CENTRALE HEMWEG WERD OFFICIEEL GEOPEND Wim de Vries en Theo Schot Jr hebben nu de leiding Vervolg stadsnieuws TE De geboorte van het Heelal DE WONDERE WAERELT Wat de theaters brengen LAATSTE NIEUWS De journaals van deze week .rr-1 wmmmm Een gigantisch werk van ruim honderd millioen Maar Poetskoke, Boekestein en Rolie wachten op kans ■h Indrukwekkende cijfers Wegenwachter om het leven gekomen Geraakt door wegrollende autowielen Boeiende causerie door dr Raimond Biljarttornooi De Lindenhoek Kater is uitgespeeld VICTORIA THEATER Castricum DE NUTSSPAARBANK IN SEPTEMBER Nog een uitvaller bij Christchurch-race REX THEATER HARMONIE THEATER Het eiland van begeerte Foei toch, Brigitta CINEMA AMERICAN Alraune T- GeheilT16 dienst in industrie bevallen van een product maken wat er van te maken is. Dat is donker Af riks (I) een belangrijke rol speelt. Wij mogen verschil in leeftijd en in levensopvat- ZATERDAG 3 OCTOBER 1953 OOR „HOFGEEST" t 36a te Velsen, Tel jelden beschikbaar vcor: JES, TRACTOREN, TXE AUTO'S, kerd. van de 2500 woningen, «1 B.N.G., do semi-overheide- meenten uit heel Nederland en huis-nonder-meer, een vriend, voor Uw kunt Uw gezin zo'n niemand is nu meer leven In huurhuizen Het door gemeenten -systeem (financiële en voor iedereen) ook voor U mogelijk er dan een huurhuis! illeen „W" m Uw adrês, ztnc 7, Assen en U ont- „Over het verkrijgen van een meerite U daarbij wil helpen". naar het eigen hult. particulieren een prima [JWIEL voor DAMES of I compleet. Eerste klas, aar met remnaaf, achter spaken, roestvrij alle nikkelen delen ver- lermer, prima lamp, eerste om de kettingkast, prijs i i in eenvoudige uitvoering dat is tenslotte onze re- schriftelijke lang- ïen naar uw genoegen, na Jrag terug. Vraagt gratia rijwielen. DK „GARANT» VHEM - Telefoon 23529 a Gemeente-Instellingen. k alsjeblieft?" snauwde de ït iets te doen hebben. Ik lijk met mijn duimen gaan l!" Een nieuwe steek in zijn d hem besluiten om de raad ir op te volgen. Tegelijker- ion te rinkelen. „Misschien waar u op wacht", zei Rik" inspecteur gaf geen ant- grommend de telefoon op- wmWmmgmm Op 27 December 1903 begon in Amsterdam op de Hoogte Kadijk de eerste centrale van de Gemeente Electrieiteitsuierken met de levering van stroom. Op 27 December 1952 begon in Amsterdam aan de Hemiveg de derde centrale van het Gemeente Energiebedrijf met de levering van stroom. Bijna vijftig jaar ligt tussen deze tijdstippen en zo ergens de machtige omwenteling van deze halve eeuiv te constateren valt, dan is dat bij de vergelijking van deze twee centrales. In 1903 een vermogen van 3600 KW, in 1953 bij de officiële ingebruikneming van het eerste kwart van de nieuwe centrale 100.000 KW, dus wanneer in de toekomst het bedrijf volledig zal zijn 400.000 KW, naast de 225.000 KW van de Centrale IS oord. In 1903 een investering van f 600.per KW vermogen, in 1953 f 510.per KW. Toen 80 a 100 KWh als equivalent van een ar beiders weekloon, thans is 800 a 1000 KWh in prijs gelijk aan het week loon, ofwel in arbeidsprestatie uitgedrukt is de zo vaak als duur uitge kreten electriciteit tot 10van haar oorspronkelijke prijs gedaald. De Centrale Hemweg is ontworpen door en 'tgevoerd onder leiding van tv-ee gemeentediensten, en wel is de technische installatie geheel voorbe reid door het Gemeente Energiebedrijf, terwijl de bouwwerken ontsproten zijn aan de p tloden van Publieke Werken. De uitvoering is vrijwel geheel van Nederlandse bedrijven. Op sommige momenten waren over geheel Neder land verspreid 10.000 arbeiders, in hoofdzaak geschoolden, bezig aan de constructie van dit gigantische bedrijf. De