De heer Hoek liet een lang en veelbetekenend gefluit horen De Engelse schrijvers en componisten van nu Vervolg Portretten-prijsvraag bracht ons duizenden oplossingen E. H. HOFSTEDE FAMILIEDRUKWERK FRANKENBERG n.v De juiste namen van onze Portretten-prijsvraag Alcmaria Victrix-HSV Deskundigen spraken over de werkeloosheidsproblemen De Volksuniversiteit wil meer belangstelling trekken Agenda Een premie voor de mooiste inzending Voor een goed CORSET A.V.R.O.-uitzending uit de Grote Kerk midden in de Langestraat ALKMAAR .Wereldspaardag nadert Genootschap Nederland-Engeland Leerzame voordracht van BBC-functionaris Morgen 12.15 uur Entree Tribune 0.60 Sociale Raad hijeen Nagekomen predikbeurten EvangeHsatiesamenkomst Ledenaantal ging iets achteruit CINEMA AMERIC De terugkeer van Don VICTORIA THEAT Het mysterie van de Adelaar REX THEATER De Woeste Hoogt* DE JOURNAAI ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 De portretten-prijsvraag heeft het succes van de vorige puzzles, die wij dit leesseizoen reeds hebben gebracht nog verre overtroffen. Iedere dag bracht de post indrukwekkende stapels oplossingen en tot de laatste dag van de inzending is deze stroom blijven aanhouden. Het heeft heel wat extra-uurtjes gekost om door de rijstebrijberg heen te graven en toen de selectie had plaats gehad moest het lot uiteindelijk de winnaar van de hoofdprijs aanwijzen. Het geluk was dit maal met mevrouw Hoek, Schermerpad 6 en de algemeen inspecteur van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen, de heer W. Blok, heeft gistermiddag de honderd gulden kunnen overhandigen aan een dolgelukkig gezinnetje, dat te verrast en tegelijkertijd te ontdaan was om zich deze meevaller goed te kunnen realiseren. Onze algemene inspecteur, de heer N. de heer en mevrouw Hoek, De heer Hoek, die wij troffen op het ogenblik, dat hij juist het huis uit zou gaan, liet een veelbetekenend gefluit horen toen de heer Blok aankondigde, dat hij namens de Alkmaarsche Courant een prijs kwam overhandigen. En toen zijn vrouw hoorde, dat het de hoofd prijs was: honderd harde guldens, kon zij niets anders uitbrengen dan: „Nou, nou, nou". Maar haar ogen spraken meer dan veie woorden. En wij geloven, dat het geld hier een goede bestemming zal vinden. De overige gelukkigen krijgen hun prijs per postwissel toegestuurd. Be halve dé geldprijzen waren er nog'ver-, schillende andere verrassingen, die de Alkmaarse Middenstand ter beschikking had gesteld. De winnaars van deze prij zen ontvangen een genummerde bon, die inwisselbaar is bij de winkelier, die de prijs beschikbaar stelde. Een extra beloning van vijf gulden hebben we toegekend aan de heer P. S. Teeling, Van der Lijnstraat 40, Alk maar, die weliswaar niet tot de prijs winnaars behoorde, maar die ook nu weer zulk een fraaie en keurig verzorg de inzending stuurde, dat wij hem hier voor onze waardering niet willen ont houden. En hier volgen dan de namen der prijswinnaars: HOOFDPRIJS F 100.00 Mevr. Hoek, Schermerpad 6, Alkmaar. PRIJZEN VAN F 25.00 G. Bonselaar, Dorpsstraat 58, Bergen; Mevr. Bood-Sprang, v. d. Kaaystraat 12, Alkmaar. PRIJZEN VAN F 10.00 Mevr. De Boer, Nieuwpoortslaan 21, te Alkmaar; G. J. Smit, Leeuwenhoekstraat 47, idem; A, van Baai', Omval, idem; Mevr. Davids-Ploeger, Hofplein 69, idem; D. Bleijerveld, Druivenlaan 50, idem; H. F- Henning, Benedenweg 174, Sint Pancras; T. Withaar, Westerweg 141, Alkmar; H. Pauw, Friescheweg 152, idem; Mevr. M. Karseboom, le Landdwarstraat 9, idem; Lia Delfs, Kievitstraat 16, idem. PRIJZEN beschikbaar gesteld door Alk maarse winkeliers, in volgorde genum merd als in onze courant van 7 October vermeld: 1 v. d. Berg R. Hondsb.laan 1, Heiloo; 2 Kei, Achterwezel 20, Alkmaar; 3 A. Zwerver, Laanw. 