I Jimmy Brown en de Oranjehemden Boendermaker gaat Schouten en Burger bedreigen Aöenda Afrikaans mr TIi KLEUTERSCHOOL IN OOIEVAARSNEST KAN NOG NIET WORDEN GEBOUWD Ruziemakers verschenen voor de politierechter Een dominee ging naar Rome Onderwijzer L op 21 Octobi Het Kind Haakman zorgt voor spanning Nieuws Lezers spreken Voorbereidingscomité ondervond tot nu toe slechts geringe medewerking „Vasthouden als een fox-terrier" Levensverwerkelijking in deze tijd Jan Cottaar spreekt over de Tour de France HARMONIE THEATER Studentenliefje "N Een geteerde was Volwassenen in de schoolbank Schaakclub VVV BURGERLIJKE STAND Orpheus heeft een ere-voorzitter Meisje liep tegen auto Interessante lezing voor Evang. Unie ALKMAAR WIL VEILIGE STAD ZIJN Tornooi om het Zilveren Bord Goed debuut van Bus en De Vries laa® Boeiende reisfilm in „De Rustende Jager Van Brederode-school heeft oudercoinmissie Hechte band verbroken Nogmaals Bello DINSDAG 13 OCTOBER 1953 Het heeft niet veel gescheeld of de actie om in het Ooievaarsnest tot de oprichting van een neutrale kleuterschool te komen, zou schipbreuk hebben geleden. De voorlopige kleutcrschoolcommissie heeft sinds haar start op de 31ste Maart van dit jaar zowel bij de gemeente als bij de inwoners van Oudorp dermate weinig daadwerkelijke steun ondervonden dat men er, om met de heer K. Piepenbroek, voorzitter van het comité te spreken, aan ge dacht heeft om het .kind" direct na de geboorte maar weer te begraven. Ook de gemcrntcsubsiaic san f 15 per kind per jaar achtte hij veel te laag. Deze cn dergelijke geluiden werden gehoord op de avond die de kieuterschooicom- missic gisteravond in de cantine van garage J. Met had belegd, een openbare bijeenkomst waar slechts een zeer gering aantal Oudorpers aanwezig* was. Nadat de heer Piepenbroek een over. zicht had gegeven van de werkzaamhe den der commissie en vertelde van enige behaalde financiële resultaten maar meer van teleurstellende erva ringen, die men had opgedaan, ontspon zich tussen de aanwezigen een discus sie, die zich tenslotte hoofdzakelijk be paalde tussen wethouder C. N. Tuin man, die voor de gemeente opkwam en één der vertegenwoordigers van Volks onderwijs uit Haarlem, de heer J. Duiker. De laatste opende voor de kleuter school-commissie een nieuw perspec tief en vestigde de aandacht op de wettelijke regeling op het kleuter, onderwijs, zoals die nog dit jaar aan de Tweede Kamer zal worden voorgelegd. Hierbij zullen de gemeenten zich in de toekomst verplicht zien kleuteronder wijs te stichten, c.q. te subsidiëren. „Het is niet onmogelijk", aldus de heer Duiker, „dat indien de gemeente reeds thans aan het initiatief van de kleuterschoolcommissie tegemoet komt dit in de toekomst een niet onaanzien lijk financieel voordeel voor haar met zich mee zal brengen. Wordt de wette lijke regeling van kracht, dan behoeft slechts gesubsidieerd te worden en zijn ook zekere consequenties van de stich ting niet voor haar rekening. De heer Tuinman verklaarde tijdens de discussies dat de medewerking der gemeente zeker aanwezig is. Zolang echter het particulier initiatief niet met vaste plannen aankomt, plannen die ook voor uitvoering vatbaar zijn, kan de gemeente toch moeilijk „goed geld bij kwaad geld gooien". De heer Piepenbroek kwam hier te gen op. Hij was van mening, dat het kleuterschoolcomité beter zou kunnen werken als het zich door gemeentelijke garanties gedekt zag. In ieder geval De groene gordel, die onze oude stad Omspant en die wij kortweg „de vest" noemen is misschien nooit schoner dan juist in deze prachtige herfstdagen wanneer