Utiliteit staat voorlopig nog ij alles op de voorgrond BRYLCREEM DE WONDERE WAERELT Najaarsvergadering in Utrecht was zeer druk bezocht Weinig nieuwe elementen in Duitse politiek Churchill ziet voorlopig af van ontmoeting Grote Vier Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht MODERN ONDERWIJS IS GERICHT OP DE PRACTIJK Echter naast intense sportbeoefening ook welvoorziene boekwinkels Met toenemen van cultuur zal levensbeschouwelijke strijd ontbranden Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Tweejarig jongetje onder het spelen verdronken Nu bijna 40.000 leden Het Schotse elftal MINDER OFFICIALS NAAR OLYMPISCHE SPELEN? Draaiende as greep haar van ateliermeisje de haarcrème die betere haarverzorging mogelijk maakt! OMDAT Brylcreem waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haai natuurlijk-zacht en glanzend maakt. OMDAT Brylcreem niet plakkerig, niet vettig is en daardoor smetteloze haar verzorging waarborgt. Bondsdagdebat verraadt grote verschillen Eerst moet de EVG tot stand komen Weer vijftig opcenten HEJ IS in ons land een folkloristisch gebruik om aan onderwijzers en leerlingen enkele dagen vrij te geven, net als zij zijn bijgekomen van de grote vacanlie en weer op toeren beginnen te raken. Dat heet herfst- ofwel kachel-va- cantie. omdat de smid dan de gelegenheid krijgt de kachel (s) in de school te plaatsen. Zo ook in een stadje in een uithoek van ons Friesland. Een hele week kachelvacan- tie voor de schoolkinde ren. Wie waagt het de verbazing te schetsen van leetlingen en onder wijzers, toen zij bij hun terugkeer naar de school ontdekten, dat de kacnel er nog steeds niet stond? Men had namelijk verge ten de smid opdracht te geven de kachel te plaat sen. De kinderen trou wens allang bliji Prov. Waterstaat krijgt nieuw gebouw PROVINCIE LEENT RUIM TWINTIG MILLIOEN DUIZEND GULDEN VOOR „DE SPEELWAGEN'' Einde van een Odyssee Voor 23 millioen aan concessies DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 MELBOURNE Victoria25 OctoberMen zegt, dat Australië op Amerika, meer in het bijzonder op de Ver. Staten, begint te lijken. Aangezien ik Amerika niet ken, kan ik niet nagaan in hoeverre dit waar is, al neem ik aan, dat het nauwe con tact, dat er bestaan heeft en bestaat tussen het Ameri kaanse Westen en Australië niet nagelaten heeft op het jonge land invloed uit te oefenen. Ook om redenen van psychologische aard is het begrijpelijk, dat dit land zich naar Amerika richt, hoewel de Verenigde Staten al weer een stap verder op weg naar een verdieping van cultuur, mede door Europese impulsen, zijn ge raakt. Beide volkeren hebben evenwel het oog opdeprac- tijk van het leven. Terwijl wij in Nederland urmen over de vernieuwing van ons on derwijssysteem, wordt er in Australië een methode toe gepast, welke de jonge mens geheel gereed maakt voor de practijk van het dagelijkse leven. Het tekort aan onderwijskrachten is enorm een Nederlandse onderwijzer kan hier met niet zo heel veel moeite te recht maar vele scholen zijn modern van bouw en opzet. Ik zag er werkbanken voor de jongens, compleet ingerichte keukens voor de meisjes, en niettemin wist de hoogste klas vrij vlot te antwoorden op de vraag naar de hoofdstad van Ne derland en wees men ons op zen blinde kaart de ligging ■tan ons land nauwkeurig aan. Ik verzeker U indien U wantrouwend mocht zijn dat dit bezoek niet urns voorbereid. J-JET IS MIJ gedurende mijn reis door Australië al wel duidelijk ge worden, dat men in de eerste plaats naar mensen van de practijk vraagt. Er moet hier nog zo ontzaglijk veel werk voor de handen ge beuren, dat de intellectueel ogenschijnlijk veel minder kansen heeft. Boverdien kent men geen standsverschil. De Australiër is bijzonder op gelijkheid voor allen gesteld en het moet U dan ook niet verbazen, in dien de een of ander bij tweede kennismaking U bij de Voornaam noemt. Ik heb trouwens nog nooit een land gezien, waar de Jack's. George's, Phil's en Robert's elkaar zó uitbundig toespreken als in