Oprichting van een Jeugd Luchtvaart Brigade DE WONDERE WAERELT Inleidende besprekingen over opheffing der Unie? NESB-leiders op vrij'e voeten V borden voortreffelijke ep voor 35 cl Een belangrijk initiatief van de KN VVL Dit jaar eerste afdeling in Den Haag Zoon loste salvo op zijn vader Geen rumbonen bij snelverkeer Burgemeester in de contramine Geen ambtsgebed in raad van Woensdrecht Indonesië zendt een delegatie Raadkamer-beslissing van Amsterdams Hof Annelies Witter gaat in Londen filmen Engelse spelers ruw maar niet oneerlijk Zuid-Nederlands A-team met acht internationals Helpers gevangenen Breda veroordeeld Zestien gewonden bij een nachtelijke aanrijding ^N\\\\W\\\\^ Chauffeur aan de grens gearresteerd Dean zoekt uitweg uit impasse Vijf gewonden bij een autoongeluk Tol in Leimuiden verdwijnt V ereveningshef f ing nog struikelblok VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 (Van onze Haagse redactie) DE KONINKLIJKE Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft in nauwe samenwerking met de Luchtmacht, de Marine Luchtvaart Dienst, de Rijks Luchtvaart Dienst en de K.L.M. het initiatief geno men om tot de vorming van een landelijk georganiseerde Jeugd Luchtvaart Brigade te komen. In Den Haag zal nog dit jaar een I eerste afdeling worden gevormd en in de toekomst zullen ook in andere delen van het land JLB-centra gesticht worden. Jongens uit I alle bevolkingsgroepen en van de leeftijd van 16 tot 19 jaar zullen lid I van de Jeugd Luchtvaart Brigade kunnen worden. Verlangd wordt I slechts een verklaring van goed gedrag, een bewijs van goede gezond- lieid en het adspirant-lidmaatschap van de K.N.V.v.L. I tffiT LIGT in de verwachting, dat zo- wel de Nederlandse militaire- als 1 burgerluchtvaart op gelijke wijze van de Jeugd Luchtvaart Brigade zullen X profiteren. De jongens zullen in de toe- 5 komst het kader van de verschillende I Nederlandse luchtvaartdiensten vor- I men, zo ook voor de zich steeds uit- I breidende gronddiensten in aanmerking komen. Bij aanmelding verplicht men »ich echter tot niets. Ofschoon de JLB- er3 luchtvaartcadetten is misschien i een betere naam geuniformd zullen worden, zijn en blijven ze lid van een op basis van vrijwillige deelneming ge stichte organisatie, die ze dus te allen I tijde zullen kunnen verlaten. I Het doel van de JLB is de jeugd een beter begrip bij te brengen van de ci viele en militaire luchtvaart. Daarbij wordt gestreefd naar een harmonische ontwikkeling van geest en lichaam en in 't bijzonder naar het aankweken van burgerzin en verantwoordelijkheids besef. Op het programma van de JLB staan naast sport, lichamelijke ontwikke ling en eenvoudige excercitie cur sussen over de verschillende vormen van luchtvaart, over de beginselen van het vliegen en over elementaire be grippen van meteorologie, radio-com municatie, navigatie en vliegtuigbouw- kunde. De luchtvaartcadetten zullen excur sies maken naar Nederlandse lucht vaartinstellingen en luchtmachtbases, Zich oefenen in het zweefvliegen en de modelvliegtuigbouw en verkennings vluchten meemaken met militaire- en burgervliegtuigen. Er zal een jaarlijks i kamp zijn en een nationale competitie, terwijl voorts uitwisseling met soortge lijke organisaties in het buitenland en het deelnemen aan internationale bij eenkomsten in de bedoeling liggen. De administratieve voorbereidingen van de Jeugd Luchtvaart Brigade zul len door de K.N.V.v.L. ter hand worden genomen. De leiding zal berusten bij een civiele leider, terwijl elke eenheid onder commando zal staan van een af gevaardigde der K.N.V.v.L. en een of ficier in actieve dienst van Luchtmacht Of MLD. De plannen tot de vorming van een Nederlandse Jeugd Luchtvaart Brigade vinden hun oorsprong in het contact, dat de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart sinds het voor jaar van 1951 heeft gehad met de Ame rikaanse Civil Air Patrol en de Air Ca det League of Canada. Toen de Neder landse vertegenwoordigers met eigen ogen hadden gezien, welke grote belan gen