DE LAATSTE UREN OP OUD THULE DE WONDERE WAERELT FIFA had goede Londense pers Smyslov winnaar van tornooi De Londense auto-expositie toont 300 modellen FIFA-circus werd ontbonden """•"AKKERTJE Pijn, Onder Groenlanders en Eskimo's (48) HIER LEEFDE DE LAA TSTE STAM DER VRIJE ESKIMO'S Peary, Cook en Rasmussen zijn verdwenen maar de dokter en de dominee bleven Weldra valt hier de barre Poolnacht Anth. van Kampen Reshevsky verloor van Bronstein Keres rukte op naar de tweede plaats Amerika heeft in '55-'56 sluitende begroting Zeer krachtige aardbeving in de Kaukasus Karei Lotsy gaf ons zijn mening Puck Brouwer in „training" VRIJDAG 33 OCTOHEiv lb.-., VIERbijna vijf da gen Thule.... dagen doorgebracht op de bitter- harde toendra-bodem van dit „einde der wereld lopend, kruipend, klim mend en glijdend over de scherpe stukken leisteen, over het graniet en basalt. Het zijn niet de gemakke lijkste dagen van deze Groenlandse reis, maar misschien de wonderlijk ste, onvergetelijkste. Om dat we hier de nabijheid van de Pool zien, voelen, ruiken. Omdat we besef fen, dat op deze harde, on- verbiddelijke rotsen de startplaats ligt van hen, die de laatste duizend ki lometers naar het aller uiterste Noorden onderna men. Omdat het hier is, waar de laatste stam Es kimo's leefde. En geluk kig was. En meende daar voor alle tijden te kunnen voortleven. Omdat wij hier de Eskimo's, de laat- sten, zien. Deze kleine mongolen, met hun kogel ronde koppen en bruin- glimmende gezichten. Met hun vriendelijke lach en hun schilderachtige kle ding. Aan slapen komen wij die dagen nauwelijks toe. We kunnen er niet toe ko men de uren ongebruikt te laten. Omdat we ook weten hier nooit meer te rug te komen. Dit bezoek zal niet herhaald worden. Dit laatste brok gebergte, dit eindpunt van de Aar de. is té ver. Misschien dat er eenmaal een lucht basis zal zijn voor burger vliegtuigen en dat dan onze kinderen Thule zul len kunnen zien, sneller, gemakkelijker, eenvoudi ger dan dat wij het zagen. Misschien. Maar dan zal het niet meer dit onver getelijke, vreemde, roman tische Thule zijn dat wij zagen. Dan zal het een basis zijn. WE STAAN in deze dagen vaak voor het kleine witte huisje van Knud Rasmussen. Dat huis fascineert ons. Omdat we weten dat daar een groot man woonde. In Nederland is zijn naam niet zo bekend, maar in heel Skandinavië, en op heel Groenland, is dat een naam die al legende werd. De man die de IJskap overwon. De man die de laatste stam Eskimo's verzamlede en ze een bestaan gaf. Op menige plaats in dit wilde, verwaaide, ijskoude land staan stapels ruwe blokken bazalt en graniet, met op een van die brokken alleen de naam van Knud Rasmussen. Meer is niet nodig. De naam is voldoende. Nog eens, voor de laatste maal, naar de verlaten nederzetting. De lege turfhutten, de rottende stellingen der sleden, het roestend blik, de rondsluipende honden. Vlak voor die hutten de fjord en daarachter de Ijskap. Ondoorgrondelijk, mysterieus, gevaarlijk. Ijsbergen in dat blauwe water, groen overdag en soms, in het avondlicht, lila en donkerpaars. Kleuren die je niet zou geloven als je ze niet zelf zag. Nooit, nooit heb ik geweten hoe kleurrijk het poolgebied is. Men denkt: een witte woestenij. In feite: een aller fijnst, allermildst geschilderde pastel. DE LAATSTE gesprekken met de paar Denen die op Thule zijn achtergebleven en er niet lang meer zullen zijn. Gesprekken over de meteorologische stations tussen Thule en de Pool. Gesprekken over de vertrokken stam. En gesprekken over hen, die van hieruit de Pool poogden te bereiken. We horen een wonderlijk verhaal over Peary, de eerste man die de top der wereld bereikte. Er zou door Amerikaanse geleerden, die erva ring opdeden in dit noordelijkste ge bied der aarde, aangetoond zijn, dat Peary nooit de Pool bereikt zou heb ben. Zij baseren deze conclusie op het feit, dat het volstrekt onmoge lijk geweest moet zijn voor