Australië. Zelfs hier in Melbourne kreeg ik de indruk, dat iedereen iedereen kende, om maar niet te spreken over het feest van de Apex - de Australische Ronde Tafel waaraan bierbrouwerijen te pas moes ten komen en waar ik een schrikbarend gebrek aan stijl heb moeten vaststellen. TROUWENS, daar bekommert de Aus traliër zich niet om. Hij doet een voudig wat hij het prettigst vindt en het is voor hem nooit een probleem ■wat een ander daarover denkt. Komt hij 's morgens met een kater als een tijger aan je ontbijttafel zitten, zodat je bang bent een sigaret op te steken vanwege het ontploffingsgevaar, dan weigert hij zonder blikken of blozen een vriendelijk „goeden morgen" te beantwoorden. Hij heeft een „Hang over" en de rest van de wereld ziet er dus even scheel uit! Maar dat is misschien wel de buiten kant. Ik heb nog nooit namelijk zulke voortreffelijk geordende en welvoor ziene boekwinkels gezien als juist in Melbourne en ik mag wel zeggen, dat ik er een middag met het grootste genoegen heb doorgebracht. De gehele wereldliteratuur was hier te krijgen, 'hoewel op de afdeling Australië ook al weer die tendens naar de practijk merkbaar was: „Hoe bouw ik een huis, radio; hoe onderhoud ik mijn tuin; hoe bouw ik een race-auto" enz., daarnaast veel reisbeschrijvingen en a-literaire novellen over land en volk. Dat de Australische kunst op zich zelf weinig werken van grote waarde opbrengt, is te begrijpen: iedere cul tuur moet een ziel hebben, die niet in korte tijd wordt ingeblazen. Cultuur moet doortrokken zijn van sterke mo rele waarden, die sinds eeuwen in een volk wortelen, voordat zij inspirerend op de kunstenaar kan werken. Boven dien moet zij een levensbeschouwing als achtergrond hebben. fenomenen grondig te kennen, ik kan ze slechts raden en hier en daar tussen de uiterlijke verschijningsvormen ver. bindingen leggen. Dat evenwel de uit breiding van de bevolking van dit land tevens een stille strijd tussen de be langrijkste religieuze groepen bete kent, is volkomen buiten kijf. NAAST EN BOVEN al deze pro blemen staat de sport. Ik geloof niet dat er één land ter wereld is, waar aan de lichamelijke opvoeding zoveel wordt gedaan als hier. Boven dien leent het klimaat van het land zich tot de beoefening van takken van sport, die bij ons alleen voor bepaalde groepen zijn weggelegd: de Australiër is wild op paardenrennen, teneinde daarop te kunnen wedden; hij tennist, speelt cricket en golft. En ik heb mijn ogen uitgewreven toen een oude juffrouw in een winkel mij met veel gebaren ging uitleggen waarom de forehand van de jonge tennisspeler Hoad nog niet compleet is en terloops opmerkte, dat het maar goed was, dat Australië de test- cricketmatch tegen Engeland had ver loren, omdat er nu wel wat ernstiger zou worden getraind! Dat kun je al leen hier tegenkomen. Op haar vraag of ik voor die mid dag al had „gewed", ben ik het ant woord schuldig gebleven. Ik verdacht haar ervan, dat zij in het geheim eigen „bookmakertje" speelde. Ik herhaal, wat ik vroeger heb ge schreven: Ge moet aan dat alles wen nen. Ik weet niet of de boeken, die bij duizenden in „mijn" winkel lagen, ook worden verkocht. Ik weet niet of men liever naar een revue gaat, die in kwaliteit minder is dan de beruch te Windmill in Londen, dan naar een goede film. Toneel wordt hier weinig gespeeld. De radio houdt zich uitslui tend met amusementsmuziek bezig en barst van de reclame. De Australiër zal op de één of an dere wijze zijn weg moeten vinden. Hjj is gezond genoeg en bezit zoveel „common sense", dat hij daarin ook wel zal slagen. Swanston street, een der hoofdstraten van Melbourne £)AARAAN kan dit land nog niet toe zijn. Het zuivere heidendom van Hugh MacCrae, die werkelijk hele mooie verzen heeft geschreven, kon in dit toch eigenlijk Engels-puriteinse land, geen klankbord vinden. Er is hier geen synthese tussen religie en ethica, misschien wel als gevolg van het feit, dat het land werd gekoloni seerd in een tijd, dat in Engeland het Protestantisme