Imponerende moyennes van Sportserie ten bate van Bulgaars Stadion Theo Schot en Jan Ruiter afscheid Geus Maar Rolie heeft de leiding Economische zonden voor de Alkmaarse politierechter Geharrewar tussen het polder bestuur en ex-opzichter TO van OS laten werden erscheiden gprijzen30ct dag hoger kreeg serenade n drumband et Kind" luidde egelactie in LIJKE STAND IASSENMAAND Ook Poetskoke nog ongeslagen VERPLEEGSTERS KWAMEN BIJEEN DIERENBESCHERMING Nacht in de badkuip Nieuw restaurant aan Stationsweg Niet goedgekeurd serum verkocht Hogere begraafrechten toch aan de orde GEESTELIJK LEVEN Herv. Kerk beraadt zich over de leer BEPOEPINGSWERK VOOR DE HOORNSE KANTONRECHTER Egmond-Binnen Inzake het waterpeil polder De Wogmeer Ook in New York oefent de Burgerlijke Veiligheidsdienst m Indonesische PTT zendt Christchurch-race uit Stok achter dè deur voor Oostduitse boeren KUNST ÉN CULTUUR Amsterdam kent geen Toneelprijs-1953 toe het gebouw „Waakt es Heils gisteravond len in de rang van ven jaar naar Indo- enshuis in Bandung Spr. wenste beiden toekomst in hun nieu- der Neut, Ned. Herv. idemblik, zorgde voor verrassing, toen hij opgenomen toespraak ran de tachtig-jarige oor Geus, die in „Huize Medemblik wordt ar kinderen vol ver dekken omdat zij niet chrikt zullen zijn, wijl een mens had teleur- Geus uit Den Helder, werk, dat tot dus- neef en diens echtge- verklaarde na een i jaar wederom met e Oost te vertrekken, ok in de Japanse ge- steeds goede moed t# iden in de donkerste wist tot het Zendings- eroepen en alleen uit leer te werken, die met majoor Geus, dat God had geholpen, waarbij nnerde 21 jaar geleden gebouw door coih- uis te zijn uitgezonden, een wederzien en riep allen in. iord herinnerde com- lis aan DeuteronomiUm niet en wees niet ver- de gang der gebeur- Indonesië van kort ha ïgszins sceptisch gevolgd emin komen U door.Uw alicht betrachting woorden toe. Het is mi.i een gens Uw destijds "in ite prestaties, de mi- hierbij vertegenwoor- e te complimenteren." sprak burgemeester hij gisteren aan het Alkmaarse ex-mili- lervoor in aanmerking oor de minister van oor- gestelde eretekenen vrede overhandigde. :erden waren de heren A. C. M. Franken, C. J. Plomp en W. B. king, die in de B en W stadhuis plaats voiid enkele raadsleden en oriteiten, waaronder 6<jk comandant .van Alkmaar, nderstal. ellen voor, krachtens, mi- mkking het tarief der voor alle klassen in het enhuis te verhogen met rerpleegdag. Deze verho- per 1 October, prijzen zijn dan voor pa- rekening van ziekenfond oor patiënten uit niet- gemeenten. Derde klasse klasse B f 8.85. tweede tweede klasse A (ex- erste klasse f 13.75. Voor Alkmaar en subsidiëren- zijn deze tarieven resp. 75, 13.25 en f 16.75. Het alleen in de prijs voor van de Nederlandse gisteravond naar de Fo- trokken waar voor per- fikse serenade werd gesla- Het was de muzikale aan het band-lid Hans laag naar Australië ver lam, die voortrekker was stam en vaandrig van de oep had reeds eerder ai- van de oudere pad hen een mapje foto's ter herinnering aan zijn in Alkmaar. van de bekende te stimuleren heeft de het Kind", die deze -uit organiseert, de laatste Americain een filni vertoond. Practised, allo len zijn hierbij op het ap- orstelling, waarbij de r®*" Koningin" als extra at- werd hedenmorgen Hans, z. van J. Bruin Berg. Robertus, z. van J. Dekker. Petronella M. Pauëlsen en M. Zijp* Jacobus J. Kuijper en Cornelis nelia J. Koeman. Jan Monsma. en prima kwaliteit naar Hoorn Grote Noord 58 Advertentie, Ing. Med.) DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 Op de eerste avond van het door „De Lindenhoek" in Hotel Céres georganiseerde biljarttornooiivas het duidelijk geworden dat verschil lende spelers zich op deze biljarttafel direct thuis voelden. Wij hadden dan ook wel verwacht dat er deze week met hoge moyennes zou worden gespeeld, maar dat Theo Schot Jr., die op de eerste avond meer tegen zijn zenuiven dan tegen zijn tegenstander moest