Militaire leiders van de VS naar Europa en Azië Pseudo-woningbureau-agent in Amsterdam gegrepen Een dode, twee gewonden bij ongevallen in onze stad Vrachtauto schept ravage op Duitse snelweg Vijf „progressieve" leiders in Brits-Guyana in arrest Ijzerbedevaart bij Diksmuide had rustig verloop Congres eist verdergaande bezuinigingen V/EERBERICHT Maandag 26 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 252 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Na dagenlange achtervolging Vele kamerverhuursters opgelicht Motorrijwiel vloog tegen brugleuning Tweede motorfiets botste op Volkswagen Benzinestaking te Londen duurt voort Hevige explosie te R'mini Italië wil troepen terugtrekken Mits Zuidslavië zulks ook doet Een echtpaar uit Aartswoud gewond Leden van N.P.O. zenden telegram aan minister Nog geen inkrimping van strijdkrachten overzee Volkspartij kondigt een zuivering aan Grote politiemacht hield Zes en twintig doden in Belgische mijn Gasontploffing en brand studenten in bedwang Westelijk beroep op Eindelijk weer voetbalvreugd Israël en Jordanië Nieuw incident gemeld Verwachting tot hedenavond: IETS LAGERE TEMPERATUREN Wisselend bewolkt met in de kust provincies aanvankelijk enige ver spreid optredende buien. Tot ma tig toenemende Zuidwestelijke wind Iets lagere middagtempera- turen. Dinsdag; Zon op 7.25. onder li.22 Maan op 21.02, onder 13 zt Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 AIKMAARSCHE COURANT TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1 elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.4!) JSJA EEN ACHTERVOLGING gedu rende vele dagen, waarbij uren lang geduld en klimpartijen over de Amsterdamse daken elkaar afwissel den, hebben rechercheurs tenslotte de had weten te leggen op de veertig jarige W. V., die ervan wordt beschul digd in de afgelopen weken minstens dertig hoofdstedelijke kamerverhuur sters te hebben opgelicht met bizarre verhalen over een Amerikaan of Fransman, voor wie hij in opdracht van een woningbureau een (ongedekte) cheque voor drie maanden huur kwam aanbieden, op voorwaarde, dat zijn „provisie" en een „inschrijfgeld" hem ter plaatse werden vergoed. Niet alleen, dat de cheques, die hij afgaf, ongedekt waren, bovendien maakte hij gebruik van de naam van twee bona fide woningverhuurkanto ren, welker goede naam daardoor in discrediet werd gebracht. De recher che had reeds lang het oog op deze man laten vallen wegens een zwendel met de verzending van bloembollen pakketten naar het buitenland. De ad vertenties, die hij hiervoor in alle mogelijke periodieken plaatste, wer den nooit betaald en de vooruitbetaal de bloembollenzendingen bleven of achterwege of bestonden uit waarde loos afval. Eenmaal wist hij op het laatste nippertje uit een postkantoor te ontsnappen, bij een andere gelegen heid wist hij over de daken uit zijn woning te ontvluchten. Tenslotte werd hij gearresteerd in een café op het Sembrandtplein. Hij wordt bovendien beschuldigd van een aantal kleine diefstallen, o.m. van een fiets en een schrijfmachine. Prijsverlagingen, variërende van tien tot vijftig procent, zijn Zaterdag in Oost- Duitsland afgekondigd. Zij hebben betrek king op de prijzen van twaalfduizend ar tikelen. Voor het eerst sinds twee en een half jaar had het Nederlandse voetbalelftal reden tot juichen. Dolgelukkig verlaten spelers en officials het veld na de hardbevochten 10-zege op België. (Van een eigen verslaggever) |7EN ERNSTIG verkeersongeval heeft zich Zondagmiddag even na half twee voorgedaan op di Heilooërbrug 2[ES DODEN cn zes zwaar gewonden zijn Zaterdag gevallen in West- Duitsland, doordat de remmen van een Nederlandse vrachtauto met aanhang wagen op een hellende weg weigerden. Het ongeval gebeurde bij Neustadt aan de Wied, op de Wiedbachbrug in de autoweg KeulenFrankfort. De vrachtauto slipte door en drukte op de brug verscheidene auto's in elkaar. Het tiansport kwam pas tot slaan toen het tegen een zware Duitse vrachtauto met aanhanger botste. De ravage was enorm, mede doordat brand uitbrak. Het verkeer Was ter plaatse ruim vijf uur gestremd. De Nederlandse vrachtauto was het eigendom van een firma uit Ouderkerk aan de IJssel. Er waren twee inzitten den, die beide licht werden gewond, zulks ondanks het feit, dat hun trans port drie personenauto's en een vracht auto vernielde en drie wagens zwaar beschadigde. Zes