St. Caecilia gaf een zeer bevredigend concert Vervolg stadsnieuws Nieuws uit de Langedijk In Obdam blijven de kappers tot zeven uur open Schooneveld en Melis zetten hun opmars voort Lezers spreken Nieuws uit Beemster Klaas Schenk over training van Hollandse ploeg Pacht- en ruilverkavelings problemen Te weinig publiek in de zaal Schaakmat 2Caïssa 2 Damlust won van Hollandia Heiloo Het bevolkingsonderzoek Drieduizend werden niet onderzocht Jeugdige avonturiers Vergadering Gemeenteraad Gesprek over hondjes... BURGERLIJKE STAND Wat was er van U bij? Egmond aan Zee BURGERLIJKE STAND Biljartkampioenschap vijfde klasse Bijtjes kon het niet tot winst brengen Warmenhuizen Heer-Hugowaard Akersloot LOOP DER BEVOLKING Bromfiets voor veertig gulden Zaterdagmiddagvoetbal Het was anders Onaesthetisch Damclub WDO mieressanze lOZing l senrijderspioeg is Klaas Schenk ook De heer Egas sprak te Hensbroek Kampioen biljarten VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 NOORDSCHARWOUDE. In hotel „De Burg" werd een vocaal conceit ge geven door de R.K. Gemengde Zang vereniging „St. Caecilia" uit Noord- scharwoude, dir. B. Wolters, het R.K. Mannenkoor „De Westfriesche Zangers" uit Wognum, o.l.v. S. Vlekke, en de R.K. Gemengde Zangvereniging „Sur- sum Corda" uit Oudorp, o.l.v. C. Him- melreich. Dit concert had dezelfde op zet als de instrumentale concerten welke men in deze streek al reeds en kele jaren geeft, Het voordeel daarvan is dat een grote wederzijdse waarde ring onder de amateur vocalisten en instrumentalisten wordt gekweekt. Het is het z.g. festival principe, waarvoor de belangstelling steeds toeneemt. Ongeveer een half uur over tijd werd met een kort welkomstwoord het con cert geopend door de heer K. Zyp. voor zitter van „St. Caecilia", en daarna werd het uitgebreide en variable pro gramma vlot afgewerkt. Verheugend was dat voor waardevolle composities, ook van Nederlandse componisten, een plaatsje was ingeruimd. De ongeveer twintig uitgevoerde nummers afzon derlijk bespreken zou ons te uitvoerig doen zijn; we bepalen ons dus tot die stukken welke tot het muzikale zwaar tepunt van de avond behoorden. St. Caecilia" uit Noordscharwoude zong zeer respectabel en zuiver van stemming „Caelestis Urbs Jerusalem" van Alph. Diepenbrock. Het „Ave Ma ria" van Bruckner werd over het al gemeen goed gezongen, maar de klank van de sopranen was in de hogere to nen wat te dun. Het Dameskoor, kwam in Duo Seraphim van da Vittoria weer haar bekende goede reputatie bevesti gen. „De Westfriesche Zangers" frappeer den door een bezielende vertolking van het volkslied Pas Beyaard in bewerking van Sem Dresden; ook Inveni David van Bruckner klonk zeer beschaafd; de tenoren waren wel eens te enthousiast in Oogst van Boedijn. Dit koor draagt nog het kenmerk van de liedertafel- stijl en deze geeft aanleiding om zich flink uit te zingen. Het optreden van dit mannenkoor had wel bij het publiek zeer veel bij val. Het Gem. Koor „Sursum Corda" uit Oudorp gaf in „Du bists dem Ruhms und Ehre" van Jos. Haydn, en vooral in de bekende Serenade van een Lands knecht van Orlando di Lasso, correct en zuivere koorzang te genieten, ook Schaakmat II speelde haar eerste wedstrijd in de wintercompetitie 1953- '54. tegen Caïssa II uit Hoorn. Ge speeld werd in café „Het Bonte Paard", waar de wedstrijdleider, de heer J. Ootjers twintig minuten over acht, na een woord van welkom, het sein gaf om te beginnen. Deze wedstrijd is door Schaakmat gewonnen met 644 tegen 314. Hoorn was met negen léden