Nestor van middenstand wordt tachtig jaar eeda Stad en omgeving DE BOER Jimmy Brown en de Oranjehemden Uit de Alkmaarse Raad Dactyloscopie kwam in de plaats van de pijnbank Commissie verkavelii zijn t Dames! r Nieuws Nieuws U Verdachte „Als je wat afspreekt, hou je er dan aan De heer Key sper nog altijd vitaal Het WAL A-c o r s e t De WALA heefteen 9 passend corset 9 voor U! CORSETTENHUIS Duizend runderen op najaarsmarkt CHR. ULO VERLOOR EEN BEMIND ONDERWIJZER „Jan" Hermes overleden Vijf en twintig jaar bij „Kofa' De commissaris vertelde „Bekentenissen" door folteringen Ook het vo Rapport verschijn! voorjaar Aanrijding op van de Sloti WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 J)E NESTOR van de Alkmaarse middenstand wordt op 16 November tachtig jaar. De heer C. W'. Keysper draagt deze benaming niet zonder enige reden. Het grootste deel van zijn leven is hij zelf middenstander geweest en toen het woord organisatie de meesten nog wat vreemd in de oren klonk zwaaide hij al met de voorzittershamer. Want naast een goed zakenman was de jeugdige Cor Keysper een verenigingsmens. Hij is het nog. Wie hem met zijn witte, wijduitstaande haardos door de stad ziet wandelen, zou deze van vitaliteit blakende heer geen tachtig jaar geven. En wie hem meemaakt als voorzitter van de Stichting Braderie, als voorzitter van de contactcommissie voor de middenstand, als voorzitter van de RK begrafenisvereniging,, als secretaris van de plaatselijke prijzencommissie of als voorzitter van de Stichting tot behoud van de Kaasmarkt, zou zelfs bij dit bericht nog in twijfel kunnen staan over zijn ouderdom. Men verwacht een dergelijke activiteit nu eenmaal niet meer van een tachtig-jarige. En toch is de heer Keysper geen jaar jonger. J-Jij werd op 16 November 1873 in Alkmaar geboren en begon na de lagere school zijn carrière als goud smidsleerling. Maar dat heeft slechts 3% jaar geduurd, ,,'t Was me te treu zelig", zegt de heer Keysper. Zijn lief de ging uit naar de handel, maar aan gezien zijn moeder weduwe was en hij geen stuiver bezat, zat er niets anders op dan een nieuwe baas te zoeken. Cor Keysper kwam op een meelfabriek „Voor zes gulden in de week en vrij licht overdag", spot de bijna 80-jarige. Het beviel hem daar beter dan bij de goudsmid, maar een ernstige ziekte op 21-jarige leeftijd maakte een eind aan deze werkkring. De huisdokter had de patiënt reeds opgegeven toen er op het allercritiek- ste moment een kentering ten gunste optrad. Twee maanden later stond Cor Keysper weer buiten. De dokter had hem echter ten strengste verboden zijn baan in de meelfabriek weer aan te nemen. En toen ging de oude liefde in vervulling. De jeugdige Keysper kwam in de handel. J-Jet was een bescheiden nering. Een boter- en kaaswinkeltje in de St. Annastraat. De zaak ging voorspoedig en de jonge handelsman had eigenlijk handen te kort. Dat was het ogenblik, waarop hij aan trouwen ging denken. Een half jaar later stond mevrouw Keysper naast haar man achter de toonbank. Twaalf jaar heeft de St. Annastraat-periode geduurd. De laatste tijd had de heer Keysper al eens naar een winkel op een betere stand omgekeken en hij vond deze ten slotte op de Laat, waar hij nog 7 jaar zijn zaak dreef vóórdat hij een paar huizen verderop, op de hoek van de Bnllesteeg, een eigen perceel kon ko pen. De boter- en kaashandel was in middels uitgebreid met een grossier- derij en een margarine-mengbedrijf en de zoons van de heer Keysper waren intussen al zo groot geworden, dat zij ook in de zaak konden worden opge nomen. Zij voelden echter niet veel voor de winkel en toen besloot ook vader zelf de detailhandel vaarwel te zeggen. Met één van zijn zoons legde hij zich geheel toe op de grossierderij, die beduidend in omvang toenam. Aan de Nieuwesloot werd een groot per ceel gebouwd, waarin het bedrijf werd ondergebracht. Vele Dames dragen een slecht passend Corset. geeft ieder een goed figuur. Daar om vraagt ons de CORSETTEN met Taille- en Heupverschil. In iedere taillemaat brengen wij drie HEUPWIJDTEN. Kort en dik. lang en slank, smalle taille en brede heupen. Langestraat 117, b. d. Grote Kerk. Telef. 