een man van Peary's leeftijd om onder de door hem beschreven omstandig heden de Pool bereikt te hebben. Een interessante conclusie, maar niet zo plezierig als men in z'n jeugd Peary als een held heeft beschouwd. We horen hier veel onbekende nooit eerder gehoorde details over de reizen van Peary en Cook. De laat ste was, volgens Peary, een bedrie ger en hij zou zelfs nooit het land uit het oog hebben verloren. Maar wat deed Peary met het dagboek van Cook dat in zijn bezit kwam en spoorloos verdween? Legio mede delingenberichtenver onderstellingen insinuaties allemaal bij uitstek geschikt om op nieuw te gaan twijfelen aan de waarde van de mens, zelfs ten tijde van diens allergrootste prestaties. Opnieuw vallende afgodsbeelden opnieuw verloren illusieszelfs hier in Thule. DE LAATSTE dagen.de laatste uren. Nog eenmaal voelen we de schrale, ijle lucht boven de klippen van Thule langs ons strij ken. Nog eenmaal voelen we de brandende zonneschijn, die dwars door die kou heenboort. Nog een maal lopen we, haast schuw, voorbij de stenen terpjes van de begraaf plaats. En nog eenmaal staan we in dat miniatuur-kerkje van Thule, de noordelijkste tempel ter wereld, op de onvruchtbaarste akker ter we reld. Gebouwd op stenen en op lei. Omwaaid door de Poolstormen. Maar binnen hangt dat schilderij waarover lk u schreef. Christus, met op zijn schoot twee kleine Eskimo's. -ü.ï*akwfea Een der laatste zich nog in Thule bevindende Eskimo's in de kleding, die de stam eeuwenlang hand haafde. i Volgend jaar komen de Eskimo's terug naar Thule. Ze zullen de kerk afbreken en meenemen. Hun kerk. Ze hebben hun eigen ideeën over het geloof, en niemand moet ze vertel len dat er in de lange, lange winter nachten geen geesten langs de ber gen zwalken en dat geen duivels zich ophouden op de plaatsen waar je je in tijden van duisternis beter niet kunt begeven. Laatste bezoek aan de dokter, die hier een paar jaar gaat werken. Een jong medicus, die minder het avon tuur dan wel de gezondheid der Eskimo's zoekt. Het is bijzonder ple zierig met deze dokter te spreken en hem over de Groenlanders en Eskimo's te horen praten. Deze dok ter, en die dominee die we met z'n vrouw en de baby in Umanak ach terlieten zij zijn de figuren, die je de zekerheid geven dat er in deze wereld nog idealisten rondlopen. Geen avonturiers, maar mensen die alles achterlaten ter wille van anderen, ter wille van Groenlanders en Eskimo's. Men twijfelt soms aan GniRininiiiniiinnnijiniiniiRiiiniiiiiiiiiniiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiniiiiiiiiiiniiiiiiiiifiinni door Braraiomiraiiiiiiiiniiiiiniiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniinniinininininiiiniinninniniimra deze wereld, maar op een reis als deze vergaat die twijfel. Ze zijn er nog, mensen van dit kaliber. En ik geloof dat ze overal in de wereld gevonden worden. Overal tussen Arctica en Antarctica, overal iussen de Noordpool en de Zuidpool. EEN SLOEP brengt ons naar de Jutho. Er is geblazen en over een uur zullen we vertrekken. Vóór ons ligt de vallei van Thule. Daarnaast de basis. Vliegtuigen stijgen op van die basis, maar in het oude Eskimo- Thule is geen levende ziel te bespeu ren. Een paar bootjes met Denen en Groenlanders komen langszij. Voor het laatst vaarwel. Er zal nog één schip komen, uit de wereld, naar Thule. Dan is het seizoen van com municatie weer voorbij. Nauwelijks zes, zeven weken. Dan komt de sche mering. Daarna de nacht. De einde loos lange, wanhopig lange Pool nacht. Thuleonder de sneeuw, met de winterstormen er over ja gend. Met temperaturen van 30, 40, 50 graden onder het vriespunt. Dan eerst pas goed.het einde der we reld.... Ultima Thule. Nee'.niet meer gehéél duister hier. Op de basis zullen in die maanden de lichten branden. Hon derdduizenden lampen zullen als een kunstmatig Noorderlicht Thule verlichten. Duisternis zal alleen heersen op het nieuwe Thule150 