Prof. Romme werpt politieke golven olie op de Een nieuwe zuiveringsgolf in SED verwacht Uitspraak over vrije lonen voorshands opgeschort Amsterdams diamantair kreeg f 10.000 boete De kansen op politiek accoord in West-Duitsland stijgen In Heiloo bouwt men een huis om een Middenstand betaalt gelag Vrijdag 30 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 256 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Koninklijk meeleven met ramp in Italië Ook Zuid-Zwitserland heeft hoog water AVRO-voorzitter is overleden Hongaarse voetbal-acrobaat in actie Onwettige handel met landen achter het IJzeren Gordijn Een relatie in België Duidelijke taal van Oostduits dagblad Joseph Martin sprak tot Bondsdag VS wensen verenigd en sterk Duitsland WÜÜRBERICHT Georganiseerd verzet in Oost-Duitsland Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal f 6.05 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) HET GEVAAR schijnt bezworen! Prof. Romme heeft olie op de golven geworpen en het scheepje, dat „vrijere loonvorming" op zijn wimpel heeft geschreven, is in rustiger vaarwater aangekomen. Toen het Donderdagmiddag nog op de bewogen baren dobberde, had het de Tweede Kamerleden prof. Oud van de V.V.D., prof. Romme van de K.V.P., mr Burger van de P.v.d.A., de heer Tilanus van de C.H.U. en dr Schouten van de A.R.P. aan boord. Prof. Romme vatte het roer en stuurde op de veilige haven aan. Om het meer concreet te zeggen: de R.K. fractieleider was erkentelijk voor de instemming, die men van verschillende kanten met zijn motie betreffende de vrijheids verruiming in de loonvorming had betuigd. De heer Hofstra van de P.v.d.A. zonderde hij zeer nadrukkelijk uit. Van hem had hij de indruk gekregen, dat de socialistische Kamerfractie het geldende ev9teem van de gebonden loonvorming vaststelling door de overheid permanent wil maken. En dat wenste prof. Romme nu juist niet. Wel stond ook hij een min of meer geleide loonpolitiek voor, maar dan niet centralistisch, doch uitgaande van het bedrijfs leven zelf. Koningin Juliana en de Nederlandse regering hebben de Italiaanse regering een blük van medeleven met de over stromingen doen toekomen. De bevolking van de in de Podelta gelegen plaats Porto Tolle heeft zich Donderdagavond gereed gemaakt voor •de evacuatie van het dorp. Het wordt .niet alleen bedreigd door de hoge wa terstand van de Po, maar ook door de vloed van de Adriatische Zee. Het water in het Lago Maggiore ls ln de afgelopen veertien dagen bijna vier meter gestegen. Het marktplein van de Zwitserse stad Ascona aan de Noordelijke punt van het meer liep .onder. Ook langs de oever van het gedeel telijk in Italië en gedeeltelijk in Zwit serland liggende meer van Lugano kwamen Donderdag overstromingen voor. De kaden van de Zwitserse stad Lugano stonden hier en daar anderhal ve meter onder water. VLIEGTUIGONGELUK IN CALIFORNIë Een viermotorig passagiersvliegtuig van de „British Commonwealth Pacific Airlines" is 25 km ten zuiden van San Francisco tegen een 600 meter hoge heuvelrug gevlogen en in brand ge raakt. De 19 Inzittenden zijn om het leven gekomen. pROF. OUD had het even te voren kernachtig als volgt geformuleerd: vrijheid naar boven, geen vrijheid naar beneden. Hij verlangde een loon, flat overeenstemt met de sociale rechtvaar digheid en de vrijheid om hogere lonen te betalen. De liberale woordvoerder ging dus verder dan zijn katholieke confrater. Prof. Romme was al aardig tevreden met wat van regeringszijde in eerste termijn over de vrijere loonvor ming was gezegd. In elk geval is dat een uitgangspunt, om er met elkaar over te kunnen spreken, vond hij. De minister-president, dr Drees, had aan de