Vanavond wordt de sociëteit voor bejaarden geopend Aöeoda Voorzitter Jansen werkte vele weken aan de inrichting Dames Heien en Kinderen DEBRALINE Een SERVIES uit SIERHUIS is een SIERRAD in UW HUIS Kansen voor Wouters stegen Straatzangertjes verzamelden hoge bergen snoep IS ZO bij Koster Hoge exploitatiekosten Verenigingen werken mee aan grote 8 October-revue Uitvoeringen in Mei een COGNAC is dat niet BURGERLIJKE STAND Biljartkampioenschap vierde klasse JonkerVeel en Van der Stok kunnen voor verrassing zorgen Wester was niet in vorm De dans van vele honderden lichtjes Veiling bij opbod DONDERDAG 12 NOVEMBER 1913 IAE RUIM HONDERD ouden van dagen, die ingeschreven zijn als lid van de Sociëteit zullen Vrijdag hun nieuwe home aan het Luttik Oudorp in ge bruik mogen nemen. Zij vertoeven nu al enige weken in het achterzaaltje, maar thans ook in de grote voorzaal klaar gekomen, welke gebeurtenis door het be stuur van de Stichting Alkmaarse Bejaardenzorg is aangegrepen om het gebouw officieel te openen. Dat geschiedt vanavond. Het is een hoogtepunt voor hen, die een paar jaar geleden de hoofden bij elkaar hebben gestoken om iets voor de ouden van dagen te gaan doen. Toen zal niemand hebben vermoed, dat men bin nen een zo korte tijd over een sociëteit zou kunnen beschikken welke alle ver wachtingen ruimschoots zou overtreffen. Hoe verheugd waren de organisatoren verleden jaar toen zij het lokaaltje in de Hekelstraat als soos voor dc bejaarden konden inrichten. Er was plaats voor 50 ouden van dagen en dat leek al heel wat. De eerste middag leerde, dat het aantal oudjes, dat ontspanning en gezelligheid zocht beduidend groter was. Men moest zelfs een rouleersysteem instellen. Aan plaatsruimte heeft men nu geen gebrek. In de grote zaal staan 150 stoelen en tal van tafeltje en het aantal zitplaatsen zou indien nodig nog zelfs belangrijk kun nen worden uitgebreid. de Bejaardensocieteit bewezen. De soos staat open voor bejaarden van 65 jaar en ouder van elke gezindte en dat HAT dit grote werk zulk een korte tijd is gereed gekomen is voorna melijk te danken aan één man: de heer P. Jansen, voorzitter van de Stichting Alkmaarse Bejaardenzorg, die met een ploegje trouwe helpers practisch de ganse inrichting heeft verzorgd. Im mers, toen men het gebouw van de Velo-maatschappij had gehuurd had men alleen nog maar de ruimte. Er was geen buffet, er waren geen tafels en stoelen, geen toiletten, en...... geen centen. Daarom moest de inrichting zoveel mogelijk in eigen beheer wor den uitgevoerd en datheeft de heer Jansen zeer krachtdadig aangepakt. Met de heren A. Nijsen, H. Asjes en P. Okhuyzen is hij dagenlang bezig ge weest en het resultaat mag gezien worden. Ondanks de grootte bezit de voor taal een zekere intimiteit, die bevor derd wordt door het uitgebouwde buf fet waarin vroeger een kantoortje was gevestigd, en door de gezellige kleed jes op de tafels. De vrouwelijke be stuursleden en enige andere dames hebben naarstig deze kleedjes gejcnipt en gezoomd, ook al weer om de on kosten te dekken. Men heeft nu nog één vrees: dat de grote zaal niet vol doende verwarmd kan worden. Er staat weliswaar een kachel, maar eigenlijk zou men voor deze ruimte een heteluchtkachel moeten aanschaffen. Het bestuur durfde echter geen verdere Uitgaven te riskeren. Men dient niet uit het oog te ver liezen, dat er jaarlijks voor de exploi tatie f 5000.nodig is. Dit geld moet bjj elkaar worden gebracht uit vrijwil lige bijdragen, van donateurs en ver enigingen, die met dit sociale doel