De oud-cadetten zochten naar twee jaar onbezorgde jeugd Een wandeling door de stad en door de herinnering Agenda Leger des Heils nam afscheid van de majoors Geus Wat Nederlandse voorouders voor mij deden 0TT0 van OS Reünie bracht vele nieuwe contacten Hoffelijke lezing door prof. Nichols Ex-soldaten werden onderscheiden Verpleegprijzen 30 Cl per dag hoger :l Heren- en Jongensconfectie HET KLEDINGHUIS VOLGEND JAAR GEEN BRADERIE Voor zeven jaar naar Bandung Mutaties Openbare werken Emigrant kreeg serenade van zijn drumband „Voor het Kind" luidde postzegelactie in BURGERLIJKE STAND October: JASSENMAAND DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 Eén van de hoogtepunten van de reünie der oud-cadetten is zeker het bezoek geweest aan het Centraal Ziekenhuis, dat van 1893 tot 1924 dienst heeft gedaan als cadettenschool en waar al die oud-generaals en oud-kolonels twee van hun beste jaren hebben gesleten. Een erehaag van lieftallige verpleegstertjes heeft de reünisten opgewacht toen zij gistermiddag na de lunch in het Gulden Vlies een kijkje gingen nemen in hun oude schoolgebouw. En deze opwachting ontlokte een der oud officieren de ondeugende opmerking: „Jammer, dat we zijn geteld, anders zou ik misschien zijn achtergebleven" Dit grapje typeert de vrolijke stemming waarin de reünisten elkaar troffen toen zij zich des morgens om elf uur volgens hun jaargang achter de in ceremonieel tenue gestoken Miltitaire Kapel schaarden om gezamenlijk naar het stadhuis te marcheren. Het werd, zoals wij reeds schreven, een glo rieuze intocht, een hernieuwde kennismaking met het weliswaar sterk veranderde, maar toch ook nog oude Alkmaar. Het oude manifesteerde zich voornamelijk in de kennissen, die de voormalige cadetten op deze hoogtijdag ontmoetten. Er mocht dan een extra beroep op het geheugen worden gedaan, toch herrezen er op deze dag weer gezichten en beel den in de herinnering, die reeds lang vergeten schenen te zijn, maar in het onderbewuste toch altijd nog aanwezig waren. Achter de muziek, die. het militaire hart goed deed marcheerden de ruim tweehonderd reünisten naar het stad huis, waar burgemeester mr H. J. Wytema een woord van welkom sprak namens de stad, die de cadetten dertig jaar lang gastvrijheid heeft verleend. De stad heeft er in de negentiger jaren veel voor over gehad U hier te krijgen, aldus de burgemeester. Zij voteerde een ton voor de cadettenschool en gaf bovendien gratis bouwterrein. Dat is ongetwijfeld een van de redenen ge weest waarom de Minister van Oor log H. M. de Koningin heeft voorge steld Alkmaar te prefereren boven de ernstige concurrent Nijmegen. Dat U na dé dertig jaren, dat het contact met de cadettenschool verbroken is ge weest, niettemin naar Alkmaar bent gekomen om de zestigste verjaardag van de school te vieren is voor ons het bewijs, dat het toenmalige gemeente bestuur zijn woord heeft gehouden en steeds een goed gastheer is geweest. U bent nu terug in de atmosfeer die U zestig jaar geleden heeft gekend en die U wellicht verkiest boven die van het heden. Daaraan ook danken wij Uw aanhankelijkheid aan de stad Alk maar". De burgemeester besloot zijn wel komstwoord met de opmerking, dat Alkmaar gaairne een definitief garni zoen binnen zijn muren zou hebben om zodoende verbonden te zijn met de beste tradities van de Koninklijke Landmacht. Kat in donker De voorzitter van het reünie-comité, jhr. H. J. Repelaar van Driel. gaf uit drukking aan zijn dankbaarheid voor de ontvangst ten stadhuize en greep vervolgens terug in de herinneringen uit het jaar 1893 toen hij als jong knaapje de cadettenschool bezocht. Hij constateerde na 60 jaar, dat de militaire