heer Romme gevraagd af te wachten, wat geschieden zou en de vrijheid van het overleg tussen werk gevers en werknemers en tussen rege ring en bedrijfsleven niet door de mo tie aan te tasten. Prof. Romme zag deze vrijheid echter in het geheel niet bedreigd. Maar wel was hij gevoelig voor de uitspraak van de regering, dat zij termen aanwezig achtte om het aan brengen van verandering in het tegen woordige loonstelsei te overwegen. Hij was bereid om te voldoen aan het verlangen van de regering om af te wachten, maar aan de andere kant wilde hij ook prof. Oud graag tevreden stellen. Deze had namelijk een uit spraak van de Kamer nodig geoor deeld. Prof. Romme koos de midden weg en wilde genoegen nemen met het aanhouden van zijn motie. Hij over woog daarom aan het eind van het de bat aan de Kamervoorzitter te vragen haar van de agenda af te voeren. Te gelegener tijd zou hij er dan op kun nen .crugkomen, zo dit nodig mocht blijken. J2)AARMEDE waren alle politieke on- heils-dreigingen afgewend. Dat mr Burger daarna nog te kennen gaf, dat hij eerst precies de opvattingen van het bedrijfsleven over de vrijere loonvor ming wilde weten, alvorens tot een de finitieve beslissing te komen; dat de heer Tilanus aanbeval nu de werkge- vers en de werknemers maar eens ge zamenlijk naar een oplossing te later zoeken en dat dr Schouten, wie de mo tie van de heer Romme te ver ging wel een motie zou willen aanvaarden waarin slechts een principiële uit spraak over de vrijere loonvorming ge daan wordt, had toen niet zo veel zir meer. (Zie verder elders in dit blad) De heer G. de Clercq, voorzitter van dt A.V.R.O., is vanmorgen om half vijf in het Wilhelminagaüthuis te Amsterdam waar hij sedert enige tijd werd ver pleegd, overleden. De heer E. Repko, directeur van de A.V.R.O., zou vanmiddag om 12 uur eei herdenkingswoord voor de microfoor spreken. (Zie voorts elders in dit num mer). Te Edinburgh begint op 17 November een proces tegen vier jonge Schotten, die worden beschuldigd van een „samenzwe ring om de regering omver te werpen oi haar te dwingen een afzonderlijk bestuur in Schotland in te stellen". J)E ECONOMISCHE KAMER van de rechtbank te Amsterdam heeft de 64-jarige Amsterdamse groothandelaar in diamant en diamantgereedschappen J. B. terzake van onwettige handel in industriediamant met landen achter het IJzeren Gordijn veroordeeld tot een boete van 8000 gulden subsidiair twee maanden, een van 2000 gulden subsidiair één maand, een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. Twee maanden van deze straf werden voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van twee jaar. Voorts we. 1 de publicatie van dit vonnis gelast op kosten van de veroordeelde (geraamd op 400 gulden) in drie dagbladen, het diamantvakblad en het orgaan van de Algem. Ned. Diamantbewerkersbond. J\|EN VERWACHT in Oost-Duitsland een nieuwe grote zuivering in de gelederen der socialistische eenheids partij, die waarschijnlijk zal voortdu ren tot aan het partijcongres in het voorjaar van 1954. Daarmee moet het proces worden afgesloten, dat na de onlusten van 17 Juni is begonnen. Voor die datum telde de partij een en een kwart millioen leden. Hiervan zijn er reeds duizenden van de leden lijst geschrapt, omdat zij de SED in de roerige Junidagen onvoldoende of in het geheel niet hebben gesteund. Zelfs ministers zijn ontslagen en ge arresteerd. Een soortgelijke zuivering is gaande in het vijf millioen leden tellende Oostduitse vakverbond. Ondermeer wordt nagegaan, welke vakbondsleden sinds half Juni geen contributie meer hebben betaald of hun lidmaatschaps kaarten hebben vernietigd uit protest tegen het gewapende optreden tegen de stakende