door de luchtvaartcadettenorganisa ties in Amerika en Canada werden ge diend, was men eensgezind van mening, dat zulk een organisatie toch zeker ook in ons land thuishoorde. Vooral in Canada heeft de Air Cadet League opmerkelijke successen geboekt. In de tien jaar van haar bestaan zag men kans meer dan 1400 Luchtvaart cadetten tot vlieger op te leiden en voor 61 cadetten de gelegenheid te scheppen zich academisch te vormen. De officier van Justitie bij de Gro ningse arrondissementsrechtbank heeft gisteren een jaar opneming in een krankzinnigengesticht en daarna ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen de 30-jarige loodgieter Wessel H. te Groningen. Enige maanden geleden heeft H. ge tracht zijn vader van het leven te be roven. Reeds geruime tijd was er tus sen H. en diens vader een gespannen verhouding. Op een avond liep de twist zo hoog, dat H. naar een geladen revolver greep en enkele schoten op zijn vader loste. De man werd getrof fen in de heup, in zijn been en aan de wang. Hij sloeg op de vlucht, maar zijn zoon, die zijn vader toeriep „Je tijd is gekomen", achtervolgde hem en loste ook buiten nog enkele schoten. Zwaar gewond werd de man later op genomen. De zoon verklaarde thans ter zitting, dat hij niet de bedoeling had gehad, zijn vader te doden. Hij wilde alleen maar met zijn vader praten, maar ont stak toen zo in woede, dat hij naar een wapen had gegrepen. De officier was de mening toegedaan, dat de op zet om te doden wel degelijk aanwezig was. Bij zijn eis hield hij rekening met het uitgebrachte psychiatrische rap port. AUTOMOBILISTENdie de geur van sterke drank verspreiden kunnen in grote moeilijkheden komen als zij bij een aanrijding betrokken raken, zelfs al loopt de aanrijding redelijk goed af. Als zij de geur aan rumbonen willen toeschrijven zullen zij onaan- vechtbare bewijstukken moeten overleggen om de politie van hun waarheidsliefde te kunnen over- tuigen. Een automobilist is er gister nacht in geslaagd glansrijk zulke moeilijkheden te overwinnen, na dat hij te omstreeks half een op de hoek van Oosterpark en Beu kenweg te Amsterdam in aanrij ding was geweest met een motor- rijwiel, waarvan de twee berij ders lichte verwondingen hadden opgelopen.. Rumbonen, zei de automobilist. Mee naar het bureau, zei de poli tie. Pas nadat er een paar aange broken dozen rumbonbons in de auto waren aangetroffen, kon de geurige zoetekauw zijn weg ver volgen. De burgemeester van Woensdrecht heeft gisteren geweigerd de gemeente raadsvergadering met ambtsgebed te openen. Hij zal bovendien weigeren be paalde door de raad genomen besluiten uit te voeren. Er is namelijk bij raads besluit een aantal voorstellen, dat door een vorige raad was goedgekeurd en door Gedeputeerde Staten en de Centra le Raad van Beroep was bekrachtigd, door de nieuwe raad ingetrokken. Dit alles gaat om de persoon van de vroe gere gemeente-ontvanger, de ambtenaar van de burgerlijke stand en commies ter secretarie, de heer H. J. S. Om bepaalde gedragingen werd hij door de vorige raad en door B. en W. ontslagen, maar de nieuwe raad wil proberen de heer S. weer in zijn functie te doen terugkeren. Daarom dienden zes leden van de katholieke arbeiders fractie schriftelijke voorstellen in tot intrekking van het raadsbesluit van 11 Juni 1953, waarbij de heer S. ontslag, werd verleend als gemeente-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand. De gemeenteraad nam deze voorstel len aan, maar burgemeester Mazairac weigerde, de besluiten uit te voeren. Hij zal ze aan de Kroon ter vernieti ging voordragen. Deze besluiten zijn volgens de bur gemeester in strijd met de wet en het algemeen belang. Reeds bij de aanvang weigerde de burgemeester met het ambtsgebed te openen omdat hetgeen in de raadsvergadering behandeld zou worden naar zijn mening niet strookte met de inhoud van het ambtsgebed. ZONDAG zullen drie adviseurs van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, te weten De twee NESB-leiders Paul van Tie nen en mr J. A. Wolthuis