autoriteiten weinig vertrouwen hadd. n in hun pupillen. „We leerden Alkmaar slechts bij dag kennen'", aldus spre ker. „Of onze „bazen" waren bang, dat we de school niet in het donker konden terugvinden of ze waren bevreesd, dat we de kat in het donker zouden knij pen". Jhr. Repelaar van Driel gaf tot slot uiting aan zijn voldoening, dat de voormalige cadettenschool haar leer lingen een groot saamhorigheidsgevoel had bijgebracht, wat op deze dag zeer duidelijk is bewezen. Nadat enige verversingen waren ge serveerd v «'zamelde het gezelschap zich in de Langestraat om achter de berenmutsen van de Koninklijke Mili taire Kapel naar het Victoriebeeld te marcheren. Hier werd door jhr. Repe laar van Driel en de kolonel b.d. F. G. Niet alleen het BESTE maarook het GOEDKOOPSTE ADRES Alléén Hofdykstraat 8, ALKMAAR. (Advertentie, Ing. Med.) Dürst Britt, secretaris van het reünie comité een krans gelegd, waarna de KMK onder leiding van kapitein Rocus van Yperen koraalmuziek ten gehore bracht. De mars naar het Gulden Vlies, die juist in het middaguur viel, trok grote belangstelling. Het was alsof een brok historie door de smalle straatjes van de binnenstad trok. Voorop de kapel met de indrukwekkende unifor men en daarachter de oud-cadetten, die hun hart wijd open hadden gezet om al die herinneringen uit een zorgeloze jeugd te kunnen verwerken. Het was een schouwspel dat hun, maar ook de Alkmaarc.ers al zullen de laatsten het uit een andere hoek bezien nog lange tijd zal bijblijven. Van het Vic toriepark ging de stoet over de Zaad- markt, door de St. Annastraat, die trilde van het gedreun der trommen en het geschetter van het koper, via de Oudegracht naar het Gulden Vlies, waar de traditionele gehaktschotel reeds stond te dampen. Telegrammen Voordat de reünisten mochten toe tasten werden er enige telegrammen verzonden. Eén aan H.M. de Koningin om de trouw en aanhankelijkheid van het oud-cadettencorps te betuigen, waarop later in de middag een dank- telegram werd ontvangen. Eén aan mevlrouw de weduwe Spoor, waarmee de reünisten alle overleden en gesneuvelde collega's wilden sym boliseren en één aan prof. dr Gallas, de oudste leraar, die nu 83 jaar is en op deze bijeenkomst niet aanwezig kon zijn. Obk de oud-commandant veld leger generaal b.d. J. J. G. Baron van Vorst ontving de 'telegrafische groeten van de reünisten. Tijdens de maaltijd werd o.a. het woord gevoerd door wethouder mjr A. J. M. Leesberg, die een vergelijking maakte tussen het Alkmaar van vroe ger en het Alkmaar van nu en daajrbij tal van aardige herinneringen op haalde. Vooral de strijd tussen het uni form en de toga vond waardering bij de oud-militairen! Het was een hoogst genoegelijke maaltijd, die men echter om drie uur moest beëindigen omdat er nog meer op het programma stond: de bezichtiging van de school, nu het Centraal Zieken huis. VEEL VERANDERD Een dubbele rij verpleegsters wacht te de oud-leerlingen op en onder lei ding van directrice G. F. H. te Kiefte werd vervolgens het gebouw bezich tigd. Het bleek moeilijk in het zieken huis de oude school terug te vinden. Buiten hadden de vijftien oud-gene raals, de kolonels, kapiteins en luite nants en ook de niet-militairen onder het gezelschap nog goede moed, maar zodra waren zij de hal binnengetreden 1 of het was met de herinnering gedaan. Slechts zeer aarzelend kwamen de op- merkingen in de geest van „Was daar niet de muziekzaal?" en „daar was toch de kamer van de directeur?" i Positieve beelden konden moeilijk worden hervonden al beweerden twee bejaarden en van vervaarlijke snorren voorziene oud-cadetten, dat zij via „die trap daar" vaak 's avonds er tussen uit waren geknepen. Een