Er zijn geen kinderen van deze tijd meer Agenda Sombere toekomst voor Bergen zonder „Bello" r Stad en omgeving Regeringssubsidie voor bejaarden-sociëteit? Jimmy Brown en de Oranjehemden Vader Landman" was een man naar ons hart r Willem van Iependaai sprak voor „Dageraad' Drs Roemers over de Luropese Gedachte Prijzen op veemarkt bijna ongewijzigd Fiets werd vernield Inbraak op het Zeglis Loterij is geslaagd Jeugd verschalkte maar acht baarzen BURGERLIJKE STAND Ontwaakt gaf goed spel te zien Gebr. Hartland algemeen kampioen bij Alcmaria Rechts-back kreeg trap tegen zijn hoofd Showavond niet Malando Evangelisatie-samenkomsten Egmond aan Zee Ongure elementen op het Sportpark Schermerhorn Crediet voor ambtswoning werd verhoogd Akersloot Inenting tegen diphterie Ernstige lezing en amusante film Oudorp NIEUW BESTUUR VAN KVP-AFDELING Vele „open doekjes" MAANDAG 12 OCTOBER 1953 Het wïnterprogramma van de afdeling Alkmaar van de Vrijdenkersvereni ging „De Dageraad" werd gistermorgen in Valk's lunchroom geopend met een causerie van de bekende auteur Willem van Iependaai. Ofschoon zijn onder werp „Kinderen van deze tüd" was getiteld, zette de spreker uiteen, dat er in feite geen kinderen van deze tijd bestaan, want de mens van thans vertegen woordigt niet alleen het huidige doch ook het stenen tijdperk. Als voor beeld daarvan noemde spreker o.a. de besnijdenis, die reeds bij de volkeren uit de oertijd bekend was omdat zij overigens geheel ten onrechte meen den daarmede de overbevolking van hun stam, met het oog op de voedsel voorraad, te voorkomen. Er zijn thans nog genoeg mensen, die daartegen helemaal niets doen. Bij zijn laatste bezoek aan Italië had spr. arbeiders gezien, die in de kerk neerknielden om even later op de muren te schilderen„Kiest com munisten". Zij konden zich dus niet maken van het verleden. De mens is losmaken van het verleden. De mens is op velerlei gebied de drager van 'n serie grootvaders, wat spr. met enige humoristische voorbeelden aantoonde. Primitieve fetisj van generatie op ge neratie zitten nog altijd in ons Wij zijn alleen in de mode doch niet innerlijk kinderen van deze tijd. De wereld heeft op medisch terrein enorme vooruitgang geboekt doch ve len proberen het desondanks met de kruidendokter, de kwakzalver en de handoplegger, omdat zij niet willen aanvaarden, dat de mens sterfelijk is. Zij grijpen daarmede terug naar de middelen van de Hottentotten. In 1939 hield spr. een lezing, waarin hij concludeerde dat, als er oorlog zou komen, wij „voor schafttijd" klaar zouden zijn. Het militaire apparaat is steeds honderd jaar achter. Toen wij achter de waterlinie dachten te kruipen, viel de vijand uit de lucht. Spr. beweerde, dat 4500 Duitsers een tien maal sterkere Nederlandse legermacht hadden overwonnen, die teveel vast zat aan het Napoleontische tijdperk. Oorlogen van thans breken uit zonder enige nuchtere berekening omdat zij dermate vernietigend zijn dat er voor niemand winst te beha len is. Zij breken uit als de waanzin gaat overheersen. De overlevenden zullen zich echter realiseren, dat we ook met het militaire apparaat van thans honderd jaar achter zijn. Spr. had waardering voor de een voudige wijze, waarop de Koningin zijn vriend Jan van Zutphen hul digde, maar Ome Jan stamde uit de groepering waar men geen God, kei zer of rechter kende. Toch sprak hij tien minuten in vervoering over het Koninklijk bezoek, wat spr. een frap pant verschijnsel noemde. De geestelijke beïnvloeding heeft op alle manieren plaats, waarbij wij maar niet vrij kunnen komen van de duizenden jaren, die achter ons liggen. Uitvoerig stond Willem van Iepen- daal stil bij de vorming van onze Voor oen gewestelijke bijeenkomst van de Nieuwe Koers heeft drs. D. Roe mers Zaterdagavond gesproken over de Europese gedachte. In een duidelijke samenvatting van de voornaamste ge beurtenissen die in de afgelopen jaren in het streven naar een Europese een heid plaats vonden, liet