Australië, wereld op zichzelf Kwestie Triest morgen in Veiligheidsraad Minister Van de Kief t had een onaangenaam uurtje Het oneindig verre en lege heuvelland van het Westen vraagt harde kerels Huur nieuwe woningen stijgt onrustbarend De enige toetssteen Woensdag 14 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 242 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht Ik ontmoet voor het eerst „mensen" WEERBERICHT Op verzoek van Wysjinski Churchill krijgt de Nobelprijs letteren Meerderheid in Eerste Kamer voor Zondagswet Amerikaans meisje dood in put gevonden Conferentie Grote Vier nu op 9 Nov. Bit weekeind Westelijk overleg in Londen Dr W. Drees terug in Nederland Adres van het NVV J worden dan 145 pet. van 1940. De^hurer aan Tweede Kamer Golf van arrestaties in Oost-Duitsland Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hooldredarif». Redactie Achterdam 18. l'el 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel- 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en AanDoa (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—, elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: Dij vooruitbetaling j 2.02 per mnd; t 6.05 per kwar taal, plus Incassokosten Weekabonnementen 0.49 pÈRTH, 1 OCTOBER Nog altijd staan er karri's en jarrahs in het oneindig verra CA lege heuvelland van West-Australië. De karri reikt tot de hemel en tart de sterren. Een huis van karri-hout gemaakt trotseert wellicht de eeuwen en alle verkeer van Lon den raast over houtblokken, die uit de jarrah zijn gesneden. Dit is het land van het hout en het asbest, dat ten koste van ontzaglijke menselijke inspanning wordt gedolven. Grapieus en lieflijk is het misschien naar het Oos ten rondom York en naar het Zuiden langs de kust van de Indische Oceaan, waar een minnaar van de zee echt ongestoord kan zijn. Kleurig ook in zijn duizenden wilde bloemen, die je stil maken als de kleine geurige orchideën van Singapore voor mijn hotelkamer, maar die hier in de aanloop van de lente de grond bedekken tot ver in de „bushes", het Austra lische wilde woud, dat niets met ons bos gemeen heeft. Het zijn slordige verzamelingen bomen met ertussen begroeiing van subtropisch karakter op een ontoegankelijke bodem, welke niet tot rusten nodigt. Wat heeft de Schepper hier met harde hand gearbeid. Uit de verte mag dit land gedachten oproepen aan Zuid-Limburg, de Midlands in Engeland of de glooiingen van Noord-Frankrijk, van dichtbij ruiken de bloemen niet en is het gras scherp en dor! Het is bovendien een volkomen onbevolkt land. Onze auto heeft ons honderden mijlen naar het Oos ten, het Zuid-Oosten en het Zuiden gevoerd over bruine steenslagwegen, die zelfs in de regen van deze dagen stoffig blijven. Ik heb me alleen thuis gevoeld aan het blauw-groene water van de Oceaan, die zo wijd is, dat zij geen bepaalde richting schijnt aan te geven. Zij hehoort nergens bij en leidt nergens naar toe. Australië is inderdaad een verschrikkelijk ver land met alle moderne verbindingen, maar niettemin een wereld op zichzelf. DERTH is de metropool van dit gebied van bijna twee en een half millioen vierkante kilometer. Goud en parels vormen de romantiek van West.Aus- tralië. Ver in het Oosten ligt Kalgoorlie aan de Great Eastern Highway, die 4500 km naar Melbourne voert. Dwars door de woestijn. In deze woestenij hebben de mensen rond 1885 het eerste goud ontdekt. Toen stormden de pio niers naar West-Australië, omdat zij bun deel wilden hebben van de nieuwe rijkdom. Kalgoorlie leeft en bestaat bij de gra tie van de ontzaglijke waterleiding, die Ir Thomson bij Mundarir.g ontwierp. Een stuwdam en een pijpleiding, hon derden mijlen lang. Maar de ontwerper