Vrouwelijk deel van vergeten categorie kiest een garderobe as 25 jaar ierij STE NIEUWS SASKIA Neger-prinsesje cadeau Losse rolkraag mUMATIEK,SK2z Als de bladeren vallen.... p kreeg extra uwvolume nmigratie in ;ralië succes van Nederlandse urnalisten BLOEMEN VOOR DÉ PRESIDENTE DOOR GHISLAINE FICK KREEG EEN Vreemd geschenk voor enige Nederlandse mannequin bij Parijse haute couture De weigering vergde veel diplomatie en charme ïU ro Brei zelf eens een KlOOSTEBBAtSFM ij de huldiging, die haar o gistermorgen in het er van de hopman, resp, r de korte plechtigheid groepsleider van de Ken< lij 25 jaar geleden als pad- „welpje Just" toe tot de dsdien velerlei functies in •aining van welp via gids, r hopman en groepsleider, ovenvermelde groep. In het ADC Verkenners. dankte hem voor het vela r de padvindersbeweging n; hij sprak de hoop uil Van Dijk nog vele jarea n de padvindersjeugdbevj. nnen blijven werken. :ommissaris P. H. L. Nieu. bracht de dank over van voor de steun die hopman :eds geeft als ADC. De heer racht als voorzitter van dl issie de gelukwensen over imissie. Een en ander ging n het aanbieden van enke- :n. is zelf zeide dankbaar ver. door deze huldiging. Hij dank aan zijn ouders dia iadvindersspoor hadden ge volgen van dit spoor, al. eft mijn leven geleid en even, en het was mij een steun bij het overwinnen ■.heden. loort zegt het voort" werd plechtigheid besloten. tste raadsvergadering- deelde mede, dat aan de gemeente uwvolume voor vier wonin» rekt. B. en W. stelden voor woningen aan de woning- toe te wijzen en twee aan uit de gemeente. Hollandse Vereniging tot be- Tuberculose zal een nieuw te Alkmaer stichten. >edragen f 144.000,—, waar- >ijdrage aan de gerrieente Voor nader advies werd handen van B. en W. ge- jens kwam aan de orde een de D.U.W.-premie voor wo- or Hoord-Holland niet meer Van het P.E.N. een t het bereid is zes onren- en in de gemeente op het Aan de woningbouw een crediet- van f 22.000,- oor de bouw van twee wo- de vier reeds gebouwde wo- n aan de woningbouwver- [en overgedragen. De heer ituigde zijn erkentelijkheid ewerking van het gemeente- 1 van de woningbouw- en behoeve van bouwterrein H. Smit een ruiling van i plaats hebben. Aangeboden roting 1954, deze zal in co- ingen nader worden beoor- commissie van advies in* woonruimte werden her- J. Blom, C. Jonker, S. G. van Maarleveld en C. de sprak de heer Tuijn» 'redenheid uit over de be- n de voorzitter tot het ver extra bouwvolume. De heer de slechte verlichting aan van de brug Huigendijk, Dat echter tot de gemeente d. Nederlandse journa- ans in Australië vertoeven, laag te Adelaide onder ard dat het Australische >rogramma een succes kan emd. Zij waren echter van de immigranten vlugger ntra moeten passeren. VULKAAN WERKT in MiHarn. on het eilann de baai van Tokio, werk' De jongste uitbarsting kaan dateert van Februari en daarbij talrijke doden en te betreuren. De Kiha- een trieste faam verwor- r vele zelfmoorden, die er, wereldoorlog, werden S=' flOEWEL de vrouwelijke jeugd tegenwoordig ten opzichte van de mode gelukkig niet meer tot de vergeten categorie behoort berei ken ons toch nog vaak vragen van moeders in de vorm van: Wat draagt de jeugd het liefst en wat is het meest practische? Deze twee vragen zijn uiteraard nauw met elkaar verbonden en daar onze eigen ervaringen uit die tijd niet meer up to date zijn, hebben ive het antwoord gezocht en gevonden bij de jonge generatie. Waaruit zou minimaal de garde robe van een jong meisje moeten bestaan? Allereerst moet er kleding zijn voor iedere dag, naar werk of school te dragen. Belangrijk is het om je aan een vast kleurenschema te houden en daar niet van af te wijken, ook