een stralende zon bomen, bloemen, struiken met een ondefinieer bare glans overgiet, zoals de herfst dat alleen kan doen. Op het grastapijt aan die vest zat een kind, dat hoogstens twee jaar oud kon zijn. liet was gekleed in een blauw man teltje met puntmutsje, waaronder een rood jurkje uitstak en het zat daar moederziel alleen zonder enige vrees. In het ene handje hield het een boter ham, die het met de andere verkrui melde. Geheel alleen was het meisje toch ook weer niet. Uit het glinsterende water van de Singel kwam plots een koppel eenden geklauterd, dat zich al waggelend naar het kind begaf en dankbaar de krui meltjes brood accepteerde. Aan de overkant van het water stond een oude man met intens genoegen het ontroerende spel van het kind en de eenden te bekijken. Hij kreeg al spoe dig gezelschap van meer toeschouwers, die zich even uit het jachtende leven konden bevrijden om op te zien naar het liefste en het mooiste, dat de schep ping ons kon schenken: een kind in al zijn onschuld en aanvalligheid. Toen de boterham geheel was opge roerd, stak de kleine de beide handjes met de palm naar voren om de gulzige dieren te overtuigen, dat de voorraad uitverkocht was. Even later waggelde de hele bent weer terug naar het Singelwater. Het einde van een echt sprookje. Het comité van voorbereiding voor een zestal voordrachten van de heer J. W. Kaiser uit Baarn, bestaande uit de heren prof. E. L. Selleger uit Ber gen en J. Eecen uit Oudkarspel, ver zoekt ons opname van het volgende: De behoefte aan verdieping van le vensvisie en van levensvervulling heeft er toe geleid dit winterseizoen een zes tal avonden te wijden aan de poging om de grondslag van ons bestaan tc be naderen, de altoos aanwezige achter grond, de werkelijkheid, welke bewust of onbewust het diepste verlangen van de mens is. Er kan geen „cursus" over gegeven worden, daar die werkelijkheid slechts te naderen is langs de weg van erv—ing. Er kan alleen worden gesproken in de symbolentaal, waarin ook de bijbel ge schreven is, maar dan op zulk een wijze, dat dit voor iedereen die luistert begrij pelijk is. De heer J. W. Kaiser uit Baarn (schrijver van enige boeken over Le- vensverwerkelijking) Is bereid gevon den over dit onderwerp ook voor be langstellenden in Alkmaar te spreken. De wielersport neemt vooral de laat ste jaren in onze stad aan betekenis toe. Dat blijkt bij de door ons blad ge organiseerde klassieker, de ronde van N. W. Nederland, dat bleek ook op 8 October toen een enorme menigte de verrichtingen van de 70 amateurs in de binnenstad volgde De wielervereniging Alcmaria Victrix. die sinds enkele da gen een grootscheepse actie heeft ont plooid voor de stichting van een wie lerbaan probeert terecht de belangstel ling voor het wielrennen gaande te houden. Zij heeft voor dit doel Jan Cotte.'r uitgenodigd om norgenavo-d in Alkmaar te komen sm-okon over zijn ervaringen in de Tour de France. bleek tijdens deze bijeenkomst wel zonneklaar, dat, wanneer de overheid al of niet vrijwillig bijspringt, een kleine gemeente als Oudorp het met een neutrale kleuterschool niet zal redden. Alleen een bescheiden gebouw, tje zal (zonder de grond) al op f 26.000 komen. Hoewei in Oudorp reeds een bedrag werd ingezameld van ongeveer f 569, blijkt de financiële draagkracht der bewonej-s (hoewel meer medewer king was verwacht) te klein om succes te verzekeren. Toch zal de steun der Oudorpers, ook in de toekomst, onmisbaar blijven. Men verwacht echter, dat indien gemeente en Rijk in de oprichting en subsidiëring bijdragen, ook de plaatselijke animo voor de kleuterschool