schoot zich aan de vooravond van de opening der wa terleiding dood, omdat hij geen ver trouwen in zijn eigen werk had. En gisteren stond in de krant, dat twee mannen twee directeuren van een zaak in Perth hadden vermoord. Een hard, onbuigzaam, bijna ongenaakbaar land. dat ieder, die niet beschikt over de buigzaamheid van een slang, uithou dingsvermogen van een beer en de filo sofie van hem, die „der Welt abhanden gekommen" is, onverbiddelijk terug wijst naar conglomeraten van indivi- duën, die steden genoemd worden. Men vindt deze echte pionier nog maar weinig. De Australiër heeft er iets van in zijn gezicht. Hij is vrij lang met een mager gezicht, rimpels in rek en hals, gebruind ook zonder zon. ruwe huid, scherpe ietwat toegenepen ogen oh dunne lippen. Een hard mens voor zichzelf en voor anderen, maar gastvrij en 'n weldoener voor wie zijn rrienschap heeft gewonnen. Hij durft de bush in te trekken en voor luttel geld een stuk grond te kopen. Hij brandt de bomen neer, bouwt zich een hut en begint een leven van proberen en falen. En opnieuw proberen en op nieuw faien. Hij worstelt met de moe liikheden. die bomen en bodem !°m in de weg leggen. Hii bevecht reet l'ote hand de slangen. De beet van d? taipan is dodelijk, zegt men. maai bij is er immuun voor en bovendien har teert hij met grote snelheid net sche- rmes:e. dat de wond open moet f 'den. Zonder een spier van zijn ge- Z 'ht te vertrekken. En de giftige rode spin met zwarte poten doet hem geen kwaad. Het zijn waarachtig de slech- Verwachting tot morgenavond: NOORDELIJKE WIND Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motregen. Morgen overdag droog weer en enkele verspreide opklaringen. Matige en vooral langs de kust nu en dan kra"htige Noordelijke wind. Vrij koud. sten niet, die dit leven durven aan vaarden en die daardoor aan hun land een ontzaglijke dienst bewijzen. War' Australië's eerste probleem is dat dei- ontginning rond de tot steden gewor den nederzettingen. Het in cultuur- brengen van een bodem, die aan mil- lioenen voedsel, welvaart en misschien zelfs ergens geluk kan brengen. Men vraagt overigens in dit land niet in de eerste plaats naar geluk. Men heeft er geen tjjd voor. Het zijn de ponden, die wegen. Alleen maar de ponden. TK stond dezer dagen op het hoogste punt van Fremantle, de havenstad van West-Australië. Onder mij lagen de boten aan de kade. De daken zijn er rood en de huizen wit en bruin. Pal men groeien rondom. In de verte de zee. Ik stond er én voelde mij zo ont zaglijk ver van onze vertrouwde wereld verwijderd. Van een comfort, dat men pas waardeert, wanneer men het enige tijd kwijt is. Want meen niet, dat een Australisch hotel een luxueuze inrich ting is. Wij douchen en scheren ons in „community" en op mijn kamer staat een bed, dat in 1890 of daarom trent wel zijn beste jaren zal hebben gehad. Ik stond daar boven Fremantle en toen ik mij omdraaide naar het land De enorme stuwdam bij Mundanng, die werd aangelegd voor de exploi tatie van de goudvelden van Kal goorlie. mensen met een persoonlijk leven en g en pondenmachines; mensen met een piano in de kamer, een poes en een hond; mensen, die liefhebben of haten, maar in ieder geval zichzelf zijn. Dat is het wat mij en met mij mijn vrienden in verlegenheid brengt: deze mensen leven niet, zij liggen in een kramp om het geld. Wie geslaagd heet, verdient voldoende ponden. Men koopt met geld misschien enige maat schappelijke zekerheid. Geluk is niet te koop. Ziet ge, lezer, er heerst hier f)E Veiligheidsraad zal morgen bijeen komen ter bespreking van het Sov- jetvoorstel over Triest. Wysjinski, die de bijéenroeping verzocht, zal de Raad voorstellen over Triëst een gouverneur