verflauwde, het Calvi nisme aan kracht inboette en het Katholicisme in hele verre historie lag. Men beleed daar, de utilitaristische op vatting van de vooruitgang. Australië belijdt die tegenwoordig nog, met dien verstande, dat lang zamerhand ook hier de strijd tussen de Katholieke kerk en het Protestan- tisme manifest wordt. Ik heb per soonlijk meegemaakt hoe een geeste lijke leider van de Katholieken als een soort veldheer de kaart van het land voor zich had en uiteenzette op welke wijze hij zich de plaatsing van Katholieke emigranten had gedacht. Ik zal hier (zelfs na zes weken ver blijf) te kort geweest zijn om al deze PJET HAD heel wat voeten in de aarde voordat 3lle vrouwen, die de landelijke algemene najaarsvergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kwamen bijwonen, gistermorgen een plaatsje hadden gevonden in de grote zaal van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Er was zo'n grote belangstelling, met name ook uit Noord-Holland boven het IJ, dat op het balcon ettelijke rijen stoelen moesten worden bijgebouwd en dat zelfs een twintigtal deelneemsters in de zaal geen plaats kon krijgen en op het podium een stoel kreeg aangeboden. De presidente, mevrouw D. Elema Bakker, opende de vergadering met hartelijke woorden van welkom. Zij wees er op, hoe met de groei van de Bond de taken in omvang zijn toegenomen. De Bond telt thans bijna 40.000 leden. Zij riep de leden op ervoor te waken, dat „ons platteland geen achtergebleven gebied wordt". Dinsdagmiddag is het tweejarig zoontje van de Fam. Hcefakker te Wolfheze spelenderwijs in een brand- vijver terecht gekomen en verdronken. Het ongeluk werd door niemand op gemerkt. Omdat aan de kant van de weg een karretje stond rees het ver moeden, dat het kind, door de moeder reeds vermist, te water was geraakt. Na enig zoeken werd dit vermoeden bevestigd en hel ontzielde lichaampje opgehaald. Pogit er, om de levens geesten op te wekken bleven zonder ■esultaat. VERVOLGENS werd een overzicht gegeven van de werkzaamheden tenge volge van de watersnoodramp. De ver schillende acties (drie jaar gratis lid maatschap voor de getroffen leden, bad handdoekenactie, vriendschapspakjes) zijn zeer goed geslaagd. Op de vijf in samenwerking met de christelijke en de katholieke bond georganiseerde tentoon stellingen zijn meer dan 1200 bezoekers geweest. De laatste van de zes vacantiecursus- sen van leden uit het rampgebied is nog in volle gang. Deze cursussen, die een week duren, en die in een conferentie oord wrrden gehouden worden door al le deelneemsters zeer op prijs gesteld Uitgebreide winterplannen kwamen ter sprake (cursussen algemene ontwikke ling, kinderverzorging en opvoeding, Engelse taalstudie, het maken van lam- pekappen enz.) Voorts werd gesproken over woning inrichting, een handwerkwedstrijd en de bondscursussen. Mevrouw D. Elema- Bakker vertelde over haar studiereis naar Amerika en Canada en mevrouw E. KleijnMenalda van Scho:1 venburg over haar verblijf in Paraguya. Er werd verslag uitgebracht over de vacantiecusussen voor leden uit het rampgebied en daarna over het bezoek aan de Ierse bondscursus door mej C. van '"'ijk en mej A. Vrieling Over de groepsreis van het Nederlandse Volks hogeschoolcentrum Méridon in Frank rijk werd eveneens verslag uitgebracht Het laatste agendapunt van de och tendvergadering was het verslag over 't A. C. W W.-congres in T onto. In de midHagverg: der; sprak mi dr J. Linthorst Homan over 't onderwerp: Waarom is samenwerking in Europees verband noodzakelijk? Dit was een toe lichting en een uitbreiding van het ge schrevene in het laatste nummer van het maandblad voor de plattelandsvrou wen. Het Schotse elftal voor de wedstrijd tegen Wales op 4 November te Glasgow is als volgt samengesteld: Farm (Blackpool), Young (Rangers) cianv. en Cox (Rangers), Evans (Celtic), Telfer (St Mirren) en Cowie (Dunded), Mc Kenzie (Partick Wistle), Jonstone (Hibernian), Reilly (Hibernian) Brown (Blackpool) en Liddell (Liverpool) Slechts vijf