De KLM-Liftmaster vertrokken !UIT 15 NEER 1 Prettig afscheid op Schiphol Nieuw gewapend incident in Koreaanse vredeszone De kust is veilig Nederlands oudste inwoonster werd 104 jaar Herinnerings" prijsvraag Mens en dier Vier October: Dierendag met 'en Daad bij No. 6 van onze ■jas ur! 58." 78." 98." t08.> 128.. 138.. DUUR ienreparaties oop van nieuwe ;3.50 - 3.95 - 4.50 5 - 5.95 - 6.50 FNIDSEN 68 Zater'dag 3 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE 'DAGBLADEN 150e Jaargang No. 233 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gezagvoerder Kooper: 't Zal toch spannend worden de DOUGLAS Liftmaster Dr ir Damme van de KLM is gisteren op het Londense vliegveld London Airport aangekomen om te worden gereed gemaakt voor de luchtrace naar Nieuw-Zeeland, die op 8 Oc tober begint. Ook de andere twee deelnemers aan de handicap-race, waarin de KLM-machine uitkomt, xijrt reeds aanwezig. Zoals bekend zijn dit een Viscount van de BEA en een Hastings van de de Nieuw- zeelandse luchtmacht. De toestellen werden door de autoriteiten van de race overgenomen, de instru menten teerden verzegeld en de be manning zal alleen aan boord mogen komen in gezelschap van een official. Overwegend zonnig en droog weekeind WEERBERICHT De Zuid-Koreanen protesteren Nieuwe president in Oost-Duitsland Woensdag as. verkiezing Voor alle doeleinden.... Gekleurde kiezers naar afzonderlijke lijsten InilllUllllllinil!inimnilin!lllllllltlllllll!llllll!nil!l!!lllllllillllllllll!llUIII!linilllIJI!ll!IUUHUlllllllllllUlflU{tlHUIU«IIIIIIIIIIllll!lllllllinilllllllllllllllllllHIHII!UII!!l!llllltttlllll!ll!!!l!llllllll!ii New-Yorkse politie waakt over zieke stakingsleider Labourcongres Wilson voorspelt financiële crisis „Chrissemeuje" is nog kerngezond Zuid'Frankrijk Geringe deelneming aan spoorwegstaking WESTELIJK BERAAD IN LONDEN Nieuwe arrestaties in Teheran at is een tweed-jas lezit, waar een van het jaat :ft. aglan- of ingezette met of zonder ar :lasse apart!): i-costuums en ulsters zijn én bij ons verkrijgbaar: 38- 46- m 24- 44- .üN 5 kg (10 p.) £l 1. 5N 5 kg (10 p.) a 1.— 2N 3 kg (6 p.) ...ƒ1.— n 2 i/i kg ƒ1.— DA'S, 250 gram 40 ct. LEN, CRAPE-FRUIT, SN enz. o.a. COX ORANJE z. morgens op 't Hofplein sboksers en 's middags ioomen. Beleefd aanbevelend, ndel J. HOF en ZONEN, Wildemanstraat 15. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, TeL 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 TeL 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 et p. man. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; t 6.05 per kwar taal, plus Incassokosten. ■Weekabonnementen t 0.49 J^OEWEL de start uit Engeland eerst over enkele dagen zal geschieden, bestond gisteren voor het vertrek van de KLM Liftmaster grote belangstel ling op Schiphol. Rondom het grote toestel met het enorme staitnummer 21 geschilderd op de romp stond een dichte menigte KLM-personeel, jour nalisten, persfotografen, mensen van de radio en van het filmjournaal. Van het dak van het restaurant af keken talloze bezoekers toe. Terwijl de uit achttien leden be staande bemanning onder aanvoering van de 48-jarige gezagvoerder Kooper voor het toestel stond aangetreden, hadden nog enkele korte informele plechtigheden plaats. De voorzitter van de stichting voor het gebrekkige kind (Mytylstichting) bood de heer Kooper een fraaie oorkonde aan, waarvan af schriften ten bate van de stichting voor 1 te koop zullen worden aan geboden. Iets later trade heer J. S. Rol uit Alkmaar voor het front en bood de vier piloten een speciaal voor Dat hoge-drukgebieden moot weer met zich brengen, zal ons deze dagen weer blijken. De de pressies zijn met herfstvacantie, zodat het weer de eerste dagen rustig en overwegend zonnig kan blijven. Maar er schuilt