andere wist zich te herinneren, dat hij met hockey een serie raampjes aan de achterkant van het gebouw had laten sneuvelen, maar over het algemeen waren de verande ringen, die de school in de loop dei- jaren heeft ondergaan, te drastisch om in al die gangen en zijvleugels hef oorspronkelijke gebouw terug te vin den. Daarom had ook het verpleegstert.k geen succes, dat graag wilde weten, De Koninklijke Militaire Kapel, gestoken in ceremonieel tenue, zorgde gisteren tijdens de reünie der oud-cadetten voor een zeer spectaculair schouwspel. wie er vroeger op haar kamer had ge woond. De directrice kreeg van een der cadetten, nu een respectabele grijsaard, die ondanks zijn jaren niets van zijn kaarsrechte, militaire houding had ver loren, het verwijt te horen, waarom zij zo veel aan het gebouw had ver anderd. „Was het vroeger soms niet goed genoeg?" vroeg hij gekwetst. Een minuut later was hij in een hevig dis puut gewikkeld mgt een andere colle ga over de vraag, waar precies het wiskundelokaal had gelegen, maar ten slotte kwamen beiden tot de conclusie, dat ze van hun vroegere opleidings school niets meer terug zagen. Het was zonder twijfel voor alle reünisten een grote voldoening dat zij nog eenmaal binnen de muren van het oude „hok" zijn geweest, al was het dan zó veranderd, dat zij slechts met veel moeite een gang herkenden of een buitentrap, waarover zij hun clandes tiene uitstapjes en afspraakjes hadden bereikt. THé-CONCERT Nadat het gezelschap afscheid had genomen van de gastvrouw, directrice Te Kiefte, begaf het zich naar de muziektuin, waar de KMK inmid dels verkleed in battle-dress een concert gaf. Kapitein Van Yperen had een populair programma samengesteld yan marsen en walsen, maar 'het grootste genoegen bezorgde hij de reünisten met het spelen van het cadettenlied. Ze luisterden staande toe en al wisten ze na veertig, vijftig of zestig jaar de woorden niet precies meer, ze zongen het lied mee, voor zover het in hun vermogen lag. Het was een goed besluit van een waar dig en stemmingsvol gevierde reünie. Zoals altijd werden er vele kennis makingen hernieuwd en vonden vele schoolkameraden, die een halve eeuw niet meer in contact waren geweest, elkaar in Alkmaar voor de oude ca dettenschool terug. Onder de vele aanwezigen bevond zich ook de gar nizoenscommandant van Alkmaar, ko lonel H. Onderstal. Het optreden van de Koninklijke Militaire Kapel heeft deze dag veel luister bijgezet. Het kaasje, wat de muzikanten van het gemeentebestuur kregen aangeboden, was dan ook wel verdiend. DONDERDAG. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: De Zeven hoofdzonden (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: De on vergetelijke melodie (filmav. VPRO). HARMONIE THEATER, 8 uur: Be cause you're mine (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Illusie van het geluk (18 jaar). STADHUIS, 2 uur: Raadsvergadering. GEREF. KERK, 8 uur: Filmav. Chr. Blindeninstituut. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Torero (14 jaar). VRIJDAG. CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Ge heime dienst in donker Afrika, deel 1 (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Al- raune (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Foei toch, Brigitte (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: Het eiland van begeerte (14 jaar). VALKS LUNCHROOM, 8 uur: Ned. Ver. voor weer- en sterrenkunde. DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestr. 1. Hoog water te Bergen aan Zee. Donderdag 22.26 11.04 Vrijdag 11.59 12.49 Te Camperduin. hoog laag Donderdag22,31 1.1.09 16.31 5.09 De Braderie zal volgend jaar naar alle waarschijnlijkheid