Laatste dijkgat bij Ouwerkerk gesloten Acht sleepboten hielden caisson 4 in bedwang „VS bouwen oorlogsbases om vredeskamp" Om vier minuten voor middernacht zonk laatste Phoenix-Caisson Koningin wenst allen vast: VAN HARTE GELUK MET DIT GROTE MOMENT Een speciale pagina Zaterdag 7 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 263 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Veertig weken na Februari-ramp: historisch ogenblik in onze geschiedenis De Koningin spreekt voor televisie en radio Hedenavond dankdienst in Zierikzee Een onbestendig week-eind WEERBERICHT Het is gelukt Rede van Worosjilov Molotov terug van vacantie Schip met Russen bij Schiermonnikoog gestrand De toestand in Israël Baanwachter gedood herders ontvoerd Achtduizend man in strijd met Mau-Mau Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. nun Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.4a ALKMAARSCHE COURANT Koningin Juliana zal vandaag om 13 en 20 uur een toespraak hou. den voor beide Hilversumse zen» ders en de televisie naar aanleiding van de sluiting van het laatste stroomgat bij Ouwerkerk. HET DIJKGAT bij Ouwerkerk, laatste van de tal loze gaten en bressen die de noodlottige stormvloed van de eerste Februari sloeg in de waterkeringen van bet Westen des lands, is dicht. Vannacht, precies om vier minuten voor twaalf, was de spanning gebroken. De laatste der reusachtige Phoenix-caissons lag op zijn plaats. Op dat ogenblikken begonnen de kerkklokken op de wal haar feestelijke klanken uit te strooien en loeiden de sirenes van alle schepen samen met de juichkreten van werkers en toeschouwers hun vreugde uit om het behaalde succes, de kroon op een gigan tische strijd. Een muziekkorps te water speelde het Wilhelmus, dat zelden zo ontroerend heeft geklonken dan op dat moment. Vele mensen hadden dan ook een „brok" in de keel. KORT daarna sprak H.M. de Koningin, die de slui ting van het laatste stroomgat aan boord van een vaartuig van de Rijkswaterstaat bijwoonde, via de radio een paar woorden van felicitatie tot de werkers, de bewoners van het rampgebied en het gehele volk. „Landgenoten, ik zal morgen nog wat zeggen, maar ik wens u nu vast allen van harte geluk met dit grote moment". De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera dankte daarop Hare Majesteit voor de woorden, die zij had willen spreken- „De regering stelt het op hoge prijs, dat u hier vanavond, ik mag wel zeggen van nacht, aanwezig hebt willen zijn. Het is voor Neder- land een historisch ogenblik, nu de dijken zijn ge dicht, nu een natuurramp, zoals gedurende eeuwen niet heeft plaatsgevonden, is overwonnen. Dat u dit grootse moment heeft willen meemaken, stemt ons volk tot grote vreugde en geeft een nieuw bewijs van de innige verbondenheid van vorstin en vaderland". LANDGENOTEN, op dit ogenblik zijn wij allen trots en dankbaar, aldus minister Algera. Wij zijn trots op al die werkers van hoog tot laag, die ge durende zovele maanden hebben mee gewerkt om dit resultaat te bereiken, die bij dag en bij nacht hebben gear beid. Aan al die werkers betuig ik mijn hartelijke en diepgevoelde bewonde ring. Wij zijn dankbaar jegens God, die ons dit werk deed gelukken. Wij hebben in de laatste maanden dikwijls onze diepe afhankelijkheid gevoeld. Het is geweest een strijd, een nederlaag en overwinning en nu zijn wij zo geluk kig te mogen constateren, dat voor lopig alle dijken zijn gedicht en naar wij hopen zal dit gat, dat nu voorlopig ls gedicht, definitief dicht blijven. De minister besloot met de wens, dat ook het verdere herstel spoedig zal tot stand komen. De laatste fase in de sluiting van het dijkgat werd behalve door Koningin Juliana ook bijgewoond door Prinses Beatrix. Zij bevonden zich aan boord van de „Breezand" van de Rijkswater staat. Op dit vaartuig bevonden zich eveneens de minister-president, dr W. Drees, minister Algera en andere auto riteiten. Prins Bernhard, die het grote moment ook wilde meemaken, moest daar op het laatste ogenblik vanaf zien wegens een aanval van verkoudheid. Ook van de zijde van het publiek was zeer veel belangstelling. Men j|et hoge drukgebied, dat van de Azoren en over Engeland en ons land beweegt, zal ons land te vroeg verlaten, zodat een vol gende depressie