De kust van Noord-Holland is half November weer beveiligd tegen watergeweld in Zalen J Na stormramp in Februari niet slechts herstel aangepakt doch ook zeer veel belangrijk verbeterd NAAR EEN NIEUWE KUNSTMATIGE KUSTVERDEDIGING TUSSEN HUISDUINENEN PETTEN? de Afsluitdijk Op het dienstgebouw van het Hoogheemraadschap in Petten AFSLUITDIJK K Het leven verliezen iN HEEMSKERK" lire Dansavond p over 1200 meter MIDDELBEEK Jere kleur SPUITEN enstraat - Alkmaar nhuis Ter overdenking ZATERDAG 3 OCTOBER 1953 e.m. 18 jaar op 8 OCTOBER. 2 uur. ran P. NAP, Brouwerstraat 30; A. MEYER, Nic. Beets- inlichtingen te krijgen over n AVA-wintertraining. r chauffeur, zeer billijk in voor AUTORIJSCHOOL. Tel. 4287 Alkmaar ijn ALL RISK verzekerd. nabij centrum dorp. Leeg te Voor inwoners van Bergen met woningruil. tnk, Bergen. - Tel, 2787. jren »3t THE SKYMASTERS nte! eus! nde verwarming agerulmte wegenbelasting* r kopklepmotor. en Haag m r Aan de Zuidelijke punt van de Hondsbossche Zeewering bij Cam perduin zijn de mannen van het Hoogheemraadschap Aoordhollands Noorderkwartier met behulp van bokken de zware bazalt-zuilen aan het zetten. (Van een onzer redacteuren) ,.JJIT ZEE hebt gij uw grond gewrocht, o Nederland", zong Jan Pieter Heye en de Fransen bezitten een spreekwoord, waarin wordt gezegd, dat God de wereld schiep, maar dat Nederland door de Hollanders zelf Deze enorme betonblokken te IJmuiden waren in Februari een speelbal der golven. tot stand kwam. De zee zou echter zichzelf niet zijn, als zij zonder meer land aan zich liet onttrekken, en poogt, op onverwachte ogenblikken, meedogenloos en niets ontziend, het verloren gebied te heroveren. Zo ook in die rampzalige winternacht, nog slechts acht maanden geleden en nu reeds voor de meesten schijnende een boze droom, welke nooit werkelijk heid was. Zeer reëel echter waren de ravage en de schade, welke de zee na haar aanval op de dijken en duinen ook in Noord-Holland achterliet. Maar Nederland heeft zonder versagen krachtig de eeltige handen ineen geslagen en is terstond begonnen zijn gehaven de waterweringen te herstellen. In onze provincie is men nu reeds zo ver met dit grote tverk, dat om streeks half November de meeste werkzaamheden, die over het algemeen geheel volgens het tijdschema verlopen, voltooid zullen zijn en de Noordhollandse kust zal zijn veilig gesteld tegen het geweld van de zee, voorzover dit althans binnen de mogelijkheden van het menselijk kunnen ligt. Bij een tocht langs de Noordhollandse kust, langs de punten, waar nog hard, maar met duidelijke vor deringen aan het herstel wordt gewerkt, krijgt men de indruk, dat'hier niet sprake is van alleen maar een herstel, doch ook van een verbetering van de oude toestand, zodat de zeeweringen sterker zullen zijn dan voorheen. Mannen van de Rijks- en Prov.- Water staat en van het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier met een grote practijkerva- ring. geschraagd door de zich nog steeds ontwikke lende technische wetenschapbouwen thans aan de dijken en duinen, welke in de rampnacht werden geteisterd door de zee. Door de zee, dikwijls vervloekt als een vijand, ivaarvoor men steeds be ducht moet zijn, maar tegelijkertijd een vriend, on misbaar voor de visser, de koopvaarder, de dichter en de dagjesmens. Vflli I Tltlinflptl nfltlY het zetten. Vlak aan het water zijn f llll 1*1 llluiUKjil iiuui zwaardere zuilen nodig dan hogerop en daar worden voor het zetwerk dan ook kleine bokken gebruikt. Men is reeds een eind in de goede rich ting en ook hier hoopt het Hoog heemraadschap medio November ae werkzaamheden in kannen en krui ken te hebben. DE NEDERLANDSE STRANDEN zijn nu verlaten door de vacan- tiegangers en liggen weer stil te luis teren naar de tijdloze