Nederlandse filmindustrie de goede weg is op Roofoverval op oude man bij Hoorn berecht Smyslov een leverde tegen Keres fraaie prestatie Nieuwe film ondanks fouten vol actie en afwisseling Tegen daders zes jaar geëist Stormloop van Reshevsky was te veel voor Gelier RECHTER THOMAS" IS GEREED Boek van Pauwels goed gegeven Postbeambte werd dodelijk aangereden Jonge boekhouder verduisterde f 21.000 Vrouw, die haar baby doodde, naar de cel Franse boeren neigen naar anarchie geen berouw Bedelaar verdiende f4500.- Prins Bernbard zendt een telegram aan ir Maris Partij Najdorf-Eu we werd afgebroken Kon ingGustaafbeker Nederland ontvangt Noors tennis-team Zuid-Afrikaans voetbal team naar Nederland Motor renners krijgen nteer vrijheid Minister Mansholt voor studiereis naar Suriname Nederlands elftalclub kwam weer bijeen Brits vrachtschip vergaan in Noordelijke IJszee Marktoverzicht van Purmerend V. OENSDAG It OCTOBFR 195:5 (Van een onzer redacteuren) RECHTER THOMAS", de nieuwe Nederlandse film, waarover reeds zo het een en ander is geschreven, is thans gereed en Vrijdag zal de première ervan in verscheidene grote steden tegelijkertijd plaats vin den. Gisteren hebben we „Rechter Thomas" mogen zien en wij menen, dat de Nationale Film Productie Maatschappij beslist op de goede weg is. Want ook al is deze rolprent dan geen rechtstreekse openbaring, hetgeen ook niemand zal hebben verwacht, het loont zeer zeker de moeite dit jongste product van onze filmindustrie, dat vol actie en spanning is, te gaan zien. DEGISSEUR Walther Smith heeft te- voren gezegd, dat hij zou pogen aan te tonen, dat ook Nederlandse toneel spelers goede filmspelers kunnen zijn, en hij is daar voor een goed deel in geslaagd. Ook zijn streven om alles, wat niet strikt noodzakelijk was, voor al ook wat het gesproken woord be trof, uit het draaiboek te schrappen, is met succes bekroond. Er zit vaart in „Rechter Thomas", het is een film vol actie en afwisseling geworden. Er is gelukkig geen senti mentele liefdesgeschidenis in verweven, maar de gezond-gevoelige, menselijke strekking laat niet na herhaaldelijk te ontroeren. Wie het boek van Frangois Pauwels heeft gelezen, zal begrijpen, dat het uitstekend geschikt is voor een filmscenario. Het boek is vol hande ling, vol beweging en afwisseling, het is niet oppervlakkig, maar toch zonder psychologische diepgang. Ook waar het «ie motieven van rechter Thomas' ««•«•nde handelwijzen betreft, is het een kwestie van zuiver menselijk voe len, voor ieder begrijpelijk, zonder grillige freudiaanse kronkelpaden. [IET BEGIN van de film speelt zich af op 'n basis van onze luchtmacht, waar de straaljager van Thomas'zoon bij een oefenvlucht neerstort. Men zit hierdoor meteen midden in de actie. Hier is een verschil met het boek, waarin het verongelukken van de jonge Thomas zich slechts terloops en dan in de her innering van zijn vader afspeelt. Voor Een scène uit het overige is er grote overeenkomst tussen boek en film. Men krijgt het volle pond aan achtervolgingen, ont snappingen, rechtszittingen, inbraken, handtastelijkheden en menselijke ge voelens als angst, eenzaamheid, ont roering, genegenheid en kameraad schap. Toch is ook in „Rechter Thomas" het toneel-element het grote euvel van de Nederlandse film, nog niet geheel verdwenen. Sommige scènes doen plot seling tussen al die actie wat houterig en onwennig aan. Zo bijvoorbeeld de bpnamen in de „briefing-room" van het vliegveld, vóór het opstijgen