Pluimveetentoonstelling bij gouden jubileum Doet U ook mee? Jimmy Brown en de Oranjehemden EXCLUSIEVE Advertentie-prijsvraag Uit de Alkmaarse Raad r Nieuws uit F. Kort nieuws uit wijde omtrek AVES bestaat een kwart eeuw CNHV noteerde een beste vangst mmiwnffli—— Op 8 October na 13 uur gesloten iï Solex-club hield een vossenjacht die ongetwijfeld Uw belangstelling zal trekken Marktoverzicht van Purmerend Ter receptie Het herstel gaat n< langzaam AANBESTEDING VAN ZE ARBEIDERSWONINGEN 1 DINSDAG 6 OCTOBER 1953 1 Veel aan de iveg timmeren de leden van de pluimvee- en konijnen- fokkersvereniging AVES niet, maar in November zullen zij dan toch eens van zicli laten horen. Er bestaat voldoende reden voor een mani festatie als de provinciale pluimvee- en nationale konijnentenloonstel- Jing, die van 13 tot en met 13 November in de NACO-garage aan de Dijk wordt gehouden, want daarmee wil AVES haar vijftigjarig bestaan her denken. Reeds heeft men 800 inzendingen kunnen boeken en dat be tekent dus. dat men over de duizend kippen, konijnen, duiven en kleur en zangvogels kan verwachten. Zij zullen in Alkmaar voor de keur meesters worden gebracht en biet hun praedicaten krijgen, die voor de fokkers van zoveel belang zijn. Deze beoordelingen toch zullen uit wijzen of de fokkers hun werk goed hebben gedaan of dat zij toch niet liet zuivere ras hebben weten te verkrijgen, waarnaar zij hebben ge streefd. Voor de fokkens heeft een dergelijke expositie dus grote betekenis en stel lig, zou AVES in het verleden wel meer tentoonstellingen hebben georga niseerd als daar niet het altijd weer kelend probleem was van het tekort aan expositieruimte. Alkmaar mist nu eer^maal een groot gebouw, waarin zo iets zou kunnen worden ondergebracht. Het is al tot in den treure opgemerkt, •maar daarmee zijn de verenigingen niet uit de misère. De laatste exposi tie, werd vijf jaar geleden gehouden in de Korenbeurs. Toen deze aan de Nederlandse Wolfederatie werd ver huurd betekende dat tevens een streep onder de pluimveetentoonstellingen. De leden van AVES hebben sinds dien een gastvrij onderdak gevonden bij gelukkiger verenigingen in de om liggende steden. Zodoende hebben zij toch hun clubkampioenschappen kun nen houden. Dit'jaar was de situatie in verband met het gouden jubileum anders. Men wilde het koste wat het kost, een eigen expositie hebben en daarin is het bestuur' geslaagd dank zij de medewerking van de NACO, die bereid *bleek. de autobussen van de zomerdiensten, die 's winters aan de Dijk staan, tijdelijk ergens anders te stallen. In deze garage van vierhon derd vierkante meter zal in November het grote festijn plaats vinden. Er zijn tal van ereprijzen ontvangen. Zo stel de de gemeente AlkmE ïr een gouden medaille beschikbaar en er worden nog meer waardevolle onderscheidin gen verwacht. AVES, de naam van de vereniging is ontleend aan die van een voor historische vogel omdat de oorspron kelijke naam „Alcmaria" geen goed keuring verkreeg, verkeert thans in gezonde positie. Zij telt 73 leden en dat is in het verleden wel eens anders geweest. De heer S. G. Groot, het oud ste'lid, dat al meer dan veertig jaar aan de vereniging is verbonden weet daaTvan mee te praten. Hij is zijn club trouw gebleven in de diepste depres sies; toen AVES nog slechts drie leden telde. Naderhand is dit aantal weer gestegen en ook wéér gedaald en het is verheugend te constateren, dat met haar vijftig-jarig bestaan de vereniging een bloeiperiode doormaakt. Op de clubbijeenkomsten worden ervaringen uitgewisseld en soms komt er een keurmeester, die een lezing houdt over een of ander onderwerp, dat natuur lijk op de fokkerij betrekking heeft. Van beltng is ook de onderlinge koop- en verk^opcent rale, waar de leden on der elkaar hun dieren kunnen uitwis selen, zodat zij tegen ni<§t al te hoge kosten toch fris bloed in hun dieren- Onder zeer grote belangstelling von ZaZlcrdagavo id in Café ..Tom" de prijs uitreiking plaats vari de najaarswed- strijd van liet Centraal