gedurende het weekeinde voor een meer onbe stendig weertype zal zorgen. Tot de avond kan het misschien nog droog blijven, maar langs de kust zal de wind vandaag al van krachtig tot hard toenemen. De activiteit van de depressies gaat de laatste dagen boven West- Europa snel verloren, als gevolg van een hoge drukgebied boven Rusland. Dit veroorzaakt tot bo ven Oost-Polen 's nachts al vijf tot tien graden vorst. In Wit- Rusland en de randstaten valt hierbij af en toe sneeuw. Noord- Holland heeft er met ingang van 1 November een nieuw weersta tion bijgekregen te LJmuiden. Regelmatig worden aldaar weer rapporten samengesteld, welke evenals die van Den Helder en Schiphol, naar De Bilt worden gezonden. Bij het voorlezen van de weerrapporten van 's morgens vier uur {dit tijdens het weer- overzicht Js morgens om 7.40 uur) wordt nu ook de weerstoestand te IJmuiden waargenomen, omge- roepen. Verwachting tot morgenavond: VEEL WIND Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later van het Westen uit opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde Zuidwestelijke wind. Vannacht minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zondag: Zon op 7.47, onder 17.00 NAAR aanleiding can hel slui ten van het laatste dijkgat bij Ouwerkerk op Schouwen- Duiveland stonden zowel de minister-president dr Drees als de minister van Verkeer en Waterstaat mr Algera onze verslaggever een exclusief in terview toe, dat wij elders in dit blad plaatsen op een pa gina, welke geheel is gewijd aan deze laatste grote over winning op het water. De woorden van de bewindslieden vérdienen zeker uw bijzondere aandacht. werd evenwel op flinke afstand van het operatieterrein gehouden om geen hinder te ondervinden. Te water en te land verleende de politie veel mede werking. In vele plaatsen in het land, laat ons hopen overal, zal vandaag als teken van blijdschar de vlag worden uitgestoken. In de Grote Kerk van Zierikzee wordt vanavond om acht uur een interkerkelijke dankdienst ge houden onder het motto „Looft den Here, mijn ziel en vergeet niet een Met volle kracht dringen de sleep boten het enorme caisson op zijn plaats. van Zijn weldaden". Ook een R.K. priester zal in de dienst voorgaan De NCRV zal van de dienst opnamen maken, die Zondagmorgen van on geveer half twaalf tot kwart over twaalf zullen worden uitgezonden. Op Donderdag 12 November zal in Onder een spookachtig natrium- licht werken tientallen mannen op het caisson, dat als laatste het stroomgat afsluit en zee van land scheidt. Oude Tonge een herdenking worden gehouden van de doden van de ramp Een dominee en een pastoor zuilen het woord voeren. Na de dienst zal een stille omgang worden gehouden naar de plaats, waar 310 slachtoffers waarvan 296 uit Oude Tonge, liggen begraven. QM 23.56 uur gisteravond lag dan de laatste reusachtige Phoenix-caisson op haar plaats en was het vervaarlijke gat gesloten. De laatste van de vier. Om 23.18 uur was het tussen de reeds gezonken andere drie betonnen gevaar ten gevaren. Om 23.20 uur was het gat door deze caisson afgesloten, hetgeen nog niet wilde zeggen, dat de dijk daar mede was gedicht. Op dat ogenblik stroomde er nog vier en een halve meter water onder het caisson. Vijf minuten later begon het zich met wa ter vullende gevaarte snel te zinken. Op een rij lagen tenslotte de negen rookspuwende sleepboten, die met hun enorme kracht het zinkende caisson op zijn plaats hielden. Omstreeks 23.40 uur trad Wet de moeilijkste phase van de zinking in. Er was toen nog steeds ebstroom, een omstandigheid, waarop de experts niet hadden gerekend. De sleepboten draai den nog steeds op volle toeren, wel een bewijs dat de natuur nog weinig medewerking verleende. Het zinken ging niet gelijkmatig. Dan ging het caisson aan bakboord, dan weer aan stuurboord omhoog. Deze hellingen moesten door de afsluiters worden ge corrigeerd. Deze lieten beurtelings water in het gevaarte stromen om het zodoende horizontaal op de drempel van de zinkstukken neer te zetten. Om 23.45 uur schatte men nog vijf tot vijftien minuten nodig te hebben om de kolos op de juiste plaats te krij gen. Om 23.47 uur ontvingen acht sleep boten de opdracht met halve kracht te duwen. Alleen de „Amerika" moest volle kracht blijven geven. De