De Noorder mar kt bond bestaat veertig ROXV ERRES RADIO ruimtelijke weergave PRACHTIG WERD PIONIERSWERK BEKROOND B Het gemeentelijke slachthuis wordt geliquideerd Jimmy Brown en de Oranjehemden JS Is het Henshroeker Noorder voetpad géén voetpad? r met olenl y RIJD AG, 2 October 1953 zal voor de tuinbouwbevolking en voor hen, die hiermede nauw verwant zijnin de Noorderlijke dorpen van de Langedijk, t.w. Noordscharwoude en Oudkarspel en verder voor de wijde omgeving, een gedenkwaardige datum zijn. Op deze dag toch, is het 40 jaar geleden, dat na vele en moeizame voorbereidingen de vei lingvereniging „de Noordermarktbond", thans één der grootste veilin gen in Pi oord-Holland, officieel werd opgericht. Als wij na deze lange periode een blik terugslaan in het verleden en we toetsen hieraan wat er in die reeks van jaren door eensgezinde samenwerking tot stand ge komen is, zal het zeker geen verwondering wekken, dat het tegenwoor dige bestuur gemeend heeft, deze historische gebeurtenis niet onopge merkt voorbij te laten gaan. Wat is er enorm veel werk verricht door de pioniers, die de stopt tot de stichting van een veiling in het Noordelijk deel van de Langedijk gegeven hebben. Zeer veel! Hierbij denken we onwillekeurig terug aan het gebrekkige veilingwezen uit vroegere dagen en in niet mindere mate aan de verre afstanden, die afgelegd moesten worden om, na het veilen der producten, een geschikte laadplaats te bereiken. De groentenschuur van Europa HISTORIE IN DATA Verzet tegen de politie Klaverjasdrive trok veel belangstelling Bergen Expositie door amateurs Graft Volksspelen tijdens kermis De Rijp Gezinsverzorging werkt nu met zes meisjes BeemJer Ds Weiland sprak voor Ulo-vereniging St. Pancras ▼OOf- c im- idom. tnotm tien voor ezoek van :ie zie ik» t. I Ban Haag «1 eg het 1st* nummer1 ?orêpe- „lucht- fevoel"! DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 WÊMÊÊÊ'i Bij de oprichting in 1913 was het directe doel één centraal punt, gemak kelijk bereikbaar voor iedere tuinder,' coördinerend in een flink veilingge bouw, plaats biedende aan honderden vaartuigen, met daarnaast een goede spoorlijn, in verbinding met de hoofd lijn Amsterdam—Den Helder, waar door men dus een directe aansluiting zou krijgen op het grote spoorwegnet. Het één was nl. onverbrekelijk met het andere verbonden. Het is met dankbaarheid, dat wij verschillende historische gegevens uit het archief van de veiling en uit een gedenkschrift hebben aangetekend, om in dit artikel weer te geven. Zo lazen we, dat op 21 October 1913 de N.V. Spoorlijn-Station-dorp Noordschar- woude werd opgericht, vanaf welk verlaadstation in de loop der jaren duizenden wagons groente de gren zen passeerden. In de onmiddellijke nabijheid verrees in latere jaren een parkeerterrein voor auto's, want de verzending van al de kostelijke tuin bouwproducten per vrachtauto heeft naast het spoorwegvervoer geleidelijk aan een grote plaats ingenomen. Pak huizen werden gebouwd in de buurt van het veilingterrein, waar de koop lieden de gekochte producten dagelijks in ontvangst nemen. Hier is ook aan de Wuijversloot de ligplaats voor groenteschippers, die eveneens een belangrijke schakel vormen in de groenteverzending. Daarom is er re den tot dankbaarheid als wij dit be drijvige gedoe gadeslaan en onwille keurig staan wij een ogenblik stil bij de nog in leven zijnde pioniers en hen, die reeds van ons zijn heengegaan, door wiens werk dit alles tot stand is gekomen. Bij de gedenkwaardige^ da tum van 