de heer Roe mers uitkomen, dat het „nationaal denken" op de conferenties nog een grote sta-in-de-weg is, hetgeen de prachtische samenwerking tussen de landen uitermate bemoeilijkt. De eerste resultaten zijn intussen be haald. De Raad van Europa begon te funtionneren en ook het Europese ko len- en staalplan is in werking getre den. Drs Roemers was echter van me ning dat indien dit begin van econo mische eenwording niet door steeds verder ingrijpende maatregelen zou worden gevolgd, de reeds behaalde re sultaten te niet zouden gaan. Als eer ste voorwaarde zag spreker een Euro pese grondwet „gebouwd", waar alle landen zich aan zouden hebben te hou den. Meer dan op de oudere generatie vestigde de heer Roemers zijn hoop op de jongere, die al meer met de inter nationale gedachte vertrouwd is. Voorts werden op deze avond, die in het Murmelliusgymnasium gehouden werd. nog enige films vertoond, die éveneens de eenheid van Europa tot onderwerp hadden. Opvallend hierbij was dat de scenarioschrijvers het pro bleem Duitsland zorgvuldig „vergeten" hadden, een betreurenswaardig manco, dat ook de „Nieuwe Koersers" die op deze avond aanwezig waren, hebben betreurd. Prijzen van 5 paarden f 55f 750 per Stuk; 116 vette koeien f 600f 1040 per Stuk, 1 kwal. per kg f 2,40—-f 2,50, 2e kwal. f 2,30—f 2,40 en overige soorten I 2,20f 2,30; 6 graskalveren f 160— f 225, per stuk; 25 nuchtere kalveren i 38—f 83 per stuk; 30 vette schapen i 85—f 115 per stuk; 230 varkens: vlees- en zware varkens per kg f 2,00^f 2,02 en lichte varkens per kg f 1,80f 2,00. In verhouding tot de vraag was het kwantum aangevoerde koeien voldoende- De handel is over het geheel genomen matig geweest met prijzen, die - ver geleken bij de vorige week - vrijwel on gewijzigd zijn gebleven. Ofschoon het aanbod van varkens aan de lage kant was bleken er toch genoeg te zijn. Wel is de handel vlug verlopen. De grootste vraag ging uit naar vleesvar kens. De noteringen waren even hoger dan die welke op de vorige markt werden vastgesteld. Tijdens het bekend maken van de voetbaluitslagen voor een sigarenwin kel op de Nieuwesloot is een dame die zich met haar fiets onder de belang stellenden bevond, gisteravond door een langzaam rijdende auto aange reden. Haar fiets werd vernield. Zelf kwam zij er gelukkig zonder kleer scheuren af. taal. Alleen het volk schept de taal, de anderen knoeien er slechts mee. Ook uit de microfoon hoort men, evenals uit de eerste klasse-wagens van de spoorwegen zeer slecht Neder lands. Een scheldpartij in de Jordaan is een weelde van taal. Slechts hij is een taalschepper, die het woord zó weet te benaderen, dat het ontroert. Het volk heeft nu eenmaal de humor, die de bankiers niet kunnen opbren gen. Deze humor is echter niets an ders dan gesublimeerde tragiek. De Joden, die eeuwen lang werden ver volgd, zijn daarvan een sprekend voorbeeld. De Joden zijn niet „gijnig" omdat ze Jood zijn, maar uit hoofde van de martelingen en de tragiek, die zij hebben moeten doormaken. Er is een groot ding, dat de basis moet zijn om ons kinderen van deze tijd te ma ken, dat is vrij te komen van de dood. De oude volkeren kenden geen hiernamaals en hadden vijf duizend jaar geleden geen vrees voor de dood. Men moet de dood logisch aanvaar den. Na de pauze werden nog enige vragen beantwoord. MAANDAG HARMONIE THEATER: 8 u.: Stu dentenliefde (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 u.: De avonturen van kapitein Clark (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.; Melo die immortalie (14 jr.) VICTORIA THEATER, 8 u.- De dief van Venetië (18 jr.) GROTE KERK, 8 u.: Lezing ds A. Faber. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Bello (a.i.) STOMPETOREN, 7.30 uur: Herden king Slag bij Rustenburg. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gebouw Vrije. Herv., Heul 11, 8 u.: Lezing ds B. Slorvd. Gulden Vlies, 8 u.: Uitv. Selskip Friso. