Opstandelingen hebben Atjeh bijna geheel in handen Superconstellation naar Z.-Afrika had motorpech Dreigementen van Zuid-Korea jegens Indische troepen Mosquito dook in zee op weg naar Christchurchrace De heer F. de Boer definitief directeur „Ommelanden" Regering te Djakarta heeft plan voor zelfbestuur Maandag 5 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 234 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Reeds honderden doden Kapitein van Naboland veroordeeld Aanklacht tegen Mossadeq uitgebracht Maarschalk Juin bepleit extra-garantie voor EVG De Russen laten elf Duitse generaals vrij De heer De Clercq uit het ziekenhuis Churchill wil toch gesprek met Moskou Nieuwe poging verwacht Al weer sneller De ministers Drees en Algera aan boord Vijf uur na vertrek weer op Schiphol terug WEERBERICHT West-Berlijn droeg zijn burgemeester uit De vierde Velserpont uit de vaart Met ingang van 9 October tot nader order Interzonale passen blijven bestaan Russen wijzen Westers verzoek af Incidenten in gevangenkampen moeten ophouden De repatriëringscommissie ging over de schreef De KLM treft alom voorzieningen Vier gewonden bij botsing te Naarden Autobestuurder reed door na aanrijding Conflict na dertien maanden beëindigd Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: H.M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 TeL 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m Vraag en Aanboo (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd, 1 6.05 per kwar taal. plus incassokosten Weekabonnementen 0 49 nE TOESTAND in Atjeh is thans zeer ernstig, zo heeft kolonel Sim- bilan, de militaire commandant van Noord-Sumatra, te Djakarta verklaard. Hij vertelde, dat het burgerlijke bestuur nog slechts wordt uitgeoefend in de zeer weinige gebieden, die in handen zijn van het In donesische leger. Het leger zal voor een zware taak komen te staan, wanneer de staat van oorlog en beleg in Atjeh zou worden afgekon digd. Het zal onmogelijk zijn, de kwestie Atjeh alleen met wapen geweld op te lossen. De kolonel heeft verslag aan de regering uitge bracht en voorstellen ingediend ter regeling van de moeilijkheden. Kennelijk mede op zijn aandringen heeft de Indonesische regering bekend gemaakt, dat zij zo spoedig mogelijk wil beginnen met de uit voering van een plan voor Atjeh, dat onder meer in de verlening van zelfbestuur voorziet. Soortgelijke plannen zijn er ook voor andere delen van de archipel. Er is echter niet medpgedeeld, dat er nog meer ral worden gedaan ter beteugeling van de opstand. Oscar Lorentszon. de gezagvoerder van het Zweedse vrachtschip Nabo- land. die in April met zijn vaartuig de Turkse or erzeeboot Dumlupinar over voer, is door het gerechtshof in Tsja- nakale tot zes maanden gevangenis- li straf met aftrek van voorarrest ver oordeeld. Hij is Zaterdag vrijgelaten. Bi.i de ramp zijn negen-en-negentig van de honderd-en-vier opvarenden van de Dumlupinar omgekomen. Na- T' bestaanden van de slachtoffers zullen L' waarschijnlijk een eis om schadever goeding tegen de reders van de Nabo land indienen. De dagvaarding tegen ex-premier Mossadeq, die dezer dagen voor een militair tribunaal zal terechtstaan we gens opstand tegen het regime en te gen de kroon, is thans uitgebracht. Hij wordt ervan beschuldigd, dat hij de ontbinding van de volksvertegenwoor diging en de afzetting van de sjah na streefde. weigerde af te treden toen de sjah hem ontsloeg en de tegen de vorst gerichte demonstraties niet heeft tegengegaan. Voor dit alles wordt de doodstraf geëist. De Franse maarschalk Alphonse Juin heeft te Brussel verklaard, dat twee nieuwe garanties als aanvullende pro tocollen moeten worden opgenomen in het verdrag inzake de Europese ver dedigingsgemeenschap. Zo moeten de ondertekenaren zich uit de gemeen schap kunnen terugtrekken, indien de Duitse