2 October 1913 komen wij de namen tegen van de oprichters, die tezamen het dagelijks bestuur van de nieuwe veiling vormden. Dit waren: S. Brugman, voorzitter t, J. Kliffen, secretaris, thans erevoorzitter en A. Swager, penningmeester en thans ere lid van de N.M.B. Vevassend in die tijd was wel de mededeling, die de heer A. Swager A. Z. in een vergadering deed, toen hij verklaarde, dat drie personen in Noord- Bcharwoude voor 30.000.aan aan delen wilden nemen voor de nieuwe spoorlijn. Dat was in die tijd een heel bedrag. Meerdere gesties voor dit doel volgden, zodat spoedig tot de aankoop van het benodigde land en het uitzet ten van de spoorlijn kon worden be gonnen. Zeer belangrijk was in dit verband de vergadering, die op Dinsdag 21 Oc tober 1913 werd gehouden, waarin on der daverend applaus een voorstel werd aangenomen om tot de aanleg van een spoorlijn over te gaan, waar mede een bedrag gemoeid was van f 161.000,—. Het dagelijks bestuur van de N.V. Spoorlijn bestond toen uit: F. Verburg, voorzitter, A. Vroegop, secretaris en A. C. Kroon, penning meester. Van genoemden is alleen de heer Vroegop nog in leven. Hoewel de op 2 October gestichte N.M.B. reeds 2 October 1913,roprichting N.M.B. 21 October 1913, besluit aanleg spoorlijn. 13 Juli 1914, aanbesteding aanleg spoorlijn. 8 Maart 1915, aanbesteding veiling. 16 Juni 1915, officiële opening veiling. 1 September 1915, officiële ope ning spoorlijn. 2 October 1938, herdenking 25- jarig bestaan. 6 October 1953, herdenking 40- jarig bestaan. SWfc®#WÊÈBÈÊiMÊÊÊm. Het veilinggebouw van de „Noor- dermarktbond"annex de grote overkapping, waar dagelijks hon derden vaartuigen met. tuinbouw producten geladen, doorheen varen, om te worden gevuld. aan het werk was voor oprichting van een nieuwe veiling zou het nog een paar jaar duren, eer de nieuwe veiling aan de Wuijversloot zou verrijzen. OORLOG 1914—1918 Donkere wolken pakten zich samen boven Europa en op 1 Augustus 1914 brak de oorlog uit. De prijzen aan de veiling zakten tot nihil. Naarmate de tijd verder schreed, herstelde zich de. toestand, daar ons land buiten oorlog bleef. Met ongebroken energie werden zowel de spoor- \als veilingplannen verder uitgewerkt. Zo vond op 8 Mrt. 1915 de aanbesteding plaats van de nieuwe veiling, bestaande in het uit graven van ongeveer 13.000 m3 grond en het maken van twee houten veiling gebouwen met drie bruggen en aanleg steigers. Terwijl aan alle kanten werd gearbeid tot voltooiing van de bouw van markt en toevoerlijn, vond op 1 Mei 1915 de eerste jaarvergadering plaats, welke in het teken stond van grote eensgezindheid. Als betaalmees ters werden benoemd, de heren N. Kooij en J. Akkerman, die een belang rijke taak kregen te vervullen. In dat zelfde jaar werd het veilingkoffiehuis aanbesteed ,een lokaliteit, die niet ge mist kon worden bij al deze plannen. Zo zijn wij genaderd aan de jubel datum van Woensdag 16 Juni 1915. Het is de dag waarop des middags om half vier de veiling van de N.M.B. officieel werd geopend. De driekleur wapperde van het veilinggebouw en alle plaat sen waren door kooplieden en geno digden bezet. Het was de historische dag, waarop het ideaal, dat men zich bij de oprichtiig op 2 October 1913 had voorgesteld, werd verwezenlijkt. Deze officiële opening is het begin geworden van een mijlpaal in de ge schiedenis van de N.M.B. Hoe moeilijk de oorlogsjaren waren voor de handel en dientengevolge voor de jonge veiling, bleek wel uit het feit, dat de 26ste Juni, de vice-voor- zitter, de