De Tweede Kamer opent debat over Rijksbegroting luur- en loonsverhoging en verlaging belastingen Helvetia bewaakt zijn neutraliteit gestreng Het Jordaans-Israëlisch geschil in Veiligheidsraad Peking-China en Noord-Korea willen Maandag bespreking Vietnam wenst gelijke rechten binnen Franse Unie Geen illusies At Dinsdag 20 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 247 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Politieke commissie V.N. Marokko - resolutie verworpen Madurodam is niet te koop Weekend - verlofregeling militairen De werkgelegenheid ook ter sprake Een korte staking bij Velsens tunnelbouw ÉÉIËlliiiÉ "4~ Maar Israël kaatst de bal terug De politieke Korea-conferentie Beperkt offensief in Noord-Indo China Bevers aan de fles in Oudkarspel Nederlanders bij overleg over atoomwapens Wandelend echtpaar uit Zeist nadert Rome Hoge druk blijft baasmooi weer WEERBERICHT KONINGIN EN PRINS TERUGGEKEERD Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: k H. M. KOEMANS Redactie: jhterdam 18. Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voord.:in 11 - Tel 332# Postgiro 187294 ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN Advertenties 16 et p m m Vraag en Aanooo (alleen 2e hands goederen tot 15 woorden t 1— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: oij vooruitbetaling I 2.02 per mnd. I 6.05 pei kwar' taal, plus incassokosten Weekabonnementen I 0.4t (Van onze parlementaire redacteur) ]i^ DE TWEEDE KAM'ER beginnen vandaag de uitermate belangrijke ■debatten over de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1954. In het kabinet en daarbuiten hebben zich in het afgelopen jaar enige span ningen geopenbaard met name de verhouding K.V.P.P.v.d.A. is er niet beter op geworden en het kan niet anders, of in de politieke Jfcliermutselingen, die vnl. tussen de fracties onderling gevoerd worden de regering blijft daar, wanneer zij althans niet pas gevormd is, in de regel grotendeels buiten zal zich dit weerspiegelen. 'Zal men het de regering in de zuiver politieke sfeer dus waarschijnlijk 4iet al te lastig maken, wel kan zij verwachten,dat haar practische be leid aan een grondig onderzoek wordt onderworpen. Want Nederland Staat niet alleen voor een begrotingstekort van 995 millioen gulden? bovendien is een aantal belastingverlagingen aangekondigd, die uiter aard met vreugde door de burgerij ontvangen zijn, maar die aan de ndere kant reeds heel wat critiek te verduren hebben gehad. Tegelijk et de algemene beraadslagen over de Rijksbegroting zullen de wets ontwerpen betreffende de verlaging van verschillende belastingen ihet Rijk wil ongeveer een half milliard of 10% van de belasting opbrengst op grond van de belastingwetten prijs geven aan de orde gesteld worden. De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren de door dertien staten, leden van de zgn. Aziatisch- Arabische groep, ingediende resolutie inzake Marokko, waarin werd voor gesteld dat Frankrijk dit gebied binnen vijf jaar volledige onafhankelijkheid zou verlenen, verworpen met 28 tegen 22 stemmen, bij negen onthoudingen. In de resolutie was ook nog voor gesteld, dat de staat van beleg zou worden opgheven, politieke gevange nen zouden worden vrijgelaten en al gemene verkiezingen zouden worden uitgeschreven. De miniatuurstad „Madurodam" heeft gisteren diepe indruk gemaakt op een gezelschap Amerikaanse reisbureau directeuren, die op doorreis naar een bijeenkomst te Rome ons land in twee dagen deden. Zij namen met genoegen kennis van de keuken van de Holland- Amerikalijn, de kwaliteit van de ge moderniseerde Nederlandse hotels en de beleefdheid der taxichauffeurs. Een der heren noemde „Madurodam" wel een heel bijzondere attractie en een andere Amerikaan mompelde over zijn glas: Schitterend! Ik wil dit kopen Waarop drie directeuren van de ANVV, de directeur voor de Middenstand, de HORECA-voorzitter en vele andere