voor de noodlottige vlucht. En die scène in de cel van de gevangenis, waarin Joop de Vlieger tegen rechter Thom;i3 uit roept: „Ik wil er uit!" en daarbij rustig op zijn brits blijft zitten. Wij zouden hier'en daar wat onstuimiger, wat drif tiger en impulsiever spel willen zien, maar misschien ligt dat niet in de Ne derlandse aard. TJITERAARD kunnen wij tegenover een Nederlandse film critischer zijn dan tegenover een buitenlandse, om- lands heeft niet het mysterieuze waas om zich heen, dat iedere andere taal voor ons schijnt te hebben en dat zo veel verdoezelt, wat nu wreed wordt blootgelegd. Heeft u wel eens een opera in het Nederlands horen zingen, door welke uitnemende zanger of zangeres ook? Ons land is slechts klein en wij staan voortdurend op elkanders tenen. Nederlanders schijnen elkaar steeds te irriteren en ook u vindt het niet pret tig, wanneer u met vacantie in het wijde buitenland bent en u hoort ook daar weer Nederlands spreken. U moet dan weer aan die nuchtere onroman tische tenen denken. Me,, zegt wel, dat onze filmacteurs zich geheel op de film zouden moeten concentreren en daarnaast niet moesten blijven toneelspelen. Dit is echter be slist niet juist. Zie naar acteurs als Laurence Olivier en Michael Redgrave, naar een actrice als Vivian Leigh, die zowel op de planken als op het zilveren doek triomfen vieren. HET IS voornamelijk een kwestie van routine en goede regie. Maar hoe het ook zij, „Rechter Thomas" bewijst, dat wij in ieder geval op de goede weg zijn. Daarom zien wij benieuwd uit naar de volgende film, die uit onze Nederlandse studio's zal voortkomen. Lofwaardig is zeker het omwerken van de boeken van Nederlandse auteurs tot scenario's. Het lijdt geen twijfel, of het lezen van deze boeken wordt hierdoor bevorderd, En er zijn ongetwijfeld nog tal van Nederlandse boeken, die ge schikt zijn om te worden verfilmd. Men moet met de keuze echter zeer voor zichtig zijn. Wat de muzikale illustratie van „Rechter Thomas" betreft, op symbo lische basis gecomponeerd door Nico van der Linden, deze accentueert de verschillende taferelen zeer aan. nemelijk. De 17-jarige hulptelegrambesteller R. P. J. Schuren, die Maandagochtend op het Stationsplein te Amsterdam bij Bij de politie te Amsu-iuam heelt zich een 21-jarige jongeman gemeld met de mededeling van een steenfa briek, waar hij als boekhouder werk zaam was geweest, een bedrag groot f 21 tot f 24.000 te hebben verduisterd. De man, die getrouwd is en vader van twee- Kinderen, bleek al in September 1952 te zijn ontslagen Van het geld heeft hij goede sier gemaakt. Toen de buit was verteerd, kreeg zijn vrouw achterdocht. Hij biechtte haar alles op en zij adviseerde hem zich te gaan aan geven. Toen had hij nog maar f 2,53 op zak. De Utrechtse rechtbank veroordeelde gisteren de 25-jarige Indonesische vrouw E. W.—K. tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek en ter be schikkingstelling van de regering, we gens zware mishandeling van haar baby de dood tengevolge hebbend. De eis was vier jaar. Haar man was in een hospitaal opgenomen en zij zou de zorg voor haar drie kinderen niet al leen hebben kunnen dragen. Toen het huilen van een der kinderen haar ir riteerde, had zij het zeer hardhandig tegen de rand van het ledikantje ge drukt. dat wij de mensen, die er in worden i i bekneld raakte, doordat een remmen- uitgebeeld, uit ons dagelijks leven ken- i de wagen van lijn 2 over boombladeren nen en gemakkelijker komen tot