54, Stompetoren 4 M. van Ewijk, Boezemsingel 65, te Alkmaar; Blok, overhandigt de hoofdprijs aan Schermerpad 6, Alkmaar. (Advertentie, Xng. Med.) 10 C. G. Schoen, B 12, Schermerhorn; Jn. Zwart, 't Wapen v. d. Schermeer Stompetoren; Jac. Boot, Tuinstraat 41. Alkmaar; Wed. C. Hartenberg, N. G. Pierson- straat 23, idem; Th. Haas, Oostwijk 5, idem; P. Kostelijk, Dorpsstraat 275, Oud karspel; E, v. d. Sneek, Rijperweg 10, Beem- ster; A. van Weert, Ui1,enboschstraat 37, Alkmaar; B. H. Heiblom, P. L. Takstr. 12, idem; R. van Buren, Westdijk 3, idem; Mej. M. Snel, Bovenweg 126, Sint Pancras; L. v. d. Berg, L. Gestelweg 8, Bergen J. Clement, Oudorperdijk 53, Alk maar; A. A. Vredpnburg, Doelenstr. 8, idem; J. Vasbinder, Loudelsweg 113, Ber gen; P. Paulisse, K, van 't Veerstraat 22, Alkmaar; J. Stuart, Stuartstraat 17, Alkmaar; H. van Wonderen, D. Duivelsweg 1, idem; Mevr. Plug, Slotweg 375, Egmond a. d. Hoef; G. Kaper-De Bakker, B. Botteman- nestraat 68, Alkmaar; Kamans, Dathenusstraat 15a, idem; 26 C. Groen Wz, Bovenweg 53, Sint Pancras; 27 Mevr. Van Tiel. Nieuwesloot 57, te Alkmaar; 28 A. Pronk, Houtmanstraat 14, idem; 29 H. Botterman. Eikenlaan 22, Bergen; 30 T. van Weely, Schermer weg 64, Alkmaar; 31 D. K. van Nimwegen, Huygenstraat la, idem; 32 R. en L. Bregman, Dorpsstraat 142, Zuidscharwoude; 33 J. de Vries, Tienenwal 5, Alkmaar; 34 N. Gelder, Dorpsstraat 233, Oud karspel; 35 R. de Kroon, Heul 43, Alkmaar; 36 Mevr. Koenen, Lyceumstr. 20, idem; 37 G. Kaas, Schapenlaan 19, Broek op Langendijk; 38 P. de Jong, Piersonstr. 70, Alkmaar; 39 P. Boerman, Uitenboschstr. 65, idem; 40 C. de Heer, Waterschapstr. 1, idem: 41 Tj. de Groot Noordervaart 112, idem; 42 R, A. Knip, Marnixstraat 10, idem; 43 G. Helder-v. d. Ende, Bergeonstraat 21, Heiloo; 44 P. Kok, Steijnstraat 12, Alkmaar; 45 N. Kaper, Baansingel 37, idem; 46 J. A. Hoebe, Scharloo 13, idem; 47 Mevr. Schoen-Brak, Sch. Hondsb. laan 25. Heiloo; 48 M. Meijer, Oudegracht 101, Alkmaar. Visitekaartjes Verlovingskaartjes Ondertrouwkaarten Geboortekaartj es Langestraat 24 - Alkmaar (Advertentie Ing. Med.) Op Donderdag 29 October zal de Nutsspaarbank te Alkmaar beginnen met de uitreiking van de kalender, die telkenjare de viering van de Wereld spaardag vergezelt. Ditmaal is de ka lender gewijd aan een viertal Neder landse dichters: Jacob van Maerlant, Vader Cats, Vondel en Hieronymus van Alphen. De schilder Dick de Wilde ver- vaardige vier kleurige en suggestieve platen, waarmede de kalender is geïl lustreerd en de auteur B. Buis maakte van de achterzijde van elk kalenderblad een uitvoerige .beschrijving over de dichters en hun tijd. Hij heeft daarbij het verband met het sparen natuurlijk niet vergelen. De kalender zal door de spaarders ongetwijfeld op prijs worden gesteld. Zij ziet er aantrekkelijk uit. QE HEER KENNETH ADAM, een vooraanstaande functionaris van de BBC, heeft gisteravond in dc kleine zaal van het Harmonie Theater voor het Genootschap NederlandEngeland een leerzame voordracht gehouden over „The second Elizabethans", waar bij hij zich beperkte tot de Engelse schrijvers, dichters en componisten, die tot dusver onder Koningin Eliza beth II het meest zijn opgevallen. J\[ADA.T de spreker in het kort had uiteengezet, dat de scheppende kun. stenaars thans een moeilijke tijd door maken (woningnood papierschaarste, de omschakeling van de oorlog naar het normale dagelijkse leven en de steeds toenemende mate van ontspan ning en amusement, die de concentra tie bemoeilijkt, zei hij, dat de huidige generatie van schrijvers een humani taire inslag bezit, echter agnostisch is en een meer universele dan orthodoxe levenshouding heeft. Het gezinsleven en de familiebanden spelen een zeer belangrijke rol in de