TRIEST is rustig temidden der woedende baren TANDEM Vragen staat vrij KNUD R STIC Wetten, ver werden d De Triestijnen willen slechts met rust gelaten worden De havenstad tintelt van leven Pittiq en toch niet zwaar! Goedennacht cANATOGEn WEK DE GAL IN UW LEVER OP Wat zijn „dagdromen"? Kind werd afgestaan Invloed van bioscoop Verschietend behang Moeilijke hoofdbewoner Geen kloof scheppen Een kampeer-uitrusting De auto-rijschool De ziekenfonds-coupon Gewoon naar bed gaan Pim, Pam Pom en de wonderlamp De „Autobahn"-moorden Televisie in dienst der politie Nederland en de invoer- politiek der V.S. huif zware sluu) Tussen Amsterdam fdoor F. DE SINCLAIR) en dm Parijs Luister eens naar: Radioprogramma Nu gevlucht voor cultuur99 van d straaljagers WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 TJEBT U die werkelijk, ook als kind nooit gehad? Omdat uw kleine jongen vaak zo zit te staren, waar bij dan zijn gezichtsuitdrukking kan veranderen, zei een bezoeker: zo, in dagdromen verzonken. Nu denkt u, dat dagdromen niet goed zijn. Kunstenaars hebben hun grootste scheppingen vaak in dagdromen be leefd. Een dragdroom ia een vlucht in de fantasie. Zeker het kan er toe leiden, dat hij in uiterste vorm de werkelijkheid verliest. In dagdro men laat hij alles gaan zoals hij dat zelf wenst. Maarwe hebben al lemaal onze dagdromen gehad. Ten slotte kan alles, als er van „te" sprake is, verkeerd zijn. Maar het leven heeft nu eenmaal zekere risi co's. Waarom direct iets ergs in allerlei dingen te zien? Die vlucht in de fantasie kunt u het beste tegen gaan, door hem aan het werk te zetten met speelgoed dat hij ver kiest. Waar hij iets mee kan doen. Mocht het zo erg worden dat hij werkelijk en duidelijk alle contact met de werkelijkheid verliest, dan kunt u eens met hem gaan praten bij een medisch opvoedkundig bu reau of bij een zenuwarts. VWIJ KUNNEN moeilijk advies ge- ven inzake bioscoopbezoek van uw jongen. Het hangt in sterke ma te af van zijn karakter. Te veel bioscoopbezoek is natuurlijk voor een jonge jongen niet goed. Maar al die griezelige gevolgen (jeugd criminaliteit) die sommigen aan de film toeschrijven, durven wij niet onderschrijven. Wetenschappelijk staat daar nog allerminst iets van vast. Bij het zoeken naar een zonde bok, geeft men dan de film maar de schuld, of soms beeldromans. Oor zaak en gevolg worden, geloven wij, nog al eens door elkaar gehaald. Nogmaals: te veel bioscoopbezoek is voor jeugdigen niet goed en eni ge keus van films kan geen kwaad. Maar de film is nu eenmaal een ver schijnsel, waar men de jeugd toch niet helemaal vandaan kan houden. UERHAALDELIJK krijgt Mentoi brieven van moeders, die een maal hun kind om een of andere re den afstonden, het nu graag terug willen hebben en ontdekken dat dit helemaal niet zo eenvoudig gaat. Dan zijn ze erg boos, hetgeen wel een beetje te begrijpen is. Maar. bij hen die hierin hebben te beslis sen is het belang van het kind pri mair. Dat kind heeft soms vanaf de prille jeugd al jaren en jaren bij pleegouders doorgebracht in een bepaald milieu. Soms weet het kind niet beter of die pleegmoeder is de eigen moeder. Met de werkelijke moeder is geen binding, de binding die nu juist zo belangrijk is. Voor het kind is het dan, alsof hij bij moeder wordt weggehaald en naar een vreemde gebracht. Zeker, later kan er veel in orde komen, maar lang niet altijd. Zelfs kunnen later hierdoor aanpassings-gebreken te voorschijn komen. Endenk eens even aan het leed van di pleegmoe der? Met al deze factoren dient re kening te worden gehouden. Van daar dat het niet zo gemakkelijk en vlug