Tunnel in de Bergerweg in het voorjaar van 1956 gereed Gemeenteraad schaart zich vol vreugde achter het voorstel Agenda In de raadzaal klonk plots Sinterklaaslied]' e Provincia word r Jimmy Brown en de Oranjehemden PvdA nu volop in de oppositie Ingekomen stukken Zwakke constructie en een dure test Sombere zaken Het hart van Alkmaar Voor een gulden Snelgoed Wij zullen het de Sint vragen" BURGERLIJKE STAND Vrolijk intermezzo Zuiderzeeraad Wieringernm Nederlander gr zichzelf hove het hoofd VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 ER ZIJN GISTEREN in de raad vele woorden gesproken. Woorden van critiek en woorden van lof. Deze laatste hadden betrekking op het voorstel tot de bouw van een tunnel onder de Bergerweg en uit alle fracties klonk de vreugde over deze bijlage van het nieuwe college van B. en W. Er werd dank gebracht aan het nieuwe en oude college, aan de Provinciale Staten voor hun royale medewerking, aan de directeur van Openbare Werken, aan de burgemeester, kortom aan iedereen, die iels met het plan te maken heeft gehad. Maar er was één vraag, die alle sprekers op de lippen brandde: Wanneer zal de tunnel in gebruik kunnen worden genomen? De voorzitter heeft als vermoedelijk tijdstip genoemd „vóór het seizoen 1956". Met de bouw van de tunnel, die Alk maar ook naar het Westen zal openleggen, is ongeveer anderhalf jaar gemoeid. De voorbereidingen, die door de Nederl. Spoorwegen wor den getroffen, zullen negen maanden in beslag nemen en het was vooral deze termijn, die de raadsleden nogal lang voorkwam. Men wil spoed betrachten met het werk, zo bleek uit de discussies en B. en W. zegden toe, dat zij de NS zouden trachten te bewegen deze periode te verkorten. AAN DE TUNNEL onder de spoorlijn bestaat inderdaad dringend behoefte en deze wordt nog groter als er in Alk maar-West straks nog een aantal scho len zal verrijzen. Want de situatie is zo als wethouder Hoytink (Prot. Chr opmerkte, uitermate gevaarlijk voor de voetgangers en wielrijders, die tijdens de gesloten overweg van het kleine tun neltje gebruik maken en daarbij bloot staan aan de roekeloosheid waarmee de jeugd door de nauwe passage stuift. Nadat de heer Berkhouwer (VVD) een vergelijking had getrokken tussen de tunnel bij Velsen en de tunnel in Alkmaar, richtte de fractievoorzitter van de PvdA, de heer Sietsma, zich speciaal met een woord van erkente lijkheid tot Provinciale Staten, die zo vriendelijk waren geweest de Berger weg en het Scharloo op het secundaire •wegenplan te plaatsen, waardoor de jaarlijkse bijdrage van f 42.000.uit de Motonrijtuigenbelasting mogelijk werd. De heer O 11 e n (KVP) zou gaarne zien, dat de tunnel niet uitsluitend een monument werd in beton en staal, maar dat men ook aandacht zou schenken aan een passende versiering met reliefs of plastieken. Of men ook in staat zal ziin de NS tot een hogere bijdrage te bewegen werd ernstig in twijfel ge trokken. Op de vraag van de heer Van der Borden (Prot. Chir.) of er reke ning is gehouden met de waardever mindering van de huizen, die langs het aan te leggen tunneltracé staan, werd bevestigend geantwoord. Het behoeft geen vea-der betoog, dat het voorstel de NS het maken van het definitieve plan voor de bouw van de tunnel op te dragen met algemene stemmen werd aanvaard. En toen was het voorlopig gedaan met de eenstemmigheid in de raad. Sinds de PvdA niet meer in het college van B. en W. is vertegenwoordigd kan leder ogenschijnlijk onbelangrijk ha- R. BAKKER (PvdA) droge keel merstuk worden gepromoveerd tot het brandpunt van een zo niet heftige dan toch langdurige om niet te spreken van langdradige discussie. Dat was zeker het geval bij het voorstel inzake het instellen van een aantal nieuwe commissies van bijstand. De PvdA- leden. de heren R. Bakker, C. C o u - w e n h o v e n en A. Sietsma, wilden de bestaande commissies uitbreiden met commissies voor de