Sympathiseren, en naar men hoopt, uit een subsidie van de gemeente, die hier zeker een taak heeft te vervullen, om dat het probleem van de ouden van dagen stellig niet alleen een zaak is van het particulier initiatief. De ge meente zal er althans haar financiële medewerking aan dienen te verlenen. Verder hoopt men inkomsten te putten uit het verhuren van de grote zaal in de avonduren. I-JET ligt in het voornemen de oudjes ook in de gelegenheid te stellen speelgoed of i.d. te knutselen, wat dan taten van dit werk nog vóór de vijfde deelde kinderen. Zou men tijdig de be schikking krijgen over materialen en gereedschappen dan zouden de resul taten van dit werk nog voor de vijfde December of de Kerstdagen kunnen worden afgeleverd. Ook voor bejaarde dames zal binnenkort iets worden ge organiseerd. Men heeft gedacht aan een „breiclubje", waarop de deel neemsters hun eigen werk kunnen doen of voor anderen kunnen breien met wol, die door de Stichting be schikbaar wordt gesteld. Ook deze pro ducten zullen dan naar een liefdadige instelling gaan. Het gaat er om de oudjes ontspanning en bezigheid te verschaffen, zodat hun leven weer zin en doel krijgt. Dat de behoefte hieraan zeer groot is heeft de korte, maar reeds vrij bewogen geschiedenis van Een viertal leden van de sociëteit haalt bij het buffet zijn gratis kop koffie. Mevrouw Asjes heeft een vaste klantenkring!! gene gezelschap, dat hier elke morgen en middag trouw present is. De sociëteit heeft ook een concierge, de heer H. Asjes, wiens vrouw 's mor gens de koffie en 's middags de thee schenkt, die de oudjes zich goed laten smaken. En het kost hun geen cent. £)AT dit alles hoge kosten met zich meebrengt laat zich gemakkelijk begrijpen en het stemt tot voldoening, dat er weer een vereniging is, die dit beseft en de helpende hand wil bie den. Nu is het de klaverjasclub De Waagklok. die op Vrijdag 20 November in de sociëteit een drive houdt ten bate van dit nobele doel. Men kan zich hiervoor opgeven bij de volgende adressen: C. Mollevanger, Coornhert- kade 72; P. Jansen, Uitenboschstraat 106; J. Laan, Oudegracht 156, J. Wijde- nes, Baansingel en Schuit, Van der Woudestraat. Het inleggeld bedraagt DONDERDAG HARMONIE THEATER, 8 uur: Rosa Moline (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Het grote Carnaval (18 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jr). VICTORIA THEATER. 8 u.: Rechter Thomas (14 jtr BAPTISTEN sERK, Hofstraat, 8 uur. Levensverwerkclijking in deze tijd. WAPEN VAN HEEMSKERK, 2 uur: j Verg. Cons. Melkver.; 8 uur: Toneel avond LTJ. GULDEN VLIES, 8 uur: Rotterdams Toneel met: Voor iedere vrouw komt eens de tijd. REMONSTR. KERK. Fnidsen 37, 2-5, i 7-9 uur: Bazar. j BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Balletgroep Gré Pranger. VRIJDAG VICTORIA THEATER, 8 u.: Knuppel I in het apenhok (a.l.). HARMONIE THEATER, 8 uur: Tar- zan en de Wazuri-diamanten (14 jr). CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Happy i landing (a.l.). i REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Het mysterie van het leven (14 jr). j WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Filmavond Ned. Chr. Reisvereniging. GULDEN VLIES, 8 u.: Lezing Schola Publica. NACO-GARAGE, 7 u.: Jubileum tentoonstelling AVES. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna. Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Donderdag 7.00 19.19 Vrijdag 7.48 20.10 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 7.05 19.24 1.05 13.24 Vrijdag 7.53 20.15 1.53 14.15 dit geen phrase is bewijst het hetero- zestig cent per persoon. Oorspronkelijk is de sociëteit gesticht om het kaartclubje, dat 's zomers in de Hout bij elkaar kwam, ook gedurende de wintermaanden bij elkaar te houden. Nu worden in de sociëteit allerhande spelen gedaan. Er wordt gebiljart, gedomineerd, gesjoeld gedamd en geschaakt. Deze foto is genomen in het achterzaaltje. Zelfs het nieuwste Amerikaanse afweermiddel tegen verkoudheid bljjkt niet volmaakt te zjjn. De 8 Octoberver. „Alkmaar Ontzet" is voornemens het volgend jaar Mei een reeks propaganda-avonden te ge ven, welke uitsluitend toegankelijk zullen zijn voor leden van de 8 Octo- bervereniging. Dat deze avonden iets zeer bijzonders zullen worden blijkt wel uit de samenstelling van de 8 October-revuecommissie welke in een onlangs gehoudenvergadering door de voorzitter der 8 Octobervereniging, mr G. A. de Lange, geïnstalleerd is. Naast de bestuursleden van de 8 Oct.- vereniging de heren P. Cloeck, G. Ver hoeven en W. Hartong van Ark heb ben in deze Commissie zitting de heren Piet Kroon, Hed de Vries, Ad Gene- faas en bestuursleden van een aantal prominente Alkmaarse verenigingen zoals: Alkm. Dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap"; Alkm. Jazz- maar oogstte toch reeds 75 jaar uitstekende resultaten. Per fles f 5.15 6.25 7.25. ALKMAAR TEL. 2585 (Advertentie lng. Med.; Geboren Hermanus K., z. van K. Meijer en A. van der Werff. Getrouwd: Johan N. van Lingen en Maria J. Wester. Wouter Hoencamp en Geertruida C. Dekker. Jan Linstra en Agatha B. Ridder. Adriaan Balk en Margje Buter. Overleden Cornelia A. Dogger, 65 jaar, wed. van S. Damiaans. Cor nelia M. Elswijk, 24 jaar, gehuwd met K. Bakker. GESLAAGD. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde voor het arts examen eerste gedeelte de heer M. J. Botman, alhier. OP 25 NOVEMBER. Abusievelijk is vermeld, dat de feest avond van de Motorclub Alkmaar en Omstreken op 24 November wordt ge houden. Dit moet zijn 25 November. Society; Alkm. Operette- en Orkest ver.; Alkm. Vitrofoon Amusements Orkest; Accordeonver. Vita Nova; Bal letgroep Annemarie Kühne; Gymn.ver. „De Halter"; gymn.ver. „Turnlust"; Mandolinever. „Gita Mondo"; Operette ver. „Danza"; Operettever. „Odeon". Het behoeft geen betoog dat met medewerking van deze verenigingen een zeer sterk en gevarieerd program ma samengesteld kan worden, waar voor grote belangstelling zal bestaan. Enorme keuze nuttige St Nicolaas-geschenken Voor Dames-, Heren- en Kinderkleding LANGESTRAAT 16-18, ALKMAAR (Advertentie, lng. Med.) Bestrijd die afschuwelijke J kwelling grondig met het huidgeneesmiddel dat alle .jm schadelijke kiemen doodt (Advertentie, lng. Med.) (Advertentie lng Med.» Met twee overwinningen op sterke tegenstanders heeft Wouters gis teravond zijn candidatuur gesteld voor de titel van biljartkampioen vierde klasse van het district Alkmaar en Omstreken. Zowel Jonker als Hecker versloeg hij na enerverende strijd. Het biljart in café De Drie Ruiten ligt hem blijkbaar uitstekend en zoals de zaken nu staan heeft hij voornamelijk concurrentie van Jonker te vrezen. Er is echter nog van alles mogelijk. Veel en Van der Stok hebben evenals Jonker slechts één verliespartij en deze spelers kunnen ongetwijfeld nog voor een ver rassing zorgen. Gisteravond werden niet minder dan zeven partijen gespeeld. Vrijwel alle partijen werden onder hoogspanning gespeeld. Alleen Karei van der Stok en Gert Wester speelden beneden hun nor male moyennegrens. Toch was er in het treffen tussen Jonker en Van der Stok