Engelse roman, aldus de heer Adam. Graham Greene is van deze schrijvers ongetwijfeld de sterkste. Vooral in zijn vroegere boeken vertelt hij van het lege, geïsoleerde en ontwortelde leven in pensions, kosthuizen, huurkamers en hotels. De manlijke auteurs zijn over het 1. Krom (Wasserij); 2. Ende! (Speelgoedmagazijn); 3. POA (Vulpenshop); 4. De Haan (Herenmodes); 5, Alkmaaise Wasserij; 6. Vriesman (Wijnhandel): 7. Hofstede (Opticien); 8. De Vries (Garage); 9. Verenigde Brandstoffenhandel; 10. Kaan's Zuivelhandel; 11, Ter Burg (Boekhandel); 12. Kroese (Boekenhuis); 13. Bakkum (Zuivelhandel); 14 Kühne (Boekhandel);. 15. De Boer (Corsetten- huis); 16 Groot (Rijwielhandel); 17. Prins (Sigarenmagazijn); 18. Sidonius de Jong (Beddenzaak); 19. Walma (Damesmodes); 20a. Ypma (Piano- en Radio- handel); 20. Ypma (Muziekhandel): 21. Flandria (Fotohandel)22. Fraaij (Radio- handel); 2.3. 't Heertje (Herenkleding); 24. Van Tiel (Rijwielhandel); 25. Jan Struys (Wasmachines); 26. Bilars (Juwelier); 27. Woltering Wackers (Heren modes); 28. Worm (Dameseonteetie); 29. Spanjaard (Pianohandel); 30. Beemster (Café-Restaurant); 31. Frankenberg (Kantoor Boekhandel); 82 Bosch (Kap salon); 33. Klugt (Hengelsport-artikelen); 34. Henstra (Rijwielhandel); 35. Helfrich (Markiezen); 36. Plas (Juwelier); 37. Fahner (Lederhandel); 38. Koster (Herenkleding); 39. De Groot (Woninginrichting); 40. Böttger (Damesstoffen) 41. Peereboom (Sanitair); 42. Van Weert (Rotanmoubelen); 43. Zaadnoordijk (Zaadhandel)44. Tom (Calé-Restaurant); 45. Peereboom (Rijwielhandel); 46. B. en W. (Zelfbediening); 47. B. en W. (Idem); 48. Soecker (Banketbakkerij); 50. Ouwehand (Bakkerij); 51. Koster (Herenkleding); 52. Timmerman (Vak- kleding); 53. Spaander (Herenkleding); 54. Spaander (Idem); 55- Haytema (Levensmidd.,; 56. Krom (Chem. Wasserij); 57. Worm (Herenmodes); 58- Wijdeman (Schoenhandel); 59. v. d. Pol (Bakkerij); 60. Krom (Chem. Wasserij); 61. Dorre- steyn (Manufacturen)62, De Pelikaan (Rijwielhandel; 63. Bakker Co. (Markiezen); 64. Van Merwijk (Dameskapper); 65. Hamad (Textiel); 66. Otsen (Textiel); 67. Engeln (Manufacturen); 68, Kaper (Levensmiddelen); 69. Sijperda (Herenkleding); 70. Grandjean (Dameskapper); 71. Het Stofzuigerhuis (Stof zuigers); 72. Ditsel (Schoenmakerij); 73. Timmerman (Woninginrichting); 74. Sidonius de Jong (Tapijtzaak); 75. Schot (Rijwielhandel); 76. De Vries (Stof- zuigerreparatie); 77. De Vries (Idem); 78. Nieuwkuyk (Schoenhandel); 79. Kaal (Radio); 80. Doets (Vishandel); 81. 't Wapen van Heemskerk (Schouwburg); 82. Ten Kortenaar (Corsetten); 83. De Waag (Drogisterij); 84. Zomerdijk (Ijzer handel); 85, Hoesz (Herenkleding naar maat); 86. Faust (Slijperij, Staalwaren); 87 Cardozo (Herenkleding)- 8S. De Kampioen (Rijwielhandel); 89. Engeln (Heren- Confectie)90. De Vries (Drogisterij91. Geels (Haargeneeskundig Instituut); 92. Hamad (Textiel); 93. Pastoor (Levensmiddelen); 94. Kaper (Levensmiddelen); 95. Kiebert (Muziekhandel); 96. Ooyevaar (Rijwielhandel); 97. Goudsblom (Sigaren- handel); 98. Kühne (Manufacturen); 99. Bootsma (Schoenhandel); 100. Henstra (Slagerij); 101. Ibink (Juwelier); 102. N. L. Zaak (Rijwielhandel); 103. Hoo- gervorst (Eiectr.-Teehnisch-Bureau); 104. Leidsche Wolwinkel (Textiel); 105. Mulder (Schoenhandel); 106 Poorter (Kleden); 107. Meyer (Damesstoffen); 108. Smit (Vishandel); 109. Philips (Banketbakker); 110. Bordewijk (Hengelsport artikelen); 111. Waijboer (Sigarenmagazijn): 112. 