plantsoenen, jeugd zaken en culturele aangelegenheden en daarin wensten B. en W. niet mee te gaan, met uitzondering dan van de commissie voor culturele aangelegen heden, welke zij wilden beperken tot een commissie voor kunstzaken. Over dit punt, bleek men na enig tegenstrib belen van de zijde der voorstellers gauw tot overeenstemming te kunnen komen, maar anders was het met de andere commissies. Er was zelfs een besloten vergadering van viif kwa.rtier voor nodig om (o.a.) deze kwestie uitvoerig toe te lichten, te repliceren en dupli ceren. Toen eindeliik de deuren weer open zwaaiden vertelde de heeir Bakker (PvdA), dat naar zijn mening een com missie voor de plantsoenen noodzake lijk was omdat dit onderdeel in de com missie van openbare werken in de ver drukking raakt. Voorts wees hii op de wenselijkheid van een commissie voor jeugdzaken, die een andere taak zal hebben dan de hes*-«->ap commissie „Vorming buiten schoolverband' omdat deze te bedoelen als een contactorgaan. Burgemeester Wytema kon de mening van de vorige spreker niet delen. De raad heeft indertijd zelf be sloten de diensten van openbare wer ken en plantsoenen bij elkaar te voegen onder één directeur en het heeft daar om geen zin twee commissies in te stel len, die op hetzelfde terrein werkzaam zijn. Men zou dooi- te veel commissies overhellen naar het Engelse systeem, waarbij niet het college van B. en W. maar de commissies de gemeente be sturen. De heer Van der Borden (Prot. Chlr.) vond, dat de zaak goed marcheerde. Als er iets belangrijks aan de orde is wat de plantsoenen betreft dan wordt daaraan in de commissie van openbare werken zeker aandacht be steed. Met de stemmen van de PvdA-fractie tegen werd het voorstel inzake de com missie voor de plantsoenen verworpen. Eenzelfde lot onderging de commissie voor jeugdzaken. Het aantal van de tien tegenstemmers werd echter nog vermeerderd met de stem van de heer Knuistingh Neven (CPN). In de nieuwe commissie voor kunst zaken werden gekozen mevrouw Holz- müller (VVD) en de heren Koot, De Jong (PvdA). Otten. Spiekermann (KVP). De heer Bakker (PvdA) liet het niet bij dit ene agendapunt. Hij draaide opnieuw het oppositiegeschut in de richting van B. en W. tóen het voorstel aan de orde kwam een crediet van f 34.930.beschikbaar te stellen ten behoeve van de inrichting van de nooil- school aan de Ruysdaelkade als com mandopost voor de Bescherming Bevol king. Spreker achtte het gebouw voor dit doel absoluut ongeschikt. Op de eer ste plaats is het ongunstig gelegen, ver uit het centrum van de stad in de na- bijhe d van een spoorwegemplacement en ten tweede vond hij het weggegooid geld om aan een gebouw van een der gelijke constructie f 35.000 te besteden. „Een klein "beetje luchtdruk van een bom en het gehele geval is van de kaart," voorspelde de heer Bakker somber. De heer C o e r t s (PvdA) maakte bezwaren tegen de onvolledigheid van het voorstel. Er ontbreekt een opgave van de te treffen voorzieningen en evenmin is er een tekening van de werkzaamheden overgelegd. „We weten alleen dat Sve i 35.000 mogen voteren'", aldus spreker. Burgemeester Wy te m a deelde de sombere voorspellingen van de heer Bakker niet. Als we het gebouw tegen alle oorlogshandelingen zouden willen beveiligen, zouden we een ondergrond se bunker moeten maken, zei hij. We moeten niet uit het oog verliezen, dat Alkmaar in de gevarenzone als een B- gemeente is aangemerkt, wat dus bete kent, dat op onze stad. geen gerichte aanvallen zijn te verwachten. Het gaat dus alleen om „.toevalstreffers". De plaats van het gebouw achtte spreker juist zeer gunstig. De commandopost mag per se niet in het centrum staan, waar eventueel de meeete hulp nodig is. Wat het gevaar van het spoorweg emplacement betreft wees spr. op de laatste oorlog, toen spoorwegknooppun. ten als Utrecht en Amersfoort -onge moeid zijn gebleven. Spreker gaf toe. dat er gedacht is