doden, allen Duitsers, werden uit de brokken te voorschijn gehaald. Het was vrijwel onmogelijk, de stoffelijke resten te identificeren, aangezien ze tot onherkenbaar wordens toe verminkt waren. Onder de zes ge wonden was een Amerikaan, een koe rier van het Amerikaanse hoge com missariaat te Bonn, die met stukken op weg was naar Frankfort. Amerikaanse militaire politie heeft nog gepoogd, de documenten uit de auto te redden. De meeste waren echter verbrand. Veel verandering is er nog met in de benzinestaking te Londen. Enkele groe pen stakers hebben gisteren vergaderd. Een enkele besloot met kleine meerder.' heid, hervatting van het werk voor te stellen, teneinde verder ongemak voor het publiek te voorkomen. Een andere daarentegen eiste eenstemmig voortzet ting der staking. Vandaag zouden afge vaardigden van de stakers bijeenkomen om te beslissen, of de arbeid ai dan niet zal worden hervat. Militairen gingen Zondag door met net vullen van de vrijwel droogstaande ben zinepompen. Reeds Zaterdag hadden zij vier en een half millioen liter afgele verd. De busdiensten in Londen waren Zondag nog zeer beperkt, maar ver wacht werd, dat heden weer normaal zou worden gereden. Vele autobezitters hebben Zondag weer een plezierritje gemaakt. Nu de Londense tankauto-chauf feurs staken en de benztne-leve- ring in het honderd is gelopen hebben militairen hun werk over genomen. Onze foto toont hoe enkele landsverdedigers in hun nieuwe taak worden ingewerkt te Alkmaar. Doordat een motorrijder met zeer grote snelheid de stad wilde inrijden, is zjjn vehikel op de brug uit- de bocht gevlogen en enkele meters verder tegen de balustrade terecht gekomen. De bestuurder was op slag dood, zijn duopassagier brak zijn neus been en kreeg verder enkele lichte verwondingen. Beide slachtoffers zijn overgebracht naar het Centraal Zie kenhuis. De beide mannen, .musici uit Am sterdam, waren op weg naar Alkmaar, waar zij gewoonlijk gedurende de weekends in een café optraden. De snelheid, waarmee zij reden was zeer hoog. Ooggetuigen schatten deze op zeventig tot tachtig kilometer per uur. Nu ligt de Heilooërbrug, die Kenne- merstraatweg met Ritsevoort ver bindt, niet geheel in het verlengde van beide wegen, maar maakt een flauwe bocht naar links. Dit is, met de hoge snelheid, de bestuurder, de 29-jarige H. H. Nijenhuis, noodlottig geworden. Hij zag geen kans, zijn mo torrijwiel naar behoren door de bocht te „trekken". Eén van de wielen raak te toen de trottoirband, de motor fiets schoot over het trottoir, kwam tegen de brugleuning terecht en vloog enige meters door. Daarbij geraakte de inhoud van de benzinetank in brand. De beide berijders werden tegen het wegdek geslingerd en bleven naast hun volkomen vernielde en fel bran dende voertuig liggen N. was op slag dood; zijn duopassagier, de 34-jarige drummer C. Tang, leek er aanvanke lijk vrij slecht aan toe te zijn. Later bleek zijn toestand gelukkig zeer mee te vallen. Voorbijgangers trokken ijlings de beide mannen bij de motor fiets vandaan en waarschuwden de politie. Nadat eerste hulp was verleend, werden de beide slachtoffers naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Het vuur in de motorfiets werd met en kele schuimbiussers door de brand weer gedoofd. Het vehikel was vol komen uitgebrand. Enkele uren later, om half vier, deed zich een paar honderd meter verder een aanrijding voor, waarbij een mo torrijder zware verwondingen opliep. Uit de stad komende wilde een uit Drente afkomstige Volkswagen van de Kennemerstraatweg linksaf de Tesselschadestraat inslaan. Een achter hem rijdende motorrijder, de heer Smit uit de Boekelermeer onder Hei- loo, merkte deze manoeuvre blijkbaar met tijdig op, zodat hij van achteren op de auto stoof en op het wegdek sloeg Hij liep diepe vleeswonden op en heeft vermoedelijk een zware her senschudding. In de omgeving van de Italiaanse plaats Rimini is een vrachtauto, die twee tankwagens voortsleepte, in een tunnel blijven steken De tank ontplof ten, met het gevolg, dat in het gebied rondom, tot op een diept van driehon derd meter honderd en vijftig perso nen werden gewond, van wie vijf en ne gentig ernstig. £)E HOOGSTE AMERIKAANSE militaire leiders zullen in de ko mende dagen naar Europa en het Verre Oosten reizen, teneinde na te gaan wat de strijdkrachten der Verenigde Staten in de nabije toe komst nodig zullen