Een stoere Langedijker Nieuws uit de Langedijk Cor Geerling - een leven van muzikale klanken De grote doordraai vrijwel tot stilstand gekomen Nieuws uit Egmond aan Zee Voor poging tot moord ZVz jaar geëist Veilingoverzicht van de Langedijk KAB opende seizoen Aanbesteding van 14 woningen r Beverwijker zwaait de operettestaf Hensbroek „Tijd"-loze tijd voorbij OPGEPAST VOOR GLADDE BRUGGETJES Oude Niedorp Vergadering Noordermarktbondsbestuur Veilingomzet September f 290.466.20 Nieuwe Niedorp Schoolhoofd Geurts bij de plattelandsvrouwen Twee millioen voor de wegverbetering Amsterdam-'tGooi - Akersloot De Vrijwillige Brandweer bestaat 25 jaar Groot-Schermer Bazar ten bate van de kleuterschool Sluiswachter Barten vijf-en-zeventig Uitgeest De heer A. C. v. d. Kommer afgetreden als Witte Kruis- bestuurder BESOMMINGEN IJMUIDEN Belangrijke Perzische verklaring verwacht Franse mijnenveger brengt bezoek aan Amsterdam Witte Kruis vergaderde VRIJDAG 80 OCTOBER 1953 (Van onze correspondent) Nu de operettevereniging „Caecilia" aan de Langedijk grote lauweren oogst met de opvoering van de operette Gra- fin Maritza", leek het ons goed eens een praatje te maken met de man, die al de zestien uitvoeringen van deze operette dirigeert. Het stond heel sim pel in een klein berichtje vermeld, dat „Grafin Maritza" zestien keer ten to nele komt, maar als we dan weten, dat hieraan zeer veel ingespannen werk vooraf is gegaan, niet het minst door het bekwaam leiden van de heer Geer ling, als dirigent, spreken de prestaties van deze amateursvereniging nog des te meer. Het musiceren zit de nog jonge diri gent in het bloed. Als jongen van zes jaar kroop de kleine Cor thuis, bij zijn ouders in Beverwijk al achter de piano en op zijn achtste jaar speelde hij alle populaire liedjes van de radio uit zijn hoofd. Vanaf die tijd kreeg hij piano les en na al die jaren, de heer Geer ling is nu 33 jaar, heeft hij nog steeds les om maar bij te blijven. In Beverwijk In Beverwijk, het was in 1939, dus nog vóór de oorlog, viel de aandacht op de jonge musicus, bij de oprichting van een amateur-dansorkest, dat met de naam „Midnight-stars" gedoopt werd. In korte tijd kreeg dit show orkestje in de kringen der Beverwijkse jazzliefhebbers een naam, die klonk als een klok. Dirigent was toen de 19- jarige Cor Geerling. De oorlog brak uit en veel wat moeizaam opgebouwd was, verdween. Zo verging het ook de „Midnight-stars". Er kwamen heel donkere jaren, met vervolging en raz zia's. Veel jonge mannen in Beverwijk doken onder, ook onze jonge dirigent Hij belandde aan de Langedijk, in Zuidscharwoude, waar hij een veilig onderdak vond. In Zuidscharwoude maakte hij kennis met zijn a.s. vrouw. Een huwelijk en het zich definitief vestigen aan de Langedijk volgde. Thans woont de heer Geerlings te Oud karspel, waar wij in 'n gezellig praatje een en ander uit zijn loopbaan als mu sicus vernamen. Het musiceren zit de heer Geerling ln het bloed schreven we reeds, zodat het niet te verwonderen was, dat hij ook tijdens de oorlogsjaren muziekles sen gaf. Na de oorlog deed zich zijn •- levenskans voor, nl. het dirigeren van enkele zangkoren en accordeonvereni ging. In 1948 gaf de Langedijker operette- vereniging met veel succes de prachtige Lehar-operette „Het Land van de Glimlach", met medewerking van het Zaans Operette-orkest. In dit muziek gezelschap speelde de heer Geerling