heer J. Ootjers A. Z„ een man, die na de heer Brugman voorzit ter werd en die wij ook met ere mo gen noemen, tezamen met de secretaris, de heer J. Kliffen (de tegenwoordige erevoorzitter), naar Den Haag togen om openstelling van de grenzen te ver krijgen voor de aardappelexport. Het was mede aan hen te danken, dat dit geschiedde. Weer stonden feestdagen voor de deur ter gelegenheid van de officiële opening van de spoorlijn station-dorp Noordscharwoude. Dit heugelijke ge beuren vond plaats op 1 September 1915, een dag van regen, maar niette min vreugdevol, daar met de inge bruikname van de spoorlijn een twee de ideaal verwezenlijkt werd. In tref fende bewoordingen, schetste de voor zitter, de heer S. Brugman, de grote betekenis van de totstandkoming van markt en spoor, om onder het gebeier der klokken van Noordscharwoude en Oudkarspel de bondsvlag op het veilinggebouw te hijsen. Een versier de locomotief completeerde het feest, naast de talrijke uitgestoken vlaggen in de gemeente. Het machtige apparaat van de tuin bouw was hiermede in werking ge steld. Het aantal verladen wagons steeg met de dag. de omzet steeg tot een ongekende hoogte. Vijf en een halve maand later werd reeds een om zet van een millioen bereikt. Zo ein digde het voor de tuinbouw zo belang rijke jaar 1915, dat geboekstaafd blijft met gouden letteren in de geschiedenis van de N.M.B. SAMENWERKING Met de andere veilingen werd na verloop van jaren intensief samenge werkt met gevolg, dat de vierbond van veilingen ontstond, welke over koepelende organisatie menigmaal be langrijke besluiten nam. In 1916 kon de N.M.B. al tot een der belangrijkste veilingen in ons gewest worden gere kend. Op initiatief van de N.M.B. werd de Prov. Bond van Veilingen opge richt, met als vertegenwoordiger, de heer J. Ootjers A. Z., die de heer Brugman als voorzitter was opgevolgd. In het ons toegemeten bestek kun nen wij niet alle bestuursmutaties me moreren. doch wat de veilingac mmo- datie aangaat willen wij nog wijzen op de grote en brede overkapping, waar honderden vaartuigen van de tuinders dagelijks een ligplaats hebben, het royale parkeerterrein voor auto's, de meerdere pakhuizen en de sinds kor te tijd in dienst genomen fustloods, geboutvd op het gem. industrieterrein en vanuaar verbonden met het veiling terrein met een voetbrug. Daarnaast kwam een modern ingericht kantoor voor de betaalmeester tot stand. Over de veilingomzet zij medege deeld, dat duizenden wagons, vracht auto's en vrachtschuiten, geladen met de kostelijke prod.ucten, in al die jaren geladen, hun weg hebben gevonden. Niet alleen in eigen land, maar tot in alle landen en delen van de wereld. Niets voor niets zegt men wel eens, dat deze streek de groenteschuur van Europa is. Voor millioenen gul dens is er in die reeks van jaren aan groente verhandeld. Jaren vain vijf en zes millioen gulden waren geen zeldzaamheid. Het record in deze be reikte de N.M.B. in 1952, toen een on gekende omzet van 7.8 millioen werd bereikt. We schreven over de oorlog 1914- 1918, doch hierbij bleef het niet, daal de N.M.B. ook ten naaste betrokken was bij de bezetting en oorlogsjaren van 1940-1945. Groot waren ook toen de moeilijkheden, daar de bezetter (Duitsland) zijn tol eiste bij de groen televeranties. Er moest nl. ook ge leverd worden aan de weermacht. Maar het pleit echter voor de leiding en de tuinders, dat men eerst de bin nenlandse behoefte veilig stelde. Bij de voedselvoorziening in die jaren had de veiling en dus ook de