politiek het risico voor een oor log met de Sovjet-Unie extra groot zou maken. Verder geleidelijk en niet plotseling dienen te geschieden. Elf Duitse generaals zijn Zaterdag uit Russische gevangenschap in Duits land teruggekeerd. Zeven hunner zijn opgenomen in het doorgangskamp Friedland bij Goettingen. Twee bleven in Oost-Duitsland. twee in West-Ber- lijn. Zij verklaarden, dat er in Russi sche kampen nog ongeveer honderd veertig generaals verblijf houden, van wie er binnenkort waarschijnlijk ze ventig zouden worden vrijgelaten. De heer G de Clercq. de voorzitter van do A /RO, die 13 Augustus is opge nomen m het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, heeft Zaterdagmorgen dit ziekenhuis verl. ten en zijn wert am- heden in de A RO-studio hervat. Zoals bekend is ziin linkerbeen hoven de kni" geamputeerd en de A VHO-voorzitter oefent zich thans in het lonen met een r.nndprothese. welke na omstreeks een half jaar vervangen zal worden door een kunstbeen. Prins Oscar Bernadntte. broer van wiilen kuning Gustaaf V van Zweden eu de vader var. willen graat Folke Ber- r.adotte. Is M laar oud te Stockholm overleden Hit wiidde zich aan gods dienstig en humanitair werk UOLONEL Simbolan heeft voorts een overzicht gegeven van de toestand in Atjeh. Uit zijn uiteenzettingen blijkt, dat de opstandelingen tussen 20 en 27 September voortdurend aanvallen heD- ben ondernomen op de plaatsen langs de Oostkust van Atjeh. Uit het Zuiden, nl. uit Langsa, rukken thans eenheden van het leger naar het Noorden op. Deze hebben Bireun bereikt. Eenheden, die uit Kotaradja naar het Zuiden trek ken, zijn in Seulimen aangekomen. Het gebied tussen deze beide plaatsen is nog in handen van de opstandelin gen. Het leger controleert de spoorlijn tussen Langsa en Kotaradja. Aan de Westkust heeft het leger alleen de ge bieden rondom Meulaboh en Tapaktuan onder zijn gezag en in Midden-Atjeh alleen de streek van Kotatjane. De mo biele brigade heeft Takingeun in Midden-Atjeh opgegeven. Tot op heden zijn 350 opstandelingen gedood en vijfhonderd gevangen ge nomen. Het leger verloor zeven doden zeventien gewonden en acht en negen tig deserteurs. Het aantal slachtoffers onder de bevolking is onbekend. De politie te Medan heeft de berich ten tegengesproken, volgens welke er plannen zouden hebben bestaan orh president Sukarno tijdens zijn bezoek aan de sportweek aldaar te ontvoeren. TWEE BRITSE conservatieve bladen veronderstellen, dat Churchill op nieuw zal proberen, tot een Vier- mogendhedenconfercnti- tc geraken, nu de Sovj'et-Unie in feite de eerste voorstellen dienaangaande van de Wes telijke mogendheden heeft verworpen. Volgens de Daily Telegraph hoopt Churchill een manier te vinden, waar door men uit de door de Russische weigering geschapen impasse zal kun nen komen. Het is de vurige wens, al dus het blad, dat Anthony Eden met hem de eerste stappen zal onderne men om dit doel te geraken. Volgens de politieke correspondent van de Daily Mail is de bekendmaking van Churchill, dat Eden heden zijn werkzaamheden als minister van Bui tenlandse Zaken zal hervatten, de voor bode van een nieuwe grootscheepse poging, om Rusland tot besprekingen op het hoogste niveau te brengen. VAP1TE1H JAMES VERDIN van de Amerikaanse marine-luchtvaartdienst heeft, het wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen op een gesloten circuit van honderd kilometer verbeterd. Hij heeft met een Skyray-straaljager 1212 kilo meter per uur gevlogen. Het oude re cord stond met 1186 kilometer op naam van de Britse piloot Mike Lithgow, die het op 25 September jl. met een Super marine Swift boven Libye vestigde. j^INNEN vijf uur na het verlrek is Zaterdagavond kort na zes uur de superconstellation „Proton" van de KLM, waarmee o.a. mi nister-president dr W. Drees en minister mr J. Algera naar Zuid- Afrika vlogen