geen doorgang vinden, omdat de middenstand met haar verkoopfeest in gedrang zou ko men met de viering „Alkmaar 700 jaar stad". Het is de bedoeling van de win- KelzaKen om aan iets oyzonuers te organiseren en terecht is men van oor deel, dat het beter is één ding goed te doen dan twee dingen half. De Bra derie zou slechts enkele weken voor het stadsfeest moeten plaats vinden en het is duidelpk, dat dit geen effect zou sorteren. In een plechtige bijeenkomst in de geheel gevulde zaal van het gebouw „Waakt en Bidt" heeft de gemeenschap Alkmaar van het Leger des Heils gisteravond afscheid genomen van de heer en mevrouw Geus, die beiden in de rang van majoor thans voor de derde maal voor een periode van zeven jaar naar Indo nesië zullen vertrekken om daar de leiding van het Jongenshuis in Bandung op zich te nemen. avond werd met gebed en het zingen van de psalmen 640 en 670 ge opend, waarna luitenante de Klark in een korte toespraak de verzekering gaf, dat er, blijdschap heerste om de beide majoors Geus thans andermaal aan de zending in Indonesië te mogen afstaan. Zij herinnerde de vertrekken de officieren aan het moment, waarop zij voor het eerst met hen kennis maakte, waaruit een hechte kameraad schap is voortgekomen, die zoveel in het leven kan betekenen. Spr. dankte beiden voor de onver getelijke vriendschap en was er van overtuigd, dat de majoors als leiders van het Jongenshuis in Bandoeng uit stekend werk zouden verrichten. Tot slot verzekerde zij het echtpaar Geus goede moed onder Gods zegen te hou den, en bood als herinnering een boek werk aan. Commandant Beekhuis, voormalig commandant van het Leger des Heils in Nederlands Indië had de majoors zowel hier als ginds leren kennen. In het tegenwoordige Djakarta hadden ze al jaren gewerkt en o.a. duizenden militairen goede momenten bezorgd. Toen werden ze gevangen genomen. Twee en dertig duizend Europeanen stierven in de Japanse kampen. Toch was daar ook zegen. De Bijbel was er steeds nieuw en God overal. Tijdens zijn bezoek aan de heer en mevrouw Geus, die in 1950 aan een kolonie voor melaatsen bij Belawan verbonden waren, trof spr. er zingen de en bekeerde mensen, die naar het Evangelie luisterden. Men behoeft deze officieren niet te beklagen omdat zij naar Indonesië teruggaan, waar zij schatten hebben liggen en het werk van het Leger des Heils kunnen voort zetten. De huidige Indonesische regering heeft volkomen vertrouwen in het „Wat mijn Nederlandse voorouders voor my deden". Dat was het welluidend klinkende onderwerp, dat de vrouwelijke Amerikaanse professor, dr Jeanette P. Nichols gisteravondi op een bijeenkomst van het Genootschap NederlandEnge land aanvatte en waar de talrijke in de kleine zaal van de Harmonie aanwezige leden aandachtig naar hebben geluisterd. Prof. Nichols, Amerikanse van geboor te, heeft indertyd de moeite genomen om na te gaan wie haar voorouders zijn geweest. Haar nasporingen die zich over niet minder dan 15 generaties uitstrek ten en waarbü zij tot in de 16de eeuw belandde, brachten aan het licht, dat zij da loot was van een stam die eenmaal in Holland geworteld heeft. Zy illus treerde dit met het noemen van talrijke Nederlandse familienamen, waarop zy was gestuit. Tijdens haar voordracht herinnerde zij er aan, dat het Nederland van de 16e eeuw het meest democratische van ECtropa was en dat het juist door dit kenmerk een relatief geringe bijdrage aan het ontstaan van de Amerikaanse beschaving heeft geleverd. Het zijn de troebelen in andere landen, als bij voorbeeld in Engeland, geweest, waar door de meeste emigranten naar Noord- Onder leiding van directrice G. F. H. te Kiefte bezichtigden de reünisten