LIND K.B.C. toont werk van amateurs Aöeaida r— Wim Commandeur hakt beeld voor nieuw scholencomplex Herhaling van een goede opzet met nieuwe gezichtspunten Vreugde en toewijding zijn voelbaar De Waaier-patience BONTMANTELS HOEBEN SHAWLS HANDSCHOENEN PARAPLUS V___ CINEMA AMERICAN Geheime dienst in Donker Afrika 11 Buurtfeest op Koningsweg BURGERLIJKE STAND In opdracht van de gemeente Gratis bloemen voor kinderoptocht VIER MAANDEN GEEIST WOENSDAG 7 OCT. Koopjesdag Geopend van 8 tot 18 uur Donderdag 8 October Ontzetdag Geopend van 8 tot 13 uur Bedrij f ssportmiddag op 8 October DINSDAG OCTOBER 1953 Een gevoelig aquarel van Van der Pluym, een van de inzendingen op de tentoonstelling van werken van amateurs, die gedurende het weekend in het KCB-zaaltje wordt gehouden. VWAT NU bij rustige beschouwing het eerst opvalt is niet zo dadelijk het algemene gehalte van het ingezonden werk. Dat is hoe kan het anders niet zelden vrij slecht, alleen al uit een oogpunt van schildertechniek. Enkele inzenders zou men zelfs wat meer zelf- critiek hebben toegewenst. Ik zal ze hier niet met name noemen, omdat toch ook in hun voortbrengselen zo duide lijk voelbaar is wat ik in het algemeen wilde constateren: de grote Vreugde en toewijding, waarmee al deze dingen zijn gemaakt. Dat is het belangrijke ele ment. dat me steeds weer aantrekt in exposities van amateurkunst. Het zelf- scheppen is als zinvole vulling van vrije tijd veel belangrijker nog dan hel passieve ondergaan van andermans werk. Het kan een bron van groot ge luk zijn. Het kan bovendien leiden tot verheldering van het inzicht in de kunst met een grote K. Baanbrekend werk kan men over het algemeen niet verwachten. Het merendeel der ama teurkunstenaars blijkt verstrikt te zit ten in de romantische opvatting, dat een schilderij iets moet voorstellen, en schildert dienovereenkomstig, komt hoogstens aan een zeker impressionis me toe. Zo ook hier. De moedigste van alle inzenders dunkt ons de heer H. Wege ner. Hij heeft de durf, om een bepaald schilderkunstig probleem te stellen. Onder grote belangstelling heeft het Rotterdams Toneel gisteravond in het Gulden Vlies een reprise gegeven van De Waaier-Patience. Het sublieme spel van Charlotte Kohier en Magda Jans- sens heeft de zaal opnieuw tot geest drift weten te brengen. De avond was georganiseerd door het Comité voor Goede Toneelkunst, dat door het en gageren van het Rotterdams Toneel velen aan zich verplicht heeft. Van de Waaier-Patience gaven wij de vorige keer reeds een uitvoerige recensie. (Advertentie Ing. Med.) Voor naar OP DE MIENT ALTIJD IETS APARTS! Niet altijd komt hij er even goed uit. Maar de moed op zichzelf is prijzens waardig en vooral, wanneer het re sultaat dan zo wordt als bij het grote doek, dat no. 18 draagt, het dansende paar. Dit is een zeer interessant stuk geworden. Aantrekkelijk is ook de aquarel no. 42. Ik vond dit werk toch wel de ontdekking van deze expositie. Kwaliteiten hebben ook de tekenin gen en aquarellen van de heer D. van Baar. Deze inzender houdt van spre kende contrasten. Zijn tekeningen zijn schilderachtig van opvatting met ster ke accenten van licht en donker, en zeer goed van uitvoering. Zijn aquarel len zijn sterk sprekend van kleur en fors van opzet. Van een volkomen ander karakter Is het werk van mevrouw Didia de Boer. Er spreekt vrouwelijke verfijning uit de wijze, waarop zij haar Siamese kat ten in wat vleugen van zwart en rood krijt op het papier heeft gezet. (No. 48). Met name de linkse van de twee kleine