mee als pianist, terwijl hij de toenma lige dirigent van „Caecilia", Nico Snel, meermalen assisteerde bij het instude ren van de solo-partijen. Nico Snel vertrok naar Amerika en Cor Geerling kreeg de kans van zijn leven, door eerstgenoemde op te volgen als diri gent. De operette „De Prins-Student" kwam voor het voetlicht. Ze was een succes voor de nieuwe dirigent, on danks de vele moeilijkheden, die door hem overwonnen moesten worden. Hij toch stond voor de zware opgave een bekwaam koorleider op te volgen. Na deze operette volgden er meer en thans na vijf jaar, staat onze dirigent voor de taak de zestien opvoeringen van Kal- man's mooie operette „Grafin Maritza" tot een goed einde te brengen. De heer Geerling gaat zo in zijn werk op, dat hij de accordeonvereniging er aan gaf en hiervoor een operettevereniging te rugkreeg, nl. de dit jaar opgerichte ope rettevereniging te Middenmeer. Verder heeft hij een operettevereniging in Winkel. Op onze vraag of er al weer een nieuwe operette op stapel staat voor het volgend jaar, lachte de heer Geer ling fijntjes, zodat we om niet op de dingen vooruit te lopen, alleen kunnen zeggen, dat „Caecilia" weer grote plan nen heeft voor een volgende opvoering. Dat de operette de heer Geerling bijzonder ligt, blijkt mede uit het feit, dat hij vo.or zijn operettes de verschil lende koren zelf schrijft, waardoor hij de aantrekkelijkheid van het geheel nog weet op te voeren. De wijzerplaten en wijzers van de kerktoren, eigendom van de gemeente Hensbroek, zijn enkele weken verwij derd geweest, om opnieuw te worden verguld. Als gevolg van de inwerking van het weer was op verdere afstand de tijd nl. minder gemakkelijk meer af te lezen, wat vooral voor de wer kers op het land, die veelal alleen voor de tijd op de klok afgaan, een ongerief betekende. Donderdagochtend zijn de platen en wijzers, na een grondige beurt onder gaan te hebben, in het kerkgebouw ondergebracht. Het is de bedoeling om ze zo spoedig mogelijk weer te be stemder plaatse aan te brengen, opdat ze als voorheen weer trouw stipt de tijd aan zullen kunnen geven. Het zal onze lezers interesseren te vernemen, dat de doorsnede van de wijzerplaten 1.67 meter is. De heer J. Wit te Hensbroek ge raakte Donderdagochtend, op weg naar zijn werk, als gevolg van de gladheid door de ochtenddauw, van het brug getje aan het landpad naar Heerhugo- waard, nabij het woonhuis van de heer W. Schaak, met zijn bromfiets in de sloot. Berijder en bromfiets konden zich gelukkig alleen op een fris bad „beroemen". Voor de vele fietsers, die van dit pad dagelijks gebruik maken, ongetwijfeld een waarschuwing om voorzichtigheid te betrachten. GROTE ONBEKENDE WAS DE HEER KOLKMAN In het gister gepubliceerde raadsver- slag van Oude Niedorp is éénmaal de naam Krom gebruikt. Men zal zich heb ben afgevraagd, wie met die onbekende naam werd bedoeld. Het was de heer Kolkman. BROEK OP LANGENDIJK. De stemming op de koolveilingen was ook deze week zeer flauw. Doordat de aanvoeren van witte kool minder groot was, was het overschot iets ge ringer. De vraag van de zuurkoolfa- brieken was echter nog niet voldoende om alles op te nemen. Voor rode kool werden enkele dagen iets hogere prij zen betaald met 10.20 als hoogste no tering, Voor grote rode kool, die voor export naar Engelgnd werd gekocht, kon 4-5 cent gemaakt worden. In gele kooi ging zeer weinig om, de