thans in gebruik zijnde vier ketels hebben ieder de kracht van ongeveer 60 sneltreinlocomotieven. De stoomlei- dingen krijgen een temperatuur van 500 graden C te verduren. Zij zijn dan ook van speciaal molvbdeenstaal en 15 a 19 mm dik. Iedere lasnaad is rönt- genologisch onderzocht, zodat de strek kende meter buis f 920.kost. Nog enkele frappelende cijfers wil len wij U nie- onthouden. Aan tekenin gen is tot op heden 5 hectare papier verbruikt. Aan koelwater, dat door een betonnenkanaal uit het havengebied wordt aangevoerd en in een filterge bouw gereinigd, is benodigd 10 12 maal het gebruik aan leidingwater van de gehele stad. Tot nu toe zijn geslagen 5000 betonpalen met verbreed grond' vlak. Voor deze palen moest indivi dueel, via grondboringen de lengte be paald worden. Er is totaal 90 ton menie en verf verschilderd aan deze gebou wen. De nieuwe centrale, wier ingebruik stelling min of meer arbi lir wordt samengesmolten met het vijfjarig be staan van het Gemeente Energiebe drijf, is uiterst efficiënt gesitueerd. Vlak bij de Westelijke havens en de nieuwe industrieterreinen, heeft zij een 200 meter lange kade, waar schepen tot 8 meter diepgang, dus flihke zee schepen, kunnen laden en lossen; een aparte asafvoerhaven voor lichters voo-komt dichtslibben van het hoofd vaarwater. Een geheel overdekt kolen - park, dat ruimte heeft voor ca. 50.000 ton, wordt gevuld vanuit de schepen (resp. treinen) via een grijperkraan en een ingenieus net van transportban den. Afgevoerd worden de kolen via een rijdende griipkraan en een onder gronds transportbandenstelsel, dat uit mondt op een schuin naar de boven verdieping 1 an het ketelhuis lopende band. Deze stort zijn last op de ban den, die de kolenmolens van de ver schillende ketels t°dienen. Deze ketels worden gestookt met poederkool en voorverwarmde lucht. Iedere ketel heeft een eigen schoorsteen. Twee ketels leveren telkens de stoom voor een turbine van 50.000 KW. De gebou wen. die niet direct produceren, dus administratie-, commando-, filter- en schakelgebouwen, wasgelegenheid en cantine. zijn direct op volledige grootte gebouwd en behoeven dus bij de vol tooiing tot vier eenheden van 100.000 KW niet te worden aangevuld. Door het overdekte kolenpark en de natte vliegasvangers wordt de overlast aan de omgeving tot een minimum be perkt. SCHOORSTENEN EEN SYMBOOL De top van de schoorstenen, waar van er thans acht op het 44 meter hoge ketelhuis zijn geplaatst, steken bi.ina 80 meter boven de omgeving uit. Zij be heersen tot in de verre omtrek het landschap als een teken van Neder lands voortschrijdende industrialisatie. Want met alleen de hoofdstad zal van de productie gaan profiteren, ook Zaandam en het Gooi krijgen een deel. Ir L. Vos, uii acteur van het Gemeen te Energiebedrijf, en iii in hoge mate verantwoordelijk voor de totstandko ming van de nieuwe Centrale in deze vorm. sprak Zaterdagmorgen vóór de officiële ingebruikstelling zi.in diepe voldoening uit over de resultaten, "e- reikt dank zi de niet genoeg te waar deren ïnsnanrung van alle krachten door de veie Nederlandse bedrijven, die aan bouw en technisbe outillage hebben medegewerkt. Vaak in grote verlegenheid verkerend door gebrek aan grondstoffen i goede uitrusting heeft een grote groep vooraanstaande Nederlandse bedrijven een topprestatie verricht. Hoe goed deze prestatie is blijkt wel uit het feit. dat de heer Vos kon aankondigen, dat iedere turbine in staat bleek 55.000 KW te leveren in plaats van de berekende 50.000, wat de rentabiliteit van de tot op heden ge- investeerde 112.000.000.zeker gun stig zal