't Herenhuis (Herenmodes); 113. Auto Centrale (Garage); 114. Du Crocq (Herenmodes) 115. Kalksma (Dameskapper); 116. Zwaan (Boekhandel, Drukkerij); 117. Spanjaard (Muziek handel); 118. Bulthuis (Textiel); 119. De Grand (Sigarenmagazijn); 120. Sierhuis (Serveizen); 121. Brouwer (Bloemen-Flantenhandel); 122. Botman (Slagerij); 123. Spruyt (Juwelier); 124. Kajopo (Stoffenhuis); 125. Alkmaarse Rijwiel-Cen trale (Rijwielhandel); 126. Chatillon (Lederwaren); 127. Haasbroek (Loodgieter); 128. De Raat (Schoenhandel); 129. Besseling (Fruithandel); 130. Van Eijk (Hor logemaker); 131. Vogtschmidt (Naaimachines); 132. Cloeck (Heren-Confectie); 133. POA (Schrijfmachines); 134. Meyet (Damesstoffen); 135, Schoen (Wasserij); 136. Succes (Kousenreparatie); 137. De Vries (Centrale Verwarming); 138, Kle- dinghuis Heren- en Jongenskleding); 171. Hartog (Electr.-Technisch-Bureau); 172. „Vulpenhuis" (Vulpennandel); 173. Lauwers (Opticien); 174. De Boer (Kap per); 175. Vrieman (Haarden en Kachels); 176. Surig (Naaimachines); 177. Klep per (Vishandel); 178. Kuenen (Makeiaar); 179. Plotske (Textielkoning); 180, Cen trum (Garage Scharloo); 181. Tasche (Moris-Dealer); 182. Gulden Vlies (Schouw burg); 183. Scheepmaker (Reformhuis, Fruithandel); 184, Randshuizen (Bakker); 185, Leeuwenkamp (Rem.- en Frictie-artikelen)186. De Vries (Lijstenfabriek); 187. Overpelt (Parfumerie. Dameskapper); 188. v. d. Korst en Hovenier (Heren kleding); 139. Mulder (Schoenhandel); 190. Bata (Schoenhandel); 192. „De Kaas- beurs" (Zuivelhandel); 182. Daatselaar (Hengelsport-artikelen); 193. Cornelissen (Muziekhandel); 194. Voorman (Schoenhandel); 195. Bregman (Huisvlijt- artike len); 196. Doets (Cafetaria): 197. He» Kruidenhuis (Drogist); 198. Helder Cleaning American); 199. Smit (Caiétaria)200 Wessels (Lambretta-Scooter); 201. Estrella (Corsetten); 202. Presburg (Schoenhandel); 203. Van Drunen (Postzegelbeurs); 204. Grooihuizen (Verf en Behang); 205 POA (Drukkerij); 208. Schipper Wol- specialist); 207. Hilckmanr (Damescunfectie). algemeen hard, zakelijk en cynisch, na de oorlog zijn daarentegen ver scheidene schrijfsters opgevallen, wier boeken vol rijkdom, warmte, hoop en charme zijn. De mannen ontvluchten over het algemeen de grote proble men van deze tijd en wijden zich aan de beschouwing van de kleine dingen in 'het dagelijks leven. Met nadruk wees de heer Adam op het werkwaardige feit, dat voor het eerst sinds 250 jaar weer drama's in verzen worden geschreven. De groot ste op dit gebied is ongetwijfeld de uit Amerika afkomstige T. S. Eliot, die de leegte van deze tijd becritiseert. Christopher Fry zal nog moeten be wijzen, of hij werkelijk tot de groten behoort en meer is dan een compo nist van fraaie verszegels vol holle symboliek. Ter illustratie en verluchting van zijn lezing droeg de heer Kenneth Adam op voortreffelijke wijze ver scheidene schetsen en passages uit het werk der schrijvers voor, onder meer uit „The Cocktailparty" van Eliot. Ook liet de spreker per gramofoon enkele gedeelten horen uit werken van moderne Engelse componisten als Britten en Williams, die, naar hij meende, óp het moment waarschijnlijk de meest creatieve ter wereld zijn. Merkwaardig is, dat de 81-jarige Vaughan Williams productiever is dan vele jongeren. De heer Adam wees er op, dat de componisten evenals de schrijvers dikwijls hun inspiratie zoe ken in het gewoel der steden, die hier bij veelal tegelijkertijd het symbool zijn van het kwaad of de eenzaam heid. Tenslotte zei de spreker, dat de Britse schrijvers en dichters gemak kelijker in groepen en richtingen zijn in te delen dan de componisten, die over het algemeen veel individualisti- scher zijn. De voorzitter van het Ge nootschap, de heer G. A. M. Snijders, dankte de heer Adam aan het slot voor zijn leerzame voordracht. (Advertentie, Ing. Med.) De bestrijding van de werkloosheid is op verschillende manieren aan te pakken. Daartoe behoren grotere investeringen in bedrijfsleven, werkgelegenheidspolitiek en vervolgens de