een geladen atmosfeer. Jonker speelde namelijk wel zeer sterk, loste de inge wikkeldste bandstoten met een hand omdraai op en zonder dat er van de zijde van Van der Stok van tegenstand sprake was, dwong Jonker aller ogen naar het strak gespannen groene laken. Er was zelfs een toeschouwer die alles om zich heen vergat en met zijn sigaar een tafelkleedje in lichtelaaie zette. Dit incident vermocht Jonker niet uit zijn evenwicht te brengen. Onverstoorbaar ging hij door en maakte ten slotte de partij in 25 beurten en een voorsprong van 32 caramboles uit. Tegenwoordig is het gebruikelijk dat bij biljartornooien een scorebord aan- Alkmaars jeugd heeft gisteravond weer het feest van Sint Maarten ge vierd. Duizenden lichtjes slingerden door de binnenstad en de buiten wijken en overal klonken de bekende liederen van „Hoog op de klom pen" en „Is hij vet of mager". Er was weer veel vreugde en kinderpret langs de deuren en ook weer verdriet als de harde wind een lampion in de brand deed vliegen. Hét zijn de jaarlijks weerkerende gebeurtenis jes van elke 11de November. In alle straten zag men een ketting van kleurige lampions en aan iedere deur kleefde een kluitje kinderen, van wie de voorsten mochten zingen terwijl de achtersten meteen maar de snoepzak openhielden. Sommige moeders, die met een al te klein peutertje op stap waren, zon gen zelf maar het Sinte Maartenlied, een figuur die wij overigens niet kun nen bewonderen. Dit toch is een feest van de kinderen en zijn zij nog niet bij machte zelf hun liedje te zingen, welnu laat ze dan nog een jaartje wachten met langs de huizen te trek ken. Dat de ouders hun kleuters be geleiden is te begrijpen, maar dat zij zelf gaan zingen valt buiten het kader van dit traditionele feest. De grootste drukte viel tussen zes en zeven uur. Toen zijn er overal in de stad kilo's snoep in de ruime „weitassen" ver dwenen. Allemaal van rijke mannen, die wel wat geven konden, zoals de jeugd optimistisch volhield. De deuren openden zich gewillig voor de straat zangertjes, die aanvankelijk nog in kleine groepjes of alleen werkten, maar later, toen het huizenfront reeds intensief was bewerkt,, in grote zwer men op een geopende deur afvlogen. We hebben een paar van die storm troepen geteld en zijn tot achttien en één keer zelfs tot vijf en twintig man gekomen. Na zevenen begon de licht- jesdans te verflauwen en was de tijd Bij de op 10 dezer gehouden veiling bij opbod ten overstaan van notaris H. G. Westen te Schoorldam zijn in gezet: 1. Huis en erf a. d. Schermer- weg 6 te Alkmaar gr. 82 cA door de heer T. Fahner, Alkmaar op f 2540. 2. Huis en tuin a. d. Zocherstraat 45 aid. gr. 1.22 A. door de heer R. Reek aid. op f 1500.3. Huis en erf a. d. Liefdelaan 25 aid. gr. 82 cA door de heer A. Becker te Heiloo op f 310. 5. Pakhuis, erf en steeg a. d. Geest 15 aid. gr. pl.m. 1.73 A door de heer J. Metz aldaar op f 800.6. Pakhuis en erf aid. No. 17 en 15a gr. pl.m. 87 cA door de heer A. Meijer aid. od f 1500.7. Pakhuis, erf een steeg aid. No. 19 gr. pl.m. 1.42 A door ge noemde heer Fahner op f 1100.8. Pakhuis en erf aid. No. 27 gr. pl.m. I.60 A door de heer F. L. H. Scher mer te Alkmaar op f 850.—. 9. Huis en erf aid. No. 25 gr. pi.m. 80 cA door de heer N. F. Kuenen te Cas- tricum op f 3700.10. Huis en erf aid. No. 23 gr. 1.07 A door de heer L. C. Smit te Alkmaar op f 3300. 11. Huis en erf aid. No. 13 gr. pl.m. 88 cA door de heer H. Jansen te Alk maar op f 3150.12. Is uit de hand verkocht. 