het doorgleed, is in de nacht daarop in het trekken van vergelijkingen. Dan is er O.L.V. Gasthuis aan zijn verwondingen ook de factor van de taal. Het Neder- bezweken. „Alle kosten en moeite aan deze jongeman besteed, alle goede wil en inspan ning om hem te reclasseren hebben gefaald. Deze verdachte heeft niet in het minst blijk gegeven ook maar enige spijt te hebben over het ernstige misdrijf waaraan hij zich heeft schuldig gemaakt. Integendeel! Ik heb de indruk, dat hij het slechts betreurd dat hij in zijn opzet, een 90-jarige man na geweldpleging te beroven, niet geslaagd is". Deze woorden sprak de officier van Justitie, mr A. W. Holsteyn gisteren in zijn lange en uitermate scherpe requisitoir tegen de jeugdige verdachte J. v. Z. uit Amsterdam, die op 3 Juli met zijn kameraad B. hij het viswater de „Hoornse Put" de beheerder van dit viswater, de 90- jarige P. Broer uit Scharwoude, geprobeerd had neer te slaan en te heroven. op net stationsplein te Amsterdam dij t het ledigen van een trambus achter lijn JeUgQlge bOeVeit tOOndeit ken. Toen de oude baas deze even la- ter gehaald had gingen de beide on verlaten hem met twee stokken te Onopvallend hadden zij de man ge vraagd een dagvergunning te verstrek- ULT is net een bedelaar uit de Urei Uroschenopera, die er zijn beroep van heett gemaakt. Zo sprak gisteren mr J. B. Hubrecht over zijn cliënt, de 'JJ-jarige metselaar J. M. uit Haarlem, die zich voor de rechtbank te Hotter- dam had te verantwoorden. Ueze had zich in de ajgelopen jaren tn diverse Ecluedamse en Rotterdamse case's vertoond, waarbij hij simuleerde dool stom en mank te zijn. Hij liet de bezoekers een kaart zien, waarop ge drukt stond, dat hij geen bedelaar, maar slachtoffer van een concentratie kamp was en dat hij van f 24,80 zijn moeder, vier zusjes en twee broertjes moest onderhouden. Verdachte zei alleen op Zaterdag avonden te hebben „gewerkt". Hij had de kaartjes ook in het Spaans, t'rans en Engels voorradig. „In drie jaar ontving hij op Zater dagavonden in totaal 4.500,merkte de UJltcier van Justitie op, die van een „goede bron van inkomsten' sprak. Doordat men hem ergens zag praten en gesticuleren is de zaak uit gekomen. Ue Officier eiste een gevan genisstraf van ttoaalf maanden met af trek, waarvan vier maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar. „Komt verdachte, die een bet rekking kan krijgen, wel verder met een ge vangenisstraf!", zo merkte de raads man nog op Uitspraak over veertien dagen. Prins Bernhard heeft als voorzitter van het Nationale Rampenfonds een telegram gericht aan ir A. C. Maris, directeur-generaal van de Rijkswater staat. Dit telegram luidt: „De bestuurders van het Nationaal Rampenfonds stellen er prijs op U te doen weten, dat, zij met tallozen in den lande in intense spanning de werkzaamheden aan de dijk te Ouwer- kerk volgen. Zij zijn zich bewust, dat u alles op alles zet om in deze be. slissende laatste ronde te zegevieren. Mogen u en uw duizenden dijkherstel- lers sue irhhe (w.g.) Bernhard, Prins dei Neder landen, voorzitter. pluspionnen duidelijk gewonnen. De partij NajdorfEuwe werd na 40 zet ten op een ongewone manier afgebro ken. Er was nl. nog drie kwartier van de speeltijd over, maar Najdorf wei gerde nog een zet te doen. Het ver eiste aantal zetten had hij gedaan, zo dat volstaan kon worden met de res terende tijd als bedenktijd van de Ar gentijn te beschouwen. De afgebroken stelling luidt als volgt: Wit, Najdorf: Kc4, Ta7, Le6, pion nen op a3, e5, e3 en h2. Zwart, Euwe: Ke8, Tc2, Le4, pion nen op b6, f5, g7 en h7. Wit aan zet. Najdorf staat iets beter maar remise is waarschijnlijk. Stahlberg heeft tegen Taimanov in het middenspel een pion moeten ge- (Van een speciale verslaggever) VIER VAN DE zeven partijen die in de 23e ronde van het candidaten- tornooi werden gespeeld, zijn afgebroken. Daarbij was ook de partij Najdorfdr Euwe. Ook nu weer slaat onze landgenoot iets ongunstiger. In de tweede lielft van het tornooi heeft Euwe zijn prestaties uit de eerste helft niet kunnen herhalen. Hij deelt op het ogenblik de 12e plaats met Szabo. Zijn achterstand op leider Smyslov, die 14'A punt uit 22 partijen verzamelde, bedraagt thans vijf punten, waarbij men bovendien nog in aanmerking moet nemen dal Smyslov een partij luinder heeft gespeeld. De spanning in de kopgroep blijft voortduren. Smyslov versloeg Keres en Reshevsky staat in zijn afgebroken partij tegen Gelier in gewonnen positie. TERWIJL Gligoric en Boleslavsky door een grootmeesferremise in 19 zetten hun positie in het klassement consolideerden, waren de leiders in het candidatentornooi nauwelijks gereed met het opstellen van hun strijdkrach ten. Want deze fase in een schaakpartij is van buitengewoon groot belang, in het bijzonder als er op winst ge speeld moet worden. En daartoe zijn Smyslov, Reshevsky, Bronstein en Keres wel verplicht, willen zij hun kans op de eerste plaats behouden. Alleen Smyslov liet m—ken dat hij met een half punt tevreden was. Maar hij speelde dan ook met zwart tegen Ke res, die zich in de tweede helft ergens vanuit de middenmoot naar de kop groep heeft gewerkt, en die daarbij partijen leverde, welke tot de mooiste van het tornooi behoren. Vandaar dan ook, dat Keres er op uit was de stel ling zoveel mogelijk te compliceren, teneinde zich een uitgangspunt te ver schaffen voor een van zijn gevreesde koningsaanvallen. Vandaar ook, dat Smyslov zich voorlopig bepaalde om zijn gevaarlijke tegenstander zoveel mogelijk giftanden uit te trekken, in de vorm van ruil van een aantal lich te stukken. De partij kwam in een kritiek stadium toen Keres op de 19e zet een torenoffer bracht. Smyslov heeft een prachtige presta tie geleverd, door het torenoffer van zijn tegenstander met harde hand te weerleggen en in een zege om te zet- ten. Intussen was de eveneens uiterst belangrijke partij Bronstein—Kotov na 17 zetten in remise geëindigd. Dat was op het moment dat de zwart-speler zich volledig had losgewerkt, en ver eenvoudiging op grote schaal niet meer vermeden kon worden. In de derde belangrijke partij was de Amerikaan Reshevsky betrokken. Zijn tegenstander Gelier paste het be proefde Nimzo-Indische verdedigings systeem toe, maar hij kon niet ver hinderen, dat Reshevsky op de dame vleugel een licht initiatief ontwikkel de, want Reshevsky wist dit voordeel door een onverwachte opmars tot een stormaanval te doen aangroeien. De zwarte damevleugel werd geheel weg gevaagd, en in de afgebroken stelling staat de Amerikaan met twee gezonde ven, en hij heeft deze ondanks alle inspanning niet teruggezien. Het is daarom twijfelachtig of hij de afgebro ken stelling op den duur zal kunnen verdedigen. Een wild gevecht hebben Petrosian en Szabo geleverd. De Rus begon al dadelijk harde klappen uit te delen, maar de Hongaar nam daarmee geen genoegen en sloeg even hard terug. Via pionoffers en tenslotte een stuk offer werd op de veertigste zet een stelling