emda Ik ben er vm ondersteboven Stad en omgeving TJiscoveru Jimmy Brown en de Oranjehemden De int red dsSj Nederland moet de hand van de Papoea grijpen RechterThomas Drie maanden wegens verzet tegen de politie Weinig bevredigend optreden „Ballet der Lage Landen" r Nieuws l Maak haast met Nieuw Guinea!!" BB-kring ontvangt een betere outillage VICTORIA THEATER Het zendingsleven in Suriname Bali rekent op U Zware straf na ruzie in de Wildemanstraat „Mishandelde" kaas Hogere marktgelden Wordt marktwezen een „tak van dienst"? Alkmaarders stalen in Den Helder deuren Beroepskeuze leerlingen Kohnstammschool Onvoorzichtige wielrijdster Méér bezinning op opdracht' gewenst Centraal Ziekenhuis krijgt nieuwe instrumenten BURGERLIJKE STAND Velen voerden i woord Dokter Wilmin getuigt in zaak 1 A. Scholten Limmen Excelsior moet uitzien naa andere dirigent 'L DINSDAG 27 OCTOBER 1953 Dataan de ontwikkeling van Nieuw Guinea vele moeilijkheden zijn ver bonden is gisteravond in hotel Victory gebleken uit de causerie die daar door de heren F. H. van de Wetering en K. Drost werd gehouden voor een aantal genodigden van het Nieuw Guinee-comité. Even duidelijk is dat Nederland in dit grotendeels onontgonnen en onbekende land een grootse taak wacht en het was verheugend te constateren, dat beide inleiders zich niet verloren in idealistische leuzen, maar terdege de realiteit onder ogen brachten. Zij dienden daarmede de goede zaak, die Nederland in Nieuw Guinea tot een oplossing moet brengen. Ons land, zo heeft de heer Van de Wetering gezegd, heeft de souvereiniteit over Nieuw Guinea aanvaard en het heeft daardoor een grote verantwoordelijkheid op zich genomen ten opzichte van de ontwikkeling van het onbekende land met zijn primitieve bevolking. Onbekend is Nieuw Guinea in Nederland ongetwijfeld en het is thans de zaak van het Nieuw Guinee-comité om deze onwetendheid om te zetten in een begrijpen. Zou dit niet gebeuren dan zou zich hetzelfde her halen dat wij met Indonesië hebben doorgemaakt. Nieuw Guinea vraagt van ons een nationale inspanning en financiële offers, ook van het particuliere initia tief. Degenen, die daadwerkelijk aan de ontwikkeling van het land willen meewerken zullen het moeten betreden met de geest van de pionier. Voor „prutsers" is er stellig geen plaats. De Papoea's hunkeren naar onze hulp. Zij hebben gevraagd: Zendt ons Uw beste landbouwers, opdat wij van hen leren, zendt ons vele en goede leerkrachten en zendt ons doktoren om de lepra, de malaria en de framboesia te bestrijden. En vooral: Maak haast met de ontwik keling van ons land. Deze toegestoken hand, aldus de heer Van de Wetering, moet Nederland weten te grijpen. Tot nu toe is het gebied door ons verwaar loosd. We stuurden er een paar be stuursambtenaren heen en wat soldaat jes en we vergaten de verantwoorde lijkheid die wij droegen. Daarin moet thans verbetering komen. De ommekeer is er. Zij moet echter snel tot daden worden omgezet. Nieuw Guinea ver dient een goed bestuur, opvoeding, on derwijs en een geordende maatschappii. De heer K. Drost, kolonel b.d. KNIL en eerste voorzitter van het comité, wees vervolgens op de talrijke moei lijkheden, waarmee men in Nieuw Gui nea heeft te kampen. Daar is in de eer ste plaats hetg ebrek aan mankracht. De Papoea heeft slechts een geringe behoefte. Wil hij om een voorbeeld te noemen een mondharmonica, dan werkt hij net zolang tot hij het geld voor het begeerde instrument heeft en verdwijnt dan weer in de kamnong. Het zal een zekere tijd kosten vóórdat ook hii gewend is aan regelmatig werk. Door het gebrek