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: O.K. Nero (18 jaar). DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Maandag 6.01 18.16 Dinsdag 6.38 18.51 Maandag Dinsdag te Camperduin hoog 6.06 18.21 6.43 18.56 laag 0.06 12.21 0.43 12.56 Terwijl de bewoners aan het win kelen waren is Zaterdag, vroeg in de avond, ingebroken in een houten wo ning aan het Zeglis. Door het verbre ken van een ruit aan de achterzijde van de woning verschaften de onver laten zich toegang tot het huis, haal den het interieur overhoop en gingen er met een bedrag van 300.van door. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Stichting- Alkmaarse Bejaardenzorg een regeringssubsidie tegemoet mag zien. Hoewel niet tot in details bekend is in hoeverre het ministerie de bejaardenzorg ter hand zal nemen, duiden vele verschijnselen erop, dat Binnenkort initiatieven in deze richting zullen worden genomen. Tijdens een Zaterdagmiddag gehouden bijeenkomst van enkele be stuursleden van de bejaardensociëteit, die hedenmiddag officieus geopend zal worden, was ook de heer De Waal, contactambtenaar van het ministerie van maatschappelijk werk, aanwezig, die zich, ook ten aanzien van de Alkmaarse bejaardenzorg, in deze geest uitliet. Hoewel hij geen enkele toezegging kon doen en zijn bezoek een informa- torisch karakter had, wees hij erop, dat het bejaardenprobleem dat met de jaren grotere afmetingen aanneemt, thans in zoverre de aandacht der re gering heeft dat het niet onmogelijk is dat reeds binnen korte tijd subsi dies zullen worden verleend. De stand van zaken in en om de Alkmaarse sociëteit, die thans verhuisd is naar het grote pand van de vroegere Velo- maatschappij aan de Zaadmarkt, is gunstig. De gehouden loterij kan ge slaagd worden genoemd, daar reeds drie-vierde deel der loten werd ge plaatst. Er is echter méér geld nodig. De kerkelijke diaconie verleent reeds daadwerkelijke medewerking, maar ook andere verenigingen, die zich ter plaatse met de bejaardenzorg bezig houden, zullen hun steun moeten ver lenen, wil de Alkmaarse bejaarden sociëteit de plaats kunnen krijgen die haar rechtens toekomt. Het interieur van de nieuwe sociëteit is thans gedeeltelijk gereed om een beperkt aantal bejaarden (voorlopig alleen mannen) op te nemen. De ruimte achter in het gebouw, die reeds afgetimmerd en groter is Bugunstigd door prachtig weer hield de jeugd van C. N. H. V. afd. Alkmaar en Omstreken haar sluitingswedstrijd aan de Hargervaart. De vangst viel geweldig tegen. Zij bedroeg in totaal 8 stuks! De prijswinnaars waren: 1, J. Hieitjes, 3 stuks; 2.H. Buis, tevens grootste baars 26.7 cm.; 3. W. Groot 1 stuk; 4 C. Kloet 1 stuk; 5 T. Ewijk 1 stuk; 6 H. de Rooij 1 stuk. Geboren Frans A., z. van H Eikel boom en E. Kramer. Rembertus J., van J. Kloosterman en H. C. Ros. Susanna M.. d. van H. Verhagen en G. Lijnsvelt. Haimen H., z. van J. S. H. Smit en A. L. Schoonhoven. Cornelis J. T., z. van J. I. Hogeling en M. J. Roo- beek.' Nico, z. van J. N. B. Donker sloot en N. Nauta. Martine N-, d. van P. C. Vriesman en P. Almekinders. Pieter R-, z. van R. P. Hiemstra en M. Prms, Francijntje, d. van M. van Es- ;eveld en E. H. Streicher. Gerardus C. M.. z. van D. M. Riesmeijer en C. J. Apeldoorn. Nicolaas, z. van J. de Vries en E. Ursem. Christina, d. van D. de Vries en Ida van der Geest. Petrus A., van E. J. J. van Stralen en C. J. Schuit. Getrouwd Gerardus H. Spijker en Fetronella Blankestem. Overleden Johanna C. A. Boots, 39 jaar, gehuwd met J. T. Butter. Maartje Volger, 59 jaar, wed. van B. Bennekers. DIERENBESCHERMING In de omgeving van de Dahliastraat zwerven een driekleurige, 4 maanden oude poes en een zwart poesje pl.m. 5 maanden oud (witte borst en witte voeten). Adres- Mevr. K., Dahliastraat 29. Ontvangen voor het te stichten Asyl van Mevr. K. f 2.50. mevr. R. f 2.50, Mej. D. f 5.Siamese kater Jasper f 2.50. Adres: inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat 36. Alkmaar, Tel. 2515. Penningmeesteresse Mej. Hagedoorn, Graaf