EBRES RUIMTELIJKE WEERGAVE Is vrije loonvorming thans wenselijk? Provinciale indeling IJselmeerpolders wordt na kolonisatie beslist ERRES Castricum's begroting door de aanwending reserves sluitend Puzzle voor vele jaren Zuiderzeeraad blijkt „de les van de Wieringermeer" te hebben verstaan Nederlander groeit zichzelf boven het hoofd Lekkage te Zaandam in Castricum ontdekt Eerste exportveiling voor peen Rode Kruis hield propaganda-avond II. 333.- Kans op verstoring van de arbeidsvrede zou er veel groter door worden Momenteel te weinig differentiatie Jaarwedden wethouders en presentie gelden raadsleden verhoogd P.v.d.A. neemt weer deel aan commissiewerk BURGERLIJKE STAND Ruim driehonderd leden bezochten VPRO-avond VRIJDAG 30 OCTOBER 1933 (Van onze correspondent te Middenmeer). ,ATA RIJPE OVERWEGING spreekt de Raad thans geen enkele voorkeur uit, hetzij voor indeling van de Noordoostpolder en de Zuidelijke polders, inbegrepen de daarin opgenomen eilanden, bij de aangrenzende provincies, hetzij voor de vorming van een twaalfde gewest. De Raad kwam echter een stemmig tot de conclusie, dat de definitieve beslissing over deze vraag kan en moet worden aangehouden tot het tijdstip, waarop droogmaking en kolonisatie der polders ver genoeg zijn gevorderd". Aldus de aanhef van de conclusie van de Zuiderzeeraad in een advies, neergelegd in een uitvoerig rapport aan ds minister van Verkeer en Waterstaat, dat dezer dagen is verschenen. UET RAPPORT gaat vergezeld van een nota van de minister van Ver keer en Waterstaat, waarin de opdracht van de Zuiderzeeraad is vervat. De nota begint met een historisch over zicht van het ontstaan der provinciale grenzen. Het in Nederland gehuldigde stelsel van territoriale decentralisatie brengt met zich, dat het land in pro vinciën is verdeeld. Nieuw gewonnen land, zoals het gebied van de IJsel meerpolders, zal daarom provinciaal ingedeeld moeten worden. Daarbij rij zen de vragen hoe en wanneer de pro vinciale indeling van de IJselmeerpol ders dient te geschieden. Wij zullen in dit bestek geen pro of contra laten horen in de kwestie aansluiting bij aangrenzende provin cies of een twaalfde provincie. Wat ons echter bij het doorlezen van het rapport opviel is, dat de manier waarop dit rapport tot stand is ge komen zoveel afwijkt van de wijze waarmee men deze zaken voorheen in de Wieringermeer behandelde. De Zuiderzeeraad heeft o.i. terecht op het standpunt gestaan, dat over zo'n gewichtige zaak als die van de provin ciale indeling de bevolking gehoord diende te worden. De Zuiderzeeraad heeft voor het uit brengen van zijn advies aan de minis ter diverse commissies uit de bevolking van de Noordoostpolder haar mening laten zeggen. Alle schakeringen en ge ledingen kwamen daarbij aan bod. Dit „peilen van de volksstem" is niet als ëen samenvatting in het verslag ver werkt. Van het gesprokene is een ste nografisch verslag gemaakt en in zijn geheel opgenomen. Blijkbaar hebben de regering en de Zuiderzeeraad lering getrokken uit de ontstemming die indertijd in de Wie ringermeer heerste over de mentaliteit, in ambtelijke kringen. Deze wilden immers in de eerste Zuiderzeepolder regeren op de wijze van: „Over U, met U, doch zonder Reeds in 1935, toen het ontwerp van wet tot instelling van Openbare Licha men voor drooggelegde en nog droog te leggen delen van het IJselmeer aan de Staten-Generaal werd aangeboden, heeft de bevolking van Wieringermeer zich tot de Ministerraad gewend met het verzoek om in ieder geval, aan de in te stellen bestuursorganen, waaraan verordende bevoegdheid werd toege kend, een adviescollege uit de ingeze- (Van onze Haagse redactie). <j|TATISTICI hebben voor ons uitgerekend, dat de gemiddel de Nederlander over 250 jaar ongeveer twee meter