aan mankracht zal men bij de ontginning van het land zijn toevlucht moeten nemen tot de mechanische landbouw. De Nederland se regering, aldus spireker, heeft hier een belangrijke taak te vervullen. Zij zal er aan moeten meewerken, dat het land grotere mogelijkheden krijgt en in dat verband gunstige voorwaarden, voor de emigrant dienen te scheppen. Occu patie van Nieuw Guinea door serieuze werkkrachten moet in de hand worden gewerkt. Ook uit strategisch oogpunt is het land van eminent belang. Nadat de heer Drost had gespipoken, werd de film Vergeten Aarde vertoond, die enige jaren geleden werd opgenomen door Luitenant ter zee Wassenbuirg en waar van Anthony van Kampen de tekst verzorgde. Het is een interessante avond gewor den, die zeker aan het gestelde doel: het publiek een inzicht te geven in de problemen van Nieuw Guinea, heeft beantwoord. De bijeenkomst werd ge presideerd door mr A. Schenkeveld. In verband met de te plaatsen appa ratuur zal de geprojecteerde comman dopost van de Bescherming Bevolking moeten worden vergroot; hetgeen tot gevolg heeft, dat het aandeel, dat de gemeente Alkmaar in de kosten had jf 3500) met f 657 zal moet worden ver hoogd. De kosten van de verbouwing van de noodschool aan de Ruysdaelkade ten behoeve van de BB worden geraamd op f 34.930. Een groot gedeelte van dit be drag zal gedekt worden door de van de kring Noordholland 4 ontvangen huur. In de school zal een administratieruim te van de BB worden ingericht, bene vens een instructielokaal met de moge lijkheid tot het vertonen van films. Voorts zal een gedeelte van de school als magazijn worden ingericht. B. en W. hebben de raad verzocht voor de hier boven genoemde doelen credieten van resp. f 657 en f 34.940 beschikbaar te stellen. DINSDAG REX THEATER, 2.30 en 8 uur: De Woeste Hoogte (14 iaar). VICTORIA THEATER. 8 uur: Het mysterie van de gouden Adelaar (14 j.) HARMONIE THEATER, 8 uur: Hel den zonder roem (14 iaar) CINEMA AMERICAIN. 8 uur: De te rugkeer van Don Camillo (a.l.) HARMONIE, 8 uur, kleine zaal: Go den en demonen in Tibet. GULDEN VLIES. 8 u.: Ned. Comedie met Welkom thuis, Helena. WAPEN V. HEEMSKERK. 8 u.: Verg. Chr. Middenstandsvereniging. BERGEN, 7.30 u.: Raadsvergadering. NOORDSCHARWOUDE. Tivoli, 8 u.: Hoffmanns vertellingen (14 jr.) WOENSDAG REX THEATER, 2,30 en 8 uur: De Woeste Hoogte (14 jaar). VICTORIA THEATER. 2.30 en 8 uur: Het mysterie van de gouden Adelaar (14 jaar). HARMONIE THEATER. 2.30 en 8 u.: Helden zonder roem (14 jaar). CINEMA AMERICAIN. 2.30 en 8 uur: De terugkeer van Don Camillo (a.l.). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Mereurius; Feestavond PTT personeels vereniging. STADHUIS, 2.30 uur: Vergadering Kamer van Koophandel. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Dorpsschandaaltje (14 jaar). NOORDSCHARWOUDE. Tivoli, 8 u.: Hoffmanns vertellingen (14 jaar). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 18.49 7.10 Woensdag 19.33 8.06 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 18.54 7.15 12.54 1.15 Woensdag 19.38 8.11 13.38 2.11 ALKMAAR TEL. 3103 PRESENTEERT vanaf Vrijdag 30 October de nieuwe Nederlandse speelfilm TOEGANG 14 JAAR (Advertentie, Ing. Med.) De vechtpartij op Zondag 27 September in de Wildemanstraat heeft voor de twee betrokkenen, de zwagers Hendrikus S. en Pieter St. onaangename gevolgen gehad. Wegens het verzet, dat zij de politie boden werd gistermid dag tegen S. drie maanden gevangenisstraf geëist door de officier van justitie mr J. C. V. Meischke, die echter voor St. nog wilde volstaan met een geldboete van f 150.De politierechter