spelers van de ploeg, die in het begin van de maand te Belfast met 31 van Noord Ierland won, zijn gehandhaafd, t.w. Farm, Young, Cox, Evans en Cowie. Telfer en Mc Kenzie krijgen voor het eerst een „cap". De wedstrijd tegen Wales wordt gespeeld in een voorronde van het tornooi om het wereldkampioenschap. De speciale studiecommissie, welke zich bezig houdt met het program voor de Olympische Spelen, zal op 9, 10 en 11 November te Parijs bijeenkomen en een rapport opstellen dat in behande ling zal komen in de zitting van het I.O.C. in 1954 te Athene Otto Mayer, kanselier van het bu reau van het I.O.C., gaf als zijn mening te kennen dat het program slechts ge ringe wijzigingen zal ondergaan. Er is sprake van bij de teamsporten (voet bal, hockey enz.) slechts 16 ploegen tot het Olvmpisch tornooi toe te laten, na het houden van voorwedstrijden waar van de betrokken federaties zelf het schema kunnen vaststellen. Voorts overweegt men geen reserves meer toe te laten voor de 'ndividuele nummers, terwijl een vermindering van het aantal officials eveneens onder 't oog wordt gezien. Op een confectie-atelier aan de He rengracht te Amsterdam heeft zich gis teren een ernstig arbeidsongeval voor gedaan. Een 20-jarig ateliermeisje is met haar haar in aanraking gekomen met een draaiende as van een zg. sec tionaaitafel. Vrij ernstig gewond is het slachtoffer naar het Wilhelmina-Gast- huis overgebracht. Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvormit.. maakt droog haar weer vitaal County Perfumtry Co. Ltd., Stanmort, Eng/and Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam (Advertentie, Ing Med.) pELLE TEGENSTAND tegen plannen om het Saargebied een Europees status te geven is in het eerste deel van het politieke debat in de nieuwe Duitse Bondsdag tot uiting gekomen. kwam met alleen van de socialis ten, doch ook van de liberalen. De socialisten achten geen Europese op lossing voor het Duitse probleem meer mogelijk en menen, dat slechts opne- WASHINGTON verluidt, dat Sir Winston Churchill er in zou heb ben toegestemd, vele maanden lang geen enkele stap te doen om te komen tot besprekingen tussen de staatshoof den der Grote Vier. Deze 'beslissing zou zijn gevallen, toen de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles, twee weken ge leden te Londen besprekingen met de Britse premier voerde. Sir Winston zou hebben toegezegd, niet op zijn denkbeeld te zullen terugkomen, zo lang de Sovjet-Unie de uitnodiging voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier niet definitief heeft verworpen. Voorts zou de Franse Nationale Ver gadering eerst de gelegenheid moeten hebben gehad om het EVG-verdrag te bekrachtigen. Daarentegen zou, volgens de New York Times, de Amerikaanse rege ring hebben 'beloofd, haar houding aangaande een conferentie van de staatshoofden der Grote Vier te zul len herzien, zodra het verdrag inzake de EVG door alle aa weslöten landen zou zijn goedgekeurd. Churchill schijnt van mening te zijn, dat zulk een bespreking de Westelijke mogend heden een goede indruk zou kunnen geven van de persoonlijkheid der nieuwe Russische leiders. Hoewel Churchill een voorstander is van een informele ontmoeting met Ged. Staten van Noord-Holland stel len voor ter bestrijding van de uit gaven der Provincie over 1954 weder om vijftig opcenten te heffen zowel op de hoofdsom der belasting op de gebouwde en ongbouwde eigendommen als op die der personele belasting. in het proces tegen een 19-jarige Ne derlandse matroos heeft de openbare aan klager te Hamburg zes jaar gevangenis straf geëist wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en poging tot moord. QOK ENGE),AND kent zijn woningnood. Een gezin van negen perso nen, dat jarenlang in één kamer woonde, kreeg ten slotte een woning met vijf vertrekken tot zijn beschikking. Toen iemand van het woningbureau weken later eens kwam kijken, bleek, dat zij alle negen weer in één kamer hokten. De gehele boven verdieping was onge bruikt. De beste en groot, ste kamer