Nederlands Hen gelaars Verbond Afdeling Alkmaar, waaraan door 175 mail was deelgeno men Kr werd een flinke vangst geno teerd. Dzze was Zaterdag 80 baarzen bo ven de 16 c.M., en op Zondag 302 baar zen. boven de 16 c.M. In totaal werden er 52 baarzen boven de 22 cM, gevangen. Grootste baars Zaterdag 24.4 cM. Groat- ste baars Zondag 29.4 cM. Ie prijs ZaZterdag J. Dokter, tevens grootste baars (totaal 7 stuks), 2e prijs Zalerdafg L. Jager 7 stuks; 3e prijs Za terdag J. Koo.v 6 stuks. Totaal 12 prijzen. Ie prijs Zondag P. R. Rusch 11 stuks, tevens grootste baars; 2e prijs Zondag H. Scholten 8 stuks; 3e prijs Zondag H. Le.vcn 7 stuks. Totaal 36 prijzen. fn totaal werden 73 poedels gevangen, waarvoor een bedrag van f 3.65 in de jeugdkas werd gestort. Door de voorzitter werd nog medege deeld. dat er binnenkort een wedstrijd tvordt gehouden ten bate van de Stich ting Alkmaarse Be jaardenzorg. WIJZIGINGEN IN POSTDIENST OP 8 OCTOBER Op 8 October zullen de loketten van de postdienst te 13 uur worden gesloten. Ditzelfde is het geval met de agentschappen Houttil en Nic. Beetskade.die zowel voor de post- als de telegraafdienst na 13 uur gesloten zullen zijn. Op het hoofdpostkantoor blijft de telegraafdienst ongewijzigd. De tweede bestelling en de buslich- ting van 19.30 uur komen op Donder dag te vervallen en kwitantie-invorde ring zal op deze dag niet plaats vin don. Busrechthouders kunnen hun cor respondentie op dezelfde uren als op gewone werkdagen afhalen i Artvertpntp in? Med.x zijn onze magazijnen stapel kunnen krijgen. Want de fok kerij stelt de liefhebbers voor hoge uitgaven. Zij beschouwen hun werk echter niet als winstobject en vooreen hobby heeft men meestal wel wat over. Daarom ook kan de sportfokkerij in stand gehouden worden. Al '*et pluimvee, dat volgende maand in Alk maar wordt aangevoerd zal moeten worden ingeënt tegen de pseudo-vogel- pest. Een verplichting tot enten van de konijnen is nog niet afgekomen, maar wel zal het bestuur volgende week de leden in de gelegenheid stel len hiertoe over te gaan. Men wil op alle onaangename verrassingen voor bereid zijn. De Alkmaarse Soiexclub" hield gis teravond voor zijn. leden en genodigden een geheugen-vossenjacht, waaraan 20 leden deelnamen. In een bepaald ge deelte van de stad bevonden zich drie vossen" van wie de deelnemers een spreuk te weten moesten komen. De uitslag luidde: 1 mevr. Rempt, die in 29 min. alle 3 vossen en de spreuk wist uit te vinden; 2 de heer Wessels in 41 min., idem; 3 de heer Brul in 44 minuten. Hierna werd een geanimeerde verga dering gehouden waarin besloten werd toe te treden tot de „Nederlandse Brom- fietsbond" en b-ij voldoende deelname een veiligverkeercursus te houden voor alle bromfietsberijders. De volledige ploegen In aansluiting op ons bericht van gisteren over de prestaties van de wie lervereniging Alcmaria in het Molen - tornooi, laten wij hieronder de volle dige ploegen volgen. De amateursploeg, die tweede werd, bestond uit J. Otten - bros. K. Slot, J. Rol, D. Edelenbosch, W. Niepwland en J. Bloedjes. De Nieu welingen waren: M. Hoogschagen. K. de Groot, G. Veenstra, J. Ooievaar, C. Zandbergen en P. Duin. Deze ploeg werd vierde achter Kennemerland. dierenbescherming Ontvangen collecte en verkoop propa- ganda-tent Stenenbrug f 44,12, van mevr. v. M te Heiloo f 2,50, mevr. S. v. A. te Egmond f 5,mej. v. M. f 10,mej. L. f 1,—, van Kees f 0,75, mej W. f2,50. Dierenvriendin f 2,50. