De politieke tegenstellingen in ons land steeds duidelijker Vrijheid of gebondenheid het thema der debatten Wooden shoes "als souvenir Poolse trawler door „Holland" naar IJmuiden gebracht Zes A-kanonnen in Duitsland Garantieprijs voor melk van f 20.75 gevraagd Schweitzer en Marshall Dinsdag 3 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e jaargang No. 259 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Na de eerste begrotingsronde Twintig doden bij scheepsbrand in VS Wéér regen in Calabrië Romme's motie een symptoom Bemanning werkte met emmers het water weg Even beweeglijk als veldgeschut Ongeluk Wiedbachbrug Reminrichting was niet in orde Twee Haagse dieven bij „het werkbetrapt V-raad stelt debat Triëst weer uit Vetgehalte moet 3.7 pet worden Het jachtseizoen in ons land werd wederom ingezet WEERBERICHT Wï Edelmoedig aanbod van Wgsjinski Generaal Marshall is ziek Britse meisjesmoordenaar naar de galg Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1 elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.Ui per kwartaal 6.05 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) [)E OORLOG LIGT nu ruim acht jaar achter, ons en steeds duidelijker beginnen zich weer de politieke tegenstellingen te demonstreren, die ons land vóór de sombere periode van 1940 tot 1945 verdeeld hielden. In het gemeenschappelijk gedragen leed en in het verzet tegen de Lluitse onderdrukker vond het Nederlandse volk zijn hechte eenheid. Ook in de eerste jaren na de bevrijding, toen ons land met vereende krachten zijn wederopbouw ter hand nam, bestond over talrijke punten van practiscbe politiek een vrij grote mate van eenstemmigheid. Maar nu de scbaarste-economie begint plaats te, maken voor een normale productie, nu onze handelsbalans een veel gunstiger beeld toont dan enige jaren geleden, onze deviezenpositie reden tot voldoening geeft en de gulden een harde valuta begint te worden, nu de werkgelegenheid niet onmiddellijk bedreigd wordt door conjuncturele maatschappelijke verschijnselen, doch alleen structureel misschien nog enige reden tot bezorgdheid geeft, nu dus de oude toestanden beginnen terug te kereu. willen velen van de maatregelen af. die de overgangsperiode nood wendig begeleidden. Steeds duidelijker wordt het streven naar vrij heid. naar de ontworsteling aan de dirigistische banden, naar het los laten van de geleide economie. Minstens zeventien en vermoedelijk twintig personen zijn gisteren omge komen bij een brand aan boord van het Noorse vrachtschip „Black Fal con", dat gemeerd lag bij de leger basis in Zuid-Boston in de Ameri kaanse staat Massachusetts. Er zijn acht gewonden. De brand begon gistermiddag in een der ruimen toen havenarbeiders bezig waren het lossen van het bijna óOOO ton nietende schip te voltooien. Daar na zou nieuwe lading worden ingeno men. Het schip moest gisteravond naar Europa vertrekken. Zowel op de uit- als thuisreis doet de „Black Fal con" Rotterdam aan. Er waren geen Nederlanders aan Loord. Havenarbei ders meenden gisteravond dat er nog mensen in het brandende ruim wa ren ingesloten. Na drie dagen droog weer is het Zondag in geheel Calabrië. (Italië) opnieuw hevig begonnen te regenen, waardoor grote schade is aangericht in de reeds hall verwoeste provincies Reggio en Catanzaro. Er zijn weer brug gen weggeslagen en verscheidene weg en draadverbindingen weer verbroken. 