gaat. Het is eenvoudiger een kind af te staan, dan om dit kind weer terug te krijgen. Daarom blijft het verstandig te overwegen voor men tot een en ander overgaat. MEE, u kunt vrij zeker geen verhaal maken op de firma die u behang verkocht en zei dat het niet zou verschieten. Vrijwel alle behang wordt gedrukt op houthoudend pa pier, couranten-papier. Daar komt waterverf overheen. Die waterverf verschiet practisch niet, maar het papier zelf wordt donkerder. Is nu (bij goedkoop behang) het papier in het patroon opgenomen dan zal het vlugger verkleuren, dan wan neer er eerst een laag verf op is gelegd en dan het patroon aange bracht. Maar dat laatste verkleurt ook, alleen minder vlug en minder erg. De verkoper kan daaraan niets veranderen. Het verkleurt allemaal. VWIJ WILLEN graag aannemen. dat u volkomen gelijk heeft. Waarom zouden wij niet? Maar u zult tegen de hoofdbewoner niets kunnen ondernemen, vrezen wij. U kunt immers niets bewijzen? Het is onlangs nog voorgevallen dat er inderdaad ernstige dingen zijn ge beurd, die ook voorzien waren. Om dat er evenwel geen enkel bewijs was, kon de politie niets doen. U moet maar trachten weer goede vrienden te worden, daar brengt u het allebei het verste mee. MENTOR WIL zich niet verdiepen in de kwestie tussen deze vader en zijn dochter. Maar Mentor is ook niet genegen om voetstoots de me ning van de vader te onderschrijven. Het is helaas zo, dat veel ouders niet voldoende begrijpen dat de kinderen, eenmaal meerderjarig (en zelfs eerder) recht hebben op hun eigen leven, hun eigen keus. Aange naam is het natuurlijk, wanneer zo'n keus parallel loopt met die van de ouders. Maar als dat niet zo is, wil dat niet zeggen dat de ouders hun dochter (of hun zoon) DUS moeten dwingen tot hun keus. In dien er nadrukkelijk geen sprake is van een foute keus (indien er dus als zodanig niets is aan te mer ken op de jongeman) dan geloven wij dat de vader geen kloof moet scheppen. Nogmaals: over de feiten kan Mentor natuurlijk niet oordelen. Wanneer men er zich bij neerlegt, verliest men geen kind. MET IS inderdaad zeer goed mo- gelijk om in de winter zelf een kampeer-uitrusting te maken. Zelfs de tent is, met wat handigheid, zelf te bouwen. U kunt bij de ANWB een boekje kopen, waar tekeningen en zo meer in staan. Ook de andere dingen die men zelf kan maken kunt u in bepaalde uitgaven vinden. Na tuurlijk kunnen geen primussen ge maakt worden of pannen Maar de belangrijkste dingen, dat gaat. Vraagt u aan de ANWB een.i een „Mentor-lijst". Zo'n „Mentor" wil u graag van advies dienen. Het is na tuurlijk een andere „Mer.tor" dan die van deze rubriek. l\jEE, voor het geven van autorijles sen is geen vergunning ofzc no dig en dit beroep is niet beschermd. Iedereen die een rijbewijs heeft kan cat doen. Wel Kan mm bij de ANWB of de KNAC inlichtingen vragen over een schriftelijke cursus voor rijschoolinstructeur. Men krijgt dan een diploma (als men tenminste slaagt) en dat diploma moet ieder jaar worden vernieuwd. ALHOEWEL men natuurlijk erg zuinig moet zijn op de zieken fonds-coupon is het toch niet zo'n ramp, waneer men die verliest. Als de werkgever (die trouwens rustig een nieuwe kan geven) een verkla ring afgeeft is de zaak gezond. U behoeft dus over die week werke lijk niet „als vrijwillig" te betalen. niE MOEILIJKHEDEN met het naar bed gaan, moet u niet al te zwaar nemen. Het is niet noodza kelijk al te stipt te werken op de klok. Voor een gezond en normaal kind is hét prettig om in bed te liggen en van zijn (normaal aanwe zige) vermoeidheid uit te rusten. Wanneer het nacr bed gaan van het begin af aan als een normale zaak wordt behandeld, zullen er geen moeilijkheden zijn. Maak van dat naar bed gaan vooral geen zeer be langrijke aangelegenheid met aller lei ceremoniën. Wel zorgen dat het kind zich veilig voelt. Komt het de kamer weer in, dan zonder veel ar gumenten weer in bed stoppen, maar nooit de slaapkamer op slot doen. Geen spelletjes laten doen vlak voor het gaan slapen. Het kind rustig houden. Een verhaaltje voorlezen is goed, maar dan liefst nog in de kamer. MENTOR. 