golfslag van de zee, waarin alle raadselen beslo ten zijn. Temeer valt het daarom op, wanneer men hier en daar, op de glooiingen van duinen en dijken, mannen met verweerde gezichten, de benen vaak in waterlaarzen, stug aan het werk ziet. Op de IJmuidense havenhoofden raakt men doordrongen van de gi gantische kracht, welke de zilte water massa's in hun woede kunnen ontwik kelen. Hier heeft de Noordzee in de nacht van 31 Januari een dertigtal van de betonnen blokken, die ter verster king aan de buitenkant van de ander halve kilometer lange strekdammen liggen, over de dammen heen in de haven geslagen. Deze betonnen blok ken wegen 15 tot 20 ton per stuk'. Uiteraard hebben de havenhoofden door dit knikkerspelletje aanzienlijke, doch geen gevaarlijke, schade opge lopen. welke wordt geraamd op f200.000. Inmiddels is men met het herstel reeds zeer ver gevorderd, ter wijl eveneens enkele kleine verbete ringen worden of zijn aangebracht. Óok brachten wij een bezoek aan de, door mensenhand aange'egde, Hondsbossche zeewering, welke de kracht van de stormvloed wist te breken, maar daarbij toch enkele wonden opliet), zij het geen levens gevaarlijke. Bij Camperduin is het Hoogheemraadschap druk doende met de verbetering van de duinvoet en het duintalud, aan de zuidelijke punt van de Hondsbossche. Het zeewater heeft hier in de rampnacht een inham geslagen en 10.000 m3 zand weggespoeld, waar door het gevaar niet denkbeeldig was, dat het water bij een nieuwe aanval achter de kunstmatige zee wering zou omspoelen. Men is nu hard aan het werk om de buiten- glooiïng van de Hondsbossche te verlengen en de met geweld gevorm de inham te dichten, en hoopt hier door de stroom beter langs de kust te leiden. De kosten hiervan zijn geraamd op 250.000. Er wordt hard gewerkt bij Cam perduin, vrachtauto's met materiaal rijden af en aan en in de herfst wind zijn mannen bazaltzuilen aan Verder vliegen de laatste dagen onder dreunend geweld weer brok ken bunker de lucht in. Tussen Cam perduin en Petten worden de mas sieve restanten van de Duitse erfe nis vakkundig opgeblazen, onder meer om te voorkomen, dat bij een nieuwe stormvloed het water de bunkers omspoelt, waardoor gevaar lijke spoelgaten kunnen ontstaan. DE PETTENER zeewering werd in de rampnacht beschadigd op het punt, waar de dijk in het strand overgaat. Door het wegspoelen van het zand was daar de glooiing ver zakt.. Aan de vernieuwing wordt nog gewerkt, waarbij, wordt gezorgd voor een vloeiende overgang tussen dijk en strand, evenals bij Camperduin. Van dè „levende" zeewering, die strand en duinen in noordelijke richting vormen, is door de Februari storm gemiddeld 20.6 meter wegge slagen. Het uiteindelijk verlies wordt echter geschat op 14 meter, omdat er ieder jaar perioden zijn van af slag en aangroei. Op enkele plaatsen is de buitenste duinregel doorge slagen, waardoor de duinpannen er achter onderliepen. Ook het „Bot- gat" onder Grote Keeten stroomde vol, zodat het water alleen werd te gengehouden door de oude Koegras- zanddijk. Aan het ophogen hiervan tot zes meter N.A.P. werd al ge werkt, maar dit is nu met spoed vol tooid. Een nieuwe „eerste zeeke ring" werd op de plaats van de bui tenste duinregel aangebracht, zodat de kustlijn weer een vloeiend ver loop heeft. Het zal in de toekomst misschien nodig blijken, een geheel nieuwe (kunstmatige) kustverdediging aan te leggen tussen Huisduinen en Pet ten, uiteraard alleen, wanneer strand en duinen te ver dreigen af te nemen. Een studiecommissie heeft deze zaak in onderzoek. Het is een kwestie van vele millioenen, waarbij een „uitgekiend" beleid noodzakelijk is. Er spelen namelijk vele factoren een rol en het is niet denkbeeldig, dat een dijk, welke nu zou worden aangelegd, over