vechten, er Woensdag avond eèn partij van 150 caramboles in precies tien beurten zou uit gooien, hadden wij toch niet durven dromen. Schot speelde dus met een moyenne van 15, honderd procent meer dan hij normaal in wed strijden pleegt te spelen. Hij was overigens niet de enige speler die bui tengewoon goed op dreef was. Jan Ruiter kwam tegen Schot slechts 33 caramboles te hort, hetgeen betekent, dat hij toch altijd nog met een ge middelde van 11.70 speelde. Tegen Kater speelde Ruiter nog beter. Hij zegevierde in 12 beurten en kwam dus uit de strijd met een moyenne van 12.50. Hoe indrukwekkend deze hoge ge middelden ook zijn, Piet'Rolie boekte het grootste succes. Hij versloeg Ka ter namelijk kansloos, met het gevolg, dat Rolie mét zes punten uit drie partijen de leiding heeft, daar hij ook Boekestein aan zijn zegekar bond. Theo Schot liet zich bovendien door Poetskoke verrassen en Jan Ruiter had op de eerste avond voor Rolie moe ten capituleren. Theo Schot begon tegen Ruiter met een serie van 36 en toen hij zes beur ten later nogmaals een grote serie van 47 produceerde, was de stand 13246 in zijn voordeel. Met een 12, een poedel en een slot- serie van 18 bracht Schot de partij toen op zijn naam. Ruiter begon dus kansloos aan de nastoot, maar op be heerste wijze wist hij zijn achterstand van 79 punten tot 33 terug te brengen. Kater heeft tegen Ruiter geen moment kans gehad op een redelijk resultaat. Toen de laatste carambole dotr Rui ter was gemaakt, stond Kater nog op 38 en in zijn slotbeurt kon hij daar slechts één carambole aan toevoegen. Ook tegen Rolie kon Kater niet op Een klein-gezelschap van Witte Kruis verpleegsters is gistermiddag in het Wapen van Heemskerk voor een half jaarlijks samentreffen weer bijeenge komen. I Deze middag had een vaktechnisch karakter. In een belangwekende causerie sprak dr A. Dijkstra, arts te Haarlem, over het onderwerp „desinfectie en sterili- satie".Hij wees er op, dat de huidige inzichten over het desinfecteren de laatste tijd sterk veranderd zijn en dat het goed is, dat ook het verplegend personeel van deze voortgang der we tenschap op de hoogte is. Het was interessant om te horen, dat het „ouderwetse" jodiumtinctuur nog steeds het beste desinfectiemiddel voor wonden is, dat het koken of stomen van* instrumenten nog altijd de voorkeur verdient boven de che mische desinfectie en dat carbol, cre- sol en lysol eveneens nog tot het beste behoren wat voor specifieke doel einden gebruikt mag worden. Ontvangen voor het te stichten Die- renasyl van Bobbie f 2.50. Wie volgt? De kalenders 1954 zijn te verkrijgen bij mevr. van Rossum, Anna van Bu- renstraat, mej. Hagedoorn, Graaf Jan kade no. 3, mej. de Ruiter, Emmastraat, C. Verwer, Zaagmolenstraat 36 (telef. 2515). Zwervende zijn aangetroffen omge ving Scharloo een cyp. poesje* in de Doelenstraat een katertje, wit met grij ze plekken, donkere staart. Op de Houtweg een grote zwarte poes en op de Oudegracht n. 29 is opgenomen een cyp. katertje. Een inwoonster uit Kromme nie heeft een nacht meegemaakt, die zij niet licht zal vergeten. Niet dat er inbrekers binnentraden die haar onder bedreiging van een dubbelloops pistool van geld en goederen beroofden. Verre van dat. Het begon zo heel normaal. De dame, wier echtgenoot 'we gens werkzaamheden buiten de plaats vertoefde, besloot voor het naar bed gaan een bad te nemen. Zij begaf zich naar de schuur, waar de badcel zich bevond. Na dat zij zich heerlijk had opge frist, begon de ellende. Zij ge raakte in een positie die zeker niet benijdenswaardig genoemd kan worden. Want nadat water, zeep en handdoek hun werk had den gedaan, wilde zij de cel weer ontsluiten. Groot was de schrik, toen bij een poging hiertoe, de zo solide uitziende sleutel stil letjes de geest gaf en doodge woon afbrak. Zij zat gevangen, in haar eigen bad-gelegenheid. Er was maar één manier. Hulp roe pen om de aandacht te trekken. Maar de omgeving was door al les en iedereen