3880. C. W. KEYSPER Tachtig jaar £)e heer Keysper trok zich vlak vóór de tweede wereldoorlog uit de za ken terug, wat niet betekende, dat hij werkeloos- in zijn stoel bleef zitten. Daarvoor had hij te veel levenslust en een te grote drang naar daden. Hij gaf zijn werkkracht nu volledig aan het organisatie-leven en dat de midden stand, waarin hij zich van klein tot groot opwerkte, daarbij een belang rijke plaats innam, laat zich begrijpen. De heer Keysper was in de vele com missies een graag geziene figuur, die ook in de organisaties zijn zakelijk standpunt huldigde: „Als je wat af spreekt, hou je er dan aan". Het zou te ver voeren alle vereni gingen op te sommen, waarvan de heer Keysper in zijn lange en welbestede leven lid is geweest of nog lid is. Hij speelde ook nog twintig jaar amateur toneel, was enige tijd lid van de ge meenteraad en heeft lange jaren ge fungeerd als voorzitter van de feest commissie van de 8 Octobervereniging. ^Ikmaar is aan deze tachtigjarige veel verplicht. Hij is een goed zakenman geweest en nog altijd een goed burger, wie het belang van de stad als winkel en marktcentrum steeds zeer nauw aan het hart heeft gelegen. Op 16 November gaat de heer Keys per zijn tachtigste verjaardag vieren en om het zijn vele vrienden gemak kelijk te maken houdt hij op die dag van drie tot vijf uur een receptie in 't Gulden Vlies. Velen zullen de vitale jarige dan hun gelukwensen komen aanbieden. Daarvan zijn wij stellig overtuigd. WOENSDAG CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Invasie (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: De Woeste Hoogte (14 jr.). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: Rechter Thomas (14 jr.) HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Million Dollar Mermaid (a.l.) GULDEN VLIES, 8 uur: Ned. Come- die met „Via Lissabon". VALKS LUNCHROOM, 8 uur: Psychom. seance. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Stu dentenliefde (18 jaar). DONDERDAG CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Pant serkruiser Potemkin (Schola Publica). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: De Woeste Hoogte (14 jr.). VICTORIA THEATER, 8 uur: Rech ter Thomas (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: Mil lion Dollar Mermaid (a.l.). WAPEN v. HEEMSERK, 8 uur: kla- verjasdrive t.b.v. t.b.c.-bestrijding. KOEDIJK. Raadhuis, 7.30 uur: raads vergadering. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Het wonder van Fatima (a.l.). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 2.27 14.43 Donderdag 2.57 15.13 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 2.32 14.48 20.32 8.48 Donderdag 3.02 15.18 21.02 9.18 De najaarsmarkt, die vandaag natuurlijk in de regen werd ge houden, beleefde een ongekend grote aanvoer. Dit bleek vanmorgen vroeg reeds, toen de ene veewagen na de andere de stad binnenreed. Het groei de aan tot een onafzienbare rij, die de aanvoerders zowel als de politie, die het verkeer had te regelen, voor moei lijke problemen stelde. Maar zoals al tijd werd de chaos langs de lijnen van geleidelijkheid opgelost en stonden de 980 runderen, waarvan 934 koeien en 46 graskalveren, spoedig netjes op de kopers te wachten. Deze aanvoer is zeer beduidend. Verleden jaar werden er 860 dieren op de najaarsmarkt ge bracht. Het aantal bezoekers was reeds in de vroege morgenuren zeer groot, on danks het sombere weer, dat niet be paald tot een bezoek aan de stad uit lokte. De stallingen hadden het druk om de boeren uit de naaste omtrek, die per fiets waren gekomen op te vangen en in alle straten stonden de auto's geparkeerd van de veehouders, handelaren en slagers uit de gehele kop van Noord-Holland. Alkmaar als marktstad heeft van daag weer een ouderwetse dag beleefd. De handel