De Nobelprijs natuurkunde voor F. Zernike prof. U hebt altijd trek in Qlfr fflac, omdat Qli> mac's jaar in jaar uit de allerbeste* Virginia's bevatten. DE WONDERE WAERELT Vreugde in het huis van de Groninger hoogleraar Een elfjarig ijskoninginnetje De Herfst, die Voorjaar en Zomer was Postwisselvervalsers werden door ambtenaar ontdekt „Ik heb de prijs, dank daarvoor" Zware balk schoot los Twee voorbijgangers zwaar gewond Olympische Spelen te Melbourne Wales dwong Schotland een gelijk spel af Nederlands militair elftal Courses te Duindigt Coppi-Filippi wonnen de Trofeo Bararchi Het begon in Edam Filmoperateur maakte zelf stempels Congresgebouw voor 3000 mensen in Den Haag Kwalijk einde van een gezellige avond Versnelde groei van het Lager Onderwijs Alg. Pensioenbond aanvaardt resolutie Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 J)E ZWEEDSE academie van wetenschappen heeft gisteren besloten de Nobelprijs voor na tuurkunde voor 1953 uit te reiken aan professor dr F. Zernike te Groningen, hoogleraar in de theo retische natuurkunde aan de Rijks universiteit aldaar. Deze prijs be staat uit een bedrag van circa honderd drie en zeventig duizend Zweedse kronen (pl.m. 125.000). Daarbij behoort een versierd diploma en een gouden medaille. De prijs is aan prof. Zernike ver strekt op grond van zijn theoreti sche en experimentele onderzoe kingen op het gebied der physi- sche optica en speciaal voor zijn uitvinding van de phase-conlra- microscopie. Het ligt in de bedoe ling, dat prof. Zernike naar Stockholm vertrekt om daar in het Concertgebouw van de Zweedse hoofdstad de Nobelprijs uit han den van koning Gustaaf Adolf van Zweden te ontvangen. gEDERT 1936 is geen Nobelprijs aan een Nederlander ten deel gevallen. Toen ontving de Nederlander prof. Debije, hoogleraar te Berlijn de Nobel prijs voor chemie. In totaal zijn thai^s negen Nobelprijzen aan Nederlanders toegekend, te weten aan prof. Lorentz (1902), prof. Van der Waals (1910), prof. Kamerlingh Onnes (1913) alle na tuurkunde: prof Van 't Hoff (1901) en prof Debije (1936) soheikunde: prof. Einthoven (1924) en prof. Eykman (1929) geneeskunde en psychologie; prof Assar (1911) prijs voor de vrede. Professor Zernike, die uiteraard zeer verheugd is met de prijs, zal, naar hij ons vertelde, het geld gebruiken Gisteren zijn twee voorbijgangers, een Scheveninger en een Rotterdam mer, op de Hoogstraat te Rotterdam ernstig getroffen door een zware balk, die van de tweede étage van een in aanbouw zijnd pand op straat stortte. Werklieden gebruikten daar nl. een balk met een katrol als hijswerktuig en waren bezig daarmee een reclame bord op te trekken. Plotseling schoot de balk los, plofte op straat en kwam bij het omkantelen terecht op de juist passerende 60-jarige kantoorbediende J. C. S. en de 59-jarige opzichter C. J. A.. Vooral S. werd zwaar aan hoofd en rug gewond. Beiden zijn in het zie kenhuis Coolsingel ter verpleging op genomen. De bouwpolitie en de recher che stellen een onderzoek in. voor een paar plezierige dingen, zo wel persoonlijke als wetenschappe lijke. Onder de wetenschappelijke rekent hij de aanschaf van enige in strumenten en hulpstukktn, die zo kostbaar zijn dat hij ze tot nu toe niet kon kopen. Prof Zernike, die op 16 ruli 1888 te Amsterdam werd geboren, ontving reeds eerder onderscheidingen. In i95ü werd hij benoemd tot erelid van de Engelse „Royal Microscopical Socie ty". In 1952 werd hem de „Rumford- medaille" toegekend. Voorts werd hij benoemd tot eredoctor in de genees kunde aan de medische faculteit van de Rijksuniversiteit te Amsterdam. De bel aan en de telefoon in de wo ning van de familie Zernike te Gronin gen hebben gisteravond geen rust ge kend. Sinds de nieuwsdienst om acht uur had bekend gemaakt, dat prof. dr Frederik Zernike de Nobelprijs voor de natuurkunde was toegekend, was het daar een komen en gaan van blije mensen. Prof. Zernike zat met zijn oor tegen het radiotoestel toen het grote nieuws doorkwam. Het laat zich begrijpen, dat het feest was in de woning van de fa milie Zernike. Iedereen schudde de iet wat nerveuze professor de hand. Deze wilde eigenlijk liever met al dit hulde betoon wachten tot het officiële tele- gram uit Stockholm hem zou hebben bereikt. Dit kwam ruim half tien uit Stockholm van de Royal Swedish Aca demy of Science. Eerst toen wiste prof. Zernike de transpiratie van zijn gezicht, waarop hij tegen zijn familieleden zeide: „Ik heb de prijs, dank daarvoor". De feestelijke anjer kwam in het knoopsgat. Uiter aard was de belangstelling van de hoog leraren en studenten zeer groot. Prof. Zernike zal vandaag, ondanks het winnen van de Nobelprijs normaal college geven. Hem wacht echter een grootse huldiging in het natuurkundig laboratorium van de Groninger Univer siteit. Namens het organisatiecomité heeft luit.-generaal Bridgeford het voorlopig program bekend gemaakt voor de Olympische Spelen in 1956, die op 22 November geopend en op 8 December gesloten zullen worden. Het ziet er als volgt uit; Athletiek: 23 Nov.1 Dec. (Olympisch Stadion); Basket ball: 22 Nov.1 Dec. (Glaciarium, Melbourne); Schermen: 23 Nov., 26 30 Nov. en 3—7 Dec. (St. Kilda Town Hall); Voetbal: 23 Nov.—1 Dec., 4 Dec. en 7 Dec. (Olympisch Stadion en elders); Moderne Fenthathlon26 -30 Nov.. (op diverse plaatsen); Gewicht heffen: 23 26 Nov. (tentoonstellings gebouw); Boksen: 23 Nov.1 Dec. (boksstadion); Hockey: 24—30 Nov en 3—6 Dec. (Olympisch Stadion en elders); Zeilen: 26—29 Nov. en 35 Dec. (Port Phillip Baij); Schieten: 27 Nov.—1 Dec. Williamstown Roeien: 23—27 Nov. (Wendouree meer, Ballaret); Zwemmen: 28 Nov. 7 Dec. (zwemstadionWorstelen: 29 Nov.—7 Dec. (tentoonstellingsgebouw); Wielrennenop 1, 3, 5 en 7 Dec (wielerbaan Melbourne); Gymnastiek 37 Dec. (Glaciarium, Melbourne) Kano: 30 Nov. en 1 Dec. (Wendouree meer, Ballarat). Wat de hippische wedstrijden aan gaat is nog geen beslissing genomen, maar als ze doorgaan zullen ze waar schijnlijk van 47 Dec. in plaatsen in de omgeving worden gehouden, met de Prix des Nations op 8 Dec in het Olympisch Stadion. Volgens de ontworpen regeling zul len op Zondagen geen wedstrijden worden gehouden. In een wedstrijd van de voorronden voor het wereldkampioenschap (groep 3) hebben Schotland en Wales in Hampden Park gelijk gespeeld' 33. De ruststand was 20 voor Schotland. De ontmoeting werd, wat het gehalte van het spel aangaat, een teleurstel ling. Voor rust waren de Schotten op het stuk van techniek en van team werk superieur, wat tot uiting kwam in twee doelpunten. In de tweede helft kwam Wales sterk opzetten, en het was hoofdzakelijk aan de strijd lust van de bezoekers te danken dat zij het tenslotte tot een gelijk spel konden brengen. De gelijkmaker werd twee minuten voor het einde gescoord door