groter en dien overeenkomstig in financiële bijdragen uitgedrukt zal worden. „In ieder geval", aldus de heer H. J. Polder, secretaris van het comité, „zul len wij als een fox-terrier aan deze zaak blijven hangen". Verschillende aanwezigen deden nog enkele voorstellen aan de hand om de kaspositie van het comité te verster ken door het voeren Van verschillende acties. Deze zullen door het comité, dat binnenkort in een Stichting zal over gaan, nader worden bekeken en indien gewenst, uitgewerkt. Van Maandag tot en met Donderdag draait in het Harmonie Theater de film „Studentenliefde", vrolijk en vol muziek en dans. Een pretentieloze film, waar mee men zich echter een avond best kan amuseren. „Studentenliefde" is niet van een zekere pikanterie ontbloot, voorzo ver de Amerikanen daarmee overweg kunnen. De technicolor, waarin ook deze film is uitgevoerd, is echter nog steeds verre van voln-.aakt en zo zijn de blosjes op de wangen van de werkelijk aller- charmantste Virgina weer veel tè lief lijk en lijkt de universiteit, waar het vrolijke verhaal zich afspeelt, van borst plaat te zijn opgetrokken. Naast Virginia Mayo als de „studente met het verleden van beroepsdanseres" zijn er geestige rollen van Ronald Reagan als de gewe tensvolle professor en Gene Nelson als de dansende student. „Je bent gek, stapelgek" had op 9 Augustus te Schoorl de bestuurder van een personenauto tegen een buschauffeur geschreeuwd, toen deze langzaam achteruit rijdend met dc bus tegtM de auto was opgereden, zonder evenwel schade te veroorzaken. Het was eigenlijk alleen maar de schrik geweest die de man, C. T. B. uil Groningen, zo onheus had doen zijn. Maar de chauffeur, in zijn eer aangetast, had de zaak voor de rechter gebracht. Mr J. N. Alblas liet een veroordeling volgen en legde de verdachte een boete van f 25 of 10 dagen op. De rechter vond het geen manier, dat verdachte de hele was van zijn buren bedorven had. Zelfs de petro leum had er geen goed meer aan kunnen doen. Hij legde de heethoof dige stoker dan ook een boete op van f 25 of 10 dagen. A. O. uit Heerhugowaard werd we gens het verduisteren van een melk bus die hij gevonden, niet aangegeven, maar wel voor de eigenaar onherken baar gemaakt had, tot een boete van f 35 of 15 dagen veroordeeld. Om een leven lang bij de Justitie buiten schot te blijven valt niet mee. In ieder geval had de 78-jarige F. J. M. W. uit St. Pancras dit nog altijd klaar gespeeld, maar een buren- ruzietje haalt een streep door het record. De oude man, in toorn ont stoken dat zijn buurman op ruwe .wijze de takken van* eerr boompje af zaagde, had de man een „judas" ge-;| noemd. „Dat mag U niet zeggenzei mr Alblas vermanend. De boete viel nogal mee: f 15 of 5 dagen. 112. Het dienstmeisje van meneer Ballewipper, de brief nog steeds in haar hand, zag Jimmy nogal achter dochtig aan. Wat wil die vent? En wat praat-ie over iets te willen insluiten? Die brief was voor meneer Ballewip per, want hij lag in zijn brievenbus en wat in die brievenbus lag, behoorde van meneer Ballewipper, die haar baas was en wat zei die vreemde man, die zij bovendien een griezel vond, wat zei die man over die brief terug ge ven? „Nee man", zei ze, toen zij haar besluit had genomen. „Die brief geef ik jou niet. Die brief is van meneer en die briefMaar verder kwam zij niet, want Jimmy had haar onverhoeds het huis in geduwd, was zelf ook naar binnen gestapt, had bliksemsnel de deur gesloten en voordat Dieuwertje want zo heette ze besefte wat er was gebeurd, had hij haar de brief al afgepakt. Hij scheurde de enveloppe snel open, trok de brief