bereikt, waarin Petrosian wel iswaar een stuk meer heeft, maar waarin hij nog steeds niet op zijn lau weren mag blijven rusten, omdat Szabo twee pionnen heeft en tal van lastige schaakjes kan geven. De uitslagen luiden: GligoricBo leslavsky 14ih; BronsteinKotov PetrosianSzabo afgebroken in betere stelling voor Petrosian; NajdorfEuwe afgebroken in iets be tere stand voor Najdorf; Taimanov Stahlberg afgebroken in betere stand stand voor Taimanov; Reshevsky— Geiler afgebroken in gewonnen stel ling voor Reshevsky; KeresSmyslov 01; Averbach was vrij. De stand luidt thans: 1. Smyslov 14% pnt uit 22 partijen; 2. Reshevsky 13% pnt plus een afgebr. partij (23); 3. Bronstein 13% pnt-(23); 4. Keres 13 pnt (23). 5. Kotov 12 pnt (22); 6. Naj dorf 11 pnt plus een afgebr. partij (22); 7. Gligoric 11 pnt (22); 8. Pe- troisan 10% pnt plus een afgebr. par tij (22); 9. en 10. Averbach en Bo leslavsky ieder 10% pnt (22); 11. Tai manov 10 pnt plus een afgebroken partij (22); 12. en 13. Szabo en Euwe ieder 9% pnt plus een afgebr. partij (23); 14. Gelier 9 pnt plus een afgebr. partij (22); 15. Stahlberg 6 pnt plus een afgebr. partij (23). Te Stockholm werd de loting ver richt voor het tennistornooi om de Ko ning Gustaafbeker, een tornooi, waar voor Nederland naar men weet voor de eerste maal heeft ingeschreven. Het tornooi zal geheel gespeeld worden vol gens het Daviscup-systeem, dus twee maal twee enkelspelen plus een dub belspel en alle partijen om drie gewon nen sets. Nederland ontvangt in de eerste ronde de Noorse ploeg en moch ten onze 'andgenoten in deze ontmoe ting zegevieren, dan zal ook de tweede ronde op eigen bodem kunnen worden gespeeld, nl. tegen Italië. Het is nog niet zeker op welke data zal worden gespeeld Het Zuid-Afrikaans voetbalelftal, dat op het ogenblik een tournee maakt door Groot-Brittannië, speelt 18 November in het Olympisch Stadion een wedstrijd tegen een elftal samengesteld uit spe lers van Noord-West-Nederland. De Zuid-Afrikanen wonnen enkele dagen geleden met 40 van de Engelse ama teurs, van Wales werd met 10 ver loren en tegen Arsenal speelden zij gelijk. Op de vergadering van de sportcom- missie van de FIM, welke onder voor zitterschap van Piet Nortier te Parijs werd gehouden, is een belangrijk be sluit genomen. Aan het najaarscongres zal namelijk worden voorgesteld om de individuele wereldkampioenschappen motorrennen niet meer te houden en daarvoor in de plaats alleen wereld kampioenschappen voor merken uit te schrijven. De bedoeling hiervan is de rijders meer vrijheid te verlenen in hun eigen teams. Wanneer vroeger een crack in een van de eerste races, welke voor het individuele kampioenschap telden, pech had en een slechte plaats kreeg, moest hij in de volgende races meestal rijden voor de bestgeplaatste rijder van zijn ploeg. De hele ploeg reed dan ver der voor die best geplaatste man. Voor het merkenkampioenschap echter is het zaak dat alle rijders van een ploeg een zo goed mogelijk resultaat trachten te behalen. Dit wordt treffend geïllus treerd door de strijd tussen NSU en M. V. Augusta in het merkenkampioen schap 125 cc klasse van dit jaar. In vier wedstrijden hadden beide merken eenzelfde aantal punten behaald, nl 30, en in zes wedstrijden toevallig had den ze aan dezelfde wedstrijden deel genomen beide 40. Voor de toekenning van de titel geldt nu de bepaling van het wedstrijdreglement dal de titel ten deel valt aan het merk, dat de beste tijd gemaakt heeft in het