de Welse midvoor John Charles In deze groep leidt Schotland thans met 3 punten uit twee wedstrijden, voor Engeland 2 uit een, Wales 1 uit twee en Noord-Ierland 0 uit een wed strijd. Op Woensdag 11 November zal te Groningen een lichtwedstrijd worden gespeeld tussen G.V.A.V. en het Ne derlands militair elftal. De samenstel ling van het Nederlands militair elftal ziet er als volgt uit: Cuystermans (Internos); van Kerken (Feyenoord) en Kuys (Haarlem) Spierenburg (N.E.C.), Elzer (Ajax) en Visser (D.O.S.); Snoeks Jr (Storm vogels), van der Kuil (V.S.V.) Brusse- lers (P.S.V.), Bennaars (Dosko) en Heymans (B.V.V.). Reserves: van der Wel (Ajax), Schouten (Excelsior) en Van Tol (Stormvogels). October 1953. Altijd zal je in onze herinnering blijven voortleven als één groot feestelijk gebeuren. Wij moeten nu afscheid van je nemen. Het zal zijn alsof een deur wordt gesloten van een kamer vol licht en vreugde. kioevele malen ben je niet geweest een voorportaalwaar wij nat en huiverig de komst afwachten van de grimmige heerser uit het rijk van sneeuw en ijs October 1953. Je was wonderbaarlijk. Iedere dag was rijk. Kijk aan alles. Zij zijn je dankbaarde werkers op het land en op de akkers. En zij wier taak hen voerde over water en langs herenwegen. De zoekers en de denkers die met open ogen en oren door de wereld gaan. De zwervers op het nimmer eindigende Pad. En de verschoppelingen vafi de zelfkant van het Leven. Dagen vol milde uren. Avonden van serene schoonheid. Zeker, wij hebben het altijd geweten. De Grote Verandering was gekomen. In trage vat dwarrelden millioenen bladeren naar beneden alsof zij met moeite afscheid namen van de glans en de glorie van hun kortstondig leven. iedere vlucht van trekkende vogels was als het teken aan de hemel: Jij kleine mens, verankerd en gebonden aan je kleine stukje grond en honderd andere dingen, niet als wij kun je de vleugels uitslaan en trekken over zeeen en land naar de oorden waar het goed is te verblijven. October! Voor duizenden heb je de arbeid verlicht en aanvaardbaar gemaakt. Ongestoord is de grote fruitpluk verlopen. Er was volop gras voor de dieren in de wei. Pyramiden van blanke suikerbieten verrezen langs de wegen, op de erven en laadplaatsen zonder vrees voor storm en regen hebben de late vacantiegangers, weekenders en rustelozen kunnen trekken en toeven waar zij maar wilden. Heb dank, October! Maand van illusies, dromen en realiteit. Jaren hierna, sprekende over het vreugdevolle en schone wat het Leven ons bracht, zullen wij nog zeggenJa, toen m 1953in die October- maand was al het goede van Lente, Zomer en Herfst verenigd. ANDR. TOL. De Amsterdamse kunstschilder Piet van Wijngaerdt is gisteren ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Advertentie Ing. Med.) Dit is de elfjarige Sjouke Dijk stra (zij verloochent haar ge boortegrond niet) uit Amstel veen. Zij is uitverkoren om aan de internationale schaatswed strijden in Londen deel te ne men. De reis naar de Britse hoofdstad ondernam zij geheel alleen. Op de foto ziet U Sjouke bezig met de laatste voorberei dingen voor de grote wedstrijd. De uitslagen van de te Duindigt ge houden draverijen luiden: DAVOSPRIJS: 1. Ria Kitty (J. Wage naar) 1.31.5; 2. Rolandus; 3. Rita Bel- win. W 8,60, P f 1,90, f 2,30, f 2,10, K f 17,70, cc f 4,50. ROODEKRUISPRIJS: 1. Quicksilver S (F. W. Louwersheimer) 1.29.3; 