emigratie. Dit was het thema, dat ir Rademaker van de Dienst Uitvoering Werken te Den Haag gistermiddag op een bijeenkomst van de Sociale Raad aanvatte. Sprekende over de seizoen- en conjunctuurpolitiek wees de heer Rade- maker erop, dat men deze op hel ogenblik betrekkelijk goed in de hand heeft. Anders is dit met de werkgelegenheidspolitiek, die een geheel ander karakter draagt dan de vroegere werkverschaffing. De problemen die zich bij de werkgelegenheidspolitiek voordoen komen in hoofdzaak neer op het zoeken naar werkgelegenheden die ook ccouo. misch verantwoord zijn. „Het is duidelijk", aldus spreker, „dat het doen uitvoeren van één of ander project, waarhij een arbeider zonder hulp van arbeidskracht' Sparende machines een loon van 80.kan verdienen een enormiteit is, die nimmer een oplossing kan zijn. Het is echter mogelijk om in sociaal- economisch verband mensen op te ne men zonder dat daardoor het produc tie-potentieel van ons idustrieële- of agrarische apparaat wordt aangetast". „Indien het tewerkstelling betreft in projecten die deviezen opleve ren". vervolgde spreker, „is het nood zakelijk dat de deviezenopbrengst minstens f 5000 per te werk gestelde kracht is". Hoewel dit bedrag, dat door het centraal planbureau werd vastgesteld, door de inleider nog niet was geveri fieerd (hij achtte het enigszins aan de hoge kant) dient er tussen deze devie zenopbrengst en de per man benodig de deviezenuitgave in ieder geval een zekere verhouding te bestaan. De bovengenoemde verdelingsstag- natie zag de heer Rademaker tegen de noodlottige achtergrond van de bewa peningswedloop, die momenteel nog het economische leven van de faatste tijd in het gareel houdt. „De economen lopen echter de koude rillingen over de rug als zij er aan denken wanneer deze wedloop plotseling eindigen zou" merkte de heer Rademaker op. „Nog steeds dansen wij om het Gouden Kalf en de distributietechniek is in groot en klein verband nog verre ten achter bij de technische ontwikkeling van onze tijd". De derde mogelijkheid der werk loosheidsbestrijding, die der investe ringen, zag de spreker te realiseren door drie bevolkingscategorieën. Ten eerste door de kleine spaarders via de levensverzekeringsmaatschap pijen, ten tweede door het aantrekke lijker maken van particuliere investe ringen (hetgeen neerkomt op belas tingverlagingen voor de hogere inko mens) en tenslotte door investering van overheidskapitaal. „Het blijkt ech ter", aldus de heer Rademaker, „dat als men deze investeringsmogelijkhe den tracht te realiseren dit stuit op tal van ethische problemen, die men niet zonder meer passeren kan". Eigenaardig klonk de opmerking van de heer Rademaker, dat in tegenstel- Donderdagavond om 21.55 zal door den dat wordt gegeven op het grote orgel dat wordt gegeven op hetg rote orgel in de Grote Kerk alhier. Solist is de beroemde Duitse organist Helmut Wal- cha, leider van het instituut voor kerk muziek van de Staatliche Hochschule für Musik te Frankfort. Aan dit con cert, dat slechts vijf en twintig minuten zal duren, zijn uitgebreide voorberei dingen voorafgegaan. Enige oud-leer lingen hebben in het afgelopen jaar verscheidene bezoeken aan Alkmaar gebracht om zich van de toestand van het orgel op de hoogte te stellen. De opname zelf werd in drie dagen tijds door Helmut Walcha en twee assisten ten voorbereid. Het resultaat is thans, dat het klankkarakter van dit fraaie zeventiende-eeuwse instrument volledig tot zijn recht zal komen. Walcha, die inzonderheid een grote kennis heeft van de werken van Bach, zal zes variaties over het passielied „Da Jesus an dem Kreuze Stund", van Scheidt, en het preludium en fuga in e kl. t. (I no. 9) van Bach uitvoeren. De ontwikkeling van de Volksuniversiteit voor Alkmaar en omstreken is ook over het jaar 19521958 weer gunstig geweest. Weliswaar moest een klein na delig saldo van f 17 en een achteruitgang van het ledenaantal van 509 op 495 worden geconstateerd, maar van wezenlijke betekenis Is dit niet geweest. Tijdens de contribuantenvergadering der V.U., die gisteravond in het Landbouwhuis gehouden werd en waar buiten het bestuur en de pers 1 lid der V.XJ. aanwezig was, kwamen bovengenoemde feiten door het jaarverslag en het financiële overzicht tot uiting. 