eruit en be gon ademloos te lezen. „Oóóóhh", riep Dieuwertje en toen snelde zij gillend en kermend het huis in. „Mefrau-au-au-auü!" schreeuwde zij. „D'r is 'n inbreker in 't huis". Jim my trok er zich niets van aar. Hij las gretig de inhoud van de brief, die hem het bewijs leverde van de juistheid van zijn eigen ontvoeringstheorie we hebbe de jonge nou wel agter slot en grendel sitte", zo las Jimmy in de brief, „maar wij ijssen nog duised guldens extra, nog hede te verstrekke anders late we hem vannagt nog los en zalle wed'r teves voor sorgdrage dat de polietsie van een en ander op de hoogte komptDe brief trilde in Jimmy's handen. „Wat een geboefte", dacht hij. Toen verscheen de zeer op gewonden mevrouw Ballewipper in de hall van haar huis. „Man!" riep zij. „Wie ben jij?' Het lied van de „dronken fietser", dat in tegenstelling tot dat van de „drunken sailor"* zijn charme al lang verloren hééft omdat men het refrein iedere week wéér hoort zingen, werd opnieuw gehoord toen de niet versche nen W. M. D. uit Beemster een boete van f 100 en 30 dagen werd opgelegd en bovendien nog een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. De stoker N. H. uit De Rijp stond vervolgens wegens vernieling terecht. Heet van de plaat was hij thuis geko men en had toen gezien dat zijn buur vrouw over een hekje dat hij juist zo ijverig had geteerd, een paar kranten had gelegd. Hij haalde de kranten natuurlijk- weg. Buurvrouw legde de kranten er weer op. Een spelletje dat tot nood lottig gevolg had, dat de man van buurvrouw met een spuitende tuin slang begon te opereren en verdachte zelf een druipende teerkwast ter hand nam en daarmee in het rond zwaaide. De hele was was er door bedorven. „Hij heeft me twee keer nat ge spoten" zei de verdachte verongelijkt, waarop de rechter de vraag stelde of dat dan soms ten koste van zijn ge zondheid, leven of eerbaarheid was geweest. Dat was het niet, maar „hij" was begonnen. De cursus voor volwassenen, georga niseerd door het Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling, is geopend met een gezellige bijeenkomst, die voornamelijk ten doel had de cursisten te doen ken nis maken met schoolbestuur en leraren. De voorzitter van de schoolcommissie, de heer E. J. M. Schinkel, sprak er zijn voldoening over uit, dat men in Alk maar weer met deze cursus is begon nen. Vele volwassenen die na hun la gere school geen onderwijs meer geno ten, zijn dankbaar, dat zij hun kennis van de Nederlandse taal en rekenen en sociale kennis eens kunnen opfrissen. Spreker deelde mede, dat aanmelding ook nog mogelijk is op de eerste les- avond, die Donderdag wordt gegeven in het ABB-gebouw. Voor de eerste klas zijn tot nu toe 14 aanmeldingen ontvangen, voor de 2de klas 18. De heer Schinkel maakte tevens van de gelegenheid gebruik de heer Riemers dank te zeggen voor het onderwijs, dat hij enige jaren op de cursus heeft ge geven. maar dat hij nu wegens studie redenen moet afbreken. Mej. Torreman zal zijn taak in de eerste klas overnemen. WINTERCOMPETITIE Er bestond bij V.V.V. Maandagavond veel belangstelling bij de spelers voor de onderlinge wintercompetitie. De uitslagen waren als volgt: Hoofdklasse: P. SeewaldDe Ruiter 1—0; R. PijningP. Deugd 'Vs—Val A. v. d. Tak—C. Woutersen 0—1; A. Tegel—D. Appel Jr. 0—1; W. KwakE. G. Kayser 0—1; P. Hoekstra—F. Hildama Vr-VtJ A. BeemsterboerP. Hoekstra afgebr. Eerste klasse: G. GroenewoudD. Ap pel Sr 1—0; P. v. d. StruysH. Dagelet 10; A. VisG. v. Brenk 01; J. Maats A. Schaaps 01; A. Haksteen—J. de 'Waal 1—0; mej. C. BouwmanG. Boon afgebr. Tweede klasse: F. HelderF. Faber 