prijzen varieerden tussen 5 en 7 cent. De aan voeren van groene kool waren vooral in Broek op Langendijk groter, behal ve voor de bezettingslegers was er nog geen vraag voor export. De prijzen bleven dan ook laag, tussen 6 en 7 cent met af en toe vrij belangrijke overschotten. Bloemkool wordt aan de Langedijk weinig meer aangevoerd, voor de eerste soort werd 15—20 cent genoteerd. De vraag naar andijvie was iets beter, toch kon de betrekkelijk kleine aanvoer niet geheel geplaatst worden. Ook de handel in bieten bleef flauw. Er was enige export naar Engeland. Dit product moet geheel vrij van grond zijn, hetgeen practisch op zeer grote moeilijkheden stuit. Deze maatregel heeft Engeland genomen teneinde de invoer van het bietenaaltje tegen te gaan. UITSLAG KLAVERJASDRIVE Aan de in café „Marktzicht" van C. Vijzelaar gehouden klaverjasdrive werd door twintig paren deelgenomen. De uitslag was: 1. PannekeetKeizer 6537 P., tevens winnaar van de marsenprijs - 6 marsen; 2. GoudsblomVan Loenen 6422 p. 3. Jonker—Commandeur 6307 p.; 4. Schager—Van Goethem 6194 p.: 5. Schuit—Jacet 6025 p.; 6. Overtoom- Zijp 5915 p.; 7. Mej. Grootjes—Tijm 5906 p. EF.OEKER DAMCLUB le klas C. Weder—J Weder 11 P. de Kroon—H. Balder 2—0 2e klas A. Balder—E. Smit 02 P. de BoerA. Leegwater 02 H. Balder—C Kok 0—2 A. Boon—Th. Smit 0—2 G. Balder—J. Boeyer 02 DE REDEN, waarom het bestuur van de Noordermarktbond gisteren in een avondvergadering bijeenkwam, was de grote drukte met het kool thuishalen, aldus de voorzitter, de heer P. Duijvis. In zijn openingswoord herinnerde spre ker aan hét veertigjarig bestaan, dat op zeer geslaagde wijze werd herdacht. Diverse cadeaux, zoals de foto's van de oud-voorzitter, de electrische klok, enz. hebben een plaats gevonden in het vergaderlokaal. Wat de toestand aan de veiling betreft, zei de voorzitter, dat de grote doordraai ongeveer tot stilstand is gekomen. Het mooie herfstweer heeft de groei sterk bevorderd, met als een extra grote aanvoer, zodat de om zet in de maand October slecht was. Spreker dacht, dat het niet onmogelijk was, of er zou in de naatste toekomst meer vraag naar de overgebleven pro ducten zijn. Wat de winterkool aangaat, dacht spreker, dat de oogst weinig minder zou zijn dan vorig jaar. Misschien is de teelt van rode kool iets minder. Het weer kan echter van grote invloed zijn voor een gunstige afzet. Het -bekende proces-Grofru (gele kool-affaire 1948) is nog niet ten ein de. Op 28 December worden de plei dooien gehouden. De veilingomzet over de maand Sep tember heeft f 290.466.20 bedragen. De Nederlandse Spoorwegen berichten, dat het oostelijk deel van de straat op de laadplaats spoedig hersteld zal wor den. Hoewel uitvoerig werd gespro ken over een eventueel toekomstig af te sluiten kooltransactie, waarbij men gaarne zag, dat de veilingen meer zul len worden ingeschakeld, en de mini- mumprijzenregeling tevens nog onder de loupe werd genomen, besloot men voor de algemene vergadering van de Provinciale Veilingbond, welke 17 De cember te Alkmaar wordt gehouden, geen voorstellen in te dienen. In ver band met de reparatie van het fust werd besloten de heer M. Stam als be ambte in vaste dienst aan te stellen. Met .een toneelavond in zaal Rijper te Zuid-Scharwóude, heeft de afd. Lan gendijk van de Kath. Arb. Beweging haar winterprogramma geopend. Hier voor bestond een flinke belangstelling. Het