opgekomen. De gedetailleerde uitslag was als volgt: Schaakmat IICaïssa II: C. Gutker H. Andreae 10, F. H. A. Scholtes P. Hartog 10, P. C. Kloosterboer J. Molenaar 1—0. B. SpaaijC. Moeyes 01, J. van HoutJ. Bergsma 10, H. Jong—J. Bakker 10, J. OotjersS. Hiemstra 10, Jb. BakkerJ. Pee man 0—1, J. KamperD. de Boer Va, P. Glas niet opgekomen 10to taal 614—314. Voor het tweede tiental van Schaak mat, dat met vijf invallers uitkwam, een goed resultaat. Voor de gewone competitie werden de volgende partijen gespeeld: le klas: W. Kaan—W. P. Groot 0—1, H. BouwensW. Kaan 01, G. Keppel J. J. Levendig 10, J. J. Levendig C. Langedijk 1—0, H. Bouwensdr J. de Wit 01. ZUID-SCHARWOUDE Damlust I uit Zuid-Scharwoude speelde in Hoorn een wedstrijd tegen Hollandia I met de volgende uitslag: Hollandia I Damlust I A. BizotP. Beers 20 T. Zwier—F. Slot 0—2 A. BuyckTh. de Haas 0—2 P. Singer—J. Zijp 1—1 W. PotJoh. Huitema 02 J. KoppiesA. Goudsblom 20 A. v.d. Tuuk-K. v.d. Hoven 2—0 P. de FlartC. Bak 1—1 J. Douma—N. Jol 02 C. Willemsen-C. Schuffelen 02 het niet al te veel bekende „Ave Maria" van Cesar Frank werd op een enkel onzuiver momentje na zeer lofwaardig uitgevoerd. Voor de liefhebbers van het lichtere genre werd er nog een hele serie kleinere en geliefde werken gezongen. Voor gemengd koor o.a. een Kerstlied van Potharst, Meimorgen van Theo v. d. Bijl, en zelfs een charmante wals van Strauss (Kunstenaarsleven). Het mannenkoor vergastte de aanwezigen o.m. nog op „Piet Hein" van Viotta, en Le Rossignol van Grety. Het muzikale resultaat van dit concert kan zeer gun stig worden genoemd, er werd voort durend op een zeer behoorlijk niveau gezongen en de dirigenten bleken in de keuze van uit te voeren koren voor standers te zijn van koormuziek, welke ook artistieke betekenis heeft, dat zij daarnaast dan wel eens een concessie doen aan de algemene smaak, is niet zo bezwaarlijk en wel te aanvaarden. De zaal van Hotel De Burg was goed bezet, maar grotendeels door deelne mende zangeressen en zangers. We had den van het publiek in Noordscharwou de, dat toch de reputatie heeft muziek- minnend te zijn, een grotere opkomst verwacht, welke gezien de prestaties zeker verdiend was. De uitvoerenden zijn overigens aan veel waardering niets te kort gekomen. W. SCHREURS. Het eerste gedeelte van et bevol kingsonderzoek is thans ten einde, zodat we nu een globaal overzicht kunnen geven van het aantal onderzochte per sonen. In totaal waren 9600 ingezetenen van Heiloo opgeroepen. Opgekomen en onderzocht zijn 6511 personen. Vele in validen en zij die slecht ter been zijn werden met particuliere auto's naar het Bruno-gebouw gebracht. De ruim 3000 personen die wèl opge roepen waren, doch geen gehoor hebben gegeven, kunnen we onderbrengen in drie groepen le. Diegenen, die zich in militaire dienst bevinden, en die reeds door be drijven zijn doorgelicht. 2e. Een groep van 400 personen die doorlichting niet noodzakelijk achtten. 3e. Diegenen wie de tijd van het on derzoek ongelegen kwam. De laatste groep zal opgeroepen wor den tegelijk met de personen die' voor heronderzoek in aanmerking komen. Woensdagavond hield de Rijkspolitie op de Kennemerstraatweg drie jongens van 1012 jaar aan. Deze jochies, die uit een inrichting van het Leger des Heils in Haarlem ontvlucht waren, reden met z'n drieën op één fiets, die ze uit bovengenoemde inrichting had den weggenomen. Ze werden diezelfde avond nog naar Haarlem teruggebracht. Totaal 812 LANGEDIJK. Geboren: Peter J. z. van J. Bakker en Chr. Boekei. Ondertrouwd: Zeger van Dijk, won. te Amersfoort, en Rempje Smit. Getrouwd Cornelis Groen, won. te Sint Pancras, en Neeltje van der Plas. Willem Kolk, won. te Alkmaar, en Willy Twisker. Overleden Jan Blokker, 62 jaar, echtgenoot van A. Vink. Maartje de Boer, 70 jaar, echtgenoie van D. Vooijs, Neeltje Spaans, 84 jaar, weduwe van J Wagenaar. Dieuwertje Ootjers, 73 jaar, weduwe van S. Groot. NOORDSCHARWOUDE. De volgende gevonden en verloren voorwerpen werden gedurende de maand October 1953 bij de rijkspolitie aangegevengevonden: boodschappentas, br. suède kinderporte- monnaie, bezem, vulpen, twee ballpoints, groene regenjas, brilglas, springtouw, ge blokte shawl, nieuwe blauwe damespan toffel maat 37 en herenrijwiel; ver loren twee vulpennen, hondenriem, vistra shawl, belastingkaart, bromfiets, dop benzine-tank, sportpet, geblokte shawl, handpomp, heren-polshorloge, rode kinderportemonnaie, grijs geruit jongens jasje, grijs meisjesmanteltje en paar groene dameshandschoenen. Inlichtingen alléén op werkdagen van 9-1! en 14-17 uur bij de postcommandant. De Raad van deze gemeente kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. de Boer Wz. Mededelingen: Tot 1ste wethouder is benoemd C. de Haan, tevens loco-bur gemeester. De lening van f 40.000 van de Coöp. Boerenleenbank te Spierdijk is door Ged. Staten goedgekeurd. Vast stellen 2e suppl. begroting 1953. Deze was echter alleen van administratieve aard .Goedgekeurd. Er was nog 1 bouw volume over, hier was echter geen ge gadigde voor. Voorgesteld werd aan de R.K. Bond van het Gezin afd. Obdam een subsi die te verstrekken, groot 110, zijnde de helft van het door deze afdeling uitgegeven bedrag ten behoeve van provisioneel ingerichte kleedhokjes bij de Schippersbrug. Deze kleedhokjes worden gebruikt ten behoeve van de zwemlustigen. De 'heer Commandeur was niet tegen deze subsidie, maar zag toch liever betere kleedhokjes. Dit zal worden doorgegeven aan bedoelde bond, hetgeen goedgevonden werd. Eveneens werd voorgesteld ten be hoeve van de commissie inzake de samenvoeging Kleine Gemeenten over 1953 een subsidie te verstrekken, groot 0,03 per inwoner. Accoord. Idem ten behoeve van de R.K. Kleu terschool alhier om een grotere uit gave te doen ad 700. Er blijken 28 leerlingen meer naar school te gaan dan vorig jaar. De bij de begroting 1953 geraamde subsidie bedraagt 25 per leerling. Accoord. Idem in betrekking tot de denivel lering van de salarissen van de amb tenaren, welk bedrag geraamd wordt op 728. Eveneens accoord. Wijziging van de Winkelsluitingsver- ordening. Van Rijkswege wordt op gemerkt, dat aangezien de kappers zelf de openstelling van zaken tot 7 uur wensten, het besluit van de Raad om hun winkels tot 19.30 uur open te hou den niet in stand kan blijven omdat, zo wordt gezegd, het voor de hand ligt dat geen verdere afwijking wordt vastgesteld dan de winkeliers wensen. Zo werd dan besloten 7 uur te hand haven. De heer Henselmans stelde voor dat de overige zaken, in plaats van 6 uur tot 6.30 open mochten zijn. De raad stemde eenparig hiermee in. De verordening dat kappers die na win kelsluiting in hun winkel aanwezig zijn strafbaar worden gesteld, werd in getrokken. Nu een dusdanige verorde ning van 's-Hertogenbosch door de Kroon is vernietigd zit er niet anders op dan de door ons in deze gemaakte verordening eveneens te doen verdwij nen .aldus de voorzitter. De raad ging hiermede accoord. De legesverordening heeft voor be paalde werkzaamheden van de gemeen telijke administratie nog zeer