10; F. HolF. Bosch 10; J. Bastiaanse —F. v. d. Vliét 01; J. Schuurman—P. Holzmann 0—1; P. GroenenbergT. Za- nen afgebr. Derde klasse: J. BakkerR. Zaal 01; B. Vlietman—H. de Vries Maats 01. Vierde klasse: P. Obdam—H. Verhoe ven 0—1; H. LansenP. Sneek 01; mevr. C. de JongJ. Fontijn ViJ mej. Schaaps—N. Breebaart afgebr.; C. de Jong—P. Blankendaal 1—0; J. Wéssemius J. Dijkman 1—0; J. PaulisseC. Schaaps 0—1. Geboren: Wilhelmina, M., dochter van. J. van der Molen en G. J. Vos. Adria- na J. M„ dochter van C. P. Trompert en A. J. Nieuwenhuis. Arnoldus J., zoon van A. J. Rondeel en M. T. van Berkel. Geertruida M„ dochter van J. Jonkman en J. Schouten. Cor nells M„ dochter van G. J. C. Merse en G. A. Castricum. Franciscus F. C„ zoon van F. J. Chapel en A. H. D. Boersen. Johannes F., zoon van J. L. Ravenstijn en M. M. Haker Saskia, dochter van P. Baarda en J. Boersma. Gehuwd: Leopoldus F. Gielis en Jo hanna B. van Santé. Overleden: Cornelis Tamis, oud 75 jaar, gehuwd met Catharina Vader Johannes F. Westerburger, 86 jaar, gesch. van M. Duits. In de gisteren gehouden ledenverga dering van het mannenkoor Orpheus is besloten de heer H. de Groot, mede oprichter van het koor en nog steeds actief lid te benoemen tot ere-voorzit ter. Met deze benoeming heeft het koor zijn erkentelijkheid willen tonen voor het vele en goede werk, dat de heer Groot voor Orpheus in zo'n lange reeks van jaren heeft verricht. Gistermiddag stak een 6-jarig meisje ter hoogte van de spoorwegovergang op de Bergerweg plotseling de straat over. Zij liep pardoes tegen een passerende auto en werd aan haar rechtervoet ge wond. „Als dominee naar Rome" was de titel van de causerie, die ds A. Faber uit Boxum (Fr.) gisteravond hield in de tot de laatste plaats bezette consistorie van de Grote kerk, welke bijeenkomst was uitgeschreven door dc Evang. Unie, vereniging van Vrijz. Hervormden in Alkmaar. Ds Faber had met anderen, mede op verzoek van de Synode der hervormde kerk, de reis naar Rome in het vorige najaar gemaakt en was daar een maand de gast geweest van het Instituto Storieo Olandese. Van de indrukken, die hij in die maand opdeed, heeft hij in ren vlotte causerie een en ander verteld en daarna een hele serie lantaarnplaatjes vertoond van grootse kerken en andere gebouwen in de Eeuwige Stad. Rome, het hart van Italië en met grote wegen verbonden met het overige deel van het land, is geenszins een ideale stad, evenmin als Italië een ideaal land Alkmaar wil een veilige stad zijn. Ondanks de verkeersproblemen, de nauwe straten, die het doorgaande verkeer nauwelijks kunnen ver werken en de verschillende gevaarlijke kruispunten. De politie en de schilders van openbare werken doen hun best om voetgangers en rij- verkeer zo goed mogelijk door de drukte te loodsen. Daarvoor zijn ook de oversteekplaatsen, die echter een drie- of vier keer per jaar een nieuw kwastje moeten hebben willen ze zichtbaar blijven. Daar mee zijn de schilders dezer dagen begonnen. Ze trekken van de ene plaats naar de andere met hun sneldrogende witte verf. En de politie gaat met hen mee, want ivaar ze ook komen, overal zorgen ze voor tijdelijke verkeersopstoppingen. Gisteravond werden in het café „De Drie Ruilen" de eerste partijen gespeeld voor het jaarlijkse tornooi om het Zilveren Bord, een trophee die drie maal achter elkaar of vijf maal in totaal moet worden gewon nen. Vergissen wij ons niet dan zal nog vele malen om dit bord moeten worden gespeeld. In het reglement is namelijk een bepaling opgenomen dat spelers, die een algemeen moyenne van tien of meer hebben bereikt, niet