beneden dien de in haar geheel als hok voor een fraai wit konijn, dat de trots van het ge zin was en reeds tal van prijzen had gewonnen. Het gezin is weer op straat gezet. JN AMERIKA worden per jaar acht- tot tien duizend privé zwemba den aangelegd. De groten van het witte doek zijn er mee begonnen en nu zijn zwembaden dingen geworden, die je eigen lijk wel behoort te vb ben, aio i„ het even doen kur.t. Zoals bij ons een liets of een radio. En er zijn daar veel mensen, die het even doen kun nen, want zo'n zwembad is niet zo ontstellend duur [vindt de Amerikaan). Voor 2500 dollar kan men al een aardig badje uitzoeken. Zo zijn er ge noeg rijkaards, die drie zwembaden hebben: èen met warm water, één met koud water en één zonder water, voor gas ten, die niet willen zwemmen. Het mopje is trouwens van Toon Her mans. PONJA, de anderhalfja- rige boxer van een bakker uit Breda, moest weg, omdat het dier een beetje te wild was voor de kinderen. Een Amster dams echtpaar kreeg de hond cadeau, maar Fon- ja wandelde in vier da gen weer van de hoofd stad naar Breda Dit was teveel voor het bakkers gezin en aii;s is nu weer vergeven en vergeten. president Eisenhower, bestaan er op het ogenblik geen plannen voor zulk een contact, zo heeft de president op een persconferentie verklaard. Hij voegde er aan toe, dat de communis ten in het verleden menige conferen tie voor propaganda hebben misbruikt Mochten zij echter door bepaalde ge beurtenissen hun goede wil bewijzen, dan zou de president der Ver. Staten alles wat mogelijk was doen voor de bevestiging van de vrede. In het najaar van 1951 werd aan prof. ir H. T. Zwiers opdracht ver strekt een ontwerp te vervaardigen voor een in de tuin achter het Gou vernementsgebouw te stichten gebouw voor de Prov. Waterstaat en nadien voor de uitbreiding van het admi nistratiegebouw van de Prov. Griffie en van het daarbij aansluitende ar chiefgebouw. Thans zijn de voorberei dingen zodanig gevorderd, dat in het voorjaar van 1954 met de uitvoering der plannen een begin zal kunnen worden gemaakt. De kosten van het gebouw voor de Prov. Waterstaat zijn door prof. Zwiers geraamd op f 1.900.000.met de uitbreiding van het archiefgebouw en het griffiege bouw zullen naar raming resp. f 300.000.en f 450.000.zijn gemoeid, terwijl de garage en conciërgewoning bij het gebouw van de Prov. Water staat circa f 80.000.— zullen vorderen en voor voorzieningen aan het terrein en kosten van tuinaanleg f 20.000. wordt geraamd. Bjj deze cijfers zijn de kosten van volledige technische in stallaties voor verlichting, verwarming, watervoorziening enz. inbegrepen. Ver moedelijk kan het gehele project be gin 1957 zijn voltooid. Door Ged. Sta ten wordt voor uitvoering van deze werken een crediet aangevraagd in totaal van f 2.750.000. Ged. Staten van N.-Holland vragen machtiging tot het aangaanvan een aantal leningen tot een nominaal be drag van ruim 20 millioen gulden. Respectievelijk zijn de volgende be dragen benodigd: a. f 55.556.— wegens bijdrage aan het Rijk in de kosten van verruiming an het Noordzee kanaal; b. f 111.000.— wegens bijdrage aan het Rijk in de kosten van aanleg van een scheepvaartkanaal van Am sterdam naar de Boven Rijn; c. f 311.000.— wegens bijdrage aan h.t Rijk in de kosten van het bouwen van een spoorwegtunnel te Velsen onder het Noordzeekanaal; f 11.240.000.- wegens kapit; lverstrekking aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ten be hoeve van uitbreidingswerkene. f 8.867.000— wegens kapitaalverstrek king aan het Provinciaal Waterleiding bedrijf ten behoeve van uitbreidings werken. Hierbij wordt een looptijd voorge steld van ten hoogste 40 jaar en een rentepercentage, dat de door de rege ring gestelde normen niet overschrijdt. Door Ged. Staten wordt voorgesteld aan het Historisch Genootschap „Oud West-Friesland" voor 1954 een bijdrage van ten hoogste f 1000.