toneelspel - een tragedie in drie bedrijven, getiteld „Geef mij uw hand", werd geheel door eigen krachten ver zorgd. Het thema wordt beheerst door de schrijver Willem Bogert, alias de Geer, die beschuldigd van een moord en diefstal, zijn gehele leven achter volgd wordt. Tenslotte komt de ont knoping en blijkt, dat hij onschuldig is. Hoewel wij af en toe niet aan de in druk ontkwamen, dat hier wel wat te hoog gegrepen was, moet gezegd wor den, dat de dames en heren mede spelenden er wel in geslaagd zijn, de aanwezigen met hun spel te boeien, zo dat men op een mooie avond kan te rugzien. In zijn openingswoord heeft de voor zitter, de heer P. Stoop, zijn gehoor op gewekt de propaganda voor de K.A.B. krachtig ter hand te nemen. Spr. zei o.a. dat bij de samenstelling van het winterprogramma ook rekening is ge houden met de verlangens van de jeugd en de vrouwen. In het bijzonder stond spr. stil bij het 40-jarig bestaan van „Herwonnen Levenskracht", welk onderdeel van de K.A.B.de t.b.c. bestrijding voor haar rekening neemt. Veel leed is er in al die jaren gelenigd. De October-bijeenkomst van de plat telandsvrouwen werd deze keer ver zorgd door de heer Geurts, hoofd der school te Haarlem, die het „lastige" onderwerp „Er zijn meer lastige ouders dan lastige kinderen" behandelde. Op de hem eigen vlotte en geestige wijze wist de heer Geurts aan de hand van zijn zes en twintigjarige ervaring aan te tonen, dat er veel waars in de titel van zijn onderwerp schuilt. Vele vra gen werden tot ieders tevredenheid door de heer Geurts beantwoord. Medegedeeld werd, dat eind Novem ber een Zeeuwse avond zal worden ge houden; de voor Stavenisse ingezamelde goederen zullen dan worden tentoon gesteld. Dames, die nog niets hebben gemaakt, kunnen dus alsnog aan de slag; zij hebben nog een maand de tijd. Nieuwe Niedorp speelt Zondag in Schagen met de volgende ploeg tegen SRC: doel Druif; achter Vonk en Pan der; midden Kossen, Klaver en Jes; voor De Wit, Kater, Teilegen, Oepkes en Van Zoonen. Res. Boeve. WORMERVEER. De feesten „W. .r- merveer 450 jaar" hebben een tekort van omstreeks f 2500 opgeleverd. De gemeenteraad bracht alles in het reine door de indertijd verleend-, subsidie tot f 7500 te verhogen. De Haarlemse Nutsspaarbank be heert 27 millioen gulden voor 68.000 spaarders. .v. v De Rijksiveg van Amsterdam naar het Gooi is veel te smal voor het huidige intensieve ver keer. Daarom is voor de verbe tering van het traject in 1954 twee millioen gulden uitgetrok ken op de Rijksbegroting. Op Zaterdag 14 November a.s. zal het Vrijwillig Brandweerkorps alhier 25 ja ren bestaan. Er is alle reden voor dit jubileum feestelijk te herdenken want er is moeilijk een andere organisatie denkbaar welke zoveel burgerzin steeds weer opnieuw aan de dag legt als deze. Geheel op basis van vrijwil ligheid staat dit korps dag en nacht klaar om de medeburgers bij brand of brandgevaar te helpen. Een en ander is voor 'n commissie uit.de burgerij aan leiding geweest om de dankbaarheid tot uiting te willen brengen door het orga niseren van een geldinzameling bij de burgerij. Men wil het korps daarmede in staat stellen zijn reeds gemoderni seerde uitrusting nog meer te complete ren en dit als blijvend aandenken van de ingezetenen bij het jubileum aan bieden. Dit alles als een bewijs van grote waardering voor wat het korps in het verleden deed en in de toekomst nog