mr J. N. Alblas vond de houding die St. tegenover de politic had aangenomen evenwel dermate laakbaar, dat hij ook voor hem een gevangenisstraf op zijn plaats achtte. Zijn uitspraak luidde drie maanden gevangenisstraf voor Hendrikus S. en een maand voor Pieter St. „Ik ben hier gekomen met een bood schap van al die duizenden inlanders, die in de oerwouden van Suriname le ven en wonen. Zij vragen U over te komen en hen te helpen", aldus be sloot de heer Van Axwijk zijn lezing, die hij gisteravond op de Suriname- avond van het Zendingsgenootschap der Evangelische Broedergemeente uit Zeist, in Waakt en Bidt hield. „Uw voorbede voor ben en voor de zende lingen zal een geestelijke steun zijn, die onmisbaar is". De heer Van Axwi.ik, zelf een der zwarte broeders uit de binnenlanden, had hiervóór iets verteld van het werk op zijn standplaats Tapanahony aan de oevers van de Mara wijnerivier. Hij verhaalde over de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden alvorens er enige resultaten geboekt konden worden. Momenteel heeft de heer Van Axwijk een internaat, waar vijftig kin deren een onderdak gevonden hebben. Er moet hard gewerkt worden met slechts weinig hulpmiddelen. Zo zijn er nauwelijks potten en pannen ge noeg om de maaltijd voor vijftig man in te bereiden en moet het water in emmertjes uit de Marawijne geput en Baar de zendingspost gebracht worden. Over het ontstaan van het zendings werk in Suriname werd het woord ge voerd door Broeder Smelik. Deze zen deling sprak over het leven van de graaf Von Zinsenborg, hoe deze zich tegen de wensen van zijn familie toe legde op de theologie en de onenigheid herstelde tussen de mensen, die wegens godsdienstige achtervolging naar zijn landgoed gevlucht waren. Daar sticht te hij de Broedergemeenschap, die thans, vooral nog in Suriname, haar werk verricht. Door middel van een tweetal filmp jes in kleuren liet de heer Smelik iets zien over het zendingsleven in de oer wouden en in Paramaribo zelf. De Zendingskrans „Maria - Martha" houdt morgen. Woensdag 28 October van 3—5 uur, haar jaarlijkse verkoop- middag in gebouw „Waakt en Bidt" aan de Laat. Deze actieve damesgroep heeft opnieuw een mooie collectie kleding stukken en een aantal fraaie andwer- ken bij elkaar gebracht. Tegen uiterst redelijke prijs kan men bezitster van deze zeer gewilde artikelen worden. Een gezellige tea-room zal de aantrekkelijk heid van de middag verhogen. De opbrengst van deze verkoop komt geheel ten goede aan het zendingswerk op Bali. GESLAAGD Aan de Gemeente universiteit te Am sterdam is voor het doctoraal examen geneeskunde geslaagd de heer G. J. Buers. Op de bewuste Zondag was Hendri kus in een hevige ruzie gewikkeld, welke zich op straat afspeelde. Hij was door de politieman in burger T. Bos- gra gesommeerd mee te gaan naar het bureau, maar had zich tegen zijn ar restatie verzet en daarbij steun ge kregen van zijn zwager Pieter St. Deze was door een neefje gewaarschuwd en onmiddellijk naar buiten gestormd om zijn zwager te ontzetten. Het gevolg was een wilde vechtpartij, die met een lichte knockout van St. eindigde. Een politiszijspan vervoerde zwager Hen drikus naar het bureau en Pieter S. werd vervolgens door twee agenten opgebracht. S. was niet verschenen, en Pieter St., die wel ter zitting aanwezig was, „hulde zich in mistbanken", zoals mr J. N. Alblas het uitdrukte. De belde verbalisanten verklaarden nog, dat S. had beloofd „beiden in de Oudegraebt te zullen werpen". Maar zover is het niet gekomen. De officier van justitie constateerde, dat S. al tien veroordelingen