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat 36, tel. 2515; penningmees- teresse mej. Hagedoorn, Graaf Jankade no. 3, giro 493727. cc O cc O PORTRETTEN PORTRETTEN PORTRETTEN PORTRETTEN In het nummer van morgen brengen wij een ■o O O 73 I 73 m 106. Fluitend reed Jimmy near huis terug en nog voor zevenen sloot hij zijn deur ai weer open. Miebet kwam hem dadelijk tegemoet. „En m'neer Brown?" vroeg zij dood-nieuwsgierig, „hoe was 't? Hebt u die kerels ont moet?" Jimmy schudde zijn hoofd. ..Het was net zoals ik je 't gezegd had. Miebet", zei hij. „Ik had mij dit ritje naar het park kunnen besparen, maar ik heb er mij in elk geval van kunnen overtuigen, dat left zover mijn theorie juist is. Schenk me nog maar gauw een kop thee in en dan ga ik er vandoor. Ik moet vanmorgen naar Utrecht en hoe laat ik terug zal zijn,, valt zelfs bij benadering niet te zeg gen". Miebet deed wat haar gezegd werd. „Gaat u alleen naar Utrecht, m'neer?" vroeg zij. „Ja, alleen", ant woordde Jimmy. „Dat wil zeggen met de hond Henkie, maar als alles goed gaat, dan kom ik niet alleen terug, want dan breng ik Jackie mee....!" Miebet's mond viel wagenwijd open, toen zij dit hoorde. „Oh. m'neer Brown!" riep zij uit. „Als dat nu eens waar mocht zijn. Gelooft u wérkelijk, dat u Jackie vandaag mee terug zult nemen?" Jimmy iceek Miebet naden kend aan. ,AIs de vork in de steel zit, zoals ik dénk", antwoordde hij, „dan maak ik een goede kans". Toen greep hij de riem van Henkiede speurhond, maakte deze vast aan de halsband van het dier en verliet het huis. Jimmy wandelde op z'n gemak naar 't station, want de trein naar Utrecht vertrok eerst om drie minuten over half negen. PORTRETTEN PORTRETTEN PORTRETTEN PORTRETTEN Schaakclub VVV Maandagavond werden bij VVV de partijen voor de onderlinge wintercom petitie met animo gespeeld. Niet minder dan 30 partijen werden gespeeld ver deeld over zeven verschillende groepen. De uitslagen waren: Hoofdklasse:: A. v. d. Tak-C. Wouter- 01; de partijen A. Beemsterboer-P. Hoekstra. A. Tegel-D. Appel Jr, W. Kwak-E. G. Kayser werden afgebroken, terwijl de partij P. Seewald-J. de Ruy- ter werd uitgesteld. Ie Klasse: J. dc Waal-G. Groenewoud 01, mej. C. Bouwman-A. Haksteen 10, P. v.d. Struys-G. Boon 01. G. v. Brenk-A. Schaaps 01, A. Vis-D. Ap pel Sr. afgebr. 2e Klasse: F. Hol-Bastiaanse 10, F. Helder-C. Rus !41/>de partijen J. Schuurman-P. Holzmann. P. Groenen- berg-F. Bosch en T. Zanen-L. Nijman werden afgebroken. N. Breebaart-H. Verhoeven 1—0, J. Fontein-G. Sneek 0—1, L. de Leeuw- C. de Jong' 01, F. Elzinga-P. Blanken- daal 01,. C. "Schaaps-C. de Jong 01, C. Schaaps-J. Dijkman afgebv. 3e Klasse: J. de Wolf-F. Schultr 01. J. Moedt-J. Sterken 10, J. Bakker-R. Zaal afgebr., J. v. Ekereii-P. Genee 01, I. Wortel-P. Ooyevaar 1--0. AUTO GETORPEDEERD Een trekker met oplegger, die gis termorgen op de Achterweg achteruit reed, tropedeerde bij deze manoeuvre een geparkeerde personenauto. De wa gen werd vrij ernstig beschadigd. De raad van Oosthuizen is aan het goochelen geslagen. Met het raadhuis is hij niet meer tevreden. Het huis van de burgemeester is veel mooier en be ter en dus moet de burgemeester er uit. De burgemeester vindt dat niet zo erg, nu de raadsleden hebben aangeboden voor hem een nieuwe ambtswoning te bouwen. Hei raadhuis zelf wordt tot (ander) woonhuis verbouwd. Wij vra gen ons af of Gedeputeerde Staten deze „kronkel." in een gemeente van 1100 zielen met de mantel der liefde zal willen bedekken. Maar niet alleen raadsleden houden van grapjes. Ook Esperantisten zijn er gevoelig voor. In Zaandam heeft de esperantist-conferencier Wim Theeu- wis in ..De Nieuwe Karseboom" een voorstelling verzorgd. Alle Japanners. Honoloelianen. Eskimo's en Boeg'ine- zen die aanwezig hadden kunnen zijn hebben hartelijk gelachen De Zaanstreek verrast ons overi gens steeds weer met nieuwe primeurs. Eén dezer dagefl werd fe Koog aan de Zaan een microkorfbalspel gespeeld. De proef "heet uitstekend geslaagd te zijn. Er hoefden geen microscopen aan te pas te konten. De grootste dwaas van de vorige week troffen wij in Zwaag. Een zekere de B. had een seinpatroon gevonden. Hij bewerkte het ding met een hamer, peuterde er met een schroevendraaier aan en gpoide het toen in de kachel. De patróón bewa'arde krampachtig zijn ge duld. Totdat de man het uit de kachel haalde en het opnieuw in heftige toorn te lijf ging. Toen had de patroon er genoeg van en plofte. Resultaat: Hand kapot. Vreedzamer nieuws is dat over de ambtenaar van de burgerlijke stand in Hoorn, die voortaan in toga gehuld