ïage ta rieven, terwijl andere wel op peil staan de tarieven een enkele verbetering be hoeven. De raad ging er, na inzage, mee accoord. yerzoek tot het maken van een z.g. Spuitverordening. De plaatselijke afd. der L.T.B. verzoekt om een ver ordening te creëren, waarbij het tijdig Geboren Nelly C„ d. van J. B. Harms en C. Visser. Antonius, z. van R. Aufn'Orte en M. E. Schipper. Anna M. P., d. van J. van der Veer en A. J. de Goede Ondertrouwd: Petrus Duin, te Castricum, en Gerarda K Zwart. Theo- dorus Kuys, te Bergen, en Alida C. Tamis. Teunig Zwart en Johanna Fr. Kap. Reijer M. Wijker en Cornelia Stengs. Klaas Jonker en Gerritje Stam. Thijs Schol en Jansje Stam. Getrouwd Arie Wijker en Agatha M. Hoeben. Hendrik W. Blok, te Dord recht, en Gerda N. Kranenburg. Petrus Duin en Gerarda K. Zwart. Hendrik Stam en Agatha Stam. Willem Put, te Amsterdam, en Elisabeth Blok. Teunis Zwart en Johanna Fr. Kap. Tbecdorus Kuys, te Bergen, en Alida C. Tamis. Reijer M. Wijker en Cornelia Stengs. Overleden: Jacobus H. C. de Bruijn, 82 jaar, wednr. van G. M. van Gelder Aagje Stam. 70 jaar, wed. van A. Krab. Catharina Klous, 75 jaar, wed. van J. de Jong (overl. te Alkmaar). Kaatje Wijker, 79 jaar, wed. van A. Blok. bespuiten van aardappelen tegen phytophtora verplicht wordt gesteld. B .en W. waren terdege overtuigd van de noodzakelijkheid van een der gelijke verordening, maar menen deze toch niet in te voeren, omdat de con trole over al of niet spuiten niet te con troleren valt. Ook ir. Rietsema was ge raadpleegd hierover, en deze verklaar de dat de grote moeilijkheid is om overtredingen te constateren. De heer P. de Boer meende, dat nu de tuinder zelf de verantwoording draagt, voor zijn geleverde aardappe len het spuiten als iets vanzelfsprekends zal worden. De heer De Wijs had gaarne deze verordening, tot stand zien komen, maar erkende ook de onuitvoerbaarheid hiervan. yerzoek van de plaatselijke afdeling van de L.T.B., om de verordening, waarbij het verboden is om loslopende honden op de weg te hebben te wijzi gen zodanig, dat het gaan en komen van het land met een loslopende hond mogelijk wordt. Terwijl bij dit verzoek tevens wordt gevraagd dat de verorde ning na 8 uur des avonds pas zal wor den toegepast. B. en W. stellen voor in de betreffende verordening op te nemen een bepaling waarin tot uiting komt dat toegestaan wordt dat honden die met de eigenaar en/of personeel van hem naar het land gaan, niet be hoeven te worden gehalsband, mits dat de eigenaar of het betrokken perso neelslid kennelijk op de openbare weg de macht over de hond kan uitoefenen. Er volgde nu een humoristische be spreking over hondjes. Tenslotte werd besloten voor 1 jaar met de voorge stelde verordening in zee te gaan. Besloten werd dat in de kom der gemeente, te weten van de spoorweg overgang t.e.m. J. Spaander Jr. het parkeren van auto's aan een kant van de weg zal mogen geschieden. Voorgesteld zal worden aan de be woners van Lutkedijk en Obdammer- dijk en Berkmeer inzake de aanleg van waterleiding dat iedere bewoner 20 per jaar zal betalen, terwijl de ge meente per perceel 21 per jaar betaalt. In de rondvraag informeerde de heer Ursem, naar de klassen-indeling van de zo zeer besprokenhondjes. Reeds na de eerste wedstrijden was het duidelijk dat Schooneveld en Melis lot de kanspaarden moesten worden gerekend voor de titel van biljarlkarnpiöen vijfde klasse van het distriet Alkmaar en Om streken. Dat werd gisteravond in café Nummer Eén nog eens duidelijk lijk onderstreept. Schooneveld