beïnvloeden. MERKWAARDIGE SENSATIE Voci. de leek is het een merkwaar dige sensatie door het bete en mach tige ketelhuis met zijn brullende kolen- molens te lopen. Kijkgaten tonen een rode hel in de enorme ketels. In de Een fraaie opname van de nieuwe electrische Centrale Hemweg. De machinerieën, die in het machtige gebouwencomplex met acht schoor stenen staan opgesteld, zullen de hoofdstad de nodige stroom leve ren, waaraan vooral met het oog op het steeds groeiend aantal inwo ners, dringend behoefte bestaat. brandschone machinezaal loeien de turbo-g-meratoren cn het is m' 'ijk te begrijpen, dat deze monsters in wezen niet verschillen van het kleine dynamo'tje, dat U zonder moeite in be weging brengt wanneer U 's avonds fietsen gaat. Voor het aan- en afzetten van deze reuzen koi echter wel iets meer kijken dan de eenvoudige hand greep, voor ons allen zo gewoon. In grote kamers met schakelborden, con- trólem eters, relais r.i zelf registrerende apparaten regelen de machinisten de gigantische eenheden. De menselijke arbeidskracht komt bij dit productie proces niet meer te pas. Slechts bij het onderhoud is deze nog nodig. In de schakelkamer leest een ieder zonder moeite hoeveel energie aan ieder stads deel of afnemer ten goede komt. Prach tige was- n recreatiegelegenheden zijn er voor de 200 arbeiders. Geventileer de kledingkastjes zorgen voor een droge regenjas of overall, terwijl air conditioning de lucht overal fris houdt. Het personeel heeft ter gedachtenis aan deze dag een gezandstraald raam aangeboden, waarop Prometheus de Amsterdamse stedemaagd het vuur overhandigt, Het raam is door me vrouw W. M. VosAalbers onthuld. Burgemeester d'Ailly, kersvers uit Amerika weergekeerd (kort tevoren kwam hij op Schiphol aan) heeft de ingebruikneming bezegeld door een stoot op de stoomfluitdie over de gehele stad hoorbaar was, doordat deze telefctiisch ,geréla.yeerd werd naar alle centrales, fabrieken en kan toren van het G.E.B. Gistermiddag is de wegenwachter A. P. uit Oosterbeek, in dienst bij de Kon. Toeristenbond ANWB, tengevolge van een onceluk t i het leven geko men. De ANWB heeft daardoor, sinds de wegenwacht werd gesticht, de d*r- de wegenwachter verloren, die bij de uitoefening van zijn werk is omge komen. De hee^ P. was gehuwd en vader van een kind. De wegenwacht reed op zijn gele motor met zijspan juist een ter rech terzijde van de weg ArnhemUtrecht gelegen uitwijkplaats op, ter hoogte van de Wolfhezerweg in Ede, toen een tandemstel achterwielen van een hem achteropkomende truck met oplegger losgeraakte. De beide losgebroken rechterachter- wielen van de oplegger kwamen naar de uitwijkplaats rollen en troffen de wegenwachtmotor en de berijder van achteren. De heer P werd door de kracht van de botsing en door het circa tweehonderd kg wegende stel wielen zeer ernstig gewond. Hij is naar een ziekenhuis in Arnhem ver voerd en kort na aankomst overleden In een ongemeend boeiende, met lichtbeelden geïllustreerde lezing heeft dr J. J. Raimond Jr gisteravond ten aanhore van de leden van de Nederlandse Ver eniging voor Weer- en Sterrekunde geprobeerd door te dringen tot de oplos sing van het vraagstuk van "de geboorte van het Heelal". Hij mag daarmee dan niet tot de diepste essentie van dit enorme vraagstuk zijn doorgedrongen, niettemin heeft hij zijn aandachtig gehoor toch weten dui delijk te maken, dat ons Heelal, voor zover wij dat met onze beste telescopen nog kunnen waarnemen, zo'n slordige drie en een half milliard jaar bestaat. Deze schatting, die zonder commentaar niet meer dan een „gok" zou lijken heeft zijn wetenschappelijke motivering