ter gelegenheid van de eerste vlucht van de nieuwe superconstellation op dit traject, wegens een ernstige motorstoring op Schiphol teruggekeerd. CVEN voorbij Frankfort liet een der motoren verstek gaan, waarna on middellijk weer koers werd gezet naar de Amsterdamse luchthaven. Gister morgen om even voor twaalven is in plaats van de „Proton" de superconstel lation „Nucleon" zijn eerste reis naar Zuid-Afrika begonnen. Ook nu bevon den zich de ministers dr Drees en mr Algera aan boord, alsmede de com missaris van de Koningin in Zeeland, jhr dr A. F. C. Casembroot die aan Zuid-Afrika de dank van de provincie Verwachting tot morgenavond: HIER EN DAAR LICHTE NACHTVORST Overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Matige tot zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Koude nacht met hier en daar lichte nachtvorst, overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Dinsdag: Zon op 6.49, onder 18.07 Maan op 5.13. onder 17.10 Zeeland gaat overbrengen voor de ver leende hulp na de watersnoodramp. De beide ministers hebben behalve een di recte uitnodiging van de KLM ook ten reeds van vorig jaar daterende uitnodi ging van de Zuidafrikaanse regering om haar gast te willen zijn. Op 14 Oc tober worden de beide ministers in Nederland terugverwacht. De „Nucleon" zal op de vertraagde heenreis enkele tussenlandingsplaatsen niet aandoen, waardoor de machine niet zo heel veel later in Johannesburg zal kunnen aankomen. Oo- de supereonstella'ion „Neutron" kwam Zaterdag met een vertraging van elf uur uit New York op Schiphol aan. omdat het toestel kort na het vertrek wegens het weigeren van een motor moest terugkeren. Aan boord bevond zich de burgemeester van Amsterdam, mr A. J. d'Ailly, die veertien dagen in de Verenigde Staten en Canada is ge weest. Mevrouw Algera, mr J. Algera, minister van Verkeer en Water staat, mevrouw Drees, dr W. Drees, minister-president en jhr mr A. E. C. de Casembroot, commissaris der Koningin in Zeeland, bij het (echte) vertrek van de eerste Super-Con- stellation van de KLM naar Zuid- Afrika, Ongeveer een millioen Berlijners zijn Zaterdag uitgetogen om hun burge meester, prof. dr Ernst Reuter, delaat- Li eer te bewijzen. Honderdduizenden stonden langs de route geschaard, die de stoet volgde naar het kerkhof van Zehlend f in Zuidwest-Berlijn. Op de lijkkist lagen de stadsvlag en de alpino muts, die de burgemeester altijd droeg. Achter de lijkkoets reden acht wagens met bloemen. Onder meer voerden president Heus: van West-Duitsland en Otto Suhr, de voorzitter van het stedelijke parlement aan de groeve Let woord. Erepelotons van vijftig Britse, Franse en Ameri kaanse soldaten van het geallieerde gar nizoen in West-Berlijn losten saluut schoten. Vele Duitse en geallieerde autoriteiten woonden de plechtigheid bij. De dienst Rijksstoompontveren van de Rijkswaterstaat heeft verklaard zich genoodzaakt te zien de vierde Velser pont, die gedurende de zomer maanden de verkeersproblemen bij de passage van het Noordzeekanaal te Veisen hielp oplossen, met ingang van 9 October uit de vaart te nemen. Dit besluit is voor een deel veroor zaakt door de omstandigheden, dat het pontmateriaal van de dienst reeds sinds de 6e April van dit jaar onaf gebroken aan het werk is geweest, waardoor men geen enkele grote re paratie heeft kunnen doen uitvoeren. Geen enkel schip heeft in die tijd gedokt en er konden evenmin ketels gekeurd worden. De pont van het veer bij Buitenhuizen is bijvoorbeeld dringend aan een grote beurt toe. De buitendienststelling van de vierde pont duurt tot nader order, zo is van de zijde der Rijkswaterstaat medege deeld. De dezer dagen overleden burge meester van West-Berlijn, prof. dr Ernst Reuter, op zijn doodsbed. De Russische autoriteiten hebben het voorstel der Westelijke mogendheden om de passen voor het verkeer van