hoopt te blijven doen ter volma king van het brandweerwezen in deze zo uitgestrekte gemeente. Op de ju bileumdag zal een receptie worden ge houden ten Raadhuize van 15.30 tot 16.30 uur. In het nabije verleden is wel geble ken dat de kleuterscholen van Drie huizen en Groot Schermer onmisbaar zijn geworden in onze samenleving. Met het in stand houden van beide scholen zijn echter grote bedragen ge moeid. Hoewel beide gemeenten royaal subsidiëren zijn er nog grote onkosten voor de scholen zelf overgebleven, n.l. voor meubilair en de leermiddelen. Deze kosten nu zullen voor het jaar 1954 extra hoog zijn en om die kosten te kunnen bestrijden zal er in de maand November zowel in Groot Schermer als in Driehuizen een bazar worden ge houden ten bate van deze twee kleu terscholen. Een bazar zonder de nodige artikelen is niet half volledig en zo zijn vele dames reeds bezig met het vervaardigen van grote en kleine, dure en goedkope artikelen. Wij doen een beroep op de lezers om zo mogelijk hun steentje bij te dragen tot het wel slagen van deze bazars. In Driehuizen zal deze gehouden worden op 14 en 15 November a.s. en te Groot Schermer op 21 en 22 November. Architect Hosemans uit Santpoort besteedde Donderdag in café de Klok aan de bouw van 14 woningwetwonin gen, voor rekening der woningbouw vereniging Egmond aan Zee, aan de P. J. Troelstraweg. De inschrijvingen luidden als volgt: T. P. Engering, Zuid-Scharwoude f 175.000; P. Blankendaal, Alkmaar f 173.750; H. Baard, Egmond aan Zee f 171.500; J. Tromp, Alkmaar f 165.900: Fa. Kops, Heiloo f 165.500; G. Blaau- boer, Egmond a. Zee f 162.297; Gebrs. Apeldoorn, Egmondbinnen f 162.000; P. Langedijk, Heiloo, ƒ161.000; A. Wij- ker, Egmond aan Zee 161.000; Heine, Heiloo 159.681Twisk en Bosman, Castricum 157-769L. Pekelharing, Alkmaar 157.769J. A. Dekker, Alk maar 152.200G. Tervoort, Egmond binnen 152.000gebr. Schuyt, Eg mond a.d. Hoef 151.500; J. Rosing Egmond a. d. Hoef 150.153. De halfjaarlijkse ledenvergadering van de plaatselijke afdeling van het Witte Kruis had meer belangstelling dan ge woonlijk. Onder voorzitterschap van de heer C. Jongejans werd de agende vlot afgehan deld. De heer A. C. van den Kommer, die in verband met zijn leeftijd meende te moeten bedanken als bestuurslid, werd 'na woorden van dank door de voorzitter, vervangen door de heer Kr. Stolp. In de plaats van dr Druijff werd dr Smelik gekozen. De heer J. J. van Huiten werd herbenoemd. Aan de penningmeester, de heer C. A. Mulder, werd decharge ver leend. Uitvoerig werd de 'beschrijvings brief voor de algemene vergadering be handeld, alsmede de rekening en ver antwoording van het hoofdbestuur. Una niem ging men accoord met het gevoerde beleid. JUBILEUM-KERKCONCERT OP 12 NOVEMBER Het concert ter gelegenheid van het 12Vs-jarig bestaan van het Nederlands Hervormd Kerkkoor zal plaats vinden op Donderdag 12 November in de Neder landse Hervormde kerk. De solistische medewerking bestaat uit Tine Schuite maker (sopraan) en Th. G. Köhler (or- ge'). Het programma vermeldt ondermeer werken van Mendelssohn, Haydn, Schu bert, Van Beethoven, Bach en Mozart. Het koor zal staan onder leiding van de dirigent, de heer Alb. Rill. De heer A. Barten te Noordscharwoude komt voort uit een geslacht van sluis wachters. Barten of „Ab", zoals hij alge meen genoemd wordt, bereikt op 1 Novem ber a.s. de 75-jarige leeftijd en tevens zal