gevonden door het samenvallen van de resul taten van twee verschillende berekeningen. „Morgen MIJN dag!!" Ten eerste heeft men de constante snelheid kunnen meten, waarmee de uit milliarden sterren bestaande nevel vlekken zich van ons af bewegen. (Een vaartje van ongeveer 35000 km per seconde). En daar men in het uni versum thans ook afstanden kan schatten, leverde deze laatste omstan digheid de sleutel tot deze berekening. Een tweede ouderdomsbepaling ligt in het feit, dat wij door middel van het spectroscopisch onderzoek weten hoeveel van elementen als lood en thorium op vele sterren aanwezig is. Daar men weet, dat deze elementaire stoffen door omzetting van andere ele menten verkregen zijn en men deze omzettingssnelheid heeft kunnen be rekenen (op aarde heeft men deze stoffen nu eenmaal „bij de hand") is hier een tweede mogelijkheid ontstaan de ouderdom van de materie en onze wereldruimte te bepalen. Het verras sende is, dat beide uitkomsten samen vielen met het bovengenoemde resul taat. Vervolgens kwam dr Raymond tot de conclusie, dat het zich „uit zettende" heelal, waarvan de buiten ste „schillen" zich sneller van ons verwijderen dan de binnenste, eenmaal in een geweldige compacte massa bij elkaar heeft geklonterd. .Door deze CR SCHUILEN toch enorme rijkdommen in de aardbodem. Vond die Hollandse boer en kele dagen geleden een steelhandgranaat en nog wat ander genoegelijk oorlogstuig, een Engelse boer ontdekte op zijn land in Derby, in het Noorden van Albion, een blikken rand van een jampotdeksel dait dacht hij tenminste gaf deze aan zijn kinde ren om zich er mee te vermaken. Een bezoeker, die het voorwerp toe vallig onder ogen kreeg, zag er echter meer in en bracht de blikken jam- potdekselrand naar ëen museum, waar men hem vertelde, dat het een voorwerp van grote waarde was, namelijk een armband uit het bronzen tijdperk. WOG MEER over de rijkdom van de bo dem. Een complex pa pierfabrieken, dat te Teko in het Noorden van Nieuw-Zeeland in aanbouw is, zal gebruik maken van stoom, wel ke onder hoge druk uit de aarde ontsnapt, zo wel voor verwarmings doeleinden als voor het aandrijven van electri sche generatoren. IN WENEN was een ex- patiënt van het Weense algemeen ziekenhuis zo onvoldaan over de be handeling en over de hoge verplegingskosten, welke hij niet wenste te betalen, dat hij een zeer doelmatige bom constru eerde en deze het zie kenhuis binnensmeet. Er ontstond een aanzienlijke ravage en er kwamen twee personen om het leven, onder wie de bommenwerper. Zes an deren werden gewond, maar kan men onder idealere omstandigheden gewond raken dan in een ziekenhuis? VEN kolenhandelaar te Besangon in Frank rijk, Réné Guyon, heeft in een baldadige bui het kolenhandelaarswereld- ■fecord verbeterd door met een zak kolen van vijftig kilogram te voet een afstand van veertig kilometer in een tijd van zeven uur en tien minu ten af te leggen. Wij ho pen, dat ónze kolenman het maar gewoon met zijn vrachtauto blijft doen Het is bij benadering niet te zeggen hoe vanavond de einduitslag zal luiden in het door De Lindenhoek georganiseerde biljartornooi. Van middag en vanavond worden de laatste partijen gespeeld en als men nu weet dat Wim de Vries de leiding heeft met acht punten uit vijf par tijen, Theo Schot hetzelfde totaal verzamelde uit zes partijen en dal Poetskoke, Rolie en Boekestein, die ieder zes punten veroverden uit vijf wedstrijden, zitten te wachten op het moment dat de beide kop lopers een fout zullen maken, is het duidelijk dat de biljartliefhebbers vanavond in Hotel Ceres een summum aan spanning kunnen verwachten. Jan de