145. Maar Abdoel, de paleiswachter, was nog niet zo gauw te overtuigen. „Zo beste dames", bromde hij, toen hij het zenuwachtige relaas van de vrouwen had gehoord. „Zo.... zegt dat heerschap, dat hij de emir is, hè? Ja, dat probeerde hij mij óók al wijs te maken. Maar hebben jullie hem dan herkend?" „Eerlijk gezegd kon den we zijn gezicht niet goed zien" bekende Rosanna. „Het is nogal don ker in die kelder. Maar aan de andere kant was het precies zijn stem en hij kende al onze namen". „Zo", bromde Abdoel weer en knauwde nadenkend op een sprietje. „Nou, dan zullen we maar eens gaan kijken. Maar als dat boevenpak mij voor de gek durft te houden, zijn zij nog niet gelukkig. Honderd stokslagen zal ik ze laten geven!" Na deze barse woorden,been de hij met grote stappen naar de ker ker, waar zijn gevangenen werden vastgehouden, gevolgd door 'n groep je angstige en nieuwsgierige vrouwen. Voorzichtig bukte hij zich naar voren, om eens door het sleutelgat te loeren, zonder dat de gevangenen hem op merkten. Maar toen begonnen zijn knieën toch verdacht te knikken, want wie zag hij daar door het sleutelgat? Niemand anders dan zijn heer en meester: Emir Pukkel bin Sukkel! (Van onze bijzondere correspondent) JN Monfalcone, een half uur met de D-trein van Triest, komen een paar leden van het Triester politiecorps met hun blauwe hemden en met een witte lelie op hun linkerarm, de paspoorten van de reizigers con troleren, voorzover de laatsten niet tot degenen behoren, die beroeps halve dagelijks op dit traject reizen. Deze paspoortcontrole bij het bin nenkomen van de A-zöne van het „vrije territorium van Triest" blijft echter het enige opvallende teken van een bijzondere toestand. Want dit overigens ernstige intermezzo wordt direct na Monfalvone uitgewist door de bekoorlijkheid van het Middellandse Zee-landschap, dat zich voor onze ogen ontrolt. MADAT de laatste fabrieksschoorste nen en kranen van Monfalcone uit liet gezicht verdwenen zijn, opent zich het ongehinderde uitzicht op de kust van deze veelomstreden zee, die hier, aan haar uiterste Adriatische bolwerk, niet minder betoverend is dan langs de kus ten van Syracuse, Salamis of Alexandrië. Het naar de kust toeglooiende land schap heeft een bergachtig karakter. De treir, rijdt telkens weer een korte tunnel binnen en iedere keer wordt de blik op het naderende Triëst bekoorlijker. Slot Miramare, eertijds het sprookjes paleis van de ongelukkige keizer van Mexico, Maximiliaan en tegenwoordig de residentie van de geallieerde commis- earis van Triëst, is in werkelijkheid nog mooier, dan men van foto's zou denken. Bij Miramare wordt de hoogte van de eigenlijke baai van Triëst bereikt. Kort daarna rijdt de trein het Stazione Cen trale binnen, dat, evenals het verdere oude gedeelte van Triëst nog helemaal het stempel draagt van de voormalige ko-inklijk-keizerlijke monarchie. Dit geldt ook voor het hotel, waar wij een kamer besproken hebben en waar wij met bijna Weens aandoende beminne lijkheid in het Duits begroet worden. Het is oud-Oostenrijk, ook dit hotel, zowel in het positieve als in het nega tieve. Het