arbeiders. Ongeveer twintig vakverenigingsleiders zouden zijn uitgezuiverd wegens hun „zwak heden". De actie betekent het einde van een felle strijd tussen de vroegere minister van staatsveiligheid, Zaïsser, en de vice-premier Ulbricht. Zaisser wilde de partij populair maken, door ook anderen dan arbeiders op te ne men, en erkende voorts het stakings recht van de arbeiders. Ulbricht daarentegen stelde, dat de arbeiders niet moesten staken, omdat zij dan slechts zichzelf schade berokkenen. Hij kreeg tenslotte de overhand. Het blad van de Russische hege commissie, Tagliehe Rundschau, heeft onlangs tot de zuivering aangespoord. JN HET VONNIS werd gezegd, dat de rechtbank B. een langdurige gevan genisstraf zou hebben opgelegd, ware het niet, dat de diamantair een zwakke gezondheid heeft. Wegens zijn ziekte was d. zaak bij verstek behan deld. De officier van Justitie had veertien dagen geleden een boete van 50.000 gulden ubsidiair 5 maanden, een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, ontzegging om het be roep van diamantair uit te oefenen voor de tijd van 5 jaar en publicatie van het vonnis in vijf dagbladen, geëist. Buiten medeweten van de Neder- landsche Bank had B. in België stor tingen gedaan van één millioen en 920.000 francs voor zg. aan Nederland geleverde diamanten. Inderdaad kwa men van zijn Belgische relatie, Pierre v. H., een groot diamantair te Ant werpen, zendingen, doch deze bevat ten waardeloze rommel. Door deze wijze van handelen kreeg de Belg in zijn land de beschikking over de echte diamant, die hij o.m. via Frankfort en zijn contactpunten in Warschau, Praag en een handelsbureau in Oost- Berlijn, naar de landen achter het IJzeren Gordijn exporteerde. De Belg, die in Zwitserland verblijft, is ook reeds door de Justitie in zijn eigen land ter verantwoording geroepen. De economische kamer veroordeelde voorts de 59-jarige diamantkoopman C. P. B. uit Amsterdam, die in de zomer van 1951 65 zg. boorkronen naar Tsjechoslowakije had verkocht en op de daarvoor vereiste vergunning had vermeld, dat zij van Nederlands fabrikaat waren in plaats van Bel gisch, veroordeeld tot een boete van 500 gulden, subsidiair twee maanden en een voorwaardelijke gevangenis straf van één maand met een proef tijd van twee jaar. De officier van Justitie had tegen hem een boete "an 1000 gld subsidiair twee maanden oen gelijke waarborgsom voor de tijd van twee jaar, een voorwaardelijke straf van drie maanden, en publicatie van het vonnis in vijf dagbladen geëist. Het Hongaarse voetbaleU'aldat zich op 25 November a.s. in het Wembley-stadion te Londen met de Britten zal meten, bereidt zich intensief op de grote dag voor. Een unieke foto van de midvoor, Sandor Kocsis. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Joseph Mar tin, die momenteel een reis door Euro pa maakt, heeft gisteren te Bonn een zeer druk bezochte vergadering van de Westduitse Bondsdag toegesproken Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten slechts gevoelens van vriend schap en goede wil jegens het Duitse volk koesteren. Hij wees op de belang- rijke plaats, die Duitsland in de huidige wereld inneemt en zei verder, dat de Verenigde Staten een sterk, verenigd Duitsland wensen; dit kan in samen werking met de vredelievende volke ren de vrede helpen herstellen. J-jET TWEEDAAGSE DEBAT in de Westduitse Bondsdag over de politiek van de nieuwe regering-Adenauer heeft goede vooruitzichten geschapen voor de samenwerking tussen regering en oppositie. De wijze, waarop UUenhauer het program der socialistische partij heeft ontvouwd, heeft bij alle regeringspartijen voldoening gewekt. Men ziet hierin een gunstig voorteken