achter de rug had. De laatste wegens huisvrede breuk, waarvoor hij f 100 boete en een voorwaardelijke straf van 6 weken had gekregen. „Het blijkt", aldus mr. Meischke, „dat verdachte uit de vo rige straffen weinig lering heeft ge trokken". DUUR LICHT De jeugdige Theodorus H. uit Alk maar werd veroordeeld tot f 75 boete of dertig dagen, omdat hij geen gehoor had gegeven aan het bevel van een surveillerende politieman om te stop pen. H. reed op 16 September op de Voormeer met een fiets, die niet van een deugdelijke verlichting was voor zien. Toen de agent hem toeriep „Halt politie", had hij zijn rug over het stuur gekromd en het hazenpad gekozen, maar de demarrage had weinig zin, want op het Baanpad reeds had de ge rechtigheid hem achterhaald. WINKELDIEFSTAL De rechtbank neemt zoals in voor gaande zaken reeds is gebleken een streng standpunt in tegenover diefstal len, die in een zelfbedieningswinkel worden gepleegd. Dat ondervond Aaitje D. uit Alkmaar, die op 24 September uit een zelfbedieningswinkel een pakje roomboter had weggenomen en die nu bij verstek veroordeeld werd tot f 50 boete. De eis was f 25 of tien dagen, maar de politierechter wilde een ver gelijking trekken met de berechting van de onlangs voor de rechtbank be handelde diefstal van drie pakjes bo ter, waarbij de straf bepaald was op f 75. UIT DE OMTREK Hitlje Van S.—W. uit Beemster, die als huishoudster bij een veehouder werk zaam is en van de afwezigheid van haar patroon gebruik had gemaakt door een enveloppe met f 60.44 te verduiste ren, werd veroordeeld tot f 15 of tien dagen. Zij was reeds begonnen de ge dupeerde zijn geld terug te betalen. Jan K. uit Beemster is erg klein be huisd en hij had het schuurtje achter 't huis dan ook hard nodig om zijn spul len op te bergen. Toen door een of an dere oorzaak hem de toegang tot de schuur werd ontzegd had hij met een hamer het slot vernield. Dat zal hem f 15 of 10 dagen kosten. Maria Th. van S.H. uit Egmond aan Zee had van een familielid een portemonnaie met f 26,75 weggenomen. Zij had enige afbetalingen willen vol doen, maar voordat zij daaraan toe was kwam de politie het geld in beslag nemen. Het vonnis werd f 25 of 10 dagen. Meindert N. uit de Rijp had gis teren voor de Alkmaarse recht bank terecht moeten staan. Hij was niet verschenen en daarom werd het niet erg duidelijk, wel ke vreemde machten hem ertoe hadden gebracht zich aan een kaas te vergrijpen. Niet dat hij dit kos telijk product had opgegeten. Dan zou het mysterie niet zo groot zijn geweest. Nee, Meindert had een mes genomen en had dit tot aan het heft in de smeuïge 40 plus laten verdwijnen. Zoiets heet be schadiging van andermans goed. En de eigenaresse van de kaas, de coöperatieve zuivelfabriek, had dit als zodanig opgevat. De schade, zo stond in het pro ces-verbaal, bedroeg f 3.25, want de mishandelde kaas kon niet meer worden verhandeld. Mein dert moet nu aan de Staat f 15.- betalen, opdat hij zijn verdere le ven zal weten, dat hij andermans kaasjes met rust moet laten. B. en W. komen met een voorstel de markt- en waaggelden, welke tarieven nog van 1930 dateren te herzien en in evereenste r.rrr'ng te brengen met de se dertdien gestegen kosten. Een van de redenen tot deze verhoging is het feit, dat de toesiand van het marktmateriaal in de nabije toekomst een vernieuwing onvermijdelijk maakt. Met de gemeenten Hoorn en Puvmer- end is overeenstemming bereikt over de tarieven, die ongeveer 100 pet. hoger lig- ,gen dan de bestaande. De opbrengst van de tariefsverhoging wordt geschat op f 7500.per jaar. De tarieven zijn als volgt (tussen haakjes de oude marktgelden): voor een rund. paard of ezel f 0.75 (0.30); voor een varken (zwaarder dan 100 kg) veulen, vet- of graskalf f 0.35 (0.15) voor een schaap f 0.30 (0.15); .voor een varken (niet zwaarder dan 100 kg), big (zwaarder dan 25 kg) of nuchter kalf f 0.25 (0.10 of 0.15)voor een lam (vóór 1 Augustus), een big (niet zwaar der dan 5 kg), bok of geit f 0.15 (0.05). In het college van B. en W. bestaat geen eenstemmigheid over de vraag of het marktwezen al of niet als tak van dienst moet worden aangewezen. De minderheid meent van niet, om dat de instelling van een „bedrijf" een te grote administratieve omslag met zich zou meebrengen. En de minderheid is van oordeel, dat dit voor het markt wezen met zijn geiringe budget van 36.000.niet nodig is. De meerder heid heeft zich op het standpunt ge plaatst, dat een afzonderlijke bedrijfs vorm voor het marktwezen wel nood zakelijk is omdat de dienst een afzon derlijke economische eenheid vormt in de gemeentelijke huishouding. Tegen over de grotere administratieve omslag staat de zozeer gewenste overzichte lijkheid, die met de afzonderlijke be groting en rekening van de dienst wor den bereikt. Uit een paar bunkers, gelegen tussen de vuurtoren en Kaap Hoofd te Den Helder werd een partij ijzeren deuren ontvreemd, tezamen een gewicht van 1757 kg vertegenwoordigend. Deze dief stal werd tot klaarheid gebracht, toen de deuren bij een opkoper te Alkmaar werden aangetroffen. Het bleek, dat zij door de gebroeders E., inwoners van de Kaasstad, waren ontvreemd. Het tweetal genoot assisten tie van de Alkmaarders Van S. en. K. Het gestolene was vervoerd door de chauffeur S., eveneens uit Alkmaar af komstig. Het zaakje had een bedrag van f 159 opgeleverd, dat onder de mannen was verdeeld. De leerlingfen van de Kohnstamm school zullen in de gelegenheid wor den gesteld zich voor rekening van de gemeente te laten onderwerpen aan een school- en of beroepskeuze test. Verleden jaar is de mogelijkheid daartoe reeds geopend, maar toen kwamen de kosten ad f 15.— geheel voor rekening van de ouders, wat tot gevolg had, dat slechts 68 van de 170 leerlingen aan het onderzoek deelna men. B. en W. achten de test voor de Kohnstammschool (vglo) die een-brug vormt tussen de lagere school en het voortgezet onderwijs van zoveel be lang, dat zij de gemeentekas willen aanspreken om alle leerlingen bij het onderzoek te kunnen betrekken. Wel wordt de ouders verzocht, voor zover zij daartoe in staat zijn, een vrijwillige bijdrage van f 7.50 te verlenen en ook zal aan de buitengemeenten (112 van de 261 leerlingen komen niet uit Alk maar) worden gevraagd de kosten van deze leerlingen voor hun rekening te nemen. Eenzelfde regeling zijn B. en W. be reid toe te passen voor de bijzondere vglo-scholen. Het bedrag, dat met de test van de Alkmaarse leerlingen van de Kohn stammschool is gemoeid word't geschat op f1125.—. Gistermorgen is een wielrijder op de Kanaalkade door een hem achterop komende auto aangereden toen hij de Nieuwesloot wilde oprijden en ver zuimde zich ervan te vergewissen of de weg vrij .'as. De man werd tegen de grond geslingerd en klaagde over in wendige pijnen. De politie heeft hem geverbaliseerd en naar zijn woning ver voerd. Het lijwiel werd ernstig bescha digd. Verandering van spijs enzovoort, dacht ik - en kocht een pakje Discovery. Dat was een echte ontdekking, zo heerlijk is die sigaret. Ik ben er gewoon van ondersteboven, zoals U ziet. En als U nu iets van mij wilt aannemendan stapt U resoluut over op Een echte ontdekking! (Advertentie Ing. Med.) ^RIJ KORT