lang zal zijn. Zij concluderen dit uit het feit, dat de mensen van onze dagen gemiddeld tien centimeter langer zijn dan de mensen uit het jaar 1865. De 1865-ers had den in concreto een gemiddelde lengte van 164 cm., de 1953-ers reeds een gemiddelde lengte van 174 cm. Wij weten dit nauwkeurig van de militaire keuringen. Jammer dat die Keurmsen nog maar dateren uit 18t>4. Waren ze van oudere datum, we zouden precies weten, hoe lang bijvoorbeeld de middeleeuwse rid derschap geweest is, of de soldaten uit de huurlegers van Prins Willem va" Oram e .of Frederik Hendrik. Dat deze heden aanzienlijk kleiner geweest zijn dan het tegenwoordige geslacht, is natuurlijk wel bekend. De harnassen, die ih de musea be waard worden, verraden, dat de rid derschap niet zo bijzonder uit de kiuiten gewassen was. En bij de bedsteden van eeuwenoude wonin gen hebben wij ons dikwijls de vraag gesteld, of onze voorouders altiia met opgetrokken knieën sliepen Trouwens in die woningen behoeft men waarlijk niet zo bijzonder groot te zijn om tot de zoldering te rei ken of z'n hoofd te kunnen stoten tegen de bovenlijst van een deur opening. Overigens houdt de wetenschap, dat de mens langer wordt ook voor ons geslacht consequenties in. Hoe lang is de standaardafmeting voor onze slaapstee al 1.90 meter? Wordt het niet eens tijd die lengte-grens wat te verleggen? En de woning- houw? Houdt deze wel voldoende rekening met onze postuur-vergro ting? Door hier de aandacht op te vestigen, weten we vele ..toekomst mensen" van dit ogenblik de lieden dus die nu reeds de twee meter-grens naderen of overschrij den aan ons te verplichten. Ën nu spraken we nog niet eens over de kronkelingen, waartoe autobus- en bioscoop-exploitanten deze cate gorie nopen. Wat de oorzaken zijn van dit lan ger worden der geslachten? Er zijn deskundigen, die de verbeterde hy giënische omstandigheden en sociale toestanden aansprakelijk stellen. An deren zeggen, dat de oorzaak ervan is „de verhoogde prikkeling van het negatieve zenuwstelsel door de mo derne leefwijze". tenen, gekozen op dezelfde wijze als een gemeenteraad, te verbinden. De regering wenste zich echter een voorzichtig financieel beleid te verze keren en daarom benoeming en ont slag van de leden der bestuurscommis sie in eigen hand te houden. Het gevolg was, dat de Wieringer meer per 1 Januari '938 een bestuurs commissie kreeg. Deze bestond uit vijf ambtenaren (buiten de polder woon achtig), terwijl een viertal ingezetenen aan de commissie werd toegevoegd, echter zonder dat de bevolking ook maar enige invloed had op de benoe ming van deze mensen. Het doet daar om goed, dat het in de Noordoostpol der zo geheel anders gaat. Ook ddar heeft men nog de toestand zoals de Wieringermeer vóór 1946. Doch men heeft daar wél een Poldercommissie, gekozen door de bevolking op dezelfde wijze als een gemeenteraad tot stand komt. De dagelijkse bestuurders van deze commissie hebben dezelfde functie als wethouders. Het is een adviescol lege, doch in de practijk is wel geble ken, dat men met de opmerkingen in de vergaderingen van deze Poldereom- missie ernstig rekening houdt. Over het rapport inzake de provin ciale indeling der IJselmeerpolders zou den we nog een enkele opmerking wil len maken. Uiteraard komt de Wieringermeer nogal eens in het verslag voor. Zo lezen wij o.a.: „De Wieringermeer is indertijd geruisloos bij Noord-Hol land ingedeeld en overwegende be zwaren zijn hieruit niet voortgeko men. Een soortgelijke oplossing zou voor de overige polders kunnen wor den gekozen". -- Het Wil ons voorkomen, dat de „ge ruisloze" indeling van Wieringermeer bij Noord-Holland een juiste beslissing is geweest. De Wieringermeer grenst aan soortgelijke polders als Waard en Groet, Wieringerwaard en Anna .fRau- lowna. Voor de Noordoostpolder ën de overige nog droog te leggen polders ligt dit echter geheel anders. De pro vincies waaraan deze polders zullen grenzen, hebben een geheel andere bo demstructuur. Men denke bijv. maar aan de bedrijven in Overijsel, Gelder land en Utrecht, die van een geheel andere structuur zijn dan de bedrijven in de IJselmeerpolders. Voor de Noord oostpolder is de moeilijkheid, dat hij aan twee provincies grenst: Friesland en Overijsel. De Zuidoostelijke polder zal echter grenzen aan vier provincies: Overijsel, Gelderland, Utrecht en Noord Holland. De Zuidwestelijke polder heeft alleen te maken met Noord-Hol land. Wanneer men de drie grote polders op de kaart bij elkaar ziet liggen, dan lijkt het ons best mogelijk hiervan een provinciale eenheid te vormen, een provincie van dezelfde orde als Zee land en met een vrijwel gelijk zielental. In een der laatste nachten is te Zaandam, op de hoek Stationsstraat- Westzijde. een ernstige lekkage in de waterleiding ontstaan, waarbij niet minder dan honderd m3 water ver loren ging. Als aardige bijzonderheid diene, dat het lek inCastricum werd geconstateerd, omdat het water peil daar onrustbarend zakte. Zodoen de ging er een telefoontje naar Zaan dam, waar de lekkage toen werd ont dekt. De Coöp. Tuinbouwvereniging „Ons Belang" heeft gisteren de eerste export veiling van peen gehouden. De aan voer bedroeg ongeveer 33.000 kg. Ge deeltelijk ging deze voor 5.105.40 per 100 kg van de hand. Eén wagen werd verladen voor de industrie. Een gedeelte werd voor 5 cent per kg op gehouden. De eerste veiling was niet zo roos kleurig a's vorig jaar, toen afwijkende peen voor 5 y, cent werd verkocht. De hoop is gevestigd op betere export mogelijkheden. De afdeling Castricum. Limmen en Uitgeest van het Nederlandsche Roode Kruis belegde gisteravond in hotel „De Rustende Jager" een propaganda- bijeenkomst. Vertoond werd op deze avond de aangrijpend mooie Deense Rode Kruisfilm: „Wat Leny Rössner beleefde". Een film uit de tweede we reldoorlog, met daarin verwerkt het leven in de concentratiekampen en de in die tijd schier bovenmenselijke taak voor het Rode Kruis. Tevoren werd een flim gedraaid over de verschrik kelijke Februari-dagen. Een program ma dus, dat - zoals dr Wieringa aan het begin Van de avond zeer terecht opmerkte - zeker meer belangstelling had verdiend. Overal in Nederland I* dii sublieme toestel enthousiast ontvangen. RUIMTELIJKE WEERGAVE biedt U op alle gollberellcen - zowel A.M. als F.M. méér diepte, méér ruimte In het geluid. Door zijn prachtige vorm en elegante beige kleur past dit ERRËS „5 Sterren"-toestel in elk stijlvol Interieur. Ga morgen beslist eens luisteren (en kijken!) bij Uu> radiohandelaar ERRES „5 Sterren "-toestel, 'n van der Heem fabrikaat (Advertentie, Ing. Med.) (Van een economische medewerker) ^HAKESPEARE heeft eens gezegd, dat de wereld een toneel is; wie het maatschappelijke leven regelmatig gadeslaat, zal daarin steeds weer het spelelement ontdekken. De Nederlandse volks mond heeft op dit toneelspel nog laten volgen, dat ieder er een rol in speelt en daarvoor zijn deel krijgt. Dit deel is echter het onder werp van een voortdurende strijd en daar waar een echte strijd gestreden wordt, raakt het spelelement op de achtergrond. De strijd om het grootste deel van het nationale inkomen wordt uitgestreden tussen de georganiseerde machten van kapitaal en arbeid; zij die niet georganiseerd zijn, in het algemeen de tussengroepen, dreigen het kind van de rekening te worden. Men moet zich een goede voorstelling maken van de ontwikke ling van de mondigheid van dit belangrijke deel van ons volk, dat men met „de arbeiders" pleegt aan te duien. In betrekkelijk weinig decennia is de arbeider van een