Jankade no. 3, giro 493727. Op de Houtweg zwerft sinds er.ige weken een mooie grote zwarte poes, het dier is in zeer goede conditie en ter beschikking voor liefhebbers. dan van de oude sociëteit ziet er keurig uit. Het daglicht valt er door grote ramen binnen, verschillende 99 Vader Landman, zoals h(j door Adr. Klijssen in het gelijknamige toneel stuk is gecreërd, is een man naar ons hart, misschien een ietsje te nobel en te opofferingsgezind, maar toch een aanvaardbare figuur, die door het spel van J. Teeuwen een fraaie gestalte heeft gekregen. De donateurs van de toneelvereniging Ontwaakt, die op 24 October met deze stoere en eerlijke boer gaan kennismaken, mogen we nu reeds voorspellen, dat zij zich bij vader Landman en zijn gezin best thuis zullen voelen. Zaterdagavond heeft de eer ste groep donateurs in het Wapen van Heemskerk ten zeerste van het spel van Ontwaakt genoten. En wij met hen. Er waren een paar zwakke plekken, maar zij waren toch niet van die importantie, dat zij de totale indruk van het stuk konden beïnvloeden. Die indruk is goed geweest. In de eerste plaats door het spel van de amateurs en ten tweede door de spannende intrige, die de schrijver tot aan het einde toe op de goede hoogte heeft weten te houden. Weliswaar heeft hij vrij sterk ge werkt op het sentiment van de toe schouwers, maar aan de andere kant door een vlotte dialoog voor een vol doende tegenwicht gezorgd, waardoor het stuk vele mogelijkheden kreeg, mits de opvoerenden deze zouden we ten te benutten. Het is de verdienste van Ontwaakt, dat het de geboden kansen heeft gegrepen en „Vader Landman" die vertolking heeft weten te geven, die het behoefde. J. Teeu wen als de rechtvaardige Steven Landman, mevrouw De Vries ais zijn huishoudster Nora en J. Witsen als haar zoon Huug hebben daartoe veel bijgedragen. Zij speelden het spel van eenvoudige mensen in een eenvoudige omgeving. Wat dit laatste betreft mo gen we stellig een apart compliment maken. De toneelaankleding beant woordde geheel aan wat men in een dergelijk milieu mag verwachten. De gewone kachel, de „zorg" voor vader en het simpele dressoir deden het in dit verband uitstekend en bewezen, dat het stuk door regisseur Jan Huij- gen goed was doorvoeld, evenals door de spelers. Dat bleek vooral uit het spel van de drie reeds genoemde hoofdfiguren, die er in slaagden de boer. de door hot leven geslagen huis houdster en de impulsieve zoon volko men zuiver op het toneel te plaatsen. Teeuwen was de vader van zijn grote ge zin en de onbetwiste meester van zijn bedrijf en Huug was de wat uit het lood geslagen jongeman, bij wie zich later zulk een verandering ten goede voltrok. Mevrouw De Vries heeft on ze bewondering gewekt door haar na tuurlijke spel, dat zij onder moeilijke Evenalg vorig jaar wisten de gebroe ders Hartland beslag te leggen op het spelen, als sjoelbakken en een tafel- Generaal Kampioenschap van de post- biljart, staan er opgesteld, zodat het een genoegen voor de ouden van da gen zal zijn hier hunr tijd door te brengen. 'Voorlopig is de nieuwe sociëteit van 2 tot 6 uur geopend. De eerste No vember heeft men als streefdatum voor dè officiële openiiïgg esteld. 4 Tijdens de voetbalwedstrijd tussen de Helderse club HCSC en „Jong Hol land", die Zaterdagmiddag werd ge speeld is de rechts-back van het Hel derse elftal tegen zijn hoofd geschopt. Met een lichte hersenschudding is hij per taxi naar zijn woning in den Helder overgebracht. De bekende Rumba en tango compo nist Malando, die dit winterseizoen met zijn versterkt orkest een grote tournee door Westeur.opa zal ondernemen, komt op Donderdagavond 15 October a.s. in Alkmaar, Schouwburg 't Gulden Vlies. Aan deze „show-avond" werken mede het Majoco Trio. de radio-zanger Frans Wanders, de gitarist Carlo Mell, een danstrio Los 3 Petrellis, de zangeres Maria Zargoza, de humorist Paul Ostra en vele anderen. Voor deze avond, die de titel zal dragen van „Carnaval in Spanje" worden nieuwe decors en ori ginele costuums vervaardigd. Gedurende deze winter zullen elke 2e en 4e Maandag van de maand in het gebouw van de Baptistengemeen te, Hofstraat 15, Evangelisatie-samen komsten worden gehouden. De eerste bijeenkomst is hedenavond om 8 uur. BOUWWERK GEGUND Namens de Woningbouwvereniging „Warmenhuizen" is door architect N. J. Schaap, het bouwen van 8 woningen gegund aan de aannemer Jac. Tromp te Alkmaar voor de prijs van f 77.020.