over een versterking van de muren en het aanbrengen van een scherfvrij plafond. Dit zou echter f 12.000 extra kosten en geen enkel effect sorteren bij een eventuele voltreffer. De heer Knuistingh Nevpn (CPN) was van oordeel, dat achter al deze voorbereidingen nu maar eens een punf moest worden'gezet. Overal in de wereld is de ontspanning merkbaar ett hij vond. dat Alkmaar hierin het goede voorbeeld moest geven. Met zijn stem en die van mevrouw Koster-Schouw (P.v.d.A.) tegen werd het voorstel aangenomen. Bij het ver lenen van een crediet aan de R.K. wo ningbouwvereniging Goed Wonen voor de bouw van zestig woningen aan de Dr Schaepmankade merkte mevrouw Koster-Schouw op, dat het haar was opgevallen, dat in de geprojecteerde huizen de weg van de kamer naar de keuken zo lang is en de heer Koot (P.v.d.A.) voegde hieraan toe, dat de gevels van de woningblokken practisch gelijk zijn aan de bestaande hoogbouw- complexen. „Men moet toch, als het enigszins kan, voorkomen, dat alle stra ten in de nieuwe wijken precies op el kaar gelijken", aldus deze spreker, die tevens de vraag stelde of de aanleg en het onderhoud van de tuinen rond de woningen voor rekening van de ge meente of voor die van de woning bouwvereniging komen. Zou dit laatste het geval zijn dan vreesde hij, dat de kosten te hoog zouden zijn om het ter rein een behoorlijk aanzien blijvend te kunnen geven. Wethouder Hoy- t i n k verklaarde zich bereid de op merkingen van de beide raadsleden met de woningbouwvereniging te zul len bespreken. Over de aanleg en het onderhoud van de grond zijn bespre kingen gaande. Men dient wel te .be seffen, Zo zei de heer Hoytink, dat hieraan verregaande consequenties zijn verbonden. DE meningen in de fracties over het voorstel het marktwezen aan te wij zen als een aparte tak van dienst wa ren nogal verdeeld, zoals de stemming uitwees. De heer Kirpenstein (P.v.d.A.) achtte een administratieve omslag, die een tak van dienst met zich mee brengt, onverantwoord ten opzichte van het geringe budget van het marktwezen en WETHOUDER HOLSMULLER Hogelijk verbaasd mej. Kamphuys (KVP) noemde de combinatie slachthuis-marktwezen de meest ideale, die men zich kon denken. Wethouder Hoytink bezag de kwestie echter vanuit een andere ge zichtshoek.- Het marktwezen, zei hij, is een zaak, die het hart van onze stad raakt. Wé moeten trachten het marktwezen tot grotere bloei te brengen en het plaatsen in het middelpunt van de belangstel ling. Wat zou het dan hinderen als het iets meer geld moet kosten? Bovendien is het de vraag of de combinatie slaclit- huils-marktwezen gehandhaafd blijft als de tegenwoordige directeur over een paar jaar met pensioen gaat. Het voorstel werd tenslotte aangenomen met 17 tegen 8 stemmen. Tegen waren: mej. Kamphuys en de heren Bakker, Kirpenstein, Sietsma (P.v.d.A.), Spie kermann, De Zeeuw, Leesberg en Zand bergen (KVP). Tegen de verhoging van de markt- gelden .bleken geen bezwaren te be staan. De aanschaffing van een stencil machine voor de R.K. jongensscholen en van veertig bijbels in de nieuwe vertaling ten behoeve van de Juliana- school (ULO) ontmoette op formele gronden enige tegenstand bij de PvdA- fractie, maar dat was nog niets ver geleken bij het stof dat opwaaide toen werd voorgesteld de leerlingen van de Kohnstammschool (vglo) raison van f7.50 per persoon te laten testen door de Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid. J-JET Arbeidsbureau doet het voor een gulden, zei de heer Bakker en het is toch te dwaas als we meer geld gaan uitgeven voor een eenvou dige schooltest, waaruit de moeilijke gevallen desnoods kunnen worden ge licht voor een nader onderzoek. Wet houder Holsmuller toonde zich over de opmerking van de heer Bak ker ten hoogste verbaasd. „U bent het zelf geweest, die dit onderzoek heeft voorbereid tegen een bedrag van 15.per test. Anderhalf jaar en misschien nog langer hebt U zich