na zijn eerste optreden in het nieuwe seizoen te Alkmaar verzorgde het „Ballet der Lage Landen" o.I.v. Mascha ter Weeme opnieuw een avond in het Gulden Vlies. Een derde deel van het programma bestond uit „oude" nummers, die hier reeds tijdens het vorige optreden werden gebracht, te weten „Saint Sebastian", waarbij alleen Johan Mittertreiner als Sebastian en Greetje Donker als de Moeder (het nieuwe geloof) niveau haalden. Het in twee taferelen gedanste „Portret", een eigen choreographie, gebracht door Greetje Donker en Karei Poons, heeft gelijk wij een vorige maal reeds opmerkten, maar heel weinig met ballet te maken. Men kan dit geval beter uitbesteden bij het cabaret, als men het daar zou wensen te accepterenr - -- Ook de fragmenten uit „Le lac des cygnes" benaderden helaas niet de cluch tigheid, de edele sier der bewegingen welke men bij dit gegeven toch mag verwachten. De volharding, waarmede Ine Rietstap de Zwanenkoningin tracht te dansen, moet overigens gewaardeerd worden. Het lijkt ons van Pieter v. d. Sloot, die voor de instudering zorg droeg, fout gezien de dans van de klei ne zwaantjes te doen uitvoeren door twee danseressen (Adrine de Clerq en Nel ter Weeme), die zó uiteen lopen inin lichaamslengte. De vereiste gelijk heid van beweging wordt daardoor te veel afbreuk gedaan, om hier nog waardering voor te kunnen opbrengen. Dit wat betreft de hier onlangs reeds gebrachte nummers. Het overige deel van het programma bevatte inderdaad enkele goede momenten, waarbij wij in de eerste plaats denken aan het op treden van de Engelse Angela Bayley en Pieter v. d. Sloot in de „Pas de Deux" uit Don Quichotte naar de grote Pepita bewerkt door Van der Sloot. Eindelijk, het was het op een na laatste deel van de avond, kwam er wat meer vaart, kwam er kleur, leek het of de uitvoerenden zelf ook wat enthousiasme voor hun werk wisten op te brengen. Vooral in de beide va riations en de coda, Angela Bayley met prima beheersing en Van der Sloot met zijn sprongen, toonden zij althans een klasse beter te zijn, dan de grote rest van de troep. De oude ballade „De Coninckskinde ren" gesproken door Karei Poons en gedanst door Adrine de Clerq (konings 124. Jimmy Brown keek van Jackie naar meneer Ballewipper. Deze hui lende man interesseerde hem al niet meer. „Goed", zei hij op een bijna onverschillige toon, „ik zal geen aan klacht indienen, maar ik verbind daar wèl de voorwaarde aan, dat hij bin nen de tijd van'drie wekennaar Au stralië verdwenen is. „We gaan de volgende week al", kreet mevrouw Ballewipper, terwijl zij op Jimmy toeliep en hem een hand gaf. „Ik dank u en uw zoon heel hartelijk voor wat u daarnet gezegd hebt," zei ze met ontroerende stem „U moe! 't mijn man maar niet al te kwalijk nemen. Hij is de laatste tijd erg overspannen door al die ellende met het Nederland Elftal. Maar d i t had hij natuurlijk niet moeten doen." En toen werd mevrouw Ballewipper plotseling zo week, dat zij op Jackie afstormde en hem beet pakte om hem op allebei zijn wangen een paar dikke zoenen te geven. Jackie stond even beduusd te kijken en toen lach te hij maar zo'n beetje. Maar Jimmy vond, dat het nu wel mooi was „Vooruit Jackie", zei hij, „wij gaan er eens van door. De mensen in Wil- genwolde zitten in zak en as, dat jij zo plotseling verdwenen bent en voor al Miebet is ontroostbaar. We moeten zo gauw mogelijk naar huis. Me vrouw Ballewipper wilde met alle geweld nog koffie presenteren maar daarvan wilde Jimmy niets weten, Jackie en hij namen afscheid 'leneer Ballewipper kon nauwelijks m,g wat zeggen. „M-m-meneer Brown'stamel