- duivenvereniging „Alcmaria Victrix". Zij behaalden het Vitesse- en Oude duiven- kampioenschap, 3e Lange Afstand en 5e Jonge duiven. Kaper en Termaat behaalden eveneens als vorig jaar het Lange Afstand kam pioenschap. Het kampioenschap Jöhge duiven was ditmaal voor W. van Well. Navlucht-kampioen werd W. Godschalk. De officiële uitslagen zijn: Oude duiven, Vitesse: 1 gebr. Hart land 507.7 p.; 2 J. Koot 494.7 p.; 3 Ypma 481.3 p.; 4 Somers 365. 1 p.; 5 L. van Vuure 359.6 p. Oude duiven Fond: 1 KaperTermaat 301.9 p.; 2 L. van Vuure 239.0 p.; 3 gebr. Hartland 236.5 p.; 4 Ypma 228-5 p.; 5 Wayboer 217.7 p. Oude duiven Generaal: 1 gebr. Hart land 744.2 p.; 2 Ypma 709.8 p.; 3 J. Koot 686.3 p.; 4 KaperTermaat 605.6 p.; 5 L. van Vuure 598.6 p. Jonge duiven: 1 W. van Well 396 p.; 2 Jn, Huiberts 362 p.; 3 C. J. Pijper 318.3 p.; 4 J. Koger 312.8 p.; 5 gebr. Hartland 308.7 p. Generaal: 1 gebr. Hartland 1052.9 p.; 2 W. van Well 935.4 p.; 3 N. Ypma 919.6 p-; 4 J. Koot 898 p.; 5 L. van Vuure 882.3 p. Navlucht: 1 W. Godschalk 191.1 p.; 2 BekRietbroek 181.2 p.; 3 N. Korn 160.3 p.; 4 J. Somers 146 p.; 5 C. Mie- nis 136.4 p. Kampioensduiven: 47-787312, eigen.: N. Wortel, Vitesse; 49-17679, eigen-: Kaper, Termaat, Fond; 53-565612, eigen.: W. v. Well, Jonge duif. Winnaar Caarls-beker 1953: J. Koot (vorig jaar W. Themmen). Winnaar Godschalk-beker 1953: L. v. Vuure (vorig jaar KaperTermaat). AVOND VOOR SUIKERZIEKEN De afd. Alkmaar en Omstreken van de Nederl. Veren, van Suikerzieken heeft een avond belegd, waarop Dr v. d. Minne een lezing zal houden over het onderwerp ,,De verwikkelingen bij suikerzieken". In de pauze is er gele genheid vragen in te dienen, welke door dr v. d. Minne zullen worden be antwoord. Deze bijeenkomst wordt gehouden op Woensdag 14 October in Paviljoen „Kinheim". omstandigheden heeft moeten vol brengen. Gemakkelijk en vlot bewoog Gré Kansen zich over het toneel als de jongste dochter van boer Land man. Zij bezit een natuurlijke gave en een heldere dictie. Hoewel zij zich uit sommige emoties te snel verplaat ste in het gewone spel, zodat de over gang iets onlogisch kreeg, heeft zij ons als Koosje, de leerlinge van de kweekschool, zeer voldaan. Datzelfde kunnen we zeggen van de oudste dochter Geertruid, mevrouw Huet. Zij speelt wonderbaarlijk echt en gemak kelijk met een zeer geslaagde mimiek. Eén keer echter faalde zij volkomen, ■maar het zij haar vergeven. We hebben met deze korte opsom ming de prominenten van de avond gehad. De overigen waren de zwakke schakels, waarvan wij in de aanhef reeds spraken. J. Huigen bijvoorbeeld als Jan Willem, de zoon van boer Steven, die nu niet een bepaald zui vere levenswandel heeft, veroorzaak te aan het slot van het stuk een veel te theatraal tafereel, dat in plaats van indruk te maken juist het tegenover gestelde bereikte. W. Aaij,. die we stellig niet tot de slechtsten willen rekenen, gaf dokter Spaanderman toch niet die uitbeelding die we gaarne hadden gezien. De overige rollen had den in het stuk een geringe betekenis. Zij werden met uitzondering van die van de veldwachter, redelijk ge speeld, hoewel zij ons niet tot geest drift hebben kunnen brengen. Zeker niet mevrouw Schats als Mijntje Struik. De minst acceptabele rol heb ben we gezien van F. de Vries als veldwachter, maar desondanks hebben deze enkelingen de goede indruk van „Ontwaakt" niet kunnen verdoezelen. Hun bijdragen waren gering in ver houding tot de anderen, die van Vader Landman een uitstekend