rechteloze loonslaaf geworden tot een met grote verantwoordelijkheid belaste mede-regeerder in alle mogelijke staatszaken; om niet te zeggen, dat hij vandaag de dag de voornaamste regeerder is. Wij willen niet zeggen dat hij de hem ter beschikking gestelde macht tot het uiterste heeft uitgebuit, doch dat hij er in ieder geval een goed gebruik van heeft gemaakt, kan niet worden ontkend. MET BETREKKING tot de loon- en arbeidsvoorwaarden is door de overheid, vooral sedert het einde van de oorlog, een politiek van sterke inmenging gevoerd, een in menging die niet alleen van arbei derszijde, doch ook van onderne merszijde met instemming werd be groet. Men heeft zelfs een nauw overleg geschapen tussen de geor ganiseerde werkgevers en werkne mers in een voorbeeldig orgaan als de Stichting van de Arbeid. Deze stichting adviseert de regering om trent de genoemde loon- en arbeids voorwaarden en aan haar adviezen wordt vanzelfsprekend grote waarde gehecht. De algemene richtlijnen be treffende de loon- en arbeidsvoor waarden worden door de regering gegeven, terwijl het College van KiJksbemiddelaars zorgt dat zij op de juiste wijze wordt uitgevoerd in de veelal collectieve arbeidsovereen komsten. Men heeft dezer dagen kunnen lezen dat de besturen van de vier Nederlandse werkgeversbonden de politiek van loonbeheersing, die wij in de afgelopen na-oorlogse jaren hebben gekend, zeker niet hebben afgekeurd, ja zelfs geprezen. Doch, zo wordt aan de verklaring toege voegd, deze politiek had slechts een tijdelijk karakter. Zij heeft zeer gunstige gevolgen gehad en dan worden die gevolgen opgesomd, waarbij wij het laatste gevolg, het bevorderen van de so ciale vrede, primair zouden willen stellen. De nadelen van deze politiek, aldus de werkgevers, gaan aldoor zwaarder wegen, nu de door de rege ring gestelde doeleinden even wicht op de arbeidsmarkt en even wicht in de betalingsbalans zijn verwezenlijkt. HET VOORNAAMSTE nadeel dat de ondernemersorganisaties noe men, is de verschuiving van de ver antwoordelijkheid in deze materie naar de overheid. Dit is niet slechts een psychologische aangelegenheid. Niemand wordt gaarne door een ander bevoogd, vooral wanneer hij sterk geprononceerde eigen ideeën heeft. Daarnaast is er een zuiver mate riële zijde aan deze zaak; de rege ring wénst wel te delen in de win sten van het bedrijfsleven, doch niet in de verliezen. De huidige politiek van inmenging komt in feite hierop neer; de ondernemers worden door de regering tot bepaalde lasten ge dwongen en leidt een en ander tot onvoldoende resultaten, dan zal de regering zich daarom in het alge meen niet bekommeren. Men zal dit standpunt van de on dernemers moeten billijken, temeer omdat aan de huidige loonpolitiek nog het praetische bezwaar kleeft ener te geringe differentiatie in de lonen aan de hand van bedrijfsre sultaten en prestaties. Wie vandaag zijn oor te luisteren legt in ondernemerskringen, hoort heel vaak opmerken, dat er zoveel voor de arbeiders'wordt gedaan, dik wijls meer dan strikt noodzakelijk is, doch dat mede daardoor de eigen verantwoordelijkheid alsmede de prikkel tot grotere prestaties in het gedrang komen. Kort na de oorlog schreef het Engelse vakblad „The Economist" over het .vraagstuk van de arbeid en gebruikte daarbij het beeld van „de stok of het peentje". Wij zijn ervan overtuigd dat men in Nederland met de stok niets bereikt; slechts het peentje een flink ver schil in beloning tussen de verschil lende kwaliteiten van arbeid kan een prikkel tot harder werken vor men. Door een grotere vrijheid in de loonvorming kunnen deze prikkels beter tot hun recht komen. HET IS ongetwijfeld waar dat een vrijere loonvorming de kans op arbeidsconflicten doet vergroten. Juist de vérgaande nivellering