Ruyler, een van de meest technische spelers in dit tornooi, heeft Jan Poetskoke gisteravond laten strui kelen. De gewoonlijk zo onverstoorbare tornooivechter Poetskoke kon gister avond niet de juiste maat vinden. Toch last van zenuwen? Het is moeilijk te zeggen, maar feit is dat hij minder speelde dan in voorgaande partijen, niettegenstaande het feit dat hij. juist van De Ruyter, telkens weer een be hoorlijke aanvangsstoot kreeg. De han den van Piet Rolie zaten „vast", zoals dat in het biljartersjargon heet. Hoewel Barten 33 beurten nodig had om te win nen, was Rolie op 93 .blijven staan. Wim de Vries deed het tegen Kater aan zienlijk beter. Deze Bergenaar speel de met een moyenne van 6.25, het geen overigens na 23 beurten niet kon worden verwacht. Hij stond toen nog slechts met 94 tegen 71 in het voor deel, speelde dus nauwelijks met een gemiddelde van 4, maar daarna begon hij aan een serie te werken die de grootste in dit tornooi zou worden. Die 56 caramboles betekenden tevens het einde van de partij. De langste partij die wij in dit tornooi hebben aan schouwd is het treffen tussen Boeke stein en Kater geweest. Na elf beurten had Boekestein even zoveel punten ge scoord en pas 25 beurten later bewees Boekestein zijn klasse met een serie van 31. Hij nam daarmee de leiding van Kater over, en maakte in de 43e beurt de verlossende laatste carambole. Voor Kater was het de laatste partij in dit tornooi waarin hij geen enkele zege heeft kunnen behalen. Theo Schot .be hield zijn kansen door een overwin ning op Barten, zonder dat hij een mo ment werkelijk werd bedreigd. De volgende partijen, die vanmiddag en hedenavond worden gespeeld, zullen de beslissing moeten brengen: Boeke steinDe Ruyter, RolieDe Vries, PoetskokeBarten. Schot—Boekestein. PoetskokeRolie, De RuyterDe Vries. De uitslagen luiden: De Ruyter 150 29 29 5.17 Poetskoke 119 29 24 4.10 Barten 150 33 24 4.54 Rolie 93 33 12 2.81 Kater 74 24 15 3.08 De Vries 150 24 56 6.25 Boekestein 150 43 31 3.48 Kater 117 43 14 2.72 Schot 150 27 44 5.55 Barten 113 27 18 4.18 De stand luidt: De Vries 5 6.34 8 Schot Jr. 6 5.47 8 Poetskoke 5 5.24 6 Rolie 5 4.61 6 Boekenstein 5 4.34 6 Barten 6 4.96 6 Ruyter 5 6.21 4 Kater 7 3.05 0 EXAMEN Te Amsterdam slaagde onze plaats genoot de heer A. Strijker voor het vakdiploma brandstoffenhandel. Onze plaatsgenote Annie de Groot verleent als sopraan volgend»» week Woensdag solistische medewerking aan een concert in de Ned. Hervormde kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden, te ge geven ten bate van de bouw van een nieuwe kerk aldaar. onvoorstelbare dichtheid moet het heelal drie en een half milliard jaar geleden dan ook maar een klein brok je geweest zijn. namelijk niet groter dan ongeveer dertig maal de zop. Naarmate deze stof zich uitzette", aldus dr Raymond, vormden zich in de waterstof- en Helium-gasmassa's waar de nevelvlekken voor 99 procent uit bestaan ook klpine kristallisatie producten". Eén zo'n kristalletje is onze aarde Het is niet te veel gezegd dat het kleine gehoor dat zich op deze avond in Valk's Lunchroom, waar deze cau serie gehouden werd, bevond, adem loos heeft geluisterd naar wat dr Rai mond als eminent causeur verteld heeft over een schepping, waarbij men zich door zijn eigen nietigheid alleen maar verslagen kon voelen In de loop van de maand September werd bij de Nutsspaarbank te Alkmaar op de spaarbankboekjes ingelegd een som van f 523.457,48 en terugbetaald 420.569,87, dat is dus f 102.887,61 meer ingelegd dan terugbetaald. Het aan de inleggers verschuldigde ka pitaal, bij het begin van het jaar f 11.607.572,38, bedraagt