tien of twintig jaar geheel onder het zand zou komen te liggen, zonder ooit effectief te zijn geweest. Men moet hier dus wel de gelijk een vooruitziende blik heb ben. De heer W. van Krieken (links), techn. hoofdambtenaar aan de Af sluitdijk, vertelt van zijn werk. DE SCHADE aan de Helderse zee wering bleef beperkt tot een aan tal gaten in de glooiing. Een laag zand van de bovenberm is tussen de stenen door weggespoeld. Dit proces was reeds eerder aan de gang (door de regenval), maar werd door de hoge waterstand versneld. De ruim ten tussen de stenen van de glooiing worden derhalve opgevuld met ce- ment-beton: de stenen worden daar door hechter aan elkaar verbonden en er ontstaat een afsluitende laag, zodat het zand niet meer kan weg lopen. Hiermee is reeds, zonder veel haast, in 1938 begonnen, maar men wil nu voor de herfst van 1954 ge reed zijn. De kósten van dit werk zijn geraamd op rond 700.000. Verder is gebleken, dat de Duitse bunkers op de Dijk de sterkte van de zeewering niet bevorderen. Hun gewicht drukt op het dijklichaam, een onnodige en ongewenste belas ting dus. De twee grootste worden nu opgeruimd. De werkzaamheden aan de haven werken van de Marine in Den Hel der hebben enige stagnatie onder vonden, doordat de oostelijke bouw put in de stormnacht is ondergelo pen en eerst moest worden leegge pompt. De materiële schade is echter niet bijzonder groot. Op het vogeleiland Texel heeft de ramp acht maanden geleden ver scheidene slachtoffers geëist, toen de dijk van de Eendrachtspolder het be gaf, en de aangerichte schade was groot. Thans is het herstel echter vrij wel beëindigd en bovendien zijn op kleine schaal verbeteringen aange bracht, Alleen ai het herstel van de dijken langs de Waddenzee komt op ruim een millioen. QOK DE AFSLUITDIJK, welke als een gigantisch brok va derlandse waterbouwkunde van Wieringen naar Friesland wijst, heeft in de rampnacht van 31 Januari zware klappen gekregen, en al werden er geen levensge vaarlijke wonden geslagen of edele delen geraakt, toch werd aanzienlijkschade aangericht, welke aanvankelijk op zes ton werd geraamd. Nu echter de dijk niet slechts hersteld, maar ook in niet geringe mate wordt ver sterkt, doordat de blokstenen, welke tezamen met bazaltzuilen het pantser van de dijk vorm den, thans alle door bazaltzuilen worden vervangen, zullen de totale kosten waarschijnlijk niet ver onder het millioen blijven. De dijk rust op een dam van kei- leem, een materiaal, dat zeer taai en buitengewoon geschikt voor dit doel is en bovendien in de onmiddellijke omgeving, namelijk uit het IJsel- meer en bij Den Oever, wordt opge baggerd. Deze keileemrug reikt tot vier meter N.A.P. en het hoogste peil van het water in de rampnacht was 3.78 meter. Het waren de hoge golven, die een zestal uithollingen in de dijk sloegen. Deze uithollingen lagen alle bóven de onverstoorbare keileemdam en er is geen sprake ge weest van enig gevaar voor bezwij king van de dijk, welke van water- Op de uiterste punt van het linker havenhoofd te IJmuiden, dat 1500 meter in de Noordzee uitsteekt, wordt hard gewerkt aan de laatste phase van het herstel lijn tot waterlijn ongeveer honderd meter breed is. De meeste schade werd aangericht voorbij Breezanddijk, dus dichter bij Friesland dan bij Wieringen. Daar had de dijk o.m. over een lengte van vier kilometers schade opgelo pen. Het .herstel is terstond na de storm vloed door de Dienst Zuiderzeewer ken met forse hand aangepakt en men hoopt het werk half Novem ber in grote lijnen te hebben vol bracht. De meeste schade werd aangericht op die plaatsen waar blokstenen de dijk beschermden, en derhalve wor den thans overal de uit Duitsland afkomstige bazaltzuilen gezet. Merk waardige dingen, die