de trouwlustigen in de echt zal verbinden. Nog prettiger is het bericht, dat de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken ondanks de Europese Kolen- en Staalgemeenschap nog geen personeel hebben behoeven te ontslaan, zoals dat in andere landen wel het ge val is. Wij verwachten dan ook dat het bedrijf zal groeien en bloeien, lang na dat de „gemeenschap" ter ziele is. Voor Hoorn was het gisteren even eens een dag van vreugde. Toen ging namelijk een lang gekoesterde wens in vervulling: de nieuwe openbare lees zaal werd in gebruik genomen. In Westzaan is de schoonheidscom missie in haar hemd gezet. Naar aan leiding van een beroepschrift van een bouwer aan de raad gericht, heeft deze zich over een voorgesteld bouwplan anders uil gesproken dan de schoon heidscommissie. CE ZAT DITMAAL geen „muziek" in de raad, waarmee wc maar willen zeggen. dat de nieuwe oppositiegroep weinig kansen werden geboden om de samen werkende partijen te laten zien, dat ze er ook nog is en zich duchtig zal laten gelden. Het was een agenda met een groot aantal benoemingen en toewijzingen van gelden volgens artikel 72 aan schoolbesturen en daartegen kan men moeilijk oppositie voeren al lieeft met name dc heer Bakker dan wel getracht er nog uit te halen wat er in zat. Oud-wethouders kennen 't klappen van de politieke zweep, zij hebben zich jarenlang vertrouwd gemaakt met de meest op de voorgrond tredende gemeentelijke problemen en wanneer zij in de oppositie gaan, zijn zij, voornamelijk in de eerste maanden, geduchte tegenstanders van de nieuwe leden van het College, die zich nog moet inwerken en nog niet zo beslagen ten ijs komen als dat met de veteranen het geval is. LIET COLLEGE MAG ZICH gelukkig prijzen, dat er onder de opposanten weinig figuren zijn, die de natuurlijke gave van het woord hebben. De heer Bakker is. wat dat betreft, wellicht nog de krachtigste tegenstander, maar hij heeft het nadeel dat hij vrij zacht spreekt en daardoor althans op de perstribune vaak slechts is te volgen. Wat hij naar voren brengt zouden haast zeggen „handige" wijze waarop hij als ervaren politicus zijn munitie heeft verzameld en zijn geschut op de zijns inziens zwakste plekken van het nieuwe fort richt. Zwaar geschut was het nog niet. Het waren nog maar wat waarschuwings schoten, wat schermutselingen met lich te mitrialleurs, maar men kan er op re kenen. dat hij ongetwijfeld zijn ge- duchtste wapenen in stelling zal bren gen zodra hem daarvoor de kans wordt geboden. O LIET WAS HET vrouwelijke oppositie- lid, mevrouw Kosler-Schouw, die het College van niet minder dan men senroof beschuldigde, althans van het verdonkeremanen" van een sollicitant, tegen welke uitdrukking de burgemees ter natuurlijk wel enig bezwaar bleek te hebben. Er was een leraarsvacature aan de Handelsschool en het treft ons bij der gelijke vacatures steeds weer hoe wei nig sollicitanten dan in het bezit van de vereiste 'diploma's blijken. Men zegt wel eens, dat de wereld overvuld is met gediplomeerde krachten, die geen em plooi kunnen vinden maar bij leraars vacatures vooral wanneer het tijde lijke leerkrachten betreft moet tel kens weer iemand benoemd worden, die de een of andere acte nog niet heeft maar ze wel hoopt te krijgen. Toen de Onderwijscommissie vergaderde was er zelfs geen enkele sollicitant. waarna men o"ntdekle dat er wel iemand zou kunnen ziin, die wellicht zou willen sol liciteren wanneer hem dat gevraagd werd. Het werd gevraagd, de sollicita tie volgde en de candidaat ook weer rjiet geheel bevoegd werd thans door B en W ter benoeming voorgedragen. O— WOLGENS MEVROUW KOSTER was V er een veel betere candidaat ge weest. eon man met diploma's en prae- tisehe ervaring, die eveneens een be zoek aan de directeur der school ge bracht had. die hom verteld h d dat Hij -iet schriftelijk behoefde te solliciteren. Van die candidaat had later niemand meer iets gehoord, wat de burgemeester niet verwonderde, omdat hij iemand, die niet weet. dat hij schriftelijk moet