thans f 12.700. f 11.607.572,38, bedraagt than? f 12.700.131,82. Het aantal in de loon van September nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 219. Ingetrokken werden 151 boekjes. Het aan tal in omloop zijnde boekjes, dat bij het begin van het jaar 28.539 bedroeg, is thans 28.744. Van dit aantal behoren 17.462 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 7260 aan personen of insteUingen elders gevestigd en 4022 aan schoolspaarders. Onder de in September nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 42 boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1, De lediging in de loop der maand Sep tember van 812 spaarbusjes leverde een bedrag van f 12.457,84 aan kleine be sparingen op. Ongecorrigeerd) Een van de twee Mosquito's, die voor de snelheidswedstrijd Londen Christchurch waren opgegeven, is uit gevallen. Voor deze wedstrijd staan thans nog slechts zes deelnemers in geschreven, doch de deelneming van nog een Mosquito is twijfelachtig. Zou ook deze machine uitvallen, dan blij ven voor de snelheidswedstrijd slechts vijf Canberra-bommenwerpers over. Jimmy Woods, die de thans terug getrokken Mosquito zou vliegen, on geen „sponsor" vinden. De vlieger van de andere Mosquito, Oates, is door slecht weer op zijn reis naar Londen opgehouden. Hij moet Zondagmiddag te Londen zijn aange komen om voor deelneming in aan merking te kunnen komen. Zaterdag was hij nog in Noord-West-Australië. Het Holl. Nieuws bracht ditmaal uit monstreerd een nieuw veiligheids- gebreide voetbalreportages over de stuur voor auto's. Het snelheidsrecord wedstrijd van ons elftal in Oslo en de werd verbeterd door Mike Lithgow. In bijzondere wedstrijd in het Amsterd. Joego-Slavië werden herfstmaneuvres Stadion tussen 't Fifa-elftal en Barce- gehouden. lona. Ook de brillenshow op de Haagse damesbeurs was attractief en de ver- Van Week tot ^ee,k liet e°ede keerspolitie in Eindhoven zette beste °P"a™e"JSïlïSrt* stuurlui aan het werk. Voor Joure in Fripsland was het een hiizondere dap- men een bl.lzondere redding op de Oce- de N H Keidc kreeg n 1 een nfeuwca- aan' "Steelt in Zuid-Frankrijk en een rillen van de jubflerende fa. Douwe oogstdankgebed in Londen Het plaats- Egberts je Lynmouth in Engeland werd op nieuw door het water bedreigd, terwijl Polygoon's Wereldnieuws bracht o.a. Florence Chadwick, de Engelse zwem- in beeld de begrafenis van dr. Reuter ster, juist het water opzocht om over in Berlijn. Ook zag men de Algemene de Straat van Gibraltar te zwemmen, verkiezingen in Denemarken. De Griek- woond koraaleiland houden, se minister Papagos bracht een be zoek aan Rome. Verder werd gede- In het voorprogramma vlotte tekenfilmpjes. Heinz Rühmann, Hans Moser en Theo Lingen, drie voor-oorlogse Duit se sterren, hebben elkaar weer ge vonden en treden gezamenlijk op in Linda Darnell en Tab Hunter zijn Met „Alraune, de vrouw zonder ditmaal twee drenkelingen, die op een ziel", die de komende dagen in het liefelijk tropisch eiland aanspoelen en Rex-theater draait is de Duitse film- er na de eerste verkenningen van waarbij de kunstmatige inseminatie niet zo gemakkelijk als het lijkt. Hun Zij zouden hun talenten niet goed kunnen ontplooien als de klucht die zij opvoeren niet vol dwaze vergis singen was, een opeenstapeling van misverstanden waarbij alle mannen van ontrouw verdacht worden en alle vrouwen op het punt staan van hun ting is te groot om geen psychische spanningen op te werpen en het is eerder een soort van moederlijke ge negenheid, die Linda tenslotte in de bruingebrande armen van Tab Hunter drijft. Er zwemt natuurlijk een