N.M.B. een belangrijke rol te vervullen. Zo zal dan, hoewel de eigenlijke datum 2 October is, op a.s. Dinsdag 6 October de feestelijke herdenking plaats vinden van het veertig-jarig bestaan van de veiling der N.M.B., waarbij een ogenblik zal worden stil gestaan bij vele dingen, die in de lange periode gepasseerd zijn. Het dunkt ons goed, dat deze her denking plaats vindt, ook om aan het komende geslacht te laten zien, wat door pioniers, mensen vergrijsd in het organisatieleven is tot stand gebracht. Hoe de toekomst zal zijn, is voor allen een gesloten boek. Wat wel vast staat is het feit, dat de tuinbouw voor nieuwe vraagstukken komt te staan, zoals de herverkaveling van de polder Geestmer-Ambacht. Vele gelukwensen zullen a.s. Dins dag worden gericht tot het veiling- bestuur door allen, die met de N.M.B. .waar .enigszins, te maken hebben, jVV sluiten ons hi aan. N.M.B., hier van harte gaarne bij bestuur en leden, proficiat!! J. Z. ZUIDSCHARWOUDE Daar de be trokkenen eerst dezer dagen gehoord konden worden, is alsnog proces-ver- baal opgemaakt tegen twee 27-jarige jongemannen uit Heerhugowaard, die behalve, dat zij in staat van dronken schap verkeerden, verzet pleegden te gen een wachtmeester van de Rijkspo litie. Een en ander gebeurde tijdens de kermis te Zuidscharwoude. BROEK OP LANGENDIJK. Voor de klaverjas-drive in café „Marktzicht" van C. Vijzelaar bestond veel animo. Er werd door twintig koppels deelgenomen. De uitslag was: 1 Van HeerdenBak 7232 p 2 De HaasHoekstra 6496 p.; 3 Van GoethenSchager 6237 p.; 4 Tijm —Grootjes 6207 p.; 5 mevr. J. Arends G. Engel 6154 p.; 6 SchuitJacet 6061 p.; 7 De WaardBalder 6006 p., tevens win naar van de marsenprijs. GEKOZEN TOT NOTABEL. BROEK OP LANGENDIJK. Na een gehouden verkiezing over een aan te stellen notabel bij de Nederlands Hervormde Kerk is de heer J. Blom als zodanig benoemd; Op Zaterdag 3 October a.s. opent de voorzitter van het Kunstenaars Cen trum Bergen in de KunstzöBl van „De Rustende Jager" aldaar een tentoon stelling van werken van niet-beroeps- kunstenaars. Uitgenodigd tot deelne ming zijn contribuanten, ongeacht hun woonplaats en de inwoners van Bergen, Schoorl en de Egmonden. Ook dit jaar is het aantal inzendingen aanzienlijk: schilderijen, tekeningen en aquarellen, voorts enige plastieken. De expositie is gedurende drie weekends des middags geopend. (Advertentie, ing. V T* Het voorstel van burgemeester en wethouders aan de raad om definitief te besluiten tot algehele liquidatie van het gemeentelijk slachthuisbedrijf, is op dc gisteren gehouden raadsvergadering met algemene stemmen aangenomen. Niet echter dan, nadat door wethouder Den Das een toelichting was gegeven op de onkosten, die bij eventuele instandhouding zouden moeten worden gemaakt, doordat o.m. een koelinrichting zou moeten worden aangebracht en diverse ver nieuwingen en andere onderhoudskosten eveneens zouden moeten worden uit gevoerd. Burgemeester en Wethouders waren van mening, dat opheffing zeker niet ten nadele van de volksgezondheid zou zijn, omdat in Alkmaar een goed geoutilleerd slachthuis ter beschikking is. Ook de huisslachting zal in het ver volg in Alkmaar dienen te geschieden, uitgezonderd dan het slachten in de eigen slachterij van de St. Josephstichting aan de Loudelsweg. Reeds 25 jaar voldoet deze instelling immers aan alle te stellen eisen. Het hospitaalkerk- zag zich een sub per inwoner toege- De vereniging schip „De Hoop" sidie van 1 cent wezen. Het aantal leden van de commissie van advies