13. Huis en erf aid. No. 9 gr. pl.m. 1 A door de heer Jb. Lind te Bergen op f 3350.14. Pakhuisje en erf naast No. 9 gr. pl.m. 14 cA door gen..heer Schermer op f 450. Perc. 4 Tuin a. d. Liefdelaan te Alk maar is bij loting in koop toegewezen aan de heer Becker voornoemd voor f 200.—. De afslag en de combinatie blijven bepaald op Dinsdag 17 Nov. in t Gulden Vlies. aangebroken om de tassen op tafel leeg te keren en de buit te verdelen. De oogst van twee uur zwerven en het prettige resultaat van een blij avontuur op een donkere November avond. Het feest van Sint Maarten is ook gisteren weer door de Noordhol landse jeugd met veel enthou siasme gevierd. Overal zag men ondanks de stevige wind de dan sende lampions en eigen fabri- caat-lichtjes door de donkere straten zweven, hoorde men de bekende liedjes zingen en werd in menige kinderhand een prach tige appel of wat snoep gestopt. Van een dergelijk tafereeltje maakte onze fotograaf gister avond dit leuke plaatje. wezig is. Hierop wordt in De Drie Rul. ten geen uitzondering gemaakt en dat was maar gelukkig ook. De partij Wou tersHecker stond namelijk onder lei ding van een markeur die wij onmoge lijk konden verstaan. Een poedel werd bijvoorbeeld geannonceerd als „Koef noen", een serie van vier als „wolf" en toen Wouters aan zijn laatste vijf ca ramboles moest beginnen werd dat te verstaan gegeven door de mededeling „jat vol". Wouters en Hecker kwamen in het geheel niet onder de indruk van dit bargoens. Tot de 17e beurt ging de strijd volkomen geliik op. maar daarna moest Hecker favoriet Wouters los la ten. Hij verloor met een achterstand van 17 punten, maar dat is geen schan de als men weet dat Wouters met een gemiddelde van 2.77 speelde. Van Gulik is een speler van de oude stempel. Hij maakt bij voorkeur band stoten en hij kan zich dat permitteren ook. Dat moest Wester ervaren want hij werd met een achterstand van 41 pun ten in 33 beurten verslagen. Van der Stok behaalde een regelmatige overwin ning op Louter. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Louter ook door Van Gulik zou worden verslagen. Tegen het einde van de partij begon Van Gulik echter wat onzuiver te spelen, miste verschillende niet eens zo moeilijke sto ten, met het gevolg dat Louter zijn kleine achterstand kon wegwerken en tenslotte met een voorsprong van twee caramboles won. Na veer tien beurten was de stand in de partij tussen Veel en Hecker 3232. Plotseling maakte Veel zich vrij van zenuwen, be gon soepeler te spelen en bracht met 29 beurten de partij op zijn naam. In de belangrijke partij tegen Wou ters begon Jonker zeer matig. Na veer tien beurten had Wouters een voor sprong van 42 tegen 17. Zestien beur ten verder was deze voorsprong tot slechts één carambole gereduceerd, maar Jonker had daarmee te veel van zijn krachten gevergd en verloor ten slotte met 75 tegen 64. De uitslagen luiden: G. Louter 48 32 8 1.50 K. v. d. Stok 75 32 12 2.34 W. Wouters 75 36 14 2.08 D. Jonker 64 36 11 1.77 G. Wester 34 33 4 1.03 v. Gulik 75 33 8 2.27 B. Veel 75 29 7 2.58 H. Hecker 54 29 8 1.86 De Jonker 75 25 9 3.— K. v.d. Stok 43 25 7 1.72 G. Louter 75 44 7 1.70 v. Gulik 73 44 10 1.65 Hecker 58 27 7 2.14 Wouters 75 27 10 2.77 De stand luidt thans: Wouters 4 4 0 18 8 2.22 Jonker 4 3 1 21 6 2.34 Van der Stok 3 2 1 12 4 2.11 Veel 2 1 1 11 2 2.08 Wester 3 1 2 9 2 1.62 Van Gulik 4 1 3 10 2 1.83 Louter 4 1 3 10 2 1.72 Hecker 4 1 3 12 2 2.12 Kolommen betekenen achtereenvol gens: gespeeld, gewonnen, verloren, hoogste serie, matchpunten, moyenne.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11