op een en hetzelfde standpunt geplaatst en ook in de verleden week gehouden commissievergadering hebt U geen an dere houding aangenomen. Nu het voor stel in het openbaar wordt behandeld bent U opeens van mening veranderd, hoewel de uitgaven verlaagd konden worden tot f 7.50 per leerling". Spreker vestigde er de aandacht op, dat dit bedrag alleen geldt voor een collectieve test. Zou men de suggestie van de heer Bakker volgen dan is de kans groot, dat de onkosten nog hoger worden, omdat verschillende leerlingen dan tegen particuliere prijzen moeten worden onderzocht. Wethouder Hoytink wees op de betekenis van deze tests. Zij hou den in dat de psycholoog medezeg genschap krijgt in de toekomst van het kind. Het is een levenskwestie en in de rij van op dit gebied werkende bureaux geeft de Stichting voor gees telijke volksgezondheid de grootste waarborg. De heer Coerts (PvdA) vroeg zich af waarom de Stichting het beter zou doen dan het Arbeidsbureau, dat ook al 30.000 leerlingen heeft ge test. De heer Bakker keerde zich tegen de figuur, dat het Rijk zelf zijn psychotechnisch onderzoek heeft bij het G.A.B. en tevens andere instellin gen subsidieert, zoals de Stichting. De heer Huisman (Prot. Chr.) meende, dat de heer Bakker tegen zichzelf opstond. Uiteindelijk is het voorstel slechts geldig voor een jaar en dus is dit experiment altijd te wagen, aldus spreker. De fractie van de Partij van de Arbeid trok zich vervolgens in een korte vergadering terug, waarna de heer Coerts mede deelde, dat de PvdA alleen bereid was een subsidie toe te staan van f 1. per leerling. Het voorstel van B. en W., dat door de overige raadsleden werd gesteund, werd daarop goedge keurd. De heren Huisman (Prot. Chr.) en Kirpenstein PvdAverzetten zich tegen het voorstel Van B. en W. geen subsidie té verlenen aan het hos pitaal-kerkschip „De Hoop". Hoewel de burgemeester met klem betoogde, dat de gemeentelijke taak zich moet be perken tot de gemeentelijke bemoeiin gen en dat Alkmaar slechts weinig zeevarenden telt, vond de heer Huis man het doel waarvoor de subsidie was verzocht zo sympathiek, dat hij met het voorstel kwam de gevraagde f 1000.toch te verlenen. En dit ge schiedde. Met 15 tegen 7 stemmen. Tegen waren mevrouw Holzmüller (VVD)- en de heren Holsmuller, Berk houwer (VVD), mej. Kamphuys, Ven- neker, Leesberg (KVP), Hoytink (Prot. Chr.). Op een desbetreffende vraag van de heer Koot (PvdA) antwoordde wethouder Venneker, dat op korte termijn voorstellen zijn te verwachten met betrekking tot de be heersvorm van de overdekte bad- efi zweminrichting. Naar de heer Koot opmerkte is deze zaak al hangende sinds 1950, waaruit de heer Venneker concludeerde, dat deze vraag dus niet bedoeld was als aanval op het nieuwe college. Wethouder Hoytink deelde in antwoord op de door de heer Koot gestelde vragen over speelterreinen voor de jeugd in de nieuwe stadswijk Oost mede, dat besprekingen gaande zijn over de aanleg en inrichting Van drie speelvelden aan de Coornhertka- de, Schaepmankade en bij de Vondel school. Tevens is aan de Heidemaat schappij opgedragen een plan te ont werpen voor het recreatieoord in de polder Overdie en Achtermeer. Tot vakonderwijzer in de lichame lijke oefening aan de openbare scho len werd benoemd de heer C. M. J. C. de Goede, tot, tijdelijk leraar Neder lands en Aardrijkskunde aan de school voor voorbereidend middelbaar tech nisch onderwijs de heer M. v. d. Ploeg. Voorts werden goedgekeurd een ver ordening met betrekking tot de ac countantsdienst en de controle op het geldelijke beheer en de boekhouding van rekenplichtige ambtenaren, het voorstel tot wijziging van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak, alsmede tot aankoop van de woningen Wognumse Buurt I en Bergerweg 36 en 38. Even eens verleende de raad zijn fiat aan de verlenging van de huur van de Korenbeurs en tot het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen voor een aantal scholen. Besloten werd tot de bouw van twee kleedkamers bij het sport veld aan de Sportlaan, tot het mach tigen van de regenten van het Cen traal Ziekenhuis tot het aanschaffen van instrumenten ter waarde van f 30.000.en tot het verhuren van grond aan de N.V. Dynaf. VRIJDAG CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Invasie (14 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: De Woeste Hoogte (14 jr). VICTORIA THEATER, 8 u.: Rechter Thomas (14 jr). HARMONIE THEATER, 8 u.: Mil lion Dollar Mermaid (a.l.). CANTINE ROG-GEBOUW, 4—6 uur: Afscheid kolonel Onderstal. WITTE KRUISGEBOUW, 7.30 uur: Verg. Witte Kruis. STED. MUSEUM, 8 u.: opening gra fische tentoonstelling. HARMONIE (kleine zaal) 8 u.: Pro- paganda-avond Jeugd en muziek. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Feestavond Nederland—USSR. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Wonder van Fatima (a.l.) ZATERDAG CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 u.: Invasie (14 jr.) REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: De Woeste Hoogte (14 jr.) VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 u.: Rechter Thomas (14 jr.) HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 U.: Million Dollar Mermaid (a.l.) WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Bergerhofspelers met „Het was een leugen". GULDEN VLIES, 8 uur: Operette- ver. met „Die Czardasfürstin". BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Studentenliefde (18 jr.) 2 uur: Opening Ibeko. N.-SCHARWOUDE, Tivoli, 7.30 uur: Odette Churchill (14 jr.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen Is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Vrijdag 21.49 10.35 Zaterdag 22.08 11.46 TE CAMPERDUIN hoog laag Vrijdag 21.54 10.30 15.54 4.30 Zaterdag 22.13 11.51 17.13 5.51 KLEDERMAKERS LAAT 112 (Advertentie mg. Med.) DOOS MET JAS GESTOLEN Bij de politie is aangifte van de diefstal van een kartonnen doesi inhoudende een rood geverfde dames-1 mantel. Vermoedelijk is de doos mee1 genomen uit een winkel toen de eige-f naresse inkopen deed. ff 127. Het bericht van Jackie's op sporing en terugkeer in het ouderlijk huis in Wilgenwolde werd niet alleen door alle voetballers met groot enthou siasme begroet, maar ook door alle andere mensen, die de sport een goed hart toedroegen. Er werden vele bloem stukken bezorgd, waaronder één van het bestuur van de Biggers, dat zo om vangrijk was, dat Miebet er een raam moest uitlichten om het naar binnen te krijgen. Door de deur kon het niet. En mevrouw Bikkebakker had een zelfgebakken aardbeientaart gestuurd, die er ook verre van kinderachtig uit zag. Een goedbevolkt weeshuis zou nog monden tekort komen om deze taSrt soldaat te maken. Natuurlijk was ieder een dodelijk nieuwsgierig, wie Jackie ontvoerd had en hoe dat in zijn werk was gegaan. Maar daarover wensten noch Jimmy, noch Jackie ook maar één woord los te laten. Vooral de verschil lende verslaggevers der kranten die eens poolshoogte kwamen nemen, viel dat verschrikkelijk tegen. Alleen had Jackie zich laten ontvallen, dat hij door zijn ontvoerders naar Utrecht was Het nieuwe raadslid de heer Otten (KVP) stond gisteravond wel even vreemd te kijken toen op het ogenblik, dat hij het college de vraag stelde of het niet kon bevorderen dat Sint Nicolaas een week eerder in Alkmaar werd ontvangen, plotseling vanuit de aangrenzende polden kamer het schone lied van „Zie ginds komt de stoombootnaar binnen zweefde. De gramofoon, die het kinderliedje voortbracht draaide lustig door en al die tijd was de heer Otten gedoemd rustig af te wachten tot dat het geluid uit de andere kamer zweeg en hij zich weer verstaan baar kon maken. Toch was deze inleiding nog tam hij wat daarna volg de toen burgemeester Wytema serieus inging op de vragen van het raadslid. trum verplicht was. Ook al met het oog op