ingevolge de woonruimte- wet werd uitgebreid met twee per sonen, zodat hierin nu zeven leden zitting hebben. Het zijn de heren P. Algra, J. H. W. Schmidt, J. Swaag, J. J. Wittebrood, mr. F. Zeiler en de nieuwe leden mevrouw Broekman en de heer A. Maassen. De verhoging van de onkostenraming der centrale verwarming in de Van Brederodeschool, stuitte op bezwaren bij de heer Ellis. Deze vond de ra ming van 15.500 te hoog. De voorzitter verzocht de heer Ellis thans geen oude koeien uit de sloot te h^fen, waarop deze opmerkte dat alle besprekingen tot nog toe maar tussen neus en lippen door zijn be handeld. De heer Ellis bleef bij het standpunt, dat het gehele object in handen had moeten worden gegeven van een adviesbureau, waardoor geen verhoging van raming nodig zou zijn geweest. Na enige discussie zag de voor zitter kans de heer Ellis te overtuigen van de bonafiditeit van de ingenieurs adviezen, zodat de verhoging van de raming door de Raad werd aangeno men. Dit was eveneens het geval met het uittrekken van een bedrag van 1100.in verband met het uit breidingsplan ten N.O. van de Wal deck Pyrmontlann. De heer M. de Beurs vroeg vervol gens waarom een gedeelte van het terrein bij de scholen van de Berger Schoolvereniging voor de prijs van slechts 2.50 per m2 wordt verkocht, een bedrag dat z.i. veel te laag was. Dr. Huygens gaf hierop te kennen, dat de gemeente indertijd te kort is geschoten in het huisvesten van het onderwijzend personeel van de Berger Schoolvereniging en had het niet rede lijk geacht om in verband hiermede de prijsverhogingen in rekening te brengen. Het vporstel van B en W tot het uitbreiden van de commissie voor het tram-vervoersvraagstuk met twee le den aan te wijzen door de gemeente raad van Schoorl, werd aangenomen. (Advertentie, Ing. Med.) Behalve voor de kwestie inzake het waterpeil in de polder „De Wogmeer" stond de heer Wijte te Henshroek oud opzichter in de polder „De Wogmeer" gistermiddag voor de Hoornse Kanton rechter terecht, omdat hij met zijn auto over het Noordervoetpad had ge reden. Ogenschijnlijk zou men zeggen, dat verdachte zonder meer fout is ge weest, doch er is een andere kant aan deze zaak. Het Noordervoetpad, dat nooit an ders heeft geheten, leidt naar de boer derijen, waarvan de heer Wijte er een bewoont. Volgens verdachte is dat pad, hetwelk bij het waterschap in onder- weest. Niet alleen de heer Wijte, maar ook andere ingezetenen van Hensbroek maken met allerlei voertuigen gebruik van dat pad. Het vreemde van het geval is, dat er kort geleden aan het begin van het pad een bord met bet opschrift „Voet pad" is geplaatst. Daarop afgaande, zou men dénken, dat de zaak eenvou dig ir. Wanneer men de wegenleggers v:n een dertig jaar terug naslaat, zal men echter ontdekken, dat het genoemde pad inderdaad als openbare weg staat aangegeven. Volgens mr. Windhausen is er geen besluit van Ged. Staten te vindeij* dat het Noordervoetpad wer kelijk tot voetpad degradeert. De amb tenaar O.M. ging niet over tot het houd is, steeds een openbare weg ge^lhouden van een requisitoir, daar hij zich over deze zaak te weinig ingelicht achtte. Dit voorval zal op 21 October weer ter sprake komen. Dinsdagmiddag organiseerde het kermis-comité de jaarlijkse volksspe len. Dank zij het mooie weer bestond hiervoor een flinke belangstelling. Na een felle en dikwijls lachwekkende strijd, konden de navolgende deel nemers zich winnaars van de beschik baar gestelde prijzen noemen. Heren 15—25 jaar (koekhappen): 1. Theo Stoop; 2. Andr. Roelofsen; 3. C. Zwaan; 4. Nic. Roelofsen. Heren 26 jaar en ouder (tonrollen met hindernissen): 1. P. Oudejans: 2. J. de Gier; 3. Jb. Blaauw; 4. J. Kieft. Dames 1525 jr. (hindernisbaan): 1. Bep Smit; 2. Suze Duin; 3. Gré Smit; 4. Joop Groot; 5. Gré Oudejans. Dames 25 jaar en ouder (spijkerslaan): 1. Mevr. Mast; 2. Me vrouw Bakker; 3. Mevr. Beumer; 4. Mevr. C. Blaauw. De prijsuitreiking vond des avonds plaats in café Van der Gragt. 