versloeg W. Rolie en Bijtjes en Melis hond Houtenbos aan zijn zegekar. Schooneveld heeft nu vier punten voorsprong op zijn rivaal, die echter een wedstrijd minder heeft ge speeld. De strijd is dus nog volkomen open, te meer daar de spelers elkaar tweemaal ontmoeten en Melis dus nog revanche kan nemen voor de nederlaag welke hij Woensdagavond tegen Schooneveld moest incasseren. De wedstrijden werden gisteravond geopend met het treffen tussen Rolie en Bijtjes. Laatstgenoemde speelde voor wat hij waard was, veroorzaakte ditmaal geen touché's, maar hij kon niet verhinderen dat Rolie met een voorsprong, van zeven punten de partij in zijn voordeel besliste» Melis speelde tegen Houtenbos zeer sterk. Hij veroverde met series van acht en negen een voorsprong, en kon tenslotte de partij in 36 beurten uit maken. Houtenbos verdedigde zich voortreffelijk en kwam slechts tien caramboles te kort. Rolie heeft geprobeerd om de op mars van Schooneveld te stuiten. Ver der dan een poging kon hij het echter niet brengen, niettegenstaande het feit dat Schooneveld over zijn laatste drie caramboles nog acht beurten nodig had. Ook tegen Houtenbos heeft Bijt jes het niet tot winst kunnen brengen. Hij sneuvelde met een achterstand van 12 punten op eervolle wijze. Het was een prettige partij waarin de spelers elkaar tips voor moeilijke ballen ga ven. Tegen Schooneveld streed Bij tjes voor een verloren zaak. Onbe dreigd maakte Schooneveld in 40 beur ten de vijftig caramboles vol, waarmee hij zijn aanspraken op de titel ver grootte. UITSLAG VERLOTING De uitslag van de verloting, geor ganiseerd door de afdeling van de Plattelandsvrouwen, was: le prijs, lampekap, mevr. A. de Graaf-Kroon te Heemstede; 2e prijs, ontbijtlaken met zes servetjes, mevr. Nannes-Pronk te Warmenhuizen; 3e prijs, taart, F. Slag ter Jr. te Schoorldam. OVERDRACHT VAN ZAKEN De heer J. Schilder heeft zijn Vivo- levensmiddelenberdijf aan de Veenhui- zerweg alhier overgedragen aan zijn broer, de heer Jac. Schilder. De of ficiële overdracht zal plaats hebben in begin Januari. De heer J. Schilder gaat een nieuwe zaak opbouwen in de Noord-Oostpolder. Ingekomen Elisabeth M. van Die pen van Warmenhuizen, Oudewal 52 naar Julianaplein 15. Vertrokken: Simon Kwast van Zuidervaart 411 naar Zuid- en Noord schermer, B 48. Melis van Huis en gezin van Raadhuisweg 80 naar Velsen, Huijgensstraat 12. Maria A. Konijn van Meerweg 293 naar Purmerend, Em- makade 4. De uitslagen luiden: Rolie 50 54 6 0.92 Bijtjes 43 54 7 0.79 Melis EO 36 9 1.38 Houtenbos 40 36 5 1.11 Houtenbos 50 46 7 1.08 Bijtjes 38 46 5 0.82 Schooneveld 50 43 6 1.16 Rolie 38 43 5 0.88 Schooneveld 50 40 7 1.25 Bijtjes 34 40 3 0.85 De stand luidt: Schooneveld 5 5 10 Melis 4 3 1 6 Houtenbos 6 3 3 6 Rolie 5 1 4 2 Bijtjes 4 4 Zekere N. A. uit Alkmaar, die in Koog aan de Zaan een bromfiets had gehuurd, verkocht deze aan de Hoornaar S. voor veertig gulden. Deze transactie leverde echter zowel voor koper als voor ver koper geen baten op, daar de politie A. en de bromfiets spoedig te pakken had. Het karretje is weer naar Koog aan de Zaan teruggestuurd. Het kost Jong Holland jaarlijks veel moeite om in Hoorn de punten weg te halen. Al staan de Zwaluwen op de onderste plaats, gewonnen hebben de Alkmaarders deze wedstrijd ook dit maal nog niet. Na de teleurstellingen van de laatste weken is een overwin ning overigens niet overbodig. De op stelling luidt; Vos; Van Gorkum en Brakel; Romeijn, Van Til en Van Nieuwkoop; Fenijn, Mienis, Jansen, Hoekstra en Tesselaar. Plaatsting van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. Geachte r.