de intocht van de Sint op 21 November in Amsterdam. „Het past ons burgers niet te oor delen of Zijne Hoogwaardige excellen tie te laat in onze stad arriveert" ant- woorde burgemeester Wytema zeer ernstig. B. en W. zijn bereid Hem te vragen of het Hem behaagt Alkmaar op een vroegere datum te bezoeken. Of Sint Nicolaas daartoe bereid is moet men afwachten. Het is niet aan ons te bepalen dat Hij op 24 November zijn intocht moet houden, zo vervolgde spreker. Wij zullen Hem een uitnodi ging zenden. Ook zijn wij bereid Zijne Hoogwaardige Excellentie officieel te ontvangen, zoals overigens elk jaar op het bordes van het stadhuis gebeurt. Maar ook nu weten wij niet of Hij onte invitatie zal aanvaarden." Verder merkte de burgemeester op, dat de goede Sint niet slechts door een bepaalde categorie van de Alkmaarse jeugd wordt ingehaald, maar door alle jongens en meisjes. Het is telkenjare eert spontane en indrukwekkende ont vangst. Slechts de kinderen, die in enkele lokaliteiten op zijn komst wach ten kunnen daarbij niet tegenwoordig zijn. Het belang van de middenstand zag spr. hierin, dat men de waren zo aan trekkelijk mogelijk aanbiedt, zodat dl dienaren van de Sint in de gelegen heid zijn ze aan te schaffen opdi Zijne hoogwaardige Excellentie ze c Zijn verjaardag kan uitdelen. En daa: mee kon de vragensteller het voü deze avond doen. Van de woningbouwvereniging Roch-'j dale was een brief ontvangen met het verzoek of de raad een voorschot wil de verlenen voor de bouw en inrichting van een centrale verwarming aan de Huygensstraat. De bewoners van Nieu- wesloot en Hofplein hebben de raad verzocht het urinoir op het Hofplein te doen verwijderen. Verder was er van de Hofplein-vereniging een verzoek ontvangen voor een bijdrage van 1500 voor de bouw van een uitneem- bare muziektent of een jaarlijkse sub sidie van ƒ200, alsmede een aanvrage voor het plaatsen van twee lichtmas ten. Aan de heer G. van Slingerland werd eervol ontslag verleend als onbe zoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. De verzoeken om subsidie van het Witte Kruis, de Volksuniversiteit en de muziekvereniging St Caecilia zullen worden behandeld bij de begroting 1954, die in de volgende vergadering wordt aangeboden en waarschijnlijk eind Januari in het openbaar zal wor den besproken. Geboren: Marja J. S.,. d. van J* Keijzer en M. M. Broere. Johanna M.» d. van A. N. Kobes en L. Indri. On dertrouwd Frederik Helder man en Maartje Schermer. Christiaan T. Bruin en Cornelia Haarman. Wou* ter Hoenecamp en Geertruida C. Dekker- Jan de Veer en Elisabeth C. Koster. Johannes D. A. Sik en Poulina M. R- Verdoes. Jan Linstra en Agatha B' Ridder. Willy Schmidt en Francina H- Obdam. Johan N. van Lingen en Maril J. Wester. Johannes Nugter en Trijn tje de Boer. Adriaan Balk en Margj* Buter. Overleden: Jacob Kommer, 74 it, wed. van T. Thies F. OTTEN (KVP) Zie ginds komt de stoomboot „Sint Nicolaas," aldus de heer Otten, „is een figuur van de ongesplitste Christelijke kerk. Hij komt niet alleen voor de leerlingen van de openbare scholen, maar voor alle kinderen." Om die reden wilde spreker de intocht van de Sint, welke nu door de Nederlandse Onderwijzersvereniging wordt georga niseerd, meer algemeen doen zijn en bovendien op een eerdér tijdstip laten vallen, zodat de middenstand daaruit groter voordeel kan putten. In plaats van op 3 en 4 December kan de stad op 24 November reeds in een Sint Ni- colaassfeer worden gebracht, zo zei de heer Otten en hij voegde er aan toe, dat Alkmaar dat z.i. als verkoopcen- gebracht en dat het zijn pleegvader was geweest, die met behulp van de speurhond Henkie hem had weten op te sporen. Toen meneer Bikkebakker dat hoorde, riep hij uit: „Naar Utrecht"? Dan zal het mij niets ver bazen als die Barend Ballewipper de hand in deze ontvoering heeft gehad, want die woont in Utrecht". Hij keek Jimmy scherp aan, toen hij deze ver