hebben. Men zit in Washington namelijk met het probleem, dat men een militaire begroting moet opstellen, welke voor liet Congres aanvaardbaar is, zonder dat de veiligheid van het land en van zijn bondgenoten in gevaar wordt gebracht. Het Congres eist, zo als men weet, drastische bezuinigingen, om aldus verlaging der belas tingen mogelijk te maken. De militaire uitgaven zijn op de lopende begroting reeds drastisch ingekrompen. Nu is het de vraag, o£ nieuwe beperkingen mogelijk zijn. ITALIë heeft aangeboden, zfjn troepen uit het gebied langs de grens van Joegoslavië terug te trekken, mits Zuidslavië hetzelfde zou doen. Het aanbod is in Londen met grote vol doening ontvangen, In de Zuldsiavi- s.-he hoofdstad Belgrado werd het echter gekwalificeerd als doorzichtige huichelarij. Niettemin wisten in Triest verschijnende dagbladen te melden, dat de Joegoslavische troepen zich van de Italiaanse grens terugtrokken. De Zuidslavische vice-president Ran- kovits verklaarde Zondag te Belgra do, dat zijn regering geen enkele nieuwe manoeuvre achter haar rug zal toestaan om het vraagstuk-Triëst op te lossen. Hij kantte zich tegen de suggestie, dat de Verenigde Naties een gouverneur over het vrije gebied van Triest zouden benoemen. Nadat de heer en mevrouw K. Bos sen uit Aartswoud Zaterdagavond de bioscoopvoorstelling in Theater Royal te Schagen hadden bezocht, keerden zij per motorrijwiel huiswaarts. In een S-bocht aan het begin van het dorp Barsingerhorn geraakte de heer B., vermoedelijk omdat hij met een iets te grote snelheid reed, de macht over het stuur kwijt. De motor botste tegen een boom waarna het echtpaar in de naast de weg gelegen sloot werd geslingerd. De heer Bossen werd met een dub bele kaakfractuur en een lichte her senschudding naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar overgebracht. Zijn toestand was gisteravond gun stig. Zijn echtgenote kon met een paar gekneusde vingers en enige snijwonden in het been huiswaarts keren. De leden van het Noordhollands Phil- harmomsch Orkest hebben aan de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen het volgende telegram ge zonden: „De orkestleden van het Noordhol lands Pbilharmonisch Orkest, ontrust door het uitblijven van salarisverbete ring, verzoeken met verschuldigde eer bied uwe excellentie stappen te doen tot het bespoedigen van een beslissing". REEDS onlangs heeft een lid van de regering, de minister van Defensie Wilson, gewaagd van de mogelijkheid om de strijdkrachten overzee in aantal te verminderen door op grote schaal nieuwe wapenen derwaarts te zenden. Met het oog hierop heeft zijn plaats vervanger Roger Keyes toen in de Amerikaanse steunpunten in de Europa een onderzoek ingesteld. Thans gaan de voorzitter van de 'commissie van stafchefs, admiraal Rad ford, de minister voor de Laentrnacht, Talbott, de stafchef van de Luchtmacht generaal Twining naar Europa en ver moedelijk ook naar Spanje en Marokko. Daarentegen gaat Ridgway, de stafchef van het leger, naar het Verre Oosten, evenais de stafchef van de marine, ad miraal Carney. In welke richting men ondermeer naar een mogelijkheid van bezuiniging zoekt, wordt wel duidelijk uit een op merking van generaal Twining. Deze zinspeelde er op, dat Amerika waar- schijnlijK de aanleg van vliegvelden in Frans-Marokko zal staken, nu het de beschikking krijgt over steunpunten in Spanje. Van de 5 vliegvelden, die mer, ten koste van vele milliarden in Ma rokko wilde inrichten, zijn er thans drie gereed. Volgens een beschouwing in de New York Times wordt voorshands nog niet gedacht aan inkrimping van de strijd- I/RACHTENS de wet op de noodtoe stand zijn Zaterdag in Brits- Guyana vijf leiders van de progres sieve volkspartij gearresteerd. Zij zouden de arbeiders op een suiker plantage tot stakingen en sabotage hebben aangezet. De betrokkenen zijn Sydney King, minister in de afgezette regering-Jagan, Rory Westmaas, vice- president der partij, Martin Carter, plaatsvervangend secretaris-generaal en volgens de Britten verbindings man met de Kominform, Bally Lach- mansingh broer van de afgezette mi nister voor Volksgezondheid en lid van het parlement, en Soekhdeo Ha waii, eveneens parlementslid. De man nen zijn te New Amsterdam opge sloten. De politie zoekt nog naar een zesde leider, die de arbeiders op de suiker plantages langs de Berbice tot staking zou hebben