27-jarige V.U.-tijd terug. Hij zeide met veel plezier steeds in de culturele ar beid van de V.U. gestaan te hebben, maar dat mede met het oog op zijn leeftijd een jongere kracht in zijn plaats gekozen diende te worden. De voorzitter der vergadering, mr H. Scholten, betuigde zijn leedwezen over het besluit van de heer v. d. Vall, maar begreep dat dit gerespecteerd diende te worden. Hartelijk dankte hij het schei dende bestuurslid voor diens vele ver diensten in het belang van de V.U. verricht. In de plaats van de heer v. d. Vall werd gekozen de heer J. P. de Beurs, ambtenaar bij de keuringsdienst van waren. Alkmaar, Verb, der Waarh., Brou werstraat 31, 10.30 uur: ds Ruijs. Baptistengem., Hofstraat: geen dienst (nieuwe opgave.) STOMPETOREN. Ned. Herv. Kerk, Zondag 10 uur: ds T. J. van Duijkeres van Amsterdam (i.p.v. ds Keja). Maandagavond houdt de Centr. Evang. Commissie van de Gerefor meerde kerk een Evangelisatie-samen komst in het gebouw Hofstraat 15. Aan deze atjond zal het zangkoor van de Christen Vrouwenbond alhier zijn medewerking verlenen. ling tot de openlijk en zo vaak be treurde spaarweerzin van het Neder landse volk (over de gehele linie toch ongeveer 1000 per gezin per jaar 2400 millioen totaal) gespaard wordt, een bedrag dat door de rege ring meer dan voldoende wordt ge acht! In de emigratie zag inlei der, die hiermede zijn academisch betoog, hetwelk meer een overzizcht van problemen dan een behandeling daarvan betrof, beëindigd, twee nadelen. Ten eerste betreft het hier volgens hem een verlies van de betere arbeids krachten en ten tweede, daarmee in nauw verband, een inkrimpen van de nationale consumptiecapaciteit. Het was de heer M. Nolet, Rijkscon sulent voor Sociale Bijstand te Voor burg, die vervolgens een geheel an dere zijde van het werkloosheidsvraag stuk besprak. Als man van de prak tijk had hij het in de eerste plaats over de bestrijding van de gevolgen der werkloosheid. Na een overzicht gege ven te hebben van de ontwikkeling van de werklozenzorg in de loop der laatste tientallen jaren, was het de heer Nolet duidelijk geworden, dat de gemiddelde werkloze van tegenwoor dig van een geheel ander karakter is dan het vroegere „type". Door het grotendeels verdwijnen van de werkloosheid zag hij thans een rest- gedeelte overgebleven dat sociaal, physiek en geestelijk meer uitgespro ken „gehandicapt" was. Door het opnemen in sociale werk plaatsen, door het betrachten van het uiterste geduld met deze minder maatschappelijke groep (waarvan de meesten reeds 10 tot 15 jaren niet meer gewerkt hebben), is het de heer Nolet echter mogelijk gebleken velen van hen weer een normale plaats in de maatschappij terug te geven. Op de vraag van mr dr J. M. Vel- linga of het niet mogelijk was om aan het zijns inziens betrekkelijk grote aantal gevallen van steunfraude paal en perk te stellen, antwoordde de heer Nolet, dat men hierbij wel moet be denken, dat het aantal onregelmatighe den van deze aard de laatste jaren sterk is afgenomen. „Het is echter niet doenlijk om ach ter iedere man een controleur te zet ten" merkte hij op. „Echter zal het voorbeeldig straffen van hen die zich aan dergelijke vergrijpen schuldig ma ken niet nalaten in dit opzicht