tekeningen van deze groep is zeer fraai. Haar danseresjes vind ik minder overtuigend, al hebben ze stel lig charme. Van een vrij ongewoon medium heeft zich J. Lammes bediend. Hij voegde Onder grote belangstelling werd gisteravond het tweede deel vertoond van bovengenoemde film, met als ondertitel: „Het verraad ontmaskerd". Rex en zijn vrienden zijn steeds in actie om de vijanden dwars te zitten in de uitvoering van hun snode plan nen. Een aanval op een voedselconvooi mislukt evenals die op een Ameri kaans troepentransportschip. Von Rommler, die nog steeds voor de ontvoerde sultan doorgaat laat de sheik Fedalah doden en Rex wordt van de moord beschuldigd. Zijn on schuld komt aan 't licht en ook wordt het spoor van Von Rommler gevonden. Deze merkt dat zijn zaak zwak staat en tracht door documenten van de Verenigde Volken te stelen een grote slag te slaan. Maar ook nu is Rex op zijn post en tot slot worden de vijan den verslagen. Met veel aandacht is deze ^annende en sensationele film gevolgd. Een vlot voorprogramma leidt het hoofdnummer in. Tal van straten hebben reeds hun 8 October-versiering gekregen en ook de Koningsweg blijft dit jaar niet achter. Bovendien zal de buurtvereni ging, die de straat zelf een feestelijk aanzien heeft gegeven, voor de kinde ren der leden spelen organiseren. Op de laatste vergadering van de buurt vereniging is besloten te sparen voor een bijzondere versiering voor het in 1954 te houden stadsfeest. Geboren Boleslaw J., z. van G. A. Wessels en N. S. Muszalska. Overleden: Martha Stroosma, 66 jaar, wed. van S. Westra, (Van onze redacteur beeldende kunsten) Door een oud pakhuisje in het Fnidsen dreunen de slagen van een zware moker op een stalen beitel en ze galmen door in een zwaar blok Franse kalksteen, dat aldus wordt bewerkt. De jonge Alkmaarse beeld- bouwer Wim Commandeur, die er zijn verblijf heeft, is bezig aan een beeldengroep, die te zijner tijd de tuinaanleg rondom het complex van Handelsschool en Landbouwschool aan de Bergerweg zal sieren. Hij hakt langzaam maar zeker de vormen die hem voor de geest staan uit een groot blok Vaurionsteen, een taaie kalksteen uit Franse bodem, en kwijt zich dusdoende van zijn eerste officiële opdracht. Het heeft geruime tijd geduurd, voor en aleer de gemeentelijke autori teiten het eens waren over de vorm van deze opdracht. Al toen de bouw van het scholencomplex nog maar pas was begonnen, was er al sprake van, dat Wim Commandeur zou worden be last met het maken van een stuk beeldhouwwerk in het kader van deze arbeid. Het zag er een tijdlang naar uit, dat zijn aandeel de vorm zou krij gen van een relief, te plaatsen in een blinde gevel aan de kant van de Ber gerweg. De ruimte werd er zelfs voor opengehouden. Kortelings is het gat echter dicht gemetseld. Definitief was uitgemaakt, dat de kunstenaar, die voor zijn relief reeds een paar schets ontwerpen had ingeleverd, een tuin beeld zou maken. Daarvoor heeft hij toen opnieuw een model gemaakt. Leidende gedachte was hier de ontmoeting van twee ver schillende soorten onderwijs onder één dak. Zij vond haar uitdrukking in een groep van twee mannenfiguren, een handelaar en een boer die elkaar de hand drukken tot besluit van een transactie. Het ontwerp werd goedge keurd. Commandeur is thans sinds een paar weken met de verwezenlijking ervan bezig. De groep wordt ongeveer een meter vijf en zeventig hoog. Met de rust en de zekerheid van de man die zijn vak verstaat en die weet waarheen hij wil hakt hij brok na brok van de taaie