kilo meter meer Noordwaartsop K'Anakde nieuwe nederzetting, en, laat ons hopen, een nieuw para dijs. Zonder de mogelijkheid opnieuw te moeten vertrekken in verband met belangrijke uitbreidingen van militaire bases. Tenslotte is het de laatste stam Eskimo's, daar op Groenland, en dienen we zuinig te zjjn op die ene nog overgebleven enclave. J)E WINCH van de Jutho ratelt en het anker komt boven. Het schip zwaait en er worden vier stoten op de pijp gegeven. Vier maal: Vaarwel Thule! We varen. North Star Bay is zo glad als een spiegel Hier en daar drijft wat olie van de Basis. Op de wal de laatste zwaaiende Groenlan ders en Denen. Het is voorbij en de Jutho koerst de fjord in. Vandaar naar zee, naar Melvillebaai. Vóór het zover is wordt ons de allerlaatste groet gebracht. Een groet van de Basis. Een Thunderjet-straaljager passeert de Jutho als een smal, zilver- glanzend projectiel, een raket, op niet meer dan 30 meter hoogte en hoogop tien meter van het schip. Geschatte snelheid: 800 kilometer. We zijn een volle minuut verdoofd. Vaarwel danThule.... vaar wel! We zullen het nooit meer terugzien. Nooit meer zo! wmm De faktorij Thule gefotografeerd vanuit de baai. (Van een speciale verslaggever) BRONSTEIN heeft in zijn afgebroken partij tegen Reshevsky de juiste zet afgegeven, en als gevolg daarvan heeft hij de strijd met enkele zetten in zijn voordeel kunnen beslissen. Dat betekent tevens dat Smyslov definitief winnaar van het candidatentornooi is, want de Amerikaan was de enige die hem, althans op papier, nog kon bedrei gen. Daarmee heeft de 32-jarige Smyslov het grootste succes van zijn leven behaald. Reeds nu ziet de schaakwereld met bijzondere belang stelling de tweekamp tegemoet tegen de wereldkampioen Botwinnik. Deze wedstrijd zal 24 partijen omvatten, en wordt in het voorjaar van 1954 te Moskou gespeeld. Het zal een harde strijd worden, want Botwinnik en Smyslov zijn beiden ver tegenwoordigers van een bepaalde spel-opvatting, en bovendien zijn zij bepaald geen vrienden. Botwinnik voelt zich best thuis in moeilijke stellingen, waarbij hij vaak alle positionele dog ma's overboord gooit. Vooral zijn min achting voor gezonde pionnen-formaties is bekend, want de wereldkampioen laat zich .n bijna iedere partij dubbel en zelfs triple-pionnen bezorgen. Ac tieve opstelling van zijn stukken is bij Botwinnik hoofdzaak. Smyslov is daarentegen meer de stra teeg van de oude stempel. Hij speelt bij voorkeur eenvoudige stellingen, en beschikt over een verbluffende eind spel-techniek. Het treffen tussen deze grootmeesters zal dus om meer dan één reden interessant zijn. Intussen is de spanning om de bezet ting van de 2e plaats enorm toegeno men, behalve Bronstein en Reshevsky heeft nl. ook Keres zich naar de kop groep opgewerkt. Hij bereikte dat door zijn partij tegen Gligoric op fraaie wij. ze te winnen. Keres voerde hier weer eens een koningsaanval door, zoals hij dat alleen kan. De afgebroken partij tussen Najdorf en Gelier werd niet eens hervat. In de stelling: Wit (Najdorf): Kgl, Tal, en Ld5, pionnen c4, g3 en h3. Zwart (Geiler): Kg7, Td2 en el, Pd3, pionnen c5, f7, g6 en h7, heeft Gelier de zet 41Pd3b4 afgegeven, waar na Najdorf opgaf. De uitslagen van de afgebroken par tijen van de 28e ronde luiden: Najdorf Gelier 01, GligoricKeres 01, BronsteinReshevsky 10. De stand na de voorlaatste ronde ls als volgt: 1. Smyslov 17i/s punt uit 27 partijen, 24. Bronstein, Keres en De voorzitter van de financiële com missie van het Huis van Afgevaardig den, Taber, heeft Woensdag na een onderhoud met president Eisenhower verklaard dat in 1955/56 de begroting in evenwicht zal worden gebracht, zonder verwaarlozing van de defensie Een sluitende begroting zaj in 1955- 56 mogelijk zijn ondanks de 'opheffing van de overwinstbelasting en de ver laging van de algemene inkomsten belasting met ingang van 1 Januari 1954. Taber verklaarde voorts, dat