toneelstuk hebben gemaakt, dat ook over veer tien dagen de toeschouwers in hoge mate zal welen te boeien. De Crescen do Boys hebben na afloop voor een gezellig bal gezorgd. De toneelvereni ging, zo werd aan het begin van de avond medegedeeld, zal het volgend jaar haar twintigjarig bestaan her denken en ter gelegenheid daarvan haar leden een extra cabaretavond aanbieden. De laatste tijd „verheugt" het Egmondse Sportpark zich in de ongezonde belang stelling van ongure elementen. Toen dezer dagen de grasmachine voor de winter moest worden opgeborgen, bleek dat (waar schijnlijk reeds enkele weken tevoren) de motor van de machine was gedemon teerd en gestolen, een karweitje waar mee de dief zeker een uur bezig geweest moet zijn. Nu hebben onverlaten zich niet ont zien de fraaie grasmat te beschadigen en zich niet bekommerd om de grote kosten die hieraan besteed zijn. Op verscheidene plaatsen zijn gaten in de grasmat ge maakt voor het zetten van strikken. Om een paar gulden te verdienen is hier een grote schade aangericht. De politie heeft de zaken in onderzoek. In een geheime raadsvergadering die Woensdag werd gehouden, is besloten om het bedrag benodigd voor het bouwen van een ambtswoning voor de gemeente-secretaris te verhogen vgn 18.125 tot 19.820. De inschrijfsom van de laagste inschrijver, de heer G. J. de Reus, bedroeg 17.100. Donderdag 22 October zal ir Kees man ten gemeentehuize trachten aan te besteden de bouw van 2 woonhüi- zen aan de Groeneweg. Naar wij vernemen zal er Dinsdag 13 October des voormiddags 10.30 uur een kosteloze periodieke her-inenting tegen diphterie plaats hebben in de Openbare lagere school voor de kinde ren dezer school, alsmede voor de kin deren der kleuterschool. Op Donderdag 15 October a.s. des voormiddags 9 uur in de Jt. Jacobus Majorschool voor de kinderen dezer school alsmede voor de kinderen der kleuterschool, terwijl die zelfde dag des middags om 2 uur in de St. Jacobus Majorschool gelegenheid tot kosteloze inenting zal worden geboden voor de kinderen die nog niet naar school gaan, d.w.z. vanaf 1 jaar. Op Vrijdag 16 October a.s. des namid dags 2 uur zal deze periodieke herin enting plaats hebben in de St. Mi- chaëlschool aan de Zuidervaart voor de kinderen dezer school alsmede voor de kinderen van de kleuterschool. De ouders der kinderen,, die tegen deze herinenting bezwaren hebben wordt verzocht dit schriftelijk mede te delen aan de hoofden der genoemde scholen. „Laten we de journalist, die dit artikel schreef, dankbaar zijn, dat hij ons de zaak waarom het gaat, duidelijk voor ogen stelde. Bergen staat op de tweesprong. Wil het werkelijk een oase van rust en schoonheid blijven?" Deze treffende woorden vormden één van de hoogtepunten in een rede, die werd gehouden door mevrouw mr E. P. BroekmanVriesman in de bioscoop van de „Rustende Jager" te Bergen, waar een overvolle zaal gehoor had ge geven aan de uitnodiging van het „Bergen's Tramcomité", tot bijwoning van een filmvoorstelling, waarin een haast gelijk vervoersprobleem ais te Bergen op het doek werd gebracht. Mevrouw mr Broekman-Vriesman hield de rede voor de aanvang van de voorstelling, een rede, waarin ruimschoots de artike len van de Alkmaarsche Courant van 8 Augustus en 29 September van dit jaar werden aangehaald en als „toekomst-visioenen" waren onderkend. Ter inleiding sprak mevrouw Broek man in lyrische termen over het oude trouwe paard „Bello", dat in zijn jeugd jolig snuivend naar zee trok, goed werd behandeld, maar ouder geworden, struikelend en vies, op het punt staat naar de trampaardenslager te worden gevoerd. Mevrouw Broekman zeide, dat aan deze vergankelijkheid niets meer zal kunnen worden veranderd, maar dat, wat thans moet gebeuren, de Bergena- ren des te meer bezig houdt. Spreekster haalde aan, dat velen het geschetste „uitbreidingsplan Bergen" als een zwaard van Damocles boven de „oase" Bergen zien hangen, een uitbreiding, die luidruchtige dagjesmensen