pulserende, bijna bruisende leven, dat wij daarna op de moderne, van ele gantie en moderne opmaak bijna over vloeiende straten van het Corso, de Via Carducci en de Contrade del Corso op cl onze zinnen laten inwerken, vertoont echter geen koninklijk-keizerlijk stempel meer. Het heeft onmiskenbaar Italiaanse trekken en de adem van de Balkan, die slechts een klein stukje verderop, in de B-zone van Triëstthet Zuid-Oosten van de eigenlijke stad) merkbaar is, heeft hier slechts geringe kracht. De honderden, ja duizenden grote en kleine bars zitten vol opgewekte, leven dig gesticulerende en pratende mensen, die zich ook op werkdagen weten te amuseren en met het leven blijkbaar hoogst tevreden zijn. De vrouwen zijn slank en elevant en buitengewoon goed verzorgd; de mannen streven op hun wijze eveneens naar elegantie en zijr bezield met de nonchalance, die op deze breedtegraden het ideaal van man nelijkheid is. IAE STAD, die ruim 300.000 inwoners telt, tintelt van leven. Een onafge broken stroom van auto's rijdt door de straten, waar de uitstekend voor hun taak berekende agenten het verkeer on danks Zuidelijke ongedwongenheid in goede banen weten te leiden. Men ziet zeer vele grote en luxueuze wagens, die beslist niet alieen aan de leden van de geallieerde militaire commissie en hun talrijke familieleden toebehoren. hoof d p II h t Mijnhardt Koker 80 ct. MynhardtHoofdphntaP^^ Natuurlijk dankt de stad haar werke lijke bloei aan de belangstelling en de bevoorrechting van de zijde der mili taire commissie, beter gezegd: van de landen, die hierin zitting hebben. Men heeft in deze stad, die als haven om be grijpelijke redenen niet meer zo bijster goed functionneert sinds de Donau-mo- narchie niet meer bestaat, enorme bedra gen geïnvesteerd. Men heeft als ver vanging voor de haven, die zijn capaci teit tenminste voorlopig slechts voor een klein gedeelte benut belangrijke industrieën opgebouwd. In de voorstad Zaule staan petroleumraffinaderijen, ce- mentbedrijven enz. Het gevolg is, dat Triëst onder de tegenwoordige, zozeer omstreden status er economisch zeker niet slecht voorstaat. Men kan dan ook, zonder de TriëstlJ- nen een verwijt te maken, gevoeglijk beweren, dat de meesten van hen aan het tegenwoordige, zekere Interreg num de voorkeur geven boven een on zekere nieuwe regeling, vooral als deze met ongeregeldheden betaald zou moe ten worden. Weliswaar voelt de meer derheid der bevolking zich in de eerste plaats Italiaan, maar in de grond wenst men niets anders dan rust en welvaart, het kan niet schelen onder welke vlag. De witte lelie van Triëst bevalt de meesten tot nog toe dan ook het best. Dit zinnebeeld van het oude Huis van Bourbon belichaamt alles, wat de in woners van Triëst zich maar kunnen wensen. £)E „POPPENKAST", zoals de kwestie Triëst en de stad zelf wordt genoemd, is voor de Triëstijnen meer een „coup de theatre" dan een werkelijke innerlijke belevenis. In Triëst zal er waarschijnlijk dan ook niets gebeuren. Daarvoor zijn de gealli eerde instanties te waakzaam, te bezon nen en ook te machtig. Maar meer nog dan dergelijke hoog politieke overwegingen dragen Triëst zelf en zijn werkzame, absoluut niet ze nuwachtige, bevolking tot de overtui ging bij, dat de soep niet zo heet gegeten wordt, als ze wordt opgediend. Het ho telpersoneel, de kellner, het winkel meisje, de chauffeur, de politieagent.de zakenman rit boekhandelaar, en ook de hogere politieke instanties vragen de gast steeds weer wat er toch voor sen sationeels bij hen te vinden is. Hun le ven verloopt immers volkomen nor maal. Interesseren de zaak, het gezin, de