onderstelling uitte, maar deze deed net alsof hij van de prins geen kwaad wist (Van onze „ATA KIJPE OVERWEGING s hetzij voor indeling van Inbegrepen de daarin opgeno hetzij voor de vorming van e stemmig tot de conclusie, dat moét worden aangehouden tot der polders ver genoeg zijn van de Zuiderzeeraad in een minister van Verkeer en V UET RAPPORT gaat vergez een nota van de minister 1 keer en Waterstaat, waarin de van de Zuiderzeeraad is ver nota begint met een historisi zicht van het ontstaan der pr grenzen. Het in Nederland ge stelsel van territoriale decen brengt met zich, dat het land vinciën is verdeeld. Nieuw g land, zoals het gebied van c meerpolders, zal daarom pr ingedeeld moeten worden. Dat zen de vragen hoe en wanneer vinciale indeling van de IJsel ders dient te geschieden. Wij zullen in dit bestek of contra laten horen in de aansluiting bij aangrenzende cies of een twaalfde provin ons echter bij het doorlezen rapport opviel is, dat de waarop dit rapport tot stan komen zoveel afwijkt van waarmee men deze zaken 1 in de Wieringermeer behanc De Zuiderzeeraad heeft o.l. op het standpunt gestaan, dat c gewichtige zaak als die van de ciale indeling de bevolking diende te worden. De Zuiderzeeraad heeft voor brengen van zijn advies aan d ter diverse commissies uit de b van de Noordoostpolder haar laten zeggen. Alle bchakeringe: ledingen kwamen daarbij aan „peilen van de volksstem" is een samenvatting in het vers werkt. Van het gesprokene is nografisch verslag gemaakt er geheel opgenomen. Blijkbaar hebben de regerin Zuiderzeeraad lering getrokkei ontstemming die indertijd in ringermeer heerste over de mi in ambtelijke kringen. Deze immers in de eerste Zuiderz regeren op de wijze van: „Ovei U, doch zonder U". Reeds in 1935, toen het ontv wet tot instelling van Openbar men voor drooggelegde en nc te leggen delen van het IJseln de Staten-Géneraal werd aan heeft de bevolking van Wierir zich tot de Ministerraad gewi het verzoek om in ieder geval, in te stellen bestuursorganen, verordende bevoegdheid weri kend, een adviescollege uit de (Van onze Haagse red: §TATISTICI hebben vo< uitgerekend, dat de gen de Nederlander over 25 ongeveer twee meter la zijn. Zij concluderen dit i feit, dat de mensen vai dagen gemiddeld tien cent langer zijn dan de mens het jaar 1865. De 1865-er den in concreto een gemi lengte van 164 cm., de 1! reeds een gemiddelde leng 174 cm. Wij weten dit nauwkeurig militaire keuringen. Jammer Aeurmeen nog maar datei 18b4. Waren ze van oudere we zouden precies weten, hi bijvoorbeeld de middeleeuw fcersehap geweest is, of de s uit de huurlegers van Prins van Oranje of Frederik Her Dat deze lieden aanzienlijk geweest zijn dan het tegenw geslacht, is natuurlijk wel De harnassen, die in de mu waard worden, verraden, dat derschap niet zo bijzonder kluiten gewassen was. En bedsteden v&n eeuwenoude gen hebben wij ons dikwijls d gesteld, of onze voorouders met opgetrokken knieën Trouwens in die woningen men waarlijk niet zo bijzondc te zijn om tot de zoldering ken of z'n hoofd te kunnen tegen de bovenlijst van eer opening. Overigens houdt de wete dat de mens langer wordt oc ons geslacht consequenties i lang is de standaardafmetin ohze slaapstee al 1.90 meter? het niet eens tijd die lengt wat te verleggen? En de t houw? Houdt deze wel vol rekening met onze postuur- ting? Door hier de aandacht vestigen, weten we vele „tot mensen" van dit ogenblik lieden dus die nu reeds de meter-grens naderen of ove den aan ons te verplicht nu spraken we nog niet eei de kronkelingen, waartoe a en bioscoop-exploitanten dez gorie nopen. Wat de oorzaken zijn van §er worden der geslachten? eskundigen, die de verbetei giënische omstandigheden en toestanden aansprakelijk stelb deren zeggen, dat de oorzaal is „de verhoogde prikkeling negatieve zenuwstelsel door derne leefwijze".

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2