steen weg. Zo lang zamerhand benadert hij thans de ru we vorm. Zijn oorspronkelijke ontwerp is hem daarbij niet meer dan een vage aanduiding van wat het moet worden. De verhoudingen daarvan laten zich niet zonder meer op de verlangde grootte brengen. Want dan zou, wat nu betrekkelijk gesloten lijkt, veel te „iel" worden. Er is nu eenmaal geen kwestie van, dat men zulk een schaal model domweg zou kunnen puncteren. Integendeel: het gehele werk wordt nu tijdens de bewerking van de steen op nieuw geboren. Commandeur heeft daarbij de meer en meer gebruikelijke manier om een tussentrap op ware grootte in klei of gips te maken en in de steen over te brengen overge slagen. Hij werkt, om een vakterm te gebruiken, a taille directe en grijpt hiermee terug op een werkwijze, die eeuwenlang de enige juiste is geweest, maar die nu meer en meer verloren gaat. Voor wat nu het monument zelf be treft: van Wim Commandeur is. be kend, dat hij een voorliefde heeft voor volkomen abstract werk. Deze heeft bij ditmaal niet uitgeleefd. Zijn ont werp is betrekkelijk realistisch, hoe wel in zijn zware, scherp belijnde massa's modern van vormgeving. Zijn sterke gevoel voor humor heeft hem hier niet in de steek gelaten. Het spreekt in het ontwerp al uit de wijze, waarop de beide figuren zijn geobser veerd het zal in de uiteindelijke gedaante van het werk nog wel ster ker tot uitdrukking komen. Commandeur werkt aan zijn monu ment met een grimmig plezier. Grim mig, omdat de taaie, harde steen de volkomen inzet van heel zijn lichaams kracht eist. Plezier, omdat hij zichzelf in dit werk kan uitleven. Uiteindelijk geeft deze gemeentelijke opdracht hem in deze vorm veel meer voldoening dan het oorspronkelijk verlangde re- lief, omdat dit toch eigenlijk weinig meer was dan een willekeurig tegen een gevel geplakte versiering. Deze groep „doet" iets. Zij zal in staat zijn, een bepaalde ruimte te beheersen. Plezier geeft deze opdracht ook, om dat Commandeur als zovele heden daagse kunstenaars door minder mo dern voelenden miskend wordt, en deze officiële erkenning dus eigenlijk werkt als een pleister op een schrij nende wonde. Er zijn aan dit grote werk jaren van geestelijke en ambachtelijke groei voorafgegaan. Het zijn jaren van hard werken, van weinig of geen inkom sten, van teleurstellingen om het ge brek aan weerklank van eigen inzich ten bij een breed publiek, van een door milde humor gedragen inzicht in alle betrekkelijkheden des levens. Te gelijkertijd is dit werk het begin van een verdere groei van deze veelzijdige kunstenaar. Ook zo gezien is het voor hem van zeer veel waarde. Ten behoeve van de kinderoptocht, welke 8 October in de middaguren wordt gehouden, zullen, voorzover voor. radig, gratis bloemen ter beschikking worden gesteld. Deze bloemen kunnen afgehaald worden op Woensdagmiddag 7 October tussen 3 en 5 uur, aan ue Stadskwekerij, Westerhout te Alkmaar. Nadrukkelijk wordt erop gewezen, dat aan ieder kind slechts een beperkt aan tal .bloemen afgegeven kan worden. Men wil de voorradige bloemen over zoveel mogelijk deelnemers verdelen. Men moet dus niet teleurgesteld zijn, als men met deze bloemen geen complete versiering kan verzorgen. In de verduisteringszaak, waarbij de fa. De Wild voor een belangrijk bedrag werd benadeeld zijn vanmorgen opnieuw gevangenisstraffen geëist. Tegen de he lers P. D. uit Limmen en F. M. uit Harenkarspel requireerde de Officier vier maanden. (Advertentie. Ing. Med.) LANGESTRAAT 57 bij het zwart krijt de tint van kleur potloden. Nu