-uactie Naar aanleiding van het ingezonden stukje van Donderdag jl., als zouden de katholieken niet aan de collecte van de openbare scholen mogen geven, zou ondergetekende graag het volgen de zien opgenomen. Er is een oproep gedaan om de katholieke schooleoüecte voor het St. Nicolaasfeest goed te gedenken en niet, zoals vorig jaar, steeds tegen de col. lectanien te zeggen: „De openbare schooi is al geweest, ik geef niet meer". De katholieken collecteren uit sluitend bij de katholieken, terwijl de openbare schooi overal collecteert, zodat de katholieke school dan niet voldoende geld zou krijgen om het feest doorgang te laten vinden. Met dame voor plaatsing, J. K. (Naam en adres van inzender bekend) Geachte redactie, Van een ooggetuige vernam ik, dat een meisje van misschien 18 lentes Woensdagmiddag op de Nieuwesloot bij de Marktstraat uitgleed en op de rug van haar mooie lichte regenmantel een grote en duidelijke afdruk kreeg van de glibberigheid der koeienmarkt. Dit voorval is voor mij een aanlei ding er nog eens de aandacht op te vestigen, dat een veemarkt in het hart van een stad niet meer thuis hoort. Een dergelijk onaesthetisch en onhygiënisch beeld is niets meer voor onze moderne tijd. H. RINGERS. RECTIFICATIE Uit het ingezonden stuk van de heer R. Bakker is een zin weggevallen, waarin de inzender opmerkte, dat het bewijs diende teworden geleverd om de bewering waar te maken, „dat men vaak bestrijdt wat men tot September van dit jaar als goed en noodzakelijk heeft verdedigd". Donderdag werd op de clubavond W.D.O. de onderlinge wintercompetitie met veel animo voortgezet. Niet min der dan 17 partijen werden gespeeld. In de eerste afdeling stonden vijf partijen op de lijst, waarvan er slechts vier werden gespeeld, doordat de partij G. v. d. KuytD. J. Heyes werd uit gesteld. De overige resultaten waren: M. J. Langras Jr.J. Schipper 1-1, H. KruiderD. K'ewitt 0-2, A. Burgert W. Piederiet 0-2, C. DammerR. Zaad- noordijk 0-2. Tweede afdeling: J. KaalJ. Dik 2-0, A. F. DeichmannC. Fok 1-1, C. BooyA. v. Beekum 2-0, A. v. Doorn jH. J. Toepoel 1-1 en C. BooyA. v. Doorn 1-1. Derde afdeling: C. LouwerensC. Prins 1-1, VenemaJ. Homma 0-2, J. HommaVenema 2-0, D. Davelaar— C. Louwerens 2-0, C. LouwerensD. Davelaar 1-1, J. HommaP. Noom 2-0, A. BosmanC. Prins 2-0. T i. /„.f,,Als leider van de Hollandse schaat- De vergadering van de IJsclub „Ba- mestra" in Het Heerenhuis had niet de belangstelling die men had ver wacht. Speciaal de jongeren lieten ver stek gaan. Dit was jammer, want het werd een prachtige avond. De beken de sportman en allround athleet Klaas Schenk uit Anna Paulowna hield een causerie over de belevenissen en ver richtingen van onze Hollandse schaat senrijders. Daarna gaf trainer Jac. de Koning Sr. een demonstratie met zijn adspirant-hardrijders. Op uitnemende wijze heeft de heer Egas, lid van de Tweede Kamer, in en onder auspiciën van de P.v.d.A. gehou den bijeenkomst, gesproken over de pacht- en ruilverkavelingsproblemen, die voor Hensbroek zulk een branden de kwestie vormen. Het is daarbij jam mer te noemen, dat niet meer Hens- broekers naar de bijeenkomst gekomen waren. De heer Egas bracht eerst de pacht- problemen in bespreking. Na een kort geschiedkundig overzicht, waaruit dui delijk bleek hoe snel de problemen wa ren uitgegroeid naarmate ons land ster ker bevolkt werd, onderwierp spreker de voormalige pachtwet en het pacht- besluit 1941 aan een nadere