had een vlot verloop en er werden hoge prijzen besteed. De volgende notering werd door het gemeentelijk marktwezen opgesteld: Kalfkoeien 800—1000, melkkoeien 700 1000, geldekoeien 600800, kalfvaar- zen 450—650, geldevaarzen 350550, graskalveren 200350, stierkalveren 300—700. PIET STENNEBERG EXPOSEERT De Alkmaarse schilder Piet Stenne- berg den Das exposeert van Zaterdag 7 November af een collectie van zijn werken op de afdeling Moderne Meu belen (derde etage) van De Bijenkorf te Amsterdam. ETALAGERUIT SNEUVELDE Een 10-jarige jongeman heeft giste ren een etalageruit van de firma Hen stra op de Laat aan gruzels gesmeten. De schade bedraagt f 150. 131. Er overkwam Jackie Brown die als middenvoor van 't Nederlands Elftal de aftrap moest doen, iets ver schrikkelijks....Overmand door de spanning en dljp onder de indruk van het feit, dat hij in dat geweldige Wembley-stadion moest spelen ten aanschouwe van meer dan negentig duizend toeschouwers, wankelde hij. Hij voelde zich duizelig en draaierig en hij besefte amper nog wat hij doen moest. „Speel die bal toch, Jack," riep linksbinnen Kareltje Keuvel, die niet begreep waarom Jackie zo raar stond te treuzelen. Toen schopte Jackie maar in het wilde weg. Tweemcal miste hij de bal, zodat zijn medespe lers van ontsteltenis met hun handen in hun haren grepen en de derde keer raakte hij de bal zo ongelukkig, dat deze rechtstreeks naar de rechtsbuiten der Engelsen vloog....! Jimtny lie met de andere leden van de Keuze- Commissie op een bankje langs de lijn zat, kon nauwelijks zijn eigen ogen geloven, toen hij dit vreemde ge schutter van zijn pleegzcon aan schouwde. Jackie bleef als een zout. pilaar in de middencirkel staan, ter. wijl de Engelsen onmiddellijk ten aantal trokken. Zij schoten als havik, ken op het doel der Oranjemannen af, forceerden een hoekschop, toen nog een en daaruit wist hun linksbinnen Johnny MacKick met een onhoud. bare kopbal te doelpunten. Binnen 'n halve minuut stond het 1—0 voor de gastheren.... en nog altijd stond Jackie als een soort slaapwandelaar midden in het veld.... In de ouderdom van 62 jaar is na een ziekbed van enige maanden over leden de heer Joh. Christiaanse, die sinds 1932 als leerkracht verbonden was aan de Christelijke Ulo-school. In de vacantie is de heer Christiaanse ziek geworden en toen op 1 September het nieuwe leerseizoen begon bleef zijn plaats open. Hij zou niet meer bij de leerlingen terugkeren, die hij zo'n groot en warm hart toedroeg. Kinderen kunnen wreed zijn en las tig, maar desondanks was de heer Christiaanse altijd bereid de grootste belhamel na schooltijd even te helpen met een moeilijk probleem. Dit maak te hem bij de leerlingen bijzonder sympathiek en meer nog misschien bij de oud-leerlingen, die naderhand eerst beseften welk een goede leraar zij in de heer Christiaanse hadden ge had. Een groot Mens bovendien. De heer Christiaanse begon zijn loopbaan bij het onderwijs in Zeeland, zijn geboorte-provincie. Hij was onder wijzer aan verschillende lagere scho len, werd hoofd van een lagere school bij Terneuzen en kwam via het Ulo- onderwijs te Ridderkerk en Gouda in 1932 naar Alkmaar, waar hij aan de Julianaschool werd verbonden. De heer Christiaanse gaf les in Neder lands, biologie en natuurkunde, in welke vakken hij meer dan 25 jaar bij de Mulo-examens examineerde. De teraardebestelling zal Donderdag middag plaats vinden op de gemeente begraafplaats. In de nacht van Maandag op Dins dag is plotseling overleden Johan Her mann Hermes bij zeer velen in Alk maar en ver daarbuiten bekend als „Jan" Hermes de kellner van Café Schermerhorn aan het Waagplein. In 1907 trad hij daar in dienst en ruim 40 jaren is „Jan" daar niet alleen een zeer gewaardeerde hulp geweest maar zelfs de vriend van velen. Want allen, die vooral op de drukke marktdagen Café Schermerhorn bezochten, be schouwden hem als een vriend en in geheel Noord-Holland was hij een zeer bekende figuur geworden, wiens