meer-kunnen meedingen, zodat men ieder jaar onder de deel nemers weer andere gezichten ziet. Jan Burger en Piet Schouten heb ben nu ieder tweemaal deze wisselprijs in hun bezit gehad. Hel is niet denkbeeldig dat een van deze heren andermaal als winnaar te voorschijn zal komen, maar men dient ernstig rekening te houden met Kees Boen dermaker, die het gisteravond heeft gepresteerd om zijn partij tegen Walertor met een moyenne van ruim negen te winnen. Boendermaker, die dit jaar voor het eerst aan dit tornooi deelneemt, is in derdaad een ernstige rivaal. Een ge middelde van 9.09 mag dan niet zo tot de verbeelding van de outsider spreken, men dient niet te vergeten, dat in dit tornooi kader 47/2 wordt gespeeld en dat, als aan het einde de balans wordt opgemaakt, de winnaar waarschijnlijk blij mag zijn met 'n moyenne van om en nabij acht. Hoe het zij. Boendermaker kwam tegen Watertor zonder al te veel moeilijkheden tot de volle winst. In zijn derde beurt scoorde hij de hoogste serie van de avond (43) en Watertor is geen moment in staat geweest om Boender' maker ernstig te bedreigen. De eindstand luidde: Boendermaker Watertor 200 22 43 130 22 26 9.09 5.96 Jaap Bus, die wij gisteravond voor het eerst in een kader-tornooi aan het werk zagen, heeft Piet Schouten, winnaar 1952, aanvankelijk behoorlijk partij ge geven. Na negen .beurten stond Bus met 53 tegen 34 in het voordeel, maar toen hij daarna drie poedels produceerde kreeg Schouten gelegenheid om zijn achterstand weg te werken. Met een serie van 27 liep Schouten daarna uit om tenslotte nog onbedreigd te winnen. Schouten 200 29 28 6.89 Bus 154 29 25 5.31 Wim de Vries, ook een nieuweling in dit gezelschap, heeft Ben Wijkhuizen het vuur na aan de schenen gelegd. Het zag er eerst naar uit dat Wijkhuizen een gemakkelijke overwinning tege moet ging. Na de 9e .beurt, bij de stand 7545, liet De Vries vier poedels note ren, maar tien beurten verder was Wijkhuizen, toen de stand 164140 in zijn voordeel luidde, nog steeds niet ze ker van een overwinning. Het bleek echter dat De Vries na deze krachtin spanning zijn kruit had verschoten. In ieder geval kon hij Wijkhuizen niet meer benaderen. Wijkhuizen De Vries 200 25 160 25 28 31 6.40 Tegen de verwachting in werd het treffen tussen Kees Haakman en Jan Burger de spannendste partij van de avond. Algemeen was men er van over tuigd dat Haakman, een libre spelers van zes a zeven, volkomen kansloos was. Drie kwart van de wedstrijd speelde Haakman echter met een moyenne van ruim tien en pas toen hij de finish in zicht kreeg, begonnen de zenuwen hem parten te spelen. Na de 18e beurt keek Burger nog tegen een achterstand van 166 tegen 123 op. Haakman raakte even uit zijn concentratie, ketste een paar maal en dat was voldoende voor Bur ger, die de moed nooit op geeft voor dat de laatste carambole is gemaakt, om zijn achterstand weg te werken. Hij won ten slotte, doch het verschil van acht caramboles geeft wel duidelijk aan hoe groot de spanning is geweest. Burger Haakman Het tornooi voortgezet. 200 24 192 24 32 8.33 23 8.