beschou wing. Was het 'eertijds zo dat de pach ter bij het aangaan van een pacht veel al de zwakste positie innam, door deze regelingen werd hij in bescherming ge nomen tegen de pachtopdrijving en de onredelijke opzegging en kwam hij in een veel gunstiger positie te verkeren. Om enig recht te doen gelden is het in de eerste plaats "noodzakelijk dat een schriftelijk contract van de pachtover eenkomst wordt opgemaakt, hetwelk door de Grondkamer dient te worden goedgekeurd. Dit contract wordt aange gaan voor ten minste 12 jaar als het de verpachting van een boerderij en voor tenminste 6 jaar als het de verpachting van los land betreft. Spreker memoreer de verder het feit dat naarmate er meer behoefte ontstond aan grond de prijs daarvoov ook sterk de hoogte inging en tot vaak krankzinnige dingen aanlei ding gaf. Het was dan ook niet te ver wonderen dat hiertegen een wet, de zg. Vervxeemdingswet, in het leven werd geroepen, die de koopprijs van de grond in bescherming nam. Spreker verdiepte zich hierna in de problemen, die samenhingen met de voorbereiding van de nieuwe pachtwet. Hij was van mening dat de wet er vooral op gericht zal moeten zijn om de versnippering van grond tegen te gaan, door de stich ting van grootbedrijven. Hierbij zouden vooral niet de thans bestaande grootbe drijven nog groter gemaakt moeten worden, doch zou aan het kleinbedrijf meer grond moeten worden toege kend, waardoor die bedrijven levens vatbaarder zouden worden. Na deze be schouwingen ging spreker over tot een zeer nauw samengaande kwestie, die der ruilverkaveling. De tegenwoordige ruilverkavelingswetten zijn gericht op de zgn. eigendomsverkaveling, d.w.z. dat de eigenaar van de grond bij de verkaveling de belangrijkste stem heeft, terwijl de feitelijke gebruiker, de pach ter dus, zo goed als niets te vertellen heeft. De in ontwerp zijnde nieuwe ruilverkavelingswetten zullen dan ook het standpunt van de eigendomsverka veling dienen te verlaten om over te gaan tot de gebruikverkaveling, waar bij dan de pachters evenveel rechten verkrijgen als de eigenaar. Bij de ver kaveling zullen begrippen als pacht- dwang en dwangpacht een belangrijke rol spelen. Dwangpacht is aanwezig wanneer A. b.v. pachtte van B„ maar door de ruilverkaveling veel gunstiger van C. zou Kunnen pachten. A wo" dan gedwongen om inplaats van B„ van C. te pachten. Pachtdwang daaren tegen is de dwingende bevoegdheid om een eigenaar, die nooit land verpachtte, te noodzaken nu wel land te gaan ver pachten. Spreker zag de dwangpacht als ingang vindend, doch kon dit van de pachtdwang nog geenszins zeggen. In korte bewoordingen schetste spreker vervolgens de wijze waarop een ruil verkaveling tot stand kan komen. Men begint met op kaart uitwerken van een project waarbij o.a. rekening wordt ge houden met de aanleg van wegen, af watering etc. Is dit plan zover gevor derd, dat tot indeling van het opper vlak kan worden overgegaan, dan wordt een vergadering van grondeigenaren bij eengeroepen en wordt er gestemd of de verkaveling al of niet zal doorgaan. Be sluit men de verkaveling door te zet ten, dan wordt een plaatselijke com missie benoemd, die de belangen van een ieder zo goed mogelijk zal moeten behartigen. Spreker was van mening dat daarin naast de grondeigenaren ook de grondgebruikers zouden moeten wor den vertegenwoordigd. Spreker deelde hierop nog mede dat de kosten voor 75% gedragen worden door het Rijk, terwijl de overige 25% door de bewoners zelf zal moeten worden opgebracht. Het Rijk schiet