2. Quick Boy; 3. Quadrupes. W f 5,80, P f 1,30, f 1,40, f 1,10, K f 18,30, cc f 7,60. DIERENBESCHERMINGSPRIJS: 1. Overste van Fresena; 2. Junoschka; 3. Oiseau. W f 3,80, P f 1,50, f 3,10, f 2,60, K f 16,40, cc 10,40. OUD PIKEURSPRIJS: 1. O. Marijke (A. Th. Knynenburg) 1.26.3; 2. Lady Zora; 3. Mary Reynolds. W f 1,80, P f 1.60, f 3.10, f 2.90, K f 6.90, cc f 11.50. EHBO-PRIJS: 1. Aquavit (W. van Moort) tijd 2.14; 2. Flying Gal; 3. Boe kanier. W f 1,80 (stal), P f 2,20, f 1,90, K f 9,20, cc f 2,90. GEZINSZORGPRIJS: 1. Spring Fee ling (C. Trubert) tijd 2.17; 2. Admiral's Girl; 3. Thalia. W f 7,—, P f 2,40, f 1,50, K f 10,—, cc f 3,40. SCHIPBREUKELINGENPRIJS: l.Wi- ribi (A. W. van Dijk) tijd 2.09; 2. Fre- derique; 3. Carla. W f 2,50, P f 1,10, f 1.10. Totale omzet totalisator f 39.288.50. Het Italiaanse wielerseizoen is beslo ten met de ten bate van een liefdadig heidsinstelling georganiseerde „Trofee Baracchi", een ploegwedstrijd welke uit drie onderdelen bestond: Een wegwed strijd over 108 kilometer tegen het uur werk van Bergamo naar Milaan, een ronde met vliegende start op de Vigo- relli-baan en een Australische achter volging over vier kilometer. Voor elk van deze onderdelen werden punten toegekend en het eindklassement werd opgemaakt aan de hand van de behaal de totalen. Aan de beide baanwedstrij- den namen alleen de acht best geplaat ste ploegen van de wegwedstrijd deel. Eerste in het eindklassement werden Coppi-Filippi (It.) met 82 pnt., voor Anquetil-Rolland (Fr.) 73 pnt., voor de Filippis (It.) 59 pnt., en Magni- Aureggi (It.) 46 pnt. Het Nederlandse koppel Van Est-Wagtmans werd 8e met 20 pmt. PJE officier van Justitie van de Amsterdamse Rechtbank, jhr mr A. Reigersman eiste gisteren tegen de 23-jarige filmoperateur J. H. een gevangenisstraf voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering, tegen de 23-jarige fotograaf E. K. wegens valsheid in geschrifte en poging tot oplichting een gevangenisstraf voor de tpd van 1 jaar en 6 maanden met aftrek en tegen de 22-jarige foccusslijper A. M. van H. wegens valsheid in geschrifte en het gebruik maken van een vals geschrift eveneens een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en 6 maanden met aftrek. Deze jonge Amsterdammers werden er van beschuldigd postwissels te hebben vervalst. £)E filmoperateur bood op een dag in December 1952 bij tal van postkan toren in de hoofdstad in totaal 22 valse postwissels, elk ten bedrage van f 48, aan, die hij ook inde. Hij kocht blanco postwissels, plaatste daarop de beno digde stempels, die hij zelf vervaardigd had, o.m. van het postkantoor Edam, vanwaar de postwissels verzonden zou den zijn vulde deze in en tekende met een gefingeerde naam. Hij legiti meerde zich met een vals legitimatie bewijs. In Juni 1953 vervaardigde hij met zijn zwager K. en de derde ver dachte van H. opnieuw een 90-tal valse postwissels. Ook nu waren de benodig de stempels gemaakt van dé postkan toren in Haarlem, Bussum en Amster dam, waartoe eerst in die plaatsen postwissels voor kleine bedragen wer den verzonden om als voorbeeld te dienen. K. en van H. vroegen bij de Nederlandse Spoorwegen trajectkaar- Onze inkopers hebben ook weer rn 1953 het puikje van de Virginia-oogst gekocht. (Advertentie. Ing. Med.) J)E INGEZETENE van een woonschip te Ha ren zat enkele dagen ge leden rustig aan zijn eenzaam ontbijt, toen een politie-auto