soi'ir'toren. bij voorbaat onbekwaam achtte om een leraarsbetrekking te ver vullen. Het werd niet duidelijk of de direc teur deze man niet gewenst had en hem 4-aram had medegedeeld, dat schrifte lijke sollicitatie niet nodig was, dan wel of de man van wie verteld werd dat hij ook in zijn tegenwoordige functie via de inspetqur zonder schriftelijke sollicitatie benoemd was. werkelijk van mening was, dat zoiets hier niet nodig zou zijn. Natuurlijk vroeg de heer Bakker waar deze candidaat was gebleven, zon der daarop evenwel een afdoend ant woord té krijgen, daar de nieuwe wet houder van Onderwijs, de heer Hols- muller, nooit van de man gehoord had en aan het „verdonkeremanen" van deze sollicitant dan ook volslagen on schuldig was gebleven. Dc PvdA gesteund door de heer Knuistingh Neven wenste daarna uitstel van benoeming, maar de geza menlijke andere fracties voelden daar niets voor. zodat de door hen gewenste candidaat tenslotte met 17 tegen 11 blan co stemmen benoemd werd. O— IAAT 'WAS HET EERSTE bewijs, dat er een vrij sterke oppositiegroep in de raad is gekomen, een groep, die zolang het nog niet over principiële vraagstukken gaat door het eenvou dig overstemmen der andere frac'ies niet van grote betekenis kan genoemd worden. De heer Couwenhoven, die bijzonder heden over de vorm van exploitatie van de 84 nieuwe woningen aan de Hoof - straat wilde weten omdat z.i. woning wetwoningen in handen van de woning bouwverenigingen moeten zijn en niet in die van de gemeente, werd door wet houder Hovtink min of meer met een kluitje in het riet gestuurd. De wet houder was in het algemeen ook niet voor gemeentelijke exploitatie, maar er waren ditmaal moeilijkheden waardoor een definitieve beslissing nog niet kon worden genomen, maar de kwestie zou zo spoedig mogelijk in de raad worden gebracht. Van een succesvolle interpellatie was dus geen sprake en evenmin was dat het geval met de vragen van de heer Bakker, die wel eens wilde weten wel ke redenen er waren voor de porte feuilleverdeling in B. en W. en er op wees, dat thans twee leden van het College ook lid van het College van re genten van het Centr. Ziekenhuis zijn, de burgemeester (ambtshalve voorzit ter) en de wethouder voor de Volksge- Bakker achtte dit niet gewenst en in formeerde of reeds een van beide he ren inmiddels voor deze nevenfunctie bedankt had. O— IN BURGEMEESTER HAD kunnen volstaan met de mededeling, dat een en ander de interpellant niets aangir.g, maar h is een hoffelijk man en ver telde dus, dat dit een kwestie van in terne werkverdeling was, waarover B en W. niet interpellabel zijn. De heer Bakker was het daarmede absoluut niet eens en beriep zich daar bij op het boekje van wijlen mr Koel- mo. waarin degemeentewet wordt toe gelicht en waarin de geleerde schrijver verklaart, dat dit een onderwerp is waarover B. en W. de raad verantwoor ding schuldig zijn. Het geldt hier aldus mr Koelma een besluit van het College van belang voor het bestuur van de huishouding der gemeente en artikel 216 van de gemeentewet bréngt dergelijke besluiten onder het bereik van het interpellatierecht, al mag de raad aan B. en W. dan ook geen taak verdeling opdringen. De heer Berkhouwer was het daarmee niet eens en de burgemeester heeft er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat het College steeds als een eenheid moet beschouwd worden, zelfs wanneer er daarin een meerderheid en een minder heid tot uiting komen, zodat er nooit een wethouder spreekt maar altijd een lid van het College. Waar blijkbaar de rechtsgeleerden het over dit vraagpunt niet eens zijn is het niet verwonderlijk, dat de raad zich ver der van een uitspraak onthield vooral toen de heer Bakker mededeelde niet verder te zullen aandringen omdat hij in de toekomst wel gelegenheid zou vinden alles te constateren wat hij wenste te weten. De heer Hoytink deelde mede. des tijds als vertegenwoordiger van een be- paalde volksgroep in het college van zipkenhuisregentcn te zijn benoemd. Hij zit daar niet