voor de besprekingen tussen regering en oppositie over de buitenlandse poli tiek, welke dezer dagen zullen beginnen. Adenauer en Ollenhauer zullen het wel niet op alle punten eens kunnen worden, maar de socialisten hebben zich bereid getoond, zich bij voldongen feiten neer te leggen en hun politiek bii de ontwikkeling aan te passen. DE SOCIALISTEN blijven klein- Europa afwijzen. Zij willen alle leden van de Raad van Europa in de ver schillende vormen van Europese sa menwerking betrekken. Daarbij onder vinden zij steun van de liberalen, die hun afkeer van overwoekering van het politieke leven door confessionele op vattingen delen. Verwachting tot morgenavond: TIJDELIJK REGEN In de nacht en ochtend tijdelijk regen, maar later droog weer met verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind, ruimend van Zuid naar Zuid-West of West. Minderr koude nacht. Overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag: Zon op 7.33, onder 17.14 Maan op 0.44, onder 14.53 Ook kanten de socialisten zich tegen Duitslands opneming in de EVG. Duitsland moet naar hun mening lid worden van de VN. Daardoor zouden alle landen voldoende waarborgen ont vangen tegen herleving van een Duits militairisme. De kwestie van Duits lands verdediging zou dan nader moe ten worden bestudeerd. Een accoord tussen oppositie en re gering is mogelijk op het stuk van en kele concrete vraagstukken. Beide zijn voor een ontmoeting tussen - de Westelijke mogendheden en Rusland, al wenst Adenauer deze vooraf te zien gegaan door verdere vorming van een Europese gemeenschap. Eenstemmigheid bestaat ook ten aan zien van de hereniging van Duitsland en van de afwijzing der Oder-Neisse- grens, al is men het nog allerminst eens over de vraag, of de betrekkingen met de Russen afhankelijk moeten wor den gesteld van het lot der gebieden aan gene zijde van deze grens. Adenauer en socialisten zijn het on eens over de Saar. Maar de wens. om de Saar Duits gebied te doen blijven, wordt gedeeld door de kleine coalitie partijen en door een deel van de CDU, zodat ook hier een basis voor een ac coord schijnt te bestaan. yOOR ons van het Aan de Kennemerstraatweg te Heiloo moet voor de familie Hoogland een huis worden ge bouwd op de plaats waar het oude staat. Aangezien de bewo ners nergens elders onderdak kunnen vinden, bouwt men het nieuwe om het oude huis heen en breekt dit af, zodra de zaak „onder de pannen" is. De foto laat zien, hoe deze operatie in haar werk gagt. ligt het October-nummer KNMB-nieuws", het offi cieel orgaan van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond. Het lezen van deze October-aflevering stemt tot nadenken over het lot van de groep, welke wel eens de ruggegraat van het Nederlandse volk is genoemd. Het mid den- en kleinbedrijf gaan reeds jaren gebukt onder zware financiële lasten. Binnenkort zullen nieuwe offers de middenstand nog verder op de kmeen drukken. Zij zullen de ruggegraat bui gen als was het een wilgentak, doch evenals men een tak kan buigen tot h(j breekt, nadert ook de middenstand de grens van zijn buigzaamheid. Iri het „KNMB-nieuws" klept de noodklok. Het is een somber geluid, dat evenwel gehoord dient te worden door een rui mere kring dan de beperkte lezers schaar van het bondsorgaan, opdat het uiteindelijk zal doordringen tot daar waar men tot heden (Oost-Indisch) doof schijnt voor de belangen van deze „vergeten groep". Onder het hoofd „Middenstand weer in het gedrang" wordt gewag gemaakt van het feit, dat berekeningen van het Economisch Instituut voor de Midden stand uitwijzen, dat de midden- en kleinbedrijven door het komende sa menstel van financiële maatregelen als regel in een ongunstiger