van de lonen in de laatste jaren heeft ertoe geleid dat de nog bestaande verschillen des te sterker worden gevoeld. Wij kunnen ons in deze gehele aangelegenheid de belangrijke vraag stellen in hoeverre de voordelen van een stijging van de productiviteit als gevolg van een vrijere loonvorming worden teniet gedaan of zelfs meer dan gecompenseerd worden door de nadelen van een grotere mate van arbeidsonrust. Men zal dit voor en tegen nooit van te voren kunnen meten Veel zal afhangen van de tact, dus van het spel, waarmede de ondernemers hun doeleinden zullen bereiken. Wat dit betreft kunnen wij de verklaring van de werkgevers op ?.r ,^n9!?,en* weinig tactvol vinden. Wellicht zal in georganiseerd over leg een modus worden gevonden, waardoor een grotere vrijheid in de loonvorming niet behoeft te leiden tot ernstige arbeidsconflicten. Als eerste gemeente in onze streek hebben B. en W. van Castricum gister, avond de gemeenteraad de begroting voor 1954 aangeboden. Jammer, dat deze activiteit niet met een beter fi nancieel resultaat werd beloond, want de begroting kon slechts sluitend wor den gemaakt door een bedrag van niet minder dan 105.696,43 aan de reser ves te ontlenen. Ofschoon de agenda niet minder dar 25 punten telde, zijn gisteravond geen belangrijke zaken ter tafel gekomen, 't Was alles klein goed en de meeste voorstellen gingen dan ook zonder meêr onder de hamer door, wat tot gevolg had, dat de openbare vergadering reeds om even na negen uur kon worden gesloten. HOGER SALARIS VOOR DE WETHOUDERS Aangezien de burgemeester van oor deel was, dat een verhoging van de jaarwedden der wethouders (thans 660.urgent is, mede, omdat hun werkzaamheden steeds zullen toe nemen, besloot de Raad tot het doen van een verzoek aan Gedeputeerde Staten om met ingang van 1 Januari 1954 deze jaarwedden vast te stellen op f 800.—. Bovendien stelden B. en W. voor, eenzelfde verzoek te doen met betrek king tot de presentiegelden voor raads leden door deze vast te stellen op f 7.- per raadsvergadering en 3.56 voor commissie-vergaderingen. BENOEMINGEN Tot onderwijzer aan de Centrale openb. lagere school werd met algeme ne stemmen de heer W. H. A. Ouds hoorn te Tricht benoemd. Vooraf had de heer Meyer (PvdA) gewezen op de vele mutaties die zich bij het onderwijs voordoen, 'n Geluk is nog, dat Castri cum bij de leerkrachten in trek blijkt te zijn, blijkens de 23 gegadigden die naar deze betrekking solliciteerden. De voorzitter, burgemeester C. F. Smeets. zeide, dat B. en W. ten op zichte van de andere vacature nog eën afwachtende houding aannemen, door dat de mogelijkheid bestaat dat het ze vende leerjaar gaat vérdwijnen, als ge volg waarvan een leerkracht op wacht geld zou moeten worden gesteld. Tot leden van Maatschappelijk Hulp betoon werden benoemd zuster G. C. Boots en de heer G. Meyer. De Raad bepaalde in de vacature-zr Bosdriesz zijn keuze op no. 2 van de aanbeveling, omdat de eerste aanbevolen®, zr M. C. Langman, binnenkort de gemeente gaat verlaten. Voorafgaande aan de benoeming van de heer Meyer heeft de heer Bolten (Gastr. Belang) zijn voldoening uitge sproken, dat de oud-wethouder een candidatuur had willen aanvaarden. De heer Meyer verklaarde, het lid maatschap los te zien van dat van de gemeenteraad, omdat Maatschappelijk Hulpbetoon een zelfstandig lichaam is. Overigens is de PvdA teruggekomen op haar op 1 September genomen besluit om geen zitting te nemen in raads commissies, een standpunt dat zeker begrijpelijk was, maar achteraf niet verstandig bleek, omdat het afzijdig blijven van het commissiewerk tot negativisme zou leiden. Aan de heer C. Peutte werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de COL-school wegens benoeming elders. ZIEKTEKOSTENVOORZIENING Enige discussie