bazaltzuilen: heel grote kristallen eigenlijk, die o.m. in het Lahndal als boomstam men in de grond dicht tegen elkaar gedrukt staan. Dit jaar werden reeds 30.000 ton bazaltzuilen aangevoerd. De heer W. van Krieken, de in Den Oever wonende technische hoofdambtenaar van de Dienst Zui derzeewerken, die de leiding heeft van het herstel, past een methode toe. welke alleen op de Afsluitdijk wordt gebruikt. Wanneer de bazalt zuilen zijn gezet, wordt er namelijk grind boven op gestort, dat de eigen schap heeft, zich steeds vaster tus sen de zuilen te wrikken. Er zijn daar thans 170 mannen aan het werk (normaal voor het onderhoud 80 man) en onder hen bevinden zich 25 Duitse steenzetters. De dijk welke de Noordkust van Wieringen beschermt, is reeds lang hersteld, evenals de Ballastzanddijk, de „kleine afsluitdijk", tussen Van Ewijcksluis en Wieringen. ^OALS men ziet, er is en wordt dus langs de kust van onze provincie door Hoogheemraad schap en Rijkswaterstaat hard gewerkt om de door de Februari storm aangerichte schade te her stellen. Maar daarnaast is duide lijk een tendens voelbaar om niet zonder meer naar de oude toestand terug te keren, maar wel degelijk een aantal belang rijke verbeteringen aan te bren gen, zodat een eventuele volgen de aanval van het water (waar voor wij gespaard hopen te blij ven) met nog meer succes door het vakmanschap van de Neder landse waterbouwkundigen zal kunnen worden-afgeslagen. Geen vlnecl dan die Teutoons uit de Oost geweldig opkwam Besprong nog ooit dit kustvolk met zo barschen schal; Doch toen geen macht het voor hun dorp meer langer opnam Bleef tegen hel geweld der zee hun ivering pal Petten herrijst, wat lang bij dagen en bij nachten Gold, geldt opnieuw, gebeiteld in het dienstgebouw De Hondsbossche beschut het dorp, ivelks mannenkrachten Haar kracht weer door hun werk waarborgen; Trouiv om trouw. A. ROLAND HOLST De bus rijdt als een kamer door de nacht, de weg is recht, de dijk is eindeloos, links ligt de zee, getemd maar rusteloos, wij kijken uit, een kleine maan schijnt zacht. Vóór mij de jonge pas geschoren nekken van twee matrozen, die bedwongen gapen en later, na een kort en lenig rekken, Onschuldig op elkanders schouder slapen. M. VASALIS. Ieder, die zijn leven zal willen behou den, die za\ het verliezen, maar ieder die zijn leven verloren heeft om Mij nentwil, die zal het vinden (Mt.l6:25). TK WEET NIET hoe en wanneer U deze regels onder ogen krijgt, maar vermoedelijk niet op het moment dat U enigszins gehaast zoekt naar de din gen die U beslist bij U moet steken voordat U de deur uit kunt gaan op weg naar uw werk. De titel alleen al van deze rubriek maakt deze gedach.e onwaarschijnlijk. „Ter overdenking" staat er boven, en dat wil voor velen toch zoveel zeggen als: Om eventueel te lezen als het belangrijke en minder belangrijke nieuws aan de beurt gewest is. Het leven is net een stad: er zijn drukke verkeersaders, we ar iedereen opschiet en er zijn ook stille voorname straten. Zo weerspiegelt dat leven zich dan ook in een courant: er is een afde ling op de voorpagina en daarachter ook nog, voor dat, wst iedereen zo snel mogelijk moet weten, terwijl men verder naar binnen, zeker als er een rustdag in het zicht is, de andere afde lingen aantreft: kunst, cultuur, weten schap, godsdienst enz. De afdeling waar we niet elke dag aan toekomen, die volgens velen ook best gemist km worden, maar door anderen als tegen wicht tegen „veralledaagsing" toch ook weer hoog wordt gewaardeerd. Het zal, dunkt me, echter toch niet bij culturele of godsdienstige belang stelling kunnen blijven, als we lezen, dat er meer dan redelijke kans bestaat ons leven te verliezen. Nu is het na tuurlijk waar, dat een mens aan alles went, en zolang