haai als Linda op een mooie dag "aan het baden is en Tab zou Tab niet zijn als deze woorden hier ronduit gebruiken. *:if*-,., Deze sensationele film, die zich af- want het onderwerp is gebaseerd op 7\\ u,sPeeb; in Noord-Afrika, wordt in twee het zielloze gegeven van een meisje delen vertoond. Het eerste gedeelte dat op deze technische manier door vraagt de aandacht tot en met Zon- een professor tussen een mannelijke dag en is getiteld: Intrige in Noord- en vrouwelijke misdadiger werd ver- Afrika. wekt en in haar ontwikkeling door In dat eerste deel maakt men ken- hem werd bestudeerd. nis met Rex Bennett, die voor de A's de makers van deze film ge- hij niet met 'n koene duik in 't water echtgenoten te scheiden. En dat alles Amerikaanse spionnagedienst in Ber- meend hebben dat het publiek door was gesprongen om het monster aan om een liefdesbrief, die een leraar op lijn werkt. Ais hij te weten komt, dat dit perverse-gegeven in drommen naar het mes te rijgen. En dan stort er een school uit het boek van een der meis- er plannen zijn om de Arabieren in hun schepping komen, zullen zij waar- vliegtuig neer, dat Donald Gray aan jes gehaald heeft en door deze pae ï- Noord-Afrika aan Duitse zijde te krij- schijnlijk teleurgesteld worden daar boord heeft. Voor de piloot voelt Lin- goog naar het huis harer ouders ge- gen, steelt hij de plannen en vertrekt het hele verhaal overgoten is met een da grote genegenheid, maar zij meent bracht wordt waar het epistel door een naar Casablanca, waar hij Janet Blake kleffig romantisch sop dat ons Neder- het aan Tab, die haar ruim een jaar toevallige verwisseling in de zak van een correspondente en Pierre Lasalle, landers minder goed ligt dan de Duit- op het eiland verzorgde, verplicht te de heer des huizes terecht komt en een Frans officier zijn vrienden mag sers. Zelfs in de bioscoop. zijn, bij hem te blijven. Tab ziet in de door mama wordt gevonden. Om de noemen. Een Duitser heeft de plaats laatste meters film, dat niet hij, maar zaak te sussen stuurt papa een zijner van de leider van de Arabieren in- Donald Linda gelukkig kan maken en kennisen naar zijn huis, die daar moet genomen. Rex beleeft dan een reeks is fel en na het eerste deel is de neemt grootmoedig afscheid van het verklaren, dat het zijn brief is, maar van de meest sensationele en span- overwinning nog niet in 't zicht. Die tweetal. Die dramatische scène speelt door een nieuwe toevalligheid komen nende avonturen, wat te begrijpen is komt pas na een opwindende strijd zich af op de mailboot, 4je de schip- er twee kennisen met hetzelfde smoes- als men weet dat hij steeds als vijand in 't tweede deel, dat van Maandag breukelingen heeft gered, juist voordat je opdagen, waarna het conflict zulke de Duitsers tegemoet treedt. Steeds tot en met Donderdag op het pro- het einde van de film wordt aange- afmetingen aanneemt en men in zo- moet hij met zijn helpers de tegen- gramma staat. Voor hen, die van span- kondigd. Deze in technicolor opgeno- veel dole verwikkelingen terecht komt, partij op listige wijze tegenwerken, ning en sensatie houden, is er in de men rolprent is er een uit vele. Het is dat wij met het oog op onze kostbare Vooral tegen von Rommler, die de Cinema heel wat te zien. allerminst een meesterwerk, maar toch plaatsruimte het niet allemaal kunnen plaats van de Sultan heeft ingenomen, Het hoofdnummer wordt ingeleid wel genoegeli.ik voor hen, die van de beschrijven. treedt hij krachtig op. Maar de strijd door een aardige Amerikaanse comedie. romantische Zuidzee en een onbe-

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9