zijn gister middag door het Amsterdams gerechts hof na een beslissing in de raadkamer voorlopig in vrijheid gesteld. Paul van Tienen, de 31-jarige alge meen leider der Nationaal-Europese Sociale Beweging voor Vlaanderen en Nederland, en. mr J. A. Wolthuis, de 51-jarige landelijk leider voor Neder land, werden op 14 October door de De 17-jarige Annelies Witter uit Maastricht, die tijdens de opnamen Voor de film „The true and the brave" Clark Gable zo glansrijk mocht om- flelzcn, gaat op uitnodiging van mr Arthur Cortez, dubbelganger **an «able, naar de studio van de MGM Ui Londen. Zij vertrekt Zondag 1 No vember per KLM-toestel van Schiphol. In Londen zal zij voorlopig verblij ven ten huize van mrs Woodworth ten zuster van Arthur Cortez. Na een proeftijd van drie maanden Ui de Londense studio zal Annelies Witter waarschijnlijk naar Hollywood 3hogen vertrekken. In een persconferentie heeft de heer Gustav Sebes, vice-president van de Hongaarse sportraad, verklaard dat de Engelse voetbalploeg uit voortreffelijk geoefende, snelle en krachtige spelers bestaat die prachtig op elkaar inge steld zijn. Zij spelen ruw maar niet on eerlijk, het Engelse publiek duldt trou wens geen oneerlijk spel. De Honga ren zullen dan ook in de wedstrijd van 25 November de regels van het fair play strikt in acht moeten nemen, en voorts is het van het hoogste belang dat zij in de allerbeste conditie verke ren omdat de Engelse voetballers vech ten tot het laatste ogenblik. Ook moeten de Hongaarse backs spe ciaal getraind worden met het oog op het feit dat het veld te Wembley -bre der is dan dat in het nieuwe stadion te Boedapest. De heer Sebes vond het jammer dat zijn ploeg niet voor de wedstrijd te Wembley mocht trainen en hij meende dat het Londense klimaat een grote handicap zou zijn. De Hon gaarse ploeg zal de reis naar Londen per trein en per boot maken. Zaterdagmiddag 31 Oct. wordt in het Sportpark De Vliert te 's Hertogen bosch een selectiewedstrijd gespeeld tussen twee Zuidelijke elftallen met het oog op de ontmoeting Zuid Nederland- Luxemburg te Kaalheide op Zondag 15 November. De volgende elftallen komen In het veld: A-ploeg: Steiger (PSV), Claus (Helmondia) en F. Tebak (Eindhoven), Van Beurden (BW, Van Melis (Eind hoven), Van Overbeek (BW) en Klaassens (BW), Cools (RBC) en Bennaars (Dosko), Overbeeke (Dosko), Gruyzen (Sittardia). B-ploeg: Rixoort (Sittardia), Mi- chielsen (NAC) en De Vries (Roer mond), Formanoy (Willem II), Groe nendijk (WH 16) en J. Tebak (Eind hoven) De Jong (Willem II), Brooy- mans (RAC), De Kort (Longa), Um- mels (MW) en Schmidt (Eindhoven). De A-ploeg bevat niet minder dan acht spelers die Zondag tegen België Bennaars, Overbeeke, Van Beurden, hebben gespeeld: F. Tebak, Klaassens, Van Melis en Gruyzen. Cools was als reserve aangewezen, terwijl Claus is uitgekomen in de jongste jeugdwed strijd tegen België. Tenslotte heeft Van Overbeek ook reeds het oranjeshirt ge dragen. Hij zat in het Nederlands elf tal dat 23 April 1949 te Rotterdam met 41 van Frankrijk won. Do Bredase rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de vier helpers der zeven ontsnapte ge vangenen uit de strafgevangenis te Breda met Kerstmis jl. De verdachten De J. en C. zijn wegens het medeplegen van het voortgezette misdrijf veroor deeld tot ieder vijf maanden. De ver dachte-A. is wegens opzettelijk uitlok ken van het voortgezette misdrijf even eens veroordeeld tot vijf maanden. De verdachte F. verdacht van uitlokking is vrijgesproken. In de nacht van Woensdag op Don derdag even na half drie is op de hoek van de Beeklaan te 's Gravenhage een tramwagen van lijn 2 aangereden door een autobus van de H.T.M. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. Er werden 16 inzittenden gewond, die in het ziekenhuis aan het Westeinde en dat aan de Zuidwal werden verbonden. Drie hunner moesten wegens inwendig letsel worden opgenomen. De tramwa gen vervoerde personeel van de HTM, de bus bracht deelnemers aan een feestavond naar huis. R.S. STOKVIS ZONEN N.V. 140 doalori en jubdsolen, overal In Nederland. lAaverteuue mg Amsterdamse rechtbank wegens deel neming aan een verboden partij ieder tot gevangenisstraf van 2 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis veroordeeld. Zij waren op 22 Augustus gearresteerd en bevinden zich dus thans reeds meer dan 2 maanden in arrest. Na hun vonnis tekenden zij echter beiden hoger beroep aan, zodat ook het Amsterdams gerechtshof deze zaak nog zal behandelen. Als gevolg hiervan bleven zij in voorarrest. Het Hof heeft gistermiddag echter in raadkamer het verzoek van hun verde digers om de beide NESB-leiders hun voorlopige vrijheid terug te geven in gewilligd. Inmiddels heeft de plaatsvervangen de leiding van deze partij op de dag. waarop het vonnis van de rechtbank bekend werd gemaakt (14 October), medegedeeld, dat de beweging zolang het vonnis niet in kracht van gewijsde is gegaan, zolang dus nog niet in hoog ste instantie in dit proces beslist is, haar activiteit zal staken. Bovendien v/orden, zo meldde men op 14 October, alle lidmaatschappen der in Nederland woonachtige leden tijdelijk opgeheven. Aan de grensovergang Keulse Bar rière te Venlo is de Venlose chauffeur B. door de Koninklijke Marechaussee gearresteerd. Hij wordt verdacht van verduiste.'ng van goederen, die af komstig waren uit de Amerikaanse zone van Duitsland en bestemd waren voor het Ned. Rampenfonds. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat een partij soortgelijke goederen tijdens het oponthoud aan de grens eveneens spoorloos is verdwenen. Het onder zoek naar de onregelmatigheden is in volle gang. Voor wat zijn aandeel hierin betreft heeft B. volledig be kend. de heren mr Sujono Hadinoto, mr Subardjo en mr Lujoho, naar Ne derland vertrekken, om hier inlei dende besprekingen te voeren over de opheffing van de Nederlands Indonesische Unie en het vestigen van een normale verdragsverhou ding tussen beide landen. Na hun bezoek zal een delegatie van Indo nesische ministers naar ons land komen. Aldus een bericht van Pi- Aneta uit Djakarta. De Nederlandse regering weet te dezen aanzien nog van niets. Het Indonesische hoge commissariaat kwa lificeert dit bericht voor wat betreft het doel van de reis als voorbarig. Nadere inlichtingen zijn dienaangaan de niet verstrekt, maar als vaststaand kan worden aangenomen, dat dit be zoek wel verband houdt met de - trekkingen tussen Nederland en In donesië. De Verenigde Naties hebben zich bij monde van haar gedelegeerde Dean be reid verklaard, de bespreking van een formele agenda op de voorbereidende conferentie te Panmoendjon te laten vervallen, mits slechts tijd en plaats voor de politieke conferentie en pro cedurekwesties worden besproken. Indien hieromtrent overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zou Dean verder bereid zijn, te spreken over de vraag welke landen aan de politieke conferentie zouden moeten deelnemen. Dean heeft er aan herinnerd, dat de communisten aanvankelijk hebben ver klaard, de deelneming aan de confe rentie tot de landen der beide strijden de partijen te willen beperken, „De Amerikaanse regering bestu deert thans de mogelijkheid van deel neming van India aan de politieke con ferentie over Korea, in de hoedanig heid van waarnemer", aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken me degedeeld. „India zou dan zijn rapport over het werk van de commissie voor de terug zending der krijgsgevangenen, welke het presideert, kunnen uitbrengen en antyoorden op alle vragen betreffende het krijgsgevangenenvraagstuk". De woordvoerder voegde er aan toe. dat de politieke conferentie zelf zich zal moeten uitspreken over deelneming van India. £)E RECHTERS en of ficieren van Justitie van de rechtbank in de Duitse stad Limburg ain de Lahn zullen een op leidingscursus tot trein bestuurder volgen. Na het theoretische ge deelte zullen de juristen (in toga?) in de practijk aan het werk worden gezet op het baanvak WiesbadenKeulen. On der deskundig toezicht worden zü tot volleerde treinbestuurders opge leid. Men hoopt hierdoor te bereiken, dat de rech ters en officieren van Justitie bij eventuele spoorwegongelukken uit eigen (bittere) erva ring een oordcel kunnen vellen. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het spoorwegpersoneel. Treinbotsingen zijn daar zeker schering en in slag. Maar wat, als die juristen op hun baanvak nu zelf brokken maken? J-JET WAS een wonder lijk geval laatst mei de Deense vissersboot Villum. Op een gegeven moment seinde het schip naar huis, dat het door een Russische torpedo boot was aangehouden en werd opgebracht, en twee dagen later kwam de Villum rustig met een grote lading Oostzee- zalm de haven van Roed- vig op Seeland binnen varen. Wat was er ge beurd? De Villum meen de, dat de Rus, welke vlak in haar buurt voer, haar aanriep en zij volg de mak de torpedoboot, begrijpende dat ontvluch tingspogingen geen zin hadden. Toen die proces sie echter een tijdje had geduurd, verschenen op het dek van het Russi sche vaartuig steeds meer officieren, die verbaasd en wantrouwend naar het hen achtervolgende Deense vissersscheepje staarden. Tenslotte kreeg de schipper van de Vil lum het vermoeden, dat er iets niet klopte, en langzaamaan en heel voorzichtig liet hij de af stand tussen de torpedo boot en zijn scheepje gro ter worden. Er gebeurde niets, er werd niet ge schoten en beide schepen gingen daarna opgelucht en gerustgesteld hun eigen weg. |N DE ETALAGE van een meubelzaak in de exclusieve James Street in de Engelse stad Har rogate ontdekten vroege voorbijgangers enkele da gen geleden tot hun ver bazing een man, die op een fraaie groene soja zevenhonderd gulden) lag te slapen, met een vuile regenjas over zich heen, terwijl zijn bemod- derde schoenen rustten op een kostbaar hoofd kussen van rode zijde. Het spiegelglas van de winkeldeur bleek gebro. ken te zijn. De man icas een inbreker, die tijdens het uitoefenen van zijn ambacht zo'n slaap had gekregen, dat hij er geen weerstand meer aan had kunnen bieden. Men wil de de slapende overmees teren, maar hij werd bij tijds wakker, keek lod derig om zich heen en nam toen plotseling zo'n schuiver, dat hij niet meer te achterhalen was. Hij bleek twee kwartjes en een ballpointpen te hebben gestolen. Op de Heereweg te Noordwijk is gistermorgen een ernstige aanrijding gebeurd tussen een militaire vracht wagen en een personenauto, bestuurd door de heer K. S., een in Keulen wonende Nederlander. De uit de richting Rijnsburg komen de militaire vrachtauto wilde de weg oversteken, doch schijnt daarbij geen rekening te hebben gehouden met het van rechts komende verkeer. Dit had tot gevolg, dat de personenauto dooi de militaire wagen werd aangereden en over de weg geschoven. De militaire auto kwam met de voorzijde in de sloot terecht. De be stuurder van de personenauto werd aan het hoofd gewond, terwijl vier werklieden, die in de laadbak van de militaire auto zaten, verschillende verwondingen opliepen. De gewonden zijn met ziekenaut 's naar het acade misch ziekenhuis te Leiden overge bracht. Geen der slachtoffers is le vensgevaarlijk gewond. DIEVEN HADDEN „ZWAAR" PECH Bij notaris R. Groutars te Maastricht is de afgelopen nacht ingebroken. De gesnierde dieven, i'ijkbaar belust op veel buit, ontzagen zich niet een kleine doch zware brandkast in haar geh el mede te nemen, nadat zij zich via een raam toegang tot het kantoor hadden verschaft. Zij hadden echter in zoverre pech, dat de brandkast alleen maar ongeldig geworden muntstukken bevr'te. De tol in de Dorpsstraat in Lei' muiden (rechts) zal binnenkort worden opgeheven. Deze dateert uit 1878. Op het ogenblik zwaait tolbaas De Koning er de .boom. De andere, die op een brug aan de Bilderdam, welke wordt be heerd door tolhouder Penning, blijft voorlopig nog bestaan (links). (Vervolg van pag. 1) Vijf kapiteins op één schip leidt licht tot ongelukken. Prof. Romme heeft verstandig gedaan het commando weer aan de regering over te dragen. Maar dat hij met argusogen blijft toekijken, hoe