Ame rika een zo goed mogelijke defensie kan hebben zonder te veel financiële moeilijkheden, en dat de opheffing van de overwinstbelasting een zodanige stijging van de inkomsten van de staat uit hoofde van de industriële en handelswinsten tengevolge zal heb ben, dat hierdoor het wegvallen van de inkomsten uit de overwinstbelas ting bijna geheel zal worden goedge maakt. Het meteorologisch station te Istan bul (Turkije) heeft Donderdagoch tend zeer krachtige aardbevingen ge registreerd, waarvan het centrum, naar men gelooft, ligt in de Kaukasus, In Kenya zijn gisteren dertien Ki- koejoes opgehangen wegens hun aan deel in de massamoord te Lari in Maart jl. De hertog van Edinburgh heeft de Londense autotentoonstelling in Earls Court geopend. Van de driehonderd aanwezige modellen zijn er meer dan veertig nieuw en de meeste daarvan zijn van Brits fabrikaat. Er zijn in zendingen van zes landen, nl.: van Groot-Brittannië, de Ver. Staten, Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje. De buitenlandse inzendingen omvat ten minder conventionele modellen dan de Britse, die over het algemeen naar dezelfde grondtrekken gebouwd en ingericht zijn. Zo staan er b.v. de Volkswagen en de kleine Renault met de motor achterin, terwijl de Panhard en de Citroen van voorwielaandrijving zijn voorzien. Er is veel belangstelling voor de nieuwe kleine modellen van Ford, Standard en Austin, die de goed kopere klasse vertegenwoordigen. Hun tegenpool is de Blauwe Bentley Con tinental. Wat de buitenlandse modellen be treft, hecht men veel belang aan de aanwending van kleine Dieselmotoren zoals in de modellen van Fiat, Merce des-Benz en Borgward. Er zijn geen Britse auto's met een dergelijke motor aanwezig. Wel toont Perkins drie ty pen Dieselmotoren, die in kleine en grote auto's kunnen worden inge bouwd. Van de Amerikanen trekt vooral Studebaker de aandacht met de nieu we lage modellen. Wat de Europese inzendingen betreft worden met name de modellen van Nash, Willys en Kai ser als toonaangevend beschouwd. Wat het mechanische gedeelte be treft, zijn er geen opzienbarende nieu wigheden aan de dag gekomen. Wel hebben de motoreh een hogere com pressie. In de plaatsing van de ver- snellingshandle is er nogal verschei denheid. Er zijn enkele modellen met koets werk uit plastic-materiaal, dat vrijwel niet van gelakt staal te onderschei den is, nl. de vierzits Singer SMX, die voor de uitvoer is bestemd, en de R4 Jowett Jupiter sportwagen, die een hoge snelheid kan ontwikkelen. J)E INWONERS van het Italiaanse dorp Llzzana hebben een ge hele nacht blootgestaan aan het gevaar van elec- trocutie, doordat een hoogspanningskabel op een leiding van het Iichtnet was gevallen. Alle lampen, die op dit Iichtnet stonden inge schakeld, ontploften en op verscheidene punten werd het dorp hel ver licht door een regen van vonken. Verschei dene keurige burgers werden tegen de grond geslagen, toen zü meta len voorwerpen aan raakten, en iemand, die wat water wilde pulten om een brandje te blus sen, werd drie meter ver weggeslingerd. Pas tegen de ochtend kon de stroom op het hoogspan ningsnet worden uitge schakeld. De buizen van de waterleiding in Liz- zana waren toen reeds alle gesmolten. IJIT een intensief onder zoek van ons geliefde NIPO blijkt, dat de PTT weinig klanten heeft, die echt ontevreden zijn over het tijdstip van de eerste postbestelling. Slechts twaalf procent der ondervraagden toon de zich ontevreden over de matineuze service van de PTT. Een grote groep van 45 interesseert het weinig, hoe laat de eer ste postbestelling in de bus komt. Voorts is 33 best tevreden met het tijdstip, waarop thans de eerste brievenbesteller langs komt, 21 wil de post wel graag wat vroe ger hebben en 1 koes tert de merkwaardige wens de eerste post later te ontvangen. J7EW FIRMA in Man. Chester is begonnen met de vervaardiging van damessegenmantels, die een metalen voering zullen hebben, doch niet temin niet zwaarder zul. Het F.I.F.A.