hu mor hem nooit in de steek liet, zelfs niet op de drukste dagen. De geregelde bezoekers van Café Schermerhorn zul len mede goede en prettige herinnerin gen aan „Jan" bewaren. (Advertentie Ing. Med.) Temidden van haar collega's herdacht gisteren mej. T. Bruin het feit, dat zij vóór 25 jaar haar intrede deed bij de N.V. J. Spruyt. In de smaakvol versierde Marijke- zaak van Hotel Victory vond de feeste lijke huldiging plaats. In waarderende woorden werd de jubilaresse toegesproken door de direc teur de heer M. Spruyt, die de ijver en toewijding van mej. Bruin prees en zijn woorden vergezeld liét gaan van een zeer smaakvol geschenk. Voor het gehele personeel sprak de heer f tubenitsky, die vooral de pretti ge samenwerking memoreerde tussen jubilaresse en haar collega's en haar goede eigenschappen naar voren bracht. Een mooi cadeau benevens een kleine bloemenhulde waren de tolk van de gevoelens van haar collega's. Verder voerde de algemene chef, de heer Pastoor, nog het woord. Hij hoop te dat de firma nog menig jaar van haar diensten gebruik zal maken. Na dat mej. Bruin met een korte toespraak dank had gebracht voor de huldiging en de cadeaux, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waarna de jubila resse verder de dag in familiekring doorbracht. fJET PLAN OM AAN de Sportlaan een vijftal volleybalvelden aan te leggen is niet doorgegaan omdat er volgens B. en W. voor het beoefenen van deze sport in de openlucht niet voldoende belangstelling bestaat. Er zullen nu maar twee veldjes komen, waardoor de Nederlandse Volleybalbond geen ge legenheid krijgt tornooien te organiseren en een zomercompetitie eveneens onmogelijk wordt gemaakt. Thans zal de belangstelling voor deze terreinen uitsluitend van de verenigingen moeten uitgaan. Zonder wedstrijden van de NeVoBo en zonder een huurprijs, welke niet hoger ligt dan die voor de ge meentelijke gymnastieklokalen, zullen de verenigingen van deze veldjes wei nig gebruik maken. Er is in Alkmaar voor de volleybalsport meer dan vol doende belangstelling, maar de niet afgebakende terreinen zonder de beno digde attributen, welke de gemeente de spelers het vorig jaar tegen een veel te hoge huurprijs heeft aangeboden, deden de spelers besluiten daarvan dit jaar geen gebruik meer te maken. Er zullen nu te weinig speelvelden komen om er iets te kunnen organiseren en de verenigingen zullen er weinig interesse voor hebben. Wanneer men meer overleg met de Ned. Volleybalbond had ge pleegd en een drietal goed geoutilleerde velden beschikbaar had gesteld, zou veel teleurstelling zjjn voorkomen. I ATEN WIJ DE HOOP uitspreken, dat de door de heer Koot gevraagde speelvelden bij de Vondelschool niet lang op zich laten wachten. Er moet bij de nieuwbouw niet alleen aan de ouders maar ook aan de kinderen gedacht worden. In de jaren waarop zij zich uitleven en behoefte aan ravotten heb ben zal men voor voldoende veilig ge legen speelplaatsen moeten zorgen om de dadendrang der jeugd tijdig in goede banen te leiden en vandalisme in de toekomst te voorkomen. UET VOORSTEL VAN B. EN W. om niet in te gaan oo het verzoek om f 1000 subsidie voor bouw- en inrich ting van het hospitaalkerkschip De Hoop te geven, welk voorstel met 15 tegen 7 stemmen werd verworpen, ver dient een afzonderlijke beschouwing. Niet omdat daarbij veie raacsleden der verbonden fracties zich aan de zijde van de oppositie schaarden wat nog wel eens meer zal gebeuren maar omdat hiermede gebroken werd met de tradi tie, dat de gemeente alleen financiële steun verleent aan projecten, welker werkzaamheid de gemeentelijke sfeer raakt. In de bijlage werd reeds opge merkt, dat er in den lande vele instel lingen zijn, die voortreffelijk werk ver richten, maar waaraan de gemeente on mogelijk financiële steun kan verlenen. De gemeentelijke taak aldus de bur gemeester moet zich beperken tot de gemeentelijke bemoeiingen en deze lijn is in het verleden dan ook altijd ge volgd. W*e aan de