al is het nog zó ver leidelijk. QNZE MEISJES nu kozen: Effen grij ze, marineblauwe of donkergroene rokken, als extra een schotse ruit (1), gecombineerd met een geruite wollen sportblouse, enige wollen truien, waar bij een handgebreide van dikke sport- wol met een hoge rolkraag, en een tot op de heupen vallend vest met lage mouwinzet. Een jong meisje kan heel plezierig het leven door met alleen blouses, trui en en .rokken zonder iets van haar zelfvertrouwen ten opzichte van haar uiterlijk in te boeten. Wat de jurken betreft, zijn er tegen woordig alleraardigste modellen onder verschillende namen als „mademoisel le", „Little Lady" enz. in de handel, namen die bewijzen dat men veel aan dacht schenkt aan de garderobe van de bakvis. Uiterst practisch zijn de overgooiers en de uit verschillende delen bestaan de jurken, de z.g. separates, waardoor het mogelijk is zonder veel kosten ver schillende toiletjes samen te stellen. Voor schoolfuifjes namen we een zwart fluwelen overgooier (2) met moderne boothals waaronder het meis je een pullover v«i fijne witte wol draagt; een blouse van gestreepte rose taftzijde is dan voor een nog fees telijker gelegenheid. Ter afwisseling van de rokken en truien „wénsten" onze meisjes nog wel graag een paar gezellige wollen jurken, met ruime klokrokken, waaronder ze een onder jurk van fijn wit katoen (3) dragen, wat de rok van de jurk het gewenste ruimte-effect geeft. Bij de gladde jurk van kleurig tweed (4) maken ze zelf de ingebreide schouderpas. Het dansjurkje voor het eindbal is van zachtgrijze taftzijde (51, de rok is op heuphoogte aangerimpeld, terwijl de taille door een ceintuur van zacht- rose satijn is aangegeven. VOOR DE koude winterdagen? Als het moet kan de regenmantel een wollen Voering krijgen en het sportieve korte manteltje met capucnon (61 is ideaal voor dé fiets. Als je een nieuwe lange broek aan mag schaffen, neem er dan een die nauw is om de enkels. De wijde slobberpijpen zijn niet flat teus. Er zijn heel aardige modellen met omgeslagen boord en er zijn er ook die onder aan de nauwe pijp een split hebben terwijl twee elastiekjes om de voet heen gelegd, maken dat de broek stevig om het been heen sluit. Vobr degenen, die een lange wintermantel willen kopen, kiezen we een Ameri kaans schoolmeisje als voorbeeld; grappig is het zelfgehaakte mutsje van grove zwarte wol, terwijl ook de hand schoenen gehaakt zijn (7). Een Frans kantoormeisje koos voor haar werk deze keurige mantel van tweedstof met een fluwelen kraagje. Verdere attributen? Kies als been bedekking Nylons of neem die leuke wollen ribbelkousen, die de winter sportliefhebbers uit Oostenrijk meege nomen en werkelijk alleraardigst staan bij een paar sportieve leren schoenen. Wat de schoenen betreft, een paar laag gehakte insteps, een paar waterdichte sportschoenen of laarsjes en een paar dansschoentjes met fijn leren bandje, deze laatste bij voorkeur zwart. HENDRINE MOCHT U voor het komende seizoen een bescheiden begin willen ma ken met datgene wat ik zou willen noemen; „Belangstelling Buitens huis" dan kan ik u het volgende met warmte aanbevelen. Er is niets voor nodig dan een leeg schrift, een pot stijfsel, een schaar en een speur neus. schrijft op het etiket: „Vrou wen van Betekenis" en daarna snuf felt u een winter lang alle kranten en tijdschriften door die onder uw bereik komen (zelfs het pakmate- riaal) van vishandelaar en groente boer). En elk bericht over een vrouw die zich op enig gebied, van huishou den tot hogeschool, heeft onderschei den, knipt u uit en plakt het in uw verzamelcahier. Ik voorspel dat het een liefhebberij is waarmee u, een maal begonnen, niet meer kunt op