echter een addertje onder het gras. Van uit het Westen beweegt zich nog een actief frontje in de richting van ons land. Dit kan morgen tij delijk meer bewolking brengen. Wanneer dit front eenmaal is ge passeerd. zal de wind van Ooste lijke naar meer Westelijke rich ting draaien en wordt iets koe lere lucht aangevoerd. De juiste ontwikkeling is niet geheel dui delijk, maar regen van enige be tekenis verwachten wij voor Maandag niet. Tijdens zonnige perioden zijn zelfs hoge October- temperaturen te verwachten en zat het waarschijnlijk na vandaag geleidelijk koeler worden. Verwachting tot morgenavond: LAGERE MIDDAGTEMPEKATUREN Over het algemeen veel bewolking en vannacht plaatselijk mist. Geen regen van betekenis. Aanvankelijk zwakke Zuidwestelijke wind, later matige en in het Noorden van het land vrij krachtige Noordwestelijke wind. Lagere middagtemperaturen. Zondag: Zon op 6.45, onder 18.11 Maandag: Zon op 6.47, onder 18.09 de race vervaardigde rekenschijf aan. De ir. lederen étui gevatte aluminium schijven, waren van de namen der vliegers voorzien.. Het zal hen bij de moeilijke navigatie van de race te pas komen In de ICA-hal werd gezagvoerder Kooper nog even voor de microfoon gehaald. „Het is natuurlijk jammer, zo zei hij, dat van de vier deelnemers in de handicap-race er nog weer een is afgevallen, maar de spanning zal er niet minder om worden, want de twee grootste concurrenten blijven over. „Hebt u wel eens eerder naar Au stralië en Nieuw-Zeeland gevlogen?" „Ik heb slechts een reis naar Sydney gemaakt en in Nieuw Zeeland ben ik nog nooit geweest. Ik vloog meestal slechts tot Djakarta. De tweede ge zagvoerder, Griffith, vloog wel vele malen naar Australië". „Kent u-de rou te van de race nu al zelf?" „Ja, natuur lijk, maar die blijft voor u geheim." Plotseling komt dan de stem van de De K.L.M.-Liftmaster „Dr Ir Dam me" is gisteren van Schiphol voor de Christchurch-luchtrace naar de startplaats Londen vertrokken. Voor het vertrek poseetde de be manning nog even voor de foto graaf. omroepster door de hal klinken. „Wil len de bemanningsleden van de ir Damme zich naar de uitgang begeven?" En geheel in de gebruikelijke stij! werd de vraag nog eens in het Engels herhaald. Daar voor het toestel op het „plat form" drupte zowaar een enkel traan tje. Men nam afscheid van vrouwen en verloofden, van moeders en kinde ren. Gezagvoerder Kooper moest voor het plaatje van de persfotografen nog voor de tweede maal zijn vrouw om helzen en zijn twee zoontjes van drie en vie. jaar hoog de lucht in tillen. Kort daarop werden de motoren aan geslagen, een laatste armzwaai. Toen rolde de machine naar de startbaan en was binnen enkele minuten achter de horizon verdwenen. Good luck, ir Damme Opnieuw hebben de Indische bewa kingstroepen in de vredeszone van Korea gisteren het vuur moeten ope nen op demonstrerende Noordkoreaan- se en Chinese gevangenen, dit omdat het leven van enkele Indische militai ren direct werd bedreigd. Eerst had men over de hoofden van de demon stranten gevuurd ter waarschuwing, doch dit hielp niet. Toen werden zeven schoten gelost op de mensen. De In dische bevelhebber zei later dat hij het De Oostduitse Volkskamer en de Landenkamer zullen Woensdag in ver enigde vergadering bijeenkomen om een opvolger voor president Wilhelm Pieck te kiezen. Half September werd door de afgevaardigden van de par tijen en de massa-organisaties besloten, de ambtstermijn van de president met een jaar te verlengen, maar dit besluit is dezer dagen ongedaan gemaakt. Pieck zelf, alsmede premier Grote- wohl, vice-premier Ulbricht en de plaatsvervangende Russische hoge com missaris Judin hebben aan de bespre kingen over de vaststelling van de verkiezingsdatum deelgenomen. )e viering van de Dag