ZZW- wind bleef zeer matig. De eerste men sen liepen al om 23.52 uur over de af sluiting heen! En kort daarop, precies om vier minuten voor middernacht stond de zware caisson vast, was het water dat mede door dit punt het vruchtbare Schouwen Duiveland bin nenstroomde en dood en vernieling bracht, bedwongen. Maar het werk gaat voort. Enorme kranen gaan door met het storten van grote massa's kei- leem achter de gezonken caissons om zodoende een onwrikbare dam te vor men, die de zee een halt zal toeroepen. En dan is het woord aan de pompen, die het binnendijkse water zullen weg zuigen en het land weer een stap nader gaan brengen naar een nieuwe toekomst. Gisteravond, aan de vooravond van zes en dertigste verjaardag van de bol sjewistische revolutie in 1917, heeft de president van de Sovjet-Unie, maar schalk Worosjilov, voor een gehoor van vertegenwoordigers van de regerings partij en de strijdkrachten, een verkla ring afgelegd over de politiek van de Sovjet-Unie. In déze rede zei hij o.a.: Het volk van de Sovjet-Unie wordt op het pad van het socialisme begeleid door het grote Chinese volk, de volken van de volks democratieën en de Duitse democrati sche republiek. Ook het grote Koreaan se volk trekt langs deze weg. In de strijd voor de vrede zijn grote successen geboekt door onze volken. Wij moe ten over de gehele linie de strijdkrach ten, die over het vreedzame scheppende werk waken, versterken. Het kamp der imperialisten, aangevoerd door de Ver. Staten, voert een politiek van oorlogs voorbereiding. Waar het gaat om het oplossen van internationale problemen, kan de Chi nese Volksrepubliek niet worden gene geerd. Wij wensen vrede in Europa, maar uit de houding van het Westen blijkt niet, dat het een rechtvaardige oplossing van het Duitse probleem wenst. Het Westen wil West-Duits- land het centrum van een oorlog in Europa maken. Worosjilov beschuldigde de VS er van honderden millioenen dollars te hebben uitgetrokken voor ondermij nende activiteit in de Volksdemocra tieën. Het vredeskamp wordt door de VS met oorlogsbases omringt. Vijf mi nuten van zijn rede wijdde de presi dent aan het werk van Lenin en Stalin. Ook herinnerde hij aan de „historische rede" van Malenkov, waarin hij de re geringsplannen uiteenzette betreffende de productie van verbruiksgoederen etc. Hij pleitte voor het uitbreiden van de economische relaties met andere lan den, Worosjilov werd herhaaldelijk luid toegejuicht. Op het podium waren por tretten van Stalin en Lenin aange bracht. Malenkov behoorde onder zijn toehoorders. Ook Kaganowitsj, Molotov, Boelganin en Kroesjitsjev zaten achter een met rood laken bedekte tafel. Eer der op de dag was al gebleken, dat van de berichten, als zou Molotov „iets zijn overkomen" niets waar was. Hjj ont ving nl. de Britse ambassadeur voor een beleefdheidsbezoek. Molotov was enkele weken met vacantie geweest. Gisteravond om acht uur is aan de Noordkant van Schiermonnikoog een schip gestrand van Deense nationali teit. Het was zonder lading op weg van Kopenhagen naar Brest. Het had nog acht passagiers aan boord uit Brunsbut- tel bij het Kielerkanaal. De kapitein van het schip, dat de naam „Agus" draagt, is een Rus van geboorte. Ook de acht zich aan boord bevindende per sonen zijn van Russische afkomst Zij waren op weg naar Panama, waarheen zij emigreren. De passagiers die op Deense paspoorten reizen zijn veilig door de reddingboot Johan de Wnt van Schiermonnikoog aan land gebracht Het schip zit op een zandbank, het roer is gebroken. Er waren ook enkele kinderen aan boord. Een woordvoerdei van het lsu "he leger heeft medegedeeld, dat Donder dagavond een Israëlische baanwachter is doodgeschoten door Jordaniërs in zijn wachthuisje ten Noorden van Hader, bij de Jordaanse grens. Voorts waren drie Israëlische schaap herders in het grensgebied ontvoerd door leden van de Jordaanse Nationale Garde. Er waren 350 schapen gestolen De grootste concentratie militairen tot nog toe is in Kenya in de strijd ge worpen tegen de Mau-Mau Ruim acht duizend soldaten zullen van heden af tegen de Mau-Mau worden ingezet al dus meldt het hoofdkwartiej van ge neraal Sir George Erskine. bevelhebber van het Oostafrikaanse leger

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1