2IEHIER ook de achtergrond van de algemene beschouwingen, die in de afgelopen veertien dagen in de Tweede Kamer over de Rijksbegroting voor 1954 zijn gehouden. Ziehier tevens de verklaring voor de politieke menings verschillen, die aan het licht gekomen zijn en van de spanning, die tussen de PvdA en de KVP bestaat. De PvdA is voorstandster van een sterk overheids ingrijpen in het economisch leven van een vergaande staatsbemoeiing omdat zij daarin het middel ziet de welvaart te verhogen en aan alle leden van de Nederlandse samenleving een verantwoord levenspeil te verzekeren. De KVP daarentegen, waarin het ar beiderselement zeker niet afkerig is van dirigistische overheidsmaatregelen, maar de werkgevers en de middenstan ders geporteerd zijn voor het herstel van de vrije economie, streeft naar een gematigde geleide economie of een gematigde vrijheid, genuanceerd naaf de practische omstandigheden. Zij gaat in dit opzicht nog niet zo ver als haar Belgische zusterorganisatie de C.V.P.. die overeenkomstig haar liberale be ginselen, twee maanden geleden ten aanzien van ons land concludeerde, dat de huidige situatie toestaat „de dwang, die het op de bevolking uit oefent, te verminderen en geleidelijk de lonen te verhogen £)AT ER bij de VVD een sterke drang leeft, om cle overheidsinvloed op de verschillende gebieden van het maatschappelijk leven drastisch in te dammen, spreekt vanzelf. Prof. Oud heeft daaraan in de Tweede Kamer geen twijfel laten bestaan. Zijn partij genoot mr Van Leeuwen bewees eigen lijk net iets te veel, toen hij beweerde, dat ons land al voor de helft gesocia liseerd is, aangezien de helft van de nationale middelen in de overheids sector wordt verwerkt. Een uitspraak, waartegen de minister van Financiën, de heer Van de Kieft, met de cijfers in de hand. in verzet kwam. (Zie verder elders in dit blad) De Poolse trawler Saturnia, die Zondagmorgen lek sloeg op de Noord zee, 120 mijl ten Westen van Ter schelling, is gisteravond door de sleepboot Holland van Doeksen te IJmuiden binnengesleept en in de ha- ringhaven afgemeerd. Het schip zal in IJmuiden worden gerepareerd. Het lek was ontstaan- in de ma chinekamer De pompen raakten ver- [4AMERIKAANSE strijdkrachten in Europa hebben zes atoomkanonnen tot haar beschikking gekregen. Het bij zondere aan dit monsterwapen, dat naar analogie van de „Dikke Bertha's van de Duitsers uit de vorige wereld oorlog, door de G.I.'s „Amazone Annie" werd gedoopt, is niet z'n 28 cm kaliber voor „ook" atoomgranaten, maar zijn wendbaarheid en de snelheid, waar mee het verplaatst kan worden. Het 85 ton zware gevaarte kan hangend tussen twee kranen, die op trekkers zijn gemonteerd met een vaart van dertig a veertig kilometer per uur door het land getrokken wor den. 7wa»r schoepseeschut is dus be weeglijk geworden als veldgeschut, en bruikbaar zowel in de stellingen- a;s bewegingsoorlog. In Mainz heeft de pers het monster van alle kanten kunnen bekijken. Maar atoomgranaten waren er niet in de buurt, en over de tactische inzet van het wapen, noch over vuursnelheid is gesproken. Wel werd gedemonstreerd hoe dit nieuwe wapen in tien minuten tijds in stelling wordt gebracht, en hoe perfect de lange loop is uitgebalan ceerd. Slechts zes man zijn er nodig om de zware loop 360 graden te laten dmaien. De bediening geschiedt electriseh maar ook wanneer de stroom uitvalt, kan het gevaarte zonder de minste krac^trïncr-onning met de hand ge draaid worden. De reikwijdte van de afgeschoten projectielen is 34 kilome ier. Hoewel de lengte'van geschut cr. twee trekkers samen 25.65 1 is. is het geheel zo wendbaar, lat het in steden loodrechte straathoeken van slechts 8 55 meter brede wegen kan nemen. De 24-jarige Nederlandse chauffeur D. de Baat. die op 24 October bij de Wiedbachbrug de controle over een zware vrachtwagen verloor, waardoor zes personen om het leven kwamen, is gisteren te Koblenz verhoord. Hij zei bij het overschakelen te hebben be merkt. dat de rem niet werkte en alles te hebben gedaan om de snelheid