van de Republiek op de scholen is verschoven van Dinsdag naar Donderdag, teneinde op die dag tevens de uitslag van de ver kiezingen te kunnen mededelen. Presi dent. Pieck, die kortgeleden van een rustkuur uit de Sovjet-Unie is terug gekeerd, zou een beroerte hebben ge had, die zijn vertrek noodzakelijk maakte. Een nieuwe mogelijkheid voor het hefsehroefvliegtuig schijnt te zijn: te fungeren als vervanger voor... stei gers. Een hefsehroefvliegtuig van het zesde Amerikaanse paritserregiment in Duitsland heeft opdracht gekregen, een ruim zeven meter hoog kruis, dat 150 kilo weegt, op de torenspits van een nieuw-gebouwde kerk in Straaubing te plaatsen. De bedoeling is, het toren kruis in het voetstuk boven op de spits te later, zakken. Door deze werkwijze bespaart men zich de moeite van het bouwen van een steiger. gewapende optreden betreurde, doch schoof de verantwoordelijkheid ervoor op de demonstrerende gevangenen zelf. De demonstraties begonnen, toen zes Chinezen probeerden door het prikkel draad te dringen, dat de doktershut om ringt. De commandant van de kamp afdeling stelde daar op dit moment een onderzoek in naar een poging tot zelf moord van een der gevangenen. De zes Chinezen riepen daarbij de hulp van medegevangenen in, waarop het vuur moest worden geopend. Een woordvoerder van het opperbe vel tfer Ver. Naties betoogde, dat men aanneemt dat Donderdag tweemaal zo veel slachtoffers vielen, dan eerst werd gemeld. Namens de Zuidkoreaanse re gering is gezegd, dat het gebruik van wapens door de Indische bewakings troepen een opvallende schending van de bestandsovereenkomst is. Een lid van de Zuidkoreaanse Nationale Ver gadering heeft gisteren een motie in gediend, waarin wordt geëist, dat de Indische troepen uit Korea worden teruggetrokken. President Syngman Rhee heeft de scheidende bevelhebber der Ver. Na ties in het Verre Oosten, generaal Mark Clark, gisteren de hoogste Zuid koreaanse onderscheiding, de orde van Taegoek met de gouden ster, toege kend. Het Zuidafrikaanse parlement heeft in verenigde zitting van beide Kamers aan Malan toestemming gegeven, i wetsontwerp in te dienen, dat de overbrenging van de gekleurde kiezers op afzonderlijke kieslijsten regelt. De beslissing viel met 117 tegen 57 stem men. Het is het vijfde ontwerp vn dien aard, dat Malan in twee en een half jaar indient, en strekt in feite tot bekrachtiging van een in 1951 reeds aanvaarde Kieswet, die door het Zuid afrikaanse Hof van Beroep ongeldig werd verklaard. 1 1 I H^lf NOVEMBER zal de Noordhollandse kust weer be- 1 veiligd zijn tegen het watergeweld van herfst- en winter- stormen. Een onzer redacteuren en onze fotograaf maakten H een tocht langs de zeereep en verhalen in dit nummer in S woord en beeld hoe de schade van de stormnacht van de H eerste Februari werd hersteld en welke verbeteringen in de 1 s zeewering van onze provincie werden aangebracht. De politie houdt dag en nacht de wacht voor de kamer van Ryan, de voorzittel- van de Amerikaanse vak bond die de huidige stakingen in ha vens aan de Oostkust heeft uitgeroe pen, aldus deelde de politie gisteren te New York mede. Ryan ligt ziek in een ziekenhuis te New York. De politie deelde niet mede, waar om deze maatregel werd getroffen. Van andere zijde werd vernomen, dat de recherche had ontdekt, dat twee mannen ui< Oregon op weg waren naar New York om Ryan te vermoor den. Havenarbeiders van de Canadese haven Halifax zijn gisteren begonnen met het lossen van het Britse schip „Brittannic", ondanks het verzoek van de Amerikaanse vakbond, die aan de Oostkust der VS de staking uitriep, dit niet te doen. Het Noorse schip „Stavangerfjord" is gisteren met bijna 700 passagiers aan boord zonder sleep boothulp de haven van New York bin nengelopen. Het