een gunstige invloed uit te oefenen". ZATERDAG. uur: Er werden 28 avonden, verdeeld over verschillende cursussen gegeven. Ge bleken is, dat de cursus van meyrouw dra Anne J. Blits over „Het streven naar evenwicht en harmonie" bijzonder grote belangstelling heeft getrokken. Daarnaast blijkt prof. dr H. Oldewelt ook één van de favorieten der cursis ten te zijn. Voor het komende seizoen heeft men deze laatste geleerde dan ook weer uitgenodigd. Tijdens de discussies die bij de be handeling van de agenda ontstonden, kwam de klacht naar voren dat men van de meeste omliggende gemeenten geen subsidies voor het werk van de Volksuniversiteit ontvangt, hoewel toch veel bewoners uit deze gemeenten de cursussen der V.U. bezoeken. Noord- scharwoude en Bergen maken hierop een uitzondering. De door deze gemeen ten verstrekte subsidies werden dan ook met veel dankbaarheid door het be stuur aanvaard. Gebleken is overigens, dat de V.U. meer leden moet trekken. Door het zoeken naar cursusonderwer- pen die van meer technische aard zijn, en door het voeren van „gerichte recla me" wil men nu trachten de kring be langstellenden onder de leden verder uit te breiden. Tijdens deze vergadering trok de heer W. v. d. Vaii zich na een REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 De Woeste Hoogte (14 jaar). VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 uur: Het mysterie v. d. gouden Adelaar (14 jaar). HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 uur; Helden zonder roem (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 uur; De terugkeer van Don Camillo (a.l.) WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Toneeluitv. Ontwaakt. GULDEN VLIES, 8 uur: Ned. Theater bureau met Joop de Knegt. CLUBHUIS PADVINDSTERS, Wil- helminalaan, 3 uur Opening bazar. BERGEN, Rustende Jager, 8 Uur: 'n Dorpsschandaaltje (14 jaar). NOORDSCHARWOUDE, Tivoli, 7.30 uur: Deze vrouw is gevaarlijk (18 jaar). ZONDAG. BIOSCOPEN als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. HARMONIE THEATER, alleen 2 uur: Lassie komt thuis (a.l.); 4.30, 7 en 9.30 uur: Helden zonder roem. WAPEN VAN HEEMSKERK, 7.30 uur: Open(b. dansavond, orkest Tonny Bak- kenes. BERGEN, Rustende Jager, 2.30 en 8 uur: als Zaterdag. BERGEN, Rustende Jager, 2.30 en 8 uur: als Zaterdag. NOORDSCHARWOUDE, Tivoli, 3.30 uur: Op naar Broadway (a.l.); 7 en 9.30 uur: als Zaterdag. MAANDAG. REX THEATER. 2.30 en 8 uur: De Woeste Hoogte (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Het mysterie van de gouden Adelaar (14 j.) HARMONIE THEATER. 8 uur: Hel den zonder roem (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: De te rugkeer van Don Camillo (a.l.) GULDEN VLIES, 8 uur: Ballet der lage landen. VICTORYHOTEL, 8 uur: Nieuw Gui- nea-avond. WAAKT EN BIDT, 8 uur: Suriname- avond. VALKS LUNCHROOM, 8 uur: Bla- vatsky-Ioge. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: 'n Dorpsschandaaltje (14 j.). KCB, 8 Uur: Duis kwartet. NOORDSCHARWOUDE, Tivoli, 8 uur: Deze vrouw is gevaarlijk (18 jaar). DOKTERSDIENST. Tijdens het weekend hebben de vol gende artsen dienst: A. L. Gransbergen, Geesterweg 12 (2294) en J. Lourens, Oudegracht 297 (2892). DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend theek De Bever, Emmastraat 36. Hoog water te Bergen aan Zee. apo- Zaterdag Zondag Maandag Zaterdag Zondag Maandag 16.29 17.14 18.01 a sq 5.33 621 hoog 16.34 4.53 17.19 5.38 18.06 6.26 Te Camperduin. laag 10.34 22 53 11.19 23.38 12.06 0,26 Men heeft Fernandel gevra om hij teruggekeerd was en geantwoord: „Omdat ik vertri moest ik wel terugkomen". Zij die aan de Camillo-film cieel succes dankten zullen wel anders beantwoorden en dat zij nog wel eens aan een film wilden verdienen. Er is vervolg gemaakt in