de hij, „zwijg toch tegen iedereen, want anders word ik vanavond nog gelyncht. Als 't publiek zou horen, dat i k dit alles op rn'n geweten heb danMaar Jimmy en Jackie had den de deur al achter zich dicht ge trokken. Inspecteur Lowietje en de twee klabakken bleven nog een kopje koffie drinken. dochter), Johan Mittertreiner (ko ningszoon), Mascha ter Weeme (ko ningin) en Benny de Rochemont (vis ser), werd een aardig succes voor Adrine de Clerq en Johan Mittertrei ner. Zij wisten in houding en gelaats expressie een sterke zeggingskracht te leggen, waardoor het bekende gegeven zeker tot leven kwam. Als slot kwam practisch het gehele ensemble op de planken in de Polo- wetzer dansen uit de. opera „Prins Igor" op muziek van Borodine. Moge lijk wilden Mascha ter Weeme c.s. dit optreden als een soort hoogtepunt van de avond lanceren, een soort grand spectale. In de eerste plaats heeft het „kopje duiken", dat hier werd vertoond meer weg van parterre acrobatiek dan van ballet. Men maakt ziph met iets dergelijks ronduit belachelijk. In de tweede plaats blijkt men gelijk een vorige maal met het optreden van da „Witte Wiven" geen rekening te heb ben gehouden met de beperkte omvang van het provinciale podium. Het ge heel werd een dermate grote wirwar van dansers, danseressen en bontheid van kledij, dat het de toeschouwer bij kans voor de ogen ging draaien. In onze omgeving hoorden we zelfs da opmerking „circusgedoe" Wij willen van harte aannemen, dat het Mascha ter Weeme met haar Bal let der Lage Landen ernst is, dat men serieus werkt, dat men hard werkt, doch vragen ons in gemoede af of za, waar er reeds zoveel critiek werd ge leverd, eindelijk niet eens zal inzien dat andere wegen dienen te worden bewandeld. De positie van het ballet is in Nederland moeilijk, men dient des wege wel eens concessies te doen aan de smaak van een breder puhiiek, maar dat men dit op deze wijze juist (loei, betwijfelen wij sterk. Het doet. ons leed dit te moeten zeggen, maar hei is nood zakelijk juist ter wille van het Ballet. Wolfgang Wijdeveld tenslotte, die aan de vleugel begeleidde, bleef in vele op zichten beneden de maat. Laat hij zich bv. eens beter inleven in dat wat Carl Maria von Weber met zijn heerlijke muziek wil zeggen. W. K. De regenten van het Centraal Zie kenhuis hebben toestemming verzocht tot het doen van enige bijzondere uit gaven, die totaal f30.000 zullen belo pen. Voor dit geld zullen worden aan geschaft o.a. een orthopaedische ope ratietafel, een viso-cardiette voor hart- onderzoek, een ultra-kortegolf appa raat, een microscoop, een penicilline- verstuiver, een chemische balans en een röntgen-diagnostiek-apparaat. Voorts hebben de regenten een cre- diet van f3000.gevraagd om een onderzoek in .te stellen naar de mo gelijkheid het aantal bedden uit te breiden. Geboren Ingeborg H. J., d. van P* G. de Boer en D. Hollenberg. Catha- rina M., d- van J. A. Kaandorp en D. van Waning, Getrouwd Petrus van Heugten en Zwaantje Rechtuijt. Cornelis A. Adema en Gertine C. Sijp. Overleden: Petrus E. Koen, 81 jaar, gehuwd met Van Werven. „Want de liefde van Christ ds Sj. Wijnsma uit Hantum, I meente Broek op Langcndijk Maandagavond werd bevestigd, In dezelfde dienst preekte d wij dan de gezanten van Chr uit 2 Corinthe 5 14 en de tw Een tot in alle hoeken bezel meegemaakt, waarbij behalve d. Molen namens de classis 1 wederzijdse ouders van de n de aanwezigen was ook burgt Nadat de dienst was ingele: orgelspel, door de heer D. Ven gemeente had gezongen van Psi 5 en 6, las ds Eerland de twaE kelen des geloofs voor, om ver zijn