positie zulien komen. Ook de laatste voorstellen tot belasting-verlaging zullen voor deze bedrijven maar weinig verlichting bren gen. Wanneer men bedenkt, aldus de schrijver, dat de loonsverhoging uitein delijk slechts voor ongeveer de helft tot vermeerdering van koopkracht bjj de loontrekkenden zal leiden, maar dat door de werkgevers boven de 5 loonsverhoging nog gemiddeld 2% meer aan sociale lasten moet worden opge bracht, dan ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat de middenstand weer eens de dupe van de historie dreigt te wor den. Terecht wordt in het artikel de vraag gesteld, of hier sprake is van rechtvaardigheid voor allen, zoals van de overheid naar moraal en recht mag worden verlangd. Ook de voorzitter van de KNMB, de heer L. de Groot vraagt zich in zijn „Brief van de voozitter" af of er, als men alles wat na de bevrijding voot de arbeidende bevolking van ons land werd gedaan, beschouwt, van hoger hand niet met twee maten wordt ge meten en of de middenstand dan alleen maar moet offeren voor de gemeen schap. Uit een onderzoek ten platte- lande ingesteld door het hierboven ge noemde Economische Instituut voor de Middenstand is gebleken, dat na jaren lange ingespannen arbeid, waarbij niet gelet wordt op overdreven lange ar beidstijd, jaarresultaten van f 2000 k f 2500 niet tot de uitzonderingen beho ren. De heer De Groot vraagt of niet duizenden arbeiders minachtend over dergelijke jaarinkomsten zouden spre ken. Men spreekt, aldus gaat de KNMB- praeses verder, over dergelijke bedrijf jes wel eens min of meer geringschat tend als „randbedrijfjes", hoewel zij toch in de plaats van hun vestiging een economische taak vervullen, die da bevolking ter plaatse zeer zou missen, indien zij er niet waren om in de di recte behoefte te voorzien. De kleine kruidenier op een dorp, die van alles en nog wat te koop heeft, de kleina smid, tevens veelal rijwiel-reparateur, de manufacturier, de kleine schilder en zovele anderen. Zij allen vervullen een nuttige maatschappelijke taak, dik wijls voor een veel te lage beloning. Zij zijn er als nuttige schakel in de kleine samenleving. De heer De Groot besluit zijn be langwekkende beschouwing met de vraag waarom en waardoor de aan dacht van regering na de bevrijding zo sterk werd gevestigd op hetgeen door de arbeiders werd gewenst. Hij geeft hierop direct ten antwoord: Zij die in het midden- en kleinbedrijf werkzaam zijn, zijn veel minder door drongen van de grote betekenis en kracht van organisatie. De middenstan der schijnt nog maar steeds niet te kun nen begrijpen, dat de kracht van plaat selijke middenstandsverenigingen en van landelijke organisaties vermenigvul digd wordt als men die alle bijeen brengt in een centrale landelijke orga nisatie voor het midden- en kleinbedrijf en deze bond de middelen verschaft Om krachtig naar buiten op te treden. Tot zover deze citaten uit het Octo ber-nummer van het „KNMB-nieuws". Moge de stem van de georganiseerde middenstand niet slechts door de rege ring, maar ook in eigen boezem worden verhoord. W. M. Groot-Brittannië beschikt over be wijzen, dat verscheidene duizenden ge organiseerde anti-communisten in het door de Sovjet-Unie bezette deel van Duitsland tegen de autoriteiten opere ren, zo is te Londen verklaard. De partisanen concentreren hun aan vallen op spoorwegen en andere ver bindingslijnen in Oost-Duitsland. Zij zijn niet in de grotera plaatsen door gedrongen. De Russische garnizoenen in deze plaatsen zijn nog niet tegen de verzetsstrijders in actie gekomen, maar wel zijn er 3.000 Russische soldaten [speciaal naar Oost-Duitsland gezonden

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1