verlaten en geen koene redder snelde te hulp. Er zat niets anders op, de nacht maar in het bad door te brengen. Aan gezien Septembernachten nu niet direct gepaard gaan met een behaaglijke temperatuur, draaide ze zo nu en dan de warmwater kraan maar open. Het 'Werd een lange en verre van plezierige nacht. Voetstappen in de buurt 's-morgens om over half zes, moe den de dame als wonderschone muziek in de oren hebben ge klonken. Opnieuw riep zij om hulp, nu werd het gehoord en na enige manupulaties aan het slot, herkreeg zij de vrijheid. dreef komen. Met nuttige series' liep Rolie snel bij zijn tegenstander van daan en na negen beurten was bij de stand 808 de zaak reeds bekeken. Barten ginp, tegen Boekestein zijn tweede overwinning tegemoet. Zo scheen het althans, want na 15 beur ten had hij een voorsprong van 96 tegen 64. Langzamerhand kwam Boe kestein echter op dreef en toen hij in zijn laatste vier beurten een totaal van 58 caramboles produceerde, was Barten vrijwel stil blijven staan. Boe kestein won dan ook met een verschil van 22 punten. Tegen Rolie kon Boe kestein niet in zijn spel komeh. Het werd een lange partij van 34 beur ten, welke tenslotte in het voordeel van Rolie eindigde. Hoe wisselvallig Theo Schot soms kan spelen bleek wel in zijn partij tegen Poetskoke. Reeds na enkele beurten had Poets koke een voorsprong, om die niet meer af te staan. De uitslagen luiden T. Schot Jr. 150 10 47 15.— J. Ruiter 117 10 46 11.70 J. Ruiter 150 12 34 12.50 Kater 39 12 11 3.25 Rolie 150 21 20 7.14 Kater 41 21 7 1.75 Boekestein 150 25 29 6.— Barten 128 25 30 5.12 Rolie 150 34 18 4.41 Boekestein 112 34 13 112 Poetskoke 150 30 23 5.— T. Schot Jr 105 30 19 3.50 De stand luidt: P. Rolie 3 5.55 6 J. Poetskoke 2 5.76 4 Th. Schot Jr 3 5.47 4 J. Ruiter 3 8.— 2 W. de Vries 2 6.97 2 Barten 2 5.34 2 Boekestein 3 4.39 2 Kater 4 2.85 0 De restauratie van de heer H. van Twisk aan de Stationsweg heeft een belangrijke gedaantewisseling onder gaan. Niet alleen is de zaak in een ander pand overgegaan, ook het inte rieur is drastisch veranderd. Een ruim en licht lokaal met grote ramen, die een onbeperkt uitzicht bieden op het trein en busstations nodigen uit tot een alles zins prettig oponthoud. De oude zaak werd de afgelopen nacht verlaten en het eerste kopje koffie vanochtend om kwart over zeven in het nieuwe restau rant geserveerd. Talrijke belangstellenden hadden voor een bloemstuk gezorgd, zodat de vele bezoekers van deze ochtend „fleu rig" werden ontvangen. De kweker J. van T. uit Limmen, die Woensdagmiddag voor de Economische Politierechter, mr P. M. J. Nolet, moest verschijnen omdat hij als bollenkweker anemoontjes had geplukt en verkocht, wilde maar niet geloven, dat een erken ning als bollenkweker niet voldoende was voor de verkoop van bloemen, laat staan voor de kweek er van. Nee, verkocht had hij de bloemen niet. Alleen maar geplukt en afgegeven. En de afnemers hadden hem als bedankje wat geld in de handen gestopt. En van bollen komen toch bloemen? Daar kon de kweker toch ook niets aan doen? De politierechter brak met een wanhopig gebaar het nutteloze debat maar af. Vijf en dertig gulden boete of tien dagen brommen was de uitspraak. „Wilt U nog in cassatie gaan of ziet U er van af?" besloot mr Nolet Van de boete 'Wilde de kweker nog wel af, maar over de cassatie zal hij nog acht dagen diep nadenken. Nu de regering zulke grote bedragen ten koste legt aan de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee, moeten de veeartsen en de boeren er zeker van zijn, dat er eerste klas serum in de handel wordt gebracht. Die ze kerheid hebben zij alleen, als het tuberculine-serum afkomstig is van het Rijksserum Instituut te Rotterdam. Daarom kon ook de officier van Justi tie te Alkmaar niet gedogen, dat de handelaar in veeartsenijkundige pre paraten, W. de G. uit Heiloo, nog steeds, ondanks de beschikking van 1951, tuberculine vam anderen betrok en verkocht. Zeven ampullen werden