totaal aantal wedstrijden waaraan beide merken hebben deelgenomen. lijf, sloegen hem op het hoofd en tegen het lichaam. Toen de misdadi gers (beiden hebben er ondanks hun leeftijd respectievelijk al 5 en 2 ver oordelingen opzitten) echter zagen dat zij de man er niet onder kregen sloegen zij op de vlucht. De slagen die v. Z. had toegebracht waren zo hevig geweest, dat de stok die hij hanteerde op een gegeven mo ment op het hoofd van de oude man in tweeën was gespleten. Deze verdachten zouden dan ook geenszins voor moord zijn terugge schrokken merkte de officier op. Hij betreurde het overigens dat het hier slcchtes een poging tot doodslag en roof betrof en dat hij niet het maximum van negen jaar tegen beide verdachten kon requireren. Tegen beide delinquenten van wie hij v. Z. niet voor reclassering vatbaar achtte, eiste hij een gevangenisstraf voor de tijd van zes jaren met aftrek voor arrest. Voorts wilde hij beiden ter beschik king van de regering gesteld zien. Hoewel het psychiatrische» rapport van v. Z. slechts ten dele ontoerekeningsvat baar noemt, meende de pleiter mr L. K. F. Schuitemaker dat zijn cliënt in het geheel niet toerekeningsvat baar was. In scherpe tegenstelling tot de eis van de officier drong hij bij de rechtbank aan zijn cliënt alleen te veroordelen tot ter beschikking stel ling van de regering, zonder enige bijkomende straf. Wat B., de tweede verdachte betrof wees diens verdedi ger, mr G. A. de Lange erop, dat het voor deze in de eerste plaats van be lang was dat hij een vak deugdelijk onder de knie kreeg.* Vooral op het pleidooi van mr. Schuitemaker leverde de officier fel repliek, waarop de verdediger er het zwijgen toe deed. De mishandelde man kon niet meer op de terechtstelling aanwezig zijn. Inmiddels is hij overleden. Uitspraak over 14 dagen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mans- holt vertrekt Zaterdag 17 October naar Suriname voor een bestudering van de landbouw daar. De bewindsman verwacht daarbij tevens nader in zicht te krijgen in de mogelijkheden van vestiging van Nederlandse boeren in de nieuw ontgonnen gebieden. De minister begeeft zich eerst voor een kortstondig bezoek aan Noord-Ameti ka met de „Noordam" van de Holland Amerikalijn naar de Verenigde Sta ten. De directeur van de Cultuur- Technische Dienst, ir F. P, Mesu, zal minister Mansholt vergezellen. De mi nister za! omstreeks 12 November weer in Nederland zijn. Dinsdagavond is in het Olympisch Stadion te Amsterdam weer een aan vang gemaakt met de centrale voet baltraining, welke 20 October zal worden voortgezet, dit met het oog op de ontmoeting tegen België. Voor deze centrale training waren uitgeno digd: Bak (Excelsior), Bennaars (Dos- ko), van Beurden (EVV), Biesbrouck RCHBleyenberg (Rigtersbeek), Brooyman„ (RAC), Clavan (ADO), Cools' (RBC), Van Ede (Sparta), Gruyzen (Sittardia), Van der Hoek (Feyenoord), Klaassens (VVV), Van der Kuil (VSV), Kuys (Haarlem), a- gerwaard (Excelsior), Landman (Spar ta), Van Melis (Eindhoven), Muehring (Xerxes) Odenthal (Haarlem), Over- beeke (Dosko), Schouten (Excelcior), Van Sehijndel (SVV), Steiger (POV). Tebak (Eindhoven) en Terlouw (Spar ta). Franse boeren zijn vertoornd, omdat de regering beweert, dat de consumenten slechts 10 °/o minder »oor vlees behoeven te betalen, terwijl de boeren 30 minder voor vlees zouden ont vangen. Om hun ontevredenheid kracht bij te zetten hebben ze voor een dag vele wegen met hun voertuigen gebarricadeerd. Zij