te benoemen en wel de Zwitser, kolonel De Zweedse Academie heeft voorlo pig besloten Sir Winston Churchill de Nobelprijs voor letterkunde dit jaar toe te kennen. Na dc officiële vergade ring van de Academie (morgen) zal officieel de toekenning van dc prijs worden bekendgemaakt. De leden van de Academie hopen, dat Sir Winston in December in staat zal zijn om in Stockholm de prijs uit handen van koning Gustaaf Adolf in ontvangst te nemen. Als candidaat voor de prijs was o.a. ook genoemd de Amerikaanse schrijver Hemingway. in Australië een met Europa fundamen teel verschillende mentaliteit. Daarin moeten wij een weg vinden en een eigen plaats. Voor ons gaat het om twee maanden. Voor hen, die Europa bewust achterlieten gaat het om een voor goed. Zij zullen zich wel moeten realiseren, dat er van een voortzetting op wellicht betere economische basis van wat er vroeger in eigen land Was, hier hele maal geen sprake kan zijn. Zelfs niet voor hen, die de kracht opbrengen zich zelf en de hunnen bijeen te houden. Hier lokt het geld. Waarvan je wel grote huizen kunt bouwen, maar waar van je niet rijk wordt. Begrijpt ge? toe, zag ik de brede uitmonding van de Swan-rivier. Op de oevers behuizin gen, die mij konden bekoren. Er kwa men gedachten bij me op aan de Mid dellandse Zee, waar de mens gelukkig is en lacht. Ook de kleinste mens heeft daar zijn huis en zon en water zijn er voor iedereen. Maar hier, in deze wijk Claremont tussen de donkerrode „fla- me-trees" en de palmen staan de prach tige huizen van de bookmakers in een subtropisch décor.. Onze chauffeur ken de ze met naam eri toenaam: Pat Healy, die voor zijn stulpje nog onlangs 30.000 pond betaalde, en Ted Nichols, die een bierrestaurant voor een millioen gulden kocht. Geen Rivièra, omdat dit Australië en geen Frankrijk is. Een werkerspara dijs noemt men dit land. Ik begrijp dit niet, want naar mijn mening van dit ogenblik is het werk er voor de klei nen en scheppen de groten voor zich zelf het paradijs.... Toch was het hier voor het eerst, dat ik iets van mensen rond mij voelde; MADAT minister van de Kieft gis- stermiddag in de Eerste Kamer een zeer onaangenaam uurtje had doorgemaakt - hij kreeg het van vele kanten zwaar te verduren, omdat hij een allerminst gelukkige wijziging van de wet op de materiële oorlogsschade hail voorgesteld en bovendien in strijd met de wet een uitvoeringsbeschik king had doen uitgaan waarin bepaal de groepen geheel van een rijksuit kering werden uitgesloten - hebhen de senatoren zich de rest van de dag bezig gehouden met de nieuwe Zon dagswet. Deze kreeg hier een heel wat gun stiger ontvangst dan in de Tweede Kamer. Wel waren er de verschil len en tegenstellingen, die ook daar op te merken waren geweest, maar een deel van de anti-revolutionnairen kondigde aan, vóór te zullen stem men; de VVD bleef tegen, omdat zij Het lijkje vail het driejarige Ameri kaanse meisje Anna Mosher, dat sinds Zondagavond te Hudson Falls werd vermist, is Maandagavond in een ver laten put op korte afstand van het ou derlijk huis gevonden. Het meisje was door zand bedolven. De eigenaar van de put verklaarde, dat hij Zondag avond nog heeft vastgesteld, dat de planken, die de put afdekten, op haar plaats lagen. Maandagavond zag hij echter, dat de planken waren verplaatst en de put veel ondieper was geworden. Hij groef het verse zand uit de put en ontdekte het kind. waarna hij direct de politie waarschuwde. Het parket stelt een onderzoek in. de wet volslagen overbodig vond en de regeling in het Wetboek van Straf recht van enkele kwesties voldoende. De CH-fractie bleek veel waardering voor het ontwerp te hebben, de com munisten vonden dat men de Zondag het beste