bij de man in beslag genomen. Zij wa ren afkomstig van een niet bekend adres. Alles werd verbeurd verklaard en de handelaar stapte in de „boot" met een boete van f 75 te vervangen door 25 dagen. TE LICHT BEVONDEN De bakker A. J. W. uit Alkmaar, die al tweemaal een boete heeft gehad voor het in voorraad' hebben van te lichte broden, had het volgens de offi cier van Justitie, mr J. Vellinga, deze keer wel wat al te bont gemaakt. Uit een zak meel had hij op een keer min stens negen broden te veel kunnen bakken, omdat hij te weinig droge stof in zijn brood verwerkt had. „Dit is voor het laatst", zei de Politierechter, die de man met een boete van f 125, te vervangen door 25 dagen, naar huis stuurde. „De volgende keer gaat de zaak dicht". Deze bakker was trouwens de enige niet. Hij had nog een collega, die altijd ziek was als er controle werd gehou den. De „zieke" bakker, A. O. uit Schermerhorn, kwam er af met een boete van f 25 of 10 dagen. ZOET—ZUUR Verschillende tuinders uit de Rijp en Graft waren er op betrapt, dat zij hun teeltvergunningen misbruikten voorde teelt van augurkjes, waarvoor zij Eerst heden ontvingen wij de bijlage met betrekking tot het voórstei ter verhoging van de begrafenisrechten, dat vanmiddag reeds in de vergadering van de gemeenteraad aan de orde zai komen. B. en W. hebben na het onder zoek van de bezwaren, die door de As sociatie Uitvaartverzoring tegen de tarieven waren ingebracht, geen aan leiding gevonden hun vroegere voor stel te wijzigen. Zij zijn alleen bereid een langere huurtermijn voor huurgra- ven in te stellen en deze van 15 op 20 jaar te brengen. B. en W. wensen een verschuiving van de uitgifte van koopgraven naar huur- graven en hebben de tarieven op stapel gezet om deze wens te realiseren. Het college verwacht geen ver schuiving naar lagere klassen, omdat de begrafenistarieven op de kosten van een begrafenis slechts een geringe fac tor uitmaken. Verder wenst het Col lege het verhoogde tarief voor het be graven op Zaterdagmiddag te handha ven, zulks in tegenstelling tot het ad vies van de commissie van bijstand. De Hongaarse posterijen sullen binnenkort bovenstaande serie postzegels, gewijd aan de sport, uitgeven. De baten zullen wor den bestemd voor de bouiv van een Olympisch stadion te Budapest geen speciale vergunning hadden. Het was een- zoet winstje geweest, die cul tuur. Met een zure nasmaak echter want de Economische Politierechter nam het niét als zoete koek op en deelde fikse boeten uit van f 60 en f 100 de main. EIGEN LEVERANCIER De groentehandelaar C. A. uit de Rijp bleek zijn eigen leverancier te zijn, toen hij op het matje geroepen werd voor de teelt van warmoezerij- gewassen zonder vergunning. „Voor eigen gebruik" en slechts opgezet als een volkstuintje. „Ik wist niet dat het niet mocht", weerde de groenteman alle beschuldigingen af. „En vroeger wals alles vrij De politierechter begreep niet, dat deze man, die dertig jaar in het be drijf zat en evenzo lang tussen tuin ders heeft gewoond, een vreemdeling in Jeruzalem was. Een boete van f 100 of 20 dagen hechtenis zal er wel toe bijdragen, dat het volkstuintje-spelen nu definitief uit is. DE LAAGSTE INSCHRIJVER. De Alkmaarse aannemingsmaatschap pij, de N.V. P. Daalder is als gegadig de voor de bouw van een 730 meter lange weg in de buurt van Harderwijk als laagste inschrijver uit de bus geko men met een bedrag van f 149.319. Hoogste inschrijvers waren de gebr. Hoyinck te Arnhem met f 162.300. De generale synode der Nederlands Hervormde Kerk, die momenteel op Woudschoten bij Zeist bijeen is, heeft zich in de afgelopen dagen bezig ge houden met een rapport van de Raad voor Zaken van Kerk en Theologie over de formulering van de leer. Dit stuk is ontstaan uit de behoeften een samenvatting te verwerven van het belijden der kerk; in de Fundamenten en Perspectieven is dienaangaande niets te vinden. Nadat algemene be schouwingen zijn gehouden, zijn de dertien artikelen