— wordt Woensdagavond is, meende spr. Het is als een bazar met vele mooie, maar ook vele lelijke dingen. De mensen leven er in een hoog tempo, mede als gevolg van het warme klimaat, dat er toe leidt, dat de mensen 's avonds eigenlijk pas laat „beginnen te leven", een dagindeling waarmee een vreemdeling nogal eens moeite heeft. Men is weinig in huis, zodat een woninginrichting als in ons land daar onbekend is. Men geniet over het algemeen intens van het leven met als gevolg een vroegtijdige ouderdom. Spr. wees erop, dat Rome door de eeuwen heen een bron van inspiratie is geweest op velerlei terrein: recht spraak, allerlei wetenschappen, cultuur en kunst, zodat van oudsher velen uit andere landen daarheen trokken voor hun studie. Het katholicisme (het pro testantisme is er, vrijwel onbekend: slechts 12000 protestanten zijn er onder de veertig millioen Italianen) heeft in Italië op alle terrein zijn stempel ge drukt en heeft dus een grote verant woordelijkheid voor aller welzijn, waarin het naar spr. meende wel eens gefaald heeft, omdat het 't leven te veel stelt onder 4e invloed van de kerk. Volgens hem kan het niet Gods bedoe ling zijn, dat de mens totaal is gebonden aan kerkelijke normen. Spr. noemde Italië een armoedig land met tal van sociale problemen met als gevolg een zeer groot percentage com munisten, die zich toch nog allen kin deren van de kerk noemen. De Italiaan is warmbloedig, kan ruzie maken over een kleinigheid, maar is daarnaast een humaan mens met een grote bereid heid tot hulpvaardigheid. Van een en ander gaf spr. voorbeelden aan. De serie lichtbeelden, door spr. na zijn inleiding en vooral na de pauze ver toond, gaf een schat van foto's van het Vaticaan, oude gebouwen en beeld houwkunst, door Italianen gewrocht of uit vroeger onderworpen gebieden bij eengebracht. Bij elk van deze platen gaf de spreker interessante bijzonderhe den van de makers, de tijd van ontstaan enz., waarnaar met intense aandacht werd geluisterd. De vragen, die in de pauze gesteld werden, bewezen dat er echte belangstelling bestond onder de aanwezigen. De voorzitter van de Evang. Unie, de heer K. Gootjes, die de spreker met een kort woord had ingeleid, waarbij hij o.m. als doel van bijeenkomsten als deze aangaf: het pogen om onkerke- lijken tot de kerk terug te brengen, bi-acht hem na afloop hartelijk dank voor zijn interessante causerie. De avond werd, als gewoonlijk, afge wisseld door samenzang van kerkelijke liederen. DINSDAG HARMONIE THEATER: 8 u.: Stu dentenliefde (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 u.: De avonturen van kapitein Clark (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Melo die immortalie (14 jr.) VICTORIA THEATER, 8 u.: De dief van Venetië (18 jr.) Gebouw Vrijz. Herv., Heul 11, 8 u.: Lezing ds B. Slond. Gulden Vlies, 8 u.: Uitv. Selskip Friso. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: O.K. Nero (18 jaar). WOENSDAG HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 U.: Studentenliefde (18 j.) CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8u.: De avonturen van kapitein Clark (18 j.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Melodie immortatie (14 j.) VICTORIA THEATER, 2.3<J en 8 UJ De dief van Venetië (18 j.) PAVILJOEN KINHEIM, 7.30 u.: Bij eenkomst Ned. Ver. voor Suikerzieken. GULDEN VLIES, 8 u.: Filmavond passagebureau Hesta, Crans en Coi WAPEN v. HEEMSKERK, 8 u.: Jan Cottaar spreekt over Tour de France. DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Dinsdag 6.38 18.51 Woensdag 7.14 19.38 Dinsdag Woensdag te Camperduin hoog 6.43 18.56 7.19 19.38 0.43 12.56 1.09 13.36 Voor een uitverkocht huis trad Th. Regout op, op de eerste van terseizoen door de KJVO gegeven heeft verworven is, met de opnam gen, zodat hij gerekend kan w ord van reis- en natuurfilms. In 1951 de Missie in Afrika een film te de en waaraan hij tevens een Ianj Met twee auto's werd de reis gema en op de tocht konden belangrijke namen worden gemaakt van sted landschappen, stammen van inboor: gen en natuurtaferelen, die in verscheidenheid geprojecteerd, levendig en afwisselend beeld