is dit een vrij stugge ma terie, die weinig nuancering toelaat. Wat er te voorschijn kwam, is helder en beschaafd van kleur. Zelfs heeft de wat te sterk doorgewerkte teke ning van de golfbrekersfeer. [^U WE toch in deze hoek van de zaal zijn, kan ik nog even verwijlen bij het werk van J. de Vrij. Deze waagt zich zowel aan olieverf als aan pastel. En met zeer goed resultaat, mag ik zeggen. Zijn kastanjes in pastel op grauw papier zijn mooi van kleur, het zorgvuldig gepenseelde schilderijtje met herfstasters bewijst evenzeer een grote gevoeligheid. Zijn strandgezicht heeft veel aantrekkelijks, al vind ik hier de kleur wat schel. Een „officieel" tintje althans vol gens de voorzitter van het KCB, mr A. F. Kamp, heeft deze tentoonstel ling gekregen door drie tekeningen van dr J. Hemelrijk. Ze zijn weliswaar der tig jaar oud, maar bewijzen, dat de maker toch in die tijd een behoorlijke hoogte had bereikt. De naaktfiguur is wat hard van modelé, werd te weinig vlees en wat te veel uit steen gehou wen. Daarentegen is de rechtse van de twee oude mannen een fraai stuk, met zeer gevoelig getekende handen. Gevoelig gedaan is ook de fraaie aquarel, die L. C. van der Pluym in zond. (No. 70). Inzonderheid het schaal tje is een zeer fraaie partij. Een mooi onderdeel is in het stilleven no. 13 het gevoelig geschilderde bloempotje. De toon van het gehele stukje is trouwens goed weergegeven. Mevrouw Nel Postma-Van Breukel is een leerling van Henk van den Idsert. In haar werk maakt ze daar geen ge heim van. Heel haar kleur en haar vi sie zijn de zijne. Met name het por tretje van haar dochtertje in de box (no. 20) heb ik echter met genoegen gezien. Hier lijken mij nog ruime ont wikkelingsmogelijkheden voorhanden. Van G. Kooyman zagen we verleden jaar gevoelige landschapjes in potlood. Thans zoekt hij het in een wat bittere humor. Onder de algemene titel De Schoonheid van Ons Land bracht hij een reeks kleine tekeningen bijeen van zeer vervallen en verwaarloosde dam- hekken en prikkeldraad-afscheidingen. A. H. L. Rusche tenslotte zou ik met H. van Bennekom tot de modern-primi tieven willen rekenen. Rusche met name heett er duidelijk de kenmerken van. Het sterkst spreekt dit uit de wijze, waarop hij zijn bloemstuk (no. 17) tot een einde bracht. Het heeft aantrekkelijke elementen. Primitief van visie is ook het werk van Van Benne kom, zo in het stilleven met speelgoed. Het jongensportretje van deze amateur neemt voor kind en maker beiden in. Mevrouw Kouwenaar-Bloksma zond twee fraaie wandlappen in, beide zeer zuiver van kleur en stemming. Kleine beeldjes zijn er van mevr. Boonen en S. Min. Mevr. Boonen zoekt haar kracht in simpele typeringen, Min wil meer. In zijn werk zoekt hij naar mo numentaliteit en bewogenheid tevens. Ik heb in dit overzicht niet alles ge noemd wat er te zien is zelfs zijn lang niet alle inzenders vermeld. De ruimte belet zulks; bovendien is gelijk gezegd de kwaliteit niet altijd van dien aard, dat vermelding gewenst leek. Toch is aan de andere kant het geheel wel weer zodanig, dat men er een ar tistiek genoegen aan kan beleven. In elk geval is de expositie, zoals ze daar hangt, een woord van lof aan het adres van de „hangcommissie" waard. Deze toch heeft uit een zeer heterogene collectie een harmonisch geheel weten samen te stellen. En dat is een kunst op zichzelf. Van W. DINSDAG CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Ge heime dienst in donker Afrika, deel 2 (14 jaar). REX THEATER. 