eerde door tegen oorlog (e zijn. Zo had minister Beel, die deze erfe nis van wijlen zijn voorganger mr Van Maarseveen, door de Kamers moest loodsen, het niet al te moeilijk. Over de algemene lijhen van het ont werp zei hij niets meer. Slechts be antwoordde hij nog enige vragen en opmerkingen. Toen was de aanvaar ding van de wet verzekerd Fluckiger. De Sovjets stellen voorts in de vorm van een resolutie voor een voorlopige bestuursraad voor het vrije gebied van Triëst te benoemen in over eenstemming met het Italiaanse vredes verdrag. Een permanent instituut voor het ge bied zou dan binnen drie maanden na de benoeming van de gouverneur van kracht worden. Het Italiaanse vredes verdrag droeg indertijd de Veiligheids raad de verantwoordelijkheid op voor de onafhankelijkheid van Triëst. Fluc kiger is voormalig Zwitsers gezant in Moskou. Zuidslavische studenten drongen gis teren de leeszaal van de Britse ambas sade te Belgrado binnen. Kranten en tijdschriften werden meegenomen en op straat verbrand. (Zie verder elders in dit bi ad.) WOLGENS welingelichte Parijse krin gen, zullen de Westelijke Grote Drie voorstellen tegen 9 November de Lugano een viermogendhedenconfe- rentie te houden. Het opstellen van het Westelijk antwoord aan Moskou is bijna gereed. Ook Oostenrijk zal moe ten worden besproken. Het Sovjet- voorstel inzake een vijf mogendhe?en- conferentie, met deelneming van com munistisch China, zouden Washing ton, Londen en Parijs in beginsel niet willen verwerpen, doch zij blij ven er bij, dat een dergelijke bijeen komst pas kan worden gehouden ls de Koreaanse kwestie zal zijn gere geld. De Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken zullen zeer waarschijnlijk in het a.s. weekeinde te Londen beraadslagen over internationale problemen. De conferentie wordt gehouden op Brits initiatief. Het voorstel van Churchill om de Sovjets veiligheidswaarborgen te verschaffen zal o.a. worden bespro ken. Dr. W. Drees met zijn echtgenote en de minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, die een week de gast zijn geweest van de Zuidafrikaan- se regering en Dinsdag per vliegtuig uit Johannesburg vertrokken, zijn van morgen op Schiphol gearriveerd. Van het gezelschap is minister Algera in Êrussel achtergebleven, waar hij de conferentie van Europese ministers van Verkeer zal bijwonen. zijn echter bij nieuwe woningen al ge stegen tot een niveau van 170, 130 en 190 pet. van 1940. In tuinstad Sloter- meer bij Amsterdam zijn arbeidershui zen, die een huur hebben van f 61.15. Deze hoge tendenties doen zich elders in het land, zij het in mindere mate, ook voor. Bij de loonpolitiek baseert men zich op de indexcijfers voor de prijzen "an het gezinsverbruik. De huur zal daar bij straks komen op een percentage van 141. Doch voor de bewoners van nieu we woningen is dit indexcijfer geheel onjuist. De hoge huren hebben tot ge volg, dat de minder draagkrachtige ge zinnen niet in staat zijn deze woningen te betrekken, waardoor de sociaal on gewenste samenwoningen worden ge handhaafd. Het NVV vertrouwt er op. dat hie' alsnog maatregelen zullen worden ge troffen en beveelt een en ander aan de Kamer straks ter bespreking aan. Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres betref fende de huren van nieuwe woningen, waarvan de thans ontstane situatie on houdbaar wordt genoemd. Het rege ringsbeleid inzake de huur van nieuwe woningen wordt zo onbevredigend, dal het NVV op dit punt niet meer san zwijgen. Huren van oude en nieuwe woningen dienen straks na de huur verhoging op gelijk peil te liggen. Dit niet in nominale zin, maar zo dat de huurverschillen niet groter mogen zijn dan door kwaliteitsverschillen is ge rechtvaardigd. De huidige toestand is nl. geheel an- ders. Dc regering heeft de huurpriis van nieuwe woningen niet meer in de hand. Er zoualleen gebouwd mogen Overzicht van de haven van Triëst van het San Giusto kasteel af, het door beide landen omstreden gedeelte. QNZE BESTE ruggesteun bestaat niet in méér en grotere bommen, doch in een levenswijze, welke ons geloof in God weerspiegelt. Generaal Washing ton heeft er in zijn afscheidsrede op ge wezen, dat zedelijkheid en godsdienst de beide zuilen van jnze samenleving vormen. Hij zei verder, dat zedelijk heid niet zonder godsdienst kan wor den gehandhaafd. De rampzalige gebeurtenissen in vele delen van de wereld ontstonden slecht3 door het feit, dat de sociale en politie ke doeleinden geen geestelijke inhoud hebben. In zijn uiterste vorm treffen we dit aan in de Sovjet-Unie. De ma terialistische leer ontkent het bestaan van zedelijke wetten. Die leer ontkent, dat er geestelijke wezens zijn en dat er eeuwige waarden bestaan. De Sovjet instellingen gebruiken de mens in de eerste plaats als middel ter verheer lijking van de Staat. Dit vervult ons met afschuw. De oorzaak ervah is het ongeloof. Indien ooit de politieke mach ten in ons land van ongeloof zouden worden vervuld, zouden die toestanden zich ook hier gaan openbaren. Daarom moeten wij ons voortdurend door het Geloof laten voeden. gOVENSTAANDE woorden sprak de minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten van Amerika, Jonn Foster Dulles, Zondagavond in een her denking van het 150-jarig bestaan van de eerste Presbyteriaanse kerk te Wa- tertown in de staat New York, alwaar zijn vader zestien jaar predikant was. Bezitten wij dat Geloof nog? zo vroeg Dulles .Uiteindelijk is dit de toetssteen, die voor onze tijd nog geldt. Sommigen in ons land berekenen in de eerste plaats de voorraad atoomwapenen, het getal dar tanks en vliegtuigen. Zij menen, dat de overwinning zal worden behaald door het land, dat volgens deze normen een overwicht aan wapenen heeft. Ik kan u evenwel de verzekering geven, dat uw regering haar vertrouwen niet in de eerste plaats in materiële dingen stelt. Wij zijn ons ten volle bewust van de allesoverheersende waarde van gees telijke krachten. Daarom zullen v/ij van dit land geen fort maken, gebouwd op zuiver materiële waarden. Ik ge loof, dat de meerderheid van ons volk en zijn regering zich nog steeds richt "aar hef woord van de Goddelijke pro feet: „Niet door macht, noch door kracht, doch door Mijn Geest, zei de Heer der Heirscharen", Wij kunnen geloof en inspiratie put ten uit het leven van profeten en dis cipelen, waarover te lezen staat in het Boek van het Geloof. Dan zullen wij een vaste koers volgen. Dan zullen wij een waardig aandeel kunnen hebben in de taak het vuur der vrijheid brandend te houden". CR worden door de staatslieden van het Westen talrijke redevoeringen ge houden om de Westerse politieke en geestelijke wereld- en levensbeschou wing te motiveren. Niet altijd is daar in een werkelijk gemeenschappelijke li.in te ontdekken. Dulles wees de wer kelijke basis aan, waarop de mens, die werkelijk mens wil zijn, staat of dient te staan. Hij toonde de werkelijke en grote band, die de volken van het Wes ten moet samenbinden in de grote strijd van geest tegen materie. Zjjn woorden wijzen tevens de reden, waar om wij ons met het volk der Ver. Sta ten één voelen, waarom wij in dit ogen blik staan aan de zijde van „het Westen". \y K. In u„st-Duitsland rijn naar aanlei ding van de ongeregeldheden in Ju ni jl. 6.000 Duitsers gevangen geno men, aldus heeft het „17 Juni comité" Dinsdag in West-Berlijn bekend ge- niSciKt*

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1