van het stuk afzon derlijk besproken. Tot een beslissing is het niet gekomen. De synode heeft de tijdens de besprekingen gemaakte opmerkingen ter kennis gebracht van de Raad voor Kerk en Theologie. Men meende, dat het stuk zelf geen vastgelegde formuleringen moet geven, doch dat het in de kerk ter discussie moet worden gesteld. Voorts is gesproken over een ver slag van de Raad voor Kerk en Israël. Te dien aanzien is medegedeeld, dat ds M. Enker thans voor de Hervorm de Kerk werkzaam is onder de Jood se christenen in Israël en daar een verbinding vormt in de zozeer ver deelde Joodse christenheid daar te lande. Er is een onmiskenbare bewe ging onder de Jdöctse jongeren nhar" Christus toe. Onder meer is er een sterke behoefte aan verpleegsters voor het ziekenhuis der Schotse kerk te Tiberias. Ned. Herv. kerk. Bedankt voor Nieuw Stadskanaal: A. J. van Oost te Vriesenveen. Aan genomen de benoeming tot vicaris te 's-Gravenhage(wijkgemeente Duin- zichtkerk) J. J. Franck, vic. te Brum- men, idem te Tiel; J. H. Dorgelo, cand. te Dedemsvaart. Geref. kerken. Beroepen te St. Pancras: Th. Vol lenhoven, cand. te Amsterdam. Beroe pen te Bergendheim: A. I. de Graaf, cand. te Zeist. Reeds gedurende zeventien jaar bestaat er een hoogst onprettige verhou ding tussen het bestuur van de polder „De Wogmeer" en de veehouder en oud opzichter van die polder, de heer Wüte te Hensbroek. Tezamen met een andere veehouder is de heer Wijte eigenaar van het zgn. Rietbosch. De vete is ontstaan tengevolge van een te lage waterstand in de polder, waardoor het riet van de heer Wijte in 1937 leed. Bij een ingediende schadevergoeding van ƒ1389,is uiteindelijk ƒ650,vergoed, doordat het college van Provinciale Staten deze zaak in der minne heeft weten te schikken, daarbij de verzeke ring gevend, dat het geschil uit de wereld zou zijn. Dat heeft niet zo mogen zijn. „Steeds heeft het polderbestuur me dwars gezeten", aldus verdachte. UITSPRAAK VERDUISTERINGSZAAK Gisteren heeft het Gerechtshof te Am sterdam uitspraak gedaan in de zaak con tra J. B. te Egmond-Binnen en hem wegens verduistering veroordeeld tot één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Aanvankelijk was hij door de Alkmaarse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien dagen. Dit alles verhaalde de heer Wijte gistermiddag aan de Kantonrechter. Thains stond de oud-opzichter, die steeds de zorg voor het waterpeil had gehad, trecht, omdat hij de uitlaatduiker ge heel had geopend zonder daarvoor toe stemming van het bestuur te hebben verkregen. Hij was daartoe echter pas overgegaan, nadat hij het bestuur er tot tweemaal toe op had gewezen, dat de waterstand te hoog was. Zelfs had hij de dijkgraaf nog een briefkaart ge schreven, zodat de polderbestuurderen voldoende op de hoogte geacht mochten worden. Toen men niet op zijn wen ken reageerde, heeft de heer Wijte eigenhandig ingegrepen op het ogen- -blik, waarop de nood het hoogst was. Ander zou het riet er nog meer van te lijden hebben gehad. De secretaris van het polderbestuur verklaarde, dat het bestuur niet op de aanvraag van de heer Wijte had kunnen ingaan, omdat hij een dergelijk verzoek tezamen met de andere eigenaren had moeten indie nen. Wanneer er tussen de beide eige naars geen eenstemmigheid zou heer sen, zou het voor het polderbestuur moeilijk beslissen zijn hoe te handelen. Hierop repliceerde de heer Wijte, dat de andere eigenaar in een moeilijk par ket zit en niet zo vrij .kan handelen, doch dat die het volkomen met Wijte eens is. De heer Wijte had de duiker open gezet, toen het water zes cm boven het peil stond en de getuige gaf toe, dat hij had geconstateerd, dat na het openzet ten van de uitlaatduiker het water nog vier cm boven het peil stond. De scha de, welke dit jaar toch nog aan het riet is toegebracht, raamde de heer Wijte op f 1000,Tijdens de zomer was het water steeds boven peil geweest. Ter illustratie van de dwarszitterij haalde de verdediger