Duitsers tussen Oost- en West-Duits- land af te schaffen, verworpen. Zij me nen, dat deze kwestie moet worden ge regeld door de regeringen van beide landsdelen. Contact tussen Oost- en West-Duitsland over deze kwestie zal naar hun wijze van zien een eerste stap zijn op de weg naar oplossing van an dere dring mde problemen aangaande de eenheid van Duitsland. De Westelijke mogendheden menen, dat de passen, die in 1945 door de be zettende mogendheden zijn ingevoerd, ook door deze dienen te worden afge schaft. Zij voelen bovendien niets voor contact tussen Oost- West-Duitsland, aangezien zij het Oostduitse regiem weigeren te erkennen. J)E INCIDENTEN in de gevangenkampen in de neutrale zone von Korea hebben bij de Zuidkoreaanse regering zeer veel kwaad bloed gezet. Zoals men weet zijn de Indische bewakers verleden week een paar maal met geweld van wapenen opgetreden tegen demonstrerende gevangenen. Hierbij vielen vier doden en tien gewonden. Zuid-Korea heeft thans gedreigd, de strijd tegen deze militairen te zullen aan binden, wanneer zij niet ophouden met hun slechte daden jegens anti communistische gevangenen. De Zuidkoreaanse Nationale Vergadering heeft een speciale commissie benoemd, welke een onderzoek naar de incidenten moet instellen. Van Indische zijde is te Panmoendjon verklaard, dat de Verenigde Naties verantwoordelijk zullen worden gesteld voor alle eenzijdige handelingen door de Zuidkoreanen tegen de Indische bewakingstroepen. WEEL c'.itiek heeft de Zuidkoreaanse regering ook op de handelingen der neutrale repatriëringscommissie, welxe volgens haar regelen heeft opgesteld in feite neerkomend op gedwongen terug zending van gevangenen die niet naar communistisch gebied willen terug keren. In dit geval wordt het protest gesteund door het opperbevel der Ver enigde Naties. Dit heeft dezer dagen bij de voor-itter der repatriëringscommis sie. de Indische generaal-majoor Thi- maja, geprotesteerd tegen het feit, dat de commissie aan de gevangenen had medegedeeld, welke rechten zij krarh- tens de bestandsovereenkomst hadden. In wezen werd er bij de gevangenen eerder op aangedrongen hun verzet tegen de terugzending naar communis tisch gebied op te geven dan om een vrije keus te doen. NADAT Zaterdag gemeld was, dat de Australische piloot Oates, die met een Mosquito op weg was naar Londen om deel te nemen aan de Christchurchrace, een nood landing óp zee had gemaakt, werd later bericht, dat Oates en zijn medebestuurder veilig en wel op een der Andamanen (een eilanden groep in de Golf van Bengalen) zijn aangekomen. Hun vliegtuig werd vernield. De andere Mosquito, welke voor de snelheidsiace had inge schreven, is Zaterdag uitgevallen, omdat de bestuurder geen „spon sor" kon vinden. In de snelheidswedstrijd zijn nu nog, slechis vijf Canberra- bommenwerpers overgebleven. QVFT?I(-tümc; dp R L e). naar streven om te voorkomen, dat z;ch tijdens de grote race incidenten zullen voordoen. Vrijwel niets heeft men aan het toeval overgelaten: op alle eventu aliteiten is men voorbereid. In feite is ppr drievoncïjop roiit.e ot) nr»ni<»r pezet Op alle stopplaatsen van deze ro i'es heeft d<i directie van de KLM speciaal personnel gedetacheerd en talloze on derdelen laten deponeren. Voorts heeft menop alle vliegvelden, waar men mc- gelij r zou kunnen landen een speciale ONBEWAAKTE OVERWEG EIST DODE. Zaterdagmiddag is op de onbewaakte overweg in de Veenweg te Apeldoorn c.e bb-jarige mevrouw J. D.F. uit Anelrionrn met haai rijwiel .