houden. En die u daarenboven in mistroostige ogenblikken van twijfel aan eigen kunnen op een allerple zierigste manier opfleurt. Mag ik u dan voor deze verzame- ling-in-aanbouw het allereerste por tret offreren? Een pórtret, waar om heen u mijnentwege een vergulde lijst van oprechte nulde mag teke nen: Dat van Vidjaja Laksjmi Pan dit, Wereldpresidente. Want als u het goed beschouwt is zij dat toch feitelijk geworden. Nu India het voorzitterschap van de Vergadering der Verenigde Naties kreeg toegewezen, heeft men, om zo te zeggen, aan haar als aanvoerster der delegatie van India de hamer ter hand gesteld. Dat is een feit om even, verwon derd en opgetogen, bij stil te staan, al hebben de kranten er zich natuur lijk lang niet zo over opgewonden als over de zege van Wout Wagt- mans. Dat behoeft ook niet: opwin ding is de slechtste vorm van hulde. En het stilzwijgend inplakken van haar portret is misschien wèl zo blij vend van waarde. EEN VROUW presideert de vergade ring der verenigde volkeren van deze onrustige aarde. Dat is op zich zelf al uniek genoeg. Maar het wordt ons warm om het hart als wij be denken: wat voor een vrouw. Uiterlijk een knappe, charmante vriendelijke verschijning, bij alle verwesterlijking van wezen trouw aan haar sierlijke nationale dracht: de sari. Men moet, zoals ik eens in Londen, van een Indiase vrouw een demonstratie van die bekoorlijke sjaal-rok-hoofddoek ineen hebben bijgewoond om te beseffen welk een stuk nationale trots, gevoel voor decorum en besef van eigenwaarde er in die dracht verweven zit. Juist in het jaar van de eeuwwis seling geboren, als dochter van de voorzitter der Congrespartij in In dia, groeide dit mooie intelligente meisje van goeden huize op temid den van het toenemend nationaal zelfbewustzijn en het onverzettelijke streven naar bevrijding van diezelfde partij. Haar oudere broer Pandit Nehroe, naaste medewerker en ver trouwde van Gandhi, ging haar daarin voor. En hoewel zij, naar 's lands wijs, jong trouwde met een advocaat en haar gezin gestadig zag groeien, was haar dat allerminst een beletsel om voor de zaak van haar land en volk een warme belangstel ling te blijven koesteren. Als zij dertig jaar is, begint de beroemde campagne van Gandhi tegen de zoutbelasting: dan treedt zij actief toe tot de nationalistische beweging, en komt prompt twee jaar later in de gevangenis terecht. MAAR vijf jaar later de opmars naar de onafhankelijkheid gaat snel wordt zij gekozen in de Ver gadering der Verenigde Provincies van India, en kort daarop volgt haar benoeming als Minister. Wat bij ons nog een ongehoorde nieuwigheid zo zijn: een vrouw achter de minister tafel, is in dit jonge Oosterse land volkomen vanzelfsprekend. Hare Ex cellentie de Minister van Plaatselijk Zelfbestuur en Openbare Gezond heid: kan men zich moederlijker functie denken? En zij krijgt het onmiddellijk druk met de gezondheid van haar vijftig millioen kinderen, van wie het over grote deel jarenlang, zoals een rege ringsrapport eens uitdrukte, heeft geleefd „op een dieet, waarop rat ten het nog geen vijf weken zouden uithouden". Is het wonder dat zij sterven als diezelfde ratten zodra er een cholera-epidemie uitbreekt? Drie millioen -slachtoffers en een veel te klein getal artsen, ambte naren' ën vrijwillige helpers, vech tend temidden van die zieke en ster vende massa, vertwijfeld en overbe last. Maar Hare Excellentie reist on vermoeid de getroffen gebieden rond, spreekt moed in, organiseert, begrijpt en helpt en moet drie maanden rust houden na het bedwin gen van de epidemie. Het volgend jaar vindt haar met haar man en vele andere congreslei ders opnieuw in de gevangenis. Eerst vijf jaar