naar Bergen aan Zee zal doen trekken en de gasten, die tot nu toe de hotels en pensions bevolken, op de vlucht zullen doen slaan. Een ander somber toekomstbeeld, dat door mevrouw Broekman werd ge schetst was het vertrek van alle kun- 111. Pe twee kerels zagen af en toe argwanend om zich heen en dit deed Jimmy Brown dekking zoeken achter een boom. Hij verloor het tweetal ech ter geen seconde uit het oog. Hij zag duidelijk dat één hunner, de langste van de twee, een brief uit z'n zak haal de en deze in de brievenbus wierp. Daarna belde de andere aan, waarna zij er ijlings van door gingen. Op hei- zelfde ogenblik sprong Jimmy achter zijn boom vandaan en liep hij in ge zwinde i „s op de deur van meneer Ballewippers woning af.Ook hij bel de aan, maar hij kreeg er eigenlijk nau welijks oe kans toe, want de hond Henkie -ukte zich zo "verwachts los, dat Jimmy bijna zijn evenwicht ver loor. „Henkie" schreeuwde hij nog Maar de hond had het al op een lopen gezet. Hij was in razende vaart in de richting verdwenen, die de twee man nen hadden genomen. Jimmy's eerste gedachte was de hond als de wind ach terna te zetten, want het was duidelijk, dat die op 't spoor van iets was geko men, vermoedelijk op het spoor van de man met de zwarte lap.. Toen ging echter de deur van de woning van me neer Ballewipper open en verscheen er een tamelijk onnozel uitziende dienstbode in de deuropening. Ze had de brief die zojuist in de brievenbus was gedeponeerd in haar hand en vroeg: wat blief-u? Jimmy herstelde zich onmiddellijk. Hij liet de hond de hond en zei zo vriendelijk mogelijk: „Ach, heste juffrouw. Ik heb daar net deze brief bij u in de bus geworpen. Hij is bestemd voor mijn goede vriend Bal lewipper. Maar nu bedenk ik mij plot seling, dat ik vergeten heb er iets in te sluiten. Zou u mij de brief nog even willen teruggeven?" stenaars uit Bergen naar oorden waar zij dan de verloren gegane inspiratie wel zullen kunnen opdoen. Naar de mening van het „comité" kan alleen het behoud van een railver binding, zij het in verbeterde vorm, het karakter van Bergen waarborgen en wordt bij aile andere oplossingen het natuurschoon op onverantwoordelijke wijze geschaad. Een financiering van een eigen tram exploitatie zal volgens spreekster in Bergen niet, mogelijk zijn. Aan de uitgang van de zaal werd ge collecteerd om in de onkosten te voor zien van het tramcomité, dat zelf geen middelen heeft. In het voorprogramma van de film voorstelling, die hierna volgde, werd een filmpje gedraaid, dat ter beschikking was gesteld door de VVV, en waarin „BELLO" sterk en jeugdig het station binnenreed met achter zich en kele wagons, die in die dagen „twee dekkers" werden genoemd. Het natuur schoon, dat in dit filmpje werd getoond, was van artistieke pretentie. De film „The Titfield Thunderbold" behandelde het onderwerp van een bijna opgedoekt Engels trammetje, dat door ingrijpen van een kleine dorpsgemeenschap voor die gemeente behouden kon blijven. De problemen van het Engelse stadje en het Hollandse dorpje bleken niet zo erg ver uit elkaar te liggen. Onder de aan wezigen zagen we burgemeester dr W. Huygens en vele figuren uit kunste naarskringen en het maatschappelijke leven. De vele vertegenwoordigers van de pers, die op ruime schaal was uitgeno digd, waren een kenmerk van het be lang van deze avond. De afdeling van Oudorp van de KVP heeft een nieuw bestuur gekozen aan gezien de thans zitting hebbende leden en bloc aftraden en zich niet herkies baar stelden. In het nieuwe bestuur wérden benoemd de heren P. Groot, K. Quant, J. Schut, P. Berkhout en W. Veldman. Op de vergadering werd uitvoerig gesproken over de gemeenteraadsver kiezing, waarbij het bestuur enige cri- tische opmerkingen t.a.v. de candidaat- stelling kreeg te verwerken. HOOGKARSPEL, 9 Oct. 85009 stuks bloemkool: ts. BI 15,50—18,50, t.s Bil 11,20—14, z.d. BI 11—15, z.d. BII 8 en stek 5—5,90; kroten: A 5,405,70 en B 4,204,50; uien: nep 12.6013 