hij op genoemde da tum veertig jaar in dienst zijn als sluis wachter-molenaar van de Noordscharwouder polder. Eigenlijk staat hij al 63 jaar op de sluis, daar hij voor zijn aanstelling, zijn vader H. Barten hiolp. Deze laatste stond van 1885 1913 op de sluis. Daarvoor was het de grootvader van „Ab", ook een A. Barten, die in 1840 benoemd werd in deze functie en dit werk volhield tot 1885. Deze familie bedient dus al 113 jaar het kleine, oude sluisje, dat eens lag te midden van een rus tige en pittoreske om geving. Thans ligt een brug over de sluis en razen er dagelijks honderden auto's en vrachtwagens naar Friesland en Gronin gen over deze brug, die verbonden is met de Prov. verkeersweg. Op de Joto zien wit de levenslustige sluiswacnter uit zijn nieuwe woning komen. De bel is gegaandus is er een schuit, welke geschut moet worden om door de sluis te varen naar de polder. Maandagmid dag van 46 uur zal de jubilerende sluiswachter gehuldigd worden in zijn woning het Foiaerhuw. De besommingen van gisteren waren: Rü 15 „Antje" f 15.210.—; IJm. 1 „Tzon- ne" f 20.900.—; IJm. 38 „Zeelandia" f 9130.1 trawler met f 23.900.IJm, 14 f 10.860.—; IJm. 221 f 9140.—; Kw. 123 f 7560.—; HD 79 f 11.820.—; HD 125 f 3315.De totale aanvoer bedroeg 8320 kisten. Prijzen per 1 kg: heilbot 1.65— 2 40; gr. tong 3.15—2.90, grm. tong 2.37 —2-12. kim. tong 2.29—2.06, kl. tong II 1.61—1.45, kl. tong II 1.12—0 98; tarbot I 2.10—1.80; Per 50 kg: tarbot IV 40.—; tongschar 6655.50; grm schol 57, kim. schol 49—46, kl. schol I 42, kl. schol II 4218, schar 2212; v. haring 1310.50; makreel 23—19.50; gr. schelvis 48—43, grm. schelvis 5542, kim. schelvig 48 40, kl. schelvis I 45—36, kl. schelvis II 30—8; wijting 26—8; gr. gul 50, mid. gul 4538, kl. gul 2621; ham 8474; poon tjes 18—11; kl. rode poon II 16.50. Per 125 kg: gr. kabeljauw 184120; gr. kool- vis wit 96—80; gr. leng 84. Volgens „Dad", het orgaan d;r Per zische regering zal de minister van Buitenlandse Zaken, Abdollah Ente zam, Zaterdag een belangrijke verkla ring over de PerzischBritse betrek kingen afleggen. Naar verluidt zal deze verklaring een antwoord vormen op hetgeen minister Eden, onlangs over de Perzische kwestie in het Lagerhuis heeft gezegd. Gisteren heeft de „Ailette", een Franse mijnenveger van 710 ton standaard waterverplaatsing, aan de De Ruyterkade te Amsterdam gemeerd voor een formeel bezoek van vijf da gen. Het schip, dat dienst doet als vis- serij-politievaartuig, heeft een beman ning van honderd koppen en staat on der gezag van kapitein F. d'Alle. De afdeling Egmond aan Zee der Noordhollandse Vereniging Het Witta Kruis hield in het Wijkgebouw Woens dagavond een ledenvergadering, die voornamelijk gewijd was aan de bespre king van de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering in Amsterdam. Pastoor de Rijk opende met een woord van welkom, in het bijzonder aan het nieuwe bestuurslid, de heer G. van der Schinkel. Na goedkeuring der notulen, werd met algemene stem men als afgevaardigde naar de alge mene vergadering gekozen mevrouw P, Koeman-Prins. Hierna werd de agenda voor die ver gadering behandeld, waarbij bleek, dat men zich algemeen met de voorstellen kon verenigen. Het aftredende bestuurslid, de heer L. de Graaff werd herkozen. Besproken werd het aanschaffen van nieuw materiaal, daar een en ander nodig vernieuwd moet worden. De heer Kok bracht de kwestie