aangespoord. Dit is de eerste reeks arrestaties sinds de op schorting van de grondwet. Westmaas geldt als een fanatieke communist. Hij en Lachmansmgh worden verant woordelijk gesteld voor de stakingtyi op de suikerplantages. Enige uren voordat de arrestaties bekend werden, had de secretaris generaal der partij, Janet Jagan, de vrouw van de afgezette premier, een verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd dat de partij de lange en bit tere strijd voor bevrijding tot het einde toe zou voo ^zetten. Intussen verluidt thans, dat alle ^communisten en zij die met het com munisme sympathiseren, uit de partij zullen worden gezet. In dit verband worden de namen genoemd van Tsjed- ny en Janet Jagen, Sydney King, Rory Westmaas en Martin Carter. De gou verneur der kolonie, Savage, heeft te verstaan gegeven, dat de partij zich zelf moet zuiveren of zal worden op geheven. macht bijeengebracht, die België ooit in zijn geschiedenis heeft gezien. krachten overzee, al ligt deze op den duur wel in de bedoeling. Het is echter onmogelijk, zolang Duitsland en Japan nog geen eigen leger hebben en de toe stand in Korea nog zo weinig stabiel is. Er zal pas aan kunnen worden ge dacht wanneer de bondgenoten der VS in Europa en Azië sterker worden, al dus de New York Times. Zaterdagmorgen heeft zich in een kolenmijn bij Seraing (België) een ontploffing van mijngas voorgedaan. Hierdoor zijn veertig Belgische en Italiaanse mijnwerkers van de buiten wereld afgesloten. Veertien gewonden zjjn het afgelopen weekend naar een ziekenhuis overgebracht. De anderen zijn om het leven gekomen of worden nog vermist; vermoedelijk zijn er geen overlevenden meer. Het reddingswerk heeft veel hinder ondervonden van een hebben in het laatst van de vorige brand, die na de ontploffing vlak bij de liftkoker in de hoofdschacht uit brak. fjE BEÜEVA4RT naar Diksmuide, door leden van het IJzerfront, oud strijders en gewezen verzelslied»n ge organiseerd teneinde de smaad uit te wissen welke de Vlaamse gesneuvel den op 23 Augustus tijdens de tradi tionele [Jzerbede aart door incivie ken (collaborateurs) werd aangedaan, is giste -n zeer rustig verlopen. Daar toe was dan ook grootste oolitic- Frankrijk, Engeland en Amerika hebben in het laatst van de vorige week stappen gedaan bijd de regerin geen van Israël en Jordanië, teneinde een vermindering van de spanning tussen beide landen te bewerkstelli gen. Aan de beide landen is verzocht, niets te doen dat de spanning zou kun nen vergroten en de sterkte hunner troepen in het grensgebied te vermin deren. De gemengde Israëlisch-Jordaanse wapenstilstandscomniissie heeft waar nemers naar de grens gezonden. De beide landen beschuldigen elkaar er van, dat zij in het grensgebied meer troepen hebben dan is toegestaan. Jordanië heeft intussen melding ge maakt van een nieuw incident. Een heden van het Arabische legioen zou den in gevecht zijn geweest met een patrouille van het Israëlische leger, die de bestandslinie had overschreden. Van Israëlische zijde in zulks nadruk kelijk tegengesproken. Zes gewonden zijn te betreuren als ge volg van een treinontsporing nabij Fort Scott, in de Amerikaanse staat Kansas. Van een personentrein kantelden alle v. agens. De tegendemonstratie van hetJeugd- comité is een volslagen mislukking geworden, omdat de politie de stu denten eenvoudig de kans niet liet. het geschonden IJzermonument te naderen. Enige honderden werden gevangen genomen en op het. ge meentehuis van Diksmuide opgeslo ten. Buss i, die studenten aanvoer den, werden door de Rijkswacht op doodlopende zijwegen gedirigeerd; de inzittenden werd verboden het voer tuig voor het einde van de manifes tatie te Diksmuide te verlaten De plechtigheid zelf verliep zeer sober en werd door geen enkel inci dent' verstoord. De gebruikelijke mis kon niet worden opgedragen, omdat het Belgische episcopaat alle geeste lijken had verboden, aan de demon stratie deel te nemen Nadat de deel nemers op de markt te Diksmuide een défilé hadden gehouden, is de symbolische fakkel overgebracht naar het vroegere concentratiekamp te Breendonk Onderweg heeft zich te Gent nog een incident voorgedaan: studenten demonstreerden hier tegen de Rijkswacht Toen deze echter fors optrad en zelfs een mitrailleur in stel ling bracht, waren de betogers spoe dig verdwenen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1