van grote werelddeel gaven. De weg voerde via Kimberley stad van de diamant-mijnen Johannesburg in Transvaal. De toeschouwer zag zich meegevoe door de onbewoonde Kalahari-woe waar men om water te krijgen, putten van 70 meter diep moet gri water dat met een molentje moet den opgepompt. De heer Regout hier het geluk om met de Hottentott in contact te komen. Nóg primitiev leven de „Pygmeeën", die sprek Noordelijker in de Congo ontme Deze kleine mensensoort bezit geen huizen. Evenals de Hottentott zijn ze grote liefhebbers van pijpro1" Deze Pygmeeën, die hun bezoek gezang en trommelmuziek verwe men en toejuichen, blijken grote hebbers van zout te zijn, dat door in grote hoeveelheden wordt genut De opvallend goede illustratieve De „Van Brederodeschool" heeft hotel „Spoorzicht" aan de Breelaa haar eerste ouderavond gehouden, v men tot samenstelling van een „Oui commissie" overging. Na een inleidend woord van de ti; lijk voorzitter de heer D. Daalder, tot de benoeming worden overgegaa Na verkiezing werd de oudercommiss als volgt samengesteld: de heren Daalder, A. Prins, E. de Hond en vo< de dames Leuverink, Schekkerman, banus en De Bruin. De heer J. C. van Zoonen, Hoofdot zichter van de Dienst Gemeentewerke der Gemeente Bergen gaf hierna explicatie van de in aanbouw zij: school aan de Kerkedijk, welke 1 nuari in dienst zal jvorden gesteld. In een sfeer- van collegialiteit vriendschap heeft het onderwijzend pt sonecl van de „Van Reenenschool", zamen met de Oudercommissie van de school, afscheid genomen van de onder wijzer, de heer J. Lambeck, die 21 Octo ber a.s., met de „Boskoop" van K.N.s.M. naar het eiland Aruba in Ncd. Antillen vertrekt. Onder de aanwezigen waren ook ds B. Bekius, Ned. Herv. Predikant en he voltallige personeel van de nieuwe Vai Brederodeschool. Het hoofd van de „Van Reenenschool de heer S. J. Nijdam. haalde in zijn toe spraak tot de heer Lambeck aan. da thans het zwaard van Damocles defini tief was gevallen en door het intreden de verlof van de heer Lambeck, than reeds afscheid moest worden genomen. „De band, die bestaan heeft tussen dt onderwijzer enerzijds en de kinderen er de ouders anderzijds, is altijd een zeei hechte geweest", aldus de heer Nijdam De hoop werd uitgesproken, dat de heet Lambeck bijzonder veel bevrediging zou vinden in zijn werk op Aruba en dat het hem daar in alle opzichten goed zou gaan. Hierna voerde de voorzitter van de Oudercommissie, de heer C. Sijpheei het woord. Hij sprak hartelijke woor den van dank en afscheid en overhan digde de onderwijzer als blijk van waar dering en lof een zilveren suikerlepel In zijn dankwoord zei de heer Lam Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang. Mijnheer de Redacteur. Gaarne verzoek ik U opname van het volgende; Uw verslaggever meldt in zijn ver slag van de voorstelling voor genodig den van de film „The Titfield Thunder bolt" („Beilo") op Zaterdag 1.1. in Ber gen, dat ik gezegd zou hebben, dat „een financiering van een eigen tramexploi tatie in Bergen niet mogelijk zou zijn". Ik heb echter woordelijk gezegd, dat ,.de originele oplossing (n.l. uit de film) voor de financiering van de eigen tram exploitatie hier helaas niet mogelijk zal zijn", hetgeen iets geheel anders is, en voorts de wens uitgesproken, dat wan neer een aanvaardbare oplossing voor het tramvraagstuk gevonden zal zijn (waaraan momenteel hard gewerkt wordt), de Bergense bevolking zich er - met een even groot enthousiasme als de bewoners van Titfield achter zou stellen. E. P. BROEKMAN—VRIESMAN. Bergen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2