later wordt zij vrij gelaten. Dan volgt de gestadige op gang van India, eindigend in de Do minion status, met haar broer als Eerste Minister. Zij zelf wordt hoofd van de delegatie van Iftdia bij de Verenigde Naties, en nu, drie en vijf tig jaar oud, neemt zij de voorzit terszetel der' wereld in. En al weten wij dat dit voorzitter schap maar voor de duur van de huidige zitting is toch leggen wij in gedachten een tuiltje bloemen naast de hamer. Niet alleen omdat wij als vrouwen trots op haar zijn. Maar vooral omdat haar levenshou ding de proef op de som is geweest van twee beginselen, die wij vandaag de dag meer dan ooit dringend nodig hebben: liefde tot de vrijheid en af schuw van geweld. (Van onze speciale verslaggever) £)E BIJNA 23-jarige Ghislaine Fick uit Breda heeft in haar jonge leven een belevenis gehad, waarop waarschijnlijk geen andère sterveling ter wereld zal kunnen bogen. Zij kreeg een paar maan den geleden een echt prinsesje cadeau. Een klein hups ding van een jaar of vier, vijf met gitzwarte ogen en nog zwarter kroeshaar. Zij heeft dit geschenk beleefd, maar beslist geweigerd. Maar nog kruipt haar een rilling langs het slanke lijf, wanneer ze eraan denkt, dat ze met die weigering een onbe leefdheid pleegde, die haar mis schien hoogst kwalijk genomen had kunnen worden Maar laten we het verhaal volledig vertellen. Ghislaine Fick is de jongste dochter van het vijf léden tellende ge zin van ir A. L. J. M. Fick in Breda, Het is een bijzonder levenslustige jon gedame, die drie jaar geleden de we reld introk, in Parijs terecht kwam en zich hier vrijwel geheel op feigen kracht een carrière opbouwde als mannequin. Ghislaine Fick is de enige Neder landse jongedame, die zich een voorna me positie veroverde bij de haute cou ture. Zjj is op dit ogenblik één der zes vaste mannequins van Maggry Rouff, en één vqn de niet meer dan tien Parijse mannequins, aan wie alle kwaliteiten éigen zjjn om duizendvoudig gefoto grafeerd te worden voor de wereld modebladen. Juist omdat zij deze fotogenieke kwa liteiten heeft, werd zij uitverkoren om een reclame-vlucht mee te maken van een Franse scheepvaartgroep, die een luchtlijn ging exploiteren tussen Parijs en het Zuid-Afrikaanse Brazzaville. DE REIS naar het donkere werelddeel u bracht haar en haar medereizigers ook aan de Ivoorkust, waar het gezel schap een belangrijk feest bijwoonde van de daar woonachtige negerbevol king. Dat was in Bouaké. De koning van deze bevolkingsgroep zette met veel pracht en praal luister bij aan dit feest en de Franse gasten bewezen deze vorst alle eér, die hem gegeven pleegt te worden. Kennelijk verliep dit alles naar genoegen, want bij het vertrek meende deze vorst het gezelschap de hoogste eer te moeten betuigen, die des lands wijs voorschrijft. Dat geschiedde alzo met een geschenk. Een meisje, één van zijn eigen dochters. Meer eer kon hij deze Franse bezoe kers niet geven. De vrouw is in deze contreien altijd nog een zeer waarde vol bezit. Zij is het werkpaard, en de welstand van de mannen wordt er af gemeten naar het aantal vrouwen, waarover op het land beschikt kan worden. Mej. Ghislaine Fick wist ons te ver tellen, dat de geldelijke waarde van het geschenk naar Ivoorkust-begrippen op vijftigduizend C.A.T.