidsvrede, een risico, waarop de secretaris van het NVV in zijn radio toespraak van Zaterdag onomwonden heeft gewezen. Het is duidelijk, dat met arbeidsconflicten noch het landsbelang, noch het belang van de werkgever, noch dat van de werknemer is gediend. Daarnaast mag de regering niet blind zijn voor het gevaar van een te zware belasting van het bedrijfsleven. Ook hiervan zouden werkgever èn werkne mer de schade aan den lijve bespeuren. Met intense belangstelling wordt uit gezien naar de beslissing van Den Haag. Laten wij hopen dat de regering tot een Salomo's oordeel zal weten te komen. \y. In de Internationale pers hebben de laatste tijd geruchten de ronde gedaan volgens welke Erms Bernnard door het comité van ministers van de Raad van Europa zou zijn of zou worden benaderd voor het aanvaarden van een t inoeming als de door deze raad ge zochte „eminente Europese persoon lijkheid" die zich zou moeten wijden aan het probleem der Europese vluch telingen en aan dat van Europa's over bevolking. Deze geruchten zijn Maandag vol komen ontzenuwd door de voorlich tingsdienst van de Raad van Europa die onomwonden heeft verklaard, dat er bij de overwegingen van het comité van ministers nooit sprake van is ge weest een dergelijk verzoek tot prins Bernhard.te richten. Er zijn tijdens die besprekingen verschillende andere namen genoemd, o.a. die van dr. Al bert Schweitzer. maar ook deze laat ste is nimmer door het comité aan gezocht.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1