talloze collecten en speld- jesdagen denkt, weet wel, dat er tien tallen organisaties en instellingen in den lande zijn, die een prachtig sociaal doel hebben en financieel gesteund moeten worden om hun taak naar be horen te kunnen verrichten. Geeft de gemeente aan één daarvan financiële steun dan is het hek van de dam en kan er over het nut van elke aanvrage voortaan gedebatteerd worden. In het subsidieverzoek wordt reeds door de vereniging zelf opgemerkt, dat het aantal zeevarenden in Alkmaar gering is. De gemeente heeft geen contact met dit schip, ook al moge de heer Kirpen- stein opmerken, dat er wel eens een trawler naar Alkmaar genoemd is. Het College nam o.i. terecht hoe wel met het bekende bloedende hart - het standpunt in dat het welrk van De Hoop niet de gemeentelijke sfeer raakt, hoewel de burgemeester dit verzwakte door het voorstel tot de begrotings debatten te willen aanhouden. Elr zijn bij elke begrotingsbehandeling meer van dergelijke verzoeken en de prac- tijk leert, dat ze dan meestal en bloc worden verworpen. In elk geval heeft het hospitaal-kerk schip thans de subsidiebarrière door broken en de gevolgen daarvan zullen voortaan bij de begrotingsbesprekingen wel blijken. ^LKMAAR IS EEN VAN de weinige gemeenten, die een Sinterklaas-ver ordening bezit, een gemeentelijk voor schrift waarin het vóór een bepaald tijdperk verboden wordt zich als Sint of Zwarte Piet verkleed in diverse voor het plubiek toegankelijke etablissemen ten op te houden. Wij hebben deze verordening destijds met vreugde begroet omdat wij mèt de burgemeester van mening zijn, dat Sin terklaas er allereerst is voor de kinde ren en niet voor de warenhuizen en de openbaire eet- en drinkgelegenheden. Naast de ooievaar die helaas uitsterft is de Sint een der grote en meest bewonderde scheppingen uit het sprookjesleven onzer kleuters en de grote wijze mensen wairen hard op weg hem van het kinderwereldje naar de zakenwijk over te plaatsen, omdat er aan Zijne Hoogwaardige Excellentie in de dagen vóór en na zijn verjaardag wel het een en ander was te verdienen. Twee, drie Sinterklazen tegelijk, kleine en grote, met Zwarte Pieten van diveirse pluimage waren langzamerhand wel in staat het geloof aan de per stoomboot arriverende bisschop te on dermijnen en wij kunnen het niet anders dan toejuichen, dat men daar aan in onze gemeente een einde heeft gemaakt. U)E VRAGEN WELKE de heer Otten daarover gesteld heeft beoogden, ais wij ze goed beluisterd hebben, niet al lereerst een teruggang naar de oude toestand, hoewel hij er wel voor ge pleit heeft ook de middenstand meer gelegenheid te geven van de Sintec- klaassfeer te profiteren. Hij wilde de bisschop wat vroeger in onze gemeente zien en hem niet meer alleen van de boot laten halen door de kinderen van de Openbaire School. Sinterklaas zo heeft hij gezegd is een figuur van de nog ongesplitste Christelijke kerk en zo zijn er in de tijd, dat er zelfs katho lieke of gereformeerde geitenfokvereni- gingen opgericht, werden, helaas niet vele meer. Men zal begrijpen, dat die geiten er thans door ons en niet door de heer Otten bij gehaald werden. Wij gevoelen ook niets voor een Lutherse of Aposto lische Sinterklaas met een Zwarte Piet op gereformeerde grondslag, maar de heer Otten sprak alleen over de Sint en wilde de stoet, die hem stadwaarts voert, blijkbaar uitgebreid zien met alle daarvoor in aanmerking komende kin deren van de bijzondere scholen. De bisschop van Myra zou vroeger moeten komen en langer moeten blijven. Wij zouden wat dat betreft het voorbeeld van Amsterdam moeten volgen en de Sint ook officieel in onze raadzaal moe ten ontvangen. Hoeveel zalen we voor al die school kinderen tegelijk nodig zouden hebben en wie de Sint zouden begeleiden als tegelijk al die zalen vol wachtende kin deren zaten, is niet helemaal duidelijk. Evenmin waarom de bijzondere scholen, die zich zo streng mógelijk van de openbare afscheiden en hun eigen be stuur en