is gevoerd over het voorstel om B. en W. te machtigen mede te werken tot invoering van een ziektekostenvoorziening voor het ge- meentepersoneel in samenwerking met de afdeling Noord-Holland van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. De heer Meyer zag in de voorgestel de regeling een hele verandering voor het gemeentepersoneel zonder dat dit hiervan veel voordeel heeft. Niettemin zal spreker zijn stem aan het voorstel geven, omdat het gepleegde plaatselijk overleg voor hem doorslaggevend is. De voorzitter zeide, dat ook B. en W. aanvankelijk evenmin veel heil in de voorgestelde regeling zagen, doch thans de zaak anders zien en wel degelijk voordelen voor de betrokkenen aan wezig achten. De heer Eikelenboom (A.R.) meende, dat deze zegeling wel terdege voor de ambtenaren van belang is. mede met het oog op de op handen zijnde Zieken fondswet. Ook de heer Berlee <KVP) achtte, vooral gezien in het licht van de toe komst, voor de ambtenaren meer voor- dan nadelen aanwezig. OVERDRACHT GRONDEN BIESTERBOS B. en W. stelden voor, van de heer T. Biesterbos, alhier, over te nemen 8690 m2 grond in het uitbreidingsplan „Noord-Oost"", welke grond voor openbare gebouwen enz. is bestemd. De koopprijs zal per m2 tweemaal de waarde bedragen van de indertijd ver kochte grond. De heer Meyer zo ook enkele an dere leden maakte bezwaar tegen de 21 verhouding, maar de geopperde bezwaren vervielen, nadat de voor zitter had medegedeeld, dat buiten het Prijzenbureau om, met de heer Biester. bos overeenstemming was bereikt over een koopprijs van ƒ2.bij een ver koopprijs van ƒ1. REISKOSTENVERGOEDINGEN Aan de volgende inwoners werd een vergoeding van reiskosten toegekend wegens het door een hunner kinderen bezoeken van elders gevestigde scfiblen: J. P. Beentjes. Oudé Haarlemmerweg 28; W. Korsman, Schoutenbos 30; K. van Dalfsen, Oude Haarlemmerweg 5A; G. Lijnsvelt. Mr Ludwigstraat 36; E. Schaap, v.d. Mijleweg 13: J. de Koning, Oude Haarlemmerweg 12 en M. Bra kenhof, Ruiterweg 32. Daarentegen werd afwijzend beschikt op een ver zoek van mevr. G. C. Smit-de Kool, H. van Ginhovenstraat 21. HAMERSTUKKEN Tot de stukken die bij hamerslag werden afgedaan, behoorden de volgen de besluiten: a. Toegekend werd een subsidie van 100.— per leerling per jaar aan de R.K. Middelbare school te Veldhoven; b. het vermenigvuldigingscijfer voor het uitgebreid lager onderwijs werd vastgesteld op 0,8. c. Bekrachtigd werd de verordening op de heffing van een wegenbelasting. De opbrengst van deze belasting wordt geraamd op ƒ21.000. De kosten bedra gen in werkelijkheid ƒ93.315,06. Evenzo gebeurde met de verordening op de reinigingsrechten, welke belas ting ƒ7800.opbrengt, hoewel de kos ten ƒ16.446,29 bedragen. d. B. en W. werden gemachtigd in 1954 kasgeldleningen aan te gaan tot een bedrag van 900.000 en geldlenin gen in rekening-courant tot 500.000. e. Op verzoek van de N.V. Bouw- kas werd een garantie verstrekt ten behoeve van een door de heer H. Rood nat te Amsterdam, in deze gemeente te bouwen woning, zomede voor een door de heer S. Kramer, alhier, te bouwen huis aan de Vondelstraat. f. Aan de heren J. W. Kuys Czn, Ruiterweg 5, en J. Beentjes. Kramers weg 2, werden perceeltjes grond ver kocht resp. voor ƒ550 en ƒ400. g. Ten behoeve van de geprojecteer de weg, lopende van de Vinkebaan naar de Beverwijkerstraatweg, werd van mej. C. Brakenhoff te Poeldijk 10.85 A. grond gekocht voor ƒ0.70 per m2. h. Aan de straatweg lopende langs de voormalige tankmuur en de Gevers- weg werd de bestemming van openbare weg gegeven. i. Aan de heer J. Biesterbos werd toestemming verleend tot de definitievè aanleg van de volgende straten: Prins Mauritsstraat, Charlotte de Bourbon straat. Louise de Colignvstraat. de Jan van Nassaustraat en de Eerste Groene- laan. j. Een crediet van 17.000 werd ver leend voor de aanleg van de z.g. Zan- derijweg, welke zal lopen tussen de Vinkenbaan en de Duinenboschweg, zo mede een van ƒ58.000 voor de aanleg van een gedeelte Vondelstraat, welk werk tevens gepaard gaat met verbete ring van het plein van de St Cunera- school, waarvoor indertijd reeds een crediet van ƒ5155 werd uitgetrokken. k. Toegestaan werd een crediet van 6000 ten dienste van de premierege ling woningverbetering en -splitsing. 1. Voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen voor de R.K. meisjes school voor v.g.l.o. werd een crediet van ƒ5200 verleend en ten behoeve van de Cbr school voor het verrichten vah stucadoorswerk een van ƒ3075. RONDVRAAG Mevrouw Jacobs-Wentink (PvdA) vroeg naar de ontstane stagnatie in de schoolmelkvoorziening, op welke vraag de voorzitter antwoordde dat B. en W. Vrijdag een oplossing hopen te vinden voor de moeilijkheden welke hun oor sprong vinden in moeilijkheden bij dé inning der gelden door de melkslijters. De heer Buimer (PvdA) bepleitte de belangen van gedupeerde tuinders met betrekking tot het beschikbaar zijn van een bepaald perceel grond. De heer Twisk (KVP) vernam op een vraag dienaangaande dat de Ach terlaan zal worden verlicht. Verder was hij weinig tevreden over het on derhoud der polderwegen, die hij „goed slecht" noemde en bepleitte opruiming van de vuilnisbelt in Noord-Bakkum. De heer Veldhuizen (Castr. Belang) vroeg naar de bestemming van twee uitgesloopte woningen op de Mient en achtte voorts het open terrein op de Brink ongeschikt als marktterrein. De voorzitter antwoordde, dat dr Van 't Hof de bewuste percelen zal benutten voor de bouw van een prak tijkwoning en dat de markt voorlopig nog op de oude plaats zal worden ge houden. Geboren Anneke N., d. van C- Kuijper en G. ter Hoeven, Duindoorn straat 1. Petrus G-, z. van J. Stengs en J. van den Berg, Duinenboscb 37. Yvonne M, E-, d. van H. P. Bakker en A. Zonneveld, Oude Haarlemmerweg %7. Cornelia, d. van G. Uiterwijk Winkel en W. Duijvenbode, Poelvenstraat 13bv. Adam, z. van A. Munsterman en J. Meijerhof, kon. Wilhêlminalaan 10. Martinus G. en Apolonia M., kinderen van J. L. Hopman en K. Aardenburg, Zee weg 9. Ondertrouwd: Johannes C. A. Steeman en Alida Groot. Wilhelmus Hoonakker, won. te A'dam, en Anna Chr- A. Brasser- Getrouwd Henricus J. Heester beek, won. te Heemskerk, en Maria C. Kollenberg. Overleden Johannes J. Th. Zand bergen, 68 jaar, won. te A'dam. Nico- laas Peijs, 50 jaar, gehuwd met A. C. Homburg, overleden te Alkmaar. Maar- tje Brouwer, 71 jaar, wed. van D. Stolp, won. te Zaandam. Willem Castricum, 66 jaar, wedn. van M. Mors. De VPRO afdeling heeft gisteravond in het Corsotheater een bindingsavond gehouden, welke zich in een flinke be langstelling mocht verheugen. Ds. J. Knot uit Barsingerhorn sprak op deze avond onder het motto „Op eigen kracht vooruit" over de betekenis van de VPRO. Bijzondere aandacht schonk spreker aan de verdeling van de zend tijd. Binnen afzienbare tijd zal er een nieuwe regeling komen, waarbij dan de neuzen geteld zullen worden. Hoewel de VPRO na de oorlog sterk is gegroeid en haar ledental nu 91.500 bedraagt, zal het voor deze omroepvereniging te klein zijn, om haar plaats te behou den. Daaiom is het dus noodzaak, dat er meer leden komen! Na de kern achtige toespraak van ds Knot, werd een luislcrwedstrijd gehouden, waarbij men de namen van componisten, spre kers enz. moest raden en daarmee mooie prijzen kon winnen. De op brengst van deze prijsvraag werd be stemd voor de „Vreugde Centrale" van de VPRO. Na de pauze werd, tot slot van de avond vertoond de film „Het is middernacht, dr Schweitzer."

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3