ter sprake of iemand, die elders alleen lid van het magazijn was, zonder meer als lid kan worden geaccepteerd. Besloten werd, dat deze het verschil in contribu tie zal moeten bijbetalen. De voorzitter spirak er tot slot zijn vreugde over uit, dat de bode, die om gezondheidsredenen aanvankelijk had bedankt, zodanig hersteld is, dat hjj zijn ontslag-aanvrage heeft ingetrokken. Drie jaar en zes maanden met af trek van preventief eiste de officier van Justitie bjj de Haarlemse Recht bank gisteren tegen de 60-jarige tech nisch ambtenaar F. G. S. uit IJmuiden. Verdachte, die over een uitnemende conduite-staat ais militair en politie man beschikt, werd poging tot moord ten laste gelegd. In de vroege ochtend van 15 Mei had deze invalide-man uit minnenijd zijn hospita, de 64-jarige weduwe J. T. D. twee maal met een mes gestoken en daarna gepoogd haar te wurgen door haar keel dicht te knijpen. Na de hevige worsteling heeft het slacht offer uit het geopende raam kunnen kruipen om bij de buren hulp te zoe ken. Na een nacht in een hotel te hebben doorgebracht heeft de delin quent zich de volgende morgen bij de politie te Leeuwarden aangegeven. Het slachtoffer, dat zes weken in een ziekenhuis werd verpleegd, lijdt nog aan een geschokt zenuwgestel. Een gebroken, grijze man met een beschaafd gezicht vertelde, zijn hoofd steunend op de rechterhand, uitvoerig, hoe hij diep in zijn kostjuffrouw te leurgesteld is geweest, toen er spraka van was, dat een tweede heer op ka mers zou komen met wie zij trouw plannen had. Zijn hoop om met haar in het huwelijk te treden, was de bodem ingeslagen. De kostjuffrouw hield echter als getuige "ol, dat zij alleen bereid was geweest hem een goede verzorging, die hij als invalide nodig had, te ge ven .„Ik heb niet kunnen verdragen, dat in mijn plaats een ander kwam!" merkte verdachte hierna bewogen op. Volgens het psychiatrisch rapport lijdt de man aan een ziekelijke stoor nis van zijn geestesvermogens. Of schoon de daad hem ster!" verminderd moet worden aangerekenu, heeft hij toch bewust geweten, wat hij ging doen, luidt de psychiatrische conclusie. Volgens Prof. Baan moet verdachte de ernst van zijn daad hebben ingezien. Na het stormachtige, moeilijke leven van F. G. S. te hebben geschetst, kwam de officier van Justitie, mr van der Burg, tot genoemde eis. Mr Rutgers sprak van een crime passionnel en betoogde voorts met grote nadruk, dat de hospita als ge tuige de bijzondere verhouding tussen verdachte en haar heeft verdoezeld om de indruk weg te nemen, dat zij met hem heeft willen trouwen, het geen zij zeker van plan ws gewe st. De raadsman noemde het een ongeluk kig feit, wanneer iemand, zoals zijn cliënt, zijn geloof, hoop en liefde heeft verloren. Spr. verzocht met al die om standigheden rekening te willen hou den en F. G. S. tot zes maanden met aftrek te veroordelen. Opneming in het tehuis voor chronische zieken, „Het Hogeland" te Beekbergen en toezicht van de Centrale Vereniging, achtte de raadsman eveneens wenselijk. De uit spraak volgt over veertien dagen. De Amerikaanse vlieger Everest haalde met een Super Sabre gisteren een nieuw snelheidsrecord door met wind mee 1234 km per uur te vliegen. Met wind tegen bereikte hij 1195 km per uur. Een straaljager, gebouwd ln Zweden, heeft dezer dagen de snelheid van het geluid overschreden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5