liefde, het prettige leven hen niet meer dan geruchten en sensaties? Natuurlijk moet de kwestie Triëst in een gezond-wordend Europa eens gere geld worden. Maar voorlopig voelen de Triëstijnen, die hierbij toch het meest betrokken zijn, zich het beste en het vei ligste, als ze met rust gelaten worden. Zowel van de zijde der politici als van de zijde der sensatieverspreiders. Op verzoek van de Westduitse poli tie zullen vandaag in de televisie-uit zending van de Noord-Westduitse om roep de kleren van een meisje wor den getoond, dat verleden week ver moord is gevonden naast de snelver- keersweg bij Hannover. Deze moord was de laatste van een serie „Auto- bahn'-moorden, die de Westduitse po litie reeds zes jaar voor een raadsel plaatsten. Door deze televisie-uitzending hoopt de politie inlichtingen te krijgen over de identiteit van het meisje en daar door op het spoor te komen van de moordenaar of moordenares van 18 vrouwen, in leeftijd variërend van 17 tot 50 jaar, die alle gedood en met gescheurde kleren bij snelverkeerswe- gen zijn gevonden. Een „Autobahn"- moordenaar is al gegrepen. In Genève hebben de staten van de Algemene overeenkomst inzake handel en tarieven (GATT) een resolutie aan genomen, waarin een beroep wordt gedaan op de V.S. om een eind te ma ken aan de beperkingen op de invoer van zuivelproducten. Bovendien werd de Nederlandse regering gemachtigd om als maatregel tegen de invoerpoli- tiek van de V.S. zijn invoer van Ame rikaanse tarwe in 1954 te beperken tot 60.000 ton. ff/£MEUER* TABAK TABAK OP 2Ü BEST? (Advertentie, Ing. Med.) Slaapt U slecht door rheuinatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pii er> en U slaapt heerlijk. Togal baat 1 Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. B" en drogist f 0.95. f 2.40, 1 8.88. (Advertentie Ing. Med.) HOOFDSTUK I .Ineens zag Marta aan de andere zijde van de smalle watergang de Haarlemse tram rijden.' dan in een tuintje een groot vat van een azijnfabriek, de pop perig nette stadshuisjes, 't drukke com plex van de suikerfabriek: Halfweg! Dus was Amsterdam niet zo ver meer Het verraste haar; ze had zitten Je- zen, maar vouwde nu de getikte vellen samen, schoof ze terug in het gele cou vert; op de bank tegenover haar stond de suitcase met opengeslagen deksel. Ze was nu heel alleen in deze eerste klas coupé; ze kwam van Parijs en In Den Haag hadden de laatste medepas sagiers, een Frans echtpaar, haar ver laten. Uit wat lingerie in de suitcase stak iets fel gekleurds; ze wist niet dadelijk wat het was en trok het er uit. Het bleek een gekleurde „ansicht" te zijn van de Place de la République. Ze glimlachte; die had ze aan Jeanne en Herman willen zenden en ze had hem a] geschreven ook, toen ze bedacht dat dit wel eens een onvoorzichtigheid kon wezen en dus had ze hem niet gepost; ze zou hem vandaag of morgen wel eens persoonlijk gaan brengen, ten be wijze dat ze toch aan hen had gedacht, maar ten slotte vergeten had de kaart te verzenden. Ze las nog eens over wat er op ge schreven stond, zo maar niemendallige zinnetjes van een touriste. die Parijs be kijkt. Ze stak hem in het gele couvert bii de getikte vellen en legde dat cou vert in de suitcase. Toen stond ze op, trad naar de schuif- deur, keek links en rechts in de door loop, maar er was niemand te zien. Toch wel leuk om zo'n beetje geheim- zinnig-voorzichtig te doen, maar dat hoorde er nu eenmaal bij. Ze trad terug naar de suitcase, sloot het deksel, liet de knippen inspringen, dan haalde ze uit haar blauw saffianen tasje een ring met sleuteltjes; een er van paste op beide sloten; vervolgens