te ver- mindere: Uit het voorlopig verslag over het onderzoek blijkt, dat de rem- ir,richting niet in orde was. Een onder deel van de luchtdrukrem was ver vuild. Er kan een verzoek tot vrijlating tegen borgtocht van De Baat worden ingediend Enige suppoosten vlo dj Haagse die rentuin zagen Zaterdagnacht twee man nen een trap. che naaf de halcons leidt, op- en afgaan. De kamer van de con troleurs is aan het balcon gelegen, zo dat hij hen het vermoeden rees. dat uit de daar gedeponeerde kleren gestolen werd. Zij stelden onmiddellijk een on derzoek in en troffen in de kamer in derdaad twee mannen a die bezig waren de <-n-. ukken leeg te halen- Eén van de dieven had juist een porte feuille in zijn hand. Het bleken de 19- jarige Th R en de 33-jarige Ch. J. v. d L., beiden zeeman van beroep en wo nende in Dc i Haag. te zijn. De mannen waren reeds eerder naar de kamer ge weest. waar zij toen een controleur hadden gezien, die bezig \/as geld te tellen. De dieven zijn opgesloten. stopt en de schipper moest om assis tentie verzoeken. Het SOS-sein werd ook in Terschelling opgevangen en de Holland voer uit. Gistermorgen vroeg wist de Holland de Pool te bereiken Daar bleek, dat een andere Poolse trawler nog had getracht het in nood verkerende schip op steeptoüw te ne men, doch tot tweemaal toe brak de sleeplijn. Door de hoge zee was het voor de Holland niet mogelijk de pompen aan boord van de Saturnia te brengen, zodat de drie en twintig Polen aan boord met behulp van em mers het water moesten wegwerken om het vaartuig drijvende t.e houden Bij aankomst in IJmuiden waren ze dan ook oververmoeid, wat zich ge makkelijk laat indenken. Daar zijn toen pompen aan boord geplaatst. Te Dresden (Oost-Duitsland) zijn Zendag 400 Noordkoreaanse kinderen aangekomen. Zij zullen daar enkele jaren blijven „om te leren, te werken en vro lijk te zijn." Gedurende de eerstkomende zes weken zullen ruim 10.000 af- zicaaiende Canadese militairen en voor een ander deel de af lossers van de bezettingstroepen in Duitsland ons land passeren. Het oponthoud in Nederland kan maar kort zijn. doch velen willen toch nog een souvenir meenemen. Dikwijls bestaat dit uit een paar wooden shoes". De Veiligheidsraad heeft zich giste ren uitgesproken voor een voor ste) van de Griekse afgevaardigde Kyroe om het debat over Triëst tot 23 November uit te stellen ten ein de de betrokke,. landen in staat te stellen nieuwe besprekingen over het probleem te voeren. De stemverhou ding was negen vóór, één tegen en één onthouding (Libanon). De betrokken partijen onderhande len thans, aldus de Griekse spreker, via de normale diplomatieke kanalen. Eerder was besloten het debat uit te stellen tot 2 November. De garantieprijs voor alle melk, welke aan fabrieken wo 't afgeleverd, tot boerenkaas wordt verwerkt of in het vollemelkgebied in consumptie wordt gebracht, dient voor het jaar 1 November 195331 October 1954 te worden bepaald op f 20.75 per hon derd kilogram bij 3.7 procent vet. De verrekeningsprijs voor consumptiemelk dient te bedragen 22.75. Verder dient ook vtjor het nieuwe melkprijs jaar een zuivel' nds te worden inge steld op dezelfde grondslag als et oude. Dat zijn de conclusies, waartoe de hoofdafdeling veehouderij van de Stichting voor de Landbouw is ge komen. Het hoofdbestuur van de Stichting heeft deze overgenomen. Voor wat betreft de garantieprijs is de stichting uitgegaan van de nieuwe rapporten van het Landbouw-Econo- misch Instituut over de kostprijs van de melk in het weidegebied en het gemengde zand. Zij meert, dat de Verwachting tot Woensdagavond. Vanavond in het Oosten van het land kans op mist. Toenemende bewolking met tijdelijk regen. Naar Zuid krimpende en tot