deze kosten eerst voor en men krijgt gedurende dertig jaar de gelegenheid om het voorgeschotene af te lossen, verhoogd met een ruilverka velingsrente van 5%. Tenslotte meende spreker dat bij een eventuele ruilver kaveling rekening gehouden zal moeten worden met het ontstaan van grootbe drijven. Zijns inziens zouden enkele grote boeren de gelegenheid moeten krijgen naar een nieuwe polder te emi greren, waardoor de dan vrijkomende gronden gebruikt zouden kunnen wor den voor de toevoeging aan thans te kleine bedrijven. Enkele van de meest belangrijke gestelde vragen waren wel of men een rij- of een vaarpolder zou moeten projecteren of de termijn va.i terugbetaling van de door het Rijk voorgeschoten kosten niet nog verder verdeeld konden worden over een ian gere periode b.v. over 60 jaar en of het reservekapitaal, dat de mens nu voor zijn oude dag heeft verzameld, niet ge heel zal worden opgeslokt. Volgens de heer Egas hing het vaar- of rijpolder- probleem af van het meest doelmatige project, terwijl hij zeker een verlenging van de terugbetalingstermijn van b.v. 30 tot 50 jaar zou voorstaan. De inves teringen van de reservekapitalen voor de oude dag zag spreker niet als een onoverkomelijk bezwaar, het bedrijf zou zijns inziens door de grotere op brengst spoedig de reserve weer hebben aangevuld. internationaal een sportman van bete kenis geworden. Want onder zijn be zielende leiding zijn onze schaatsen rijders tot grote daden gekomen in Davos, Hamar en Helsinki. En van deze daden en belevenissen heeft Schenk op een prettige wijze verteld. Hij heeft ons meegenomen naar de boerderij Fjetse bij Hamar in Noorwegen, in de huiselijke kring van de famile Sinnerud. Naar Davos, naar de Olympische Spelen. Hij heeft ver teld over de harde training om in con ditie te komen en te blijven. De ge weldig mooie resultaten door onze jon gens behaald tegen 's werelds beste rijders. Na de pauze heeft Jac. de Koning even laten zien wat de bedoeling is als Klaas Schenk zegt, dat, wil een schaatsenrijder iets gaan betekenen op de lange en korte afstanden, hij hard, keihard moet zijn. Fen tiental jonge knapen gaf, onder leiding van De Ko ning een demonstratie grondgymnas- tiek-oefeningen, speciaal in de lijn van de schaatssport, daarna droogschaatsen lange afstand en sprint, kortom een heel nuttig en warm halfuurtje. De collecte ten b te van de uitzen ding van twee nog nader aan te wijzen schaatsenrijders naar Noorwegen bracht f 58.op. Met een woord van dank aan spre ker en trainer sloot de voorzitter de vergadering. De punten van de algemene ver gadering waren door lezing en de monstratie lelijk in de verdrukking gekomen, en zodoende maar uitge steld tot een volgende keer. De Maandagavond in Cafe D. Koorn gehouden biljartwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de Beemster, hebben de beslissing ge bracht. Kampioen van de Beemster werd de heer K. Zijp van de Biljart club „Midden-Beemster". URGENT ONDERWERP Een wel zeer urgent onderwerp gezien de schade die is toegebracht aan de veestapel van de heer Heeman, door vergiftige spuitmiddelen zai volgende week Vrijdag door mr Jan Lieuwen worden behandeld voor de leden van de afdeling Beemster van de Holl. Mij. van Landbouw. De heer Lieuwen zal nl. een lezing houden over: Rechtszekerheid bij sproeischade. GESLAAGD Onze plaatsgenoot K. Maijer, werk zaam bij het Ziekenfonds Purmerend Omstreken, slaagde dezer dagen voor het diploma A van het Zieken fondswezen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3