drukte ze op een knopje, waarna eer. nikkelen plaatje naast een der sloten opwipte.En onder dat plaatje werd een sleutelgaatje zichtbaar, waarin een an der sleuteltje van de ring paste; toen ze het omdraaide klonk er van binnen een zachte tinking en nu wist ze dat beide sloten stevig geblokkeerd waren; het nikkelen plaatje duwde ze weer neer. Juist, toen ze dat deed, zag ze dat iemand door de zijgang liep. Ze her kende hem ook, het was de man met wie ze in de restauratiewagen aan één tafeltje had geluncht. Een beleefde, maar nogal saaie man, die een beetje leek op Eden zonder snorretje; een Hol lander blijkbaar, die voelbaar moeite had om nu en dan eens iets te zeggen, wat op tafelconversatie leek. Ze schatte hem op een goede veertiger; hij was donkerblond en had niets opmerkelijks. Maar het was wel een heer, dacht ze zowel in zijn spreken als in zijn tafel manieren. Enfin, geanimeerd had het gesprek ook niet kunnen zijn, daarvoor had ze zichzelf te veel in acht genomen; ze v/as maar wat stijfjes en voelbaar on- i toegankelijk gebleven; dat hoorde er nu eenmaal ook bij, was een eis van haar beroep! Ineens zag ze de eerste huizen van Amsterdam. Ze zette de kleine citybag op de suit case; dan had ze nog maar haar tasje, haar parapluie en haar regenmantel; altegader lichte en gemakkelijk han teerbare dingen, behalve de suitcase, v/elke vrij zwaar was en die ze dan ook maar in het bagagedepot zou ge ven. Want ze wist niet of ze Victor thuis zou treffen, die woonde in Zuid, en als ze die niet thuis trof dan ging ze in ieder geval even naar Jeanne en Her man die in de buurt van de Overtoom woonden. En dan werd dat een verve lend gesjouw met zo'n zwaar stuk ba gage. Taxi's lopen te veel op en waar om zou ze rijksdaalders uitgeven als ze met een paar dubbeltjes bijna even ver kwam! Toen ze was uitgestapt zag ze op het perron haar gewezen tafelgenoot nog even; hij zag haar ook, groette wat schichtig-onhandig; stijve Klaas die hij was! Bij het bagage-depot werd ze dade lijk geholpen; ze betaalde, borg het regu in haar tasje en liep dan vlug de trappen af naar de uitgang; daar kwam ook uit de gang een nieuwe stroom reizigers van een juist binnen gelopen trein; ze haalde al voortlopend haar kaartje uit haar tasje, nam er meteen haar portemonnaie uit, en liet die glijden in het zakje van haar man tel en dan met haar citybag, haar re genmantel en haar parapluie, was ze toch nogal beladen, toen ze met de dichte groep reizigers even later naar buiten trad. waar ze dadelijk doorliep naar de halte van lijn 25. En die tram schokte iets verder al juist om de bocht, zodat ze er geen mi nuut later al in zat en meteen al weg reed ook; de tram was niet vol en ze zat alleen op een vrij ongemakkelijke leren bankje en keek vermaakt naar het drukke gedoe op het Damrak, ver derop de Dam. het Rokin. Ze wist nog hoe de verkeersdrukte in Parijs haar Het Is ons een bijzonder ge noegen, hierbij onze lezers een nieuw en boeiend feuilleton aan te kondigen. Deze keer hebben wij de keuze laten vallen op een aantrekkelijke detective-story van Hollandse origine en laten Wij de bekende schrijver F. DE SINCLAIR aan het woord, die U zeker in spanning zal houden met een van zijn weinig bekende werken VAN AMSTERDAM NAAR PARIJS Als abonné op dit blad reist U gratis mee en V beleeft nog een portie avonturen op de koop toe, die De Sinclair als geboren verteller van begin tot einde de nodige tint en verve geeft. had getroffen, toen ze daar alweer zo veel jaren geleden voor het eerst kwam maar nu was de verkeersdrukte in Am sterdam vooral niets minder, al was het alles