er door de radio elke dag nog berichten worden omgeroepen die blijkbaar geen ander doel hebben dan ons het begrip „oorlog" niet te doen vergeten, schrikt niemand van de woorden uit de Bijbel die het hebben over „zijn leven verliezen". Die rust is in zoverre op zijn plaats als het in deze uitspraak van Jezus niet in eerste instantie gaat om het leven dat met de komst van de dood verdwijnt, - maar veelmeer om het andere leven dat geen dood of wat ook, ons ontnemen kan. Of liever, neen, er is toch iemand die ons dat Leven (met een hoofdletter!) kan afnemen, en dat zijn wij zelf. Vandaar Jezus' waarschuwing. Het is de mens die de grootste vijand van zichzelf is. Hij vecht voor zijn leven zoals hij dat ten koste van alles wil vasthouden. Op deze manier vecht hij zich de dood in. Het is niemand kwalijk te nemen als hij dat doet, het zit elk mens in het bloed. Maar de zaak verandert als Jezus ons nadrukkelijk wijst op het ge vaar dat hieraan verbonden is en de mensen er toch rustig mee doorgaan. Dan is er sprake van een doelbewust kiezen. Je weet wat je nu en hier hebt, en wat eens komen kan, moet je maar afwachten. Dit gevoel voor de werke lijkheid, deze levenservaring, doet tal van mensen Jezus' woorden negeren. En „ter overdenking" leg ik ze daar om voor U neer. Hebben wij gelijk met ons onvervaard kiezen vóór het leven zoals wij ons dat opbouwen? Daarop kunnen alleen zij volmondig „ja" zeg gen, die zeker weten dat de werkelijk heid van het leven uitsluitend hierin bestaat dat wij op een bepaald moment op deze wereld verschijnen, om een tijd later daarvan weer te verdwijnen. Dan blijft voor onze nabestaanden slechts de herinnering aan ons over, terwijl er voor ons zelf totaal niets meer is. De Christen ziet het echter anders. Niet omdat zijn verstand hem dat heeft duidelijk gemaakt, maar omdat Chris tus, die ook Heer over z ij n leven is, hem heeft gezegd, dat ons bestaan op deze aarde niet meer bedoelt te zijn dan een inleiding op het leven bij God dat hem daarna wacht. Hiermee bedoel ik natuurlijk niet te zeggen, dat Jezus' woord slechts voor een bepaalde cate gorie van de mensheid geldt. Het is voor allen, en zij, die menen dit wel naast zich neer te kunnen leggen, zul len eens ontdekken, dat zij dear de fatale fout van hun leven maakten. Het komt er op aan dit leven op deze aarde in het juiste licht te zien: in het licht van hetgeen Christus voor ons deed. Wie gezien heeft, hoe Hij een streep haalde door onze schuld, is meteen genezen van zijn neutraliteitsprincipes tegenover Christus. Die mens verstaat, hoe het inderdaad vanzelf spreekt, dat hij zijn leven zoals hij daar plezier in had, iaat varen als het gebod van Christus dat van hem vraagt. Hij heeft het tijdelijke en betrekkelijke van dit leven gezien, en beseft ook iets van de zin die er opgesloten ligt in het ge zegde, dst wij vreemdelingen zijn op deze aarde, doortrekkers, die reizen naar Gods toekomst, hoewel wij ons hier best thuis kunnen voelen. Jezus wil ons bevrijden van de krampachtig heid waarin onze levens gevangen zijn. Daarom vraagt Hij. dat wij ze aan Hem geven, omdat d£f winst voor ons bete kent. Beschouwt U dit stukje gerust als geschreven „ter overdenking", maar overdenk het dan ook, en begrijp vooral dit, dat deze dingen ontzaglijk veel belangrijker zijn dan het voornaamste nieuws. Daar kunt U buiten maar dit kunt U niet missen, op gevrar af dat Uw leven zijn doe] voorbij schiet. Alleen van een geloof dat heel ons leven door trekt, en dat op alle zeven dagen die een week telt, hebben wij iets te ver wachten. Verlies gerust Uw leven aan Christus, vandaag noc maar, want mor gen kan het te lrat zijn! G. WILTINK, Heer-Hugowaard.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5