het Centraal Ziekenhuis hun vroegere cadettenschool. Naast de directrice de voorzitter van het comité jhr H. J. Repelaer van Driel. - Amerika trokken om daar in vrijheid te kunnen leven. In Holland, met zijn voor die tijd grote welvaartspeil, waar verdraagzaamheid van overheidswege „verordeneerd" was, bestond deze emi gratieneiging niet. Dat de Nederlanders niettemin het latere New York hebben gesticht komt, doordat de gunstige con junctuur de Ver. Oost-Indische Com pagnie in de gelegenheid stelde handel op Amerika te voeren en er nederzet tingen te vestigen. DSardoor heeft, zij het in bescheiden mate, ook Nederland emigranten aan het toenmalige Ameri. ka geleverd. Mevrouw Nichols, die in het Frans Halsmuseum te Haarlem de van zoveel levenslust getuigende schilderijen van deze meester had gezien, merkte op, dat het ook de Nederlanders zijn ge wéést, die indertijd deze levenslust in de Verenigde Staten hebben „geïmpor teerd". hetgeen in die tijd zeker een bijzonderheid moet zijn geweest, daar de meeste toenmalige emigranten, die om geloofszaken waren uitgeweken streng puriteins waren. „Het zijn eveneens Nederlanders ge weest", aldus mevrouw Nichols, „die in klein verband een .Bill of rights" hebben ontworpen, een verklaring, die later in de magistrale Amerikaanse „verklaring van de rechten van de mens" is uitgewerkt. De omgang van de Hollanders met de Indianen, die met de Engelsen en Fransen vaak een strijd op leven en dood hebben gevoerd, is bovendien gekenmerkt geweest door een tactvol optreden. Mevrouw Nichols gaf hiervan enige aardige illustraties. Verhoudingsgewijs leverden de Hol landers tenslotte een zeer groot aantal regeerders der latere Amerikaanse re gering. De causerie, waarbij tussen spreek ster en publiek een sympathieke wissel werking bestond, toonde wel aan met hoeveel genoegen men deze voor. ons Nederlanders hoffelijke lezing volgde. De heer G. A. M. Snijders die deze eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen opende, sprak er zijn blijdschap over uit zoveel bekende gezichten weer bij elkaar te zien. Omtrent het pro gramma van dit seizoen staat alles nog niet vast. Tussen de eerstvolgende le zing, die op 23 October gehouden wordt en de maand Maart van het volgend jaar, zijn nog geen nieuwe bijeenkom sten definitief vastgelegd. Het bestuur heeft echter alle hoop een normaal programma te kunnen samenstellen. Wel hees de heer Snijders in verband met de financiële positie van het Ge- Genootschap de noodvlag. Indien het Genootschap echter meer leden weet te werven, zal de huidige situatie be vredigend opgelost kunnen worden", aldus spreker. Ir H. G. Joosten van de dienst van openbare werken is benoemd tot hoofd van gemeentewerken te Gorinchem. Ook de nog slechts korte tijd gele den benoemde stedebouwkundige ir Fliers zal Alkmaar gaan verlaten. Hij vertrekt naar Groningen als hoofdinge nieur van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting. GESLAAGD. Aan de technische hogeschool te Delft is voor het propaedeutisch exa men electrotechnisch ingenieur ge slaagd de heer J. H. Geels te Alkmaar. Leger des Heils. Spr. wenste beiden een gezegende toekomst in hun nieu- we werkkring. Ds A. M. van der Neut, Ned. Herv. Predikant te Medemblik, zorgde voor een ontroerende verrassing, toen hij een op de band opgenomen toespraak liet afdraaien van de tachtig-jarige Moeder van majoor Geus, die in „Huize Levensavond" in Medemblik wordt verpleegd en haar kinderen vol ver trouwen zag vertrekken omdat zij niet bevreesd of verschrikt zullen zijn, wjjl God nog nimmer een mens had teleur gesteld. Luitenant G. Geus uit Den Helder, looide het mooie werk, dat tot dus verre