-circus is in de loop van Donderdag op London-Airport ontbonden. Naar alle delen van Europa vertrokken de spelers en bun leiders per vliegmachine en bij het afscheid nemen werd het pas goed duidelijk, hoe kameraadschappelijk deze sterren van de Europese velden in de afgelopen dagen in Richmond met elkaar zijn omgegaan, dit dank zij een nuttige oefenwedstrijd van 30 September te Amster dam. Nog eenmaal was Tsjaikovsky het middelpunt van deze interna tionale vriendenkring. De douanebeambten en de vertegenwoordigers van verschillende luchtvaartmaatschappijen stonden op de Londense luchthaven om de olijke man heen, toen hij nogmaals demonstreerde, hoe hij scheidsrechter Griffiths onmiddellijk na de rust had „neer geschoten". Met een levendige mimiek en in een taaltje, dat niemand verstond, gaf hij aan, hoe het eerste schot aankwam en het enige woord dat de omstanders verstonden was: groggy. torn, had ik, aldus de heer Lotsy, ge vraagd naar onze kleedkamer te ko men om zich te overtuigen van het ongeval van Zeman. Maar Winterbot- tom had geweigerd en gezegd, dat net een 'aak van de scheidsrechter was. „Ik heb nog aangeboden om Billy Wright, die twee maal een trap tegen zijn enkel heeft gehad voor de rust, in de tweede helft te laten vervangen, indien de aanvoerder van de gastheren r/:t v—der zou kunnen spelen. Geluk kig heeft Wright de wedstrijd uitge speeld, maar hij zal waarschijnlijk Zaterdf j ra voor zijn club in de league kunnen spelen". Het FIFA-elftal vond ik beter, maar de Engelsen bleven gevaarlijk door hu- felheid om op het juiste moment van de kansen te profiteren. Dat zijn van die ogenblikken, waarop zij als et ware „doordrukken" en in het verleden hebben zij de wedstrijden ge wonnen, omdat zij in 10 minuten of in een kwartier met dit spel een voor sprong konden veroveren, welke vol doende was voor de overwinning. Dit maal werden zij in de verdediging ge drongen, steeds hebben zij achter ge staan en nu kwam deze eigenschap goed te pas om de dreigende nederlaag af te weren. Dat zij nog een gelijk spel hebben verkregen is voor een belang rijk deel .e danken aan het meesterlii" spel van Matthews, de enige speler in het Engelse elftal, die mij heeft ge- imponeerd. En ik kan daar meteen aan toevoegen, dat het Engelse voetbal be slist is achteruitgegaan. Is men in En geland niet ir staat om een team sa men te stp'Ien. dat voetbal v?r» <i klasse kan spelen, dan verliest men onherroepelijk in Novemoer van Hon- "erije. En de scheidsrechter? vroegen wij tenslotte. „Griffiths vond ik goed", was het besliste antwc 1 van de heer Lotsy „Maar die strafschop heb ik ook niet begrepen. Maar voor zover ik het heb kunnen constateren was er niets ge beurd, dat de toekenning van deze pe nalty heeft gerechtvaardigd De spelers van de FIFA-ploeg hebben de gehele wedstrijd zeer sportief gespeeld en uit de eaci e van aile spe vs. direct na et gebeurde en ook na afloop heb ik opgemaakt, dat de scheidsrechter hier een fout heeft gemaakt, welke niet meer was te corrigeren. Ik ben ver heugd, dat ik aan het tot stand komen van deze wedstrijd heb mogen mee werken". De vlie uigen sU.iden klaar naar Hamlurg, naar Zürich en Wenen, naar Amsterdam en Milaan en naar Madrid. Karei Lotsy, de leider van de FIFA- ploeg was natuurlijk de laatste, die uit Londen vertrok. Walter Zeman, hin kend en op kousenvoeten, omdat zijn voet zo gezwollen was, dat hij zijn schoen niet meer aan kon hij zal zich onmiddellijk bij aankomst in We nen laten behandelen vertolkte de gevoelens van alle spelers, toen zij af scheid namen van onze landgenoot: „Herr Praesident, wij danken u voor alles". Teen iedereen weg was, konden wij aan de heer Loijy nog enkele vragen stellen, wat hij van deze wedstrijd dac t en hoe zijn oordeel was van spel en spelers. De lieer Lotsy begon met er op te wijzen, dat scheidsrechter