hoofden eendrachtig „neen" schudden. Op onlangs door het Tweede Kanier- lid, de heer Gortzak, gestelde vragen over de gewijzigde verlofregeling, heeft de minister van Oorlog geant woord, dat hij het noodzakelijk acht, dat ook gedurende het z.g. weekeinde steeds een deel der troepen in het garnizoen aanwezig is. De minister is van oordeel, dat de nieuwingevoerde regeling in zoverre gunstiger is dan de bestaande, dat aan hen, die met bewegingsvrijheid kunnen vertrekken, steeds gelegenheid wordt gegeven, eerst in de avond van de daaropvol gende Maandag terug te keren. Eind dezer maand beginnen te Tokio besprekingen tussen Indonesië en Japan over de herstelbetalingen welke dit land moet verrichten. DEZER DAGEN hebben de voorzit ter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer Twijnstra in een vergadering van dit Verbond m Maastricht en de voorzitter van de Katholieke Nederlandse Middenstands bond, de heer Koops, op een vergade ring in Arnhem als hun mening te ken nen gegeven, dat de regering zich ver gist, als zij denkt, dat de aangekondig de belastingverlagingen het bedrijfsle ven zo veel nieuwe armslag zullen ver lenen, dat dit zich gunstig ontplooien kan, waardoor tevens de werkgelegen heid zou toenemen. Vooral het midden stands- en het kleinbedrijf, zo meenden de heren, zullen weinig profijt van de verlagingen trekken. Ook prof. dr Groeneveld van de R.K. universiteit in Nijmegen liet op het congres van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond een waarschuwend geluid horen: het regeringsbeleid is op het ogenblik onevenwichtig; zonder voldoende compensatie worden extra lasten op handel en bedrijf gelegd; de fiscale overheid werkt het sparen en de vermogensvorm tegen. Dat is allemaal niet mals; de rege ring zal heel wat te verduren krijgen. Is enerzijds van de afgevaardigden, wie het lot der werknemers in het bijzon der ter harte gaat, te verwachten, dat zij zich achter de belastingvoorstellen plaatsen, juist zij zullen het zijn, die hun afkeuring over de beperking van de a.s. loonsverhoging tot 5% niet aan de regering zullen onthouden. Op het in de vorige week gehouden looncon- gres van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen zijn harde woorden gesproken! DEZE loonsverhoging dient ter ge deeltelijke compensatie van de huurver hoging, die vermoedelijk op 1 Januari a.s. zal ingaan, wanneer althans de bei de Kamers der Staten-Generaal vroeg genoeg met de behandeling van de wij ziging van de Huurwet gereed komen. Dit wetsontwerp komt tegelijkertijd met algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1954 ter sprake. Het voorziet in een verhoging van de huren tot gemiddeld 141 van de huren in 1940, hetgeen neerkomt op een gemiddelde verhoging van 22,5 van de huidige huren der vóóroorlogse woninge Voor de vijf acmeenteklas- sen bedragen deze percentages respec tievelijk 17, 20. 23, 26 en 29. Deze verhoging is zeker niet vol doende om een rendabele exploitatie op grondslag van de huidige bouwkos ten mogelijk te maken. Volgens bere keningen van de Sociaal/Ecornmisehe Raad zouden de huren nog met 250% moeten worden verhoogd. Het is echter begrijpelijk, dat het percentage, waar mede de huren noodzakelijk verhoogd zouden moeten worden, niet in eens kan worden bereikt. Dat vindt zijn oorzaak in de beperkte mogelijkheid tot com pensatie van de verhoging. Wat nodig is op het gebied der hu ren staat de regering vermoedelijk wel even duidelijk voor de geest als de Kamerleden en de huiseigenaren. De meningen verschillen evenwel over wat op het ogenblik toelaatbaar is. Daar over zullen we dezer dagen genoeg te horen krijgen. NIET alleen de loonsverhoging dient ter compensatie van de verhoging der huren, ook de verschillende belasting maatregelen dragen daartoe bij. Met de voorgestelde fiscale voorzieningen heeft de regering echter vooral de uitbrei ding der werkgelegenheid op langere termijn op