werkplan hebben, juist van de openbare Sinterklaas moeten profiteren als zij desgewenst zelf een Sint bin nenshuis kunnen laten optreden. nE INTERPELLATIE VAN de heer Otten die daarmee zijn maiden speech hield is door de burgemeester op enigszins zonderlinge wijze beant woord. De Sint zou door de duizenden langs de weg staande kinderen van alle ge zindten en kerkgenootschappen vol doende begroet en bewonderd kunnen worden. Men kon de oude baardman met zijn stramme ledematen moeilijk de hoge stoep van het stadhuis laten beklimmen en hem het verlanglijstje der gemeente naar welks inhoud wij zeer benieuwd zijn beter overhandi gen als hij op zijn beroemde schimmel voorbij kwam. Als de Sint te laat kwam konden wij dat niet helpen omdat het ons niet past een oordeel uit te spireken over de daden van Zijne Hoogwaardige Excel lentie. Men zou hoogstens kunnen vra gen of hij bereid was iets vroeger te komen. Wil de Sint zoals de heer Otten vroeg hier al op 24 November verschijnen dan kan ons dat slechts verheugen, maar we kunnen nem niets voorschrijven en alleen maar verzoe ken. Wij mogen ons niet met Amster dam vergelijken en de Sint moet zelf maar uitmaken of hij alleen de open bare of ook de andere scholen wil be zoeken. Het gemeentebestuuir kan slechts lijdzaam afwachten wat Zijne Hoogwaardige Excellentie zal beslissen. UET BEHOEFT GEEN betoog, dat B. en W„ die hem een vorig jaar het verblijf in diverse winkelzaken weiger den en er toen niet over dachten de persoonlijke vrijheid van Zijne Hoog waardige Excellentie te eerbiedigen hier een beetje de spot met de vragen steller hebben gedreven, waarbij nog kwam, dat ook de raadsleden er een grapje van maakten door in de naast gelegen polderkamer een Sinterklaas plaat te laten afdraaien, waardoor de vragensteller zich genoodzaakt zag zijn rede te onderbreken. Wij zijn grote bewonderaars van grapjes mits zij die ze uithalen op hun beurt er ook eens een kunnen verdra gen, wat niet altijd het geval is. Het spijt ons, dat de interpellant een nog onervaren raadslid was en niet een veteraan als wijlen de heer Westerhof, omdat wij dan na de beantwoording door het College een geheel ander debat zouden hebben gekregen. De heer Otten mag zich gelukkig prijzen dat hij zijn vragen min of meer in de Sint Nicolaassfeer had ge houden, waardoor hij „bonne mine a mauvais jeu" kon maken en conclu deren, dat het dagelijks bestuur dei- gemeente niet afwijzend tegenover zijn suggesties is gebleken. Een politieman werd vroeger alleen op zijn geschiktheid voor het hanj- haven van de orde en rust beoordeeld naar de bedrevenheid, waarmee tij de opposanten in de kraag kon vatten en de kracht, waarmee hij ze toi overgave kon dwingen. Tegenwoordig worden er wel enige andere eisti gesteld. Een politieman van nu is een wandelend wetboek en de method) die hij bij het verhoor van de verdachten mag toepassen zijn wel wat anden dan een paar eeuwen geleden, toen de commissaris van politic nog schoii- heette cn zijn manschappen de weinig belovende titel van rakkers droegen Het woord rakker is waarschijnlijk afgeleid van het werkwoord rekken, en methode, die de beulsknechten toepasten om de beklaagde tot een bekentent te dwingen. Over dit verschil tussen de politie en de rechtspraak van vroege' en nu heeft de commissaris van politie de heer J. Dreeuws gisteravonl in hotel Victory voor de leden van Oud-Alkmaar een interessante lezing gehouden. Het heeft lang geduurd voordat de Middeleeuwse pijniging van de ver dachten werd verboden, aldus de heer Dreeuws. In Nederland werd de pijn bank eerst in 1798 afgeschaft. Voor dien hebben vele onschuldigen onmen selijke folteringen moeten doorstaan. Zo bijvoorbeeld de Wognummers Kop pen Corneliszoon en diens zoon Nan- ning, die in 1570 met 22 anderen ge vangen werden genomen op de valse beschuldiging, dat zij stro in brand hadden gestoken om signalen te geven aan Spaanse soldaten, die in de omtrek waren gelegerd. Koppen