voor de loopplank stopte om hem op te halen. Hij had namelijk nog een dag hechtenis te goed. De politiemannen lieten hem eerst rustig zijn on tl ij t naar binnen werken en vonden het ook goed, dat hij eerst nog wat rommel opruimde en de boel afstofte en aanveeg de. Vervolgens trok hij uitvoerig zijn Zondagse pak aan en kwam ein delijk klaar voor het uitstapje over de loop plank. Toen de deur van de politiewagen wijd en gastvrij voor hem openzwaaide, werd het de schipper op het laat ste nippertje echter te machtig. Hij bleef staan, stak zijn hand in zijn zak en overhandigde zijn teleurgestelde begeleiders drie en een halve gul den, terwijl hij zei: „Ik heb der toch maar geen zin aan". Daarna ver dween hij weer in de roet van zijn woning. yOLGENS de statistie ken betreffende het zeepverbruik is onze volgzame Beneluxpart- ner België het schoonste (dwz het reinste) land ter wereld. Uit deze ge gevens, die zijn gepubli ceerd door de Verenigde Naties, blijkt namelijk, dat iedere Belg - ouden van dagen en kinderen inbegrepen - per jaar 13,1 kilogram zeep ver bruikt. De Amerikanen nemen de tweede plaats in met 12,6 kg. Hierna komen de Britten en de Zweden met resp. 11,9 en 10 kg. Wij Ne derlanders blijken on danks onze faam maar viespeuken te zijn. Wij komen op de vijfde plaats met 9,6 kilogram zeep. r)E HEER FAROEK is weer helemaal in het nieuws de laatste tijd. De ItaliaansAmeri kaanse schrijver Guido Orlando heeft de ex- koning namelijk voor een duel op het pistool uitgedaagd, omdat deze zich zeer krenkend over hem zou hebben uitgela ten naar panleiding van zijn laatste boek. Orlan do oefent zich thans te Milaan onder leiding van de beste Italiaanse wapenmeester, in af wachting van het ant woord van de uitgedaag de. Als Faroek, die een uitnemende schietschijf zou vormen, de uitda ging niet aanneemt, zal de schrijver wegens smaad een millioen dol lar schadevergoeding eisen, welk bedrag hij na eventuele toewijzing wil besteden voor hulp aan gebrekkige kihderen in Italië en Frankrijk. gOVENDIEN heeft de Franse modekoning Christian Dior bij het Parijse gerechtshof een vordering van zestigdui zend gulden ingediend tegen Faroek voor een nog niet betaalde reke ning voor elf japonnen en mantels, die de voor malige vorst vóór zijn troonsafstand had be steld. Tenslotte heeft Faroek de Syrische ad vocaat Ihsan El Sjerif verzocht hem te verte genwoordigen in de echt- scheidings-procedure, welke ex-koningin Nar- riman aanhangig heeft gemaakt. Binnenkort zullen B. en W. van Den Haag de gemeenteraad een voorstel doen toekomen inzake de bouw van een congresgebouw in het culturele cen trum nabij het gemeentemuseum, aldus „VVV-nieuws 's Gravenhage-Schevenin- gen". Deze zaal, waarin volgens het VVV-blad ongeveer 3000 mensen kun nen vergaderen, zal tévens als concert en tentoonstellingszaal kunnen worden gebruikt. Van de zijde van de gemeen telijke voorlichtingsdienst te Den Haag vernemen wij, dat de gemeenteraad bin nen afzienbare tijd een voorstel hier omtrent zal bereiken. Een veertigjarige Nederlandse verte genwoordiger, die in Frankrijk woont, wilde dezer dagen in Amsterdam eens een avondje gezellig uit. Hij begaf zich naar buurten, waar een fatsoenlijk mens om die tijd van de dag niet komt. en kwam er in contact met twee Suri- namers. De heren nuttigden gedrieën enige borrels. Toen het tijd werd naar huis te