ambtshalve en zag blijk baar ook geen enkele reden waarom regenten in B. en W. niet met twee le den vertegenwoordigd zouden mogen zijn. Het wil ook ons voorkomen, dat hét 't ziekenhuis slechts ten goede aan komen als de band tussen de regenten en het College zo sterk mogelijk wordt gemaakt. O— 1NAT WAREN DAN de interpellaties. de voorpostengevechten, die niet veel om het lijf hadden en meer vuurwerk dén gevaarlijke projectielen vertoon den. ,Op diverse christelijke scholen wil men het zogenaamde blokschrift van de vierde klas af door schuinschrift ver vangen, omdat in de practijk gebleken is, dat het blokschrift niet- voldoet. Op dé middelbare scholen komt men tot de conclusie, dat de leerlingen niet vlug kunnen schrijven en dat is eveneens een bezwaar op verscheidene kantoren. Dat alles is volkomen logisch, de heer Sietsma heeft er vroeger al eens op gewezen en het allereenvoudigste is het hele blokschrift maar af te schaffen en dp verandering niet eerst na het "vierde leerjaar in te voeren, omdat dit extra kosten per leerling met zich meebrengt. De heer Bakker nam het de nieuwe wethouder van Onderwijs kwalijk, dat deze dit belangrijke vraagpunt er vol gens artikel 72 door smokkelde zonder het op zijn ware merites te bekijken, of het ook voor het openbaar onder wijs aan de orde te stellen, al gaf hij volmondig toe, dat de schoolbesturen volkomen het recht hebben hun eigen leerplan vast te stellen. -O— PjAT DE begrafenisrechten herzien werden is niet te verwonderen. Een gemeente is een bedrijf en ook de be graafplaats valt daaronder en moet lo nend geëxploiteerd worden wat met de verouderde tarieven niet meer mo gelijk was. Wij betreuren het dal B. en W. het kopen van graven door veel hogere tarieven opzettelijk wilden remmen, dat men hier met min of meer grof financieel geschut stelling neemt tegen de gevoelsargumenten van familieleden van een overledene, voor wie men een voortdurend ongestoord graf wenst Daartegenover staat echter dat men zoveel mogelijk moet tegengaan, dat een begraafplaats geblokkeerd wordt door de aankoop van graven, welke mede bestemd zijn voor nog levende ingezetenen en daardoor het nuttig gebruik van een kerkhof terdege kun nen schaden. Temeer als het verschil tussen de huur- en de koopgraven in financieel opzicht zo gering is, dat men aan de laatste de voorkeur heeft gegeven. Door de nieuwe tarieven is daaraan een einde gekomen en oo het verkrijgen van huurgraven en de begraafrechten zijn niet onbelang rijk verhoogd. Het argument, dat ze desondanks nog maar een betrekkelijk klein deel van de bij een sterfgeval te betalen kosten uitmaken kan hier beter buiten beschouwing blijven. Men dient de van gemeentewege geleverde pres taties en de daarvoor gevraagde ver goeding geheel op zichzelf te bekijken. Voor de huurgraven werd de termijn, van 15 tot 20 jaar verlengd, o.i. nog een veel te korte termijn, daar diverse kerkhoven deze op 40 jaar stellen. Maar ook hier zal de nood zakelijkheid de beschikbare ruimte zo economisch mogelijk te gebruiken wel van invloed zijn geweest. G-ELUKKIG IS EEN VERHOGING van 50 procent van de begrafenis kosten op Zaterdagmiddag door het College terug genomen. Het zou niet billijk zijn tegenover de families van overledenen, die door overkomst van dikwijls ver weg wonende bloedver wanten niet eerder op de begraaf plaats aanwezig kunnen zijn. Al is een kerkhof dan ook een on derdeel van het grote bedrijf, dat men gemeente noemt en al moet ook deze afdeling lonend geëxploiteerd worden, toch zal men hier meer dan elders met de gevoelens der burgerij reke ning hebben te houden. Regeren is ook hier vooruitzien. Wie een begraafplaats aanlegt, doet dit voor de toekomst en heeft reke ning te houden met een steeds groei ende bevolking. Het is alleen maar te betreuren, dat men dit ook niet bij de bouw van de aula bedacht heeft die nu al veel te klein is om de belangstellenden te kunnen om- Vatten. JVE INTERPELLATIE OVER Nicolaas werd uitgesteld omdat de vra gensteller, de