anders, zindelijker, maar de stra ten waren ook zoveel nauwer en dat deed natuurlijk de drukte nog groter schijnen. Toen ze uitstapte bij de gevraagde halte, moest ze zich even oriënteren waar ze nu zowat was. O ja, daar recht vooruit dat moest de straat zijn, ze herinnerde zich die grote slagerswinkel op de hoek. En toen ineens nee!.... Ja! Nee1 Grote hemel, haar tasje! Waar was haar tasje? Ze had haar tasje niet meer. In de tram laten liggen Hoe kon het zoMaar dan zouden ze het vinden bij het eindpunt. Het was even of haar hart stilstond. Wat ellendig nu ineens! Daar was een taxistand, gauw maar ze stapte er haastig naar toe: een chauffeur boog haar al glimlachend te gemoet, opende meteen het portier „Waarheen dame?" (Wordt vervolgd.). Met Sanalogen hat verator- kende tonicum voor zenuwen, bloed en spieren. Uw gestel (leurt er ven op. Uw kracht groeit. Uw energie stijgt- U kunt weer ven het leven ge nieten Begin nü met Het Zenuwtonicum (Advertentie Ing. Med.) SYMPHONIE No. 12, van Mozart. Een werk je van een vijftienjarige jongen, waarin zich reeds zijn genie aankondigt. Het is een frisse, ongecompliceerde muziek, waarin zich een grote levensblij heid manifesteert. De vierdelige vorm, die voor het eerst bij Haydn zijn intrede doet, is ook hier aanwezig. (Donderdag 8.45 over Hilversum II, 298 m). MILITAIRE SYMPHONIE van Haydn. Haydn heeft over de hon derd symphonieën geschreven. Vele worden niet meer gespeeld; ze ontstonden ook slechts om aan een verplichting te voldoen. Van degene die nog repertoire hebben gehouden hebben er verscheidene bijnamen, die maar zelden met het karakter van het werk ver band houden. De Militaire dankt haar naam aan het gebruik van bepaalde slaginstrumenten. Ove rigens is het zeer plezierige mu ziek. (Donderdag 20.05 over Hil versum II, 298 m). DONDERDAG 15 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO» 10.00 NCRV, 1100 KRO, 14.00—24,00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10-30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11-45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land-en Tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 „Wij van het land". 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 1320 Sopraan en piano. 13.50 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16-30 Vocaal Ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koorzang. 17.40 Voordracht. 18.00 Gram. 18-15 Pianorecital. 18.35 Raadhuis praat. 18.45 Gram. 19 00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20 00 Radiokrant. 20.20 Gevar. programma. 21.00 Amus.muziek. 21.30 Mastklimmen. 22.00 Ik denk er zo over... en U? 22.10 Orgelconcert. 22-45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berich- ten. 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.ï 7.00—2400 AVRO (7.50—8 00 VPRO). 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9-15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10-50 Voor de kleuters- 11.00 Lichte muziek. 11-50 Voordracht. 12.00 Orgelspel. 12.25 In *t spionnetje. 12.30 Land- en Tuin bouwmededelingen. 12.33 Piano-duo. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 1300 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13 25 Gevar. muziek. 13.55 „Mag ik mij even voorstel len? Mijn naam is Cox!", hoorspel. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Viool en piano. 16-15 Voordracht. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: Mr. A, D Vaz Nunes: „Joegoslavië". 18.00 Nieuws. 18 15 Sportproblemen. 18.25 Re portage of gram.muziek. 18.40 Hoorspel met muziek. 