„r een electrische trein gegrepen Het slacht offer werd enige tientallen meters meegesleurd en werd op slag gedood. KLM-employé op de verkeerstoren ge plaatst, die zonodig bij het binnenlood sen assistentie kan verlenen. De Lift- master vliegt, zoals altijd, op benzine met een hoger octaangehalte dan ge bruikelijk is voor andere typen. Op en kele plaatsen van de route zal de Ame rikaanse Marine Luchtvaartdienst tech nische medewerking verlenen. Dat ook de belangstelling van de pbilatelisten voor de vlucht van het KLM-toestel zeer groot is, mag wel blijken uit het feit, dat tot nu toe reeds 60.000 envelop pen voor de heenreis en 30.000 voor de retourvlucht zijn gepost. De secretaris-generaal van het In donesische ministerie van Voorlichting, de heer Ruslan Abdulgani, is gisteren per vliegtuig uit Djakarta in Nederland aan gekomen. De heer Abdulgani, die ook enige dagen in ons land zal verblijven, zal gedurende ongeveer twee maanden verscheidene Europese landen bezoeken. Thimaja heeft nu geantwoord, dat de gevangeren, voordat zij onder de hoede der Indische troepen waren gesteld, door een belanghebbende partij ver keerd waren ingelicht over een aantal zaken, zodat hij het nodig had geoor deeld, een nieuwe uiteenzetting te doen geven. Overigens is gebleken, dat Thi maja eveneens op sommige punten on juist ingelicht is geweest. Officieel moet de voorlichting van de gevangenen nog steeds beginnen. Deze moet op 24 December voltooid zijn. Wie dan nog niet naar communistisch ge bied w'' kan gaan waarheen hij wil. Vier gewonden en twee zwaar geha vende automobielen zijn het resultaat van een aanrijding, die zich gisteren op de Rijksweg I bij de Karnemelksloot te Naarden heeft voorgedaan. De 53- jarige heer K uit Driebergen haaide onder het passeren daar waar de weg van vier in drie banen overgaat te ver naar links uit en kwam in botsing met een „stationcar" van de Rijkspolitie, die in tegengestelde richting reed. In de eerstgenoemde wagen brak de bestuur der een arm, zijn vrouw beide benen. De echtgenote liep bovendien nog een schedelbasisfractuur op en haar schoon zuster hoofdwonden. Zij zijn alle dria naar het Diaconesseziekenhuis te Naar den overgebracht. In de politie-auto werd een inzittende eveneens aan het hoofd gewond. Op de Herenweg te Noordwijk is Za terdag de 16-jarige D. B. uit Noordwijk van achteren door een auto aangereden. De autobestuurder is na het ongeval doorgereden. De j'ongen werd door voorbijgangers gevonden en moest m*t ernstige verwondingen naar het ac le- misch ziekenhuis te Leiden worden ver voerd. De politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk betreft het een huurauto. Van de bestuurder ontbreekt voorlopig elk spoor. In de ledenvergadering van Zater dagmiddag heeft het bestuur het later uitschrijven van deze vergadering gemotiveerd met de mededeling, dat door interne moeilijkheden de balans niet tijdig kon worden samengesteld. Daardoor kon aan de statutaire ver plichting de vergadering reeds in Augustus uit te schrijven niet worden voldaan. Medegedeeld werd, dat de boeren en ook de melkleveranciers van „De Ommelanden" over het gehele boekjaar, ondanks du staking, toch nog een nabetaling krijgen van 1,3 per kg. melk IJE OUD-DIRECTEUR van de coöpe ratieve melkproductenabriek „De Ommelanden" te Groningen, de heer F. de Boer, is Zaterdag in een langdu rige algemene vergadering van de ie den van „De Ommelanden" met een grote meerderheid van stemmen defi nitief tot directeur van de fabriek ge kozen. Na de regeling, welke door het bestuur van „De Ommelanden" met de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond is getroffen, zijn thans ook de interne moeilijkheden in het „Om melanden"-bestuur en in de bedrijfs leiding opgelost. Het conflict van „De Ommelanden", dat ruim derlien maan den heeft geduurd, behoort thans tot het verleden. De heer F de Boer zei, dat de hui dige positie van „De Ommelanden" zeer gunstig is. Er zijn weer talrijke leveranciers en leden bijgekomen. Ten cpzichte van de export meende de heer De Boer de toekomst van „De Omme landen" met een gematigd optimisme tegemoet te kunnen zien.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1