het oog. Zij stelt voor de hoofdsom van de accijns van geraffineerde suiker te ver lagen van f 22,50 tot f 19,per 100 kg, terwijl de 20 opcenten ad f 4,50 alsmede de heffing van 10 ten behoeve van het Landbouw-Egalisatiefonds ad f 2,25 zullen vervallen. De accijns op andere suikersoorten wordt naar evenredigheid verlaagd. Tegenover deze verlaging komt echter het door het Landbouw- Eaalisatiefonds te verlenen subsidie op suiker te vervallen. Het resultaat van deze maatregelen is, dat de prijs, waar voor de suiker in de handel wordt ge bracht, met ongeveer negen cent per kilo zal dalen. (Zie verder elders in dit blad) Ongeveer 200 arbeiders van de Am sterdamse Ballast Maatschappij, die bij de Velsense tunnelbouw werkzaam heden uitvoeren, hebben Zaterdag ge weigerd in de bouwput af te dalen. Alleen de vitale punten, zoals de pompinstallaties, waren bezet. Er wa ren enkele grieven over het uitbetalen van extra prestatiepremies aan enige groepen arbeiders. Gisteren is et werk, hangende de besprekingen tus sen directie, arbeiders en vakbonden, hervat. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteren een begin gemaakt met de bespreking van de gespannen verhouding tussen Israël en Jorda nië, alsmede de andere staten van de Arabische Liga. De Amerikaan se afgevaardigde, Cabot Lodge, stelde voor de chef van de mili taire staf van de bestandseommis- sie van de Ver. Naties in Palesti na direct uit te nodigen naar New York te komen om daar verslag ovei de toestand uit te brengen. Dit voorstel werd aanvaard. Na een voorstel van de Libanese af gevaardigde, dat werd gesteund door Wysjinski, alleen de door Is rael jegens Jordanië bedreven ge welddaden te bespreken, werd de zitting tot hedenmiddag verdaagd. Radio-Peking heeft de tekst bekend gemaakt van een brief van de minis ter van Buitenlandse Zaken van com munistisch China, Tsjou En J.ai, via Het staatshoofd van Vietnam, keizer Bao Dai, heeft gisteren te Parijs ver klaard, dat hij er voorstander van is, dat zijn land lid blijft van de Franse Een uniek tafreeltje, dat onze fotograaf kniptebij de heer Dankhof te Oudkarspelwaar vier jonge bevertjeswier moeder stierfmet de melkfles worden gevoed Unie, indien deze laatste een deelge nootschap is van gelijke souvereine staten. Hij zei, dat dit standpunt gelijk is aan dat van het Vietnamese Natio nale Congres, volgens hetwelk een on afhankelijk Vietnam zich niet moet aansluiten bij de Franse Unie „in haar huidige vorm". Wij willen wel vriend schap met Frankrijk, maar dan als gelijke en vrije deelgenoot, aldus Bao Dai. Intussen wordt het Franse offensief in Noord Indo-China voortgezet. De Unie strijdkrachten rukken met twee colonnes op naar Than Hoa, een bol werk der opstandelingen Dit offen sief is reeds vier dagen aan de gang Zondagavond stuitten zij voor het eerst op felle tegenstand, waarbij ruim hon derd man van de vijand werd gedood Een wapendepot van de Vietminh werd buitgemaakt. De Franse legerleiding is niet voornemens nog voor het voor jaar een algemeen offensief te onder nemen. Hoge Belgische, Britse en Neder landse officieren zijn gisteren te Düsseldorf bijeengekomen voor een tweedaagse bespreking. Men geloofde, dat het hier om een geheime bespre king over het gebruik van atoomwa penen op het slagveld gaat Leger- autoriteiten wilden geen inlichtingen over de bijeenkomst verschaffen. Naar Xass mclat, hebben Russische ge leerden aanwijzingen gevonden voor het bestaan van plantenleven op Mars. Zweden gezonden aan de Amerikaan se regering, waarin wordt verklaard, dat China en Noord-Korea bereid zijn a.s. Maandag vertegenwoordigers te zenden naar Panmoendjon voor de voorbereidende besprekingen met de Amerikanen over de Koreaanse poli tieke conferentie. In de brief wordt voorts gezegd, dat China zich het recht voorbehoudt om op deze voorbereidende bespreking te praten over de samenstelling van die politieke conferentie. De