19 00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.40 Rondetafelparlement. 20 00 Nieuws. 20.05 Residentie-Orkest en soliste. 21.10 „Koers West", hoorspel. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23-20— 24 00 Gram.muziek. U suit morgeus „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln UW Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen Eist Carter s Leverpilletjeft (Advertentie Ing. Med.) IN HET vorige artikel beb ik geschreven over Ro- deliikste nederzetting ter wereld, Thule. Peary was hier in het Noorden van 1892 tot 1909, en de Eski mo's met wie hij werkte, bevonden zich in die da gen nog in de volstrekt letterlijke betekenis van het woord in het Stenen Tijdperk. Ze hadden er geen flauw idee van dat er nog zoiets wonderlijks bestond als een blanke mens. Die veronderstelling is niet zó bijzonder vreemd als men weet dat deze Po laire Eskimo's ook van mening waren dat ze het enige volk ter aarde wa ren. Dit contact met de Ame rikaan Peary had tenge volge dat de stam in net bezit kwam van vuurwa- Eenen. Van munitie. Van out en ijzer. Van nieuw voedsel. Allemaal ontstel lend moderne dingen, die hun totale bestaan ver anderde. Maar toen Pea ry de Pool ontdekt had, ging hü terug. En de stam bleef achter. Niemand die zich verder om deze Es kimo's bekommerde. Ze hadden hun werk gedaan en konden terugvallen in hun Stenen Tijdperk. Dit gebeurde niet! Om- dat er een jonge Deen was, die zich de belangen JK SPRAK iemand in Thul hebben de Eskimo's het no; Rasmussen? De man schudt „Nee, ze spreken nooit over aankeek, niet begrijpend, h< dat ze hun Koning en Afgod geten, volgde de opmerkin; niet over hem, maar ze den] Dat is geen wonder, war veel meer dan ze voedsel ei gaf ze wetten. Wetten, gebt ideeën en begrippen. Hij liet TOE ZIEN in de dagen na aank. van de „Julius Thomsen", dat Thule. Maar we zien niét de s Omdat de stam Noordelijker gel ken is. Omdat hij niet meer kon staan, in de schaduw van Thule Base. Men kan dit een vlucht noe of een evacuatie. De lezer ooi zelf na lezing, van de laatste ar len dezer reportage. We zagen oud Thule. Daar w nog wat honden en nergens in Gr land zagen wij honden, zo prac van bouw en zo wild. Halve wolv maar sterk en met een uitgespri stijl en karakter. In Thule level sterke en beste slee-honden van Groenland. Omdat ze óók in de Biermaanden gevoed worden vlees. Ik schreef u al, dat overa ders de honden in die periode - 1 r— 'l Werelds allernoordelijkste kerk plaatsbiedend aan een 15-ti Eskimo's. kostje zelf maar moeten opscharre Gedachtig de wijsheid: wie i werkt zal ook niet eten. Ik zag het kerkhofje, met zes j ven. Waarschijnlijk het Noordelijl ter wereld. Zes maal vier hou plankjes om wat stenen. De aarde hier steen en aanvaardt geen sto lijk menselijk overschot. Ik stond het kerkje, eveneens het Noordel ste ter wereld, en dat bezoek zal wel nooit meer vergeten. Het v Zondag en we liepen er heen. O een kale vlakte, bedekt met grar en leisteen. Geen boom, geen blo< geen plant, geen grasje, geen kot mos. Steen, steen, steen. CRGENS op die woestenij stond i kerkje, opgetrokken van rood schilderde houten planken. Een kruis aan de voorkant. Daarbinr was het schemerdonker. Er stonc lange bruine houten banken, plat biedend aan een vijftigtal kerkg; gers. Iedere bank had één kaars. 1 was een aangrijpend kerkje, om: het zo klein was, zo verschrikkel bescheiden, en omdat het tóch t échte kerk was. Met sfeer en wijdi: Door de smalle ruitjes kwam Poolzon binnen. Hij viel precies het schilderij boven het altaar. Ik 1 er heen en zag een heel mooi scl

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6