door zijn neef en diens echtge note was gedaan. Mevrouw Geus verklaarde na een diensttijd van 26 jaar wederom met blijdschap naar de Oost te vertrekken. Zij verzekerde ook in de Japanse ge vangenkampen steeds goede moed tt hebben gehouden in de donkerste ogenblikken. Zij wist tot het Zendings werk te zijn geroepen en alleen uit liefde voor de Heer te werken, die met haar was. Ontroerd zei majoor Geus, dat God hem tot hiertoe had geholpen, waarbij hij er aan herinnerde 21 jaar geleden van uit ditzelfde gebouw door com mandant Beekhuis te zijn uitgezondën. Hij hoopte op een wederzien en riep Gods zegen over allen in. In zijn slotwoord herinnerde com mandant Beekhuis aan Deuteronomiüm I vers 21. „Vrees niet en wees niet ver schrikt." „Men mag dan de gang der gebeur tenissen in hef Indonesië van kort na de oorlog enigszins sceptisch gevolgd hebben, niettemin komen U doo"r .Uw persoonlijke plichtbetrachting woprden van lof en dank toe. Het is mij een voorrecht U wegens Uw destijds in Indonesië verrichte prestaties, de mi nister van oorlog hierbij vertegenwoor digende van harte te complimenteren." Deze woorden sprak burgemeester Wytema toen hij gisteren aan liet laatste zevental Alkmaarse ex-mili tairen die hiervoor in aanmerking kwamen, de door de minister van oor logbeschikbaar gestelde eretekenen voor orde en vrede overhandigde. De gedecoreerden waren de heren C. M. Beyen, J. A. C. M. Franken, C. Luyk, L. Neele, J. Plomp en W. B. J. Schoester. Bij de uitreiking, die in de B en W kamer van het stadhuis plaats vond bevonden zich enkele raadsleden en militaire autoriteiten, waaronder óqjc de garnizoenscomandant .van Alkmaar, kolonel H. Onderstal. B. en W. stellen voor, krachtens mi nisteriële beschikking het tarief der verpleeggelden voor alle klassen in het Centraal Ziekenhuis te verhogen met 30 cent per verpleegdag. Deze verho ging gaat in per 1 October. De verpleegprijzen zijn dan voor pa tiënten voor rekening van ziekenfond sen alsmede voor patiënten uit niet- subsidierende gemeenten. Derde klasse f 8.25, tweede klasse B f 8.85, tweede klasse A f 10.75, tweede klasse A (ex tra) f 13.25, eerste klasse f 16.75. Voor patiënten uit Alkmaar en subsidiëren de gemeenten zijn deze tarieven resp. f 7.25, 8.85, 10.75, 13.25 en f 16.75. Het verschil ligt dus allesn in de prijs voor de derde klasse. De drumband van de Nederlandse Padvinders is gisteravond naar de Fe restusstraat getrokken waar voor per ceel nr 3 een fikse serenade werd gesla gen en geblazen. Het was de muzikale afscheidsgroet aan het band-lid Hans Dam, die vandaag naar Australië ver trekt. Hans Dam, die voortrekker wa van de Briniostam en vaandrig van ds Dirk.Duivelgroep had reeds eerder ai- scheid genomen van de oudere pad vinders en van hen een mapje foto's mee gekregen ter herinnering aan zijn padvinderstijd in Alkmaar. Om de verkoopactie van de bekende Kinderpostzegels te stimuleren heeft de Stichting „Voor het Kind", die deze uit gaven en verkoop organiseert, de laatste drie dagen in Cinema-Americain een filni over haar werk vertoond. Practiscn all® Alkmaarse scholen zijn hierbij op het ap pèl verschenen. De laatste voorstelling, waarbij de rol- prent „Elisabeth Koningin" als extra at tractie werd gedraaid, werd hedenmorgen gehouden. Geboren Hans, z. van J. Bruin en H. van den Berg. Robertus, z, van K. M. Klomp en J. Dekker. Petronella C. W., d. van C. M. Pauëlsen en M. Zijp- Getrouwd Jacobus J. Kuijper en Hendrika M. Broekhuijsen. Cornells Kramer en Cornelia J. Koeman. Jan H. Helder en Saakje Monsma. Voor een prima kwaliteit naar Alkmaar Hoorn Laat 193 Grote Noord 58 (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2