politieke conferentie zou niet tot de twee par tijen plus de Sovjet-Unie (eventueel) beperkt kunnen blijven. Ook andere landen dienen deel te nemen. Indertijd stelde China ook de deelneming voor van India, Pakistan, Birma en Indo nesië. Ook naar mevr. Pandit, de voorzitter van de Algemene Vergade ring der V.N en aan Noord-Korea werd door Peking zo'n brief gestuu-d In Korea, kwam de militaire be standscommissie bijeen ter bespreking der krijgsgevangenenkwestie. Er wa ren weer over en weer beschuldigingen over deze zaak geuit. Noordkoreanen, die niet naar hun land willen terug keren, weigerden te luisteren naar de uiteenzettingen, die Chinese commu nisten hun wilden geven gelijk door de béstandsovereenkomst is voorge schreven. De Indische bewakers heb ben geweigerd in deze gevallen ge weld te gebruiken. Zij wensen een vol komen neutraliteit te handhaven. HET bejaarde echtpaar Deuss, dat 16 Juli voor een grote voetreis naar Rome vertrok hoopt Woensdag 21 October in de Italiaanse hoojdstad aan te komen. Dit betekent, dat de wandelaars dan precies een week op hun reisschema zullen zijn ingelopen. Het ligt in de be doeling 14 dagen in Rome te verblijven en dan de terugtocht per vliegtuig te aanvaarden. De heer Deuss heeft' tij dens deze tocht zijn 70ste verjaardag gevierd. Tot slot van de najaarsmanoeu vres van het Zwitserse leger werd een parade gehouden voor de Bondsraad en vele buitenlandse militaire attache's. Een overzicht van de voorbijtrekkende tanks met daarboven Vampire-ge vechtstoestellen. Beide wapens worden in Zwitserland zelf ver vaardigd en behoren tot de mo dernste van het Zwitserse leger QE Amerikanen hebben doen weten, dat zij geen financiële, hulp meer aan Israel zullen verstrekken, totdat de Israëlische regering haar pogingen om water aan de rivier de Jordaan langs de grens met Syrië te onttrek ken, heeft gestaakt, intussen is be kend geworden, dat ook Syrië zijn verdediging aan de grens met Israel versterkt. De grenswachten kregen uitgebreide bevoegdheden. De politieke commissie van de Ara bische Liga kwam bijeen in de hoofd stad van Jordanië om te spreken over een gezamenlijk optreden „teneinde eens en voor altijd een eind te maken aan de herhaalde en flagrante aafivals- daden van Israel". Namens het Arabi sche Legioen werd gezegd, dat het volk van Jordanië om wraakt roept, maar dat de regering zich aan de wapen stilstand-overeenkomst zal houden. "pHANS is ook van de zijde van Is rael commentaar gevolgd op de Is raëlische overval op het Jordaanse dorp Kibya, waarbij 62 Jordaniërs werden gedood. De commentator zei, via de radio, dat het hier een vergel dingsactie betrof, uitgelokt door de aanhoudende Arabische invallen in Israel, waarbij Israëlische burgers wer den vermoord (een moeder en twee barer kinderen werden onlangs nog in hun slaap gedood) en bezittingen ge roofd. „Zolang er slechts Joods bloed vloeide, hebben de Westerse mogend heden nimmer enige ontroering aan de dag gelegd. Zij gingen voort met hun rampzalige politiek om bij de Arabie ren in het gevlij te komen en dit ten koste van een staat, die hun toegewij de en betrouwbare vriend was. Doch nu wij met slag en geweld zijn gaan antwoorden, is de Britse pers veront waardigd, daarbij geheel over het hoofd ziend, dat de Britse geschiedenis vol is van strafexpedities en de onze §root optimisme. Van de ontspanning, niet werd ondernomen ter vermeerde- welke na de dood van Stalin merk- Toen de ministers van buitenlandse zaken van de westelijke Grote Drie, Foster Dulles, Eden en Bidault elkan der Zondag na afloop van de conferen tie te Londen de hand drukten, zal het afscheid geen lange tijd in beslag genomen hebben. De drie ministers hadden immers twee mogelijkheden tot een spoedig weerzien open gelaten. Zo Moskou wil, zal het drietal op 9 November met zijn Russische ambtge noot Molotov in Lugano verenigd zijn om de Duitse en Oostenrijkse kwesties aan