predikatie te houden, hoopte hij, dat de nieuwe evenals de apostel Paulus oven en gedreven zou worden door de tot Christus, want zulke am gers heeft God nodig. Een f ogenblik was daarna het rr Waarop de nieuwe predikant ir lende houding, met boven zijn de Bijbel en omringd door de lingen en aanwezige predikant Gods woord gewijd werd. Ni plechtigheid zong de gemeente de Ps. 134 3 „Dat 's Heren zeg< daal". Hierop richtte ds Eerland zit in een persoonlijk woord tot zij] ger en de andere aanwezigen. bezielende en bewogen toespraak ds Wijnsma zich daarna tot zij meentenaren, collega's en oude richt met een beroep om hem Gisteren werd door de Alkri rechtbank onder presidium vai A. D. van Regteren Altena de bare behandeling voortgezet i zaak van de brandweerman A. ten te Zuidscharwoude, die een sc vergoeding eist in verband met toegebracht letsel tijdens het b] van een brand en de gevolgen van. De heer Scholten had in functie van brandweerman een muur op het hoofd gekregen, niet tijdig een formulier was vuld, verviel eventuele aansprak heid ingevolge de invalidtetswet de gemeente Langedi.ik echter is zekerd bij de verzekeringsmij. Rotterdam, wendde de gemeente om een uitkering lot deze ver ringsmaatschappij. Vast dient e komen te staan, dat bepaalde gev inderdaad zijn veroorzaakt door ongeval tijdens het blussen var brand. Daartoe is o.a. een verkl van een arts nodig. Gisteren werd als getuige in zaak gehoord de arts H. Wilmin Zuidscharwoude. Desgevraagd ve de dokter Wilmink, dat hij de och na de nacht van de brand bij de Scholten was geroepen. Deze hee aan een onderzoek onderworpen, trof S. in bed aan. S. zag er moeid uit. Hij bleek niet buiten nis te zijn geweest, had geen hc pijn en was niet duizelig. Er w geen fracturen of schrammen, constateerde dokter Wilmink bi enige z.g. „drukpijn" aan weerszi van de zevende halswervel, schreef de ongesteldheid van de S. toe aan die nacht doorgestane ■ties en vermoeienis. Afwijkinger. de zin van de invaliditeitswet werden door hem niet geconstate Dokter Wilmink meende, dat S. wat rust houden, wel weer gehee zou zijn. Nadien had hij geen coi meer met de heer S. Later vernam hij dat deze zich der behandeling had gesteld van c ter Manjoero. Dit had hem verba daar de verhouding tussen hem (c ter Wilmink) en de familie Scho steeds goed was geweest. Toen ernge maanden later iemand van Rijksverzekeringsbank bij dokter1 mink vervoegde met het verzoek het geval-S. een verklaring te te ren.,1I?;..v®r'?and met een uitker heeft hij aat niet gedaan, daar hij dens die eerste en enige door 1 plaats gehad hebbende behandel van S. geen afwijkingen in de zin bet in dat formulier gevraagde geconstateerd. Ik kan overigens, al dokter Wilmink, niet ontkennen, S. nu wel gevolgen van een en an ondervindt. De heer E. Peetoom uit St. Pancr, die reeds dertig jaar dirigent is het plaatselijk Harmoniecorps „Excelsio heeft wegens pensioengerechtigde leeft per 1 November zijn ontslag als dirigi aangevraagd, welk ontslag hem op méést eervolle wijze zal worden v< leend. Op verzoek van het bestuur zal echter nog tot en met de jaarlijkse w teruitvoering als dirigent aanblijven. Op deze uitvoering zal dan tevens z dertigjarig jubileum worden herdacht. Een Indonesische missie onder leidi van Sundarsono is naar Tokio vertn ken teneinde te onderzoeken in hoevei Japan in staat is tot herstelbetaling aan Indonesië, In de haven van Rotterdam is des dagen het 13000ste schip van dit Ie binnengekomen. Vorig jaar arriveer het 13000ste schip op 11 November.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2