de hoop het eerste deel zag het tweec willen missen. Vandaar ook handig is geweest de tweede ten beginnen waar de eerste digd. Deze vervolgfilm is niet Verrassing als „De kleine wei Don Camillo" geweest. Daarvoi spelers en het milieu waarin den reeds van te grote beker daarvoor zoals het zo vaak volgen gaat mist deze film me van het nieuwe en onverv Men gevoelt telkens weer die hieraan meewerkten zich vraag hebben gesteld: „Wat deze vitale en toch zo devote nog eens meer laten beleven? zo nu en dan pakt de film wei men er scènes welke die in deel zeker in kracht en sfeer Voor wie van dit genre houdt rugkeer van Don Camillo en Peppone een gelegenheid om nieuw van de voortreffelijk!: beider spel te overtuigen. Deze thriller brengt ons de oorlogsjaren, tijdens we neutrale Lissabon velerlei in den uitgebroed tussen de van de bij de wereldbrand landen .Vincent van der Lijn landse verzetsman (Paul He eon van de geheimzinnige fig in de Portugese hoofdstad zijn spant. Achter hem staat een ganisatie, die de strijd heeft den met een Nazi-spionnagej het is het verloop van deze one gevoerde strijd, die de spanni film houdt tot het moment w verrader van de geallieerde de speelzaal van het casino w maskerd. Dan bestaat er vei twiifel over de afloop van verende schaakspel, waarbij van de betrokkenen niet met zijn dan een simpel pionn knappe Hedy Lamarr is een leden van de ondergrondse hoewel het eerst nog niet aan welke kant zij behoort bl tooh wel, dat ze de goede za Dan is er Sydney Greenstreet der van de groep en Peter L alleen maar behoeft te kijken rillingen over de rug te doen mysterie van de gouden Ade insigne dat de geheime age Identiteitsbewijs dient) biedt cooppubliek vele spannende m Het is vooral het spel van 1 Olivier en Merle Oberon, dat dacht vraagt in het verfilmde van Emily Bronté „De Woeste Deze twee hoofdfiguren uit hei verhaal, dat zich afspeelt in here sfeer van de woeste en moerassen van Yorkshire, b toeschouwer met vereende Cathy (Merle Oberon), de scho vrouw, die onstuimig verliefd arme zwerver Heathcliff (1 Olivier) bezwijkt toch voor dom, die Edgar haar kan bn meent, dat zij in het milieu van edelen haar geluk zal vinden, ontmoet er slechts de tragiek verloren liefde. Een liefde, die leven ging toen Heathcliff ui hire vertrok. Later komt h maar eerst op haar sterfbec Cathy hem openlijk haar miss Is een romantisch verhaal, n bezit daarnaast een verbijster! teit, die regisseur William W; heeft weten te treffen. En op tergrond is de moraal, dat ge niet gelukkig kan maken. De Hoogte heeft al eerder in Alkr draaid, maar voor velen zal d nog nieuw zijn en niet nali diepe indruk te maken. |n het journaal „Van W Week" was het zeker een v« dat men er reeds nu een m portage in vond van de „grot balwedstrijd: EngelandConl Elftal. Men kreeg van het bi spel en de geweldige belan een uitstekende indruk. Verde er opnamen van de Vietname nalisten in Saigon. In Versai een bijeenkomst van duizend burgemeesters. In Rome w< Ronde Tafel Conferentie g In Londen besprekingen tus dault, Eden en Foster Dulle dent Peron bracht een bezc Paraguay en President Eis vierde zijn drie-en-zestigste dag. Tot slot zag men het vliegtuig der U.S.A. Het Holl. Nieuws bracht «onstratie van nieuwe bri middelen in Amsterdam. Ver men de Speeltoren van Mc uam en ook een nieuwe krt tien ton hefvermogen. Tot bes '*e,rn "''gebreide reportage hnia— Liftmaster: de thuis op ^ScMphoL DjakarU h6t n.^?'ygoons Wereldnieuws toe en vVl aan.de vliegramp in H H M ae ^estanden in Brits BernL a vKoningin en Z.K.I Pa r!i c Aft htcn een bezc van lor Reelief was de ve was ïlnSn rld in Londen. I openduw d'" ^onn?gPod. "in" OppemenkSovjeet.gr0te

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2