congres van de Britse Socialis tische Partij te Margate heeft met zeer grote meerderheid een voorstel tot na tionalisering van de particuliere ban ken, zo Labour weer aan het bewind zou komen, verworpen. Het voorstel was door een plaatselijke afdeling ge daan. Hugh Gaitskell, die minister van Financiën is geweest, verzette zich te gen het voorstel. Volgens hem was het beter de door de Labourregering in 1946 ingevoerde wet tot nationalise ring van de Engelse Bank te verster ken. Gaitskell zeide voorts, dat de successierechten de meest doelmatige belasting op het kapitaal vormden. Deze rechten behoorden verhoogd te worden en er moesten middelen ge vonden worden om ontduiking te voor kom. Harold Wilson, voormalig minis ter van Handel, laakte de financiële politiek van de huidige conservatieve regering en zeide, dat het land een grote crisis, zoals in 1931, tegemoet ging. JN BLAKENDE gezondheid, een wit mutsje op, een bonte Zon dagse schort voor en op helder witte klompjes heeft Nederlands oudste inwoonster, de weduwe Chrisse Karnebeek-Bats in de Holterhoek (gemeente Eibergen gisteren haar 104e verjaardag ge vierd. De dag was druk voor haar en haar familie, doch zij trok zich van alles niets aan en ging rustig haar gang. HE PASTOOR van Eibergen droeg 's morgens ten huize van de jarige een heilige mis op. In de loop van de dag hebben ook de burgemeester van Eibergen, de wethouders en de ge meentesecretaris hun gelukwensen aan geboden. Er waren circa vierhonderd bezoekers. Bij de ontelbare schriftelij ke gelukwensen bevonden zich brieven van H.M. de Koningin en van de aarts bisschop van Utrecht. De commissaris van de Koningin in de provincie Gel derland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, had een mand met bloemen gezonden, 's Avonds bracht de muziek vereniging „Euphonia" van Eibergen „Chrissemeuje" een serenade. Daarna ging de jarige vlug onder de wol, want klokslag negen is het bedtijd, al jaren lang. Chrissemeuje, zoals ze in wijde om trek genoemd wordt, is nog bijzonder kras en helder van geest. Ze werkt nog dagelijks ijverig mee in de huishou ding van de familie Mijpolder, bij wie ze in huis is in deze afgelegen hoek van het land, vlak aan de Duitse grens Ze schilt elke dag de aardappels en af en toe, bij mooi weer, wandelt ze nog over het erf om te kijken hoe het er uitziet. Ze is tweemaal getrouwd ge- Aan de oproep der communistische vakverenigingen der spoorwegarbeiders tot een staking van 24 uur in het Zui delijk deel van Frankrijk is gisteren maar in zeer beperkte mate gehoor ge geven. Gistermorgen vertrokken alle treinen op belangrijke lijnen op tijd uit het Gare de Lyon. het Parijse eind punt van het betrokken gebied. De treinen op de trajecten Nice. Marseille. Lyon kwamen met een vertraging van twee drie uren in Parijs aan, doch dit kwam vooral door het ontsporen van een goederentrein op een station in centraal Frankrijk. Het verkeer naar de Parijse voorsteden werd ech ter door slechts een derde van het nor male aantal treinen onderhouden. De staking is een protest tegen het feit, dat vier spoorwegarbeiders voor een disciplinair gerechtshof moeten verschijnen voor hun aandeel in de Augustus-staking. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Anthony Eden, zal Maandag a.s. zijn werkzaamheden hervatten. weest, maar heeft zelf geen kinderen. Chrissemeuje heeft een zeer arbeid zaam leven achter zich. Toen ze 95 was, wilde ze nog per se mee naar het land om te helpen met rogge binden. HELICOPTERDIENST BRUSSEL BONN VIA MAASTRICHT Maandag zal de Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena" een dienst met hfschroefvliegtuigen tussen Brussel en Bonn gaan onderhouden. Tussenlandingen zullen worden ge maakt te Luik, Maastricht en Keu len. vindt U elders in dit blad. TWEEHONDERD GULDEN aan prijzen Doet U mee I^ORGEN is het Dierendag. De dag, welke zich bij uitstek leent om ons eens te bezinnen op onze grote ver antwoordelijkheid tegenover hen, die aan onze zorgen zijn toevertrouwd. Het dier, dat zo'n belangrijk aandeel heeft in onze welvaart, doch dat bo venal zoveel kan bijdragen tot het geluk van de mens. Het is daarom een goede gedachte geweest om vrij van commerciële oogmerken, welke onze Vader- en Moederdagen vertroebelen een van de 365 dagen van het jaar te wijden aan het Dier. De romanschrijver Berthold Auer- bach heeft geschreven, dat de betrouw baarste maatstaf voor de beschaving des harten bij een volk en een mens is, hoe zij de dieren beschouwen en be handelen. Gelukkig is in ons land in de verhouding van de mens ten op zichte van het dier veel verbeterd. Waakzaamheid blijft evenwel geboden. Ook in de kolommen van onze krant moeten wij nog maar al te veel erger lijke gevallen van dierenmishandeling aan de kaak stellen. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren, wier baanbrekend werk op deze plaats met gevoelens van grote erken telijkheid moet worden genoemd, kan haar taak helaas nog niet als beëin digd beschouwen. Haar nobel streven zou er echter ten zeerste bij gebaat zijn, als zij zich gesteund wist door een Dierenwet. Mr W. Hugenholtz, die in de voorste rijen voor de bescher ming van het dier strijdt, heeft dezer dagen in een Nederlandse weekblad een krachtig pleidooi voor de tot standkoming van deze wet gehouden en daarbij gewezen op het onmisken bare feit, dat Nederland in dit opzicht achterlijk is. Terwijl alle omringende landen, met Engeland aan de spits, al dus Nederlands Dierenbeschermer No I, een Dierenwet kennen, telt het Nederlandse wetboek op dit terrein slechts twee artikelen, welke uit... 1886 stammen. En dat in het land, waar de zetel van de Wereldfederatie voor Die renbescherming is gevestigd! Het is te hopen, dat de volksvertegenwoordiging deze noodkreet zal verstaan en de schrijnende achterstand snel zal inha len. Als daarbij ons gehele volk, jong en oud ervan doordrongen zal worden, dat het beschermen van dieren niets anders Is dan een gezonde zedelijke plicht, dan zal het ideaal benaderd worden. Laat ons dit bedenken op deze vierde October, want voorwaar Dierendag biedt niet slechts de ge legenheid voor een extra schoteltje melk voor de poes, een kluif voor de hond en een hand haver voor het paard, hoezeer deze tractaties morgen ook gewaardeerd zullen worden. W. M. Uit bevoegde kringen te Parijs is gisteren vernomen, dat Amerikaanse, Britse en Franse deskundigen komende week te Londen bijeen zullen komen ter bespreking van de jongste Sovjet- Russische nota en een antwoord daar op. Deze besprekingen zouden Woens dag of Donderdag beginnen. DE BEWAPENING DER SOVJET-UNIE Volgens Walter Bedell Smith, onder minister van Buitenlandse Zaken der V.S., zijn er sterke aanwijzingen dat de Sovjet-Unie, ondanks herhaalde be weringen van het tegendeel, heimelijk aanzienlijk meer geld aan bewapening besteedt dan vorig jaar. Donderdagavond en Vrijdagochtend zij in Teheran ongeveer vijftig leden van de communistische Toedehpartij gearresteerd. Ongeveer honderd andere leden van deze partij zijn Donderdag naar Koerramabad in Koezistan gede porteerd. Deze maatregelen staan in verband met een nieuwe ontwikkeling in de activiteit van de uiterst linkse elemen. ten in Perzië. Donderdagavond heeft het centrale comité van de party dui zenden vlugschriften laten verspreiden, waarin de bevolking wordt aangemoe digd tegen de regering op te staan. Dr Jhoelam Hoessein Mossadeq, zoon van de oud-premier, is tegen borgtocht vrijgelaten.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1