102. Piet Potlood had Jimmy aan geboden een oogje in het zeil te hou den als deze de volgende morgen in alle vroegte in zijn eentje naar het Burgemeester Wientjespark zou gaan om het losgeld te brengen. Maar daar had Jimmy niet van willen horen. „Doe dat nu vooral niet, Piet", had hij ge- zegd._ „Ik wil dit varkentje helemaal in m'n eentje wassen en bovendien.... als je 't mij vraagtToen had Jimmy plotseling gezwegen. „Zet de hele zaak maar netjes in de krant, maar verzwijg vooral dat er een brief is gekomen, waarin een losgeld wordt geëist. Je kunt er wel in zetten, dat ik een dergelijke brief heel spoedig verwacht". Piet Potlood was toen naar zijn krant teruggegaan. „Een mooi, sensationeel bericht", dacht hij. „Ik zet het op de eerste pagina. Jackie Brown ontvoerd! Drie onbekende mannen drongen zijn huis binnen! De mensen zullen ervan staan te kijken". Toen Piet Potlood het bericht gereed had en hij de kopij naar de zetterij had doorgegeven, dacht hij nog eens over de zaak na. „Die Jimmy is toch een flinke kerel Morgenochtend trekt-ie er helemaal in z'n eentje op uit. Hij 'zag er geloof, ik niet eens tegen op. Het was trouwens net alsof hij mij iets verzweeg, alsof hij plotseling zijn eigen kijk op de zaak had gekre genNu - - daarin had Piet Pot lood géén ongelijk. Jimmy Brown was eensklaps op een idee gekomen en toen hij die avond in bed stapte, zei hij tegen Miebet, dat zij de speurder Henkie een lekker stuk vlees moest geven, omdat de hond een drukke dag te wachten stond. Dezer dagen hield de Vereniging Gezinsverzorging „Schermereiland en Omstreken" haar contactmiddag in het raadhuis te Groot-Schermer. Mevrouw M. Rol-Bus herdacht in haar openings woord wijlen de heer Klippel, die de vereniging steeds met raad en daad terzijde had gestaan. Uit het verslag van de secretaresse, mevrouw Zijp-van Dijk, bleek, dat de verzorgsters mej. G. Woestenburg en mej. A. Langedoen in Juni haar diploma hadden behaald en mej. R. Ridder haar getuigschrift had ontvangen, zodat zij het volgend jaar haar diploma kan behalen. Een vierde gezinsverzorgster volgt dit jaar de cursus, uitgaande van de Algemene Stichting voor Gezinsverzorging in Noordholland. In verband met het steeds toenemen de aantal verzoeken om hulp, was er een noodhulp aangesteld, zodat thans met zes meisjes wordt gewerkt. Uit het keurig verzorgde financiële ver slag van Mevr. Vendel-Merks bleek, dat het nodig was de bijdragen voor de verleende hulp iets te verhogen. S.Szij gb-senorëbStS Voor de Ulo-vereniging DJV is als eerste spreker in het nieuwe seizoen opgetreden ds Weiland. Hij sprak over „Christendom en Humanisme". In het lokaal van café Middelburg waren dertig leden bij elkaar gekomen, die met aandacht het gesproken woord hebben gevolgd. Na afloop werden talrijke vragen ge steld. Ook de aanwezige leraren wissel den met de spreker van gedachte. BEROEPEN UITGEBRACHT SINT PANCRAS. Door de Gerefor meerde Gemeente te Sint Pancras is een beroep uitgebracht op cand. Th. Vollen- fiove te Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11