gaan, sloegen de Surinamers hun nieuwe vriend neer en beroofden hem van een portefeuille met zeven tig gulden. De heren werden later ge arresteerd. Het geld is teruggevonden. ten aan onder de namen Kuyper en Pinkster. Deze kaarten werden later als legitimatiebewijs gebruikt. QP 11 Juni 1953 ging het drietal naar het postkantoor aan de Prins Hen drikkade, waarbij de filmoperateur ongeveer 90 vervalste postwissels bij zich droeg. Toen enige malen postwis sels door de respectievelijke verdachten steeds met een nieuw legitimatiebewijs waren aangeboden, kreeg de ambtenaar achter het loket argwaan. K. die dit maal aan de beurt was rukte hem de papieren uit de handen en liep hard weg. De ambtenaar zette een achtervol ging in en wist de bedrieger op straat te grijpen. Hij was toen zijn postwis sels al kwijt. De rechtbank zal in deze zaak over 14 dagen uitspraak doen. Uit de zojuist door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt, dat het aantal leerlingen bij het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs op 16 September jl. vergeleken met 16 Januari jl. met 70.400 was gestegen tot 1.393.900. Dit is met 5.3 pet. (in 1952 stijging met 53.400 leerlingen of 4,2 pet.) Deze stijging werd veroorzaakt door het hoge ge boortecijfer na de oorlog, dat in een sterk verhoogd toelatingscijfer resul teerde (1951: 211.600 leerlingen, 1952: 235.600 leerlingen en 1953: 253.500 leer lingen). De groei bij het openbaar on derwijs (7,1 pet.) was sterker dan bij het Prot. Christelijk (5.5 pet.), het Rooms-Katholiek (4,1 pet.) en het neu traal bijzonder onderwijs (5,9 pet.) Op 16 September jl. volgde 28,4 pet. van alle leerlingen openbaar onderwijs te gen 28.0 pet. op 16 Januari 1953 en 27,6 pet. op 16 Januari 1952. Voor het Prot. Christelijk, het Rooms-Katholiek en het neutraal bijzonder onderwijs bedroegen deze percentages op de ge noemde data resp. 27.0, 27,0, 27.0; 42,7, 43,2, 43,6 en 1,9, 1,8, 1,8, aldus de pers dienst van het ministerie van Economi sche Zaken. In een grote openbare vergadering van de Alg. Pensioenbond is giste ren met algemene stemmen een reso lutie aanvaard, waarin er bij de rege ring en de Staten Generaal op aange drongen wordt dat de onbillijkheid ten aanzien van de gepensionneerden en weduwen wordt opgeheven. In de reso lutie wordt verder gezegd, dat aan de gepensionneerde overheidsdienaren, te genover een toeneming van het index cijfer met ongeveer 169 procent, slechts toeslagen op de pensioenen zijn toege kend van 20 tot 40 procent, waardoor er onder alle gepensionneerden en we duwen nood, onrust en grote ontevre denheid heerst. Reeds herhaaldelijk is aangetoond, dat er een tekort aan koop kracht bestaat dat ligt tussen de f 3000 en f 900 per jaar. Een huurcompensa- tie voor gepensionneerden zonder ver hoging van de pensioenen met een toe slag zal geen oplossing brengen in de nood. Met klem wordt tenslotte ver zocht een toeslag te verlenen van ten minste f 300 per jaar, met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1953. Te vens, dat de huurcompensatie voor deze groep wordt gesteld op 5 procent van de pensioengrondslag, met een mini mum van f 90 per jaar Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht op komend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden be hoort weer tot het verleden. Adv. I.M. f

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5