Sr. stierf reeds na twee dagen als gevolg van de pijnigingen; zijn zoon werd 22 maal naar de folterkamer gesleept voordat hij het verraad bekende, waaraan hij volkomen onschuldig was. De folterin gen geschiedden op last van gouver neur Diederick van Sonoy en zij waren zo geraffineerd, dat de sterkste kerel er voor moest bezwijken. Men rekte Nan- nings ledematen, brandde hem met kaarsen onder de oksels en de voeten zette een stolp met een rat er onder op zijn lichaam, gaf hem twee dagen pekelharing en ander sterk gezouten eten en weigerde hem iedere slok wa ter en toen dan Nanning eindelijk be kende werd hij naar het schavot ge bracht. Daar sneed men hem levend open, vierendeelde het lichaam en plaatste de stukken op staken bij de poorten van Hoorn. Zijn hOofd kwaa van de toren in Wognum te hangen Ziedaar het „vooronderzoek" van vroe-f ger. De schout bekleedde bij de recht) pleging een hoge positie. Behalve cor- missaris van politie, vormde hij met i? schepenen de rechterlijke macht, waar.j bij hij de functie had van openbait aanklager. Tevens was hij belast me de controle op de naleving der ve» deningen, die hij teza-men met de burc gemeesteren opstelde. De schout toi een autoriteit, die op zijn wandelit; steeds vergezeld was van twee ma: van wie er één een knoestige stol droeg: de roede van justitie. Eigenaardig was dat de schn-, slechts een klein salaris had, dat ca derhand zelfs geheel kwam te vervol len. Hij putte zijn inkomsten toen til de helft van -de civiele boeten en eer derde van de criminele boeten. Me kende destijds ook het systeem van ht afkopen en vooral bij het betrappcl van ontrouwe echtelieden bezat dj schout ten eigen voordele een grolt handigheid in het regelen van een aas zienlijke schikking. De politiemannen de rakkers hadden hun eigen bijverdienste. Zi bleven weliswaar van de opbrengst de opgelegde boeten verstoken, .maar ha den in vele steden het recht een be deel te houden. Het stadsbestuur kf daardoor tevens controle uitoefenen o. de prostitutie. Het verhoor ging, zoals wij reed schreven, bijzonder rauw toe. De ve: dachte werd meteen in de kerker op gesloten, ook al ontbrak ieder feit, dij hem tot beklaagde moest bestemp* len. In het bijzijn van de schepenal nam de schout het verhoor af, getiiij gen werden zelden gehoord en als 4 bekentenis uitbleef, vaak omdat de gij arresteerde onschuldig was, werd t| „scherpe ondervraging" toegepast: pijnbank. De folteringen waren alleej] geoorloofd wanneer de verdachte (1 heterdaad was betrapt en zij mochttij niet worden toegepast op kinderen bil neden 14 jaar en zwangere Vrouw-: Maar -met deze bepaling werd nogal hand gelicht. Wanneer iemand het uil rekken van zijn ledematen en de hoi pijn van de duimschroeven had dor staan zonder zijn schuld te bekeur,f dan betekende dit niet, dat men in z$| onschuld geloofde. Men nam in dat val voetstoots aan dat hij de zwï kunst diende en beschudligde h prompt van tovenarij. De laatste schout in Alkmaar een zekere Outhout, die in 1811 afgezet door de Fransen. P. Si werd de eerste commissaris. Hij het echter niet zoals zijn superieur: van hem verwachtten, want meent»| len ontbrak hij op het appèl. Dit leidde er zelfs toe, dat de co»- missaris werd gevangen gezet. In 1812 werd zijn opvolger de 19*' Joh. T. Boogaard, die meer dan I' jaar commissaris van politie was in 1854 zijn plaats inruimde voor 31 heer J. (Jantje) van Bremen. Van 18901895 was de heer F. G. C. j; Fundter commissaris. Hij werd in als zodanig benoemd te Amsterda® en in Alkmaar opgevolgd door de i®e' S. M. Z. Modderman, die in 1907 pb,ati maakte voor de heer W. T. van Griet- huijsen. In 1922 werd commissaris j- Chr. Walraven benoemd en nadat de oorlog nog een paar „korpscomm"1' danten" hadden dienst gedaan we'° na de oorlog de heer J. Dreeuws, spreker van deze avond, aangeste"; Na de pauze behandelde spreker 19 voorbereidende onderzoek, zoals n" thans door de politie geschiedt waarbij in plaats van de