verklaarden deze actie te zullen voortzetten, indien de regering niet aan hun eisen toe geeft. Het 4.900 ton metende Britse vracht schip „Beckenham" heeft in de Kara- zee, tussen Nova Zembla en het vas teland, schipbreuk geleder en is in tweeën gebroken. De bemanning is door een Russisch vaartuig aan boord genomen. HAMBURG BIJNA PUINVRIJ In November zal al het puin in de stad Hamburg (22 millioen kubieke meter) zijn opgeruimd. Het werd grotendeels gebruikt voor het vervaar digen van nieuwe bouwmaterialen. Het werk heeft ongeveer 157 millioen gulden gekost. De regeringen van Zuid-Slavië, Tur kije en Griekenland zijn tot overeen stemming gekomen over het oprichten van een permanent secretariaat krach tens het Balkanverdrag. De handel in vette koeien was ook wel door het groter aanbod heel wat strekzamer, men kan ook niet zeggen dat over het geheel de kwaliteit mee viel, omdat er ook weer heel wat rea- geerders werden aangevoerd. De prij zen waren er dan ook niet zo goed, want het is wel, zoals het spreekwoord zegt, „de spiering doet de kabeljauw afslaan". Op de geldemarkt was het zowel wat het aanbod als de belang stelling betreft weer veel beter, maar de verkoop verliep vrij tam. En bij de verse melkkoeien was het een stille boel. Zeer stug. Op de nuchtere kal- verenmarkt was het ook niet beter, vooral de lichtere waren minder goed gevraagd. Maar daar het aanbod van de zwaardere niet te groot was liep dat nog wel. Maar bij de fokkers was in het geheel geen vraag. De wolvee markt was weer heel goed bezet, maar alleen voor de lammetjes, al ging het niet zo vlug als vorige week. Toch werden ze wel aardig goed gevraagd.. Ook de fokooien waren wel goed ge zocht, maar met de vette ging het niet zo best. Het aanbod van de fok- rammen was maar heel gering. De han del daarin was maar heel kalm. Bij de bokken en geiten ging het weer stug. Op de varkensmarkt was het ook niet beter. De inzet van 1.98 was maar heel kort te maken en liep al heel gauw terug en de markt sloot heel stug. Met de vette zeugen liep het nog wel, daar het aanbod daarvan niet te groot was. Maar met de biggen was het heel stug. Daarvoor was het aan bod te groot. En op de paardenmarkt was het ook weer een stille boel. De pluimveemarkt gaf wel een iets betere handel te zien, maar geen verhoging van de prijzen. PURMEREND, 13 Oct. Aange voerd 1037 runderen waaronder: 460 vette 'koeien 2.05—2.59 per kg, handel stug; 160 melk- en kalfkoeien 650—1000, stil350 gelde koeien 580 725, kalm14 graskalveren 200—325, kalm; 191 nuchtere kalveren v. d. slacht 45—105, stugger; 18 stieren 530 1200, stug; 2704 vette schapen 70 100, kalm; fokschapen 80—110, goed; lammeren 5588, goed; fokrammen 80 135, kalm; 201 vette varkens 1.78 1.98 p. kg, stug; vette zeugen 1.76 1.90, matig; 971 schrammen 4588, stug; biggen 36—60, stug: 8 fokzeu- gen 225360, stil64 bokken en gei ten 15150, stug; 38 paarden 525— 875, stug; 11 veulens 225—300, stil. Totaal dieren 5225 6100 oude kippen en hanen rode en witte 1.55—1 70 p. kg; 800 oude kippon en hanen blauwe 1.65—1 80 per kg; 600 eenden 1.00—1.75 p. stuk! 700 konijnen 1.50—6.0 p. stuk; 5000 kipeie ren 17.00—18.00 p. 100 stuks 500 eend eieren 10 p. 100 stuks. EIERE VEILING PURMEREND Aangevoerd: 70000 eendeieren grote van 11.10—11.35 p. 100 stuks; 55000 stuks.. kleine 125 PinkenlVyLk P kipeieren grote 18.00--J9.50 p 100 stuks! kleine 12.00—13.50 p. 100 stuks

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5