het kabinet laveren zal, staat vast! Het is intussen nog lang geen koek en ei tussen Kamer en regering. De vergadering begon bijna een half uur te laat, naar de voorzitter onmiddellijk na de opening mededeelde, doordat de commissie van voorbereiding met de minister en de Staatssecretaris van Fi nanciën in overleg getreden was om trent de vraag, of het wellicht de voor keur verdienen zou de alsnog door de regering voorgestelde belastingverla gingen in het belang van de werk gelegenheid op lange termijn die een offer van de schatkist vergen van 23 millioen gulden, zoals de Staats secretaris Woensdagmiddag in de Ka mer heeft medegedeeld, te vervangen door de vrijstelling van de eerste f 10.000,die door een onderneming worden verloond, van de verevenings heffing. Dat zou de schatkist bruto 35 a 40 millioen en netto 23 a 26 millioen kosten. Welnu, prof. Romme beval laatstge noemde maatregel warm aan, hoewel da regering zich ertegen had ver klaard. De heer Schouten lanceerde het denkbeeld om in plaats van de toe passing van een investerings-aftrek de vereveningsheffing 1 pet. te verminde ren, wat het Rijk 60 millioen zou kosten. De socialistische heer Hofstra was zowel tegen het een als tegen het an der en wel omdat de kleine onderne mertjes, voor wie deze faciliteiten be doeld zijn, er naar verhouding in een. zeer geringe mate van profiteren. Het laatste woord is hierover nog gesproken. J-JET ENIGE POSITIEVE, dat de avondvergadering heeft opgeleverd, is een door de heer Reuter ingediende communistische motie, waarin om zes procent loonsverhoging wordt gevraagd. Deze afgevaardigde verklaarde zich tegen de vrijere loonvorming, omdat de werkgevers deze toch maar zouden ge bruiken om geen loonsverhoging meer te geven en om „de arbeiders op de loonvloer te laten rondkruipen". De heer Weiter (KNP) daarentegen zou, als de motie-Romme tot verrui ming van de vrijheid der loonbepaling niet in de ijskast was gezet, daaivóór hebben gestemd. Wat zou men overigens op deze lan ge avond, waarop elf sprekers in twee de termijn het woord voerden, nog voor belangrijke of nieuws in het mid den hebben kunnen brengen? De toe zegging van de staatssecretaris van Fi nanciën om alsnog enkele belasting verlagingen tot een gezamenlijk bedrag van f 23.000.000 toe te passen, werd door sommige leden toegejuicht, an deren zagen er liever een vermindering van de vereveningsheffing ten bate van de kleine ondernemertjes voor in de plaats. Trouwens, het lot van de kleine mid denstanders en ook van de sociale rentetrekkers, de ouden van dagen en andere maatschappelijk zwakke groe pen lag de meeste leden na aan het hart, hetgeen wel bleek uit de warme pléidooien, die zij voerden om deze mensen toch vooral te hulp komen, hetzij door gunstiger belastingbepalin gen, hetzij door huurtoeslagen in de gevallen, waarin dit een eis van recht vaardigheid genoemd mag worden. Er is sterk op inkrimping van de staatsuitgaven aangedrongen en be zwaar gemaakt tegen de talrijke on juiste belastingramingen in het verle den. Vooral de heer Weiter sprak som bere woorden over de financiële poli tiek van de tegenwoordige regering. De heer Bommer van de PvdA kon- digde een amendement aan, dat bedoelt de huren van bedrijfspanden aan een plafond te binden, en ondervond daar bij steun van de heer Cornelissen van de VVD. De heer Weiter (KNP), Van de We tering (CH) en Zandt (SGP) laakten de houding van de regering ten opzich te van de Ambonezen en laatstgenoem de knoopte daar het verzoek aan de regering aan vast tot erkenning van de Republiek der Zuid-Molukken. Ook kwam ds. Zandt nog eens terug op de rooms-katholieke figuur op het nieuwe bankbiljet van vijfentwintig gulden. Hij bezwoer de Kamer de be zwaren, die duizenden in den lande te gen beelden en met name R.K. beel den en afbeeldingen hebben, niet en bagatelle te nemen en hij verzocht de regering bij de Nedeilandsche Bank op de intrekking van de bewuste biljetten aan te dringen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9