2.30 en 8 uur: .41- raune <18 iaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Foei toch, Brigitte (14 jaar) HARMONIE THEATER. U •;ur: Het eiland van begeerte <14 jaar). GEB VRIJZ. HERV., 8 uur: Lezing ds B. Slond. BERGEN. Rustende Jager, 8 u.: Het hunkerend hart <14 jr.) WOENSDAG CINEMA AMERICAIN. 2.30 en 8 u.: Geheime dienst in donker Afrika, deel 2 <14 jr.) REX THEATER. 2.30 en 8 u.: Alrau- ne <13 jr.) VICTORIA THEATER. 2.30 en 8 u.: Foei toch. Brigitte <14 jr.) HARMONIE THEATER. 2.30 en 8 u.: Het eiland van begeerte <14 jr.) WAPEN VAN HEEMSKERK. 10.15 uur: Verg. Plattelandsvrouwen; 7.30 u.: Openb. dansavond, ork. Freddy Hull. CANDAPL. en PAARDENMARKT, 2 uur: Opening 8 October-kermis. LAMPIONOPTOCHT, 7.30 uur; Tap toe op Waagplein 9—9.30 uur. STADHUIS, 8,30—10.30 u.: Recepüe verenigingen. BERGEN. Rustende Jager, 8 u.: Klaar voor actie (14 jr.) DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna. Ritsevoort 5 Hoog water te Bergen aan Zee Dinsdag 3.02 15.19 Woensdag 3.32 15.48 te Camperduin hoog laag Dinsdag 3.07 15.24 21.07 9.24 Woensdag 3.37 15.53 21.37 9.53 Op 8 October zal 's middags om half vier op het terrein van de voetbalver eniging Alkmaar (Westerweg) de der de bedrijfssportmiddag worden gehou den. Om half vier komen de kam- pioenscandidaten van de 'handbal-be ker-wedstrijden Zwaluwen A (AVA) en Krom tegen elkaar in het veld en om half vijf volgt de wedstrijd Alk maar tegen een gecombineerd bedrijfs- elftal. De opstellingen zijn: v.v. „Alkmaar" (Go-Ahead): doel: Blokker; achter: Sol en Mazereeuw; middenDuiveman, Roos en Ooms voor: Schouten, Bakker, De Jong, Hoo- gendijk en Van Baden. Gecombineerd bedrijfselftaldoel: S. Blom (Blackboys); achter: A. Bruin (H. Huys) en J. C. A. Jansen (Cen tra); midden: H. Bakker (Blackboys), C. Keeman (SOVA) en H. Pennings (SOVA); voor: A. v. Lienen (Povay S. de Haan (Telfonia), Th. Schot (BBC), G. v. d. Brink (Postiljon.) en J. Hillenius (SOVA). De handbalelftallen zijn als volgt sa mengesteld: Zwaluwen A (AVA): doel: K. Koster; achter: M. de Vries, S. v. Sdhag^n en B. Nestra: middén. S. Talsma-Berkhout, A. Reuling-Bal- kendaal en T. v. d. Neer; voor: M. Brink I. Hoed Bijl, G. Hoed, G. Bur ger en A. Bonsema. Krom. Doel: A. Keesman: achter: T. Veel en T. Kaandorp; midden: R. Mos, G. Meij en M. v. Kuykvoor: M. Nieuwveen, W. Hieltjes, C. v. Kuyk, A. Hoogkamp en R. Nijdam. Aanvoerdster: T. Kaandorp. Doei- rechters: A. Hoed en N. Landman. Mevrouw Gouwenaar zond twee wandkleden in. Zij getuigen van een grote fantasie (Van onze redacteur beeldende kunsten) QPNIEUW HEEFT het Kunstenaarscentrum Bergen het winterseizoen ingeluid met een expositie van schilderen tekenwerk van amateurs van mensen dusdie in de vrije tijddie hun beroep hun laatde vreugde van het werk met verf of potlood hebben ervaren. Wat verleden jaar eert nieuw initiatief met een verrassend resultaat wasschijnt thans een traditie te zullen wordenwelke telkens weer nieuwe gezichtspunten opent. Dat betekent overigens nietdat we er dit jaar geen oude beken den zouden hebben ontmoet. Maar wel zijn er thans weer inzendersdie er verleden jaar nog niet warenen wie de vorige maal inzondheeft thans lang niet altijd opnieuw werk afgestaan. Wuren er verleden jaar één en dertig deelnemersthans zijn het er vijf en twintigdie tezamen vier en zeventig nummers afstonden. Deze hebben in de tentoonstel- ligszaal en het zijzaaltje een plaatsje gekregen. Daarbij is alweer geble ken, hoezeer dit laatste in een behoefte voorziet.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5