krachtig aanwakkerende wind, later ruimend naar Zuidwest. Vrij zacht. v-cnerlnc; /on or1 4') «nder 17.07 tiet lachtseizoen is ingezet. Op t jagers en meute treffen. Wij er schillende plaatsen in ons land kan men het aardige tafereel van 7? hier een jachtgezelschap met menfo van de Kon. Ned. Jachtverem ging in de omgeving van Laren. prijs dient te berusten op het wer kelijke gemiddelde vetgehalte van de melk. Daarom is het thans gewenst, de garantie te baseren op een vet gehalte van 3.7 pet. In de nieuwe ga rantie is reeds rekening gehouden met de loonsverhoging van vijf procent per 1 Januari a.s., maar niet met veranderingen in het loon welke een gevolg kunnen zijn van de wijzigin gen in de loonpolitiek Deze veran deringen zullen worden doorberekend. In de verrekenprijs ts een onder nemerswinst 'van tien procent opgeno men boven op de garantie. De stich ting heeft nog bezwaar gemaakt te gen de huidige waardering van het botervet, dat bij standaardisatie vrij komt Zij meent, dat dit gewaardeerd zou moeten worden tegen de werke lijke marktprijs van de boter Met betrekking tot de producten, welke worden ingeleverd bij het In- en Verkoopbureau is de stichting van mening, dat deze behoren te liggen op een verantwoord commercieel niveau De agendacommissie .van de Algeme ne Vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren met twaalf tegen twee stemmen besloten tot aanbeveling van behandeling door de Algemene Verga dering van Amerikaanse klachten te gen communistische strijdkrachten in Korea wegens bedreven wreedheden. Voordat het voorstel in stemming kwam, noemde de Sovjet-afgevaardig de Wysjinski de Amerikaanse klacht een verzinsel en een grove vervalsing. Het behandelen ervan zou het werk voor een internationale vrede bemoei lijken. Mevrouw Pandit, voorzitster van de Algemene vergadering onderbrak de rede van Wysjinski en zei verheugd te zijn. dat de vergaderingen tot dusverre in een sfeer van groter gematigdheid en beheersing waren verlopen dan vroeger. Zij vroeg Wysjinski zich tot de zaak te beperken. Deze zei het ge heel met de voorzitster eens te zijn. doch hij vroeg waarom de Amerikaan Lodge dan niet insgelijks handelde. Doch als mevr. Pandit niet wilde, dat hij nog meer zei, was hij gaarne be reid zijn opmerkingen te besluiten „In aanmerking nemende het zeer edelmoedige aanbod van de vertegen woordiger van de Sovjet-Unie", zeide mevrouw Pandit daarna onder het ge lach van de commissie, „zou ik hem willen zeggen, dat wij zeer dankbaar zullen zijn, als hij zich niet te zeer op de achtergrond plaatst" BESPREKING TUSSEN ADENAUER EN OULENHAUER De Westduitse kanselier, Konrad Adenauer, en de leider van de Sociaal- Democratische oppositiepartij, Ollen- hauer, hebben te Bonn buiten- en bin nenlandse vraagstukken besproken. RELDEN heeft het toekennen van de Nobelprijs voor de Vrede ons zoveel voldoening kunnen schenken als dit maal, hu de Nobelcommissie van het Noorse parlement dezer dagen bekend maakte, d&t de Nobelprijs voor de Vrede 1952 zal worden toegekend aan Albert Schweitzer, de man van Lam- barene en de Prijs voor 1953 aan Geor ge Catlett Marshall, de man van het Plan. De bijna 79-jarige Albert Schweit zer gaf zijn ganse leven voor de wer ken des vredes; de 72-jarige generaal Marshall, uiterlijk gelijkend op een be roepshengelaar en schijnbaar aan het eind van zijn loopbaan, lanceerde in Juni 1947, rustig sprekend onder de oude olmen van de Harvarduniversiteit, de idee, waaruit het door de V.S. uit gevoerde grootse herstelplan van Euro pa voortvloeide. Daarmede diende ook hij de vrede. „Op Paaszondag (1913) hoorden we nog eenmaal het lieve orgel van St. Sulpice in Parijs en het wonderspel van onze vriend