van de heer Wijte, mr Windhausen, terloops aan, dat het polderbestuur door de heer Wijte in kort geding voor de recht bank was gedaagd, omdat het polder bestuur een brug, welke naar het land van de heer Wijte leidde, met prikkel draad had afgesloten. De heer Wijte kon dus niet meer op normale wijze zijn land betreden. Het polderbestuur is daarbij in die zin veroordeeld, dat het geen belemmering en geen inbreuk meer mocht maken op de rechten van de heer Wijte. Op een vraag van de ambtenaar O.M. bracht de getuige aan het licht, dat het polderbestuur sinds - ongeveer vijf jaar het toezicht op de regeling van het waterpeil tot zich heeft getrokken. De ambtenaar achtte de houding vam het bestuur tegenover de heer Wijte wei nig gelukkig, daar men niet op diens verzoek was ingegaan. Spreker achtte verdachte wel schuldig, maar de schuld niet groot. Zijn eis luidde f 6,—. Daar er nog een zaak tegen de heer Wijte aan de orde kwam, welke is aan gehouden, werd overeengekomen, dat mr Windhausen zijn pleidooi tegelij kertijd zal houden, wanneer de zaken op 21 October weer dienen. Vorige week werd in New York een grootscheepse oefening ge houden van de burgerlijke vei ligheidsdiensten. Verondersteld werd, dat op twee stadsdelen een atoombom was gevallen. Er was groot alarm en radio en te levisie stonden een kivartier lang voor dit alarm stil. Links ziet men dat er zorg voor wordt gedragen, dat de mensen direct de schuilkelders kunnen betre den. Foto rechts: de uitgestor ven straten, nadat men zich naar de veilige plaatsen had be geven. Een enkele controleur is nog op de weg. De Indonesische PTT zal voor de duur van de Christchurchrace een zender ter beschikking stellen, waar door men niet alleen in Indonesië, doch ook daarbuiten de race van uur tot uur zal kunnen volgen. Deze apar te zender zal een unicum in de wereld zijn gedurende deze vlucht. Het be reik van deze 30 kilowatts zender eindigt in San Francisco, Europa en Nieuw Zeeland. Indonesië zal daar mee een belangrijke rol spelen in de nieuwsvoorziening over de wedstrijd. De zender blijft in de lucht van één uur voor de start van de deelnemers tot aan het einde van de race. ^oor Europa is de zender te horen van 8 tot II October op 19.345 metercycles 15.51 m. De uitgeweken Oostduitse boeren, die niet voor 15 October naar hun lan derijen terugkeren, zullen hun bezit verliezen. Deze maatregel is door de Socialistische Eenheidspartij als voor stel ingediend bij de Volkskammer, die morgen bijeen komt. Volgens Westber- lijnse bronnen hebben sinds November 1952 bijna 20.000 Oostduitse landbou wers met hun gezinnen de wijk geno men naar het Westen om niet te wor den ingeschakeld bij de collectieve boerderijen. Daarvan keerden er slechts 3000 terug. De Oostduitse regering had beloofd dat de terugkerenden weer in het bezit van hun land gesteld zouden worden. Het Amerikaanse blad „Newsweek" meldt, dat de Perzische premier de Amerikaanse ambassadeur informeel heeft verzekerd, dat de onderhandelingen over een oplossing van de oliekwestie tegen het einde van October kunnen beginnen. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben op voorste] van de jury besloten, de Toneelprijs 1953 der stad Amsterdam niet toe te ken nen. Er waren twee en vijftig werken ingezonden; deze moesten in 1950. 1951 of 1952 voltooid zijn. Op voorstel van de jury verleenden aa-n mr AbeI J' Herzberg opdracht om m samenwerking met een SPSS? Wen toneelstuk te schrijven Aihorf Herzberg schiep samen met van Dalsum het drama Hero des, dat naar het oordeel van de turv ,van dien aard (lijkt), dat er a - fjufjIS'j0m de beoordeling van tx hedendaagse Nederlandse toneel schrijfkunst de hoedanigheden en het ff11 van deze tragedie als toetssteen te gebruiken" B. en W. hebben het stuk aanvaard en goedgekeurd. Het voor de Toneelprijs 1953 bestemde be- va2 f 2? zal voor twee an dere opdrachten beschikbaar worden gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3