heer Otten, wegens ziekte afwezig was. Als hij weer beter is zal beslist worden of Zijn Hoogwaardige Excellentie we bedoelen natuurlijk de Sint en .liet de heer Otten voortaan voor de kinderen of voor de middenstand naar Alkmaar zal komen. Een enkel woord ten slotte over het rumoer in de Langestraat dat ook omdat de toegangsdeuren tijdens de vergadering open blijven gister weer bijzonder hinderlijk Was. Het leek wel of alle knalpotten bij het, passeren van het raadhuis nog eens opengezet werden, een partijtje stra tenmakers klopte nog eens extra hard op de stenen en de jeugd gilde en loeide of er brand was. Laat men eensm aatregelen overwe gen die dit lawaai beperken. De Stem des Volks waarmee we niet alleen die van de P. v. d. A. bedoelen zal dan ongetwijfeld beter tot haar recht komen. Het aanbod van runderen bedroeg pl.- m. 875 stuks. De handel in vette koeien was iets beter, doch daar de aanvoer vrij groot was, zou de afloop wel iets stugger zijn. Ook op de gelde-markt begint iets n\eer leven te komen, maar de verkoop gaat toch nog kalmpjes aan. Op de verse markt daarentegen bleef het nog aan de stille kant. Wat de nuchtere kalveren betreft, wer den de slachtkalveren vrij vlot verhan deld, maar voor de fokkers demon streerde zich nog weinig koplust. Het aan bod van vette schapen was gering, maar desondanks toonden de kopers geen be langstelling. Wel was er een behoor lijke handel in lammeren en ook de fok kers werden nog wel gevraagd. De prijzen voor de vette varkens waren iets beter; bij uitzondering kwam de no tering op f 2,04, doch 'over het algemeen beliep deze twee gulden. De handel in biggen was, ondanks het geringe, aanbod, kalm, hoewel er later toch wel ietg meer leven kwam. ALKMAAR, 5 October. Slabonen 34—63; kassnij bonen 33—4S; komkommers 1221; tomaten 2033; bloemkool 8 £1; rode kool 58,50; groene kool 68; spinazie 5—49; postelein 12—28; sla 2,50 —9; andijvie -6—9.50; bospeen 10—23; winterpeen 5—7; uien 3—6; prei 8—10; peterselie 45.50; soepgroenten 35; augurken: basterd 21—52; druiven: Fran- kenthalers 76—l,07en Alicante 74—1,55; peren 834; appels 839;. knolsoepgren- ten 1016,50. Leg de schone boord vast klaar, lui, En de opgeperste broek, Want we gaan aanstaande Woensdag Bij de Vroedschap op bezoek. Alle standen, alle rangen Worden vorstelijk ontvangen. Trek je beste plunje aan En je mag naar binnen gaan. 'k Moet u tot mijn schande zeggen Dat ik tot op deze dag Uns stadshuis en zijn bewoners Nimmer nog van binnen zag. Maar nu zal het er van komen En stap ik straks, zonder schromen, Tussen acht en hallef elf. Het stadshuis in, ja, ik zélf! Ik wil ivel eens van nabij zien Waar de raad bij tijden twist En waar over 't wel en wee van Al de kiezers wordt beslist. Waar de Zandersbuurt gedroogd wordt En het grafrecht zó verhoogd wordt, Dat men er van klappertandt Maar kom, zand er over, zand! Een wel zeer gelukkig tijdstip Heeft men daarvoor uitgezocht, Want het wemelt van de mensen Na de lampionoptocht. Allerhande corporaties. Dames, heren, deputaties, Goed of minder goed ter been, Tijgen ter receptie heen. 't Is een sympathieke geste En ik twijfel er niet aan Dat de bel. nis er gebeld moet, Wel roodaloeiend komt te staan, 'k Zet mijn kuif vast in de krullen Er, ik zoek de beste bullen Waar ik -in verschijnen kan. Nu, tot Woensdagavond dan! JABSON. De vriendschapstocht van een di semeer is een onvergetelijke gewi tegenwoordigden de diverse plaats telandsvrouwen, de gereformeeide alsmede de r.k. Vrouwenorganisati Voorts was aanwezig de maatsohi hadden practische geschenken bije in de bestelwagen van de heer Na fraai herfstweer werd de toeht, i De auto reed namelijk, door onbe voor inrijden verboden straat in, i echter onmiddellijk een agent naar te geven. Groot was echter zyn ver bleek te zijn van de deputatie uit H met zich mee bracht. Verdere achterwege. Op het raadhuis, dat voor het g] ste deel weer in goede staat verk< werden allen ontvangen door de gemeester, de wethouders, de gem