— te verlenen in het eventuele tekort ter zakr van de uitgave van het maandblad ,De Sr 'wagen" Voor het komende mar is er nl. nog weer een nadelig ,aldo ad. f 1637.50 geraamd, doordat men er nog niet in is geslaagd door op- voering van het aantal abonné's, de exploitatie sluitend te maken. ming van een verenigd Duitsland in de Verenigde Naties naar alle kanten de verlangde zekerheid zou kunnen bieden. De tegenstellingen worden echter thans veel minder scherp ge formuleerd dan in het verleden. De socialistische leider Ollenhauer heeft zelfs een uitnodiging van Adenauer aanvaard, om de mogelijkheid van een gezamenlijke lijn in de buitenlandse politiek te overwegen. Voor de FransDuitse besprekingen, die Maandag in Bonn beginnen, was dit debat geen veelbelovende inlei ding. Adenauer zal voor zijn oude plan voor Europeisering van de Saar slechts kunnen rekenen op zijn eigen fractie, de christen-democrati sche. De oud-minister dr Dehler ver klaarde namens de liberalen, dat dezen een politieke europeisering van de Saar absoluut afwijzen. Zij willen slechts de rechtvaardige Franse eco nomische aanspraken in dit gebied erkennen. Het ziet er naar uit, dat de Duitse partij hetzelfde standpunt zal innemen. Regering en oppositie vonden elkaar in haar eisen aangaande de hereniging van de gescheiden delen van Duits land en de herziening van de Oder- Neisse-grens. Daarentegen bestreden liberalen en socialisten heftig de con fessionele inslag in de regeringspoli- tiek, alsmede de instelling van een nieuw ministerie voor familiezaken. Dr Von Brentano heeft aangekon digd, dat de chr. democratische unie een nieuwe kieswet zal voorstellen, waarbij het Britse districtenstelsel wordt ingevoerd en de ontwikkeling naar een twee-,, .rtijenstelsel wordt bevorderd. Ook in het verzet hiertegen stonden socialisten en liberalen zij aan zij. MICHAEL PATRICK O'BRIEN, de man „zonder vaderland", heeft Dinsdag zijn 20e eeuwse Odyssee beëindigd. Hij is aangekomen in Ciudad de Trujillo, waar hij zich met toesteming van de regering van de Dominicaanse repu bliek gaat vestigen. O'Brien heeft in totaal 320 dagen heen en weer gevaren op een veerboot tussen Hongkong en Macao, omdat de Britse autoriteiten aan de ene kant en de Portugese aan de andere hem geen toestemming wilden geven om aan land te gaan. Twee maanden geleden kwam door bemiddeling van de Internationale Vluchtelingenorganisatie een einde aan deze toestand. Per vliegtuig reisde O'Brien naar Europa en vandaar per schip naar Brazilië. By aankomst in Rio de Janeiro verklaarde de politie, dat zijn papieren niet in orde warayi. Met hetzelfde schip moest O'Brien terug naar Europa, waar de autoritei ten in Genua zowel als in Marseille hem verlof weigerden om van boord te gaan. Uiteindelijk heeft de Domini caanse republiek een eind aan O'Briens omzwervingen gemaakt door hem toe stemming te verlenen zich in Ciudad de Trujillo te vestigen. (Van onze parlementaire medewerker) J-JOEWEL de regering had verklaard, dat zij met haar belastingverlagingen ter stimulering van de werkgelegenheid en ter compensatie van de huurverho ging niet verder kon gaan, dan was voorgesteld, heeft de Staatssecretaris van Financiën, mr v. d. Berge, toch nog een aantal concessies gedaan. Tijdens het begrotingsdebat in de tweede Kamer is hem gevraagd, welke bedragen daarmede gemoeid zijn. Woensdagmiddag heeft hij geant woord, waarbij bleek, dat de staat er in totaal een bedrag van 23 millioen gul den door zal derven. De verruiming van de investeringsaf trek tot het volle bedrag oorspronke lijk slechts boven de f 3000.— kost zes millioen. Het herstel der in 1947 ingetrokken bepaling om bij overlijden, over dracht of liquidatie van bedrijven de zogenaamde stille reserves vrij te stellen tot f 5000.van de liquidatie-winstbe lasting kost vijf millioen. De aftrekbaarheid van de commissa- rissenbelasting van de winst der N.V. voor de vennootschapsbelasting zal tien nillioen kosten. De verhoging van het vrije minimum waarmee de commissarissenbelastin" be gint van f 100.— tot f 1000 kost twee nillioen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5