en drif- ling 5,405,70; slabonen 35—45. HOOG gespannen, waren Zatei première van de operette „G Langedijker operettevereniging ling). Gezien de successen van i deze operette, waarvoor practis Laten wij direct zeggen, dat d worden, daar er deze eerste avonc gezongen en gemusiceerd is. Op met open doekjes kwam. Het i buiten de schuld van „Caecilia", de zaal aanwezig waren en men kan hiermede bij de volgende uit Voorzitter Klinkert leidde de uitvo ring in met een speciaal woord v: welkom tot de twee wethouders en gemeentesecretaris. Verder a erwelkoi de hij een af^.ardiging van de boi van operetteverenigingen in Nederlai en het erelid, de heer M. v. d Blom i den Helder, die in de oorlogsjaren'zi beste.- krachten had gegeven voor „Ca ciltaén voorts de leden van de n< maar kort opgerichte operetteverer gmg uit Wieringermeer en nog vele a j deren. „GRaFIN MARITZA", een Hongaar andgoedbezitster. bezit naast haar tro en grillen, ook vele goec.e eigenscha pen, die haar zeer bemind maken bij c bewon-rs van haar landgoed. Haar ve aanbidders, die het /eclal om haar ge! te aoen is, kan zij echter meedogenlo» krenken, Tassilo, haar tegenspeler, an?°'de gedoemde Graaf Enüxoc Wittenberg, wordt tot haar rentmeesti bpnoemd, zonder dat zij hem ooit g< zien heeft. Dit is het hoofdthema. Ee operette zou geen goede operette zij ais er geen happy end kwam. En zo wi het ook hier. De rol van „Grafin Maritza" wei uitstekend vervuld door mej. Hann Wolfswinkel, daar van haar een gro: bekoring en charme uitging. De he< ■t Tromp toonde zich een waardig partner. Bijzonder aardig was zijn sp< in het eerste bedrijf, toen hij als ren meester bezoek kreeg van de kmdere der landpachters. Dit was een kostelij kedrijf, tegelijk met de zo sportii taireeltje. Ook het optreden in het twee 'geklede tennisspeelsters was een koj telijk moment. Gravin Lisa, de zusto .Yah Tassilo (mej. Gré Heinis) was ee lieflijke verschijning, die het tenslott eens was met Baren Zsupan (de hee H. Wolfswinkel). Het vlotte spel va laatstgenoemde heeft ons bijzonder vol daan. Het eerste optreden van de hee v. v. d. Heerik in zijn rol van Baro ■Karl Stefan was niet slecht, al hadde Wij zijn spel gaarne wat beslister ge zien. De heer J. Klinkert als vors •Populescu. zorgde menigmaal voor ee: vrolijk intermc o. Hetzelfde mag ge zegd worden in het laatste ibedriif val de heer p. Glas, ook voor het oerst O] de planken, in zijn rol van Panizek al kamerdienaar van vorstin Boz/.em: (mevr. T. HopLangedijkC De laatst» deed het uijzonder aardig. Verder kunnen wij nog met ere noe men mej. Gré Keeman als jonge zigeu herin, mevr. N. SmitGelder als Ilka de vriendin van Grafin Maritza, d< heer J. Wiersma als de oude kamerdie naar Tschekko, de heer W. v. d. Hovei als zigeuner en-de heer K. Siewerts al: zigeunerprins. De verschillende toneeltjes, w.o. de mooie dansen, ingestudeerd door Anne marie Kühne, waren een lust voor he nog. „Caecilia" heeft opnieuw bewezer te behoren tot een der beste amateurs- verenigingen. Alles zou zeker niet zc goed geslaagd zijn als de vereniging geen prima regisseur had in de persoon van de heer R. Vóórhaar uit Alkmaar. De decors van de heer Dirkmaat wa ren keurig verzorgd, evenals de uitste kende grime van de heer Kuijt, de cos tumes van de firma Dames en de schit terende verlichting van de heer W. Kuiper, pe verlichtingsornamenten wa ren welwillend beschikbaar gesteld dooi de firma J. Buis te Alkmaar, de meu belen door Kofa Spruijt, terwijl de fir ma Gerard Worm geheel belangeloos €nige fraaie avondjaponnen had afge staan. Vermelden wij nog, dat met de ze uitvoering voor het eerst gebruik Werd gemaakt van de onder het toneel gemaakte nieuwe kleedkamers. Ook de Veranderde garderobe in „Concordia" mag als een grote verbetering worden gezien. Voorzitter Klinkert bracht aan het slot een hartelijk woord van dank aan het erelid, de heer v. d. Blom, die

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2