teraadsleden en de commissie vooj watersnood. Nadat de koffie was rondgedc en een glas Portugese Port was i schonken (een geschenk van het tugese Rode Kruis) begon burgem ter Janssens één en ander te verte over de gebeurtenissen die zich in dorp hadden afgespeeld. Het zoutgehalte van de bodem, na de overstroming 22% bedroeg nu al gedaald tot 15%. Volgend zal waarschijnlijk weer kunnen den geoogst, maar naar schatting deze opbrengst slechts de helft van normale oogst bedragen. De sliblaj die soms $5 a#40 cm. hoog liggen, len eerst moeten worden verwijd Had de eerste vloed in die beru( Februari-nacht reeds een respecta! hoogte bereikt, de tweede vloed Zondag overtrof deze hoogte i Nieuw Vossemeer kan wel de zwaa getroffen gemeente van Noord-Brab worden genoemd. Vijftien doorbraken en 5 stroorr ten zijn inmiddels gedicht, verste en opgehoogd, waarna door 6 Italia se pompen het water werd weg werkt. Op verschillende plaatsen 1 ren de gaten door de wisselwerk van eb en vloed uitgeschuurd tot m. diepte. Slechts de Becius-polder drooggebleven. Deze ramp heeft mensenlevens geëist. De meesten hen zijn begraven in Steenberg Slechts een jonge man van 27 jaar nog steeds niet gevonden. Hoewel zijn graf evengoed 'n kruis met zijn na is geplaatst, al zal zijn stoffelijk ov schol hierin wellicht nimmer rust Wat het huisraad betreft, is meeste, (zoals kachels, naaimachir. brandkasten, enz.) volkomen door zoute water aangetast en verrot zodat nieuw moet worden aangescht Nadat nog vele aangrijpende verha! waren verteld, waarbij de b'ürgeme ter nauwelijks zijn émofie. kon., dwingen, werd medegedeeld, dat 1 plan bestaat, om een monument te richten voor de slachtoffers en c ook een bedrag zal worden uitgetrt ken voor het onderhoud daarvan. 1 de onthulling hoopte men alle aanv zigen wederom hier te zien. Om ongeveer 1 uur werd in één c plaatselijke hotels de koffiémaalt gebruikt, waarna de tentoonstellii die een beeld geeft van de ramp, zocht werd. Hierna werd een rondga door de verschillende polders gemaal Na deze wandeling werd aan de c mes gelegenheid gegeven persoonli enige meegebrachte geschenken uit delen aan de hun opgegeven gezinnt Voorts werden bloemen gelegd Door het Architectenbureau J. Rus werd gisteren de bouw van zes arbeidei Woningen aanbesteed ten behoeve van Vereniging voor Volkshuisvesting ,,Hi loo". De woningen zullen worden g< bouwd op een terfein aan de Dronecam Atraat. Er waren elf biljetten binnengekome De gunning is nog niet bekend g maakt. De inschrijving was als volgt: P. Hellendoorn, Beverwijk f 59.990,—; I Wit en Zonneveld. Beverwijk f 61.300,- J de. Geus, Heiloo f 61.500,—; P. Ko{ Pedoo- f 62.000,—; M. van Steeg. Heil. i 62.500,S. Hes, St Pancras f 63.850,- J Molenaar, Koedijk f 64-050; P. Lang <hjk, Heiloo f 64.950,—; J. Dekker, Ali maar f65.880,-; G.Heine, Heiloo f69.900 C. J. Krom, Limmen f 66.300,—. Bromfietser reed twee mensen aan Zondagavond werden om half elf tw< mensen, die bij de Kattenberg op de bi «tonden te wachten, door een bromfiets» Aangereden. De bromfietser en een jon| vrouw werden licht gewond. Dr. Va Hoolwerff verleende eerste hulp. De g» finge schade, werd onderling geregeld. Aardbeien op de yelling Maandag werden aan de veiling „s Willibrordus" door Anton Buis twe mandjes aardbeien, soort „Climax", aar gevoerd. De mandjes (elk vijf pond) wei den verkocht voor f 2,70 per stuk aa v. d. Pol te Alkmaar. Op het nippertje gered Maandagmiddag werd een drie-jari meisje door een jongen nog net van d nbewaakte overweg bij de Everslaai weggesleurd, toen een trein in volle vaar kwam aanrijden. We kunnen dc ouders niet genoeg waar «huwen hun kinderen van de gevaarlijk onbewaakte overweg vandam te houder zedendelict De negen-cn-twinligjarige B. is we- S, zedendelict door de rijkspoliti Alkm» De man is inmiddels naa Alkmaar overgebracht geslaagd Haari1r h6texamen .bloemist" zijn t, Bruin"1 ge®laagd onze plaatsgenoten Cee "ruin en Herman Drescher.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2