pijnban» menslievender methoden worden 8!' bruikt om tot het bewijs te kome® Spr. ging o.a. uitvoerig in op de dat' tyloscopie, het systeem der vinger31' drukken en de andere hulpmiddelen die de politie ten dienste staan. r°3' radio, telex, speurhonden en w' grafie. Een serie oude foto's en attributen, verzameld door brigadier J. van M* genoot de intense belangstelling- va de aanwezigen. A. n het eind van de bijeenkoa® deelde de voorzitter de heer H. "in gers mede, dat op de volgende verg3 dering als spreker zal optreden ge" raai H. Kruis over de historie van n Nederlandse leger. (va LANGEDIJK Nu de Ambacht in het middelp: afvragen wat het beste z door de heer J. Kliffen opgestoken bij enkele pe gelegenheid betrokken zij We spraken allereerst meester Schelhaas en vei adj-secretaris van de we: ir Jacobs, werkzaam bij rie van Landbouw in De onze vraag, wanneer het port klaar zou zijn, krei antwoord, dat dit wel ni< gend jaar zou zijn, daar me bezig is met de studie van object, In dit rapport zal o worden besteed aan de tot varen in de polder. I nadelen van rij- en vaar den nauwkeurig tegen elk gen. Er is dus geen sprak controverse ten opzichte v van de heer Kliffen, om mer-Ambacht een rijpolde: Daarom lijkt het ons hel t.z.t.. dat is dus a.s. voorja; rapport in de tuinbi ringen behandeld wordt - tevens aandacht besteed a van de hr. Kliffen. Aan de nauwkeurig berekende cij dere gegevens zal men uitmaken, hoe men deze millioenen zal kosten, hel aanpakken. \[U IN meerdere vergac vraag gesteld is, wie er commissie zitting hebben, mededelen, dat deze commi objectieve studie-commissi is. Ze werd samengestel directeur-generaal van de in opdracht van het mir Landbouw. Ze bestaat uit: Rietsema, Rijkstuinbom voorzitter, drs Scheer, la sulent in alg. dienst, secr., werkzaam aan het depar landbouw, adjunct-secr., berg van het K.N.M.I., tet Visser van het Landbouw Instituut, ir P. du Burck, '4 Ambacht werkzaamheden v «demkartering verrichtte, i sen, landbouwadviseur vai Noord-Holland, drs Kooim: Departement van Landbou Beek van de Cultuur dienst, dr Van Dijk cons Rechtzaken bij de Gron Haarlem, dr Leefmans, beke onderzoekingen naar de heid in Geestmer-Ambacht, van Herwijnen te Sint Pan zaam bij de Plantenziel dienst en burgemeester H uit Langedijk. Deze mannt met hun naam borg voor, SWderzoek naar de verkavel naar betrouwbare maatstav schieden. Deze commissie v staan door een groep prac ;K Geestmer-Ambacht, nl. de Duif, St. Pancras, Jac. Slot Langendijk, K. de Boer E Weel, Zuid-Scharwoude, W K. van Nienes. Noordscha Kalverdijk, Oudkarspel, S. horn, Koedijk en J. de Gr, Warmenhuizen. Tevens is als onderzoeker, de heer C. ambtenaar, werkzaam bij ,- tuinbouwconsulentschap in Deze personen hebben 1 werkcommissie van voor jjf dienen, daar zij als vooi bestuursleden van polder: en tuinbouwverenigingen met de structuur van het Ambacht bekend zijn. Mogen zü erin slagen dit naar behoren op te losse De veehouder Petrus Z. I nekkig vol, dat het niet zü motor met zijspan was gel zei h(j, maar mr A. D. van te trekken. Getuigen vertel komende, de Herenweg oj waarop verdachte repliceer „Waarom hebt U ze dan ni worden ze toch vervolgd w hetgeen mr Van Regteren daad beter was, dat Z. zijn De aanrijding, waarvan d Holkamp uit Zaandam het was geworden, had lelijke De motorrijder werd door ernstig gewond (hij versche- ting op krukken en zal voc niet kunnen werken), zijn 1 op de duo zat kreeg een sleutelbeen en zijn schoonr het zijspan werd eveneens g tekening van de verbalisar uit, dat de motorrijder bij d van de Slotweg naar links weken toen de auto van ve: Herenweg opreed. Z. had hoewel hij een vo( naderde niet gestopt omdat hij beweerde de motor niet zien. Daar kwam nog bij, da politie een speling in het geconstateerd van 60 tot 1 Maar ook dat wenste verdac als een tekortkoming te ziei digen hadden hem verteld, een speling heel normaal w;

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2