Griffiths in de rust op verzoek van hem, naar Ze man was komen kijken, en toen dr Munoz Calero, die een bekend chirurg is in Spanje, de scheidsrechter er op wees, dat Lerr-n onmogelijk zou kun nen :r spelen, eerst toen gaf Grif fiths zich gewoi.nen. Ook de coach van het Engelse elftal, Walter Winterbot- len wegen dan een ge wone regenmantel. Een soort maliënkolder, waar van het procédé strikt geheim is en welke ge garandeerd de warmte binnen en de koude bui ten zal houden. De meta. len mantels zijn net zo warm als een bontjas (zegt de firma) en varië ren in prijs van zeventig tot. honderd gulden. Af gezien nog van de ande re vorrdelen, welke een dergelijk beschermend harnas aan een aantrek kelijke vrouw biedt. - QNZE GRÓTE compo nist Jackie Buiterman hi tft een nieuw liedje het licht doen zien dat als titel draagt ,Ik De- tael, jij betaalt en een muzikaal protest 1 tegen het huidige belastingstel sel. Men zal minister Van de Kieft een exemplaar van toezen den, in de hoop, dat hij r.og een toontje la;er zal gaan zingen. door welke oorzaak ook (Advertentie, Ing. Med.) Reshevsky 15(4 punt uit 27 partijen. 5. Petrosian 14Vz punt uit 27 partijen. 68. Gelier, Kotov en Najdorf 14 pun ten uit 27 partijen. 9. Taimanov 1314 punt uit 27 partijen. 10. Averbach 13 punten uit 27 partijen. 11. Boleslavsky 12 >4 punt uit 27 partijen. 12 en 13. Gli goric en Szabo 12 punten uit 27 par tijen. 14. Euwe 11'4 punt uit 27 par tijen. 15. Stahlberg 8 punten uit 28 partijen. Het FIFA-elftal had een uitste kende Engelse pers. De sportredac teuren van de Londense ochtend bladen waren bijna eenstemmig van oordeel dat de continentale ploeg de wedstrijd had verdienen te winnen. Velen waren bovendien van mening dat de beslissing van scheidsrechter Griffiths, waardoor Engeland in de laatste minuut een penalty mocht nemen, een straf schop die zoals bekend de gelijk maker betekende, zeer twijfel achtig was. Wij zullen de ngelse reporters even, zij het dan ook verkort aan het woord laten. Bob Ferrier in de „Daily Mirror": Het simpele feit is dat deze schitteren de Europese spelers in elk onderdeel een klasse beter waren. Het toekennen van de penalty was een miserabele beslissing. Sc ie Hall in de „Daily Sketch": De wedstrijd bracht een morele over winning van de z.g. „rest van de Wereld-ploeg"Ik kreeg niet de In druk dat er een overtreding was be- t an die met een penalty moest wor den bestraft. Bob Pennington in de „Daily Ex press": Het gelijke spel was een schreeuwend onrecht voor deze conti nentale cracks. Wat de penalty betreft wilde ik dat ik het met de scheids rechter eens kon zijn. Roy Peskett in de „Daily Mail": men moet de vastberadenheid van de scheidsrechter toejuichen en daarna sympathiseren met het „elftal van deze eeuw". Het demonstreerde voetbal dat mede tot het beste behoorde dat ooit in Engeland is gezien. Frank Coles in de „Daily Telegraph" De Engelsen waren fortuinlijk, want zij werden overspeeld door de schitta- rendste voorhoede die ik ooit in actie heb gezien. Wat de strafschop aangaat was de beslissing van de scheidsrech ter juist. Charles Buchan in de „News Chro nicle": Engeland zal nooit meer op zo'ri fortuinlijke wijze aan een nederlaag ontsnappen. Ik ben er zeker van dat geen overtreding werd begaan die met een penalty behoorde te worden be- Clifford Webb in de „Daily Herald": De Engelsen waren de minderen op het stuk van vaart en strategie, en maakten vaak een tweederangs indruk. Zwoegend en zonder gratie behaalden zij een draw die ze niet verdienden. Wat de penalty betreft heb ik veel er gere dingen gezien waarop de scheids- re'-'-rs geen acht sloegen. Puck Brouwer, na Fanny Blan- kers onze succesvolste athlete, is zich reeds flink aan het trai nen in huishoudelijke bezig heden. want zij wil geen slecht figuur slaan bij de man met wie zij morgen zal gaan trouwenl

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9