Widor. Te twee uur gleed de trein naar Bordeaux het onder grondse station van de Quai d'Orsay uit. Mijn reis naar Afrika begon", zo vertelt Albert Schweitzer in zijn boek „Aan de zoom van het oerwoud". In ditzelfde boek schrijft hij over de reden, waarom hij zijn leerstoel aan de universiteit te Straatsburg, zijn orgelspel, zijn literair en philosophisch werk liet varen om als arts en evangeliebrenger te gaan naar Frans Centraal Afrika. „Ik hoor de over de lichamelijke en geestelijke ellende der inboorlingen in de oerwou den. Hoe meer erover nadacht hoe onbegrijpelijker kwam het mij voor, dat wij Europeanen ons zo weinig be kommeren over de grote menselijke taak, die ons in die verre streken wacht. De gelijkenis van de Rijke Man en de Arme Lazarus scheen mij op ons toepasselijk. Wij zijn de Rijke Man, in het bezit van medische kennis en van middelen tegen ziekte en pijn. Wij be schouwen dit als iets vanzelfsprekends. Ver weg in de tropen zit de Arme La zarus, het volk van negers, dat meer dan wij aan ziekte en pijn onderhevig is en geen bestrijdingsmiddelen heeft. Uit vrije wil dienen artsen in grote ge tale te gaan werken onder de inboor lingen. Eerst dan tonen wij de verant woording, die op ons als cultuurvolken rust tegenover geklewde rassen, te be grijpen en beginnen wij onze plicht te- genm er hen te vervuHcn" Bijna veertig jaar doet dokter Schweitzer reeds zijn werk in Afrika. Enkele malen kwam hij voor korte tijd naar Europa om te rusten, maar meer nog om gelden bijeen te brengen voer zijn ziekenhuizen aan de Ogowe. Zijn geest is nog fris en vol ideeën, licha melijk is hij zeer vermoeid nu. De nieuwe erkenning van zijn grootse en van zo diepe menselijkheid getuigende werk. zal de grijze dokter goed doen. Het geld van de prijs zal zonder twij fel worden gebruikt voor het welzijn van zijn vrienden, de negers. Bracht Schweitzer vrede in de har ten van vele, voorheen door demoni sche machten gekwelde bewoners van de oossen bij Lambarene, George Marshall, tijdens de eerste wereldoor log de beste officier van het Ameri kaanse leger en de man, die later op niet onaanzienlijke wijze medehielp de strijd van de vrije wereld tot een over winning te brengen, besefte dat nu ook de vrede diende te worden gewonnen. Furopa stond in 1945 voor een econo mische chaos. Daaruit zou een politiek nihilisme kunnen voortvloeien. Ameri ka diende dat te voorkomen door uit- gebre'de financiële hulp. Die hulp kwam Het Plan Marshal] slaagde en daarmede kon in velerlei opzichten voor de Europese mens via een herstelde eco nomie een stuk geluk en welvaart te rugkeren. Marshall bouwde een zuil voor hét behoud van de vrede onont beerlijk. En daarom heeft ook deze wat stugge man met zijn kleine, blauwe ogen de Priis des Vredes zeker ver diend W K. De 72-jarige Amerikaanse generaal George Marshall, die Vrijdag jongst ieden de Nobelprijs voor de Vrede voor 1953 werd toegewezen, is Zondag per vliegtuig naar Washington ver voerd en daar in het Walter-Reedhos- pitaal opgenomen. Generaal Marshall, de voormalige chef van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, leed reeds gedu rende enige weken aan een ernstige griep. Een jury te Londen heeft gisteren de 22-jarige Alfred Whiteway schul dig verklaard aan moord op het 16- jarig meisje Barbara Songhurst, dat in de afgelopen zomer werd doodge stoken en in de Theems geworpen. Whiteway werd tot de galg veroor deeld. Het Openbaar Ministerie heeft Whiteway ook beschuldigd van moord op de 18-i^rige vriendin van Barbara Songhurst. Christine Reed, wier lijk ook in de Theems werd gevonden. Bij het proces werd Whiteway één moord te laste gelegd.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1