een ernstige bespreking te ónder- werpen. Helaas mag de kans hierop reeds twee dagen nadat het voorstel is verzonden niet bijster groot geacht worden. De eerste readies vanachter het IJzeren Gordijn zijn sceptisch, niettegenstaande het feit, dat de VS, Engeland en Frankrijk hun voorstel zo soepel hebben gesteld, dat de amb tenaren van de buitenlandse dienst van de Sovjet Unie aJ hun scherpzin nigheid zullen moeten vergaren, om de redenen waarom Molotov eventueel niet naar Lugano zal komen, te om kleden. Mocht het Kremlin evenwel besluiten de uitnodiging te aanvaar den, dan nog is er geen reden voor Te Edinburgh gaat men een school bouwen, die vrijwel geheel uit plastic- raateriaal zal bestaan. ring van de glorie van het land, doch uitsluitend uit zelfverdediging." Overigens is Israel verheugd, dat de Veiligheidsraad zich nu eens met de zaak bemoeit. Men herinnert er aan, dat de wapenstilstandsovereenkomsten nog steeds niet werden omgezet in vredesverdragen. De regering van Israel zal op haar beurt bij de Veiligheidsraad een klacht indienen tegen de Arabieren, Het hoge drukgebied., waarvan gisteravond het centrum boven Zuid-Zweden lag, bepaalt nog steeds het weer in grote delen van Midden- en West Europa. Regen van enige betekenis is de laatste drie weken niet gevallen en zoals het er naar uit ziet, zal het ook de komende dagen nog droog en goed herfstweer blijven De mist is minder dicht, nu er meer bewolking over ons land drijft, waardoor het ook 's nachts voor de tijd van het jaar zacht blijft. Veel regen viel er de laat ste dagen wel in Italië. Te Locar no werd gistermorgen 40 mm regen gemeten, terwijl in Noord- Italië overstromingen voorkomen In Rome werd bij 23 graden Cel si us onweer gemeld, terwijl in Lapland enige sneeuw valt. Ons land ligt juist tussen deze twee slechte weergebieden in, van daar, dat het weer de komende dagen niet verontrustend zal zijn Verwachting tot morgenavond: DEZELFDE TEMPERATUREN Zwaar bewolkt met hier en daai wat lichte motregen en plaatse lijk mist, maar later, voorname lijk in het Noordoosten van het land ook opklaringen. Overwegend zwakke wind, aanvankelijk Noord oostelijk, later ruimend naar Zuid oost.. baar was, is nog naar bitter weinig te bespeuren. Het Kremlin is weder om ijzig verstard. Is het dan ook ver wonderlijk, dat men zich over de conferentie van Lugano - zo deze met bij voorbaat door Moskou in een lawine van nota's wordt gesmoord geen illusies maakt? Er blijft een tweede kans op een hernieuwde samenkomst van Dulles, Eden en Bidault. Zodra Tito, evenals dé Italiaanse premier Pella, het voor stel voor het houden van een vijf mo- gendhedenconferentie over de kwestie Triest zal hebben aanvaard Het wes ten beoogt hiermede een verzoening tussen Joegoslavië en Italië tot stand te brengen en een brandhaard in het oude Europa te blussen Het heeft daarbij echter als uitgangspunt van de bespreking gesteld dat de A-zone van Triest aan Italië zal komen Tito heeft hierover zijn teleurstelling uit gesproken en in ronde bewoordingen verklaard, dat de .soms' van Italiaanse troeper m de A-zone catastrophaie gevolgen kan hebben Pella bleef niet achter, uitte de vrees, dat Engeland en de VS op hun besluit om de A-zone tot Italiaans gebied te verklaren, zul len terugkumen en nam reeds direct scherp stelling tegen deze mogelijkheid. Ook de vooruitzichten voor deze ver zoeningsconferentie zijn dus allerminst hoopgevend Slechts de mededeling van Tito tegenover de correspondent van de „Observer' dat hij de wapens niet zal opnemen tegen de Verenigde Staten en Engeland is een belangrijk winstpunt. w Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gistermorgen even na half twaalf per vliegtuig uit Parijs vertrokken en landden omstreeks half twee op het vliegveld Soesterberg. Vandaar zijn zij met een hofauto raar het paleis Soest- dyk gereden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1