-francs geschat werd. Dat is honderdduizend Franse francs. De moeite van het meenemen dus nog wel waard, zou men zo zeggen. Mej. Ghislaine Fick, in wie het stam hoofd het gehele gezelschap wilde eren. was echter een weinig verlegen met het aanbod. Gelukkig zag zij kans de vrijgevige vorst ervan te overtuigen, dat Parijs een zeer ver verwijderde s'ad was, waarheen men de kleine moeilijk kon meenemen. Haar aangeboren charme en gratie wezen haar daarbij evengoed de weg, als in het moeilijke milieu der Parijse Haute couture. GHISLAINE FICK .Parijs is zo ver... DAN WORDT het tijd, de winter- garderobe in orde te brengen. Laten we dan maar beginnen, zoals Moeder meestal doet, Dij die van de kinderen. De jongedames, die net kleuter-af zijn, zullen wel een nieuw manteltje nodig heb ben en wat staat een tenger meiske aardiger dan zo'n ruim klokkend modelletje? Het vraagt ca. 1.50 m. van 140 breed. Aan het voorpand wordt het rugpand ge knipt, dat daardoor schuin van draad is en mooi klokkend valt. Komt dat echter met Uw stof beter uit, dan kunt u het rug pand ook apart nemen door het patroon langs de stippellijn door te knippen. Een ruitstof is heel aardig, al leen moet u er dan wel op let ten, dat in de achternaad de ruit mooi aansluit. Maar ook een tra vers- of een effen stof zal een keurig resultaat geven. Kraag en zakklepjes (of manchetten) kunt u naar verkiezing zeer goed van fluweel of van bontstof maken. U stikt de voor- en achterpas jes op, waarna u de achternaad or r? RU6<! VOOS DAS 6/t 6dy JAAP 0 S. '.O en de schoudernaden sluit. Hier bij de rugschouders iets inhou den. De voeringzak wordt ingezet en met een klepje van dubbele stof afgewerkt. U paspoileert de knoopsgaten en vouwt het aange knipte beleg naar binnen. De halsrand naait u tussen de dub bele stof van de kraag, die van een linnen inlegsel voorzienis. De bovenmouw op de aangegeven plaats van voren door strijken even rekken en bij het verbin den met de ondermouw de ach terkant even inhouden. De mou wen zet u, over de kop licht in gehouden, in het armsgat. De manchet krijgt eveneens een lin nen tussenlaag. De voering reikt tot aan het beleg. TER AFWISSELING van het shawl tje, brengt de mode deze winter de losse rolkraag om de kraagloze jumper op te fleuren. Ook kan deze „zeemanskraag", waaraan een frónt en rugstukje gebreid wordt, met suc ces in een japon of mantelpakje ge dragen worden, zodat het lijkt of U een hele jumper aan hebt. Materiaal voor het breien van dit prettige kledingstuk: vier breinaal den no. 3 en ongeveer 80 gram mid- deldikke wol. Opzetten! Voor de onderkant van het vestje 80 steken. Brei acht naal den recht heen en weer, brei nu steeds aan het begin en het eind van de pen vier steken recht, terwijl de overige steken in tricotsteek wor den gebreid. Het voorstukje wordt 20 cm. lang, iedere vier cm. wordt er aan weerskanten een steek ge meerderd. Deze meerdering maakt men vóór het geribbelde randje aan de zijkant. Na 20 cm. de nu 90 ste ken in drieën verdelen, de middelste 20 steken afkanten. Linkerhelft. Eer ste pen (halszijde) twee steken min deren, averecht terug breien. Derde, vijfde en zevende pen, één steek minderen. Acht naaiden tricot steek, daarna de vijf steken op dezelfde manier er bij meerderen. Rechter helft in spiegelbeeld van de linker helft. De twintig middelste steken weer opzetten en het rugstukie brei en. Brei dit rugstukje in ovale vorm dat is mooier. Hiervoor bij iedere twee pennen, twee steken minderen terwijl het ribbelrandje van vier steken gehandhaafd blijft. Als het midden van het rugstukje een lengte van 10 cm. heeft, acht naalden recht breien, daarna afkanten. Nu de ste ken langs de hals opnemen, wer kelijk iéder lusje opnemen! dan op de 110 steken met vier naalden het boord breien. Na een lengte van veertien cm. het boord losjes afkan ten. Strijk het breiwerk luchtig aan de achterkant op, onder een vochtige doek- H. R. Uw spit, Uw lendenpijn weg met Akker's Kloosterbalsem, die onder dc huid doordringt en Uw - pijn verdrijft. Spoedig zegt gij: (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3